Nieuw Engelse ministers en militaire leiders bijeen in Downingstreet Truman vraagt aan buitenland 21 milliard voor hulp en nationale defensie Hoornse inbrekers in Helderse politiecel Kreeg de „Nijmegen verkeerde weerberichten 3 winnaar Knap recherchewerk had verbluffende resultaten aar in natuur kunde e Kwekerij U: DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De grote ontmaskering in ons gewest Dinsdag 11 JanuarM949 44e jaargang No. 11459 Soekarno c.s. van Banka weg Zal Engeland protest indienen bij Veiligheidsraad of zelf handelen? Schulte-Boeyen De Verenigde Staten moeten paraat zijn Later nog een verzoek om dollars voor het Atlantisch Pact Voor China is niets uitgetrokken Noordholland ademt verlicht Onderzoek naar de ramp begonnen Kroniek en Kritiek Huurverhoging in de loop van 1949? 3 boerengezinnen zijn ider van een gemeen- gsschema voor land- f een oplossing gebo- l grote landbouwende bezit om zich in stand sel uit het Brabantse srland overkwam. min. precies. Ook dit be verbetering van zijn beste tijd, die tot dus- mar) stond. :rste dag leidde Kees n het algemeen klasse- 56.100 pnt. Tweede was net 96.267 en derde 96.650 pnt. 10 meter startte Broek gen Liaklev, waarbij de 'ding had, maar onze kreeg in de laatste bocht aan en passeerde zijn r. De eerste 300 meter egd in 30 sec. en de ver- ijden waren 37 sec., 37'/i sec. De tijd van Broek- min. 22,7 sec. taat van de 1500 meter e k m a n 2.22.7, 2. Liak- Broekman en Liaklev meter eerste en tweede rden moesten zij tok op r tegen elkaar uitkomen, luitengewoon spannende worden, waarbij L,iaklev ine de leiding had, doch deel goed volgen en is het duidelijk, dat het de laatste paar honderd nbeslist zou zijn. Inder- Pjsaag ap .lopuo 'paap 'an het publiek.ging de na ronde gelijk op en uit de laatste bocht in de eindspurt naast reden, elkaar elke duim vechtend, kon alleen de inkomst duidelijk con- i gewonnen had. s vlak bij de eindstreep isteld, hadden echter 1, dat Broekman als aangekomen, hetgeen uitspraak van de wed- werd bevestigd. Het 'ijd bedroeg slechts 0.1 r intussen had Broek- irde overwinning be- ergelukkig maakte hij n ererondje. 1 Broekman 195.077, 195.803, 3 Martinsen tersen 197.203, 5 Hed- 6 Johansen 198.300, 7 19.060, 8 Haugli 199.840 199.897, 10 Konsmo fDSCHOOL VOOR 'WIJS - ALKMAAR naar de betrekking van Ie school. ogelijk en tot het einde l lessen 3 per week op rijksregeling (le kl.). meentebestuur vóór of .50, halfst. f3.- p. stuk; i, morel f 1.50 p. stuk; stam kruisbes f 1,25; cs f 3.-; stamroos f 1.50; s in soorten f 0.50; ir 100 f 6.-, p. 1000 f 35. (N.Br.) en Lyon (Fr.) ;e maar ve wel woon- m. dokter, is, op i, „dat rder is jnheer Abonnementsprijs (4.25 per kwartaal. (1.43 pe> maand, Inclusief Incasso Adverientle-tarlet per editie 16 et per m.m., minimum I 2.50; In alle edities 24 ct per m.m., minimum 4.familie berichten 20 ct., resp 30 ct per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits. Rayon redacteuren Fr. Otten, M P Janssen. Toes Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credletbank HET Buiten God veilig t nergens (Vondel) *EIT VAN HEDEN Pagina 1 en 3 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Herman Boersma, een jonge Nederlandse boer van Texel, voelt zich uitstekend thuis in Canada, waarheen hij met duizenden anderen in het kader van het gemeenschappelijk Canadees- Nederlandse vestigingsschema voor landbouwers is geëmigreerd. Op zijn oude, vertrouwde vervoermiddels de fiets, begeeft hij zich naar zijn werk. HATTA NOG OP HET EILAND BATAVIA, 11 Januari (Reuter). De Nederlanders hebben de drie republikeinse leiders Soekarno, Sjahrir en Agus Salim van het eiland Bangka verwijderd. Dit zou zijn medegedeeld in een antwoord op een verzoek van de Commissie voor Goede Diensten om de drie genoem de leiders te bezoeken. Het ant woord zegt niet, waar de drie per sonen zich bevinden, maar bevat wel een aanduiding, dat Hatta nog steeds op het eiland is. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. IETS KOUDER Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan de kust krachtige en wellicht tijdelijk harde, in het binnen land vrij krachtige westelijke wind. Iets kouder. BEVIN, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft Maan dag aan de voornaamste Britse ministers en militaire leidsrs verslag uitgebracht over de crisis in het Midden-Oosten, welke ontstaan is door het neerschieten van Vijf R.A.F.-vliegtuigen door Israëlische jagers. De kabinetszitting was bijeengeroepen door premier Attlee. Er werd geen officieel communique over dit beraad uitgegeven, doch te Londen werd vernomen, dat het zeer waarschijnlijk is, dolt Engeland van de Veiligheidsraad zal eisen, dat de Israëlische troepen binnen de Israëlische grenzen blijven. Een andere maatregel, die Enge land zou nemen, zou zijn een aan zienlijke uitbreiding van de sterkte van land-, zee- en luchtmacht in 't Midden-Oosten behelzende. Een woordvoerder van het Engelse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat met Washington van fedachten was gewisseld over enkele specten van de situatie, die als ge volg van het vliegtuigincident is ontstaan. Nog meer langvingerige Rotterdam niertjes Opnieuw heeft de Rotterdamse politie twee kinderen aangehouden nu twee broertjes van 7 en 10 j„ die grof geld op zak hadden en daarvan goede sier maakten. De kinderen vertelden f 25.van een viskraam te hebben weggenomen. De politie vertrouwde dit verhaal niet en tenslotte bekende de oud ste jongen, dat hij in een onbe waakt ogenblik f 175.uit de tas van zijn onderwijzeres had geno men. Honderd gulden hadden zij .ver stopt. Voorts gaven zij nog geld aan twéé vriendinnetjes van zes j„ die hiervan Vrijdagmiddag aan de Putselaan uitdeling hielden onder de voorbijgangers. Een van degenen die zij gelukkig wilden maken, nam het geld aan en bracht het naar 't politiebureau, helaas zonder de kinderen mee te brengen. Op f 5. na, waarvoor paling was gekocht, is al het geld terecht. TWEEDE TE ANTWERPEN In het Antwerpse Sportpaleis werd Zaterdagavond een Ameri- caine over 100 KM gereden, waar van de uitslag luidt; 1. Carrara—Goussot (Frankrijk) 2' uur 4 min. 40 sec.: 2. Schulte Boeyen (Ned.) op een lengte; 3. ThyssenOckers (België). PetersPellenaers eindigden op één ronde als 9e, Van VlietMid delkamp op 3 ronden als 14e en Derksen—Steenbakkers, eveneens op 3 ronden, als 16e. CAIRO, 11 Januari (A.F.P.). A.F.P. verneemt te Cairo, dat het luchtverkeer tussen Egypte en Transjordanië Maandag werd stop gezet. Indien de Veiligheidsraad in ge breke zou blijven maatregelen te nemen, zou Groot-Brittannië, naar uit verantwoordelijke regeringsbron wordt vernomen, klaar zijn om zelf maatregelen te nemen om de Arabi sche staten te beschermen tegen Israëlische grensschendingen. Geen Brits protest? Gisterenavond meldde A.P. uit Londen, dat Engeland besloten heeft niet in de Veiligheidsraad te pro testeren tegen het neerschieten van de vijf R.A.F.-vliegtuigen. Dit was medegedeeld door een Britse diplo matieke woordvoerder. De Engelsen zouden van mening zijn, de joden reeds voldoende te hebben gewaar schuwd door troepen naar de Aka- ba, de haven van Transjordanië, te zenden. Voorts zal Engeland zijn land-, zee- en luchtstrijdkrachten dicht bij Israël samentrekken. En geland wil, aldus ging de zegsman verder, zijn veiligheid en economi sche belangen in het midden-Oos ten beschermen, die afhangen van de veiligheid van het Suezkanaal en de olievelden in de naburige Ara bische staten. A.P. meldt uit Tel Aviv, dat Is raël een protest zal indienen tegen Engeland bij de Ver. Naties. Enge land zal worden beschuldigd van schending van de wapenstilstand. PRESIDENT TRUMAN heeft voor het begrotingsjaar 19491950 aan het CongTes gevraagd om een bedrag van 21 milliard dollar voor hulp aan het buitenland en de nationale verdediging. Men schat de uitgaven voor het herstel van Europa over dat jaar op 4.5 milliard dollar, vergeleken bij een verwacht totaal van 4.6 milliard dollar in het lopende jaar. De hulp aan het buitenland en de defensie beslaan meer dan dp helft van de begrote uitgaven, die in totaal 41,858.000.000 dollar bedragen voor het jaar tot 30 Juni 1950. De inkomsten zijn begroot op 40.985.000.000 dollar is éen bedrag van 14.3 milliard dol lar voor de landsverdediging, tegen over 11.8 milliard voor het lopende jaar. De president verklaarde, dat de uitgaven het daaropvolgende jaar vermoedelijk nog hoger zullen zijn in vertind met uitbreiding der programma's en grote orders voor schepen, vliegtuigen en ander ma teriaal. De Amerikaanse strijdkrach ten, zo zei h(j, zouden de sterkste zijn die het land ooit in vredestijd had gehad. Naast het plan-Marshall voorziet de begroting in voortzetting der hulpverlening aan Griekenland, Turkije, China en Korea. De door het congres te verstrekken toewij zingen worden voorlopig geraamd op 600 millioen dollar, en de uit gaven gedurende het begrotingsjaar op 355 millioen. Slechts 49 millioen dollar is uit getrokken voor hulp aan China. Dit De president gaf te kennen, dat hij later in het jaar éen aanzienlijk bedrag zou vragen voor militaire hulp aan leden van de voorgestelde Noord-Atlantische alliantie en aan bepaalde andere landen. Doch de militaire hulp aan landen, Welker vërdediging van vitaal belang is voor de veiligheid van de Verenigde Staten, was de enige grote uitgaaf die niet in de begroting was opge nomen. In zijn boodschap zei de presi dent, dat militaire goederen niet alleen aan leden Wan de Noord- Atlantische alliantie, zouden worden gezonden, doch ook aan „zekere andere landen, waar de verschaffing van zulke hulp belangrijk is voor onze nationale veiligheid". Naar mocht worden aangenomen, zou dit de Ver. Staten in staat stel len de militaire kracht in zekere landen op te bouwen, die zich om diplomatieke redenen niet in staat voelden zich bij de Noord-Atlanti sche alliantie aan te sluiten. De begroting vertoont een tekort van 873 millioen dollar op een to taal der uitgaven, dat 1.678.000.000 dollar hoger is d-.i dat van het huidige belastingjaar. De president zei, dat hij een nieuwe belastingwetgeving zou aan bevelen om de inkomsten met vier milliard dollar te verhogen. Geschat wordt, dat ongeveer de helft van dit bedrag in het jaar 1949-50 wordt opgebracht en dit zou kunnen wor den gebruikt voor de financiering van het program van militaire hulp indien geen poging wordt gedaan om het begrote tekort te verklei nen. De grootste post op de begroting DRIE BERUCHTE Hoornse ingezetenen hebben maandenlang in de kop van Noordholland kunnen opereren, zonder dat de Justitie voldoende bewijsmateriaal kon vergaren om hen de verdiende straf te bezorgen. Inbraken in Hoorn en Alkmaar bleven onopgehelderd, ofschoon tegen het drietal ernstige ver denkingen waren gerezen. De politie in Noordholland was op haar qui vive. Maar met zeldzame brutaliteit sloegen de zware jongens keer op keer hun slag. Met grote hardnekkigheid ontkenden zij telkens weer hun schuld totdat.In chronologi sche volgorde zullen we de feiten welke aan de volledige bekentenis van de serie kraken vooraf gingen, de revue laten passeren. Wel mag op de eerste plaats hulde worden gebracht aan de Helderse recherche die het vooronderzoek heeft geleid en daarbij voortreffelijk werd terzijde gestaan door de politie van Hoorn, Alkmaar, Amsterdam en Apeldoorn. Als argeloze burgers Ook uit dit relaas zal blijken dat kleine oorzaken grote gevolgen kunnen hebben. Op 22 December, 's middags om half vier, was de ex peditiewagen van het Noordhollands Dagblad bij ons Helderse kantoor in de Keizerstraat gearriveerd. Nadat de krantenpakken waren binnenge bracht, zag de chauffeur, de heer J. Freeze, twee van zijn stadgenoten die in de hal van het bureau foto's stonden te bekijken. Hij kende ze als personen met slechte reputatie en maakte tot onze.redactie de haast profetische opmerking: „Als hier binnenkort wordt ingebroken, denk dan maar eens aan die twee". Wel nu, er werd ingebroken. In de nacht van 29 op 30 December werden tex- tielgoederen uit de loods van de Nederlandse Spoorwegen gestolen. Ze waren verpakt in 10 kartonnen dozen en hadden een waarde van f2000.—. De redactie herinnerde zich de uitlating van de chauffeur en stelde de recherche hiervan in ken nis. Vanaf dat ogenblik stonden de 33-jarige J. L. en de 25-jarige H. S. onder ernstige verdenking. Kort daarop werden de Helderse recher che nog meer feiten bekend, die de verdenking versterkten zodat er voor haar alle aanleiding was de twee genoemde inwoners van Hoorn en hun onafscheidelijke medeburger, de 41-jarige J. v. M. naar het poli-» tiebureau over te brengen. Hun handlanger G. J. V. werd eveneens in arrest gesteld. Bewijzen stapelen zich op Op de avond van de inbraak had den twee jongens éen- groen vracht wagentje gezien, dat vanuit de Ko ningstraat de bocht maakte naar de Prins Henófriklaan. Ze zagen ook tot hun bevreemding een man van het Stations-emplacement komen, klaarblijkelijk om de auto op te wachten. De wagen reed echter door omdat de chauffeur de nieuws gierige jongens had opgemerkt en er vanzelfsprekend weinig voor voelde, onder huït ogen de buit van de inbraak in te laden. Hij zette de auto in de Koningdwarsstraat, gade geslagen door een bewoonster van die straat.'Toen hij de straat verliet maakte de Ford .1931 een zo onheil spellend lawaai, dat buurtgenoten zelï chauffeurs zich er aan erger den De jongens maakten na het be kend worden van de inbraak, mei- ding van hetgeen zij hadden gezien. Ze vertelden er ook bij dat de wa gen bij het nemen van de bocht naar de Prins Hendriklaan, ver- zuimde om de rotonde te draaien, maar onmiddellijk linksaf zwenkte. Een Helderse chauffeur zou zo niet hebben gereden, dusde wagen kwam van buiten de stad! Deze con clusie, gevoegd bij de wetenschap dat de twee noornse individuen eerder in Den Helder waren gesig naleerd, was voor de recherche aan leiding in de stad van Jan Pieters zoon Coen op onderzoek uit te gaan. Daar reed het groene wagentje, be stuurd door een garage-chauffeur die de remmen controleerde. Eige naar bleek te zijn de heer J. Lange- dijk, geen familie van een der ver dachten, die verklaarde zijn auto op 29 December grondig te hebben ge reinigd, maar zeer verbaasd was toen hij het vervoermiddel op 31 December van onder tot boven met modder bespat, in zijn garage terug zag. Wie zou er gebruik van hebben gemaakt? J. v. M„ vriend van L. en S„ had van de garage nog een sleu tel in zijn bezit. Voor de politie stond toen vast dat het drietal met de wagen op stap was geweest. Het signalement dat de jongens hadden opgegeven klopte, evenals de be schrijving die zij hadden gegeven van de figuur die op de avond van de inbraak op het stations-emplace ment was gezien. Dat moest S. zijn geweest. De heren werden in Den Helder opgesloten, S. werd met öe jongens geconfronteerd, chauffeur Freeze en de Helderse redactie kon den bevestigen dat S. en L. dezelfde waren die op de 22e in de hal van het redactiebureau hadden gestaan. Om nog meer zekerheid te verkrij gen werd het groene vrachtwagentje opnieuw naar Den Helder gereden, langs de route KoningstraatPrins HendrlTilaan, waarna de jeugdige getuigen konden verklaren dat ze de wagen herkenden. En ten overvloede startte de auto nogmaals in de Ko ningdwarsstraat, waardoor de buurt bewoners achter hun gesloten deu ren het motorlawaai konden horen. „Precies zo was het op 29 Decem ber",. verklaarden ze met kennis van zaken! Het net wordt toegehaai Ogenschijnlijk was er voor de drie verdachten geen ontkomen meer aan. Ze lieten zich echter door het nu geleverde materiaal niet in het minst van de wijs brengen. L. en S. ontkenden zelfs hardnekkig het laatste jaar in Den Helder te zijn geweest! Er was meer nodig om het drietal tot het afleggen van een bekentenis te dwingen. Dag en nacht was de Helderse recherche in het geweer, waarbij vooral met de Hoornse Alkmaarse en Amsterdamse re cherches waardevolle contactc werden gelegd. De politie toog op pad naar adres sen in de hoofdstad, waar men ver moedde een deel van de gestoler textielgoederen aan te treffen. Hie bleven de nasporingen vruchteloos totdat j.l. Zaterdag in Den Heide- telefonisch bericht werd ontvanger uit Hoorn, dat in Apeldoorn tex tielgoederen te koop waren aange boden bij een zekere P. Dit had de Apeldoornse politie geconstateerd omdat zij de woning van P. in de gaten hield in verband met een affaire, waarbij diens medebewoner Sch. betrokken was. De textielgoe deren waren verpakt in 10 karton nen dozen Zie vervolg pag. 2. is hat nog uitstaande saldo van de in 1948 verstrekte gelden. Griekenland en Turkije zullen naar schatting nog 136 millioen dol lar krijgen, waarvoor reeds goed keuring door het Congres is ver kregen. Volgens een voorlopige schatting zal de hulp aan het'buitenland (bui-, ten het plan-Marshall) voorname-' lijk voor Duitsland en Japan in het totaal 1 milliard dollar bedra gen, dat is aanzienlijk minder dan vorige jaren. ANGLICAANSE BISSCHOP over arrestatie Kardinaal Mindszenty LONDEN. (A.P.). De Angli caanse bisschop van Chicester heeft Maandag verklaard, dat de arresta tie van Kardinaal Minszentl „de jongste en ernstigste van de maat regelen is, die door een communis tische staat tegen eeh leider van de Christenheid zijn genomen". Van Kleffens bracht bezoek aan Lovett Mr. E, van Kleffens, de Neder landse ambassadeur te Washington, heeft Maandag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Robert Lovett, die, zoals bekend zal af treden. Na het onderhoud zei Mr. v. Kleffens, dat hij met Lovett gespro ken had over de Indonesische kwestie. De Ambassadeur zeide verder „zeer veel vertrouwen" te hebben in het bezoek van Dr. Drees aan Indonesië. Bij de opening van het onderzoek naar de ramp met de KLM Constel lation „Nijmegen" op 20 October in de omgeving van Prestwick, waarbij dertig passagiers en tien leden van de bemanning het leven verloren, heeft een deskundige van het mi nisterie van burgerluchtvaart ver klaard, dat een verkeerde opgave van de heuvelhoogte rond de plaats, die op de kaart stond aangegeven als 45 voet, doch in werkelijkheid 445 voet is, mede oorzaak zou kun nen zijn van het ongeluk. Men verwacht dat het onderzoek __>n week zal duren, waarbij 79 ge tuigen zullen worden gehoord, onder wie 17 Nederlanders. De KLM-vertegenwpordiger John Edwards twijfelde er aan, of de onjuiste hoogte-opgave oorzaak van de ramp kon zijn geweest. Volgens hem waren Parmentier verkeerde weerberichten doorgegeven, waar door hij zich niet heeft kunnen oriënteren op windsnelheid en wol kendikte. Mist en wolkendek ble ken dikker te zijn, dan was opge geven. Hij concludeerde dit o.a. ook uit de woorden van de gezagvoer der, die nadat hij had geseind iets te hebben geraakt, onmiddellijk mededelingen deed, dat hij wilde stijgen. Edwards verklaarde voorts, dat zicht en wolkendek van essen tieel belang waren voor een vlieg tuig, dat een nachtlanding moest maken. Volgens hem waren er geen waarschuwingen gegeven, dat wol kendek en zicht slechter bleken te zijn geworden. Onvolledige outillage Uit het logboek van de verkeers toren op Prestwick bleek voorts, Om 23.32 seinde het toe stel: „Wü, hebben iets ge raakt". Daarna zakte het geluid weg. De volgende ver staanbare woorden waren: „brandweer" en wederom zak te het geluid weg. Tenslotte ving men nog op: „Wü klim men". Het laatste wat men hoorde was om 23.34 uur: „Hebt u nog enig idee waar wij zün?" Victor Kravchenko te Parijs PARIJS, (A.P.). Victor Krav chenko, de schrijver van „Ik koos de vrijheid" is Zondagavond te Pa rijs aangekomen voor het proces te gen „Les Lettres Francaises'Het proces, dat Kravchenko dit pro- communistische blad heeft aange daan zal op 24 Januari worden ge opend. De gerechtszaal zou weme- 'en van detectives om voor de vei- igheid van Kravchenko te zorgen. dat de waarnemer aldaar zoveel mogelijk gegevens had opgevraagd over de veranderde weersomstan digheden. JJit werd gedaan, omdat men op Prestwick niet over zoek lichten beschikte en geen andere middelen bezat om het wolkendek te controleren. Een andere opmer king uit het logboek toonde aan, dat 33 landingslichten van twee banen ontbraken en dat men deze wilde vervangen door draagbare lichten, die echter niet aanwezig bleken te zijn. Een andere KLM-vertegenwoor- diger, de heer Augustijn uit Am sterdam, verklaarde tenslotte nog, dat het vliegtuig volwaardig vanaf Schiphol vertrokken was en dat ook het onderzoek bij het wrak, \ffiar- aan hij vrij kort na het ongeval had deelgenomen, niet uitwees, dat het vliegtuig iets gemankeerd had. Geen contact met de Republikeinen BATAVIA, 10 Jan. (Aneta). Naar aanleiding van buitenlandse- berichten als zou contact hebben plaatsgehad tussen de Nederlandse en republikeinse autoriteiten, wordt van bevoegde kringen te Batavia vernomen, dat stappen in deze zin niet zijn ondernomen. Minister president Drees heeft overleg ge pleegd met dr. Beel en zijn advi seurs en met de voorlopige federale regering. Het overleg met de fede rale vertegenwoordigers is nog niet beëindigd. Dr. Drees zat Zaterdag avond aan een diner aan met de consulaire vertegenwoordigers te Batavia. Hieraan werd ook deelge nomen door de leden van de Com missie voor Goede Diensten. Nog steeds niet (Sm.) De Memorie van Antwoord op het zéér vertraagde Voor lopig Verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van de materiële oorlogsschade, zou, volgens op toezeggingen gebaseerde verwachtingen, vóór Kerstmis ver schenen zijn. Het is niet gebeurd. Sindsdien zijn al weer bijna drie weken verlopen. En wij horen maar niets. De betrokkenen moeten maar wachten en smachten. De dringende motie van de KVP-Partijraad van 11 December jl. heeft nog geen uit werking gehad. Iets wordt er nu over dit probleem gezegd in de Memorie van Antwoord van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Terecht stelt mi nister in 't Veld, dat de wederop bouw in sterke mate afhankelijk is van de regeling van de oorlogs schade. En daarom is het inderdaad van betekenis, dat deze minister in zijn memorie wijst „op het grote belang, dat een definitieve regeling voor de oorlogsschade tot stand komt". Dat is daarom van beteke nis, omdat de wederopbouw, niet alleen van woningen, maar ook van scholen, kerken, bedrijfsgebouwen enz., een uiterste dringende zaak is, die vertraagd wordt door het uitblijven van de oorlogsschade regeling! De Wederopbouw-minister zegt nu, reden te hebben om aan te nemen, dat de M.v.A. op de mate riële oorlogsschade de Kamer „bin nenkort" zal bereiken. Na 'de ver wachting, dat het al vóór Kerstmis het geval zou zijn, is het wel een teleurstelling, dat de Memorie van Antwoord over deze zeer dringende zaak nog steeds niet is verschenen. Het „binnenkort" betekent nu een maal 'in parlemenatire taal, dat het nog wel een poosje zal duren Schuman Donderdag naar Londen Officieel is Maandag te Londen bekend gemaakt, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, Donderdag in de Britse hoofdstad zal aankomen „ter be spreking van kwesties, die voor de beide regeringen van belang zijn' Vermoedelijk zal Schuman Zaterdag naar Parijs terugkeren. Spoorweg tussen Krawang en Tjikampek opgebroken BATAVIA, 10 Jan. (Aneta). Zaterdagnacht werd de spoorbaan tussen Krawang en Tjikampek over een kilometer opgebroken, hetgeen ontdekt werd door de politie. Deze waarschuwde de Staatsspoorwegen, Men hoopt, dat het treinverkeer vandaag nog kan worden hervat. Blijkens de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, on derschrijft de Minister van Weder opbouw volledig de algemeen ge voelde behoefte om tot klaarheid te komen ten aanzien van de te volgen huurpolitiek, die echter niet los is te zien van de géhele loon- en prijs politiek. Voor alle betrokken par tijen, huurders, eigenaren, bouwers ■en het Rijk, is een spoedige oplos sing van het vraagstuk der huur verhoging en eventuele huurbelas ting dringend gewenst, doch deze oplossing moet sociaal en economisch doorvoerbaar zijn. Of in 1949 de omstandigheden een huurverhoging zullen toelaten, is uiteraard op dit moment nog niet met zekerheid te voorspellen, al ligt het in het stellige voorne men der regering dit vraagstuk in de loop van het komende jaar tot een oplossing te brengen. De minister meent, dat er alle aanleiding is om, wanneer een huur verhoging tot stand komt, niet zon der meer het gehele bedrag aan de eigenaren ten goede te laten komen. Slechts dat gedeelte van de huur verhoging, dat nodig is ter compen satie van de gestegen exploitatielas ten (belastingen, onderhoud), de dalende lasten (minder leegstand, achterwege blijven van onderhoud) daarbij evenzeer in aanmerking ne mend. diént aan de eigenaren te worden gelaten. Het is ook gewenst de nodige waarborgen te scheppen, dat het onderhoud wederom in vol doende mate door de eigenaren ge schiedt. De huurverhoging zal niet kunnen worden beperkt tot het be drag nodig ter tegemoetkoming van de gestegen exploitatielasten: op langere termijn gezien is er meer nodig. Het meerdere kan ter finan ciering van de bouw van nieuwe woningen worden aangewend. De eventuele huurverhoging zal even zeer op de nieuwe als op de oude woningen van toepassing zijn. Ter bespreking van een gemeenschappe lijk verdedigingsplan zijn de premiers, de ministers van Buiten landse Zaken en de ministers van Defensie van Zweden, Noorwegen en Denemarken bijeengeweest in Karlstad (Zweden). V.l.n.r.; De minis ter van Buitenlandse Zaken van Zweden Undén, de Deense minister van Oorlog Rasmus Hansen, de Zweedse minister van Oorlog Allan Vougt, deeerste minister van Denemarken Hans Hedtoft, de gouverneur van Karlstad Westling en zijn vrouw, de Deense minister van Buitenl. Zaken Rasmussen, de eerste minister van Zweden Erlander, de Noorse premier Gerhardsan, de Noorsd minister van Buitenl. Zaken Lange en de Noorse minister van Oorlog Hauge.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1