KöSTER Ere-tentoonstelling FLOl in het Vondelparkpaviljoen Congres Film en Jeugd VERLAAGDE PRIJZEN en ZONDER PUNTEN!! r Moderne Franse dichtkunst FILMS VAN DE WEEK PAG.-2 NIEUW .NOORDHGLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 15 Januari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Drs. Th. Zwartkruis Frieda Rutgers van der Loef-Mielziner door Minister Rutten geopend zwarte velours chiffon pullover-kraag j e al A. Bökkorink, Nogmaals COPPI-SCHULTE Marktberichten Nieuwste ln de kleine zaal van het Victory- hotel hield de heer J. D. Maublanc voor het genootschap „Nederland Frankrijk een lezing over moderne Franse dichtkunst. Spreker begon met te wijzen op het grote verschil tussen de poezie van 1920 tot 1947 en die van nu. Tussen de beide wereldoorlogen vierde vooral het surrealisme zijn triomfen. In deze school speelt het on- en onderbewuste een overwe gende rol. Men houdt zich vooral bezig met het probleem van het woord en verwaarloost daardoor '11 belangrijk deel van de vorm en practisch de gehele inhoud; het woord op zichzelf, desnoods zonder betekenis, is muzikaal en suggestief genoeg om een eigen waarde te hebben; een geniale opeenvolging van woorden kan een gedicht ople veren: „woordenalchemie"; voor een surrealist is het genie, de inspiratie, een kwestie van zeer persoonlijk in stinct. Dit alles heeft tot gevolg, dat surrealistische poëzie voor de met- ingewijden (en misschien ook zells voor de wèl-ingewijden!) een raad sel is. Door met het surrealisme in' een adem een lange serie -ismen te noe men, cue voor 1947 opgeld deden, geeft spreker zijn toehoorders een karakteristiek beeld van de verwar ring, die er toen op dat gebied in cte geesten heerste. Na de laatste oorlog is er op het eerste oog weinig nieuws waar te nemen; nog steeas gist het. Maar onder de oppervlakte voltrekt zich een verandering, en het wordt er stiller. Een teken van zwakte'.' Men zou kunnen redeneren als volgt; 111 de laatste 25 jaar heeft men alle gedachten, ook de onzegbare, tot uitdrukking gebracht, men heelt zich aan alle denkbare experimen ten gewaagd; men zal dus wel uit geput zijn en men heeft niets meer te zeggen. Zuiveringsproces Deze redenering is volkomen on juist. De rust, die men onder de op pervlakte waarneemt, is te wijten aan bezinning, en wie zich de moei te getroost wat dieper in deze ma terie door te dringen, ziet een terug grijpen naar dc klassieke vorm; bij sommige dichters vindt men zelfs weer normale alexandrijnen! Dit wil niet zeggen, dat 1948 gebroken heeft met het recente verleden. De poëzie van vandaag is organisch ge groeid, zij heeft vele elementen van enkele jaren geleden in zich opge nomen. zij heeft zich de ervaring eigen gemaakt, die allerlei proeven VRIJDAG 21 JANUARI ill T GULDEN VLIES over: DE POSITIE VAN DE KA THOLIEKEN IN ENGELANI Aanvang precies 8 uur. Donateurs vrij entree; ledei en niet-leden op de gewont voorwaarden. Tijdigi komst gewenst. EEN INTERESSANTE AVOND MET EEN BOEIEND SPREKER (Adv.! Genootschap Nederland~EngeIar»d Voor de leden van het genoot schap Nederland-Engeland hield Mr. Jan Fleming-Wüliams gisteravond in de lecture-room van de Harmonie een interessante en onderhoudende lezing over de hedendaagse Engelse schilderkunst. In een korte geestige inleiding besprak mr. Fleming de verschil lende motieven, zoals de zorg voor het bestaan, uiting van gevoelens, scheppingsdrang, waarom „Schil ders schilderen en de invloeden die de schilderkunst in verschillen de landen op die m Engeland zowel als in Holland had gehad; pas een 15 jaar geleden zijn in Engeland de schilders begonnen een eigen stijl te volgen! Mr. Fleming vervolgde zijn lezmg met het vertonen van en het geven van toelichting op een serie licht beelden. die de schilderijen voor stelden van de voornaamste verte genwoordigers van de romantici en de realisten. De romantici, die zoals Mr. Fleming zei, niet waren wat wij er in het algemeen onder verstaan: de weergevers van alles wat mooi en schoon is. maar van de manier waarop zij iets bezien. Realisten schilderen de werkelijkheid die de doorsnecmens niet opmerkt, het alledaagse dat zijn eigen schoonheid bezit. Bij beide groepen was echter de invloed die ..oorlog'' op de schilder kunst had, duidelijk merkbaar, hoe wel dit op verschillende manieren tot uitdrukking werd gebracht. Met de verontschuldiging dat deze lichtbeelden slechts een flauwe weergave waren van de schilderijen en de hoop dat de toehoorders deze nog eens in' werkelijkheid zouden kunnen zien, besloot mr. Fleming zijn interessante voordracht. K.L.M.-film voor de Nederl. Reisvereniging Gisteravond was het voor de le den van de Nederlandse Reisver eniging, dat de K.L.M. een avond had belegd, om iets van de lucht vaart te laten zien, een veelzijdig object met vele toekomstmogelijk heden. De explicaties werden op aangename en veelal geestige wijze gegeven door de heer A. C. Leen- ders. Na deze luchtvaartfilm kwam de prachtige, geheel in natuurlijke kleuren opgenomen film Amster- dam-Batavia aan de beurt. Machtig om zo'n reis, al was het dan op 't witte doek. mee te maken. Een ge slaagde avond, vol met afwisseling en zeer belangwekkend. I in de „woordenlaboratoria" hebben opgeleverd, maar zij is bezig het nutteloze overboord te gooien; goede poëzie moet vrij zijn; niet gebonden aan actualiteiten, niet aan mode, niet aan politiek, niet aan stellingen; zo kan uit het troebele druivensap een heldere wijn ontstaan. Dit zui veringsproces heeft zich voltrokken tussen '44 en '48. Spr. citeert dan een indrukwekkende lijst namen van hedendaagse dichters, die represen tatief zijn voor deze bezonkenheid, Na de pauze illustreert spr. de nieuwe richting door het voordra gen van enkele werkstukken. Tenslotte vraagt hij zich af wat de dichtkunst ons morgen zal brengen. Drie tendenzen zullen samen hun invloed doen gelden; het unanimis- me van Duhamel en Romains, zal het de dichter mogelijk maken zich meer tot de menigte te richten; zonder de slaaf te worden van die menigte; het surrealisme zal het suggestieve element in de taal tot zijn recht doen komen; en de derde tendenz zal er een zijn van eenvoud en ernst, zodat ook het hart zijn woord mag meespreken. Een hartelijk applaus en woorden van waardering van de zijde van het bestuur dankten spr. voor zijn boeiende voordracht. L. HET KATHOLICISME IN ENGELAND Drs. Zwartkruis komt 'spreken voor Schola Publico De Schola Publica vervolgt haar serie voordrachtavonden met het optreden van Drs. Th. Zwartkruis leraar te Heemstede, die komt spreken over de positie van de Ka tholieken in het tegenwoordige En geland. Drs. Zwartkruis is voor de Schola nog een onbekende; voor het bestuur is hij dat niet; anders had het bestuur hem niet Uitgeno digd te komen spreken. Meermalen bezocht Drs. Zwartkruis Engeland voor kortere of langere tijd; met een groot aantal prominente figu ren uit het katholieke en culturele leven in Engeland kwam hij in aan raking en hij heeft speciaal van de positie der Katholieken in Enge land studie gemaakt. In Engeland nemen de Katholieken een heel an dere positie in dan hun geloofsge noten in Nederland; zij hebben geen eigen politieke organisatie, geen katholieke dagbladpers; zij vormen, er een kleine minderheid. Drs. Zwartkruis, die behalve een uitstekend kenner van de Engelse toestanden, een vlot, boelend en aangenaam spreker is, zal de leden van de Schola ongetwijfeld veel en interessant nieuws vertellen. Daar voor staat het bestuur van de Scho la borg; het wordt een Schola- avond, die de voorgaande in gehal te verre zal overtreffen. Men ver- zuime dus niet deze exclusieve voordrachtavond bij te wonen. Voor zover er plaatsruimte is, hebben* niet-leden ook toegang. A.R.K.A. Dinsdag 1 Febr. a.s. zal in de Marijkezaal van Hotel Victory een feestvergadering worden gehouden, waaraan o.a. medewerking zullen verlenen de heren Ben van Hest, voordrachtskunstenaar en F. W. Kooymans, een dei' schrijvers uit „Pelgrims naar de Una Sancta". Het bestuur verzoekt ons de le den eraan te willen herinneren, dat in verband met de plaatsruimte, slechts een beperkt aantal intro ducties kan worden uitgereikt en alleen zij, die de antwoordstrook van de toegezonden circulaire in zenden, op een toegangskaart kun nen rekenen. Degenen, die dit tot op heden nog verzuimden, worden verzocht de bedoelde strook alsnog omniegaand in te zenden bij de se cretaris, Korte Lyceumstraat 11, daar anders na Woensdag a.s. over hun toegangsbewijs zal worden be schikt ten behoeve van introducees SPREEKT U EEN VREEMDE TAAL? V.V.V. vraagt gidsen Dat er zomers, vooral op de Vrij dagen, als het kaasmarkt is, duizen den Buitenlanders onze stad bezoe ken, mag algemeen bekend veron dersteld worden. Aan V.V.V. de taak,- die vreemdelingen iets van onze stad te laten zien en horen. Daarvoor heeft V.V.V. de hulp no dig van bekwame gidsen, want de bestuursleden kunnen dat werk al leen niet af. Reeds stond een aantal bekwame gidsen de V.V.V. terzijde, om dit propagandistisch werk te doen. Het is ongetwijfeld een werk, waar enige bekoring van uitgaat: mensen uit vreemde landen in hun eigen taal iets te vertellen van het moois Van ons land en onze stad, van de betekenis van het gebeuren op de kaasmarkt. Daar is niet ieder een voor geschikt. Vooral zij, die de een of andere taal beheersen, Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaans, Es peranto of een der Scandinavische talen, zouden 'in dit opzicht het Vreemdelingenverkeer onschatbare diensten kunnen bewijzen, door zich, zo nu en dan, wanneer dit nodig mocht zijn. in de zomer enkele uren beschikbaar te stellen, om de Bui tenlanders rond te leiden en als gids te dienen. Dinsdag 25 Jan. a.s. komen de gidsen, die zich alreeds hiertoe be reid verklaarden bijeen in de lunch room van Valk bij het Waaggebouw. Namens V.V.V. zal de algemeen lei der dezer gidsen, de heer v. d. Ploeg hier instructies geven, om do gidsen op hun werk voor te bereiden. Zij, die een of andere taal goed beheer sen en voor dit werk voelen, zijn op deze gidsenbijeenkomst welkom. A.F.C.-Nieuws AFC 2—Bergen 2, 2 uur. Oudesluis 2—AFC 3. Vriendschappelijk 12/30 uur: Juni oren AFC aAiw. Forward a, AFC bAiw. Forward b. Het eerste is vrij, waardoor dus de aandacht op de twee andere kans paarden valt n.l. het tweede en het derde. Het tweede vooral mag geen punt meer verspelen en doen er goed aan Bergen 2 met een nederlaag huiswaarts te sturen. Het derde moet naar de Oudesluis reserves. Thuis werd het gelijk, daarom een reden te meer om full speed te starten en te zorgen, dat deze maal de beide punten mee huiswaarts gaan. want er liggen in jullie afdeling kapers op de loer! De Junioren a en b gaan de eer van de Kaasstad tegenover de Jun, van J. P.zn. Coen's geboortestad ver dedigen. Dat belooft iets aardigs aan de Westerweg en wij kunnen een ieder de raad geven om half één even naar het AFC-terrein te gaan. De PPC-er BILJARTNIEUWS Stand in de D-klassc Na de gisteren gespeelde wedstrij den is de stand als volgt; Excelsior Alemaria Drieruiten Driesprong Harmonie Gekr. Valk Optimisten De Waag Lindenhoek 3608 3283 3125 3224 3052 3195 3266 2446 2487 2065 1964 1825 1810 2148 2302 2397 2121 174 167 171 178 142 139 136 115 2463- 100 98 93 78 63 61 61 51 47 32 Vanaf 17 Jan. ruimen wij tal van goede textielwareu tegen ZIET ETALAGES Kledingmagazijnen - Alkmaar Langestraat 20-22 Magdalenenstraat 11 (Advertentie) Het was een piëteitvolle gedachte om aan de het vorig jaar overleden kunstschilderes. Mevr. Frieda Rut gers van der Loeff-Miclziner een tentoonstelling te wijden van haar nagelaten werken, zulks als een posthume hulde aan deze veelge- waardeerde kunstenares. In het Vondelparkpaviljoen, waar deze tentoonstelling gisteren onder auspiciën van het Internationaal Cultureel Centrum werd geopend, hadden zich fenkele honderden ge nodigden verzameld. Het deed ons goed, dat het aantal vrienden en bewonderaars van de overleden kunstenares in zo grote getale aan de uitnodiging gevolg hadden gege ven. De belangstelling uit Bergen was ook verheugend, doch er waren verder belangstellenden uit den lande en niet het minst uit de hoofdstad. Temidden van al dit deftige gedoe bewogen zich enkele Volendammer vrouwen en meisjes, die destijds voor de schilderes ge poseerd hadden en wier portretten eveneens een plaatsje in deze ttii toongestelde collectie hadden gé kregen. Ook uit kunstenaarskringen was er veel belangstelling. Het was de heer H. van den Eerenbeemt, die de genodigden het welkom toeriep 011 de tentoonstel ling inleidde met een biografie van de schilderes. Hij schetste haar als een sterke persoonlijkheid, die wist door te dringen tot het hart van haar medemensen. Haar werk doet hen, die haar niet kenden, vermoe den .dat zij een robuste vrouw was, want het getuigt van een manne lijke kracht en vitaliteit. ClNlllti/l .l.tiEKllil,— itouin iiood De edele kolling Rienarci Leeu wenhart neelt zjju troon ongewuu moeien prijs geven aan zijn nus- uauige broei'. m t is nobui Hooa, ue junge dappere edelman, die oil-, vervaard de strijd aanulndt tegen de bedrijvers van het onrecht, rlij siaagt nierm volkomen en orengi Koriuiy Richard Leeuwelinart weer op ue omstreden troon. Kobyi Hoon is een oude Engelse kleurenfilm, maai- niettemin een van do goede soort en in 't bijzon der zij, uie van dergelijke avontu renfilms Houden, zuilen met teleur gesteld worden. Het voormeuws is goed verzorgd en wat meer zegt: actueel. Buiten het binnenlands- en wereldnieuws ziet men ook nog een goede docu mentaire film over hel mooie Suri name. ALKMAARS BIOSCOOP THEATER Judy in Lunapark Judy Canova speelt in deze film als vrouwelijke burgemeestei, die wil trachten door het organiseren van goede amusement paal en perk te stellen aan de speelzucht, waar aan de arbeiders van het stadje Sleepij Lagoon dreigen ten onder te gaan. Daarom wordt een oud lunapark weer tot nieuw leven ge bracht, maar Judy's oom. die haar bij de exploitatie helpt, zit hoe wel gedwongen in een complot, waardoor het spelen eer toe- dan afneemt. Judy wordt gearresteerd, maar wanneer zij tegen borgtocht is vrijgelaten, weet zij, na een ver makelijke jacht, haar naam te zui veren van een onverdiende blaam. Een aardige film, zonder veel pre tentie. Het voorprogramma bevatte, be halve nieuws, nog een cowboyfilm van het goede soort en wat aardige populaire muziek en zang. HARMONIE De veelbesproken en veelgeloofde tekenfilm „Bambi" in technicolor draait deze week in de Harmonie. Het is een film, die men met ge noegen ziet, zowel om het knappe tekenwerk, als om de fijne humor en heerlijke fantasie, die hier in tere pastelkleuren worden uitge vierd. Het is de geschiedenis van Bambi, het liertenjong, de prins van het woud, waar het vol is van allerlei dieren, die zijn speelgenootjes zijn. Na een degelijke opvoeding van zijn moeder, die door een jagers- schot gedood wordt, gaat Bambi het volle leven in en ook daar maakt hij kennis met de onbekende vijand, die mens heet. Het is een film, die w'ij van harte kunnen aanbevelen, voor elke leef tijd zelfs; het bijprogramma, wSarin o.m. een aardige hondengeschiede nis, is daar geen beletsel voor. VICTORIA Bloed en Zand In do film „Bloed en Zand" wordt een beeld gegeven van de -stieren gevechten in Spanje, waarbij de nodige torero's op de voorgrond treden. Zo ook Juan .Guilliardo (Tyronne Power), die als kleine jongen reeds de wens heeft de voet sporen van zijn vader, die ook een beroemd stierenvechter was, te kun nen drukken. Hij doet dit met tegen zin van zijn moeder, die weet wat hem boven het hoofd hangt. Zijn vrouw wil ook, dat hij de arena verlaat, dóch ten koste van alles, zelfs van zijn vrouw, welke hij op offert om de een of andere dwaze liefde (vertolkt door Rita Hay- wordth), wil hij blijven. Naderhand gaan hem echter de ogen open en ontdekt hij. dat slechts zijp vrouw (Linda Stirling) hem die liefde ge ven kan, welke hij behoeft. De film 'eindigt met de dood van Juan. De opnamen van de stierenge vechten zijn prachtig en vooral de kleuren komen hier tot hun recht, hoewel deze op sommige punten wat overdreven zijn. Het is echter noodzakelijk, om diverse redenen, de film alleen toelaatbaar te stellen voor volwassenen. In het voorprogramma draait naast wereldnieuws nog een reclame filmpje. Zij schilderde de stoere boeren van' Westkapelle met hun gesloten blik en de niet minder-stoere Vo lendammer vissers met hun open, levensblije gezichten. Zij maakte zich vrienden in Brussel, in Zeeland en Limburg en ook in Bergen, Waar zij haar laatste periode doorbracht, had zij zich vele vrienden verwor ven. Hij hoogte, dat velen van deze unieke gelegenheid haar werk te bezichtigen, zouden gebruik makeri Burgemeester Huygens van Ber gen stelde het bijzonder op prijs dat een belangrijke burgeres door deze tentoonstelling -werd geëerd. Hij herinnerde aan de blijmoedige sfeer, die de schilderes rond zich wist te scheppen en haar blijken van medeleven met het K.C.B.. dat zij in staat stelde zijn collectie te verrijken, door aankoop van het werk van een jonge schilder. Na mens de gemeente Bergen bracht hij haar, die door deze tentoonstel ling geëerd wordt, een eresaluut. De heer Rutgers van der Loeff sprak een welgemeend dankwoord, speciaal tot de heer van den Eeren beemt en de kunstschilders Mat- thieu Wiegman en G. v. d. Vliet, die eraan hadden medegewerkt. Hij herinnerde eraan, hoe zijn echtge note, alles, wat zij schilderde, met de grootste bezieling schilderde en verheugde zich er over, dat zovelen gekomen waren, om naar haar gees teskinderen te kijken. Hij bracht alle belangstellenden tenslotte daarvoor dank. Wat de expositie betreft, wij zien er naast de portretten en groepen van de boeren van Westkapelle en Volendam. portretten van Leo Ges tel, Mr. Bastert, Pater van Well, het bekende schilderij met de stol pen, alsook een door de Hongaar Laskó Hernady geschilderd portret van Mevr. Rutgers v. d. Loeff zelf. Nico Berkhout schilderde een goed affiche voor deze eretentoon- stelling. BILJARTUITSLAGEN Stand cadre-klasse per 14 Januari: earb. brt. gem. pnt. g.p. Onze agenda HARMONIE: Bamby, alle leeftijden (K.F.C.). VICTORIA: Bloed en Zand, volwassenen (K.F.C.). CINEMA AMERICAIN: Ro bin Hood, 14 jaar (K.F.C.). A.B.T.: Judy in ,het Luna park. 14 jaar (K.F.C.). GULDEN VLIES; Zo. 8 uur „Ambtenaar geef ons een huis". PATRONAAT Varnebroek: Zo. 3 en 8 uur Filmvoor stelling R.K. Jeugdbewe ging Verkennersgroep Don Bosco) met „Het laatste schot". APOTHEKEN: Za. Mevr. wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. Zo. Dr. Hartong van Ark. DOKTERSDIENST: Dr. De- genaar, Dr. Gramsbergen. TAXINACHTDIENST: Za. A. Louwe. V. K.A.B.-HOEKJE Vorige week maakten wij melding van de avonden, waarop de be stuursleden voor het bespreken van de belangen van de beweging wor den verwacht. Maar hebben daarbij vermeld, dat tussentijdse acties enz. zouden kunnen zorgen voor een aanvulling op dat lijstje. Reeds heel spoedig is dat het geval. Reeds geruime tijd is onze bijzon dere aandacht gevestigd op het probleem lonen en prijzen, mede in verband met het bekende Haagse huishoudboekje, de gulden loontoe- slag en -de verhoging van de kin derbijslag. Het is van zeer grote betekenis dat al de bestuursleden daar eens wat meer van weten, om de leden van antwoord te kunnen dienen op het werk en op de ver gaderingen. Een deskundige spreker werd aangevraagd, om deze kwestie eens nader te belichten. Op zeer korte termijn ontivngen wij bericht, dat op Donderdag 20 Januari a.s. de heer A. Boersma uit Utrecht ons de gewenste voorlichting zal geven. Genoemde heer heeft namens het Verbond in meerdere commissies zitting van de Stichting van de Arbeid, speciaal op het bovenom schreven gebied. Wij vertrouwen dan ook dat vele bestuursleden aan de hun toegezonden uitnodiging ge volg zullen geven, omdat bij voor baat vaststaat, dat het een leerzame en interessante avond zal worden. BEGIN VAN BRAND In de keuken van een perceel aan de St. Josephstraat ontstond een begin van brand, doordat de afslui ter uit de gaskraan schoot, waaruit eon steekvlam plofte. Het hoofd' haar van een aldaar dienstdoende verpleegster werd geschroeid. Door de hoofdkraan van het gascömfort dicht te draaien kon erger worden voorkomen. (Van onze eigen redacteur) Onder voorzitterschap van de heer J. Pront vond gisterenmid dag in het Luxor-theater aan de Kruiskade te Rotterdam de ope ningszitting plaats van het Natio nale Congres „Ontspanningsleven, film en rijpere jeugd", waarvoor uit heel het land en uit verschei dene kringen veel belangstelling werd betoond. Onder de aanwezigen bevonden zich de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z.Exc. dr. F. Rutten, de burgemeester van Rotterdam, de heer P. J. Oud; de voorzitter van de Centrale Commis sie van de filmkeuring de heer Von Freytag Drabbe; Luit,-kol. Mulder namens de Minister van Oorlog, mr. Van Heuven namens de Minis ter van Sociale Zaken en de heer K. Peters van het Departement van O.. K. en W., afd. vorming buiten schoolverband. Ook uit 't katholiek verenigings leven was er belangstelling. Zo za gen wij er de voorzitter der K.F.A., de heer C. Weterings en verschil lende afvaardigingen van katholieke organisaties als de J.G. en K.A. De opening. Na een welkomstwoord, gespro ken door de heer Pront, sprak Z.E. dr. F. Rutten er zijn voldoening over uit, dat dit congres werd ge houden, waarbij waardevolle con tacten worden gelegd tussen allen, die met de jeugd in aanraking ko men. Z.E. wees op de betekenis dei- ontspanning in deze tijd en merkte op, dat de film daarbij gen zeer grote plaats inneemt. Ook de over heid is in deze materie, die allengs belangrijker wordt, nu het groot ste deel der bioscoopbezoekers be neden de 20 jaar blijkt te zijn, uiter mate geïnteresseerd. Met de wens, dat het Congres veel er toe zou bijdragen om de nood op dit terrein te kunnen leni gen, verklaarde minister Rutten dit congres voor geopend. In de middagzitting werd ver volgens nog het woord gevoerd door prof. dr. M. J. Langeveld, die sprak over de zelfstandigheid van het kinderleven en de plaats die wij aan de ontspanning van het kind dienen te geven. De heer M. Vermin, voorzitter der Bioscoopbond, sprak over de positie van de exploitant bij het vraagstuk film en jeugd, evenals de heer H. Boekman. De heer Wiersma zette het standpunt en de taak van de filmcriticus uiteen. Ook in de avonduren, terwijl er vergaderd werd in het Museum Boymans, kwamen verscheidene in leiding aan de orde. Dr. J. W. No- teboom sprak namens de Gerefor meerde Kerken en mevr. Van Nis penvan Wely namens het Nederl. Padvindersgilde. Tot conclusies is men de eerste dag uiteraard nog niet kunnen komen, al werden er tijdens de discussies, die na alle in leidingen aan de orde. Dr. J. W. No- practische ideeën aan de hand ge daan, om uit de impasse te geraken, In ons nummer van Maandag ho pen wij nader op dit interessante congres terug te komen. Wij hebben een zeer mooie f 14.95 per meter. En kent U ons speciaal Met zeer bijzondere pasvorm 12.40, Ridderstraat 17 Alkmaar Telefoon 2398 Adv. Optimisten Drie Ruiten ZEKZ? Excelsior Onder Ons 4095 444 9.22 37 3484 429 8.12 33 3806 513 7,41 33 4490 484 9.27 30 2774 460 6.03 27 B.V. Excelsior kampioen. Voor de 2c plaats is een barrage- partij gespeeld tussen Drie Ruiten en ZEKZ?, welke door de B.V. Drie Ruiten is gewonnen, dus de B.V. Drie Ruiten is als 2e aangekomen. Stand A-klasse per 14 Januair: carb. brt. gem. pnt. g.p. Excelsior Optimisten Drie Ruiten Volhgrdèn Driesprong Gekr. Valk Alem. Victrix Onder Ons 6916 1572 4.39 83 13 7095 1608 4.41 75 14 5483 1611 3.40 73 13 6729 1699 3.96 72 14 5804 1518 3.82 69 14 4834 1619 2.98 67 13 4721 1538 3.06 58 13 5165 1809 2.85 39 14 Stand B-klasse; per 14 Januari: carb, brt. gem. pnt. g.p. ZEKZ? Lindenhoek Excelsior A. Harmonie Excelsior B. Optimisten Volharden Drie Ruiten 5579 1766 3.15 94 14 4958 1912 2.59 94 14 6103 1792 3.40 81 14 5116 1758.2.91 67.14 4926 18êl 2.70 65 14 4753 1896 2.50 60 14 5110 1912 2.67 56 14 4059 1660 2.44 43 .14 De. verenigingen ZEKZ? en Lin denhoek hebben een barragepartij gespeeld. Deze wedstrijd is gewon nen door de B.V. ZEKZ?, zodat deze als kampioen uit de strijd is ge komen. Stand C-klasse per 14 Januari: carb. brt. gem. pnt. g.p. Driesprong Alcm. Victrix ZEKZ? Lindenhoek Ons Ons De Waag Gekr. Valk Volharden 4020 1704 2.35 83 14 3575 1710 2.09 83 12 429(3 2052 2.09 Ï7 14 3473 1877 1.85 70 13 3736 2228 1.67 70 14 4196 2010 2.08 57 14 3563 1874 1.90 52 13 3243 1967 1.64 40 14 DUITSE BRANDSTICHTER VOOR HET HOF Op 21 Januari a.s. zal zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam te verantwoord,^ hebben de Duitser Frits Vogel. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij op 12 Oct. 1944 als lid van de Feldgendarmerie te Alkmaar opdracht heeft gegeven om vier woningen in brand te ste ken in de gemeente Heerhugowaard. Tevens wordt hem ten laste ge legd, dat hij op 11 Augustus 1944 de Alkmaarder J. Heijnis heeft mis handeld en laten overbrengen naar de S.D. te Amsterdam, terwijl geen enkele reden bestond deze té arres teren en van zijn vrijheid te bero ven. Een zestal getuigen is tevens opgeroepen. TONEEL UIT VUEH1AU SCHOORL De R.K. Voetbalver eniging „De Duinzanders" organi seerde een toneelavond in het vere- nigirfgsgebouw te Catrijp, welke belangeioos werd verzorgd door de R.K. Toneelvereniging „Dindua" uit Alkmaar. De zaal was propvol. Na een kernachtig speechje van Pastoor Drost ging het gordijn open en nam het spel een aanvang. De schrijvers van dit toneelstuk. Kees Spierings en R. Feenstra, hebben hun stof gezocht in het eenvoudig milieu van de kleine middenstand. Geen geweldig stuk intussen, dat aardig werd vertolkt. Karei Weyts, 'een kruidenier, die door alle narigheden heen altijd nog de zonzijde ziet. was een kruidenier naar ons hart. Deze rol werd uitste kend vertolkt door de heer K- Mosch; een klasse apart. De rol van zijn vrouw werd vervuld door mej. A. van Ettingen. Haar spel zou veel van zijn gedwongenheid hebben ver loren, wanneer haar roikenms beter was geweest. Thans moest de souf fleur herhaaldelijk en zelfs binder- lijk ingrijpen, wat vooral tot uiting kwam in het samenspel met haar jongste zoon Karei (de heer W. Groefsema) die aan zijn slechte rol- kennis bovendien een enigszins ge forceerd spel paarde. Annie, de dochter (mej. W. Smo- renberg) gaf een sympathieke uit beelding van haar rol. Haar spel was eenvoudig maar goed. De heer J. Kerssens in de rol van de oudste zoon Jan en zijn vrouw (mevr. L. Groefsema-Schoen) waren prachtig in hun verwaandheid. Mevr. Groef sema vooral was een onuitstaanbaar wezen (pardon, mevrouw). Jasper de Bont (de heer H, Dekkinga) gaf een bevredigende vertolking van zijn rol. De winkeljuffrouw (mej. J. Bes teman), mkakte van haar bescheiden rolletje, wat er van te maken was. HOE KAN DAT? LIMMEN In onze repliek op het ingezonden stuk van de heer Th. de Winter over de kostwinners vergoeding enz. is ook sprake van een zekere vriend Gerrit. die aan de Winter het een en nader mede gedeeld zou hebben. De heer Ger rit Min Verzoekt ons echter te mel den, .dat hij er verwonderd over was, dat ide W. hem zijn vriend noemt en voorts, dat hij met de schrijver van het ingezonden stuk nimmer over bedoelde kostwinners vergoeding heeft gesproken. Hij be grijpt dan ook niet hoe (ie schrijver tot zijn bewering komt. KATHOLIEK THUISFRONT LIMMEN. Katholiek Thuis front organiseert Zondag 16 en Dinsdag 18 Januari een toneelavond in parochiehuis „St. Maarthen''. Met medewerking van de beste spelers van de diverse toneelverenigingen hier ter plaatse, zal men opvoeren het aangrijpend tropisch toneelspel „Toni" in 3 bedrijven. Tijdens de pauze zal het plaatselijk Hawaian gezelschap onder leiding van Jaap Commandeur voor passende muzi kale aanvulling zorgen. Ook zal er nog een gratis verloting zijn van Indische voorwerpen. De baten ko men geheel ten goede aan onze jon gens in de tropen. Dit alleen moet voor ons al een stimulans zijn deze avonden te bezoeken. Wij wensen Katholiek Thuisfront een paar suc cesvolle avonden toe. Ingrijpende polder- veranderingen HEERHUGOWAARD-NRD; De Land- en Tui'nbouwbond, afd. H.- Hugowaard-Nrd. hield een algeme ne ledenvergadering in het café van de heer C. Ursem. Voor deze vergadering bestond grote belang stelling. De voorzitter, de heer K. Oudeman, opende met een wei- komstwoord en dankte de leden voor hun grote opkomst. In het be gin vandit nieuwe jaar staat het er met onze producten niet zp rooskleurig voor, aldus de voorzit ter, maar we mogen hopen, dat het in de loop van het jaar zal verbeteren. Ingekomen stukken. De secr. de heer Koomen las een brief van het Prov. Waterleidingbedrijf voor. waarin de leden verzocht werd om de Uiterste zuinigheid te betrachten bij het gebruik van leidingwater. Verder nog een schrijven van het brandverzekeringskantoor van de L.T.B. omtrent het aanwijzen Van afgevaardigden naar vergaderingen van de verzekering. Het bestuur van de L.T.B. zal voor iedere ver gadering van de brandverzekering één lid aanwijzen, die tevens bij deze verzekering is aangesloten. De betrokken leden worden dan op de hoogte gesteld, reiskosten wor den vergoed, eveneens wordt va cantiegeld ad f3.— uitgekeerd. Binnenkort zal er een mededelin genblad verschijnen. Tuinbouwgid- sen kunnen wederom bij de secr. besteld worden. In de naaste toe komst zal er in de Zd. Scharwou depolder en in de Ambachtpolder een voorbeeld worden aangelegd van de proefpolder. De drie vei- lingbestuuren (Nrd. Scharwoude, Broek op Langendijk en Warmen- huizen) moeten tesamen dan voor f3000 garant staan. Hiervan zal Noord-Scharwoude dan f 1100 moe ten bijdragen. Tegenwoordig bestaat er uiterrtiate weinig animo voor de proefpolder. Voorzitter hoopt dat de belangstelling van de leden wat vergroten zal. De inventarisatie van het. afgelopen jaar tverd voor gelezen. Dit jaar waren 1600 spoor wagens meer gele kool dan vorig jaar Het veilingbestuur heeft weer 16000 kisten aangekocht. Het pro' pes omtrent het naailoon. dat in de vorige vergadering werd behan deld, is nog steeds gaande, het if in handen van een advocaat ge steld. Voorts werd voorgelezen een verslag van de algemene vergade ring te Haarlem en een verslag over het verloop van het gemeen tebestuur. In de 2de helft van Januari zal er in Heerhugowaard een vergade ring word engehouden omtrent de aardappelmoeheid. Op deze verga dering zullen Ook enkele sprekers komen. Het waterplan. De kosten van dit eventueel uit te voeren plan in onze gemeente zullen ongeveer 5.500 gulden bedragen. Dit zal f 7.— per ha. zijn en wel 30 jaar lang Als het plan doorgang zal vinden, zal de waterstand 50 cm. lagei worden, alle sloten zullen moeten worden uitgediept. Dit ziet er vooi de grasboeren in Heerhugowaard- Nrd slecht uit. Het werk zal t.z.t. door de Ned. Heide Mij, worden uitgevoerd. Donderdag a.s. zullen er besprekingen dien aangaande ge voerd worden tussen de polderbe sturen en de besturen van de ver schillende tuinbouw-verenigingen. Het plan is om van de 8 bestaande polders, 4 polders te maken in Heerhugowaard. Omtrent dit punt werd nog gediscuseerd. De vergadering besloot dit jaar geen oogstdankdag met feestavond te organiseren, daar de financiële toestand van de kas dit niet toelaat. Men wij dan zulk een feest in het vervolg om het jaar organiseren Wel zal ieder jaar een feestverga dering worden gehouden, waarbij enkele spelers zullen worden uitge- gënodigd. Omtrent de poterbewaarplaats lïad het bestuur cën onderhoud ge had met de heer van Eeten van de Landbouwvoorlichtingsdienst te Alkmaar en met de heer van Geel uit Hoorn, De heer S. P. Borst bracht verslag uit omtrent dit on derhoud. De vergadering besloot dit punt voorlopig te laten rusten daar het rijk tijdelijk de subsidie hier voor heeft stopgezet. De heer Bakkum gaf een uitvoe rig verslag van een vergadering welke hij had bijgewoond als lid van de coop. De heer Jn. Jong gaf een duidelijke uiteenzetting om trent het verloop van het 1ste jaar dat de coop, was opgericht. R.K.V.V. „HUGO BOYS" H.H. WAARD-NRD. Zondag komt voor Hugo-Boys de zo zeer verlangde dag en waarschijnlijk voor S.R C. een beetje een gevreesde dag. Zoals wij van de zijde van Hugo-Boys vernamen is Hugo-Boys van plan om met een deels gewij zigde opstelling in het veld te ko men en op een sportieve manier de zo vurig begeerde puntjes thuis te houden. Het tweede is a.s. Zondag vrij. En dan het derde. Zij spelen om 12 uur uit tegen Winkel 3, De training was afgelopen Woens dag tamelijk goed bezocht. Zeifs trainer Rootring sprak hierover zijn -voldoening uit. UITSLAGEN „DAMLUST" ZUID- SCHARWOUDE le klas. Doordat A. v. d. Welle de winst liet glippen in zijn partij tegen J. Zijp kroop laatstgenoemde door het oog van de naald, waardoor de uit slag remise werd, A. Goudsblom speelde een su blieme partij tegen N. Jol en kreeg flink voordeel in het eindspel, maar zag de winst ontgaan daar Jol kans zag een schijf te winnen en daarna was het spoedig remise. F. Slot verrastte vriend en vijand door remise te spelen tegen de a.s. kampioen P. Beers. Voor Th. de Haas was Het een goede dag door zelf van Joh. Huite- ma te winnen en mede door de remise van Beers liep hij 1 punt op de leider in. 2de klas. De a.s. kampioen P. v. d. Moien ging op het goede pad voort en bond nu weer Jb. Grootjes aan zijn zege kar. H. Engeringh liet hem niet in de steek en moest eveneens de vlag strijken ten voordele van P. Balder. P. Mienes kon het ook al niet bol werken tegen de oud eerste klasser G. Vroling en ging kansloos ten on der. 3e kias. A. de Hartigh heeft zowaar re mise gespeeld tegen J. Pluister, wat een goed resultaat genoemd kan worden. De gérant P. Kramer, speelde m grote stijl, doch met de winst in zicht moest hij nog met remise ge noegen nemen. De opmars van W. Hoedjes werd door J. Weel resoluut afgewezen en daardoor moest hij voorlopig de leiding afstaan aan J. Weel. Op 10 April a.s. zullen Coppi en Schulte elkaar nogmaals ontmoeten in een aehtervolgingswedstrijd, en wel te Milaan. De aanrijding te Heiloo (Ingezonden) Donderdag werd op de R.K. Be graafplaats te Oudorp het slacht offer ter aarde besteld van de aan rijding dooi een Nacobus te Heiloo. Zonder mij over de schuldvraag uit te laten dat zal de politie wel uitmaken wil ik toch uitdruk king geven aan mijn afkeuring over het feit, dat noch de Naco- directie, noch de buschauffeur ook maar enig blijk van deelneming be tuigden aan het zwaargetroffen gezin, waarin een man zijn echtge note en zes kinderen hun zorgzame moeder verloren. Met dank voor de plaatsing A. S. Bergen, 14 Jan. 1949. D HEILOO, 14 Januari. Andijvie 44—66; spruitkool I 45—68; II 22-34 witlof I 2226; II 1417; waspeen 611; groene kool 914; rode kool 610; boerenkool 1115; wortelen 46: alles per kg. WARMENHUIZEN, 15 Januari. 20 kg andenvie 35; 4000 kg gele kool 7.407.80; 5500 kg rode kool 8.80 10.90; 6700 kg witte kool 6.40. GROOTEBROEK. 14 Januari. 6000 kg groene kool 7 4010.20; 3000 kg gele kool 7.40—7.60; 3000 kg rode kool 8.8010.50; 1500 kg uien, nep 6.20; driel. 4—4.60; 5000 kg peen 5.40—5.90; 150 kg boerenkool 412; 2400 kg spruiten 17—29; 6000 kg witte kool 6.40. ER LEEFT IN ON! te zien op het eens, kind te zijn. beelden op, die ac is dan ook de vit) en onze liefde vo< uitingen, die ons z< beleven als wel h< HERLEVING Heeft lange tijd hc theater grote opgan laatste tijd. is er ee: ving merkbaar van len. In enkele plaat! poesjenellen-kelder 1 gekomen en in onze vooral de poppenk; allengs meer belang Het poppenspel heel korte spanne tijds ontwikkelen tot een die zijn eigen rechter alleen voor kinderen poppenkast, waarin c met eigen modellen halen, is nog betrr maar de ervaring he> leerd, dat men er ee schap een hele avond kan houden. Den Ha; eigen poppen-theater van Deth en Feike scepter zwaaien en traditie te scheppen belangrijk echter is de Voorschotense Poppenkast" waar C kluchten en drama's geregeld via het mir de wereld ingaan. Cia van Boort maa wens de meeste mo spelers, haar materia Van de kleine, dode haar vlugge en vaard leven gewekt worder en de requisieten t decors gebruikt zij g beschilderd en dat, heel mooi effect gei pen. snijdt ze zelf ui schildert ze en klee met een smaak, dat wende zou kunne: Reeds zonder spel poppen al een klare En zo worden daa: ten geregeld nieuwe pen, er wordt gewei rimenteerd en als spel bevredigt, gaat er het land mede in Onlangs waren wij heid een première 1 pensgel ,,Floris en I te wonen. De midt telling van Diederik uit het jaar 1260, is gaat terug tot de f de kruisvaarders we die een historische 0 naar Europa gebracl van AfFenede, maak de middelnederlands van. Deze tekst nu Boort voor haar p< schikt gemaakt. In grote trekken verhaal, dat op het komt. Floris, de zc Moorse koning, raai een meisje, een do christen-slavin, dat a zijn vader werd op; ouders een verbinte twee gelieven niet keuren, wordt beslo te laten verdwijner wordt dan verkoch' DE WONINI IN NOVEMB In de maand Nov volgens de voorlopige centraal bureau voo een groter aantal w dan in welke andere bevrijding. 4203 wor voltooid, een groter vooroorlogse maandj In dezelfde maand aan 2430 nieuwe won eind van de maand woningen in aanboui De gereedgekomen als volgt over de p deeld (tussen haakje; tieve cijfers over Oi plaatst) Groningen 165 (i 175 (144), Drenthe 2! ijssel 308 (197), Geld( Utrecht 191 (86), Noo; Amsterdam) 291 (499 (excl. Rotterdam en (342), Zeeland 282 Brabant 909 (708)Li: Amsterdam 88 (52), (3), Rotterdam 22 (3 46 (73), totaal 4203 In de eerste elf ir zijn thans 29. 646 v, gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2