Nieuw mm Nederlandse actie op Sumatra ten einde Tsjang Kai Sjek krijgt geen antwoord op zijn „vredesoffensief Amerikaanse actie bij Verenigde Naties? Amerikaanse waarschuwing aan Israël nds Dagblad J irktberichten W. Holsmuller jongste bediende its staat morgen e, dat al meer jaar oud is EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Economische toestand van ons gewest Woensdag 5 Januari 1949 44e Jaargang No. 11454 Minister Drees was gisteren op Malta Kinderbijslagwet Een Katholiek Woningbouwcongres Egypte vraagt sancties Grootscheepse Republikeinse aanval werd niet uitgevoerd Toch Britse voorbereiding Tien Bisschoppen confereren met de regering Een commentaar uit Rome Chinese communisten zwijgen De „Pelikaan" lek gestoten Kroniek en Kritiek Joods offensief in Zuid-Palestina? Agressie moet worden stopgezet mensen daklocs in Teheran Utf, 3 Jan. (A.N.P.) e van de hevige sneeuw- koude hebben vele van huizen in Teheran schade Er zijn ongeveer zeven- id mensen dakloos. Vier onder wie een weduwe kind zijn' van koude om- Verschillende moskeeën dienen als toevluchtsoord mbehuisden. >g steeds aan de lage kant snoteringen waren: Andij- 3; waspeen 822; witlof jruiten gesch. 50—74; on- —55; boerenkool 618; )1 814; gele kool 78; 1; 812; prei 710; knól- l; kroten 57; breekpeen 89; selderij 14 p. bos. D-SCHARWOUDE, 4 Jan. g rode kool 8.2012, 52000 kool 6.90—9.20, 124000 kg ol 5.90—6, 36000 kg uien 5000 kg peen II 5.70, III 0, IV 4.70, 1500 kg kroten i.70, II 4.60. 3TER, PURMEREND E. O., - Bevelanders 6.50; witlof loemkool 1238; rode kool oene kool 712; spruitkool >oerekool 14—32; andijvie ode bieten 46; gare bie ls winterpeen 57; uien :n driel 26; prei 711; e Bellefleur 2461; Bram- iling 3254; Goudreinette Jonathan 3666; Present v. I 4086; Zoete Campagner ioete Winterkroon 67; Com- Paris 4680; Conférence Vinterjan 4075; Zw. Wijn- -59. lG, 3 Jan. Uien 78; 6.30; prei 711; sav. kool 0; gele bewaar kool 6.90 Ie kool 812.50; boerekool spruitkool 1043; witlof 17 reekpeen 5.7012.50; andij- bloemkool 10; knolselderie Llicanten 721.16; Goudrei- 6474; Pres. v. Engeland Cox Orange 5069; Gro- Kroon 4651; Zoet Arm- 3; Jonathan 5264; Compt. ris 4571; Winterjan 78; ouw 6368; Gratiool 5661 JAAR, 3 Jan. Veemarkt, vette koeien, 25 nuchtere alveren en 4 vette schappen. Jentrale. VM, 3 Jan. 50.000 kg uien rof 7.j driel. 6.300 kg 6.30; 5400 kg peen B 5.70; 1 5.10—5.50; 4300 kg Deense :ool 5.90; 1800 kg gele kool .400 kg Savoye kool 10.50; spruiten A 3739; B 2331. JAAR, 3 Jan. Exportvei- - Witlof I 35—31; II 20—32; ooi 8.2014; Savoye kool 00; groene kool 7.5013.00; ooi I 38—51, II 20—30; boere- 421; andijvie 1042.50; y Seedling 56; Goudreinette Jonathan 85. .MENHUIZEN, 4 Jan. 12.300 n 78; 19.000 kg gele kool 90; 92.000 kg rode kool 8.20 12.000 kg witte kool 6.100 iijvie 26. le waren, Alkmaar net spoed 'raat eens met hem. Dan doet U goed werk roor uw eigen dagblad oude en jonge ran? is, naar buiten Papa Rambini? olazen, zo hard in natuurlijk in te kijken. Zo'n 1 open. En Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, 11.43 per maand, Inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct per m.m., minimum f 4.familie berichten 20 CU resp. 50 ct per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E. 3 M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank Noordhollan HET Buiter^God is 't nergens veilig (Vondel) PEIT VAN HEDEN Pagina 2 en 4 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 224C PILOOT HEEFT GEZEGELDE ORDERS AAN BOORD De ministerpresident dr. W. Drees Is Dinsdagmiddag, op weg naar Indonesië, op MaMa gearriveerd. Na de landing opende de piloot de gezegelde orders voor de ver dere vlucht. Reuter weet te mel den, dat volgens de geheime rou te, die thans is onthuld, het vlieg tuig met Dr. Drees aan boord, tussen Malta en Batavia nog tweemaal zal landen en wel te Sjarjah aan de Perzische Golf en te Colombo. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, heeft na overleg met generaal McNaughton, de Canadese voorzitter van de Vei ligheidsraad gedurende de maand Januari, aan de delegatie van India telegrafisch verzocht „vrijgeleide te verlenen" aan het speciale vliegtuig, dat dr. Drees naar Indonesië brengt. Pandit Nehroe, de premier van In dia, heeft gezegd, dat faciliteiten en vrijgeleide door Ihdia zouden wor den verleend, „afls de Veiligheids raad daarmede accoord ging". Ook generaal McNaughton zou hebben verklaard, dat vrijgeleide diende te worden verleend, „daar de reis van de Nederlandse eerste minister ten doel heeft een regeling in Indone sië te bevorderen". DOOR DE EERSTE KAMER AANVAARD De Eerste Kamer heeft giste renmiddag de wijziging van de Kinderbijslagwet z.h.st. goedge keurd. Ook werd het ontwerp aanvaard, regelende het inko men van H.K.H. Prinses Wilhel- mina, tegen de communisten. OP WOENSDAG 26 JANUARI A.S. TE UTRECHT Naar wij vernemen, wordt op Woensdag 26 Januari a.s. te Utrecht vanwege het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting centrale van Katholieke Woningbouwvereni gingen een nationaal congres ge houden, in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, ter behan deling van enige actuele problemen betrekking hebbende op de Volks huisvesting, in het bijzonder wat betreft taak en positie van de wo ningbouwverenigingen in de hui dige omstandigheden. Er is reden om te veronderstellen, dat er voor dit belangrijke congres veel belang stelling zal bestaan, EEN TELEGRAM AAN DE VEILIGHEIDSRAAD CAIRO (A.P.) Egypte heeft de Veiligheidsraad gevraagd om toe passing van sancties tegen Israël. De joden, zo wordt in het desbe treffend telegram aan de Veilig heidsraad gezegd, voeren systema tisch obstructie tegen de besluiten van de Raad. De Egyptische rege ring aanvaardt het verzoek van de Veiligheidsraad de vijandelijkheden onmiddellijk stop te zetten, echter op voorwaarde, dat de joden een zelfde houding aannemen. BATAVIA, 5 Januari (Reuter). Het Nederlandse leger heeft heden meegedeeld, dat zijn militaire operaties op Sumatra tege n de Indonesische republi keinen waren geëindigd. De legercommandant, Generaal Spoor, heeft de commandanten op Sumatra een order gezonden, dat 5 Januari te 12 uur de militaire acties en daarmee de vijandelijkheden zijn geëindigd. Op Sumatra zijn o.a. Benkoelen, Tembilahan en Rengat gezuiverd van T.N.I.-troepen. Hiermede zijn de operaties op Sumatra beëindigd. Voorts wordt officieel medege deeld, dat te Panipaham, 20 KM zuidoost van Labohan Bilik, een Japanner is gearresteerd. Onder de officieren, die zich te Djokja hebben aangemeld, be vonden zich de commandant der voormalige republikeinse Militaire Academie, de Kol. Soewardi en de voormalige commandant der zes tiende brigade van de T.N.I., de lt.-kol. Lembong. Aneta verneemt uit militaire bron, dat de grootscheepse incidenten in de federale gebieden door republi keinse organisaties, welke vóór 1 Januari waren aangekondigd, niet zijn doorgegaan. De incidenten, wel ke op Nieuwjaarsdag en daarna zijn voorgekomen, komen in aantal" en betekenis niet uit boven de dage lijkse gebeurtenissen, met uitzonde ring van het werpen van een zelf gemaakte handgranaat te Batavia, waarbij geen ongelukken of schade werden aangericht, ,en een brandje in een bamboeloods bij een school te Batavia. In de buurt van Tasikmalaja had op enkele plekken sabotage aan de spoorlijn plaats en deden zich enkele andere incidenten voor. De bevol king was overal rustig en heeft niet gereageerd op de oproepen der repu blikeinse strijdgroepen. Deze strijd groepen zelf, die volgens de bekend geworden opdrachten op 1 Januari grootscheepse aanvallen moesten on dernemen, deden die dag slechts 'n poging om Malang aan te vallen, hetgeen mislukte, doordat de groot ste bende twee dagen tevoren door Nederlandse troepen was uiteenge slagen en grotendeels vernietigd. DE „DAILY MAIL" OVER INDONESIë Nederlanders hebben, het recht aan hun zijde De „Daily Mail" van Dinsdag oefent in een hoofdartikel critiek uit op de houding van de Engelse „linkervleugel" in zake de Indone sische kwestie. Het blad merkt op: „De Nederlanders zijn bekend om hun verlichte koloniale politiek. Zij hebben aan 60 millioen Indonesiërs een groter voorspoed geschonken dan zij zich zelf zouden hebben kunnen verschaffen. Naar onze mening hebben in het huidige geschil de Nederlanders 't recht aan hun zijde. Maar in weer wil van dit alles reserveren de lie den van de linkervleugel hun toe juichingen en hun lof voor de door de communisten gesteunde republi keinen en hun leider, Soekarno, die, toen hij gedurende de oorlog een stroman van de Japanners was, voor de radio dagelijks de slogan her haalde:: „Het mes in Engeland, dood aan de Amerikanen." Valse dollarbiljetten verkocht De politie te Den Haag heeft aan gehouden de 31-jarige chauffeur F. de B. en de 28-jarige betonwer ker H. van der Z„ die valse dollar biljetten verkochten. Na de bezetting van Kepandjan (bij Malang) en WlingL rukken de Nederlandse troepen op naar Blitar. Infanteristen trekken over de restanten van een door de republikeinen vernielde brug op circa 3 km. van Blitar. VOOR MILITAIRE INTERVENTIE IN PALESTINA Een officiële woordvoerder van Israël heeft Dinsdagavond te Tel Aviv verklaard, dat Engeland „zich voorbereidt op verdere ge wapende agressie in Israël". Britse troepen zouden onderweg zijn naar de Transjordaanse havenplaats Akaba en zich gereed maken naar de Palestijns-Egyptische grens te gaan. De regering van Israël zal, aldus de woordvoerder, nadere bijzonderheden over deze beschul digingen, aan de Ver. Naties mee delen. De woordvoerder van Israël zeide verder, dat Britse troepen in Tripo- litanië geoefend waren, waarbij re kening werd gehouden met de om standigheden in .sraël. Britse bom menwerpers en jagers waren ge land op het Trahsjordaanse vlieg veld van Al Mafraq. Engeland zou verder overwegen het embargo op het zenden van wapens naar Trans- jordanië en Egypte op te heffen. Chinese regeringsvliegtuigen heb ben Dinsdag „vredes-pamfletten" uitgestrooid boven de door de com munisten geleide legers, die Nan king met een nieuw offensief be dreigen. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft Dinsdag onverwachts een bezoek gebracht aan de vice-president Lie Tsjoeng-Jen, die volgens de Grond wet zijn opvolger is, indien hij zijn iioge ambt zou neerleggen. Men meent, dat beide staatslieden een NIEUWE BESCHULDIGINGEN TEGEN MINDSZENTY Op de weg tussen Kepandjan (bij Malang) en Wlingi: de be volking komt de Nederlandse militairen klappers aanbieden. Met hun grote messen hebben zij de zware bast er reeds af gekapt en een opening in het vruchtvlees gemaakt. De solda ten behoeven <ie vruchten slechts aan de mond te zetten om het koele klapperwater te drinken. PROTEST VAN FRANSE KARDINALEN RADIO VATICANA meldt vol gens K.N.P. Dinsdagmiddag: De Franse Kardinalen hebben na mens alle katholieke Fransen, geprotesteerd tegen de arresta tie van Kardinaal Mindszenty. Zij herinneren aan de moed der Hongaren getoond in vroeger tijden en de taak die Kardinaal Mindszenty had te vervullen, n..l mede te werken aan de Apostolische zending van de Kerk. Zij vragen zich af hoe lang de Hongaarse regering nog zal voortgaan op deze weg. Zij weigeren de beschuldigin gen te geloven, die tegen de Kardinaal zijn ingebracht. Kardinaal Frings heeft als voor zitter van de Duitse bisschoppen conferentie een protest gericht tot de Hongaarse regering. Radio Vaticana citeert volgens K.N.P. de Washington Post, welke schrijft: „Niemand in de wereld zal de beschuldigingen, die aan Kardi naal Mindszenty gericht zijn gelo ven, want allen kennen de methodes die worden gebruikt in de door de communisten bezette landen. Het blad vervolgt met de opmerking, dat gezien het standpunt der Hongaarse regering deze stap onvermojdelijK was." De „Washington Post" besluit zijn artikel met vast te stellen, dat in alle door de Communisten bezette landen de kerkvervolging toeneemt. De democratische afgevaardigde John J. Rooney heeft bü het Con gres resoluties ingediend, waarin voorgesteld wordt er bij de Vere nigde naties op aan te dringen te beraadslagen over de arrestaties van Kardmaal Mindszenty en Aartsbisschop Stepinac. De „Osservatore Romano" schreef volgens A.P. gisteren, dat de pógin- gen, die Kardinaal Mindszenty heelt aangewend, om een overeenkomst tot stand te brengen tussen het Va- ticaan en de Hongaarse communisti sche regering, op niets waren uit gelopen. Het blad wijdde vrijwel de gehele voorpagina aan commentaar en in ternationale reactie op de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en ver klaarde, dat het verzoek, dat de Hongaarse regering enige dagen ge leden gedaan heeft, om onderhan delingen met het Vaticaan te ope nen, een paradox is. De „Osservatore" schreef: „De staat stelde zich tegenover de Kerk als tegenover de eerste de beste particuliere onderneming. Het recht van de Kerk, om over haar eigen belangen met de staat te onderhan delen werd onmiddellijk beschouwd als een reactionnaire en opstandige eis." De staat zette de nationalisatie van de scholen voort en de pogingen van Kardinaal Mindszenty en het Hongaarse Episcopaat om de bespre kingen over dit onderwerp te her openen hadden geen resultaat gehad. De Osservatore verklaarde, dat Kardinaal Mindszenty gezegd had, dat „er niets zou worden besloten". De mening van de Kardmaal geiüt ook voor Rome, te meer nu dege nen, die onderhandelen willen (de Hongaarse regering) de eerste, die aan dit verlangen uitdrukking heeft gegeven, (Mindszenty) gevangen hebben gezet. De Hongaarse regering heeft weer nieuwe documenten gepubliceerd, die in een metalen kistje in de kel der van Kardinaal Mindszenty's wo ning zouden zijn gevonden. Zij heb ben o.a. betrekking op de kroon van de Hongaarse koningen. Er zijn beschuldigingen tegen Kardinaal Mindszenty uitgebracht, dat hij van plan geweest was om te verhinderen, dat de St. Stephanus- kroon aan de Hongaarse regering zqu worden teruggegeven. Ook werd een brief van prolessor Baranyai, een aan de univeTsltëlt verbonden hoogleraar, en naar men zegt een „medeplichtige" van Kar dinaal Mindszenty, gepubliceerd, waarin voorgesteld werd de Ameri kaanse gezant in Boedapest te ver zoeken, de kroon van Wiesbaden naar Rome over te brengen. Graaf Paul Esterhazy zou „bekend hebben" dat hij van de kardinaal een cheque ter waarde van 8UUU Amerikaanse dollars, en verschil lende bankbiljetten van duizend dollar gekocht had. De graaf had „de kardinaal willen steunen, die de leider van de Hongaarse royalisten is". De autoriteiten hebben ook „een memorandum van de kardinaal ge vonden" over de herverdeling van het land. Hierin zou Kardinaal Mindszenty hebben gezegd, dat de verdeling van het land in het voor oorlogse Hongarije „in het geheel niet slecht was". Een bericht uit Italiaanse bron, dat de moeder van de kardinaal ge arresteerd zou zijn, wordt uit Boe dapest tegengesproken. Reuter meldt voorts uit Boedapest, dat daar een bijeenkomst is gehouden tussen tien bisschoppen en vertegen woordigers van de Hongaarse rege- A. P. meldt uit Sjanghai, dat het „vredesoffensief" van de Chinese regering dood schijnt te lopen tegen een muur van stilzwijgen aan de zijde der Chinese communisten. Hoewel men van regeringszijde hoe langer hoe meer heeft aangedrongen op een Bestand en op onderhandelingen, hebben de communis ten tot nog toe niets van zich laten horen. mogelijk aftreden van Tsjang Kai Sjek hebben besproken. Te Sjanghai wordt vernomen dat de Chinese regering, bij haar zoeken naar een aanvaardbare bemiddelaar voor het openen van vredesbespre kingen, zich mogelijk zal wenden tot de vroegere „oorlogsheer" van Mandsjoerije, maarschalk Tsjang Hsoeeh-Liang. Tsjang Hsoeeh-Liang, welbekend als de „jonge maarschalk", bevindt zich sedert 12 jaar onder arrest; dit arrest is ingegaan na het zoge naamde „Sian-incident", toen Tsjang Kai Sjek door de „jonge maar schalk" gedurende drie weken in de hoofdstad van Sjensi is gevangen gehouden. Men veronderstelt, dat Tsjang Hsoeeh-Liang de achting der communisten geniet. Van het front in Midden-China wordt gemeld, dat communistische troepen bezig zijn de ring om circa 200.000 man regeringstroepen, die ten zuid-westen van Hsoetsjou zijn omsingeld, te sluiten. De eerste communistische reactie op het vredesaanbod van generaal Tsjang Kai Sjek was die van de communistische radio in China, die het aanbod vanavond een blunder noemde en niets meer dan dat. In de uitzending, die te Sjanghai is beluisterd, werd een commentaar gegeven van het (communistische) nieuwsbureau Nieuw China. Dit nieuwsbureau beweerde, dat gene raal Tsjang had gezegd, dat zijn nationalistische strijdkrachten 10 tot 20 maal zo sterk waren als de com munisten. De communisten, aldus het nieuwsbureau, hebben drie mil lioen man onder de wapenen. Het bureau vroeg zich af, hoe de natio nalisten een leger van zestig mil lioen man konden hebben. Duiker Ted Taplin daalt in de haven van Southampton af om de schade van de achtersteven van de „Queen Mary" op te nemen. Het 81.000 ton metende schip van de Cunard White Star Line liep Zaterdagavond even buiten Cherbourg op een zandbank. Alvorens de mach tige mailboot haar reis naar New York kan voortzetten, zul len bepaalde reparaties aan roer, schroeven en huid verricht moeten worden. Men verwacht, dat het schip Woensdag uit Southampton zal kunnen ver trekken. Inbrakenplaag te Rotterdam In Rotterdam-Zuid heerst de laat ste tijd een ware inbrakenplaag. Winkeliers, die hun winkel des avonds verlaten, veel geld in de kas achterlaten en soms zelfs vergeten de deur op het nachtslot te doen, zijn de slachtoffers. In totaal is van 30 October tot en met Nieuwjaars dag voor f 14.780.aan geld en waardepapieren gestolen. Amerikaanse smokkelaars gestraft BATAVIA, 4 Januari (Aneta). De uitspraken van het Landgerecht te Tandjong Pinang in zake de door Amerikanen ondernomen wapen smokkel, waarbij bij het eiland Aer Aboe het door hen gebruikte vlieg tuig en de smokkelaar in beslag werden genomen, luiden: A. Onstott 4 jaar: C. Seigrist 3 jaar; W. Hallam- l'/i jaar gevangenisstraf, voor alle drie met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring van de Cata- lina-vliegboot. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is het 6000 ton metende landingsvaar tuig „Pelikaan" van het type „At lantic", dat van Den Helder naar Amsterdam versleept moest worden, op de IJmuidense Noorderpier lek gestoten. Het gevaarte maakte di rect water in de machinekamer en moest naar de z.g. „bergingshaven" overgebracht worden, waar het is drooggezet. De oorzaak van dit ongeluk is, dat het schip moeilijk manoeuvreer baar. is. De schade valt echter mee en men hoopt met pompen het schip droog te kunnen houden. Heden zal het naar Amsterdam worden ver sleept. De heer Serrarens neemt1 benoeming aan Het lid van de Tweede Kamer, de heer P. J. S. Serrarens, heeft de benoeming tot lid van de Neder landse delegatie naar de Studie conferentie voor de Europese een heid te Parijs, aanvaard. Zoals bekend, trok de heer P. Kerstens, lid der Eerste Kamer, zich onlangs terug uit deze delegatie, die verder bestaat uit de heren ir. J. W. Albarda, lid van de Raad van State en dr. J. A. H. J. S. Bruyns Slot, lid der Tweede Kamer. Pater Dr. L. Peeters S.J. overleden Dinsdag is te Nijmegen op 75- jarige leeftijd overleden de be kende Franse plant- en dierkun dige pater dr. L. Peeters S.J. Pater Peeters promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doctor in de biologie en was achtereenvolgens leraar aan het St. Ignatius-college te Amsterdam en aan de Katholieke A.M.S. te Batavia. Terug uit Indië doceerde hij plant- en dierkunde aan het Bergmanianum te Nijmegen, het Canisius-college te Nijmegen, 't Ignatius-college te Amsterdam en de B-K. Leergangen te Tilburg. Pater Peeters was vooral bekend door de uitgave, in samenwerking met de bekende bioloog pater Hoo- geveen, thans hoogleraar aan het Canisius-college te Nijmegen, van een leerboek van mens- en dier kunde en een leerboek der plant kunde. Ook op practisch gebied was hij een uitstekende raadgever voor allen die zich bewogen op het ge bied der plant- en dierkunde en vooral voor de bijenteelt. Het stoffelijk overschot zal Vrij dag a.s. te Nijmegen ter aarde wor den gesteld. Vrijlaten? (Sm.) Of alle geruchten, over ge heim contact met Soekarno en spe ciaal beraad van Dr. Drees met Katta waar zijn, weten we niet, maar zeker is, dat de huidige situa tie in Indonesië vol voetangels en klemmen zit. De jongste verklaring van de Partij van de Arbeid bewijst het. In de vierdelige conclusie van deze verklaring is drie-kwart vol maakt in orde, het bevat geen nieuws en klopt met het herhaalde lijk bekend gemaakte standpunt van de Regering. Maar het vierde part is precair. In een van de punten wordt nl„ zonder meer, de vrijlating van Soekarno c.s. gevraagd. Men weet, dat de Regering die vrijlating heen toegezegd na de, inmiddels gestaak te, actie, maar dan onder voor waarde, dat deze Republikeinse lei ders zich ordelijk zouden gedragen. Het ligt voor de hand, dat men zich te voren dient te vergewissen, of Soekarno c.s. zich volgens die voor waarden wensen te gedragen en om dat te weten te komen moet er dus enig contact zijn, hetzij schriftelijk of mondeling, rechtstreeks of indi rect. Feitelijk is dus ook de eis van vrijlating overbodig. In principe is die vrijlating Immers toegezegd! Maar niet, natuurlijk niet, zon der meer. Er moeten voorwaar den worden vervuld. Dus, vanzelf sprekend, geen „guerilla-regering", geen systematische benden-oorlog, van officiële republikeinse zijde aangekondigd, geen „belachelijke propaganda" zoals dr. van Rooijen het noemde van Palar, de verte genwoordiger bij de V.-Raad van de „de facto" nog slechts op papier be staande Republiek. Een daad (M.P.J.) Viruly en zijn mannen zijn gisteren op weg gegaan om de „blokkade", die door ons vijandig gezinde landen op de gebruikelijke lucht-route naar Indonesië is ge legd, te breken. Met dit besluit hebben Viruly en de zijnen een prachtige daad gedaan, die bewijst, dat de pioniersgeest waarmee de Nederlanders waren bezield, die in 1595 onder leiding van Cornelis Houtman naar lndie gingen, nog niet verloren is gegaan. Op primitieve schepen en onder uiterst moeilijke omstandigheden volbrachten Houtman en zijn man nen hun reis en legden daarmee de grondslag voor onze verbinding met Indië. Eerlijk gezegd- wij hadden van de K.L.M.-mannen niets anders ver wacht. Maar al te goed weten we, dat onze luchtpioniers uit het goede vaderlandse hout zijn gesneden. Viruly en zijn mannen geven door hun daad een prachtig voorbeeld. In de eerste plaats aan de Ameri kaanse dollarkoningen en de oppor tunistische 'Britten, die met neer geslagen ogen deze tocht moeten aanzien. Hebben de Westelijke ge allieerden door hun slappe houding in de kwestie-Berlijn niet een grote politieke blunder geleden, die zij nu trachten te camoufleren met te bluffen op hun Luchtbrug? Maar ook aan de lijders van de humanistische ziekte in het eigen land heeft deze tocht iets te zeggen, met name b.v. aan Het Parool, dat blijkens zijn defaitistisch geschrijf, reeds bij voorbaat, voor er een schot is gelost, wil capituleren voor een politiek corrupt lichaam als de Veiligheidsraad bij uitstek is. Viruly, wij zijn trots op U en Uw mannen. Met grote spanning zien wij het eind van Uw tocht tegemoet in de vaste overtuiging, dat U zult slagen. Een woordvoerder van het Egyp tische ministerie van oorlog heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat de joden langs het gehele front in Z. Palestina Maandag te middernacht tot de aanval zijn overgegaan en dat de strijd nog voortduurt. Het joodse offensief zou zijn ge richt tegen vooruitgeschoven Egyp tische posities in de richting van Rarah (dicht bij de Egyptische grens)Egyptische landstrijdkrach ten zouden de joodse aanval hebben gestuit en Egyptische vliegtuigen vernietigden het gros van 45 joodse pantserwagens, die oprukten. REUTER meldt uit Tel Aviv, dat van betrouwbare zijde de be richten zijn bevestigd, dat de Verenigde Staten stappen bij Israël hebben gedaan naar aanleiding van de Britse klachten over het betreden van Egyptisch grondgebied door Israëlische troepen. Amerikaanse kringen te Tel Aviv hebben verklaard, dat het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken de regering van Israël heeft doen weten, dat de Ver. Staten niet langer hun steun aan Israël kunnen voortzetten, indien Israël zijn politiek van agressie voortzet. ring, „ter bespreking van de han gende kwesties tussen Kerk en Staat". Indertijd waren deze bis schoppen ter bespreking „ontboden", zoals men weet. De conferentie had, volgens een mededeling, plaats „m een atmosfeer van wederzijds be grip", ondanks het feitdat er wel entg verschil van mening was". De besprekingen het be richt van Reuter spreekt van „on derhandelingen"! zullen nog wor den voortgezet. (Wij geven dit be richt onder voorbehoud). Deze berichten deden de ronde na het bezoek, dat de Amerikaanse gezant, professor James MacDonald Zondag j.l. aan de Israëlische pre mier, David Ben Goerion en aan de minister van buitenlanc^e zaken Mosje Sjertok, heeft gebracht. De regering van Israël heeft de Verenigde Staten de verzekering gegeven, dat alle Israëlische strijd krachten van Egyptisch grondgebied zijn teruggeroepen, aldus deelt het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken mede. Amerika had de aandacht van Israël geves tigd op het feit, dat Engeland en Egypte door een wederzijds verde digingsverdrag zijn verbonden. Modermott, de woordvoerder van het Amerikaanse departement zei- de. dat de Amerikaanse stap was ondernomen, nadat de Britse am bassadeur, sir Oliver Franks, ver leden week aan de wnd. minister van buitenlandse zaken, Lovett, had medegedeeld, dat indien de Israëli sche troepen zich niet uit Egyptisch gebied terugtrokken, de Britse re gering haar positie krachtens het in 1936 gesloten verdrag van bond genootschap met Egypte zou moe ten overwegen. Volgens Modermoot had ook de Amerikaanse ambassade te Cairo opdracht gekregen de Egyptische regering te waarschuwen, dat inci denten als de recente vloot- en luchtaanvallen in Palestina „slechts f zouden kunnen leiden tot een ver dere uitbreiding van de vijandelijk heden". Volgens Modermott waren de be richten, volgens welke de Ver. Sta ten hadden gedreigd de erkenning van Israël in te trekken en een le ning van 100 millioen dollar niet in overweging te nemen, volkomen vals. De diplomatieke medewerker van „Reuter" schrijft: „Een woordvoer der van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag onthuld, dat Egypte, met betrekking tot het Palestijnse vraagsuk, zich niet heeft beroepen op de bepalin gen van het in 1936 gesloten Brits- Egyptische verdrag, volgens het- welk Groot-Brittannië verplicht is Egypte in geval van nood bij te staan. Men is van mening, dat geen nieuwe verklaring over de Britse politiek ten aanzien van Palestina kan worden verwacht, voordat de zitting van de Veiligheidsraad te New York, welke de vorige week een aanvang zal nemen, is begon nen. Men verwacht te Londen, dat vóór dat tijdstip nieuwe pogingen zullen worden gedaan, teneinde te komen tot een eenvormige Brits- Amerikaans® politiek ten aanzien van Palestina.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1