Nieuw De Aziatische conferentie te New Delhi door Pandit Nehroe geopend Mcneil over de arrestatie van Kardinaal Mindszenty Men stuurde elkaar van 't kastje - naar de muur De schrijfster Marie Koenen te Maastricht gehuldigd Vooraanstaande Republikeinen mogen buitenlandse reizen maken erwijs, isdi lorna Engels EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Wilt ge meer huizen, drink minder jenever! Donderdag 20 januari 1949 44e jaargang No. 1146/ Republiek zendt memorandum om materiële en politieke hulp Spaak verdedigt Nederland Weer een bon voor sinaasappelen Engeland zond geen protest A mêêmÊ De zeventigjarige, die zelf niet aanwezig kon zijn, werd geridderd Bidweek-intentie van morgen Minister Drees op weg naar huis Kroniek en Kritiek Op Banka thans bewegingsvrijheid De inpoldering SEN VAN AMSTERDAM 18 DECEMBER 1949 A 1661/a I681/2 168% A 153% 155 A 169 1701/2 A 175I/4 175»/4 176'/. A 97% 951/2 A 106 1071/2 A 51 51 A 140 142 A 158% 157 1581/2 A 151 1501/2 ES 3'/. 100% O O 3'/i-3 98 7 97% 3 9718 9718 3 100 A 100A 3 98% 981/4 :.bel. 99 A 99 A t.bel. 99Vz 99 A 2'/. 8074 8014 2'/» 101% 101% 3 9674 96"/.. cvA 58 el cvA 26% 51 cvA 73% 73% v. cvA 46 n. cvA 15i/4 il CvA 553/4 57 il -cvA 461/j cvA 58% cvA 40I/2 cvA 233/4 24 e CVA 91/2 91/2 r. cvA 4% it cvA 12 ll3/4 cvA 16% 161/2 23 ganzen 69, 5 zwanen 3 kaloenen 13—15 per stuk. 1ENHUIZEN, 19 Jan. 1200 kool 7.90—8.10; 32.000 kg il 9.4011.60; 5000 kg witte I; 7200 kg bieten I 6.30; idem TEBROEK, 18 Januari. Aardappelen: Bevelanders Koopm. blauwe 5.70; 300 ten 2529; 8000 kg groene 10.20; 15.000 kg gele kool 0 kg rode kool 8.20—10.50; bieten 6.30—7.30; 100 kg prei 3 kg peen 5.60—6.10; 9000 kg ol' 6.90; 3600 kg uien 7.20— HORN, 18 Jan. 820 kg il 1534; 10.400 kg witte 7500 kg rode kool 9.40 .275 kg gele kool 7.908.80; eg uien: grote maat 7,40; :at 8.40; driel. 6.40; 114.500 I 6.30. II 4.70—4.80; 213.950 II 6.10, III 5.60, IV 2—2.50. i, het natuurlijke levertraan- hat aan vitamines A, B, C ere sinaasappelsap smaakt kinderen zijn er dol opl or en door" gezond en ver- veerstandsvermogen tegen en andere infectie- em SANOSTOL daarom zelf naast de flacon 200 gr. nder voordelige „familie- ig". a van de associatie. JURSUS BEGIN FEBR. iraar Engels M.O. 33, Alkmaar. i heinde en Ie toeschou- En als de wordt ieder- het gewone and. Sierlijk sens donker maal zitten een worden token. Even ar gebeurd? Abonnementsprijs t4.25 per kwartaal, f 1.43 pei maand. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 14 cl per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 cl per m.m., minimum f4.familie berichten 20 ct., resp. 50 et per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen. 3. loes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) rEIT VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 NEW DELHI, 20 Januari (Reuter) Pandit Nehroe, de minister president van India, heeft heden de conferentie te New Delhi van de negentien landen, ter bespreking van de Indonesische kwestie, geopend. In zijn rede zeide Pandit Nehroe, dat de te voeren besprekingen bedoeld zijn om aan de Veiligheidsraad voorstellen aan te bieden, welke terstond de vrede in Indonesië zullen herstellen en de volkeren van Indonesië de gelegenheid zullen bieden, spoedig him vrijheid werkelijkheid te doen worden De aan de conferentie deelne mende landen zijn: Afghanistan, Birma, Australië, Perzië, Ceylon, Pakistan, de Philippijnen, Egypte, Syrië, Ethiopië, Saoedi Arabië, Yemen, Irak, de Libanon, Nieuw Zeeland, China, Nepal, Siam en Indai. Australië en Nieuw Zeeland zijn slechts door waarnemers ver tegenwoordigd. Turkije is het enige land, dat de uitnodiging van India voor de conferentie van de hand heeft gewezen. In zijn openingsrede zei Pandit Nehroe verder, dat de conferentie aan de Veiligheidsraad ook voor stellen zal moeten doen over het geen gedaan moet worden wanneer een der partijen in kwestie in ge breke blijft overeenkomstig de aan bevelingen van de Veiligheidsraad te handelen. Ook zal gesproken moeten worden over de manier, waarop de negentien betrokken re geringen met elkander ten aanzien van de Indonesische kwestie in contact moeten blijven. Nehroe verklaarde, dat de negen tien landen bijeen kwamen in het kader van de bedoelingen der Ver enigde Naties en niet in de geest van vijandigheid ten opzichte van enig land of enige groep van lan den. „Ik wil duidelijk maken", al dus zeide hij, „dat wij het Indone sische probleem niet bestuderen in een geest van rassentegenstelling". Aan de vooravond van de confe rentie hebben de afgevaardigden van de negentien landen een 8000 woorden tellend memorandum be sproken, dat door de republikeinse vertegenwoordigers te New Delhi aan hen was overhandigd. In het memorandum wordt ver zocht een resolutie aan de Veilig- heisdraad te doen toekomen, waar in gevraagd wordt om vestiging van een Indonesische interim-rege ring tegen 1 Maart 1949, het houden van algemene verkiezingen voor een constituerende vergadering te gen 1 Juni 1949 en volledige over dracht van de souvereiniteit en het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit Indonesië tegen 1 Sept. 1949. Dr. Sumitro, republikeins woord voerder te New Delhi, deelde mede, dat in het memorandum eveneens wordt gevraagd om financiële steun en materiële hulp, in de vorm van kleding, medicijnen en andere arti kelen, die nodig zijn om de repu blikeinse regering in staat te stellen op ieder gebied normaal te werken. Op de vraag of de materiële hulp militaire voorraden inhield, zeide Sumitro, dat „aan de conferentie werd overgelaten hierover te be slissen". Sumitro voegde toe, dat het me morandum de conferentie nog ver zoekt, in haar resolutie een aanbe veling aan de Veiligheidsraad op te nemen, inhoudende, dat, indien de Nederlanders voortgingen in strijd met de Veiligheidsraad te hande len, de Raad zich moet beroepen op de artikelen van het Handvest, welke betrekking hebben op het verbreken van diplomatieke betrek kingen en het opleggen van sanc ties. „Wij hebben de conferentie me degedeeld, dat er wederzijds begrip onder de deelnemende landen be hoort te bestaan en dat, indien de Veiligheidsraad in gebreke zou blij ven een eind te maken aan de Ne derlandse agressie, de Aziatische landen zelf die artikelen van het Handvest behoren toe tp passen en dat zij direct de republiiceinse rege ring de jure moeten erkennen", zo zeide hij. Voorts werd voorgesteld, dat alle aan de, conferentie deelnemende landen de faciliteiten aan Neder landse vliegtuigen en schepen, die militaire goederen naar Indonesië vervoeren, moeten opschorten. VEILIGHEIDSRAAD IS NIET BEVOEGD Minister-president Spaak van Bel gië heeft gisterenmiddag in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers, tijdens het debat over de begroting van buitenlandse zaken, een korte beschouwing gewijd aan de Indone sische kwestie. De premier zei, dat België onderschrijft de Nederlandse opvatting, dat de Indonesische kwestie niet behoort tot de compe tentie van de Verenigde Naties. De Belgische jregering is van me ning, aldus Spaak, dat een inmen ging in dit conflict een ernstig pre cedent schept. Door het Nederlandse standpunt te steunen, in het bijzon der wat het Nederlandse voorstel betreft, de competentiekwestie aan het Internationale Gerechtshof voor te leggen, heeft België wijs gehan deld. Spaak wees de communisten en ook de critiek uitoefenende so cialisten 'er op, dat reeds in 1942 Koningin Wilhelmina verklaard heeft aan Indonesië een nieuw sta tuut te zullen geven. Sedert de be vrijding heeft Nederland steeds ge tracht hieraan uitvoering te geven, doch is hierbij steeds gestuit op het verzet van de afgevaardigden van de republiek. Ongeldige textiel punten Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „tex tiel reserve P" en „textiel P vijf punten" der textielkaarten VA 804 niet zullen worden aangewe zen en derhalve vernietigd kun nen worden. De bon „textiel R vijf punten" moet bewaard worden. ONDERZOEK PRESTWICK-RAMP Dank zij de versnelde aanvoer van overzee is het mogelijk een derde bon voor sinaasappelen aan te wijzen. Uiierlijk 29 Jami-r! meet het pu bliek de bonnen 573 en 579 Alge meen bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Bon 573 Alge meen (voorkomende op de A-, B- ën C-kaarten) geeft recht op' 500 gram. bon 579 Algemeen (voorko mende op de D- en E-kaarten) op één kilogram sinaasappelen. Bij de aflevering op de nieuwe bonnen hebben oude bonnen voor rang. Verwacht wordt, dat de eer ste en tweede bon zeer spoedig in het gehele land zullen zijn gehono reerd. EN INMIDDELS VOLTROK® ZICH HET DRAMA Het onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" bij Tarbolton is Woensdag in Ayr voortgezet. Het was de achtste dag en tot nog toe de kortste zitting. De president van het hof, Thomas Pringle Macdonald en andere belang stellenden brachten een be zoek aan het vliegveld Prest- wick en de plek, waar het Nederlandse vliegtuig neer kwam in de nacht van 20 op 21 October j.l. Een van de eerste getuigen, die gehoord werden, was William Scott telefoonbeambte aan de Redbrae- telefooncentrale te Prestwick. Hij verklaarde, dat hij op 21 October te 00.45 uur een boodschap kreeg van de telefonist op de verkeersto ren van het vliegveld, waarin me dedeling werd gedaan van een mo gelijke ramp. Hij deed niets voor dat hij, later, instructie kreeg om te telefoneren om assistentie. Scott zeide, dat hij wel een lijst had van telefoonnummers van zie kenhuizen, dokters, ambulances en brandwachten, doch geen schrifte lijke instructie over de omstandig heden waarin hij deze nummers moest oproepen. John Alexander, door een doffe slag gewekt, ging op onderzoek Een dikke mist bedekte de weg doch hij vond de machine, bran dend, binnen een kwartier on geveer. Thomas Niet. een boer van de boerderij Auchenweet in Tarbolton, was om ongeveer één uur gewekt. William Robertson, een ambulance chauffeur van Ayr, zeide, dat hij op 21 October te 2.20 uur werd op geroepen door het ziekenhuis te Op het congres van het Wereldvakverbond, dat te Parijs wordt gehouden, hebben de Amerikaanse, Britse en Nederlandse vak bewegingen, de C.I.O., de T.U.C. en het N.V.V. besloten uit het W.V.V. te treden. V.l.n.r.: James Carey, C.I.O., Arthur Deakin, T.U.C. en E. Kupers, N.V.V., president van het congres. r <tvri:'xx Bij de nieuwe haven van Dordrecht zullen verschillende nieuwe industrieën verrijzen, waarvoor het terrein thans in aanleg is. Aan de kademuur komt een aanlegsteiger van 16 bij 6 meter, waarop rails zijn aangelegd, die het de rijdende kraan mogelijk zal maken 't einde van de steiger te bereiken. Op het terrein zelf komen twee grote loodsen van ieder 100 meter lengte. Ayr, en dat hij twintig minuten la ter op de plaats van de ramp arri veerde. Er bestond met het vliegveld Prestwick een regeling om de am bulance-chauffeurs rechtstreeks op te bellen, doch in de nacht van de ramp had niemand hem van het vliegveld' uit opgebeld! Politie-agent Robert Cruickshank van het Ayrshire Politiebureau verklaarde o.a. op een vraag van Lesie (vertegenwoordiger van het ministerie van Burgerluchtvaart) of hij tussen 1 uur en kwart over 1 een boodschap had ontvangen van de gemeentepolitie te Ayr waarbij vragen werden gesteld over de organisatie van de noodhulp, dat het drie uur was toen hij deze boodschap kreeg. Zo. sudderde het getuigenver hoor nog een tijdje door, waarbij men de indruk kreeg, dat diver se instanties elkaar ten aanzien van de hulpverlening van het kastje naar de muur stuurde, terwijl zich het gruwelijke drama met het brandende vliegtuig vol trok. In het Engelse Lagerhuis kwam gisteren ook de arresta tie van Kardinaal Mindszenty ter sprake. De minister van staat, Mcneil, verklaarde in ant woord op gestelde vragen, dat de Britse regering het Hongaar se optreden ten zeerste afkeurt. De Britse regering heeft echter, zo verklaarde Mcneil, niet of ficieel bij de Hongaarse rege ring geprotesteerd en zij over woog ook geen dergelijke actie bij de Verenigde Naties, omdat zij geen reden had aan te ne men, dat dit tot vrijlating van de Kardinaal zou leiden. Wel spoorde McNeil de Hongaarse regering aan Kardinaal Mindszenty vrij te laten en in alle aangelegen heden de vrijheden, die zij op grond van haar verdragsverplichtingen heeft aanvaard, te eerbiedigen. Toen er dojjr verschillende leden van het Huis op aangedrongen werd dat de Britse regering een officieel protest zou uitbrengen, zeide Mc Neil, dat hij de inzichten van het Lagerhuis ter kennis zou brengen van Bevin. De Britse regering, zo zeide McNeil, zal zich nauwkeurig op de hoogte blijven stellen van deze kwestie en de nodige stappen nemen, die haar goed dunken. Dé Hongaarse regering heeft in een „geelboek" de „documenten over de zaak-Mindszenty" gepubli ceerd. Een copie hiervan is aan buitenlandse correspondenten ter hand gesteld. De 96 pagina's van het boek bevatten behalve het reeds bekende materiaal, enige „nieuwe aspecten". Geschenk voor Prinses Margriet1 Prinses Margriet heeft van haar grootmoeder, prinses Wilhelmina, als verjaringscadeau ontvangen een schilderij van de hand van de heer M. Brandenburg te Hilversum. Dit schilderij, dat het speelgoed van de jarige prinses weergeeft, is gisteren door prinses Wilhelmina aan Haar jarige kleindochter aangeboden. Woensdagavond waren een groot aantal autoriteiten uit de Lim burgse bevolking, waaronder tal lozen uit de culturele milieux van deze provincie, naar het Gouver nementsgebouw te Maastricht ge togen, waar een Academische zit ting werd gehouden ter huldiging van de Limburgse romanschrijf ster, Marie Koenen, die gisteren zeventig jaar werd. De schrijfster was, jammer genoeg, door ziekte verhinderd zelf aanwezig te zijn. De Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr, F. Houben, opende deze zitting met een welkom en een korte belichting van de figuur van Marie Koenen. Hij deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had de schrijfster te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Na een openingswoord van de voorzitter van het Actiecomité, de Limburgse schrijver Matthias Kemp, en de uitvoering door een jongens koor van een door Catharina van Rennes getoonzet gedicht van Marie Koenen heeft de oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pel} Prof. Dr. Jos J. Gielen de waarde van de te huldigen schrijf ster belicht. Hij schetste haar als een lyrische romanschrijfster van betekenis en legde er nadruk op, dat Marie Koenen de vrouw van de twintigste eeuw in haar eer heeft willen herstellen tegenover vele ook door vrouwen geschreven ro mans van deze tijd. Dr. H. Endepols sprak namens de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde en wees met grote waar dering op vele taalkundig en let terkundig belangrijke facetten in het werk van de schrijfster. Hierna heeft de heer Jos Schools als verte genwoordiger van de vereniging van Limburgse schrijvers in Hasselt Marie Koenen geprezen niet alleen als een centrale litteraire figuur voor Nederlands Limburg, doch ook voor Belgisch Limburg. Hij bood haar het erelidmaatschap van zijn vere niging aan met een schilderij van een der beste Belgisch-Limburgse schilders, Gaston Wallaert. Dr. M. van Can sprak namens de Culturele Raad Limburg en Dr. E. Batta, voorzitter van het Geschied en Oudheidkundig Genootschap in Limburg, bood Marie Koenen het erelidmaatschap van dit genootschap aan. Tenslotte is een telegram van hulde en waardering uit naam van alle aanwezigen aan Marie Koenen verzonden. Vrouw bij brand ernstig gewond Gisterenmiddag omstreeks tien minuten over vijf brak brand uit, vermoedelijk in het sousterrain, in het pand van de fabriek en groot handel in cosmetische artikelen en parfumerieën „Hawe" aan de Sar- phatistraat hoek Weesperplein te Amsterdam. Het personeel was om vijf uur naar huis gegaan en alleen mevr. B„ de moeder van de eige naar, bevond zich toen in huis. De chemische stoffen, die in het ge bouw opgeslagen zijn, geraakten spoedig in brand. Bij een poging het huis te verlaten, geraakten de kleren van de vrouw in brand, waardoor zij ernstige brandwonden over het gehele lichaam opliep. De vrouw werd naar 't O.L.V. Gasthuis overgebracht. Haar toestand was gisterenavond nog zo ernstig, dat zij niet door de politie kon worden gehoord en daardoor de oorzaak van de brand nog niet kon worden vastgesteld. Het pand liep aanzienlijke brand schade op. Mogen de Lutheranen en andere Protestanten van Europa zich wenden tot de éne Katholieke Kerk. BATAVIA, 20 Jan, (Reuter). Minister-President dr. W. Drees. is heden per vliegtuig uit Batavia naar Nederland vertrokken. Bij zijn vertrek zeide hij te menen, dat zijn bezoek de vorming van een Indone sische Federale regering had be spoedigd. Hij wilde geen commen taar geven op de heden in New- Delhi beginnende conferentie van de Aziatische landen over de Indo nesische kwestie. In een van te voren op schrift gestelde verklaring, welke aan de journalisten op het vliegveld werd uitgereikt, zeide dr. Drees: „De besprekingen (tussen'de Ne derlandse federalisten en de repu blikeinen) zouden vruchtbaarder zijn wanneer de internationale be langstelling in dit probleem wat zou afnemen." Dr. Drees verklaarde, dat hij ook persoonlijk contact heeft opgenomen met Republikeinen. „Na .een oriënterend gesprek met prof. Supomo hebben de heer Michiels van Verduynen en ik een belangrijke bespre king gehad met de heer Sjahrir, een bespreking, waarin van weerszijden duidelijk de wil is gebleken om alsnog te trach ten, een resultaat te bereiken, dat samenwerking tussen alle Indonesiërs en tussen de Indo nesiërs en de Nederlanders mo gelijk zal maken. Gaarne zou ik ook met Moh. Hatta hebben ge sproken, doch dat is voor het ogenblik op bezwaren gestuit. Dr. Drees zeide nog „rede lijk tevreden" te zijn ten aan zien van de huidige stand van zaken, die hij echter nog „kritiek" noemde. Vrije prijzen voor alle zeevis De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft goedgekeurd, dat per 1 Februari '49 de maximum-prijsregeling, welke ten aanzien van bepaalde soorten verse zeevis nog van kracht is, wordt ingetrokken. Reeds eerder werden de maxi mumprijzen van de fijne vissoorten, t.w. tong, tarbot, griet enz. vrijgela ten. doch voor makreel, schelvis, kabeljauw, koolvis, wijting, schol en schar bleef de maximum-prijsrege ling gehandhaafd. De bestaande maximumprijsregeling vvoor haring en haringproducten blijft onvermin derd van kracht. Voorsprong handhaven! (Sm.) Onlangs was er een be richt, dat het Hoogwaardig Episco paat van Engeland aan de leidende katholieke organisatie van Engeland heeft opgedragen, toe te zien op de wetgeving. Wat is dat anders, dan het begin van een katholieke staat kundige partij? Op dit punt hebben wij, bij Engeland en andere landen vergeleken, een voorsprong, die we moeten handhaven. Er is weinig twijfel, of het katho'eke volk van Nederland is bereid, dat te doen, maar dat handhaven dient ook te geschieden in de zin van bevesti gen. Dezer dagen waren wij in een gevarieerd .gezelschap van katholie ken, die allen wel van het nut en de noodzaak van een eigen katho lieke partij overtuigd waren en daarbij werd terecht de opmerking gemaakt, dat wij, op principiële gronden, ons eigen zelfstandig ka tholiek staatkundig verband moeten handhaven, ook al begrijpen wij zin en betekenis van elke, soms in grijpende regeringsmaatregel niet. Bovendien is er nog een bijzondere reden, om ook hier eens in het kort de aandacht te vestigen op de nood. zaak van versterking van de partij, innerlijk en uiterlijk. Innerlijk door mede te leven met de activiteiten, welke de leiding ontwerpt, waarbij wij denken aan de meningspeiling, het college van beraad, dat op komst is, de nieuwe middelen, die worden aangewend om de vorming ter hand te nemen, de propaganda- actie voor de „Opmars" enz. En uiterlijk, door versterking van het ledental. Straks zijn er weer de gemeenteraadsverkiezingen. Een nieuw gemeenteprogram staat op stapel, dat op het ogenblik in de organen van de Partij behandeld wordt. De bevoegde instantie heeft ook nu weer dispensatie verleend ten aanzien van de reglementaire bepaling, dat men op 1 Januari als lid moet zijn ingeschreven, om aan de voorbereiding van de candidaat- stelling mede te doen. Het komt hier op neer, dat de afdelingen nog een paar weken de tijd hebben, om leden te werven en dat niet-leden dus nog tijd hebben, zich op te geven. Want het moet ook eigenlijk niet zo zijn, dat men altijd gevraagd moet wor den, om lid te willen zijn van de K.V.P., al dient men dat als een eer te beschouwen. Ieder moet volwaar dig burger willen zijn en beseffen, hoe waar het woord van Thorbecke is, dat het volwaardig burgerschap begint bij de plaatselijke gemeen schap. Dit brengt mee, dat'men lid is van en medewerkt met de plaat selijke afdeling van zijn politieke partij. Om de voorsprong, die we, niet alleen tegenover het buitenland, maar vaak ook in het binnenland hebben, te handhaven. Koeien stierven door loodvergiftiging In December van het vorige jaar stierven een aantal koeien van de veehouder Kersten uit Assendelft aan een geheimzinnige ziekte, die veel op dolheid leek. Het voedsel, dat voor de dieren was gebruikt, werd ter onderzoek opgestuurd naar de Kliniek voor inwendige ziekten van de Veeartsenijkundige Dienst in Utrecht. Dat er een voedselvergifti. ging in het spel moest zijn, was dui delijk en ook, dat er een vergif in was opgenomen, dat speciaal het zenuwstelsel aantastte. De aandacht viel op een partij cocosmeel, dat als „gebroeid" meel was gekocht en dus niet volkomen normaal was. De verschijnselen deden het meest aan iood-intoxicatie denken. Het blijkt nu, dat niet minder dan één procent lood in het me„el aan wezig is. Bovendien, een grote hoe veelheid ijzer. Het lijdt geen twijfel, of men heeft hier dus met een lood vergiftiging te doen gehad. Runde ren, evenals andere herkauwers, zijn zeer gevoelig voor zware metalen en hun verbindingen, zoals bij voor beeld kwik, lood en zilver. Het raadhuis van Berlijn-Schöneberg is als zetel van de nieuw- gekozen Berlijnse magistratuur aangewezen. De documenten en de kantoorinrichting zijn daartoe naar de nieuwe behuizing overgebracht. Hier worden de paperassen van de voorzitter van de gemeenteraad dr. Suhr het raadhuis binnengedragen. BATAVIA. 19 Jan. (Aneta). Van gezaghebbende Nederlandse zijde is verklaard, dat, indien de vooraanstaande Republikeinen de wens te kennen geven naar Lake Success of naar New Delhi te gaan, hiervoor door Nederlandse zijde geen hinderpalen in de weg zullen worden gelegd. Moh. Hatta en andere vooraan staande republikeinen op Bangka genieten thans op dit eiland volle dige bewegingsvrijheid. Na het be zoek van de heren Gieben en Thom son, die een onderzoek hebben in gesteld naar de redenen, waarom de orders betreffende de bewegings- vrijlfeid van Moh. Hatta c.s. niet waren uitgevoerd en die deze or ders tijdens het bezoek volledig tot uitvoering hebben doen komen, is aan deze vooraanstaande republi keinen op Bangka behoorlijke ac- comodatie verstrekt. De wacht voor hun verblijf is uiteraard opgeheven. Op een vraag over de bewegings vrijheid van de republikeinse lei ders in het algemeen, verklaarde men van gezaghebbende zijde, dat hun bewegingsvrijheid automatisch belangrijk zou toenemen, wanneer de besprekingen met de commissie uit de bijeenkomst federaal overleg een aanvang nemen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat deze bespre kingen zullen worden gehouden op een plaats op Java en dat dan de uitgenodigde vooraanstaande repu blikeinen, tezamen met de commis sie van vijf (uit de B.F.O.) aan één tafel zullen plaats nemen. Thee- en devotielichten duurder De prijzen van thee- endevotie- lichten zijn met ingang van 19 Jan. 1949 met 10 cent per pak verhoogd. Zij bedragen thans: f 0.50 per doos theelichten, inhoudende 10 stuks van 20 gram; f 0,60 per doos devotie- lichten, inhoudende 10 stuks van 30 gram. Boksen De Roode sloeg Pierre Ie Mentec De Nederlandse weiter Giel de Roode behaalde gisterenavond in de Dierentuin te Den Haag een puntenoverwinning op de Frans man Pierre le Mentec. Het gevecht ging over 10 ronden. Waar blijft toch, is men geneigd te vragen, de memorie van ant woord op de begroting van het Zuiderzeefonds? Daarin zou ver wacht kunnen worden, welk stand punt de regering nu inneemt ten opzichte van de vraag of de inpol dering van de IJselmeerpolders zal worden voortgezet. In tal van krin gen bestaat belangstelling voor deze kwestie, welke wij de laatste tijd meermalen hebjjen a/ingeroerd. En dan is er nog de tweede kwestie: welke polder, Zuid-West of Zuid. Oost, het eerst onder handen ge nomen zal worden. Het schijnt nu, dat de memorie van antwoord van minister Spitzen eerstdaags te ver wachten is. Op een vergadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft ir. Smeding, de bekende leider van de inpolderings werkzaamheden, medegedeeld, dat in de komende memorie van ant woord voorgesteld zal worden, de voorbereidingen voor de inpolde ring van de zuidelijke polders te treffen. Dat is alvast iets. Iets meer posi tiefs in elk geval dan het standpunt hetwelk tot nog toe blijkbaar werd ingenomen, dat er aan voortzetting van de inpolderingen voorshands niet te denken viel. De vraag is na tuurlijk maar, wat onder „het tref fen van voorbereidingen" dient te worden verstaan en hoe lang die „voorbereidingen" zullen duren. Maar wij hebben de overtuiging, dat daarover bij de aanstaande be handeling van de Zuiderzeebegro- ting nog wel een en ander in het midden zal worden gebracht- Het is inderdaad, zoals ir. Smeding in zijn voordracht nog eens liet uitkomen: landaanwinning is niet alleen een belang van de landbouw, maar een waar natioaal belang en in de mo mentele actie voor industrialisatie mag ook wel worden bedacht, dat eenzijdigheid altijd verkeerd is. Ook hier.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1