SENSATIONEEL NIEUWS! Alle wollen en zijden Ni Polen begint de Russische aanmatigingen welletjes te vinden Rumoer in „de Pelgrim" nu ZONDER punten Gaat hel r DEN HELDER PAC. 6 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 17 Januari 1949 Maar 't enorme politieapparaat controleert alles en nog wat Terreur werkt in het duister STICHTING TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN enige schoonmaakwerken NET MEISJE VAST ARBEIDER wriitgerrollen WOEDEND Het Electra Huis te huur gevraagd ELECTRICIEN Hil de Haan MOTORBANDEN L. O. P. in Spoorstraat hoek Koningstraat CIRCUS RAMBINI J Andriessen v Duplexwc prii (Speciale correspondentie) Warschau, Januari 1949 DE EEUWIGE POOLSE RUÏNES worden door te veel politie- uniformen bewaakt. Na deze paradoxaal lijkende omstan digheid in zich te hebben opgenomen, raakt men spoedig ge wend aan het alledaagse leven, dat zich in Polen tracht te vesti gen. Vreemdelingen voelen zich aardig op hun gemak in War schau. Een betrekkelijk grote luxe, die hier en daar aan oude tijden herinnert, ligt met een handjevol buitenlandse valuta voor het grijpen. Misschien krijgt men er niet meer voor dan in Wes terse landen, maar het onvermijdelijke in Polen is, dat men er onmiddellijk mee in de bovenste klasse belandt. Ondanks de snelle ontwikkeling van de „Volksdemocratie" die nog steeds niet verwezenlijkt is moet men de heren, die hier ver boven de gemiddelde levensstandaard leven, wel tot een bepaalde klasse rekenen. „Drink met mij een fles edele wodka en U bent een van ons" zegt de welgestelde man in Polen, en iQj zal U zijn politieke insigne op de borst spelden. Het is bekend, dat de Polen over het algemeen hun nieuwe politieke noodprincipes op dezelfde wijze behandelen als hun insignes. De slecht-gedisciplineerde Polen zijn niet erg onder de indruk gekomen van de officiële maatrege len. welke een totalitair bewind ge wend is te nemen. De regering zelf wil het liefst voor verdraagzaam en liberaal doorgaan. Tenminste gene raal Wiktor Grosz, wie we een be leefdheidsbezoek brachten, vertelde, dat elke buitenlander overal in zijn land vrij mag reizen, en dat pers telegrammen niet worden gecou peerd. Hij kan best gelijk hebben, want het geheim houden van din gen is niet een van de sterkste zij den van de Poolse regering. Ze heeft een ontzagwekkend politie apparaat in het leven geroepen, vol doende om in samenwerking met de Sovjetrussische MVD-troepen (die op de centrale punten in het land zijn gestationneerd) elke vrijheid te binden en het gehele sociale en economische leven te controleren, maar ze kan er niet het gebruik van maken, zoals dat in enkele an dere Oostelijke landen gebeurt. Over de zogenaamde „Volksdemo cratie" heeft ze nog te idealistische denkbeelden. Bij het binnenkomen van Polen konden we nergens een spoor van een „ontvangcomité" ont dekken. De grensformaliteiten ver schillen weinig van die in westerse landen. De visitatie is evenwel veel eenvoudiger. Althans volgens onze ervaringen. Polen wordt wel het land van de puinhopen genoemd. Dit is niet overdreven. Steden als Warschau, Stettin, Poznan, Breslau e.a. liggen nog voor een groot deel in puin. In de overgebleven en gerestaureerde stadswijken heeft het leven zijn rechten hernomen. Men kan hier echter geen westerse normen aan leggen, want de Polen stellen aan het leven heel andere eisen dan wij. Levensmiddelen en genotsartikelen zijn vlot verkrijgbaar. Ze vergoeden een belangrijk deel van de vaak ontredderde toestand, die op sociaal gebied heerst. Waar bijvoorbeeld de 650.000 men sen, die Warschau thans telt. de nacht doorbrengen, is ons een raad sel. Een deel heeft geluk gehad, maar tienduizenden huizen in kel ders en afgeschutte ruimten tussen het gruis. Buitenlanders, die in de hotels Bristol, Polonia, Terminus etc. wonen, kunnen zich bij de his torisch verantwoorde diners, de stroom van dranken, de warme ba den en de liften nauwelijks een voorstelling maken van de benarde omstandigheden. waaronder eon goed deel van de Polen nog leeft. Maar in een deerlijk geteisterd land als dit kan dat ook niet anders. Als er alleen in Warschau nog meer dan 100.000 lijken onder het puin liggen, hoe kan men dan, behoor lijke huisvesting geven aan hen, die zich overdag van de ene kroeg naar de andere voortslepen en 's nachts als paria's leven? Het Poolse volk heeft sedert het tragische oorlogsbesluit niet be paald een rustige tijd gehad. Geo grafisch is het land naar het Wésten geschoven. Ongeveer vijf millioen van de 24 millioen Polen werden door de Russen uit de Oostelijke gebieden gejaagd. Zo goed en zo kwaad als het ging hebben evenveel NAGEKOMEN VOETBAL-UITSLAGEN Res. 2e kl. B: WFC 2RCH 2 4—2 Helder 2—OSV 2 0—2 DWV 3—DWS 3 1—3 Alcm. Victr. 2—VSV 2 1—2 W'meer 2Volendam 2 0—3 Res. 3e kl. A: W.-Frisia 3—VSV 3 2—1 Hollandia 2HRC 2 0—1 Zaandijk 2—DWV 4 0—2 Haarlem 3—WA 2 I—1 Res. 3e kl. B: Westfrisia 2Kennemers 2 1—0 Meteoor 2—HRC 2 2—3 Res. 3e kl. C: WFC 4—Helder 3 1—0 KW 2—Alkm. B. 2 1—3 Polen zich thans in de bezette Duit se gebieden genesteld: Silezië, het Pqsendistrict Oost-Pruisen en in havensteden als Stettin en Danzig. Economisch beschouwd is deze ruil niet slecht geweest- Een com pleet, tamelijk goed onderhouden industrieel apparaat kwam hiermee in Poolse handen. Dat de Polen hiervan een goed gebruik hebben gemaakt, tonen de productie-cijfers en de sterk stijgende export. De totale herbouw lijdt onder deze ex pansie, die een onderdeel is van de van de Sovjet-Unie overgenomen „Planeconomie". Met de nationali satie, de herverdeling van het land bouwareaal is het in orde gekomen. Het volgend jaar zal met de collec tivisatie een begin worden gemaakt. Vanwege de enorme tegenstand, die dit plan bij de boeren heeft ont moet, zal hiermee de uiterste voor zichtigheid worden betracht. Sov jet-Rusland drmgt echter op een spoedige oplossing van dit vraag stuk aan. Het heeft dringend werk krachten nodig en een collectivisa tie van laten we zeggen 35 pet kan reeds enkele honderdduizen den Polen voor „vrijwillige deporta tie" vrijmaken. Maar zover is het nog lang niet, Met het Poolse temperament valt niet te spotten. In het land, waar Hitler tevergeefs zfjn Quisling zocht begint men de Russische aanmati gingen nu ook welletjes te vinden. De reactie tegen het communistische bewind wordt met de dag scherper, en de regering van Cyrahkiewicz moet geregeld constateren, dat ze het volk naar volksdemocratische begrippen nog te veel vrijheid van handelen heeft gelaten. Officieel weet ze de situatie goed te praten en Moskou genoegdoe ning te geven, maar in werkelijk' heid mankeert er heel wat aan het zogenaamde nieuwe Polen, dat aan de wereld als een gelukkige Volks' republiek wordt gepresenteerd. Van daar dat Moskou onlangs de opper ste macht in handen heeft gegeven van het driemanschap Berman ZambrowskiMine. Uiteraard wan trouwen de Russen het Poolse volk, Zelfs de Poolse Staatspolitie de UB wordt door de MVD gecontroleerd en bespionneerd. Zuiveringsproces sen zijn aan de orde van de dag en niet zelden moeten veroordeelde UB-mannen in dezelfde transport wagons zitten als de „fascistische reactionnairen", die naar de Sovjet Unie worden gedeporteerd. Door Polen reizende, zal men wei nig bemerken van de Sovjet-terreur en van daaruit voortvloeiende brute daden. Dit alles gebeurt in de grootste geheimzinnigheid, en dan nog liefst in de nacht. Hieruit blijkt dat men het licht ontvlambare ge moed van de Polen zoveel mogelijk wil ontzien. Vele dingen wijzen er evenwel op, dat het Poolse volk opnieuw beproevingen zal moeten ondergaan. ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE IJmuidenS.V.J. 3—1 IJm. kampioen. ZwaluwenBI. Wit W. 21 SNLKromhout 40 ZCFC—Kennemerland 10 De GeuzenDindua 32 Dindua II—BI. Wit W. II afgek. EVC I—(Dindua III 51 Zwaluwen IIIBI. Wit W. III 41 E.D.O.—H.E.O. 1—3 HEO won de toss en speelde te gen de wind in. De thuisclub moest toelaten, dat de bezoekers voor de rust een 20 voorsprong behaalden. In de tweede helft was het opnieuw HEO dat doelpuntte. De Goorners wisten daar slechts één doelpunt tegenover te stellen. Zo eindigde deze wedstrijd in een 13 overwin ning voor de bezoekers. EDO 2 won met grote cijfers, nl. 71 van St. Bavo 3. De leden van EDO worden her innerd aan de bijeenkomst op Don derdagavond 7 uur. Ook supporters zijn welkom. De stilte hing zwaar over het land en de rust van de winterdag nauwelijks onderbroken door een paar werkuren, ging langzamer hand over tot de mijmering van het naderende eind van 'n sombere dag toen het zwakke licht snel ach ter een duistere horizon wegtrok en het witte geveltje van de her berg „De Pelgrim" even in een wa zige gloed zette. Er was geen ge luid dan het ver verwijderd ratelen van een boerenkar over een klin kerweg en het slaan van een deur van een der noodwoningen aan de rand van het bos. In de gelagkamer van „de Pelgrim" zaten vier boe ren, met hun voeten dicht bij de roodgloeiende kachel, te klaverjas sen. Tegen het biljart geleund zat een jonge arbeider en nipte drome rig aan een glas jenever. De oude van den Bransdonk, de herbergier, leunde vermoeid over zijn tapkast. Het waren drukke dagen geweest in „de Pelgrim" en hij verlangde naar het uur, waarop de laatste klant de deur achter zich zou dicht trekken. De minuten leken hem wel uren toe en een lichte trek van wre vel gleed over zijn gerimpeld ge laat, toen de deur werd geopend en een lange, in het zwart geklede figuur binnentrad. In het schemer duister was het moeilijk te zien, wie daar naar de lege tafeltjes langs de raamkant liep, maar toen de bezoeker onder de licht-walmen- de olielamp door ging, zag men dat het iemand van middelbare leeftijd was. Hij mompelde een groet, die door de boeren wel, door de jonge arbeider niet beantwoord werd, en nam plaats aan een der ramen. De wijze, waarop hij ging zitten en zijn donkere hoed afzette, boezemde de herbergier een zeker ontzag in en meer beleefd dan vriendelijk na derde deze zijn gast om te verne men, wat deze wenste. Het was koffie met cognac en van den Bransdonk haastte zich het ge vraagde gereed te maken. Toen hij weer achter zijn tapkast stond en de vreemdeling aan zijn gloed- heette koffie nipte, staakten de boeren hun spel, smeten de kaarten op tafel en trokken hun stoelen dichter op de kachel aan.. „Kom Freek, schenk ons nog eris een pint in en schuif dan bij", riep een van hen. „Straks luidt de klok van zessen en dan is het hier voor ons gedaan". De herbergier liet zich niet manen, keek met een veld heersblik naar zijn tapkraan, jvreef eens in zijn noestige handen en vulde met een royaal gebaar vier glazen met donker vocht dat licht schuimde over de rand. De herbergier van „de Pelgrim" zette zich naast de vier boeren op een stoel, pookte de kachel wat op, wierp een blik op de klok boven de deur en staarde nadien lusteloos in het vuur. Het gesprek rond de ka chel vlotte niet erg en een enkele .opmerking, gevolgd door een brom merig antwoord verbrak af en toe de stilte. De man in het zwart keek af en toe naar buiten, alsof hij iemand verwachtte en speelde van tijd tot tijd wat met een gouden ketting, die uit zijn vestzak hing. Toen de klok zes uur sloeg, klonk in de buurt het heldere geklinkel van een kloosterklokje. De boeren namen hun petten af en de jonge arbeider stond recht, spuwde op de vloer en stapte naar buiten. Er ging een zucht van verlichting op onder de boeren. Er werd ge mompeld van „ontevreden", „anar chie" en de vreemdeling kon uit de flarden van het gesprek dat zich nu rond de kachel ontwikkelde, wel opmaken, dat de zo juist vertrok kene niet bijster gezien was bij de andere gasten. Toen hij bij zijn tweede koffie-met-cognac eens in formeerde naar de reden van het zwijgen tijdens het bezoek van de jonge arbeider, vertelde de herber gier van „de Pelgrim" wat de reden daarvan was. Jaren geleden, tijdens een kermis avond, hadden jongelui uit een na- bijzijnd dorp ruzie gekregen over 'een meisje. De twist was zo hoog gelopen, dat er tenslotte messen bij te pas kwamen. En voordat de ijlings ontboden marechaussees van de grenspost gearriveerd waren, was het onheil geschied: Een der herriemakers was onverhoeds in de rug gestoken en bleef op de plaats dood. Verdacht van moord werd aangehouden de jonge Gijzen, die de volgende dag naar de stad werd gebracht. Maanden heeft het ge duurd aleer de zaak voor kwam, maar bewijzen waren er niet vol doende en na de rechtszitting moest de jongen op vrije voeten worden gesteld. Hij was teruggekomen, maar nie mand geloofde aan zijn onschuld Hij werd gemeden als de ziekte en ware het niet, dat hij zo'n uitste kend dagloner was, de laatste bete broods had hij al lang gegeten. Er was een soort stille vijand schap tussen Gijzen met zijn vrien den en de rest van de dorpsgemeen schap ontstaan die uitgroeide tot een ware vete. Dat alles werd in geuren en kleu ren rond de kachel van de herberg „de Pelgrim" verteld. De vreemde ling was een en al oor, toen het be ruchte verhaal nog eens opgedist werd, versterkt met op en aanmer kingen van de vier boeren.' Niemand merkte dan ook, dat de deur ander maal op die avond werd geopend en een oude man, een bedelaar, zo op 't oog te zien, de gelagkamer binnenliep. De man schoof aan en luisterde aandachtig naar hetgeen van den Bransdonk vertelde. Nadat het verhaal uit was kuchtte hij om op die manier de aandacht op zich te vestigen. De vier boeren, de her bergier en de vreemdeling keken op, zagen de sjofel geklede verschij ning zitten en wilden nog wat na praten, toen de laatst aangekomene er tussenwierp: „Ah, daarvan weet ik mijn weetje wel!" De stilte was meteen gebroken, de stoelen werden achteruit gescho ven, stemmen gonsden door de ge lagkamer, van achter kwam rooie Adri, de meid met de rossige haren, naar binnen gesneld. Men beduidde haar te gaan zitten. Toen schoof de oude man zijn krakende stoel over het knerpende, vers gestrooide zand dichterbij en zei tot de anderen: „Ik ben maar een oude man, een arme zwerver, nergens heb ik rust en op vele plaatsen heb ik al rondgetrokken. Het verhaal dat ik zo juist hoorde, komt mij bekend voor. Ach, waar was dat ook weer. Die jas met bloedEen hele week opgesloten in de schuurDonkerIk weet het niet meer!" De vreemdeling stoof op, zijn stoel rolde tegen de grond. De „rooie Adri" kreeg een vuurrood gezicht van opwinding toen deze zei: „Man, spreek als je daar iets van weet". De boeren knikten goed keurend met het hoofd en mom pelden: „Goed gezegd". „Juist". Toen vertelde de arme zwerver een verward verhaal waarin vele fragmenten, die aansluiting gaven op of betrekking hadden op de ge schiedenis, die zo juist was opge dist. Veel wijzer werd men er niet van. Ook niet, nadat rooie Adri mét een paar borrels was komen aan dragen. Maar èèn ding was duide lijk: De zwerver, die jaren geleden tijdens die rampzalige kermis in het dorp was geweest, moest sporen van de moord gezien hebben en wel op een andere plaats dan in de wo ning van Gijzen. De vreemdeling, die zich ontpop te als een, sinds lang, gesjeesde stu dent die secretaris was van allerlei gezelligheidsverenigingen en daar bij nog een baantje op een bank had, nam gaandeweg de leiding van het gesprek, dat eigenlijk een ver hoor werd, in handen. De zwerver werd hoe langer hoe meer in het nauw gedreven en eindelijk noemde hij het huis, waar hij een vrouw kleren had zien wassen, waarin bloedvlekken zaten. Toen klonk er 'n gil die door de De Uranium-mijnen in de Sovjet-zone van Duitsland BERLIJN (KNP) Op het ogenblik werken ongeveer 120.000 personen in de uranium-mijnen van Mariënberg in Saksen. Som migen van hen zijn vrijwilligers, de grote meerderheid evenwel be staat uit dwangarbeiders, onder wie zowel meisjes en jongens van 12 tot 14 jaar als vrouwen van meergevorderde leeftijd, aldus luidt het rapport van een vluchte ling uit een dezer werkkampen. Het gebied, waar de mijnen zich bevinden, is volkomen afgesneden van de rest van Duitsland. Bezoe kers of journalisten werden er niet toegelaten. Het centrum van dit gebied is Mariënburg, vroeger een stadje met 7000 inwoners, dat nu echter door het grootste deel der plaatselijke bevolking verlaten is. Hun huizen en alle hotels zijn door de Russen in beslag genomen. In deze streek zijn nog de volgen de plaatsen: Schneeberg, Freiberg, Annaberg, Joachimstal, Geyer en Ehrendriedersberg. (Het Duitse woord „Berg" betekent zowel „mijn" als „berg").. Er zijn geen productiecijfers be schikbaar, doch het is waarschijn lijk, dat tengevolge van de primi tieve werkmethoden de productie laag is, ondanks het grote aantal' arbeiders. Het Uraniniet of pekblende, dat het uranium bevat, wordt gedolven in verlaten koper-, zilver-, lood- en kobaltmijnen. De laatste mijn waarin was gewerkt is de mijn van Freiberg, die reeds sinds 1913 is ge sloten. Het rapport vermeldt, dat prac- tisch geen moderne machines zijn geïnstalleerd. Het erts wordt ver voerd in manden en emmers en naar boven gehesen door model van touw-katrollen. Het uraniniet wordt met handkracht gedolven. Houweel en schop zijn de voornaamste werk tuigen. Het ongevallencijfer is zeer hoog. daar er geen veiligheidsmaat regelen worden genomen. Gemid deld 80 tot 100 mensen per maand worden het slachtoffer van neer vallend gesteente. Er zijn geen lif ten; de mijnwerkers moeten naar boven en beneden klimmen via houten ladders. De meesten van hen werken 100 tot 120 meter onder de grond. Het toezichthoudend personeel bestaat uit Russen en naar het rap port aangeeft, duurt de werkdag 10 tot 12 uur. Een deel van de dwang arbeiders ontvangt geen loon, maar krijgt het voedsel van Russische cantines. Anderen krijgen normaal loon, als dit niet gehalveerd wordt zoals dikwijls gebeurt omdat zij het vereiste quantum niet heb ben gehaald. ANTI-RODDEL CAMPAGNE BURGERBRUG, Daar is weer iets aan de gang. Geroddel om een kind, dat door goede mensen opge- nomen en behoed werd. Waarom is „uw oog boos" om- dat een ander goed is. omdat een ander beter is dan gij? Het ware te wensen dat het goede voortgeholpen werd op de moei Iijke weg, die het nu eenmaal al tijd vindt. ..Wat gij aan de minsten der mijnen hebt gedaan Maar óók„niet hebt ge daan". - ,-y: LEDENVERGADERING KATH. VROUWENBEWEGING HEM-VENHUIZEN Voorzitster Mej. G. Konijn opende de vergade ring met allen een Zalig Nieuwjaar toe te wensen en allen hartelijk welkom te heten in het bijzonder de spreker van deze avond Dr. J. G, v. d. Sluijs die zou spreken over gelagkamer snerpte als een angst kreet en die akelig terugkaatste van de kale, witte muren. Rooie Adri viel in zwijm. Toen zij met koud water en koffie was bijgemaakt, barstte zij in snikken uit en riep: „Ik heb gestoken, ik heb gestoken!" Zij wierp het hoofd wild op de tafel en greep zich in de haren. Een glas, half gevuld met bier, smakte tegen de grond en het donkere vocht baande zich lang zaam een weg door het witte zand en deelde zich nadien aan de blank- geschuurde houten vloer mede. Een uur later stopten twee moto ren met zijspan van de marechaus see voor de deur van „de Pelgrim". Weinig omwonenden hebben er iets van gezien, dat een vrouw in een der zijspannen geduwd werd. Alleen de bezoekers van de herberg zagen hoe de twee motoren in de donkere nacht verdwenen. De gesjeesde stu dent, die zoals hij verteld had van een snoepreisje was teruggekeerd en hier was blijven „steken", kwam even later met twee werklui uit de noodwoningen, die langs het bos stonden, terug in de gelagkamer. En van de rust, die van den Brans donk zich voorgenomen had die avond te zullen genieten, kwam niets terecht. Het nieuws van de bekentenis en de arrestatie van rooie Adri ging van mond tot mond. Later op de avond was de gelag kamer eivol. Van den Bransdonk kwam handen te kort om de gasten te bedienen. De vier boeren waren de eersten die opstonden en de jonge arbeider van Gijzen de hand drukten, toen deze, voortgeduwd door de gesjees de student en bankbediende, naar binnen kwam. Hij struikelde bij de tafel achter de kachel over een kapot bierglas dat op de grond lag Met moeite kon hij het vochtige zand, dat zich op zijn dunne winter jas had vastgehecht, afkloppen. En voor het eerst klonken de twaalf slagen, die een oude dag on herroepelijk afsluiten en 'n nieuwe aankondigen, haast verloren tussen het rumoer der pratende mensen. Het jaar, waarin deze rumoerige praatavond plaats vond, is nog niet zo hèèl lang geleden en „de Pelgrim" ligt ook niet zo bar ver weg. Maar de oude van den Brans donk is het vorig jaar gestorven, De student vloog naar Ame rika en de pratende zwerver heeft men nooit meer gezien. Rooie Adri moet het goed maken, ze komt over enige tijd vrij en gaat dan naar een inrichting waar ze nuttiger werk zal gaan doen dan in een café rond te hangen, zand te strooien en maar genoeg daarover. Lou Steyger. Hygiëne en E.H.B.O. in het gezin. In haar mededelingen vroeg voor zitster aan de moeders, mdien het maar enigszins mogelijk was haar meisjes beschikbaar te stellen voor „de Gezinshulp" maar speciaal als hulp bij zieke moeders. Daarna gaf ze het woord aan Dr. v. d. Sluys, die als eerste deel van zijn causerie het onderwerp Hygiëne in het gezin, be handelde. Hygiëne, aldus spreker, is gezondheid bevorderend. Het omvat o.a. Ie. de lichamelijke verzorging, waar, aldus spreker, in de meeste gevallen te licht over werd gedacht, 2e. de kleding die als doel heeft het lichaam te beschermen tegen te sterke afkoeling, waarbij hij vooral wees op de doelmatigheid daarvan, dus niet te veel maar ook niet te weinig. Te weinig zorg werd be steed aan de reiniging, vooral die der bovenkleding. Ook de voeding speelde een zeer voorname rol. Dan de woonruimte waar we het in de tegenwoordige tijd jammer genoeg, wei eens de hanC mee moeten lich ten, maar met wat goede wil kun nen we toch veel bereiken. Ook de nachtrust was eén voornaam punt. Be'hoorlijke ventilatie, dekking en kleding. Het besmettingsgevaar in een ge zin moeten wij vooral niet onder schatten. In een ziektegeval b.v. de zieke isoleren ook al is de ziekte niet direct besmettelijk. Ook het volgende onderwerp, de EHBO, be lichtte hij op zeer duidelijke wijze waarbij hij tot de slotconclusie kwam om altijd alles kalm en ver standig te behandelen in niet t e veel op eigen houtje te doen. In de rondvraag beantwoordde spr. alle vragen. Na afloop dankte de voorzitster de spreker dan ook har telijk en bood hem als blijk van waardering een fruitmand aan. DE DAM-COMPETITIE WERVERSHOOF. Door de on verwachte nederlaag van D.I.D. I tegen E.D.C. I is er ineens spanning en wel zeer grote spanning in de Damcompetitie gekomen. De situa tie is nu namelijk zo, dat bovenge noemde clubs elk nog slechts één wedstrijd moeten spelen, maar D.I.D. tegen Hollandia en EJJ.C. ontvangt eèn der zwakkere woe- Te Walthamstow (Londen) ramde een Londense bus Woensdag middag een „prefab". De bus vernielde driekwart gedeelte van de woning. De bewoonster, een vijf-en-dertig-jarige vrouw, moest met lichte verwondingen en een „shock" naar het ziekenhuis vervoerd worden. De bestuurder van de bus en vijf passagiers werden eveneens gewond en gingen ook naar het ziekenhuis. Hoe de „prefab" er na de „botsing" uitzag. ders. En met één punt meer dan Enkhuizen kan D.I.D. niet vee) bokkesprongen meer maken! De Wervershovers behoefden j.l. Dinsdag slechts gelijk te spelen om ongeslagen kampioen te zijn en het zag er naar uit, dat dit begeerde kampioenschap die avond met vlag en wimpel behaald zou worden. A. Meester, P. Koning, Nieuw- boer en Botman stonden volkomen op winst, maar gaven uiteindelijk de tegenpartij zes punten cadeau! Ook dammen blijft dus een spel en D.I.D., dat regelrecht op het kam pioenschap scheen af te stevenen, zal in de laatste wedstrijd heel erg op zijn tellen moeten passen! De gedetailleerde uitslag van Dinsdag j.l. luidt: D.I.D. I—E.D.C. I A. GrootemanJ. v. d, Spruit 20 J. Meester—H. Slok 1—1 Jc. GrootemanJ. Sterk 11 G. NieuwboerZ. Plat 11 G. KoomenTh. Lub 02 P. KoningH. Hasselman 02 M. BotmanL. v. d. Spruit 11 J. SpigtS. Dessens 20 N. ImmingP. Kofman 11 A. MeesterG. v. Marle 02 Totaal D.I.D. I 7 6 E.D.C. I 7 5 Hollandia 16 3 O.G. I 6 1 E.D.C. II 6 0 Vrijdag 21 Januari: Hollandia I. 9-11 12 11 7 2 0 D.I.D. I— Spreekuur te HOORN ten kantore van Notaris Luijckx vindt van heden af NIET meer plaats. Spreekuur te ALKMAAR (Huize Voorhout Kamer 66) uitsluitend Vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur. De DIR. van OPENBARE WERKEN te ALKMAAR vraagt vóór of op 4 Febr 194J prijsopgaaf voor (glazenwassen enz.) aan gem.-eigendommen gedu rende het jaar 1949-1950 Bestek en voorwaarden liggen ter inzage aan het Bureau Openbare Werken en zijn aldaar verkrijg baar f0.50 per stuk. Biedt zich aan voor de winkel, omge ving Schagen. Leeftijd 18 jaar. Br. onder no. 41000 bureau van dit blad. TUINDERSKNECHT gevr. (in de gem. Alkmaar), be kend met koude grond en platglas. Br. met opgaaf lit. enz. o. no. 19816 bur van dit blad Gevraagd te Alkmaar een degelijk R.K. MEISJE als hulp i. d. huish. in gezin met kinderen. Br. onder no. 19812, bur. van dit blad. Gevraagd per 1 Maart een Woning disponibel. D. K. BAKEN, Oosterweg C 8, Nieuwe Niedorp. Te koop aangeboden een KACHEL bij G. Stam, Herenweg A 68, Groet gem. Schoorl. Uw was snel droog, dan uw vernieuwen BRUNIE HOORN bent U misschien op een schroefje, maar ook op uw RADIO1 als ze niet in orde is. Voorkomt deze erger nis en laat de vakman de onvolmaaktheden wegnemen. Wij RE PAREREN alle mer ken en GARANDEREN U een prima scrvicc! Thom. Hoogervorst Magdalenenstraat 5 Alkmaar Telefoon 2803 PAKHUIS Omgeving Kaasmarkt, Alkmaar Brieven onder no. 19815 aan het bur. van dit blad. Terstond gevraagd Prima vakman. VEV-dipl. strekt tot aanbeveling. Ongehuwd. R.K. In- of extern. Techn. Bur., Wervershoof Telefoon 1747 nieuw. Alle maten voorr. BRUNIE HOORN Telefoon 4715 Gooi het oud papier niet weg. Bewaar 't voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk meel Even een berichtje of te lefoontje aan: G. J. Gene- faas, Verdronkenoord 57, Alkmaar, tel. 2385 en het komt in orde. JAPONNEN DE BIJENKORF V. 18. Papa Rambini ziet nog maar een stipje.... héél in de verte.... een klein zwart stipje. Nu is Rosso bij de grote rijweg. Zal hij die over steken? Als dat zo is. Nee! Rosso schrikt voor de auto's voor de toeterende auto's. Hij draait zich om. En hij komt terug! Hij komt Papa tegemoet! Opeens holt Rosso een weiland in. „Mooi zodenkt Papa. „Goed zo! Nou krijg ik mijn paardje wel". Papa draaft nu ook de wei in. Hij vergeet niet, om het hek te sluiten. En nu zit Rosso in de val! Wat deed Rossó? Hij draait zijn hoofd om en hij kijkt naar zijn achter volger. Zou hij terug komen? Zou hij blijven wachten? Nee! Dat doet Rosso niet! Hoepla! Een sprong. Rosso springt over de brede sloot! Rosso staat in een ander weiland! O la lal Abonnementsprijs 14.25 maand, Inclusief Incassi pet editie 16 cl pet m.i edities 26 cl pet m.m., berichten 20 ct., resi contract belangrijke ko Stumpel. Hoofdredacte redacteuren Fr. Otten, Bankrelaties: Noorderb Kantoren: ALKMAA (Van NA HET RECES 1 het eerst bijeen opbouwbegroting. dat minister in 't kamp (A.R.) viel he: opbouw" het roer c heer Stapelkamp d wanneer in de pers in antwoord hierop een vreemde figuut eenmaal veel beki: opbouwminister! O nister op Partijbije Parlement thuis ho De heer Gortzak (c tuurlijk heel wat mi spreken over deze mir dat, volgens hem tot „Wederopbouw" goed waren de ministers i minister, die woning! boven de koloniale oi in een kabinet Dres zeker niet passen. Hi weer in 't veld wordi Had men wel de in nu wat beter ging ir ■schouw, de heer ten A.) bleef zich wel afv geen op het ogenb wordt, nu inderdaad even urgent was en de heer Stapelkamp 1 heer Andriesse waarschuwde vooral antwoord optimisme, log hebben wij het no bracht dan 52000 v jaar en het leek hem schijnlijk, dat thans, gunstiger omstandighe tal van 60.000 zou ki gehaald. In elk geval gaan die ongungtigf heden zo veel mogeli teren. Groot probleen eerste plaats de kwe materialen. De daarv ken dbviezen moestei geval het minimum heer ten Hagen, wil zuinigen dan maar ir tieve sfeer. Andriessen drukte c het hart toch elke maatregel te nemén, ductie van stenen, pa kunnen stimuleren. van de baksteen ine op de heer ten Haget nu echter wel de ren de hij voorshands bE de baksteenindustrie geval gesaneerd m stond ook voor de kamp wel vast. Dan i kwestie van de lom van de lonen goed, Andriessen, maar de eisen moeten tot ge komen. De heer G< 'ging zelfs zover, dat geven moment uitr arbeiders bedrogen uitdrukking die de ter echter niet toel: De heer Gortzak ste „bij de neus genorm werdtenslotte „achl blijken uit te komen Ook bij een depar blijven principiële achterwege. De heer wilde vooral de nad de bouw van du waardoor men eerst de woningnood zou 1 den. Vrijkomende gi gen zouden dan voo zinnen zijn en ook op de bouw hiervan druk kunnen leggen, metz (K.V.P.) was r plexwoningen echter enthousiast. Hij blei DE TOESTA DURB> India is be De autoriteiten vai ben Dinsdag besprok wijze de naar schatti: offers van de we schadeloos zullen w Het aantal doden is 120 gestegen. De politie heeft scherming toegezegd zakenlieden, doch de zijn er afkerig van werk te gaan. Nu ingeschakeld om het richten, dat normaal wordt gedaan. In Durban zelf hel rennacht sporadisc .voorgedaan op de pi wanordelijkheden Thans is het er rustij De regering van bezorgd over de „tl ten te Durban en wat in haar macht in Natal te helpen, officiële verklaring nieuws over de c had in geheel India rustheid teweeg geb K.L.M. krij subsidie van PARAMARIBO. A.N.P.). De Staten hebben een voorstel voor het instellen v dieerde binnenland Suriname met een f 250.000 gedurende minder in het derd pen. De staten zijn de voordelen niet e\ de gevraagde som, mening heter kan i voor dringender be!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2