Nieuuu Israël beklaagt zich over de inmenging van Engeland in de Palestijnse kwestie Sukarno, Sjahrir en Salim verblijven op Sumatra Amerika wil vaststelling definitieve data etbakker Hatta is wel op Bonka Voor 't houden van verkiezingen en overdracht der Souvereiniteit Technische dienst op Prestwick vrij gebrekkig ALKMAAR TANDIGE DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Het „Boerenverstand van Truman! Woensdag 12 Januari 1949 44e Jaargang No. 11460 Meer dan grof! Zitting verzocht van de Veiligheidsraad Washington wil de zaak sussen Verschrikkelijke realiteit wereldkundig Een kwart deel van Duitsland thans Pools gebied De Veiligheidsraad over Indonesië Duel tussen Jessup en Jacob Malik Onderzoek zeer nauwgezet „Veiligheidsraad" voor West-Duitsland De oude baron Kroniek en Kritiek 10 Januari. 8500 !8—35; II 21—29; III kg spruitkool 2643; rode kool 8.8012.50; 08,40; boerenkool 23; 40; driel. 6,20; breek- bieten 6,20—7; prei einetten 59—82. 0 Jan. Aangevoerd 'ten: A 6.20, B 4.60, C g peen: B 5.90, C 5.40; en: 8.20; grove 7.20; !0; 8000 kg rode kool 10 kg gele kool 7.40; ise witte kool 6.40; kool 7.50—8.90; 1700 kg 25—32, B 14—21. 3 Januari. Uien 7 [—7.90; Prei 7—10; Sa- >012.40; gele bewaar- ie kool 10—12.80; boe- 20; spruitkool 1741; breekpeen 3—6.10; A 8^9; Alicanten 99 netten 30—74; Pres. v. -87; Cox Orange 78 n 3056; Pres. v. Holl. e Paris 49—73; Confe- Legipont 31—57; Gie- in 30—73; Winterjan louw 55—68; St. Re- fEZEN ALKMAAR Aangevoerd 26 vet- 23 nuchtere kalveren vette schapen. tSE EXPORTVEILING -38, id II 15—22, rode rv. kool 6.509, groene spruitkool I 3248, boerekool 1726, an- rode bieten 6.109, 1.307, waspeen 813, afw. 8, prei 7—12, 5078, winterjan 78, ÏUIZEN, 11 Januari. i 8,20, id grove 7.20, :n 5.40—5.90, 5000 kg 1100 kg groene kool 7800 kg gele kool 7.40 I kg rode kool 8.80 g witte kool 6.40. JMAAR VRAAGT E BEDIENDE in komen in aan- :onodig verzekerd. sau van dit bald. [J EN VERVERIJ rEG 84 VORDEN G VERZENDING heid wordt een goede salariëring g kantoor der N.V. iemand ook met een ijmegen. 'n heeft. reg, met eet toch er vroe- oorlog, 3t is het Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, 11.43 pei maand. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief pet editie 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 et per m.m., minimum f 4.famlffe- berlchten 20 cl, resp. 30 ct per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E M. Stumpel, Hoofdredacteur R N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) EE IT VAN HEDEN Pagina 5 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Mag men verschillende berichten geloven, dan is de „uitschakeling' van Kardinaal Mindszenty het ge volg van een bevel van de Kom- inform.die zich hypocritisch eerst heeft aangediend als een onschul dig raadplegend lichaam van com munisten uit verschillende landen, maar al spoedig bleek de Komin- form een herleving in optima for ma van de oude Komintern te zijn, die over de bedoelingqp en plannen alles te zeggen heeft! Maar nog erger is het, dat niet alleen de arrestatie van de kardi naal geschied is op internationaal communistisch bevel, doch ook an dere middelen, om Zijne Eminentie te „liquideren", kwamen uit deze krachten der internationale onder wereld. Als de gewoonste zaak van de wereld roepen de wereldzendërs nu om en drukken de werelddagbladen af de mededeling, dat de Hongaar se autoriteiten konden kiezen uit nog twee andere middelen, om de kardinaal uit de weg te ruimen, nl. verbanning naar het buitenland of een ongeluk. Er is een bericht omgeroepen door Radio Vaticana, welke bericht overigens uitdrukkelijk voor reke ning van het Zwitserse persbureau K.I.P.A. gelaten werd, dat de kar dinaal reeds meermalen vóór zijn arrestatie „ternauwernood ont snapte aan aanrijdingen van met grote snelheid op hem aanstormen de auto's". Dat staat er zo maar, als de ge woonste zaak van de wereld, alsof dergelijke gangster-methoden in het beschaafde Europa al gemeen goed geworden zijn en tot de orde van de dag behoren! Het is meer dan grof, het is misdadig! Hoewel het bericht door Radio Vaticana is omgeroepen, voor rekening van het K.I.P.A., kan worden aangeno men, dat het met de waarheid wel overeenstemt. Alles wijst erop, dat ook de mededeling van K.I.P.A.via de Vaticaanse zender gedaan, over de rol van Moskou inzake de arrestatie van de kardinaal, juist is. De Hongaarse regering heeft aanvankelijk geen raad geweten met de „opdracht", die men van de Kominform kreeg, ze benoemde een speciale commissie, die de moge lijkheden betreffende de uitschake ling van de kardinaal bestudeerde en toen de „auto-ongelukken" mis lukten en de kardinaal, zoals vast staat, weigerde naar het buiten land te gaan, restte tenslotte geen andere „uitweg", dan de arrestatie, daar Moskou het volle pond eiste, als Shylock in de beroemde Koop man van Venetië. Maar waar is de Patricia, die voor het wereldforum de zaak van het recht opneemt en de perfiditeiten van de Kominform- gangsters met succes aan de kaak stelt i Nieuw kabinet in Oost-Indonesië BATAVIA, 12 Jan. (Aneta) In Oost-Indonesië is een nieuw kabinet gevormd. Minister-presi dent en minister van Binnenland se Zaken'is Ide Anak Agung Gde Agung. De minister-president en enige kabinetsleden zullen zo spoedig mogelijk naar Batavia reizen ter oriëntering in verband met de algemene politieke si tuatie. Luchtbrug-vliegtuig verongelukt FRANKFORT, 12 Januari (Reu ter) Vanochtend vroeg is een Amerikaanse Skymaster van de luchtbrug naar Berlijn neergestort 3 KM ten Oosten van het Frank- fortse vliegveld Rijn-Main. De uit drie personen bestaande bemanning kwam om het leven. Het vliegtuig keerde ledig van Berlijn terug. De hemel was bewolkt en er viel een lichte sneeuw. Forrestal wil minister van defensie blijven Na afloop van een onderhoud met president Truman heeft For restal verklaard aan te willen blij ven als minister van landsverdedi ging. Hij voegde er aan toe, dat hij overeenkomstig het gebruik, bij de president zijn ontslag zou indienen dat deze naar hij verwachte niet zou aanvaarden. AUBREY EBAN, de Israëlische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, heeft Dinsdag een brief overhandigd van zijn regering aan de Canadese generaal McNaughton, die deze maand voorzitter is van de Veiligheidsraad, waarin een' zitting van de Veiligheidsraad wordt verzocht ter behandeling van een Israëlische klacht tegen Engeland, wegens „eenzijdige interven tie in de Palestijnse toestand". Israël vraagt om een onderzoek volgens artikel 34 van het Handvest naar de situatie tussen Groot-Brit- tanië en Israël „waarvan de voort during de internationale vrede en veiligheid waarschijnlijk in gevaar zou brengen". Op een persconferentie verklaarde Eban geen instructies van Tel Aviv te hebben ontvangen om een spoed zitting van de Veiligheidsraad te verzoeken zoals in berichten uit Palestina was gemeld. De door Eban overhandigde brief refereert aan de bewegingen van de Britse vloot- en luchtstrijdkrachten in het Oostelijk Middellandsezeege- bied en zegt daaromtrent: „aange zien geen enkel Brits gebied of be lang in het oostelijk Middellandse- zeegebied bedreigfl wordt, is het moeilijk aan te nemen, dat deze be wegingen uitsluitend met doeleinden van verdediging te maken hebben". Verder wordt gezegd: „het is ons bekend geworden, dat de Britse mi litaire voorbereidingen manoeuvres omvatten, die gehouden zijn in Tri- politanië en gebaseerd waren op ge fingeerde landingen op de kust van Israël. Op de vraag of Israël om een of andere speciale actie zou verzoeken antwoordde Eban: „wij stellen de Veiligheidsraad voor een onderzoek in te stellen. Alles wat wij in dit stadium vragen is een procedure van bespreking en onderzoek. Zowel de secretaris-generaal van de V.N. als de Amerikaanse regering hebben het verlangen kenbaar gemaakt naar ontspanning in de huidige situatie. Wij zijn van mening, dat onze klacht HET PROCES-KRAVCHENKO Victor Kravchenko, de auteur van „Ik verkoos de vrijheid", die naar Parijs is gekomen in ver band met de door hem ingediende aanklacht tegen een Frans com munistisch weekblad, dat hij van laster beschuldigt, heeft op een persconferentie verklaard, dat Sowjet-Russisehe agenten hem op de hielen zaten. „Ik ben me bewust van alle moei lijkheden van de taak, welke ik ondernomen heb", aldus zeide hij. „Ik ken de macht van de agenten van de Sowjetregering, die in staat zijn tot de onmenselijkste daden om hun doel te bereiken." „Vluchtelingen uit de Sowjet- Unie, die de verschrikkelijke reali teit van het Sowjet-regiem hebben ondergaan, zullen voor de balie ko men om de wereld te vertellen, wat zij van de Sowjet-Russische polifie- regering en haar leider weten", al dus voegde Kravchenko er aan toe. Kravchenko zeide, dat Sovjet- aengten in het afgelopen jaar tot driemaal toe zijn woning waren binnengekomen onder gefingeerde namen. Eenmaal dreigden zij de eigenaar van het huis, bij Krav- chenko's afwezigheid, een bom in het huis te zullen plaatsen. Kravchenko beantwoordde de hem gestelde vragen in het Engels, Frans, Oekrainisch en Russisch. Hij' werd bijgestaan door een tolk. De persconferentie werd gehouden in een zaal op korte afstand van het Franse Departement van Buiten landse Zaken. Een vijfhonderdtal verslaggevers was ter conferentie aanwezig. Van alle kanten werden vragen gesteld en tussenbeiden was het niet duidelijk tussen wie en waarover de gesprekken gingen. Op 1 Februari 1947 werd besloten tot concentratie van de drie bestaande Nederlandse vliegtuigfabrieken in de N.V. Verenigde Nederlandse Vliegtuigfabrieken „Fokker", die de beschikking zal krijgen over een nieuwe fabriek tussen de Ringvaart en Vijf- huizerweg in de onmiddellijke omgeving van Schiphol. Men is reeds met de voorbereidingen voor de bouw begonnen. Hier is men bezig met het gereedmaken van de palen, die het gebouw zullen dragen. Over enkele weken zal de eerste paal voor deze nieuwe industrie worden ingeheid. misschien tot een ontspanning zal leiden niet tot een vermeerdering van de spanning". Het besluit van Israël bjj de Vei ligheidsraad een klacht in te die nen tegen de Britse „interventie" in Palestina, wordt te Washington beschouwd als een ernstige belem mering van de pogingen om de Brits-Israëlische spanning te ver minderen. Naar verluidt heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., gisteren beide par tijen verzocht het geschil buiten de V.N. te houden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van het Ame rikaanse verzoek het neerschieten van de Engelse vliegtuigen als een „betreurenswaardig incident" te be schouwen verklaard, dat de Engelse houding ten aanzien hiervan in ho ge mate afhankelijk is van de toe komstige joodse actie. Cadogan, de Britse afgevaardigde in de Veilig heidsraad zou trachten te bereiken, dat een gemeenschappelijke actie door de V.N. gevoerd zou worden waardoor verdere gevechten in Pa lestina verhinderd werden. Dit, eer der dan het neerschieten van de vijf vliegtuigen van de R.A.F., moest het belangrijkste onderwerp voor Cado gan vormen tijdens de aanstaande besprekingen in de Veiligheidsraad. Zo was het oordeel van Engeland. WARSCHAU, 12 Jan. (Reuter). Het Poolse parlement heeft een wet aangenomen, waarbij de gebieden van Duitsland, die' Polen aan het eind van de tweede wereldoorlog verkregen heeft, hètgeen bijna een vierde deel van het vooroorlogse Duitsland omvat, deel worden van de Poolse staat. De Westelijke mogendheden heb ben, hangende een officieel vredes verdrag met Duitsland, geen defi nitieve westgrens voor Polen er kend. In Mei werd bekend gemaakt dat 5 millioen Polen zich weer ge vestigd hebben in de „herwonnen gebieden", waartoe Silezië behoort, voorheen de „graanschuur van Europ-.", dat in industriële produc tie alleen voor het Ruhrgebied on der doet. De betrokken gebieden beslaan 111.290 vierkante kilometer, hun Duitse bevolking bedroeg meer dan 9 millioen. Routers cassatieberoep verworpen. DEN HAAG, 12 Januari. De bijzondere raad van cassatie heeft heden het cassatieberoep van de oud-commissaris-generaal Hans A. Rauter, die door het bijzonder ge rechtshof te Den Haag tot de dood straf veroordeeld was, verworpen. De eerste Oceaanvlieger kolonel Charles Lindbergh, bezoekt pp het ogenblik Duitsland. Een foto van de aankomst van de beroemde vlieger te Munchen. Sukarno, Hadji Agus Salim en Sjahrir bevinden zich momen teel te Prapat aan het Tobameer in een particuliere villa van dr. Mansur, de Wali Negara van Oost-Sumatra, aldus heeft een Nederlandse woordvoerder te Ba tavia Dinsdag aan Aneta mede gedeeld. Het was wel de bedoeling de Re publikeinse leiders naar Banka over te brengen en dat reeds voorberei dingen waren getroffen voor het c ^E VEILIGHEIDSRAAD kwam Dinsdag voor de tweede maal Nederland, betoogde Jessup, dat geen enkel militair succes de op lossing van het Indonesische pro bleem zou brengen. De Ver. Staten konden zich met geen enkel aspect van de Nederlandse militaire actie verenigen. De kwestie bleef een zaak van internationaal belang. Voorts stelde Jessup de Nederlandse regering verantwoordelijk voor de belemmeringen op het pad van de Commissie van Goede Diensten, ter zake het streven naar een vreed zame oplossing en hij vergeleek dit met de gelijksoortige „obstructie tactiek" van de Sovjet-Unie tijdens de besprekingen van de Indonesi sche kwestie door de Raad, toende Sovjet-Unie in de Raad de republiek steunde, doch tegelijkertijd de bla den van de communistische par tijen in de gehele wereld zich ver kneukelden in de Nederlandse actie als een bestraffing van de republi keinse regering voor het onder- te Lake Success bijeen ter bespreking van de Indonesische kwestie. De afgevaardigde van de Ver. Staten, dr, Jessup, ver klaarde, dat het de wens van de Amerikaanse regering is, dat definitieve data worden vastgesteld voor het houden van ver kiezingen in geheel Indonesië en voor het overdragen van de souvereiniteit door Nederland aan de Verenigde Staten van Indonesië. Voorts drong Jessup aan op terugtrekking van de Nederlandse troepen, zo spoedig mogelijk" en zo snel als de handhaving van recht en orde het toelaten. De afgevaardigde van Noorwegen, dat in de plaats van België lid is geworden van de Veiligheidsraad, voerde ook het woord, waar uiteraard zeer veel belangstelling voor bestond. Bij de aanvang van de zitting werd aan Birma toegestaan aan de besprekingen over Indonesië deel te nemen, op grond van een ver klaring van Birma, dat „zijn be langen rechtstreeks en onmiddellijk op het spel staan". Dr. Jessup, die de eerste spreker was, zette de wensen van de Ame rikaanse regering uiteen. Hij be toogde, dat de verkiezingen zouden moeten worden gehouden bij ge heime stemming. De bezetting van Indonesië door de Nederlanders moet geheel beëindigd zijn voordat de effectieve overdracht van de souvereiniteit kan geschieden. „Mijn regering is van mening", zo ging Jessup verder, „dat de periode, welke nog moet verstrijken tussen thans en de datum, waarop de ver kiezingen zouden moeten gehouden worden alsmede de overdracht van de souvereiniteit, berekent behoort te 'worden in maanden en niet in jaren". Ook drong Jessup aan op de vrijlating van de republikeinse legeringsleiders. Dit zou, zo ver klaarde hij, een aanmerkelijke bij drage zijn tot de oplossing van de Indonesische kwestie. Een belangrijk deel van zijn rede besteedde Jessup aan critiek op de houding van de Sovjet-Unie. „Nie mand twijfelt er aan, dat de com munisten in Indonesië, evenals de communisten in de gehele wereld, zich moeten houden aan en hande len overeenkomstig de instructies van Moskou". Jessup beschuldigde de Sovjet regering er van te pogen de om verwerping van de Indonesische republikeinse regering teweeg te brengen. De Sovjet-regering, zo zei Jessup, heeft geen enkel belang bij steun aan de republikeinse regering of herstel van de vrede in Indone sië. Integendeel, zij wendt de ge bruikelijke tactiek aan in Korea, Griekenland, Berlijn en thans in Indonesië. De Sovjet-regering wenst geen onafhankelijk Indonesië. Zij wenst een Indonesië onder de heer schappij en de controle van een communistische minderheid, die haar orders van Moskou ontvangt. Overal in de wereld, waar een com munist het raam binnenklimt, wordt de onafhankelijkheid de deur uit getrapt". Zich vervolgens weer richtend tot van de communistische drukken opstand. q De tweede spreker was België, dat, zoals bekend, hoewel geen lid meer zijnde van de Raad, toch nog aan de besprekingen mag deelne men. Nisot, die onze zuiderburen vertegenwoordigde, legde een korte verklaring af. Hij zeide, dat de be voegdheid van de Raad, volgens Belgische en Nederlandse opvatting nog steeds betwist werd en dat daarom de resoluties van Parijs niet als bindend voor de Nederlandse regering beschouwd konden worden. Finn Moe, die Noorwegen ver tegenwoordigde, zei dat hij, ofschoon de militaire actie ongerechtvaardigd was en niet in overeenstemming met het Handvest, nog steeds van gevoelen was, dat niet gezegd kon worden, dat de ene partij geheel wit en de andere partij geheel zwart was. De republiek was klaarblijkelijk niet in staat geweest de militaire situatie in eigen gebied geheel onder controle te houden, hetgeen volgens Moe twijfel doet rijzen aan de ver antwoordelijkheden, welke de repu bliek zou kunnen aanvaarden als onafhankelijk land. Jacob Malik van de Sovjet-Unie zeide in antwoord op de critiek van Jessup, dat „geen laster of insinuatie over Moskou en de zogenaamde communistische bedreiging van In donesië de Amerikaanse vertegen woordiger zullen helpen de verant woordelijkheid van de Amerikaanse regering voor de voorbereiding en de ontketening van de Nederlandse agressie ongedaan te maken". De Nederlandse agressie, zo betoogde Maliy, moet op zijn minst met stil zwijgende instemming van Enge land, Frankrijk en België zijn uit gevoerd, gezien de basis van de West-Europese Unie, volgens welke de leden met elkaar overleggen. Tijdens de zitting op de tweede dag in het onderzoek naar de K.L.M.-ramp bij het vliegveld Prestwick (Schotland) werd door de voorzitter speciale aan dacht geschonken aan de kaart, waarop foutieve hoogtegegevens vermeld stonden en tevens op de verklaringen van electriciteits- ingenieurs, die lichtstoringen over geheel Schotland consta teerden op het tijdstip, dat liet vliegtuig de „Nijmegen" met de draden in aanraking waren ge komen. Volgens deze deskundi gen moet op het vliegveld van Prestwick onmiddellijk geconsta teerd zijn, dat er iets met de hoog spanningskabels gebeurd was. Volgens hen bedroeg de voltage op de plaats, waar de draden ge broken waren, 132.000 volt, vol doende, om de metalen wanden van vliegtuigen in brand te steken, evenals de zich in de vleugels be vindende benzine. Enkele K.L.M.-employe's van Schiphol, eveneens als getuigen ge hoord verklaarden o.m., dat het landen niet overhaast was gebeurd, dit op een vraag van de voorzitter, omdat het toestel een half uur ver traging had ondervonden. De chef- ladingmeester van de K.L.M. op Schiphol verklaarde tevens, dat er onmogelijk fouten konden zijn ge maakt in het laden, ondanks het feit, dat het voor het vertrek van de „Nijmegen" zeer donker en ru moerig was op hef vliegveld. Een employe van de routevoorlichting van de K.L.M. gaf te kennen, dat de radiogolflengte van Prestwick in de dagen rond de ramp niet bruik baar was, zodat in de plaats daar van een radiobaken van middelma tige frequentie werkte. Ook de waarschuwingslichten waren niet bruikbaar, welke defecten aan ge zagvoerder Parmentier gemeld waren. v Langdurig verhoor. De weerkundige, die in de nacht van de ramp op het vliegveld dienst had, werd gedurende drie uren verhoord en zeer nauwkeurig en gewetensvol ondervraagd alvo rens hij naar zijn plaats kon terug: keren. Hij gaf te kennen, dat de weer kundigen allen zeer jonge mannen waren, die door een oudere functio naris moesten worden gecontroleerd op hun werk, doch die nimmer de practische gegevens en cijfers na- overbrengen van de naaste familie leden naar Banka, doch op het laatste ogenblik verklaarden Su karno en de zijnen er de voorkeur aan te geven te Prapat te blijven. Hierdoor is het misverstand veroor zaakt als zouden deze heren op Banka zijn. De villa van Mansur is vrijwel het enige gebouw, dat ver. leden jaar niet door de T. N. I. werd beschadigd. De woordvoerder zeide verder, dat Sukarno, Sjahrir en Salim tot 31 December te Ras- tagi vertoefden en daarna naar Prapat werden gebracht. Hatta, Rum en de republikeinse minister van onderwijs, Sostroamid- jojo, bevonden zich reeds op het eiland Banka, alwaar zij waren ondergebracht in een villa van de tinmaatschappij. De voorzitter van de republikeinse veiligheidscom missie, dr. Leimena, de republi keinse ministers van verkeer, open bare werken en jeugdzaken, resp. dr. Juanda, Lach en Kusman en Hihadjar Dewantoro bevinden zich te Djogja, waar zij volledige be wegingsvrijheid genieten. De Commissie van Goede Dien sten is door de Nederlandse autori teiten van het een en ander op de hoogte gesteld. Te Londen is vernomen, dat ko mend weekeinde door Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Ver. Sta ten een decreet zal worden uitge vaardigd tot instelling van een mi litaire veiligheidsraad voor West- Duitsland. Over de statuten van deze raad moet uiteindelijk beslist worden op de komende vergade ring van de westelijke militaire gouverneurs op Zaterdag 15 Janu ari te Frankfort. De drie betrok ken regeringen zouden reeds haar goedkeuring aan deze statuten ge hecht hebben. De militaire veiligheidsraad zal hoofdzakelijk verantwoordelijk zijn voor het verhinderen van herbewa pening of andere maatregelen van een toekomstige Westduitse rege ring, die de vrede in Europa in ge vaar zouden kunnen brengen. De raad zal nauw samenwerken met het internationale lichaam voor het Ruhrgebied. Amerikaanse lening voor Indonesië WASHINGTON, 11 Jan. (Reuter) In zijn begrotingsboodschap aan het Congres deelde president Truman gisteren mede, dat de Amerikaanse regering voornemens is aan Indone sië een lening van 25 millioen dol lars te verstrekken, welke ten doel heeft de productie van copra en palmolie in Indonesië te stimuleren Het A.N.P. herinnert er aan, dat reeds op 30 October j.l. bekend is gemaakt, dat de Amerikaanse rege ring zich bereid had verklaard een dergelijke lening te verstrekken. Er was toen reeds volledige overeen stemming bereikt ten aanzien van de voorwaarden der lening. Geruchten rond minister Bevin Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft een bericht uit Tel Aviv, volgens hetwelk Bevin zijn ontslag zou hebben aangeboden, doch Attlee geweigerd zou hebben dit te aanvaarden, „met nadruk te gengesproken". (Smé) Vandaag neemt de heer A. I. M. J. baron van Wijnbergen afscheid als voorzitter van de Mid- denstandsraad en minister v. d. Brink installeert zjjn opvolger Stellig zal Z. Exc. ook wel èen en ander in het midden brengen aan het adres van de scheidende voor zitter en dat zal een treffend mo ment z(jn. De jeugdige nieuwe poli ticus zal woorden van dank rich ten aan de oude politieke veteraan, die zich op zo menig terrein van het katholieke openbare leven en op het slagveld van de politiek verdienstelijk heeft gemaakt. An dere tijden stellen andere eisen. In ae worsteling om recht te doen aan nieuwe denkbeelden, ook op sociaal terrein, heeft het in de loop van de vooroorlogse jaren ook met baron van Wijnbergen wel eens gebotst. Maar dat alles doet niets af aan het f ei t, dat van Wijnbergen een katholiek politicus en een strijd lustig katholiek van bijzonder for maat is geweest, met zeer bijzon dere gaven en een principiële over tuiging, die tenslotte ook bij de tegenstander eerbied bleef afdwin gen. Noem hem fanatiek, scherp, star, erken dat hij niet van schip peren en wijken wist, maar dan altijd als het om de beginselen ging. Zijn verdiensten op het ge bied van het bijzonder onderwijs zijn schier onovertroffen. Hij ver tegenwoordigt, kan men zeggen, een stuk van de langjarige school strijd, die nu eenmaal scherpe kan ten moest hebben, omdat hier niet te transigeren viel en het is tra gisch, te zien, dat in zoveel landen ter wereld, ook vlak rondom ons land, die aan de eeuwige beginse len van de christelijke leer ontleen de principes op het gebied van on derwijs en opvoeding nog zo vaak tegenkanting ontmoeten, om niet te zeggen, strijd en vervolging uit lokken. Ook in ons vaderland, dat terecht zo vaak aan andere landen ten voorbeeld gesteld wordt om wat hier op dit punt bereikt is, zijn nog halstarrigen en onder de „be keerden" schijnt zich soms twijfel zucht, en weerbarstigheid ten aan zien van nieuw-verkregen rechten te openbaren. Dat dit ons tot waakzaamheid dient te stemmen, mag vandaag gezegd worden, nu oen eresaluut past aan de man, die heel zijn leven gewijd heeft aan de dienst van de erkenning in het openbare leven van de rechten der Kerk. Een edelman in de ware zin van het woord, waarlijk een ridder „zonder vrees en blaam". ging. Uit het kruisverhoor bleek, dat het weer die avond en nacht aanzienlijk slechter was geworden, waarbij de weerkundige voortdu rend naar buiten moest, om te kun nen nagaan hoe de weersgesteld heid precies was. Op een gegeven ogenblik was de peer van het zoek licht, waarmede het wolkendek werd gecontroleerd, gebroken en een nieuwe was niet voorradig, zo dat hij zeer moeilyk de hoogte der wolken kon vaststellen. Tenslotte zeide hij, dat hij volgens instructies handelde, indien hij plotselinge ver slechtering van het weer niet als een tussentijdse boodschap doorgaf. Hirohito dankt voor zijn „vrijspraak" Uit bevoegde bron te Tokio wordt vernomen, dat het voornaamste doel van het bezoek van Hirohito aan generaal Mac Arthur was de generaal te danken voor zijn tus senkomst bij het internationale ge rechtshof voor de „vrijspraak" van de keizer. Keizer Hirohito heeft de eerste gelegenheid te baat geno men, na de terechtstelling van Tojo, om generaal Mac Arthur eveneens te danken voor de raad, door bemiddeling van minister president Josjida, overgebracht, niet aan troonafstand te denken. Man door tram overreden Dinsdagavond is de 64-jarige D. de B. uit de Tomatenstraat te Den Haag, toen hij de trambaan over stak op de Laan van Meerdervoort bij het Chrysanthplein, overreden door lijn 14. Hij werd op slag ge dood. De Kroon van de H. Stephanus Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van binnenland se zaken heeft Dinsdagavond ver klaard, dat de regering van de V.S. op dit ogenblik geen maatregelen neemt om de kroon van de Heilige Stephanus aan de Hongaarse auto riteiten te geven. De kroon van St. Stephanus, zo wordt nader ver klaard, is in het bezit van de Ame rikaanse strijdkrachten in Duitsland en hoort toe aan de Hongaarse ka tholieke kerk. Er is geen sprake van dat de kroon thans aan Hongarije zou worden teruggegeven, daar er, voor zover de Verenigde Staten we ten, in dit land geen autoriteit be staat, die het Hongaarse volk kan vertegenwoordigen." Tweede eeuwfeest bij de Redemptoristen Op 25 Februari van dit jaar hopen de Redemptoris ten de dag te herdenken, waarop, 200 jaar geleden, Paus Benedictus XIV hun Congregatie, door de H. Al- fonsus de Ligurori in 1732 gesticht, alsook haar Regel goedkeurde, door het Apos tolisch Schrijven „Ad Pasto- ralis Dignitatis" in de vorm van een Breve, gedateerd van 25 Februari 1749. Daar door werd de Congregatie van de Allerheiligste Verlos ser (Congregatio Sanctisslmi Redemptoris C.SS.R.) de finitief opgenomen onder de kloosterinstellingen van de Katholieke Kerk en werd haar Regel officieel erkend als een veilige weg naar de evangelische volmaaktheid. Een voor haar en de Kerk merkwaardige datum.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1