Algemene middagsluiting op Dinsdag Het r Germ zip Het Katholicisme in Engeland FILMS VAN DE WEEK Een honderdjarige Alkmaarder Winkels Donderdags geopend tot des avonds negen uur? D Albona telmachine P.O.A. N.V. GELD PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdog 22 |onuari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Drs. Zwartkruis sprak over Schola Publico Onze agenda van 't Hoff vertelt Opa Gemeenteraad kan uitzonderingen vaststellen Marktberichten Prijs 560- lote! 's Lands Welvaren, Schermerhorn GEZELLIG DANSEN MUZIEK VARIA MELODISTEN ADVERTEERT IN ÜIT BLAD! DANSSCHOOL A C K SMIT Inschrijving voorjaarscursus SCH0GRLDAM F. J. M. Pinxter Het café Sluiszicht beschikbaar op Ie hypotheek JUBILEUM TOURNEE DUO WI-J0 Duo Wi-Jo, Stompetoren Openbare Uitvoeringen - Spanbroek „S T E F A N B 0 R K 0 S" L. O. P. Wraak f Gezien in het kader van de West-Europese Unie, die men zich veelal alleen realiseert vanuit militair en economisch standpunt, is het van belang ook aandacht te schenken aan het geestelijk poten tieel dezer landen. Daarom was de voordracht van drs. Th. Zwart kruis over de positie der Engelse katholieken dan ook zeer actueel. Volgens het ..Catholic Directory", aldus de spreker, telt Engeland 2.528.000 katholieken, maar in wer kelijkheid zijn het er wel 4 millioen Dit verschil wordt veroorzaakt door het onvolledige bevolkingsregister, dat men in Engeland heeft en waar bij vooral vermeden wordt over ge- loofsaangelegenheden cijfers op te stellen. De gegevens van ..Directory" wor den gevormd door de geestelijkheid zelf, die veelal af moet gaan op gis singen. Tegenover 12.600 Anglicaanse ke: ken tellen de katholieken slechts 2700 bedehuizen en er zijn zeker 10.000 plaatsen, waar geen kerk is, zodat zeker 500.000 katholieken prac- tisch zelden of nooit ter kerke kun nen gaan. Men kan zeggen dat 10 procent van de bevolking katholiek is. Vroeger was dat even anders. In 1750 b.v. telde het land 80.000 katho lieken. welk getal tot 1780 door maatregelen van Jacobus I, die per jaar 36.000 pond aan boeten, opge legd aan katholieken, inde. en voor al van Willem III, die alle katholie ken enig bezit ontzegde, werd ge drukt tot 69.000. De groei kwam door imigratie van Fransen en Ierep. Vooral tegen over de eersten, vluchtelingen van de Franse revolutie, nam men een zeer sympathieke houding aan. Op een gegeven moment waren er zelfs 8000 geestelijken in Engeland van de katholieke godsdienst. De industrialisatie van de vorigs eeuw trok vele Ieren naar de grote steden, het Ierse element is dan ook zeer belangrijk,-ruim 70 pet. De kenmerken van het katholi cisme in Engeland zijn: geconcen treerdheid rond de grote steden, vrij grote armoede en een sterk buiten lands karakter. Over deze punten gaf drs. Zwartkruis nog een nadere verklaring, terwi.il hij ook aantoon de. dat de bekering van het Angli- canisme tot het katholicisme vrij moeilijk gaat, omdat men in het Anglicanisme een rijk liturgisch le ven vindt, waarvan men niet gaar ne afstand doet. Opmerkelijk is voorts het kinder lijk karakter, dat het katholicisme in Engeland heeft, mede veroor zaakt door de Ierse inslag. St. Patric b.v. is hier de voornaamste heilige, terwijl men toch uit de zevende en achtste eeuw en vooral ook uit de tijd der reformatie, die ruim 1000 martelaren opleverde, zeker groter figuren kan aanwijzen. In Sussex. Norfolk en Kent vindt men weinig katholieken, rond en in - Cardiff. Liverpool en Glasgow, dat welhaast voor 50 pet. katholiek is. weer wel. Onder de adel is het aantal katho lieken gering. In 't „House of Lords" bestaande uit 800 leden, treft men er maar 47 aan. het Lagerhuis bezit er slechts 18, Een groot figuur, die veel popu lariteit'geniet. is Kardinaal Hinsley. Het onderwijs vraagt nog grote zorg. Er zijn 1424 lagere seherten in katholieke handen en 557 middel bare schoten, waarin totaal 364.582 kinderen onderwijs genieten, maar er zijn er zeker 730.000, die op niet- katholieke scholen gaan. De hogere standen sturen hun kinderen naar de z.g. ..Public Schools", waarvan het leergeld meestal ruim f 2200. bedraagt. Zij worden door Jezuiten, zoals „Stoney Hurst", en Benedictij nen geleid. En vele niet-katholieken volgen er het onderwijs, omdat het zo goed is. Ook op de universiteiten gadëring* aanwezig* zal begint het katholicisme meer in vloed te krijgen. Op Oxford-College zijn b.v. al 9 katholieke proffen, Graham Greene, Bruce Marshall, Evelyn Waugh, Sheila Kay Smit en anderen zijn literators van naam en doen veel goed aan de katholieke zaak. De katholieke pers telt bladen als de ..Catholic Herald" met 100.000, de „Catholic Times" met 60.000, de „Universe" met zelfs 200.000 en het leidinggevend politiek blad de „Tablet" met 30.000 abonnees. Een eigen katholieke partij vond men niet noodzakelijk, daar Enge lands leidende persoonlijkheden, zo als Churchill. Eden. Stafford Cripps e.d. louter christelijke beginselen huldigen en men niet graag veel partijen ziet. Het katholicisme is er ook niet sterk genoeg voor. Resumerende kon de spreker zeg gen, dat het katholicisme bloeit en dat vooral de intelligentia daarin groot aandeel heeft. De qualiteit overtreft hier de quantiteit. Dr. H. Üofstee leidde de avond in en sloot met een dankwoord. Belangrijke dagen voor de K.J.M.V. Vanaf Woensdag as 8.30 uur en de daarop volgende 3 Woensdagen, wordt 'er voor de Kath. Jonge Mid denstanders en al degenen, die be. langstelling hebben voor de KJMV, een Missie gehouden in Paviljoen Kinheim. Hiervoor werden aange zocht drie sprekers, die hun sporen op rganisatiegebied reeds lang heb ben verdiend. Dar de problemen, die worden behandeld, uiterst be langrijk zijn en deskundig worden behandeld, rekent het bestuur op een massale opkmst van Alkmaars jongeren. Er is in dit verband rekening ge houden met de plaatsruimte, zodat iedere bezoeker een behoorlijke zit plaats ter beschikking heeft. Met nadruk wordt er op gewezen, dat aan deze Missie geen kosten zijn verbonden en geen collecte wordt gehouden. Gaarne wordt de steun van de ouders ingeroepen, om hun zoon op de belangrijkheid van deze Missie die een heel apart karak ter heeft te wijzen. De Alkmaar- se K.J.M.V.-afdeling, die in het ver. leden zeer veel succes met bijzon dere avonden heeft geoogst, zal hiermede ongetwijfeld haar hoogste tnomphen vieren Katholieke jon geren, weest gij hiervan 4 Woens dagen lang getuige! BENOEMING AANVAARD De heer G. Hoytink, die benoemd was tot directeur van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid en deze benoeming in beraad had gehouden, heeft .naar wij vernamen, deze benoeming thans aangenomen. K.A.B.-HOEKJE De secretaris werkt momenteel onder hoogspanning. Naast zijn ge regelde arbeid voor de afdeling, be steedt hij al zijn tijd en energie aan het jaarverslag. Dat is niet gemak - kelijk, temeer daar de gegevens van de vele vakafdelingen en instellin gen moeten komen. Tot nu toe heb ben. enkele vakafdelingen nog niet voldaan aan ons verzoek om een uittreksel van het werk over het afgelopen jaar aan de secretaris te doen toekomen. Daarom willen we er nogmaals aan herinneren. De secretaris wacht er op. Op Woensdag 2 Febr. wordt een zeer belangrijke bijeenkomst gehou den in zaal Haring. Als resultaat van de K.A.-studiedagen zal men overgaan tot kernvorming in de bedrijven. Ons bestuur en dat van enkele vakafdelingen zijn mede uit genodigd. Wij vertrouwen dat een ieder, die een convocatie thuis krijgt, op deze zeer belangrijke ver zijn. GULDEN VLIES: Zondag 8 uur: „De klokken van Cor- neville" door Operette Ver eniging Odeon. Bioscopen: HARMONIE: Ditte, een men senkind, volw. VICTORIA: Een perfect alibi, 18 jaar. CINEMA: Vliegende Tijgei's, 18 jaar. A.B.T.: In misdaad getrouwd, volw. APOTHEKEN: Zaterdag: dr. Hartong van Ark, Lange- straat 1. Zondag: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. DOKTERSDIENSTEN: dr. Pot Geesterweg; dr. van Gilse, Kennemerpark 8, telefoon 3136. BONNEN AFHALEN: Maan dag 24 Jan. Heerhugowaard de letters A t.m. K. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. Zondag: J. Koopman, Linde gracht 15, telef. 3916. BERGEN, Rustende Jager: Banibi, alle leeftijden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Klaas B„ z. v. N. S. P. Leeuwenkamp en Th. G. M. van de Laarschot; Petronella H„ d. v. P. Strijbis en N. de Vries; Bertie W. M„ d. v. J Deetman en A. L. H. de Jong; Johanna, d. v. J. Boode en C. W. Kaandorp. Ondertrouwd: Simon Frederiks, 41 jr. en Geertje Veninga, 30 jr.; Cornelis J. J. Ruijs, 46 jr. en Adria- na C. M. van Struijk. 43 jr.: Mario Nannolo. 39 jr. en Marietje Mand jes, 32 jr.; Josephus J. Keijsper, 56 jr. en Klazina de Jong, 43 jr.; Pe trus J. Reus. 33 jr. en Anna Alida Spaans, 26 jr.; Franciscus J. Ver- berne. 24 jr. en Jannetje M. van Veen, 21 jr.; Anthonius B. Narold, 25 jr. en Corenlia van Weert. 20 jr. Overleden: Albertus v. d. Kamer, oud 78 jaar, gehuwd met G. van Diepen. VOGEL. VLIEG DE WERELD IN Op Woensdag 26 Januari, 8 uur, wordt in 't Gulden Vlies als eerste abonnementsvoorstelling, Serie B. door Het Vrije Toneel (dir. Cor en Anton Ruys) een opvoering gege ven van het sublieme blijspel „Vo gel, vlieg de wereld in". M.vra Ward is weer hersteld, zodat zij de rol van Myra Hapgood zal spelen, ter wijl de overige rollen in handen zijn van Cor Ruys. Sara Heijblom, Gijsbert Tersteeg, Eric van Ingen, Henni Ori, Ton Lensink, Andrea Domburg en Ben Hulsman. De eerste opvoering van dit stuk had een groot succes, zodat de hou ders van abonnementen serie B een uitstékende toneelavond tegemoet kunnen zien. Voor deze voorstelling zijn nog losse kaarten verkrijgbaar. A.F.C.-Nieuws AFC 1Randers 1 Hollandia 3—AFC 2 ZAP 2—AFC 3 AFC 4—Vrone 2 Alkmaar 4AFC 5 Alkm. Boys junAFC jun. 12 uur Vriendsch. Morgen wordt dan de veelbespro ken derby gespeeld. Spelers van het eerste benut je kans! Jullie kunt, neenjullie moet deze wedstrijd tot een goed einde brengen. Het woord aan ons, de daad aan jullie! Voor het tweede en derde geldt het zelfde, beiden hebben een zwa re uitwedstrijd voor de boeg. Sue. ces! Het vierde en vijfde zorgen met hun uitslagen voor een com pleet geheel. De junioren vechten weer voor de eer, nu is het tegen de Alkm. Boys jun.! Play up! Belangstellenden, morgen is het de grote dag. uit Alkmaar en wijde omgeving kómen er toeschouwers. Een goede raad: neemt een kistje of bankje mee, het is niet overbo dig. Verder wensen wij u allen een goede, sportieve wedstrijd toe, AFC-ers, moedigt onze spelers aan met een telkens herhaald „Hup AFC!" De P.P.C.-er. VOLKSDANSFEEST OP 23 JANUARI IN ALKMAAR Katholieke jongens en meisjes boven 17 jaar. Zondagavond' is er van half acht tot tien uur in de aula van het Murmellius gymnasium, aan de Bergerhout. een Volksdansfeest voor Katholieke volksdansers uit Alkmaar en wijde omgeving. Jullie zijn van harte welkom en je kunt daar eens rustig bekijken wat volksdansen eigenlijk is. Er zullen ook verschillende een voudige dansen gedaan worden die direct kunnen worden meegedanst door hen die het eens willen probe ren. Meedoen is nog prettiger dan er naar te kijken. Door gevorderde dansers zullen enkele dansen gedemonstreerd wor den om te laten zien wat de moge lijkheden zijn. De toegangsprijs is slechts 30 cent. Kaartjes kunnen gekocht worden bij de ingang van de zaal of te vo ren bij J. Warmer, Ritsevoort 3, Alkmaar. Kom, dans meeOns goede volk waardig! DRIE AANRIJDINGEN Een dame, die een auto bestuurde, gal gisterenmiddag geen voorrang aan net haar tegemoetkomende ver keer, i.e. een meisje op de fiets, üp de hoek van de v. Everdingen-straat ontstond daardoor een aanrijding. De nets kwam onder de auto tereent. Het meisje, dat ernstige schaafwon den opliep, moest in het bt. Elisa- bethziekenhuis worden opgenomen. De dame kreeg een procesverbaal. Zij, die van deze aanrijding getuige waren, wzrden verzocht zien te met. den bij de politie. Een meisje van 14 jaar dat on verwachts de Rijksstraatweg over stak, bracht een motorrijder in moeilijkheden. Ondanks krachtig remmen kwam de man in lichte aanrijding met het meisje. Hij kwam te vallen en met zijn hoofd op de trottoirband terecht. Door een lid van de E.H.B.O., de heer S. uit Heiloo werd zijn ernstige hoofdwond voorlopig verbonden, waarna de politie de man naar het Centraal Ziekenhuis vervoerde, waar de wond moest worden gekramd. Latei- is hij naar huis vervoerd. BOTEN ALKMAAR PACKET GEVEILD Donderdagmiddag werden in Krasnapolsky te Amsterdam de vrachtboten van de Alkmaar Packet geveild. De belangstelling was zeer groot. Figuren uit de beurtvaart- wereld gaven blijk van interesse. Doch de verwachtingen, die hier door werden gewekt, zijn niet be vredigd. Slechts twee vrachtboten van de acht vonden hun bestem ming bij een andere eigenaar; t.w, de „Velsen Expres" (70 ton), die voor f 13.000 naar de heer Los uit Beverwijk ging en de „Alkmaar Expres" (69 ton) ging voor f 5200 naar de heer Voet uit Zaandam De overige schepen, die waren opgeboden tot bedragen variërende van f 5000 tot f 11.500. werden niet afgemijnd. Een en ander is onge twijfeld het gevolg van de slapte in de beurtvaart, die grote concur rentie ondervindt van het vracht vervoer langs de weg en zich voorts zoals wij van een beurtschipper vernamen gedupeerd acht door het collectief arbeidscontract, dat de beurtschippers bindt aan een bepaald aantal werkuren, waardoor de concurrentie met het vrachtver voer langs de weg nog zwaarder wordt. Onze zegsman vond daarom, dat het er voor de beurtvaartschippers niet rooskleurig uitzag. II. PROFESSIE Woensdag 26 Jan. hopen de Eerw. Zusters Emerentiana en Hironyma in het St. Elisabeth Ziekenhuis haar Zilveren Professiefeest te vieren. Van 3—4 uur is er gelegenheid tot felicitatie. ONDEUGDELIJKE REMMEN Ondeugdelijke remmen waren oorzaak, dat op de hoek Achterweg- Bierkade twee vrachtauto's met el kaar in botsing kwamen. Beide wa gens werden beschadigd. De chauf feur van de auto met de ondeugde lijke remmen kreeg een procesver. DE TOESTAND VAN DR. BART- STRA Naar men ons mededeelt, is de toestand van mej. dr. Bartstra de laatste weken snel vooruitgaande. HARMONIE DITTE EEN MENSENKIND De veelbesproken Deense film, welke om zijn goede kwaliteiten het praedicaat „fiim van de maand" verwierf, vertelt ons van het leed in het ieven van een kind, dat on schuldig moet boeten voor de mis stap van zijn vader. De film boei de ons vooral door het natuurlijke spel van de natuurlijke mensen; zulks in tegenstelling met de vele Amerikaanse films, met bun weel- de-wereld en weelde-vrouwtjes. Een aantal goede spelers en speel sters vervullen de hoofdrol van „Ditte", een film die speelt in het bekoorlijke landschap van het Deense platteland. Om het gegeven is de film voorbehouden voor vol wassenen. VICTORIA EEN PERFECT ALIBI De hoofdfilm die deze week in, Victoria draait is een -Warner Bros productie, geremiseerd door Michael Curtiz. Het verhaal is fantastisch. Een bekende radiospreker, die we kelijks een uitzending verzorgt, waarin allerhande vreemde moor den worden besproken, blijkt ver der in het verhaal een genie te zijn in wat men noemt „klassieke moorden". Maar och, het kwaad straft zichzelf, ook in deze film en de radiospreker Grandisou ontvangt ziin gerechte straf. Een echte thriller, die uitmunt door span ning en sensatie. Het spel wat Se- e^ven wo^dt, is go°d. vooral van Claude Rains als Victor Orandison die een uitmuntende creatie geeft van een sïnis+er iemand, die wel overwogen ziin daden ten ui+voer brengt Een film. voor liefhebbers van dit genre, om te gaan zien. Vooraf actueel en interessant Het gebeurt ook 'n journalist niet alle dagen, dat hij een hon derdjarige mag interviewen. Zo'n kans Iaat je echter niet voorbij gaan en zo zaten we dezer dagen tegenover de hoogbejaarde Alk maarder. de heer G. van 't Hoff, die op de laatste dag van deze maand de dag hoopt te herdenken, waarop hij vóór 100 jaar het le venslicht aanschouwde, in Alk maar nog wel. Hij is dus wat je noemt een geboren en getogen hon derdjarige Alkmaarder. Opa van 't Hoff zoals hij in de wandeling genoemd wordt zat zich heerlijk te koesteren in 'n hoekje bij de kachel, ten huize van zijn jongste dochter, waar wij een onderhoud met hem hadden, In 'n hoekje bij de kachel, met zijn wol len sjaal om en zijn pet op. Dat mag je. als je honderd jaar bent, wel doen. Hij zag er echter niet uit als een honderdjarige; als men ons verteld had; dat mannetje is 80, dan zou den we dat ook hebben kunnen ge loven. Het verschil tussen 'n 80-javige en 'n 100-jarige is nu eenmaal niet zo groot als tussen 'n baby en 'n 20-jarige. Opa van 't Hoff is dus nog wat je noemt 'n kras oud heertje. Je bent geen 16 meer hè, zei hij, toen we hem vroegen, hoe hij zich voelde ondanks zijn 100 jaren; maar overigens: hij eet goed. slaapt goed en zijn pijp oi sigaar smaakt hem nog best. Stokdoof is ie nog lang niet en zijn ogen zijn ook nog goed. al spelt hij de krant niet meer. Op zo'n hoge leeftijd schijnt de interesse voor het we reldgebeuren bij dn mens te ver dwijnen. althans te verminderen. Over de oorlog van 1870 weet hij meer te vertellen dan van de laat ste oorlog. Hij was toen soldaat en lag in de kazerne aan de Kouden- horn te Haarlem in garnizoen. Hij had ongeveer een jaar gediend en had zijn wapens al ingeleverd om af te zwaaien, toen hij bericht kreeg, dat ie nog 'n tijdje moest blijven. Zo diende hij 14' -• maand, in welke tijd hij ook nog drie we ken in een kamp te Bergen heeft gelegen. Veel wist hij zich niet meer van zijn diensttijd te herinneren: wèl, dat z'n soldij eerst 'n kwartje, la ter 30 cent in de vijf dagen be droeg. En daar moest ik zelf nog m'n poetsgoed van betalen, zei opa. In zijn geboortestad was er sinds zijn jongensjaren ook heel wat veranderd. Hij heeft alle drie de katholieke kerken zien bouwen. In zijn jeugd ging hij nog naar de kei^i op de Baangracht, waar hij ook aangenomen is. Hij herinnert zich ook nog. dat er een kerkje was in de Schoutenstraat, de in gang hiervan bevond zich. waar nu de winkel van slager Terpstra staat. Hij weet ervan, dat de touw- banen er nog waren, waar nu de Baansingelwoningen staan; dat de Laat en de Nieuwesloot nog grach ten waren met vooral op de Laat een groot aantal bruggetjes. Op de Laat (hoek Vijvertje) stond ook zijn ouderlijk huis; voorts woonde hij in het perceel, waar nu het café van Venneker staat, later, waar nu het ijzermagazijn van De Wild staat. Hij weet nog te vertellen van de trekschuit naar Purmerend en Hoorn, met de overhalen bij Rus; tenburg on Avenhorn. Zo'n trek- schuittocht naar Purmerend duur de ruim vier uren. In Hoorn kwam hij nog wel 'ns, want daar was z'n vader geboren en woonde nogal familie. Hij ging op school in de Ridder straat bij Meester Abronder, zoals hij hem noemde en hij wist nog 'n aardig rijmpje, dat de schooljon gens op deze naam gemaakt had den. De kermis werd in zijn jongens jaren op de Breedstraat gehouden; de draaimolen moest je wilde je draaien zelf eerst op gang du wen. Recht tegenover de Breed straat in de Schoutenstraat was de „Salon", 'n gelegenheid voor dan sen en dergelijk vermaak. Hij weet er nog van, dat de poor ten er stonden als herinnering aan de Spaanse tijd; de Schermerpoort, de Heiloëer poort, de Friese- en Boompoort. Bij de Texelse brug stond een groot hek het Texel se Hek. Ahn die Spaanse tijd werd Alkmaar nog eens herinnerd, toen de Boompoort werd afgebroken en het gebeente van de honderden Spanjaarden, die bij het Beleg van Alkmaar het leven lieten te voor schijn kwamen. Opa herinnerde zich nog goed, dat de Alkmaarse jeugd met de schedels der Spanjo len had gevoetbald. Hij herinnert zich nog enkele grote branden, al weet hij na tuurlijk niet meer precies, wanneer die geweest zijn. Hij stond op de Friese Brug, toen de bliksem, die hem rakelings gepasseerd was, in sloeg in de molen van Koorn aan de Tienerval. Ook toen de molen van Baltus aan de Kennemersin- gel door de bliksem in brand vloog, had hij de bliksem vlak langs zich voelen gaan. Toen hij 39 jaar was 2 Febr. 1888 kwam hij in de kerk, tengevolge» van stilstand in het bloed te vallen; hij bleef be wusteloos liggen en dokter Mulder, die in de kerk aanwezig was, moest de dood constateren. In de pastorie slaagde de dokter er echter In, de levensgeesten weer op te wekken en opa herinnert zich nog heel goed het vreemde gevoel, toen zijn bloed weer begon te stromen. Hij was de dokter nóg dankbaar. Ook de branden in Diligcntia, de Harmonie en de Meelfabriek weet hij zich nog goed te herinneren. Evenals zijn vader heeft de heer Van 't Hoff het beroep van slager uitgeoefend, eerst vier jaar in de Keizerstraat, daarna in de St. An- nastraat. Hij heeft dus heel wat slagers overleefd en weet er nog van. dat hij en zijn vader bij kaarslicht een koe moesten slach ten. Hij huwde 1 Juni 1873 met So phia Tijs, wier ouders op de Zaad- markt woonden. Uit dit huwelijk werden acht kinderen geboren, waarvan er nog drie in leven zijn. Op 36-jarige leeftijd had hij al aan de rand van het graf gestaan ten gevolge van een bloedspuwing, doch hij kwam er weer boven op. In 1888 werd hem de huur opge zegd. Het schoolbestuur had al de huizen opgekocht voor afbraak. Van 't Hoff slaagde er echter in het pand aan de overzijde te ko pen, „de vergulde Speld" genaamd. Toen het volgend jaar de panden werden afgebroken, kwam er een voorgevel met groot geraas in zijn winkel terecht. Van 't Holl zag hem vallen en wist zich met zijn zoon nog bijtijds in veiligheid te stel len. Voor de zoveelste keer ont snapte hij weer eens aan Magere Hein. Zijn vrouw echter, die dacht, dat haar man onder het 80 cm ho ge puin begraven lag, kreeg van de schrik een hartkwaal, die voor haar na een zigkbed van 15 weken op 1 Juli 1889 de dood betekende. Vader van 't Hoff bleef op 40- jarige leeftijd met 6 kinderen ach ter. Hij hertrouwde 8 Febr. 1890 met Alida van Dijk uit Limmen; uit dit huwelijk werden 7 kinde ren geboren, waarvan er nog vier in leven zijn. Tot zijn 75ste jaar woonde en werkte Van 't Hoff in de St. Anna- straat; toen ging hij welverdiend op zijn lauweren rusten in een wo ning in de Keizerstraat. In het voorjaar van 1942 overleed zijn tweede vrouw, die 52 jaar lief en leed met hem gedeeld had. Ook zijn oudste zoon heeft opa van 't Hoff overleefd. Zijn oudste zoon- in-leven. Machiel van 't Hoff. die in Beverwijk woont, is al 73 jaar. Thans, op zijn 100ste verjaardag, mag opa zich echter verheugen in een nageslacht van 147 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkin deren. Dat de familie deze zeldzame ge beurtenis niet zo maar laat pas seren, spreekt van zelf. Na de H. Mis in de St. Laurentiuskerk zul len kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen en aange trouwde kinderen zich in grote ge tale rond de 100-jarige pater fami- lias verzamelen in „De Graanhan del" aan het Luttik Oudorp, waar des middags receptie wordt gehou den. Vorig jaar kreeg opa van het gemeentebestuur een schriftelijke gelukwens, ditmaal zullen de dage lijkse bestuurderen van de gemeen te persoonlijk van hun belangstel ling blijk geven, zoals vorig jaar werd toegezegd. Zij zullen echter de enigste Alkmaarders niet zijn, die hun 100-jarige stadgenoot zul len komen gelukwensen. wereld- en landelijk nieuws met een aardige tekenenfilm. A. B. T. IN MISDAAD GETROUW De titel spreekt voor zichzelf. In een stad in het land van de onbegrensde mogelijkheden weet Clark Gable, een oplichter van formaat met diverse kornuiten het zo bont te maken, dat hij na een flinke rijkdom verworven te heb ben op oneerlijke wijze, deze hem weer afgenomen wordt door de be woners. Natuurlijk komen er de nodige moorden aan te pas en het wordt hoog tijd dat hij de plaat poetst. Het geheel is een ietwat geforceerd gegeven, en om enkele precaire scenes is een weinig voor behoud geboden. Vooraf uitgebreid binnen- en bui tenlands nieuws. CINEMA AMERICAIN VLIEGENDE TIJGERS Twee volkomen tegenstrijdige karakters staan hier tegenover el kaar: John Carroll als Woodv, de roekeloze vlieger en John Wayne aals Jim, de commandant van de Vliegende Tijgers, een eskader vliegtuigen met als standplaats Kutsing. Jim toont zich hier een goed commandant, die bij alle on dernemingen de gevaren voor zijn mannen ziet en zich ook de ernst hiervan bewust is, terwijl Woody daarentegen van alles een grap maakt, de meest gevaarlijke onder neming volbrengt en er later g'im- lachend over praat Hii toont daar naast evenwel een fatale moed, die hem het leven kost en waardoor Jim er het leven afbrengt. Tussen de avonturen door wordt nog de geschiedenis geweven van Jim en zijn verloofde Brooke, vertolkt door Anna Lee. Wat de luchtgevechten! betreft is deze film knap gemaakt en doet zeker niet onder voor andere films in dit genre. De KFC-keuring is 18 jaar (C-l). In het voorprogramma 'draait naast actueel wereldnieuws een kort filmpje over de oerwou den van Suriname. VOORONTWERP-WINKELSLUITING E MINISTER van Economische Zaken heeft thans aan een aantal instanties ter advies gezonden een voor-ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting. Aan de inhoud van het ontwerp ontlenen wij, dat alle winkels moeten gesloten zijn ge durende de Zondag, en voorts op Donderdag vóór 5 en na 21 uur en op de overige werkdagen vóór 5 en na 19 uur. Afwijkin gen zijn er voor enkele dagen vóór Sint Nicolaas en Kerstmis én, voor bepaalde winkels, op 30 of 31 December. Alle winkels moeten bovendien gesloten zijn op Dinsdag na 13 uur. Deze middagsluiting kan wegens plaatselijke bijzondere omstandig heden door de gemeenteraad vervangen worden door sluiting gedurende een morgen of een andere middag, met uitzondering van Donderdagmiddag. Geen sluiting echter voor de we ken, waarin algemeen erkende christelijke feestdagen vallen, op enkele dagen vóór St. Nicolaas en Kerstmis en, voor bepaalde winkels op 30 of 31 December. De gemeenteraad kan voor res taurants, koffiehuizen en dergelijke inrichtingen sluiting gedurende een dag per week voorschrijven. Uit zondering voor bepaalde stations restaurants. De gemeenteraad kan ten behoe ve van vacantie van ondernemers of winkelpersoneel sluiting van be paalde groepen van winkels gedu rende een aantal werkdagen per jaar, ten hoogste twaalf, voorschrij ven. Het bedienen van het publiek, in de onmiddellijke nabijheid van of vanuit een winkel of zijn aanhorig- heden is verboden gedurende de tijd, dat de winkel gesloten moet zijn. Enkele uitzonderingen, waar onder een zgn. „afhelp-halfuur". Het anders dan in de uitoefening van de straathandel te koop aanbie den. verkopen en afleveren aan de DIPLOMA KRAAMVERZORGSTER De kraamzorg van het Wit-Gele Kruis, centrum Alkmaar, mag zich in een stijgende belangstelling ver heugen. Worden de aanvragen om kraamhulp bij dit centrum steeds veelvuldiger, het aantal beschik bare gediplomeerde kraamverzorg sters houdt daarmede gelijke tred. Dezer dagen werd te Alkmaar we derom een examen afgenomen en slaagden een 10-tal leerlingen voor gediplomeerd kraamverzorgster. Deze dames, t.w. A. Apeldoorn, R. Bakker, N. v. Diepen. J. v. Duin, S. v. Klink. W. Laan, G. Schipper, A. Stuijt, A. Verbart en C. Zoon. staan nu weer als gediplomeerd kraamverzorgster ter beschikking van het Wit-Gele Kruis, centrum Alkmaar. Maar hiermede zijn wij er nog niet. Binnenkort zal weer een nieuwe cursus aanvangen. Nieu we eandidaten kunnen zich opgeven aan het bureau van het Wit-Gele Kruis, Laat 194 te Alkmaar. Terugkerende militairen Met het troepentransportschip Waterman", dat vermoedelijk op 29 Januari 1949 te Rotterdam arri veert, komen o.a. de volgende mili tairen aan: J. W. van Kouwen Bott. I. Fa- brieksgracht 4. Den Helder. C. Vreeke. Matr. I. Emmastraat 50, Den Helder. J. Berrevoets, Bootsman, Binnen haven. Den Helder. J. de Reus, Sergt. Fourier, Wij- kermeerweg 26, Beverwijk. P. J. Loots, O.v.G.I,, Ged, Turfha ven 17, Hoorn. A. v. d. Berg, Sold., Purmerweg 5. Purmerend. D. de Graaf. Mern. II ZM., Nieuwstraat A 111, Schagen. huizen van waren, die niet vanuit een winkel ten verkoop aan het publiek zijn medegenomen, is ver boden gedurende de sluitingstijd van de winkels, waar uitsluitend die waren verkocht worden. Uit zondering voor brood en melk. Voor de straat-, de markt- en de rivierhandel gelden dezelfde ver kooptijden als hierboven voor de winkels zijn genoemd. De uitzonde ring voor het venten met geringe eetwaren op Zondagen en algemeen erkende christelijke feestdagen is komen te vervallen. Evenwel geen verkoopverbod voor de Dinsdag middag of de halve werkdag, die daarvoor op grond van plaatselijke bijzondere omstandighe len in de plaats treedt. De verkoop door middel van al dan niet in winkels geplaatste bui tenautomaten blijft mogelijk ook gedurende de sluitingstijd der win kels. Slechts mogen zij niet worden bijgevuld gedurende de tijd, dat de winkel, waarbij zij behdren, geslo ten moet zijn, of, als zij niet bij 'n winkel behoren, gedurende de tijd. dat de winkels gesloten moeten zijn, waar uitsluitend de waren worden verkocht, die de automaat bevat. Uitzondering op dit bijvul verbod voor enkele groepen van verkoopautomaten. LANGEDIJK, 22 Jan. 25.000 kg rode kool 9.40—11.80; 15.000 kg gele kool 7.909; '13.000 kg groene kool 1821.50; 12.000 kg witte kool 6 90; 1300 kg witlof I 27—32; II 23—24; 15.000 kg bieten 6.306.70 NRD.-SCHARWOUDE. 22 Jan. 3700 kg aardappelen: bl. eigenhei mers 5.60; Bevelanders 5.50; 37.000 kg rode kool 9.40—12; 10.000 kg gele kool 7.909.10; 6000 kg witte kool 6.90; 400 kg groene kool 10; 900 kg kroten II 4.70 ZUIDERKOGGE, 21 Jan. Groene kool 913.90; rode kool 711; sprui ten 2241; breekpeen 5.606.10; kroten 3.106.60; gele kool 7.40—9; Witte kool 6.90; Winterjan 4972; Giesen 56—70; Pre^. v. Eng. 3972; Goudreinetten 5467: Jonathan 48- 64; Zoete Armgaard 64. WARMENHUIZEN. 22 Januari. 28000 kg rode kool 9,40—10.40, 9700 kg witte kool 6.90, 2700 kg bieten I 6.50, id II 4.70. BEVERWIJK, 21 Januari. An dijvie 45—86, waspeen 812. witlof 1528, spruiten gesch. 5589, id ongesch. 2060. boerenkool 1823, rode kool 712, groene kool 713, gele kool 6.50—8.50, bloem, gele 22 25. prei 713, knollen 7—11, kro ten 5 507.50, breekpeen 5.60—6.50. GROOTEBROEK, 21 Januari. 2000 kg rode kool 730—9.80, 1300 kg spruiten 28—38, 2000 kg bieten 6.30, 2500 kg gele kool 6.50—8, 1500 kg groene kool 7.40—10.30, 10000 kg uien 8.40, grof 7,40, nep 6.50, 2000 kg witte kool 6.90. BEEMSTER. 21 Januari. Beve. landers 4—6, koopmans blauwe 5 6, witlof 1734, rode kool 7—15, sav. kool 7—11. spruitkool 2654, boerekoo! 2536, andijvie 5/ 94, rode bieten 46, gare bieten 8.50 12, winterpeen 46.50, waspeen 6 8, uien 26, prei 1015, bramley seedling 42—55. goudreinette 36 74, jonathan 5476, laxton superbe 4060, present van engeland 38 84. zoete campagner 5064. zoete winterkroon 55, comtesse de paris 76, conférence 4156. gieser wilde man 70, winterjan 5680. Besparing aan hoog gesalarieerde werkkrachten en een meer ttrt O efficiënte werkwijze Geen rekenfouten meer Uit voorraad leverbaar Afd. Kantoormachines Payglop 7 - Alkmaar op ZONDAG 23 JANUARI o.l.v. ATSMA Aanvang 7 uur A. J, BONTJE KENN. STRAATWEG 101 Telefoon 3375 NOTARIS te SCHOORLDAM zal op »INSDAG 25 JA NUARI 1949 n.m. 1 uur (aanv. 2 uur) in het kof fiehuis van de heer P. DE HEER te Schoorldam, pu bliek verkopen: met woonhuis, schuur en erf, gelegen hoek Sluis- weg—Westfriese dijk te Schoorldam gem. War- menhuizen, groot 3 A. 90 c.A. In huur bij de heer P. de Heer. Eigendom van de heer Th. A. Duin te Amsterdam, Mauvestr. 11. Nadere inl. ten kan tore van de notaris. HYPOTHEEKBANK NOORD-HOLLANDSCH GRONDCREDIET N.V. Voordam II. Alkmaar H.H, ZAALHOUDERS en VERENIGINGS BESTUREN! Wij zijn voor Januari vol geboekt; voor latere data nog ENKELE AVONDEN BESCHIKBAAR. Vraagt inlichtingen: TELEFOON 206 (K 2203) In de zaal van de heer Fr. KNIJN te SPAN BROEK brengt de R.K. Gem. Toneelver O.K.K. het prachtige zigeunerstuk: van A, v. d. Lugt, op ZONDAG 23 en MAANDAG 24 JANUARI a.s. Het geheel wordt uitgevoerd in schitterende costumes Plt.bespr, a. d zaai op Zondag 23 Jan. van 2-4 uur VOOR .GLOEI LAMPEN 12$ cn2?0 VOLT ALLE SOORTEN' lri&nSt/ia.-JOaat 158-160 Goot het oud papier niet weg. Bewaar 't voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee! IN HET PLAfl onzer democr een democrat! in het plaatse grondslag var partij naar be Zij zullen dac voor overleg ter tevens me zijn der gehel last van of Gemeentewet) De vergaderini teraad zullen, den geopend en Voor het bel plaatselijk besL lieke Volksparti. neraal met kr~ heid van de tegen te ver Daartoe bev gevef: een eigen bel gemee*te; een wezenlijk meenten bij de een gemeentep Een gewijzigd» gewijzigde Wink nieuwe Zondags gig wetsontwer] zweminrichtinger de uitleenbibliotl de volksgezondh werpen meer, mate aan de behouden of te heid van zelfbes dige aanvullend voering. Een krachtig tegen onnodige voerde centralis de uitvoering va: plaatselijke ge int worden aan de Dit betekent, meer nog dan ven naar: De volle aanc worden op samt dere gemeenten lijke lichamen, o door elke gemeen of onvoldoende den behartigd. De gemeente worden van haar de streek, waart zij moet opkome ging van de strc Samenwerkin en haar orga Het gemeente voortduring een de organisaties advies en medew dert een nauwer gemeentebestuur kweekt de zin schap aan. In de daarvoor ten moet de geda worden bevorder' decentralisatie bestuur te ver] name aan de meentelijke bela Op zedelijk, ci terrein moet de maatschappelijke laten, wat die or; nen doen. Indien echter, aanmoediging va stuur, het partic in staat of niet een belang te gemeente of dienst die taak Daarbij moet d< te allen tijde rel de geestelijke sti burgerij. 1) Gezinspolitiel Het gemeente plicht, lettend o; nis van het ge tijdelijk welzijn, van de gemeens van het gezin, b onderdelen van tieve gezinspolit 2) Zondagsrust Een ongestoori godsdienstoefenin gewaarborgd. Openbare gele maak blijven ged morgen gesloten ziekuitvoeringen strijden, enz. woi uren niet toegel 3) Openbare zei Het gemeentet grootst mogelijk genootschappen die de bevorderii bare zeden nastr In aanvulling het Wetboek vai Zo gemakkei wraak-gevoeler ons op de een dwars. Wij beg onmiddellijk t maar eens, ik blijft in ons gis op alle mogelij wij dat betaald Als we kunner de kans ertoe J de ander een wij in ons vuisi lacht, lacht het heel wat ander te horen krijgt Dat zegt dat t moeten tewee alles in handen die de Heer is macht heeft o Hem alleen ko Wij, wij moet goed doen, hen heel wat méér Dat pas is Chr

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2