Nieuw TRUMAN LEGDE DE EED AF Ontploffing te Amsterdam eist doden en gewonden Geen „ongestoorde snelle voortgang" van de inpolderingen Program voor vrede en veiligheid Nederlands informeel document voor leden Veiligheidsraad? Wel zullen verdere voorbereidingen met kracht ter hand genomen worden President van het hof te Ayr zoekt een uitweg EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Ontploffing in ark te Amsterdam Vrijdag 21 Januari 1949 44e Jaargang No. 11468 Valse filosofie misleidt de mensheid HONGARIJE EN KARDINAAL MINDSZENTY Autodief reed zich dood tegen boom Nieuwe loonregeling in de bouwvakken Tijdelijke vervanging van C.v.G.D. Brugverbinding tussen beide zuidelijke polders komt zeker Vloog een vogel tegen het toestel? Truman ging eerst naar de kerk Kroniek en Kritiek Nog eens gemaand. Vrees voor Moskou? KLM-Constellations morgen op Schiphol i Abonnementsprijs 4.25 per kwartaal, f 1.43 pei maand, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 cl per m.m.. minimum f 2.50; In alle edities 26 cl per m.m., minimum f4.familie berichten 20 ct., resp. 50 cl per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) PEÊT VA Ar HEDEN i Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen). K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TRUMAN is gisteren officieel zijn tweede doch eerste volledige ambtsperiode als president van de Verenigde Staten ingegaan. Ongeveer 130.000 mensen bevonden zich op het terrein van het Congres-gebouw, waar de president de volgende eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgangers is afgelegd: „Ik zweer plechtig, dat ik toegewijd het ambt van president der Verenigde Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste ver mogen de Grondwet van de Verenigde Staten zal bewaren, be schermen en verdedigen." Truman is de 82ste president. In zijn inaugurale rede zette Tru man de toekomstige Amerikaanse politiek uiteen en hij kondigde een programma aan voor vrede en vrij heid. De president legde er de na druk op. dat de Ver. Staten en an dere gelijkgezinde landen zich ge steld zien tegenover een regime, dat een „valse filisofie" aanhangt en hij wees er verder op, dat hon derden millioenen mensen over de gehele wereld het met de Ver. Sta ten eens zijn, dat er geen oorlog behoeft te zijn. Het „vrede en vrij- heid"-program van de' president be vat de volgende vier punten: In 't radiostation van Puckeridge (Herfordshire) heeft de Engelse minister van Verkeer, Alfred Barnes een installatie in dienst gesteld, die het mogelijk maakt nauwkeurig de positie vast te stellen van schepen, die de En gelse kust naderen. De uitvin der van het Decca Navigatie Systeem, William J. O'Brien (links) demonstreert de Decome- ter-indicator, die elke minuut 'n signaal uitzendt voor de directe positiebepaling, voor minister Barnes. HET IS ONMOGELIJK, alle onge regelde en valse berichten, welke over Hongarije en Kard. Mindszen- ty verspreid worden, te achterha len of tegen te spreken. Waar ech ter dezer dagen in enkele niet-ka- tholieke bladen gesuggereerd werd, dat vooraanstaande katholieken 't met de regering van Boedapest, en tegen de kardinaal, eens waren, is het goed, even te memoreren, dat het hier „vooraanstaande katholie ken" betreft, die zonder slag of stoot naar het kamp van de vijand zpn overgelopen! De communistische regering van Hongarije maakt nu nogal „furore" met de bekentenis van de kardinaal, welke in een geelboek is opgenomen. Ook is er sprake van een „geheim archief", dat nu ontdekt heet te zijn, doch waarvan de vooruitziende geest van de vice-president van de Hongaarse regering, Rakoski al op de hoogte bleek te zijn, voordat de ontdekking was gedaan! Wij weten dus, wat dat alles waard is. En de wereld aanvaardt dat allemaal maar lijdelijk! Het dagblad „II Quotidiano" orgaan van de Katholieke Actie in Italië, oppert thans bovendien de mogelijkheid, dat de kardinaal zijn bekentenis heeft afgelegd, na toe diening van „actedron-injecties". (A'ctedron is e'en verdovend middel, dat de eigenschap heeft, de wil te verlammen, red.) Dit is, volgens het Italiaanse blad, de enige methode, waartoe de. dienaren van Moskou hun toevlucht kunnen nemen, als zij hun activiteit willen rechtvaardigen. De communisten hebben van dit middel wel meer gebruik gemaakt. Radio Vaticana deelde Woensdag mede, ook op gezag van „II Quotidi ano", dat de Hongaarse Bisschoppen aan president Dobi van Hongarije schriftelijk hadden medegedeeld, dat zij onder geen beding nieuwe besprekingen zullen voeren, voor dat over de arrestatie een verkla ring is gegeven. De „Osservatore Romano", het officiële blad van het Vaticaan, noemt het z.g. geelboek van Hon garije „belachelijk" en een „perfide verzinsel". Zitting Veiligheidsraad opnieuw uitgesteld De zitting van de Veiligheids raad ter behandeling van de Indo nesische kwestie is wederom uit gesteld. Zi) is thans vastgesteld op Vrijdagavond te 21.00 uur Neder landse tijd. 1. Voortgezette steun voor de Verenigde Naties en het zoeken naar middelen om het gezag dezer organisatie te versterken. 2. Voortzetting van de Ameri kaanse stelsels voor economisch wereldherstel. 3. Het versterken van vrijheids lievende landen tegen de gevaren van agressie. 4. Een nieuw programma voor verbetering van de groei van in ontwikkeling achtergebleven gebie den door gebruikmaking van we tenschappelijke en industriële voor uitgang. Op de basis van deze vier be langrijke grondslagen voor het han delen hopen wij omstandigheden te helpen scheppen, die uiteindelijk zullen leiden tot persoonlijke vrij heid en geluk voor de gehele mens heid. Over de „valse filosofie" van het niet nader genoemde regiem zeide Truman: „Dat regiem hangt een valse filosofie aan, die voorgeeft vrijheid, veiligheid en groter kansen aan de mensheid te bieden. Misleid door deze filosofie hebben vele volken hun vrijheden opgeofferd, om slechts tot hun smart te merken, dat bedrog en schijn, armoede en tyrannie hun beloning is". Truman stelde communismg en democratie met de volgende woor den tegenover elkaar: „Communisme is gebaseerd op het geloof, dat de mens zo zwak en onvolkomen is, dat hij niet in staat is zichzelf te regeren eh daarom de leiding van een sterke meester nodig heeft. Democratie is gebaseerd op de overtuiging, dat de mens beschikt over zedelijk en geestelijk vermo gen als ook over het nnvervreemd- baar recht zichzelf met rede en recttveardigheid te regeren. Communisme stelt het individu bloot aan arrestatie zonder wettige reden, aan straf zonder proces en aan dwangarbeid als slaaf der staat. Democratie betoogt, dat de rege ring is ingesteld ten behoeve van het individu en de verantwoorde lijkheid draagt voor het beschermen van de rechten van de individu en van zijn vrijheid bij het aanwenden van zijn bekwaamheden. Cmmunisme betoogt, dat sociale De Bochumer Verein, één van de enorme hoogoven- en staal industrieën van het Ruhrgebied, is als typisch oorlogsbedrijf door de Engelse bezettingsauto riteiten aangewezen voor ont manteling. Van Duitse zijde is hiertegen op verschillende wij zen geprotesteerd en slechts enkele arbeiders zijn bereid ge vonden de demontagewerk zaamheden te verrichten. Een deel van het grote fabrieksocm- plex met op de voorgrond een ertsbunker. misstanden alleen door geweld her zien kunnen worden. Democratie heeft bewezen, dat sociale rechtvaardigheid verkregen kan worden door een vreedzame verandering. Communisme beweert, dat de we reld zo scherp gescheiden is in klassekampen, dat oorlog onvermij delijk is. Democratie beweert, dat vrije volken hun geschillen op recht vaardige wijze kunnen bijleggen en een duurzame vrede kunnen hand haven". Ter verduidelijking van punt twee van zijn „vrede en vrijheid"- programma zeide Truman: „Dit be tekent allereerst, dat wij ons met alle kracht achter het Europees herstelprcgram moeten zetten". Niaar aanleiding van punt drie maakte Truman melding van het Noord-Atlantisch Pact. „Ik hoop de senaat spoedig een verdrag toe te zenden met betrekking tot het Noord-Atlantisch veiligheidsplan". Truman herhaalde, dat de V. S. „militair advies en militaire uit rusting zullen beschikbaar stellen voor vrije landen", die met haar willen samenwerken bij het hand haven van vrede en veiligheid. EPE, 21 Jan. Terwijl de garage houder J. H. F. uit Heerde zich gis teravond in een café te* Epe be vond, stal de 22-jarige F. P. uit Nunspeet diens voor het café staande personenafito. Als een dol leman raasde hij er mede in de richting Apeldoorn, doch te Ernst, waar de weg een gevaarlijke bocht maakt, naderde een tegenligger. P. raakte de macht over zijn stuur kwijt en hoewel de chauffeur van de uit de tegenovergestelde rich- ring komende wagen een botsing op het laatste ogenblik nog wist te vermijden, reed P. in volle vaart tegen een boom. Zijn wagen werd practisch geheel vernield, terwijl hij zelf zwaar gewond naar een ziekenhuis in Apeldoorn werd ge bracht, waar hij kort daarop aan zijn verwondingen is overleden. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelde Donder dagmiddag in de Tweede Kamer mee, dat er in Maart of April a.s. een nieuwe regeling van de lonen in de bouwvakken zal komen. Om half negen hedenmorgen heeft zich In de kantoorark van de ber gingsfirma van den Akker, gelegen langs de kant van het IJ aan het terrein van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, een ontploffing voorgedaan, die volgens de eerste berichten minstens 2 doden, één zwaar gewonde en één lichtgewonde heeft geëist. De explosie was tot ver over het IJ te horen. De recherche, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, stelde een on derzoek in naar de oorzaak. Het is mogelijk, dat zich aan boord van de ark springstoffen hebben be vonden. De firma van den 'Akker heeft n.l. ook explosieven gebruikt bij het opblazen van waardeloze stutyren onder het water van dok 5 in het IJ. De firma van den Akker is een bergingsfirma uit Rotterdam, die de kantoorark bij de A.D.M. had gemeerd ter vergemakkelijking van een efficiente administratie over de werkzaamheden, nodig voor het lichten van het destijds tot zinken gebrachte dok 5. Ook de politie, brandweer, G.G. en G.D. waren na de explosie spoedig ter plaatse. Volgens de eerste rapporten be vonden zich op het moment van de explosie drie duikers, 1 magazijn meester en 1 helper beneden in de LAKE SUCCESS, 20 Jan. (ANP- Aneta) Naar Aneta's diploma tieke correspondent verneemt, cir culeert onder de delegaties van de Veiligheidsraad sedert gisteren een informeel document, afkomstig van de Nederlandse delegatie, waarin de Nederlandse denkbeelden om trent mogelijke stappen van de Vei ligheidsraad inzake de Indonesische kwestie tentatief geformuleerd zijn. Het voornaamste punt van deze denkbeelden is, volgens de zegsman van de diplomatieke correspondent, tijdelijke staking van de werkzaam heden derconsulaire commissie en de commissie voor goede diensten en nun vervanging door een gevol machtigde van de Verenigde Na ties, die tevens zou optreden als vertegenwoordiger van de Veilig heidsraad. In deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoe ring waar te nemen van het poli tieke programma, omvattende de vorming van een federale interim regering (na vrijelijk gevoerde on derhandelingen met vertegenwoor digers van alle delen van Indonesië De memorie van antwoord van staat inzake de begroting van het 1949 is nu verschenen. Een ongestoorde snelle voortgang oog op 's lands financiën van dit zegt de minister. Intussen kan de vrucht worden gebruikt voor het aantal beslissingen omtrent de zui zonder omtrent de vraag, welke gevat. Omtrent de volgorde van de inzichten ontstaan, waarover de derzeeraad wenst te vragen. Teneinde de (Voorbereidende werk zaamheden krachtiger ter hand te nemen en nadat de nodige be slissingen zullen zijn genomen nog dit jaar aan de waterbouwkun dige werken een begin van uitvoe ring te kunnen geven is, blijkens een bijgevoegde nota van wijziging, artikel 63 (indijking en droogma king van de zuidelijke polders) met f 900.000 verhoogd. Hierbij wordt ervan uitgegaan, dat in 1950 de in poldering met kracht zal worden voortgezet. Gerekend kan worden, dat met de uitvoering van de water bouwkundige werken van een vol gende polder ongeveer f 180.000.000 en met het in cultuur brengen on geveer f 150.000.000 gemoeid zal zijn en dat deze uitgaven zullen zijn te verdelen over ongeveer 12 jaren. Met aan- en afloop zou dat beteke nen, dat de kapitaalsdienst be zwaard werd met f 30 a 35 millioen per jaar. Afhankelijk van de grootte van de polder, waarmede wordt be gonnen, mag worden aangenomen, dat 7 of 8 jaar na het begin dei- werken de eerste drooggevallen grond in cultuur kan worden ge bracht. Het zal vermoedelijk nog een jaar duren alvorens de gehele N.O.-polder in cultuur is gebracht. Dit wil echter niet zeggen, dat alle daarvoor bestemde gronden dan reeds aan pachters kunnen worden uitgegeven, omdat de drainage dan nog niet gereed is en verder de nodige bedrijfsgebouwen en wonin gen nog ontbreken. Het stichten van al deze gebouwen zal naar schat ting nog ongeveer 8 jaren duren; op basis van het voorlopige uit gifteplan zullen gemiddeld per jaar 250 bedrijven en 500 woningen moe de minister van verkeer en water- Zuiderzeefonds voor het dienstjaar van de inpolderingen is met het ogenblik niet te verwezenlijken, hierdoor ontstane tijdruimte met voorbereiden en nemen van een delijke polders, meer in het bij polder het eerste moet worden aan- diverse inpolderingen zijn nieuwere minister 'het oordeel van de Zui- ten worden gesticht. Het is wel duidelijk, dat voor het verwezen lijken van deze plannen in het be doelde tempo bijzondere financie ring als misschien in het kader van het Marshallplan mogelijk nodig zal zijn. De aangehaalde passage uit het economische en financiële pro- gramma op lange termijn, dat de Beneluxlanden aan de Europese Marshall-organisatie hebben gezon den, is niet voor 1949, maar voor langere termijn bedoeld. Het staat vast, dat tussen de beide zuidelijke polders een of meer brug- verbindingen zullen komen. Even eens ligrt het in de bedoeling de noordelijke begrenzing van de Z.O.- polder zodanig te traceren, dat tus sen deze polder en de N.O.-polder een brugverbinding kan worden gemaakt. De minister deelt de mening van die leden, die van oordeel zijn, dat een dijkverbinding tussen Marken en de vaste wal van Noord-Holland alleen verantwoord is als onderdeel van de aanleg van de Z.W.-polder. Zowel de aanleg- als de onder houdskosten van zulk een dam zijn te hoog om een uitvoering van te voren te rechtvaardigen. Kampcommandant veroordeeld Het Bijz. Gerechtshof te Assen heeft vanmorgen de 4J-jarige lcamp- kommandant van Westerbork, de SS-obersturmfuehrer A. C. Gemme. ker uit DusSeldorf veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek. De eis was 12 jaar met af trek. Zal ook Engeland Israël erkennen? LONDEN, 21 Jan. (Reuter) Volgens de politieke correspondent van de „News Chronicle" is het practisch zeker, dat de Engelse re gering uiterlijk Maandag a.s. be kend zal maken, dat zij Israël de facto erkent. „Deze stap zal waar schijnlijk, naast de Arabisch-Joodse vredesbesprekingen, die thans te Rhodos worden gehouden, de kan sen op vrede in het Midden-Oosten veel dichter bij brengen", aldus deze correspondent. zonder uitzondering) uiterlijk 15 Maart van dit jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der souv§- reiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zou voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkie zingen gehouden worden volgens vrije en democratische methodes en dat vrijheid van vergadering, me ningsuiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij "niet misbruikt worden voor aanmoediging van ge weld, represailles of ophitsing. kantoorark.' Enkelen van hen zijn in Rotterdam woonachtig. De baas van de ark zag zijn leven gespaard dank zij het feit, dat hij het schip een minuut voor de explosie had verlaten en de wal was opgegaan. De explosie richtte op de ark een grote ravage aan. Enkele inzitten den werden op slag gedood en zwaar verminkt. Het vaartuig maakte water, zodat het gevaar bestond, dat het zou zinken. Een drijvende bok van de A.D.M. vodr- kwam dit gevaar |oor de boot in haar takels te hangen. Een der eerste boten, die na de explosie bjj de ark aankwam, was de toevallig in de nabijheid varen de havenpolitieboot 1. Dank zij een juist gisteren in gebruik genomen nieuwe radiotelefonie installatie kon de bemanning van deze poli- tieboot vrijwel onmiddellijk het ha venkantoor van de explosie op de hoogte stellen, van waaruit men telefonisch diverse instanties op de hoogte bracht. Volgens een mededeling van de chef van het politiebureau Mosplein zou de explosie 5 doden hebben ge- eist. De GG en GD bracht 1 zwaar gewonde en 1 lichtgewonde naar het binnengasthuis. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het fc.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: WISSELENDE BEWOLKING! Wisselend bewolkt met voor namelijk in het Noorden van het land nog plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tij delijk stormachtige noordwes telijke wind. Weinig verande ring van temperatuur. - ONDERZOEK PRESTWICK-RAMP JCAPT. MALOUIN GEEFT GEEN KAMP Het plaatsvervangend hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. kapt. Malouin, verklaarde voor het Hof van* onderzoek in Ayr niet met ze kerheid te kunnen zeggen waardoor het vliegtuig van de K.L.M. in de nacht van 20 op 21 October bij Tar- bolton was verongelukt. Malouin was van oordeel, dat iedere belangrijke verandering in de hoogte van het wolkendek snel naar de piloot geseind móest worden, in dien deze bezig was een landing te verrichten. Volgens zijn mening zou de piloot nooit een landing op baan 26 hebben willen maken indien het om 23.30 uur omgeroepen weerbe richt onder zijn aandacht was ge bracht. Op een desbetreffende vraag ant woordde Malouin niet met zekerheid te kunnen verklaren waarom de hoogspanningsdraden geraakt waren. Op een vraag van Campbell, verte genwoordiger van de minister, zeide Malouin, dat. indien het meteorolo gische beeld een verslechtering weergaf, er aanhoudend waarne mingen verricht moesten worden. Het was niet nodig de lucht te „overstromen" met weerberichten, doch het was van belang, dat de piloot volledig op de hoogte was van de weersomstandigheden op het critieke moment van een landing. In antwoord op vragen van Kis- In alle grotere centra van Canada worden speciale cursussen georganiseerd voor de duizenden immigranten, die na de oorlog en speciaal in 1948 uit Europa naar Canada zijn gekomen. Het eerste vak', dat deze toekomstige burgers van Canada moeten leren, is de Engelse taal. Hier is een leraar vaj het gymnasium te Ottowa bezig het woord „hoofd" te onderwijzen, wat hij visueel illustreert. In zijn klas zitten immigranten uit bijna alle landen in Centraal- en Midden-Europa. Geheel links een Italiaanse priester. ongelükte personen) zeide Malouin, dat het de taak van een gezagvoer der was zich te vergewissen om trent wolkendek en zicht, wat het weerbericht ook zeide. Kissen stelde .de vraag of het mogelijk was, dat de piloot besloten had „een kans te wagen" en rond te vliegen in de hoop, dat hij een zichtlanding kon maken. Hierop antwoordde Malouin, dat Kissen van alle mogelijkheden de eenvoudigste scheen te hebben uitgezocht. Par- mentier was echter zo dom niet. Hij was 'n ervaren vlieger met on gewoon talent „een indien u mij verzoekt aan te nemen, dat hij plotseling voor de wind vloog op een kritiek-geringe hoogte onder de bestaande omstandigheden, dan ver zoekt u mij te veel aan te nemen". De president was van mening dat, indien de vlieger bekerjd was ge weest met zijn hoogte en richting en ook met de aard van de grond, hij' deze ramp had kunnen voorko men door hetzij van richting, hetzij van hoogte te veranderen. Kapitein Malouin: „Al uw ver onderstellingen zijn juist; hij was van al deze gegevens op de hoogte". De president: „Kunt u dan ver klaren, waarom hij niet trachtte de hoogspanningskabels te vermijden?" Kapitein Malouin: „Ik weet niet, in welke positie gezagvoerder Par- mentier zich bevond en of hij in staat was te pogen, de hoogspan ningskabels te vermijden". Hij voeg de hieraan toe: „Voordat Parmen- tier de hoogspanningskabels raakte, bevond hij zich reeds in ernstige moeilijkheden. Wat die moeilijkhe den waren, weet ik niet. Ik kan u de verzekering geven, dat hij ze niet zelf had veroorzaakt". De president: „Is het mogelijk dat een botsing van het vliegtuig met een vogel tot gevolg had, dat het toestel tegen de hoogspanningska bels is gevlogen?" Kapitein Malouin: „Dat hangt af van het gewicht van de vogel en van de hoek, waaronder een even- tuële botsing zou hebben plaats ge vonden. Een grote vogel zou moge lijk de voorruit kunnen Jjreken, of schoon die van dit toestel nogal sterk was". De kapitein der Britse luchtmacht J. A. Mcdonald, commandant van de luchthaven Prestwick, verklaar de dat te Prestwick valken worden gehouden, die worden gebruikt te gen zwermen vogels, welke het luchtverkeer in gevaar zouden kun nen brengen. Heden. Vrijdag, komen de weder zijdse advocaten aan het woord. Voordat president Truman de eed aflegde begaf hij zich met vrouw en dochter naar de St. John's Epis copale kerk, waar de president bad voor „vrede en Goddelijke leiding". In de kerk bevonden zich ook de nieuwe minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson, vice-president Barkley en de opperste rechter Fred Vinson. Tijdens de eedsaflegging had Tru- (Sm.) Ongeveer tien dagen geleden vroegen wij, hoe het nu toch staat met de memorie van antwoord van de regering inzake de wet op de materiële oorlogsschade. Die be handeling traineert al maanden en de slachtoffers blijven maar smach ten. Thans heeft de heer Maenen van de K.V.P. zich tot tolk van de ongerusten gemaakt en de minister nog eens gemaand, om toch op te schieten. De heer Maenen laat het niet bij algemeenheden, maar hij vraagt pardoes aan minister Lief- tinck: Kunt u nou zeggen, wan neer die memorie komt, met ver melding van de uiterste datum? En als dat onverhoopt niet kan, vertel ons dan, excellentie, wat de redenen van de grote vertraging zijn. Wij zijn, met alle respect voor de motieven, welke er zouden kun nen zijn, benieuwd te horen, wat minister Lieftinck daarop te ant woorden heeft. Het V.V.. dateert van 22 Juli des vorigen jaars en dat was al onnodig maanden-lang opgehouden bij een van de rappor teurs en de regering had enige tijd geleden toegezegd, dat de M.v.A. er vóór Kerstmis zou zijn en er komt maar niets. (Sm.) Wel heb ik van mijn leven! Daar komt me de „Voikskrant" vanmorgen vertellen, dat de Rijks filmkeuring de film „Het IJzeren Gordijn" voor openbare vertoning in ons land heeft verboden! Van deze film, die de waarheid vertelt over de perfiditeiten van de com munistische methode, in het bijzon der wat betreft het schandaal der atoomspionnage in Canada, gaat volgens de keuringscommissie pro paganda uit tegen een land, waar mee Nederland vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt en men vreest, dat de protesten van com munistische zijde tegen deze film zouden kunnen leiden tot versto ring van de openbare orde! Bij zo veel politieke wijsheid grijpt men naar zijn hoofd. Het schijnt inder daad wel zo te zijn, dat de Neder landse Staat formeel vriendschap pelijke betrekkingen onderhoudt met Rusland, maar met het Neder landse volk is dat zeker niet het geval. Dat Rusland zich de schoen van dit geval aantrekt, moet Rus land weten, hij zal de heren wel passen. Maar sinds wanneer gaan wij uit de weg voor eventuele dreigementen, om ons volk de waarheid te laten zien tegen we reldgevaar nummer 1? In België is het IJzeren Gordijn aanvankelijk onder enig rumoer vertoond, maar later draaide het geval zonder in cidenten. Wel was er bewaking, zo als past bij vertoning van de echte waarheid, tegen misdadige woelin gen. En dan te weten, dat het hier en daar soms voorkomt, dat film en andere vertoningen van commu nistische zijde of met communisti sche medewerking, door de over heid beschermd worden „tegen or deverstoringen" en dat in naam van de democratie! Wij hebben wel eens gelezen, dat Nederland actief tegen het communisme zou optre den. Die activiteit lijkt zich nu averechts te ontwikkelen, nl. tegen degenen, die tot de bestrijding van het communistische gevaar een positieve bijdrage willen le veren. Moet dat zo maar gaan? RUIM DRIEDUIZEND KILO POST AAN BOORD De twee KLM-Constellations, de „Franeker" en „Tilburg", die Don derdag uit Batavia zijn vertrok ken, worden Zaterdag om resp. 2 uur 's morgens en 12 uur 's mid dags op Schiphol verwacht. De „Franeker" met gezagvoerder van Messel, heeft zes passagiers en 3019 kilo post en vracht aan boord, levis, brengt minister-president dr. W. Drees, jhr. Michiels van Verduy- De „Tilburg" met gezagvoerder Sil- nen en vier andere passagiers naar Nederland. De Constellation „Til burg" deed dienst op de lijn Batavia Sjanghai en is nu vervangen op die route door een DC-4. De- route, die beide toestellen vlie gen loopt van Batavia over Bang kok, gaat om de verboden zóne heen naar Sjarjah, waarna Malta voor Schiphol de laatste pleisterplaats zal zijn. De „Tilburg" komt 10 uur later aan omdat bemanning en passagiers van dit toestel op Malta Zullen over nachten. Stichting van de Landbouw Met ingang van 15 Februari is mr. V. G. M. Marynen benoemd tot secretaris van de in te stellen hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting van de Landbouw. Over de samenstelling van het bestuurs college van deze hoofdafdeling wor den besprekingen gevoerd. man zijn linkerhand gelegd op twee bijbels, die opengeslagen lagen op de Bergrede en de Tien Geboden. Vóór Truman legde de vice-presi dent Barkley de eed af. Na de in huldiging volgde de grootste parade, die de bewoners van de Ver. Staten ooit hebben aanschouwd. Honderd duizenden hadden zich opgehoopt in Washington, waarvan de straten keurig versierd waren. Er heerste grote vrolijkheid en opwinding, maar niettemin was er een onder grond van plechtigheid en waardig heid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1