Nieuw SJAHRIR HEDEN NAAR BATAVIA voor besprekingen met Drees KOOS VORRINK BIJ VLIEGONGELUK NIET LEVENSGEVAARLIJK GEWOND THEATER ÏERICAIN De twee piloten werden gedood Was het logboek op luchthaven Prestwick veranderd? NSENKIND >E TIJGERS :oop Theater GETROUW J EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Soetan Sjahrir weer ten tonele! Dinsdag 18 Jarvjari 1949 H4e Jaargang No. 11465 Verwikkelingen MORGEN' Republikeinen vragen vrijgeleide Extra voedingsvetten DE JONGSTE VERLIESLIJSt Amerika heeft veel belangstelling voor de Aziatische conferentie .Nog geen resolutie ingediend Dr. Drees Donderdag naar huis De slachtoffers Bidweek-intentie van morgen Een fout in 'n kaart? Lijk van Duits soldaat gevonden Kroniek en Kritiek Fout Bidweek Geen inmenging van het Vaticaan )AG 21 JANUARI: ide roman van MAR- NEXO. 18 jaar. om 8 uür; Zaterdag ïur, 4.30, 7 uur en 9.30 Dagelijks telef 3641 uitsluitend vanal 1.30. !7 JANUARI: met: JOHN WAYNE OHN CARROLL id 8 uur; Zaterdag- adag 2, 4.30, 7 en 9.30; i 18 jaar. 1 21 JANUARI jANA TURNER in: vyn Film) ïondag 2, 5 en 8 uur 18 jaar A A A A A A A A A A -3 3 3 3 eL el. 3 175 I681/1 155 1701/, 176»ft 95i/, 1071/, 51 142 1581/, 150V, 100ft 97% 9711 100ft 98ift 99ft 99ft 80H 101% 96"/.. CVA 58 CVA 26% cvA 73% CVA 46 CVA 151ft CVA 57 CVA 46V, CVA 58ift CvA CvA cvA cvA cvA cvA 40i/, 40t/, 24 9'/, 4% 11»/, 16i/, 16% 9i/, 4i/, BROEK, 19 Jan. 2000 7.40; 7000 kg bieten 5.25. spruiten 1533; 4000 kg .40—10.50; 8000 kg gele 000 kg groene kool 8.40- ER. PURMEREND E. O., Witlof 1528; rode kool >ye kool 7—10; groene spruitkool 18—41; boere- andijvie 4378; rode gare bieten 79; win- 7; waspeen 815; uien driel. 13; prei 715; icant 951.15; Appels: Bellefleur 3352; Bram- g 2453; Goudreinette athan 62; Present van t—90; Zoete Winterkroon mtesse de Paris 4692; 52—56; Winterjan 64-80. [JK, 20 Januari 25.000 )Ol 9.40—11.30; 62.000 kg 908,10; 6000 kg groene 17.80; 52,000 kg witte 1800 kg witlof I 18—19; 600 kg bieten 6.406.90: M, 20 Januari. Fok,- —80; overhouders 3555J n 450750; gelde koeien inken 180237.50; eerste 325475; oude werk- 5500; jaarlingen 280 4065; eenden tot 3; n 34.50; konijnen 49. d. wagens en Bles s de we- En Zuid- paarden. Limburg ni en de valt niet apa dan er! Maar zo-maar- je wel? N VAN AMSTERDAM 19 JANUARI 1949 168V, 168% 154 169V, 176 94 1041/, 50»/, 146 158ift 158V, 150% 1501/, 9711 9711 100ft 98% 99 ft 99 ft 80"/.. IOlft 96"/.. 57»/, 25V, 72'/, 46V, 15»/, 461/4 Abonnementsprijs 14.25 pei kwartaal, 11.45 pe. maand, Inclusief Incasso Advertentie-tarief per editie 16 d per m.m., minimum 12.50; In alle edities 26 cl per m.m.. minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp 50 cl per m.m. BI] contract belangrijke korting. Directeur E. 5. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M P. lanssen. 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HE T Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) *EIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET PROBLEEM met betrek king tot Indonesië wordt er niet eenvoudiger op, sinds Neder land zijn tweede militaire actie heeft voltooid, waardoor de in vloed van de republiek de facto is uitgeschakeld. Integendeel, er komen steeds meer verwikkelingen. Daar is nog altijd de Veiligheids raad, die graag zijn neus in ander mans zaken steekt, als die anderen tenminste niet al te machtig zijn en de groten menen, dat ze hen wel aan kunnen. Amerika maakt opnieuw furore met een resolutie, welke bereids, toen er tevoren iets van bekend werd, van Nederlandse zijde -zij het niet officieel op het hoogste ni veau o.i. terecht onaanvaard baar werd genoemd. Vervolgens is er de Commissie voor zgn. goede diensten, die men zonder voorbehoud de kwade geest van de Veiligheidsraad zou mogen noemen. Haar werk moest reeds herhaaldelijk door de Nederlandse Regering worden afgestraft en ook nu weer onverbloemd als partijdig worden gebrandmerkt. Dan is er de activiteit van het z.g. Bijzonder Federaal Overleg, (dat is het vrije, zelfstandige be raad van de voornaamste niet- republikeinse deelgebieden, zonder Nederland, zbnder de minderheden, zonder de republiek) dat zich aan het beijveren is, om contact te krij gen met republikeinse leiders. Wij zeggen expres niet: met de republiek, want het is nog niet precies duidelijk, wat we op het ogenblik onder „de" republiek heb ben te verstaan. Een de facto, dus een feitelijk begrip, is ze niet meer. Een politiek begrip, zoals v. d. Goes van Naters het onlangs uitdrukte, in zekere zin nog wel. Feitelijk zijn de (thans door Ne derland bezette) republikeinse ge bieden, in de taal van het wor dingsproces der nieuwe Indonesi sche rechtsorde, ongeorganiseerde gebieden. Zij moeten dus georgani seerd worden, zogjs de andere deel staten. Daartoe moet er leiding zijn, zoals in de andere deelstaten. Die leiding, noch de leiders die haar geven, zijn door Nederland gekozen of opgedrongen. Dat zal ook nu niet gebeuren. Nederland doet niet anders, dan wat op het ogenblik zijn taak is als souverein, die verantwoordelijk is voor rust en orde. Daarom kon het geen volledige vrijheid geven aan vroegere republikeinse leiders, die niet wilden beloven, dat zij zich van politieke actie (dus van agita tie en onrust) zouden onthouden. Daarom kon het ook niet de uitge schakelde leiders, die onwillig en onbetrouwbaar en anti-Nederlands waren, gelijk sommigen notabene willen, op een presenteerblaadje weer aanbiedeft, terwille van de waan van de dag. De nog ongeor ganiseerde gebieden moeten g e - o r g aniseerd, niet weer g e - des-organiseerd, worden. Wie de nieuwe leiders in de re publikeinse gebieden-in-hun-nieu- we-vorm, zullen zijn, zal niet door Nederland beslist worden, maar ook niet door de Veiligheidsraad, en óók niet door Amerika of door Rusland. Dat zal tenslotte de be volking van die gebieden uitmaken, in vrijheid, zonder vréémde inmen ging. Het is echter de taak van Ne derland en alléén van Neder land om, zolang het over die gebieden feitelijk en juridisch de zeggenschap heeft, de voorwaarden te scheppen, om tot die doeltref fende organisatie te komen. Daar bij wordt natuurlijk dankbaar ge bruik gemaakt van het overleg met de andere deelstaten, zoals dit nu in de nieuwe activiteit van het Bij zonder Federaal Overleg tot uiting komt. Tenslotte moeten de Verenigde Staten van Indonesië zo snel mo gelijk tot stand komen en deze Sta ten vormen het gemeenschappelijke gezags- en bestuursorgaan van In donesië voor de medewerkende deelgebieden én die V.S.I. moeten in een werkdadige Unie samen werken met Nederland. Niettemin zal het wel niet zon der enige bezorgdheid zijn, dat Ne derland de werkzaamheid van de Federalistische leiders gadeslaat, nu de keuze van degenen, met wie men overleg wil plegen, niet altijd even kieskeurig genoemd kan wor den. Het steeds dringender wordend probleem is intussen, dat de inte rim-regering op het punt staat in gesteld te worden, terwijl de zetel voor de republiek nog leeg is. De V.S.I. zullen zonder de republiek, mitsgaders de republikeinse gebie den, niet volledig zijn. De federale deelstaten willen niet gaarne door ,,de republiek" overheerst worden, maar voelen zich wellicht zónder republikeinse invloed niet sterk ge noeg tegenover de Nederlandse partner......... Men ziet, verwikkelingen ge noeg, en dat, terwijl Nederland doende is, de weg te effenen naar een eerlijke oplossing. Als in de oerwouden van het Indonesische probleem de olifanten de bomen dwars over de weg sjorren, in- plaats van ze recht-uit voort te slepen naar de plek, waar het nieu we huis gebouwd moet worden verjaart Prinses Margriet en het zal weer feest zijn op Soestdijk. En feest voor Neder land, dat gewend is mee te leven met de vreugde in het vorstelijk ge zin, vooral nu de kleine Margriet de eerste is, die haar verjaardag viert sinds haar Moe der de Koningin van Nederland is. En dit is de laat ste, speciale, foto die van de jarige gemaakt werd! ZIJ WILLEN NAAR LAKE SUCCESS De republikeinse delegatie bij de V. N. heeft Maandag een brief overhandigd aan de president van de Veiligheidsraad, generaal Mc. Naughton, waarin vrijgeleide naar Lake Success wordt gevraagd van een aantal republikeinse persoon lijkheden „opdat zij de raad op de hoogte van de toestand kunnen brengen". McNaughton bracht de raad tij dens de zitting van gisteren op de hoogte van de brief, waarin de de legatie tevens vraagt haar te helpen door het verlenen van faciliteiten voor het uitwisselen van officiële boodschappen tussen de delegatie en de republikeinse regering te Mun- tok en Prapat door tussenkomst van de C.v.G.D. De voorzitter verklaarde, dat hij „het verzoek zeer juist en ter zake" achtte en, indien men geen bezwa ren inbracht, Palar bevestigend zou antwoorden wat betreft het over brengen van boodschappen. Ten aanzien van vervoersfaciliteiten en vrij geleide verklaarde hij de C.v.G.D. te zullen vragen, de Ne derlandse autoriteiten te verzoeken deze te verlenen. Einde Januari zal eenrextra rant soen voedingsvetten beschikbaar worden gesteld, t.w. 250 gram voor de leeftijdsgroepen a, b en c en 125 gram voor de groepen d en e. De verbeterde vetgrondstollen- positie heeft het reeds in 1948 mo gelijk gemaakt de basisrantsoenen te verhogen met de beschikbaarstel ling van een extra rantsoen met Pasen, voorts op 2 September, op 21 October en op 2 December en bo vendien door het verstrekken van spijsolie. Verder is sedert 30 De cember 1948 de rantsoenwaarde van spijsvet verhoogd. Het zal van de vetgrondstoffen- positie afhangen, of de extra ver strekkingen dit jaar met regelmatige tussenpozen zullen worden voort gezet- De verstrekking van spijsolie zal, zoals tot nu toe gebruikelijk, op een afzonderlijke bon geschieden. Het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen verzoekt er op te wijzen, dat de Zaterdag j.l. gepu bliceerde verlieslijst van de strijd krachten in Indonesië niet betreft de verliezen, welke in de tijd van één week geleden zijn, doch dig. welke gerapporteerd zijn gedurende die week. De verlieslijst omvat de periode van 23 December 1948 tot en met 12 Januari 1949. DR. VAN ROYEN heeft gisteren tijdens de zitting van de Veilig heidsraad ter behandeling van de Indonesische kwestie mede gedeeld, dat Sjahrir, een der Republikeinse leiders, uitgenodigd is om te Batavia besprekingen te voeren met dr. Drees. Sjahrir rzal daartoe heden te Batavia arriveren. Tevens heeft dr. v. Royen verklaard, dat de Nederlandse regering met diep leedwezen heeft kennis genomen van het bericht betreffende de huisvesting van de Republikeinse leiders. De omstandigheden, waaronder deze leiders op Banka verkeerden zijn geheel in strijd met de instructies van de Nederlandse regering. steld' worden. Het stadium is bereikt waarin de Veiligheidsraad een meer actief aandeel zou moeten nemen in de uitvoering van welke resolutie ook, aldus Raoe. De C.v.G.D. moest opnieuw worden samengesteld, op dat zij op de uitvoering zou kunnen toezien, en de Nederlandse troepen zouden móéten terugtrekken onder supervisie dezer commissie, hetgeen 1 Maart voltooid zou moeten zijn. Definitieve data zouden moeten worden vastgesteld voor een volks stemming en voor de overdracht van de souvereiniteit, aldus Raoe. Jessup (V.S.) verklaarde, dat ook hij wenst, dat de raad zo spoedig mogelijk een ontwerpresolutie voor zich heeft. „Het debat heeft aange toond, dat er in grote dankbaar De eerste spreker van gisteren was de vertegenwoordiger van de Republiek, Palar, die op zijn ge bruikelijke wijze tegen de Neder landers ageerde. Hij verklaarde, dat geen der beloften van Dr. van Royen was nagekomen. Daarom was Palar van oordeel, dat het door Dr. van Royen medegedeelde tijdschema voor de overdracht van de souverei niteit en de algemene verkiezingen, niets anders betekenen, dan een sanctioneren van de agressieve oorlog en geenszins een oplossing bieden voor het Indonesische pro- I bleem. Vrije verkiezingen kunnen, naai de mening van Palar, slechts gehou den worden, indien zij geleid en gecontroleerd worden door een li chaam van de Verenigde Naties zonder aanwezigheid van Neder landse troepen en vrij van machina ties van het Nederlandse civiele bestuur. Onze onderhandelingen met de Nederlanders hebben duide lijk gemaakt, dat zij volstrekt niet de bedoeling hebben de Verenigde Staten van Indonesië souverein te maken over eigen grondgebied. Voor het Indonesische volk is de zaak simpel en klaar. Een agressie ve oorlog heeft ons beroofd van onze leiders, maar ons verzet tegen de agressie is succesvol geweest en za] nog mèer succesvol worden. Sir Rama Raoe (India) drong aan op spoedige actie van de Vei ligheidsraad, opdat de conferentie te New Delhi, die 20 Januari ge opend wordt, in staat zou zijn ken nis te nemen van de resolutie van de raad. Hij achtte het een gebiedende eis, dat de gevangen leiders onmiddellijk vrijgelaten en in hun functie her stemmende mate overeenstemming is bereikt over de belangrijkste pun ten", aldus Jessup, ..en het zou be treurenswaardig zijn, indien de al gemene overeenstemming zou ver flauwen op grond van enkele gede tailleerde punten". Hij had ook nota genomen van de Indonesische wens, dat de resolutie aan de eisen beant woordt. De V.S. namen met „sympathie en belangstelling" kennis van het door India genomen initiatief, over deze kwestie een conferentie van Aziatische staten bijeen te roepen, en hoopten, dat deze een bijdrage zou leveren tot het vinden van een bruikbare oplossing voor de oor log over het Indonesische vraag stuk, aldus Jessup, Nadat het algemeen debat geslo ten was, werd de vergadering ver daagd tot Woensdag 16 uur namid dag. De voorzitter hoopt, dat dan een ontwerpresolutie aan de raad zal worden voorgelegd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat dr. Drees Donderdag a.s. uit Batavia naar Nederland ver trekt. Hij zal de reis maken met de Constellation „Franeker" en de gezagvoerder L. Sillevis. GISTERENAVOND om ongeveer 21.45 is een Nederlands vlieg tuig van de Aero Holland N.V., de PH-NAZ van het type Cessna, dat laat in de middag van Schiphol was opgestegen op weg naar Kopenhagen, neergestort in een bos aan de Oostkust van het eiland Falstar in de Oostzee. Het toestel had drie personen aan boord, namelijk de gezagvoerder en een tweede piloot- telegrafist en als enig passagier, de heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer. De beide leden van de bemanning werden gedood, terwijl de heer Vorrink, ernstig gewond, is opgenomen in het ziekenhuis te Nyköbing. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. Verondersteld wordt, dat het toe stel, in verband met het zeer don ker en regenachtig weer, te laag gevlogen is en daardoor de toppen heeft geraakt van bomen, die aan de oostkust van het eiland Falstar staan. Drie bomen waren uit de grond gerukt. De machine werd volkomen vernield. Falstar is een eiland van de Archipel, die tussen Kattegat en Oostzee ligt. Het is ge legen ten zuiden van het eiland See- land tussen de eilanden Laaland en Möen. De heer Vorrink, die Maandag de gehele dag in Amsterdam de besprekingen had bijgewoond op het buitengewoon Congres van de Partij van de Arbeid over Indo nesië, vertrok laat in de middag naar Schiphol om naar Oslo te vliegen voor overleg met enkele vooraanstaande socialisten. Aanvankelijk was de heer Vor rink niet in sta&t iets mede te de len, doch bij een operatie, die hij in het ziekenhuis moest ondergaan, kwam hij in zoverre tot bewustzijn, dat hij koli verklaren, wie de twee omgekomen piloten waren. De heer Vorrink heeft zijn rechterbovendij- been en zijn rechterarm gebroken en is voorts gewond in de rug. Tijdens een gesprek, dat Aero- Holland heeft gehad met het zie kenhuis, kreeg men de mededeling, dat de toe- v stand van de heer Vorrink a fï niet levens gevaarlijk is. Men rekent op een volle dig herstel. Het ANP, dat ook een on derhoud had met het zie kenhuis. deelt mede, dat de heer Vorrink geruime tijd J. J. Vorrink in het zie kenhuis zal moeten blijven. Men schat deze tijd op anderhalve maand De wond in de rug heeft men nog niet diepgaand onderzocht. De toe stand, waaronder de heer Vorrink in het ziekenhuis werd binnenge bracht, maakte het wenselijk een onderzoek naar deze wond uit te stellen. Men gelooft echter, dat deze verwonding niet van zeer ernstige aard zal blijken, hoewel men dit toch nog niet met zekerheid durfde te zeggen. Hedenmorgen is de heer Frits Diepen, directeur van de N.V. Frits Diepen vliegtuigen, met enige tech nici per vliegtuig naar Falstar ver trokken. EEN OOGGETUIGE VERTELT Een ooggetuige heeft verklaard, dat hij 't vliegtuig om 21.40 Deen se tijd vanuit de Oostzee zag ko men en had de indruk, dat het toestel een noodlanding wilde maken. Volgens deze ooggetuige moet de piloot echter op het laatste ogenblik gezien hebben, dat tussen het wa ter en de bomen slechts 20 meter liggen. Wat er daarna gebeurd is kon hij niet zeggen, maar waar schijnlijk is, dat het vliegtuig daar op iets landinwaarts is gezwenkt. Het heeft hierbij de top van een boom geraakt en kwam vervolgens nog in aanraking met 5 opeenvol gende bomen. Tegen de zesde ging het toestel te pletter. De motoren ploegden zich diep in de grond en het toestel werd grotendeels ver nield. Er brak echter geen brand uit De tweede piloot werd uit het toe stel geslingerd en was op slag dood evenals de gezagvoerder, die later nog in zijn cockpit werd gevonden. De Deense arbeider Antea Niel sen, die zijn huis heeft bij de Oost kust, dat een van de eenzaamste gedeelten van het eiland is, had de slag gehoord en probeerde onmid dellijk het wrak te bereiken. Daar het echter reeds zeer donker was en sneeuw en regen hem het uitzicht zeer bemoeilijkten, bereikte hij het strand, waar het vliegtuig was te- De omgekomen gezagvoerder van het vliegtuig was de heer Rudolf Protiva, Tsjech van ge boorte, veertig jaar oud, ge huwd en vader van twee kin deren. Hij woonde te Rijswijk. De tweede piloot-telegrafist was de heer W. F. de Jong, vijf en twintig jaar oud, geboren en wonende te Gouda. De heer Protiva vloog van voor 1939 af, eerst in Tsjecho-Slowakije en gedurende de gehele oorlog bij de R.A.F. en wel bij het „Bom ber Command". In November 1947 thad hij in dienst bij de Aero Holland N.V. De heer de Jong was ongeveer drie maan den in dienst van deze N.V. rechtgekomen eerst een half uur na de ramp. Het eerst vond hij enige meters van de resten van het toestel, niet ver van een der motoren verwij derd, de heer Koos Vorrink, die in het Duits tot hem zeide: „Moge God mij helpen". Nadat Nielsen zich ervan verge wist had. dat er geen andere over levenden waren, begaf hij zich te rug naar zijn huis, terwijl hij de heer Vorrink voorlopig moest achter laten. Hij belde een ambulance, die een kwartier later ter plaatse aan kwam. Tot de dokter zeide de heer Vorrink: „Gelukkig, dat we in het Deense bos zijn terecht gekomen". Onmiddellijk werd de heer Vor rink vervoerd naar de ambulance post, die ongeveer een kilometer van het strand verwijderd ligt en van hier werd hij kort daarop overge bracht naar NyKobing, dat onge veer 20 kilometer verder ligt. Mogen de Oosterse af gescheidenen de katholie ke eenheid terugvinden. IN AYR (Schotland) is Maan dag de tweede week begonnen van het onderzoek door het Britse Ministerie van Lucht vaart ingesteld naar de ramp van de „Nijmegen", welke zo tragisch verongelukte te Tar- bolton, in de nabijheid van de luchthaven van Prestwick, in Schotland. Het belangrijkste was de verkla ring over de wind, welke er die noodlottige nacht stond. Men weet, dat de KLM beweert en wellicht heden, Dinsdag, zal bewijzen, dat er een windsnelheid was van wel 80 km, terwijl de autoriteiten en employé's van de luchthaven zeg gen van 20 a 30. Parmentier zou met een snelheid van wel 330 km tegen de mast gevlogen zijn, maar ook nu verklaarde men van Britse zijde, dat het hoogstens 240 geweest is. Deze verklaring werd gegeven door Eric Newton, hoofdinspecteur van het ministerie voor luchtvaart. Lewis, van de grond-contröle, verklaarde de piloot medegedeeld te hebben, dat er een sterke dwars- wind was op baan 32. Een desbe treffende passage in het logboek was onjuist. Waaróm, kon hij niet verklaren. Volgens mr. Cameron was het woord „dwarswind" uitge gumd en was er voor in de plaats geschreven „drift". Lewis kon niet verklaren hoe dit geschied was. Hij was er echter van overtuigd het woord „dwarswind" gebruikt te hebben. Ter sprake kwam ook nog de kwestie van de kaart, waar een fout op zou staan betreffende de hoogte van de heuvel; daaromtrent kon geen houvast worden verkregen. Men verwacht ook daarover van daag, Dinsdag, nadere bijzonderhe den. De hoogte van de bewuste heuvel zou 450 voet geweest zijn en er zou. 45 gestaan hebben. De ge tuigen waren het er ook nu niet over eens. Hoofdinspecteur Newton was bij zijn onderzoek tot de conclusie ge komen, dat het bovenste gedeelte van het roer en staart afgerukt waren door de bovenste draden. Het was hem echter niet duidelijk hoe het mogelijk was, dat nog andere delen van het toestel afgerukt waren. Hij toonde aan, dat verschil lende feiten wezen op een flinke brand in de keuken van het toestel. Het toestel was volgens Newton defect geraakt op het moment, dat de draden geraakt werden. Op dit moment was ook de brand uitge broken. De blusapparaten in het vliegtuig waren niet gebruikt. De machines hadden tot het laatste moment gewerkt.Slechts de veilig heidsgordel van één passagier was bevestigd. Die der ai-idere passagiers had Newton temidden van de wrak stukken gevonden. De gordels van de piloot en de tweede piloot waren beide bevestigd. 'Op een desbetref fende vraag antwoordde Newton, dat hij geen bewijs er voor had, dat het toestel op enigerlei wijze vóór het ongeluk defect was geweest. In verband met de losse veilig heidsgordels zeide de verdediger, mr. Cameron, dat het in de laatste ogenblikken wel duidelijk zou zijn geweest, dat er een ramp ging ge beuren. Newton achtte dit mogelijk. Hij achtte het aannemelijk, dat men zich in geval van brand vrij tracht te maken. Waarom de brandweer geen op dracht had gehad uit te rukken, verklaarde de luchtverkeerscontro leur te Prestwick, William Symons hij wist niet waar het toestel was neergekomen. Daarom was ook de ambulance niet uitgerukt. Er waren wel tien mensen in de verkeerstoren. Allemaal luchtvaart mensen, zei Symons, maar ze had den er geen boodschap. Een andere getuige deelde echter mede, dat allerlei verslaggevers en correspon denten de telefoon wel twee-en-een- half uur bezet hadden, zodat men geen andere boodschappen had kun nen doorgeven! Het verhoor wordt heden voort gezet. In de afgelopen wepk heeft de Nederlandse opruimingsdienst in de bossen tussen Overloon "n Venray bij het opruimen van gevaarlijk oorlogsmateriaal, het nog niet be graven lijk gevonden van een Duits soldaat. De soldaat was ge sneuveld en het lijk lag in dezelf de houding als waarin de gesneul- velde in October 1944 was wegge doken voor de Engelse granaten. Welig tierend onkruid weefde er een dak over heen en onttrok het lijk* zo aan het oog van de voor bijgangers. (Sm.) De onthulling, dat de repu blikeinse leiders op Qanka prac- tisch géén bewegingsvrijheid heb ben, wijst op een fout. Niet, dat wij menen, dat deze revolutionaire, meestendeels onbetrouwbare, anti- Nederlandse elementen met fluwe len handschoentjes moeten worden aangepakt. Maar Nederland heeft verklaard, dat zij hoffelijk behan deld zouden worden, overeenkom stig hun rang; en dat niet alleen: Nederland heeft zijn gedelegeerde bij de Viftligheidsraad laten verkla ren, dat deze republikeinen op Banka niet te verwarren met die op Sumatra, over wie géén klachten waren vrijheid van be weging genoten. En thans blijkt het niet waar te zijn. Dat is niet in orde, dat is fout. Nederland moet er van verzekerd zijn, dat de orders, welke de bevoegde instan ties geven, door de aangewezen or ganen van het gezag worden uit gevoerd. Dat is nodig voor een reëel beleid en voor de juiste ver antwoordelijkheid. Het is bovendien noodzakelijk tegenover de gevoe lige téér-gevoelige opinie in het buitenland. Vanaf het moment, dat deze onaangename verrassing bekend werd, heeft het hoogste gé- zag, gelijk te verwachten viel, on middellijk ingegrepen. Onderzoek is ingesteld en straf zal volgen. Verdere publicatie daaromtrent-kan met belangstelling worden afgè- wacht. Het is dus onnodig, de?e zaak op te blazen. En het is Ook onnodig, zoals in het „Vrije Volk" geschiedde een snéér te verkopen aan het adres van dr. Beel, die al zoveel blunders Zou hebben gemaakt. Als de figuur van prof. Schermerhorn voor ons op rijst, is men genegid te zeggen: „in het huis van de gehangene spreekt men niet over de strop" (Sm.) Vandaag is de internatio nale bidweek begonnen, welke tra ditioneel elk jaar gehouden wordt van 18 tot 25 Januari, ten behoeve van de ware eenheid onder de Ker ken, die alléén te vinden is. in de ene, heilige, katholieke en apostoli sche Kerk, die Christus heeft ge sticht. Die bidweek is een echte gebed s-week. Geen week van luidruchtige actie of demonstratie, of het moet zijn, dat ook katholiek Noordholland demonstreert met volle kerken, terwijl in de ge zinnen niet wordt verzuimd, dage lijks de intentie van de Internatio nale Bidweek in het avondgebed te betrekken. Wie even kan, wone de oefeningen bij, die in de kerk wor den gehouden. **- Van het gemeen schappelijk gebed gaat ook in dit geval meer kracht uit. En dit ge zamenlijk gebed voor een zo hoog, universeel doel, zal zonder twijfel ook zijn betekenis hebben voor onze andere intenties, de bevordering van de rechtvaardigheid en de lief de, de vrede en de verdraagzaam heid in de wereld, die nog in dui zend zwarigheden verwikkeld is! Van de Apostolische Internuntia- tuur te Den Haag ontvingen wij de volgende mededeling: „Het door een correspondent te Den Haag aan de „New York Times" gezonden bericht, volgens hetwelk de Heilige Stoel druk zou hebben uitgeoefend op de Nederlandse ka tholieke politieke leiders en door zijn ingrijpen gepoogd zou hebben het verloop van de onderhandelin gen te verstoren, die met de Javaan se republikeinse leiders gevoerd zijn, en thans zou trachten het tot stand komen van contact met deze leiders te verhinderen, is geheel in strijd met de waarheid en vertoont alle tekenen van tendentieuze aard te zijn." „IK BEN DE GOEDE HERDER EN IK KEN MIJN SCHAPEN" Bij de Internationale Bidweek, die heden begint, „opdat allen één zijn": een mozaiek uit de eerste helft van de vijfde eeuw, van Ravenna, uit Wilpert's „Die Romischen Mosaïken und Malereien".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1