Nieuw C.v.G.D. wordt Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië Jessup ontwijkt opnieuw de competentie-kwestie Overeenstemming te New Delhi over drie ontwerp-resoluties Opeenhoping van dwalingen *chuUrvé An niet krassen PRIJZEN IS-OPRUIMING EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vergaande resolutie tegen Nederland Zaterdag 22 Januari 1949 44e Jaargang No. 11469 Vier-landen-resolutie in de Veiligheidsraad Republikeinse gebieden moeten terugkeren onder eigen bestuur De inpoldering Katholiek offensief in Japan Rechtstreekse aanbieding bij de U.N.O. Dr. van Royen wacht instructies af Bidweek-intentie van morgen Protest bij V.N. Gesneuveld in Indonesië Kroniek en Kritiek Kardinaal Tien in Peking terug Als de weerberichten doorgezonden waren waren wij hier niet De explosie aan boord van de Ark tochtige doek en maak enk schoon, 't Gaat zo silig. Microscopisch fijne in een beschermend ware over het oppervlak sat alles veel langer mee. wen gébruiken Vim ALLEEN DAT IS VIM! k profiteren van coopjes uit onze KINDERLOOPHEK flinke maat, slechts 9.79 HOBBELS, uiterst solide, nu 8.97 AUTOPED, vanaf slechts 4.90 WANDKOFFIE- MOLENS nu 3.47 ALUM. KACHEL KETEL met lange zak, nu 5.98 WONDERBAKPAN, met kijkglaasje, slechts 5.70 HANDDOEKREKJES 3-slags, nu 39 ets. MATTENKLOPPER, slechts 24 ets. LUCIFERS. per 6 pak 89 ets. DRINKSERVIEZEN, met slijpsel, 30-dlg, slechts 19.50 ti kleine greep uit onze tie. Ziet onze etalages de betreffende afdelingen I Doet uw voordeel 1 Achterstraat - Houttil ïburgse land; een tocht vól velden en de aast een hoge de weg waar ns graag een angd, om een de ogen. lijn best doen. tl ik daar een vragen of e ingewanden i Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, fl.43 pei maand, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 cl per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct per m.m. minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp. 50 ct pet m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur K N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VRIJDAG is in de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, ondertekend door de Verenigde Staten, Cuba, Noorwegen en China. In deze resolutie wordt onder meer voorgesteld, dat de Commissie voor Goede Diensten voortaan bekend zal zijn als Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. Deze Com missie zal behulpzaam moeten zijn bij een zo spoedig mogelijk herstel van het burgerlijk bestuur van de Republiek. Hiertoe zal zij, na overleg met partijen, aanbevelingen kunnen doen, ertoe strekkende, dat, in overeenstemming met de redelijke eisen, ge steld door openbare veiligheid en bescherming van leven en veiligheid, de gebieden, volgens de Renville-overeenkomst be horende tot de Republiek (met uitzondering van de stad Djogja) successievelijk kunnen terugkeren onder het burgerlijk bestuur van de Republikeinse regering. DE MEMORIE VAN ANTWOORD van minister Spitzen inzake de be groting van het Zuiderzeefonds, geeft enige hoop aan de zeer velen, die menen, dat Nederland niet moet traineren met de verdere in polderingen. Men heeft het gisteren gelezen: al is een ongestoorde snelle voort gang van de inpolderingen finan cieel op dit ogenblik niet te ver wezenlijken; er zullen, anders en méér dan men tot nog toe van plan was, voorbereidingen worden getroffen voor de voortzetting van dit grote en belangrijke, echt-na- tionale werk. Om die voorbereidende werk zaamheden met kracht ter hand te nemen, is artikel 63 van de be groting verhoogd met f 900.000.—. Dat is een begin, meer niet, maar een begin moet er zijn, en we zijn voorshands tevreden met de nade re inlichtingen, welke de minister nu in deze memorie geeft en die wg eergisteren naar aanleiding van een inleiding van Ir. Smeding ge vraagd hebben. De minister laat nog eens uitko men, waar we financieel aan toe zijn, als het in 1950 tot het werke lijke begin van de inpolderings werkzaamheden komt; alsdan zal, zo zegt de minister, „de inpoldering met kracht worden voortgezet". Dit is inderdaad een duidelijk, constructief geluid. Inpoldering en in cultuurbrenging zullen teza men 330.000.000 gulden vorderen, hetgeen gerekend over 12 jaar voor de kapitaalsdienst een jaarlijkse last van 30 35 millioen betekent. Dat zijn veelzeggende cijfers en als de Kamer ze toestaat, zal ze de grondslag hebben gelegd voor een belangrijke onderneming, ons on-> dernemend volk waardig. Nu blijft er als tweede punt, wat uiteraard bijzondere interesse ge niet in ons gewest, en wat, hoe be langrijk het meer gewestelijk ook is, van s e c un d a i r belang ge acht kan worden, de vraag, met welke polder er eerst zal worden begonnen, met Zuid-West, zoals totnogtoe het plan was, of met Zuid-Oost, gelijk later naar voren kwam. De minister zegt, dat er met be trekking tot de volgorde van de diverse inpolderingen „nieuwe in zichten zijn ontstaan". Over deze kwestie zal de regering de Zuider zeeraad gaan horen. Die Raad is echter niet meer voltallig, hij heeft enige tijd, om een toepasselijke beeldspraak te gebruiken, „op sterk water gestaan". De benoe ming van nieuwe leden kan op zeer korte termijn tegemoet gezien wor den en in de nieuwe samenstelling zal niet in de laatste plaats met de belangen van de landbouw re kening worden gehouden. Er is dus nog reden en gelegen heid genoeg, om, thans wellicht ter attentie van de Zuiderzeeraad keuze van de Zuid-West-polder als eerste, onder de aandacht te bren gen. Daarbij kan er dan ook op wor den gelet, dat de nieuwe inzichten ten opzichte van de volgorde zal blijken uit het veelzeggende feit dat de omschrijving van de begro tingspost voor de indijking een schijnbaar kleine wijziging heeft ondergaan. De minister stelt ten minste voor, inplaats van „indij king en droogmaking van de Zuid westpolder", te lezen: „indijking en droogmaking van de Zuidelijke pol ders", welke voorgestelde wijziging te kennen geeft, dat de regering zich niet meer gebonden acht aan de vroegere afspraak, om met deze Noordhollandse polder te beginnen. Dit is voor ons gewest van be lang, maar het is toch ook van al gemeen belang, omdat naar alge meen gevoelen vaststaat, dat de grond in deze polder beter is dan die in de Zuid-Oost. In elk geval kunnen allen, die voor verdere maatregelen tot voort zetting van het 'inpolderingswerk gepleit hebben, constateren, dat hun actie niet vruchteloos is ge weest, al moet ook hier geen „hei" geroepen worden, voordat men over de brug is! De resolutie doet allereerst 'n be roep op de Nederlandse regering, om te verzekeren, dat onmiddellijk alle militaire operatics worden af gebroken; verder wordt ook een be roep gedaan op de regering van de Republiek om gelijktijdig haar ge wapende aanhangers te bevelen de guerilla-activiteit te staken. Vervol gens eist de resolutie de vrijlating door Nederland van alle politieke gevangenen en de officiële personen van de Republikeinse regering toe te staan, onmiddellijk naar Djogja terug te keren, opdat zij hun functies kunnen uitoefenen in volle vrijheid, inclusief het bestuur van de stad Djogja. De resolutie beveelt aan, dat in het belang van de uitvoering van de door beide partijen tot uitdruk king gebrachte doeleinden en ver langens om een federale onafhanke lijke en souvereine verenigde staten van Indonesië te vormen op zo kort mogelijke termijn, onderhandelingen zo spoedig mogelijk zullen worden begonnen door vertegenwoordigers van de Nederlandse regering en van de Indonesische republiek en met behulp van de commissie, genoemd in par. 4 op basis van de beginselen van de overeenkomsten van Ling- gadjati en de Renville, in het bij zonder op de volgende basis: a. Dat de Instelling van een fede rale interimregering, waaraan de bevoegdheid voor het interne be stuur gedurende de overgangsperiode zal worden gegeven, het resultaat zal zijn van deze onderhandelingen en deze instelling niet later zal plaats vinden dan 15 Maart 1949; b. dat de verkiezingen voor een constituerende vergadering voltooid zullen zijn op 1 October 1949; c. dat de overdracht van de sou- vereiniteit aan de verenigde staten van Indonesië zal plaats hebben zo spoedig mogelijk en in ieder geval niet later dan 1 Juli 1950. Indien echter geen overeenkomst is bereikt één maand vóór de data, genoemd in de sub-paragrafen a, b en c hierboven, zal de commissie, welke genoemd wordt in paragraaf PATER WIL SERIE BIOSCOPEN BOUWEN TOKIO (K.N.P.) Pater Paul Marcellino, de overste van de Pa ters Paulisten in Tokio, heeft men een groots plan gelanceerd, n.l. de bouw van een serie van bioscopen door geheel Japan. Nog pas kort geleden heeft hij de „Omroepver. St. Paulus" in Japan opgericht, welke belast is met de vestiging van katholieke radiozenders. Deze .dynamische" pater, die in Japanse bladen beschreven wordt als ..een kleine bundel atoomener gie" is een levend antwoord op de gebeden van de missionarissen in Japan, die bezorgd zijn of de Kerk in Japan wel voldoende middelen zal hebben om de thans rijpende volle oogst binnen te halen. 4a, of het lichaam der V.N., waar over gesproken wordt in paragraaf 4 c, onmiddellijk hiervan rapport uitbrengen aan de Veiligheidsraad en hierin aanbevelingen doen opne men voor een oplossing van de moeilijkheden. 4. aDe Commissie van Goede Diensten zal voortaan bekend zijn als de commissie der verenigde na ties voor Indonesië. De commissie zal optreden als de vertegenwoor digster van de Veiligheidsraad in Indonesië en zal alle functies bezit ten sedert 16 December door de Veiligheidsraad aan de Commissie voor Goede Diensten gegeven, welke functies haar in deze resoluties wor den verleend. De commissie zal handelen bij meerderheid van stemmen, maar haar rapporten en aanbevelingen aan de Veiligheidsraad zullen zowel meerderheids- als minderheidsstand punten bevatten, indien er een ver schil van mening onder de leden van de commissie bestaat. b. De consulaire commissie wordt verzocht het werk van de commissie van de verenigde naties te verge makkelijken door het verschaffen van militaire waarnemers en ander staf-personeel en door het verlenen van faciliteiten. c. De commissie zal partijen bij staan bij de naleving van deze re solutie en zal de onderhandelingen bijwonen en is gemachtigd aanbeve lingen te doen aan partijen of aan de Veiligheidsraad over zaken die vallen binnen haar competentie. Na een overeenstemming bereikt bij deze onderhandelingen zal de commissie aanbevelingen doen aan de Veiligheidsraad met betrekking tot de aard, macht en functies van het lichaam der verenigde naties, dat in Indonesië zal blijven om be hulpzaam te zijn bij de nakoming van de bepalingen dezer overeen komst totdat de souvereiniteit zal In ons land wordt voor de dakbedekking van boerderijen en villa's nog veel gebruik gemaakt van riet. Op verschillende plaatsen, o.a. in de Noordhollandse polders, wordt dit dekriet ten gebruike door de rietdekkers verbouwd. Een rietscheerder brengt de bossen naar de rand van het rïetbos om ze later per schuit of auto te transporteren. Op de achtergrond één der mo lens, zoals de Schermerpolder er eens 70 bezat, doch waarvan de meeste in de loop der jaren zijn gesloopt. De overblijvenden worden met steun van de Vereniging de Hollandse Molen in stand gehouden. zijn overgedragen aan de verenigde staten van Indonesië. De commissie zal de bevoegdheid hebben om de vertegenwoordigers van de niet republikeinse gebieden in Indonesië te raadplegen. De commissie of het lichaam van de verenigde naties, dat zal worden ingesteld overeenkomstig haar aan beveling volgens deze paragraaf, is gemachtigd om in naam van de verenigde volken de verkiezingen te observeren. De commissie zal, na overleg met de partijen, aanbevelingen doen met betrekking tot een eventueel tijde lijk stationneren van Nederlandse strijdkrachten in enig gebied, om behulpzaam te zijn bij het hand haven van wet en orde. De eerste spreker van de gisteren gehouden vergadering van de Vei ligheidsraad was de Belg, Jozef Nisot, die de Raad waarschuwde niet verder te beraadslagen over bepaalde maatregelen zonder dat de Raad zich tevoren door het In ternationale Hof van Justitie heeft doen verzekeren, dat hij in de In donesische kwestie bevoegd is. De Raad dient niet af te wijken, aldus Nisot. van de voorzichtige weg der Goede Diensten en hij wees er op. dat in de redevoeringen van sommi ge gedelegeerden, zekere gevaren schuilen. Dr. Jessup van de Verenigde Sta ten verklaarde in antwoord op het gesprokene van Nisot, dat „zoals wij op dit ogenblik de feitelijke situatie zien het noodzakelijk is, dat de Raad de positie van één der par tijen tracht te herstellen tot het punt, waarop bona fide onderhan delingen door beide partijen weer mogelijk zijn". In zijn verder betoog zei Jessup, dat de Verenigde Naties „niet haar goedkeuring konden hechten aan de resultaten van de Nederlandse militaire actie". Wij weten allen, dat de Nederlandse troepen moeten worden teruggetrokken, wil het uit eindelijke doel, de vorming van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië bereikt worden. Een bruikbare oplossing moet gevonden worden met instemming van alle partijen". Nadat ook de vertegenwoordigers van Cuba en China hun mening hadden gezegd, was het woord aan Jacob Malik, de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie. die verklaarde de resolutie niet te kunnen steunen, omdat zij onvoldoende bescherming verleend aan de Republiek en in de feite een steun betekende voor Nederlandse agressie. Dr. van Royen verklaarde, dat hij de houding van de Nederlandse re gering ten aanzien van de ontwerp resolutie nog niet aan de Raad kon uiteenzetten, daar hij de ontwerp resolutie eerst Vrijdag ontvangen had en zo juist naar Den Haag had doorgegeven. Hij zeide van degenen, die de resolutie hebben ingediend, ter op heldering graag meer commentaar te zullen ontvangen. Op het punt van de resolutie, waarin over de federalisten wordt gesproken, wilde hij onmiddellijk commentaar geven. Hij verklaarde de bedoeling van de aanhangers der resolutie ten volle te waarderen,doch de bewoording „de vertegenwoordigers van dergelijke gebieden kunnen toestemming ver krijgen aan de onderhandelingen deel te nemen" stelt dit als een gunst voor, aldus dr. van Royen, terwijl deze vertegenwoordigers van twee derden van Indonesië rechtens uitgenodigd zouden moeten worden en niet alleen maar „toestemming krijgen" deel te nemen. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag a.s. 21 uur Nederlandse tijd. Mogen de katholieken alles vermijden, wat de terugkeer der afgescheide nen zou kunnen belem meren. Intentie voor 24 Januari: Mogen de Joden en Mo hammedanen Zich beke ren. Na de explosie in de kantoorark van de Rotterdamse bergings firma van den Akker in het IJ aan de terreinen van de Amster damse Droogdok Mij. De explosie sloeg de ark lek, waarop een drijvende bok van de A.D.M. te hulp werd geroepen om de ark drijvende te houden. POSITIEVE STAP VAN COSTA RICA Naar Radio Vaticana uit San José verneemt, heeft de regering van Costarica offi cieel protest ingediend bij de Ver. Naties naar aanleiding van de arrestatie van Kardi naal Mindszenty. De arresta tie, aldus dit protest, is een aantasting van de menselijke persoon en de vrijheid van het geweten. Minister Mansholt was te Brussel De minister van Landbouw S. L. Mansholt heeft Donderdag te Brus sel een bezoek gebracht aan de Belgische minister van Buitenland se Handel Hoens de Fernig. De besprekingen liepen in het bijzon der over enkele accijnzen De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Marine:: Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 18 Ja nuari 1949:: Mar. Ill z.m. W. T. de Boer uit Amsterdam. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 3 Januari 1949: sold. Ie kl. H, J. Lichtenberg uit Velp. Gesneuveld 10 Januari 1949: sold. C. Borger uit Arnhem. Sold. Ie kl. J. van Moorsel uit Putten (Gld.). Gesneuveld 12 Januari 1949: sold. P. L. A. Sehumans uit Sittard, Gesneuveld 13 Januari 1949: sold. Ie kl. A. Veenman uit Zaandam. Sold. C. Bergman uit Genemuiden. Gesneuveld 14 Januari 1949: huzaar A. J. Broekmaat uit Bathem. Sold. Ie kl. A. Hoogerdijk uit Buitenzorg, Indonesië. Wachtmeester O. Ponssen uit Winchester, Engeland. Gesneuveld 14 Januari 1949: sold. J. C. van der Weijde uit Dreischor. Sold. P. Wielhouwer uit Rotterdam. Gesneuveld 15 Januari 1949: sold. J. Deminent uit Den Haag. Serg. S. Goudswaard uit Oud-Beijerland. Sold. N. P. Opdam uit Lisse. Sold. F. J. J. Theisen uit Amsterdam (C.) Sold. Ie kl. J. Th. Vgldman uit Amsterdam (O.). Sold. Th. G. D. Wanders uit Nijmegen. Sold. H. F. van Zelm uit Sassenheim. Gesneuveld 18 Januari 1949: sold. Ie kl. W. Dijkman uit Haarlemmermeer. Kon. Ned. Indische Leger: Gesneuveld 17 Januari 1949: korp. infie. J. Brinkman uit Indonesië. Cesneuveld 18 Januari 1949: sold. Ie kl. genie J. J. Bout uit Indonesië. NEW DELHI, 21 Jan. (Reuter). Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen heeft een redactie-commissie van de confe rentie te New Delhi „in grote tivk- ken" overeenstemming bereikt over een drietal resoluties betreffende oplossing van het Indonesische ge schil. De commissie zou dr resolu tie morgen aan een voltallige ver gadering voorleggen. Naar men gelooft betreft de eer ste resolutie het herstel van de vol ledige vrijheid van handelen van de Republikeinse regering, de terug gave aan die regering van de ge bieden die zij vóór 18 December bestuurde, het terugtrekken van de Nederlandse troepen, de verkiezin gen voor een constituërende verga dering en de overdracht van de sou vereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië. Naar men verwacht, wordt in deze resolutie tevens de vorming door de veiligheidsraad van een commissie aanbevolen, die be voegd is genoemde voorwaarden ten uitvoer te leggen. Het wordt onwaarschijnlijk ge acht, dat in de resolutie de tijds limieten zijn opgenomen, die in het Republikeinse memorandum wor den genoemd. Deze grenzen, zo werd gezegd, waren „te eng". Volgens dezelfde bron zou in de tweede resolutie worden aanbevolen dat de Veiligheidsraad handelt op grond van hoofdstuk 7 van het handvest wanneer een der partijen zich tegen het besluit van de Raad zou verzetten. Men gelooft niet, dat in de resolutie voorstellen worden gedaan ten aanzien van directe ac tie door de Aziatische landen zelf. Tenslotte zou de derde resolutie voorzien in voortdurend toezicht op de ontwikkeling in Indonesië. Men gelooft, dat de commissie de mogelijkheid onderzoekt van recht streekse aanbieding van de resolu ties aan de Ver. Naties zodra de conferentie afgelopen is, dus zonder dat zij eerst door de verschillende regeringen zijn geratificeerd. Dit aanbieden zou dan door India kun nen worden gedaan, omdat Pandit Nehroe, de eerste-minister van dat land ter plaatse ratificatie kan ver krijgen. De redactie-commissie is samen gesteld uit afgevaardigden van Australië. Ceylon, Nieuw Zeeland en Pakistan. ONDERHANDELINGEN MET COMMUNISTISCH GENERAAL? Naar Radio Vaticana meldt is Kardinaal Tien met het laat ste vliegtuig, dat nog verlof kreeg naar het bedreigde Pe king te gaan in zijn residentie teruggekeerd. Zoals het K.N.P. reeds eerder heeft gemeld, bevond Kardinaal Tien zich tot herstel van zijn ernstig geschokte gezondheids toestand in Hongkong. Nu de Christenen echter in zijn aarts bisdom een zo moeilijke tijd te gemoet gaan, wilde hij te mid den van zijn gelovigen de com munistische bedreiging tege moet zien. Deze kardinaal is door zijn heldhaftige houding 'n troost voor alle gelovigen in Noord- China. Wellicht zal deze ge ziene en alom geachte Kerk vorst er in slagen bij de com munistische generaal Mao Tse Toeng datgene te berei ken, wat geen enkele onder handelaar heeft gekund, meent het dagblad van de Italiaanse Katholieke Actie. Brieven met aangegeven waarde Met ingang van 1 Februari a.s. kunnen weer brieven met aange geven waarde worden verzonden naar St. Lucia. Het maximum be drag der aangegeven waarde is vastgesteld op f 500. Voet bij stuk (Sm.) Er zou heel wat te zeggen zijn over de verschillende publica ties van de laatste 48 uur inzake de ontwikkeling van de Indonesische kwstie. Daar zijn de verklaringen van minister Drees, bij zijn vertrek uit Batavia. Er was veel opgehel derd. maar de toestand was nog critiek! Daar schijnt te zijn een vertrouwelijk document, suggesties van Nederland bevattend, dat cir culeerde bij de Veiligheidsraad en waarin wij zover mogelijk tegemoet komen. Daar is de jongste discussie en de lange resolutie, gisteren in de V-raad ingediend. Daar is de Azia tische conferentie te New Delhi, welke mede schijnt te vallen onder de bemerking van minister Drees, dat het buitenland zich teveel met de zaak bezighoudt, hetgeen een vlotte gang van zaken belemmert. Een gedetailleerde bespreking van de verschillende mogelijkheden zou, nu alles nog in vertrouwvol beraad wordt behandeld, nogal wat voor barig zijn. Op een punt moet echter de nadruk worden gelegd. Hier en daar, ook met name in de nieuwe resolutie, komen enkele dingen voor, die Nederland nooit zou kunnen aanvaarden. In dit opzicht moet er voet bij stuk worden gehouden. Zonder meer het oude gezag van de oude republiek herstellen, schijnt ons bovendien ondoeltreffend, ge zien de ervaringen, welke met die republiek zijn opgedaan. Wij zijp de nieuwe politie-actie niet voor nietn begonnen, wij brengen de offers aan leven en goed voor onze leger macht van 100.000 man niet voor de leus en wij hebben onze eigen ver antwoordelijkheid, die niemand kan overnemen. En tenslotte moet bij al het gepraat in de Veiligheidsraad niet uit het oog worden verloren, dat deze instelling zich ten on rechte allerlei bevoegdheden In deze kwestie aanmatigt, en daarin steeds verder blijkt te willen gaan! Tegen dit onrecht moet Neder land zich blijven verzetten. Onze verantwoordelijkheid kan door een onvoldragen internationale organi satie. die duidelijk verpolitiekt is, niet worden overgenomen! ONDERZOEK PRESTWICK-RAMP GESLOTEN HET ONDERZOEK naar de ramp van het K.L.M.-toestel „Nij megen", in de buurt van het Schotse vliegveld Prestwick, is gesloten. De advocaten zijn aan het woord geweest en de president van het Hof en zijn bijzitter zullen een rapport opma ken. Mr. Cameron, de raadsman van de K.L.M., heeft de zaken nog eens duidelijk gesteld. Hij sprak van een opeenhoping van dwalingen en stelde vast, dat, als men aan de weerkundige dienst meer waarde gehecht had aan het doorzenden van de berichten en dit geschied zou zijn, „wij hier nu niet bijeen waren" Hij stelde de zaak aldus: is er sprake van een verkeerd oordeel van de piloot of gaat het alleen om slechte inlichtingen, die hem ge zonden zijn? Hij wilde de verant woordelijkheid niet leggen op de schouders van de 18-jarige Simp son, maar het is even verkeerd, dit te doen op die van een der meest- ervaren piloten, wiehs lippen voor altijd gesloten zijn. Cameron con stateerde een gemis tussen de me teorologische en de operationele dienst en een gebrek aan waarde ring van zekere aan de piloot in verband met de weersomstandig heden te verlenen diensten. Er zijn geen gegevens verstrekt over het wolkendek, ook niet aan de contro letoren en de gronddienst. Ook was er een fout betreffende de verhou ding tussen windsnelheid en wind richting. Mr. Leslie van het Luchtvaart- ntinisterie stelde ten overvloede vast, dat de KLM in geen enkel op zicht in de positie van beklaagde verkeerde. Hij achtte het boven alle lof verheven, dat Parmentier nog steeds aan het stuur werd ge vonden, toen het vliegtuig neer- Stortte. Mr. Wilson, als vertegenwoordi ger van de plaatselijke belangen -van het luchtvaartministerie, oor deelde, dat de verantwoordelijke ambtenaren van Prestwick niets ongedaan gelaten hadden, maar de vertraging in de oproeping van brandweer en hulpdienst achtte hij toch toe te schrijven aan het twij felen van degenen, die verantwoor delijk waren voor het uitvoeren van de orders. De andere vertegenwoordiger van het ministerie »oor de luchtvaart, mr. Campell, meende, dat zelfs in dien er van de zijde van de weer- De recherche, die Vrijdag de ge hele morgen en de eerste uren van de middag naar de oorzaak van de ontploffing op de Kantoor- ark te Amsterdam van de firma van den Akker heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg springgelatine aan boord moet hebben bevonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdagavond een der thans overleden mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een gebruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven werden bewaard op 'n speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 m. van de wal gelegen. Aangenomen wordt. dat de springgelatine Donderdagavond aan boord van de Kantoorark is opge slagen en dat. deze 3 kg tot ont ploffing is gekomen met alle ge volgen van dien. De vijf slachtoffers, die bij de ontploffing om het leven zijn ge komen zijn: de 26-jarige W. Schob- be, Rotterdam, duiker; de 40-jarige K. Lips, Sliedrecht. duiker; G. Bos, Rotterdam, duiker; de 56-jarige D. Koning, Overflakkeestraat, A'dam. magazijnmeester; de 19-jarige W. Oussoren, Noord-Bevelandtstraat te Amsterdam, signaalhouder. De laatste was de enige, die niet op slag gedood werd. Zwaar ge wond werd hij naar het binnen gasthuis vervoerd, waar hij over leed. De 68-jarige J. de B. uit Utrecht werd licht gewond. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. TIJDELIJK IETS ZACHTER Geleidelijk toenemende bewol king met later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke wind, later vooral langs de kust sterk toenemend uit zuidweste lijke richtingen. Vannacht in het oosten van het land tempera tuur om het vriespunt, morgen overdag tijdelijk iets zachter dan vandaag. kundige dienst de grootst-mogelijke nauwkeurigheid aan de dag was gelegd bij het uitzenden van de Weerberichten, dit nog niet zou verklaren, waarom het vliegtuig zover van de oostelijke zijde van 't vliegveld geraakte, dat het tegen de hoogspanningskabel vloog. Z.i.: is de ramp geenszins veroor zaakt door verkeerde meteorologi sche berichten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1