Districtsjongerendag te Spierdijk (sluiting 3 Het ontwerp-gemeente-program-1949 van de Katholieke Volkspartij Het Vreemdelingen-legioen van Rusland GELD T. o. p. Beverfokkerij in Noordholland r VIJFTIEN JAAR AMUSEMENT 11EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 22 Januari 1949 PAG. 3 geopend en uur? -ktberichten SQH0GRLDAM F. J. M. Pinxter Het café Sluiszicht beschikbaar op le hypotheek en - Spanbroek FAN B 0 R K 0 S" Gemeenteraadsverkiezingen zijn van grote betekenis Wraak Centrale farm onder de rook van Hoorn N.K.J.B., K.A.J: en N.KJ.M/ers bezinnen zich Corps buitenlandse bandieten moet revoluties ontketenen J Duo Wi-Jo bracht humor emJevenswijsheid V. JITING heeft thans aan een sen voor-ontwerp van n de inhoud van het eten gesloten zijn ge lag vóór 5 en na 21 i na 19 uur. Afwiikin- olaas en Kerstmis en, :ember. Alle winkels lag na 13 uur. Deze jijzondere omstandig- worden door sluiting lag, met uitzondering waren, die niet vanuit ten verkoop aan het i medegenomen, is ver- ïrende de sluitingstijd ikels, waar uitsluitend verkocht worden. Uit- *oor brood en melk. straat-, de markt- en de 1 gelden dezelfde ver als hierboven voor de 1 genoemd. De uitzonde- het venten met geringe p Zondagen en algemeen ristelijke feestdagen is vervallen. Evenwel geen bod voor de Dinsdag'- de halve werkdag, die p grond van plaatselijke omstandighe Ion in de lt. >op door middel van al winkels geplaatste bui en blijft mogelijk ook de sluitingstijd der win- s mogen zij niet worden edurende de tijd, dat de arbij zij behdren, geslo- ijn, of, als zij niet bij 'n toren, gedurende de tijd, inkels gesloten moeten uitsluitend de waren •kocht, die de automaat ondering op dit bijvul ir enkele groepen van omaten. IIJK, 22 Jan. 25.000 kg 5.4011.80; 15.000 kg gele 9; '13.000 kg groene kool 2.000 kg witte kool 6.90; tlof I 27—32; II 23—24; aieten 6.306.70. HARWOUDE. 22 Jan. rdappelen: bl. eigenhei- Bevelanders 5.50; 37.000 ol 9.40—12; 10.000 kg gele 9.10; 6000 kg witte kool g groene kool 10; 900 kg 4.70. KOGGE. 21 Jan. Groene 10; rode kool 711; sprui- breekpeen 5.606.10; 1—6.60; gele kool 7.409; 6.90; Winterjan 4972; -70; Preg. v. Eng. 3972; ten 5467: Jonathan 48- Irmgaard 64. NHÜIZEN. 22 Januari. ode kool 9.40—10.40. 9700 cool 6.90, 2700 kg bieten I 4.70. /IJK, 21 Januari. An- 86. waspeen 812, witlof uiten gesch. 5589, id 160. boerenkool 1323. 712. groene kool 713, 6.50—8.50. bloem, gele 22 713. knollen 711, kro- .50, breekpeen 5.60—6.50. BROEK, 21 Januari. rde kool 730—9.80, 1300 n 2838, 2000 kg bieten kg gele kool 6.508, 1500 kool 7.40—10.30, 10000 kg grof 7.40, nep 6.50, 2000 ooi 6.90. ER, 21 Januari. Beve. -6, koopmans blauwe 5 734, rode kool 715, 711. spruitkool 2654, 2536, andijvie 5/—94, n 46. gare bieten 8.50 peen 46.50, waspeen 6 -6, prei 1015. bramley 55. goudreinette 36— in 5476, laxton superbe sent van engeland 38 ampagner 5064, zoete >n 55, comtesse de paris nee 4156. gieser wilde- interjan 5680. NOTARIS te SCHOORLDAM zal op »INSDAG 25 JA NUARI 1949 n.m. 1 uur (aanv. 2 uur) in het kof fiehuis van de heer P. DE HEER te Schoorldam, pu blick verkopen: met woonhuis, schuur en erf, gelegen hoek Sluis- wegWestfriese dijk te Schoorldam gem. War- menhuizen, groot 3 A. 90 c.A. In huur bij de heer P. de Heer. Eigendom van de heer Th. A. Duin te Amsterdam, Mauvestr. 11. Nadere inl. ten kan tore van de notaris. HYPOTHEEKBANK NOORD-HOLLANDSCH GRONDCREDIET N.V. Voordam U. Alkmaar r. KNIJN te SPAN- 3m. Toneelver O.K.K. htige zigeunerstuk: d Lugt op ZONDAG 23 DAG 24 JANUARI a.s. d in schitterende costumes 3ndag 23 Jan. van 2-4 uur Gooi het oud papier met weg. Bewaar 't voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee! I. IN HET PLAATSELIJK BESTUUR ligt de eerste verdedigingslijn onzer democratie, want een der belangrijkste kenmerken van een democratische staat is de medezeggenschap der ingezetenen in het plaatselijk bestuur. De gemeenteraadsleden zullen op de grondslag van de staatkundige beginselen der Katholieke Volks partij naar best vermogen de belangen der gemeente behartigen. Zij zullen daarbij door middel van hun raadsfractie openstaan voor overleg met maatschappelijke organisaties. Zij zullen ech ter tevens niet uit het oog verliezen, dat zij vertegenwoordigers zijn der gehele burgerij. De leden van de Raad stemmen zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen (artikel 51 Gemeentewet). De vergaderingen van de gemeen teraad zullen, waar mogelijk, wor den geopend en gesloten met gebed. Voor het behoud van een eigen plaatselijk bestuur zal de Katho- lieke Volkspartij in de Staten-Ge- neraal met kracht de zelfstandig heid van de gemeente verdedigen tegen te ver gaande centralisatie. Daartoe bevordere de Rijkswet- gevef: een eigen belastinggebied voor de gemeeftte; een wezenlijk aandeel van de ge meenten bij de wederopbouw; een gemeentepolitie. Een gewijzigde Bioscoopwet, een gewijzigde Winkelsluitingswet, een nieuwe Zondagswet, het aanhan gig wetsontwerp op de bad- en zweminrichtingen, een regeling van de uitleenbibliothekerl, de zorg voor de volksgezondheid en veel onder werpen meer, behoren in ruime mate aan de gemeenten te doen behouden of te geven de mogelijk heid van zelfbestuur door zelfstan dige aanvullende regeling en uit voering. Een krachtig verweer is geboden tegen onnodige of te snel doorge voerde centralisatie. Daarom moet de uitvoering van de eigen taak der plaatselijke gemeenschap aangepast worden aan de eisen van deze tijd. Dit betekent, dat de gemeenten, meer nog dan vroeger, moeten stre ven naar: Samenwerking De volle aandacht moet gericht worden op samenwerking met an dere gemeenten en publiekrechte lijke lichamen, omdat menig belang door elke gemeente afzonderlijk niet of onvoldoende doelmatig kan wor den behartigd. De gemeente moet zich bewust worden van haar taak en functie in de streek, waartoe zij behoort, en zij moet opkomen voor de beharti ging van de streekbelangen. Samenwerking met de burgerij en haar organisaties Het gemeentebestuur dierft bij voortduring een beroep te doen op de organisaties der burgers voor advies en medewerking. Dit bevor dert een nauwer contact tussen het gemeentebestuur en de burgers en kweekt de zin voor het burger schap aan. In de daarvoor geëigende gemeen ten moet de gedachte der wijkraden worden bevorderd, om daardoor een decentralisatie in het plaatselijk bestuur te verkrijgen en de deel name aan de behartiging der ge meentelijke belangen te activeren. Op zedelijk, cultureel en sociaal terrein moet de gemeente aan de maatschappelijke organisaties over laten, wat die organisaties zelf kun nen doen. Indien echter, ondanks steun en aanmoediging van het gemeentebe stuur. het particulier Initiatief niet in staat of niet geschikt blijkt zelf een belang te verzorgen, zal de gemeente of een gemeentelijke dienst die taak moeten overnemen. Daarbij moet de gemeente echter te allen tijde rekening houden met de geestelijke stromingen onder de burgerij. 1) Gezinspolitiek Het gemeentebestffur heeft de plicht, lettend op de grote beteke nis van het gezin, ook voor het tijdelijk welzijn, en gezien de plicht van de gemeenschap ten opzichte van het gezin, bij de verschillende onderdelen van zijn beleid een ac tieve gezinspolitiek te voeren. 2) Zondagsrust Een ongestoorde uitoefening der godsdienstoefeningen moet worden gewaarborgd. Openbare gelegenheden van ver maak blijven gedurend,e de Zondag morgen gesloten. Optochten, mu ziekuitvoeringen, openbare wed strijden, enz. worden gedurende die uren niet toegelaten. 3) Openbare zeden Het gemeentebestuur verlene de grootst mogelijke steun aan kerk genootschappen en verenigingen, die de bevordering van goede open bare zeden nastreven. In aanvulling op art. 240bis van het Wetboek van Strafrecht worde Zo gemakkelijk komen bij ons wraak~gevoelens op. Iemand zit ons op de een of andere manier dwars. Wij beginnen van binnen onmiddellijk te koken. Wacht maar eens, ik zal 'm! En het blijft in ons gisten en wij zinnen op alle mogelijke manieren, hoe wij dat betaald kunnen zetten! Als we kunnen, en zo gauw we de kans ertoe krijgen, zetten wij de ander een hak. Dan lachen wij in ons vuistje; wie het laatst lacht, lacht het best. Toch is het heel wat anders wat we morgen te horen krijgen in het Epistel. Dat zegt dat wij ons zelf niet moeten teweer t stellen, maar alles in handen geven van Hem, die de Heer is en juist daarom macht heeft om te vergelden. Hem alleen komt de wraak toe- Wij, wij moeten onze vijand goed doen, hem helpen. Daar is heel wat méér moed voor nodig. Dat pas is Christendom! MARCUS Ten gerieve vooral van de velen, die daarbij, mede in verband met de behandeling van dit onderwerp in de Partij-organen, bijzonder be lang hebben, achten wij het nuttig het ontwerp-gemeen- te-programma van de K. V. P. in zijn geheel te publi ceren. Hierbij het eerste doel Maandag vervolg en slot. een verordening uitgevaardigd tot verbod van verkoop van Neo-Mal- thusiaanse middelen ook aan per sonen boven 18 jaar. Op uitleenbibliotheken worde, met de middelen, welke het ge meentebestuur ten dienste staan, toezicht uitgeoefend. In de verordeningen krachtens de Bioscoopwet dienen eisen te wor den gesteld voor de gemeentelijke nakeuring van films en reclame voor de films. Er worde een verbod uitgevaar digd van bioscoopbezoek voor kin deren beneden een nader aan te geven leeftijd. De daarvoor geëigende gemeenten dienen zich aan te sluiten bij de „Vereniging van Nederlandse ge meenten voor gemeenschappelijke filmkeuring op katholieke grond slag". 4) Onderwijs en Jeugdzorg Aan de Lageronderwijswet moet overeenkomstig haar strekking en inhoud een loyale uitvoering wor den gegeven. Het beginsel, dat Grondwet en Lageronderwijswet voor het lager onderwijs innemen, moet ook voor het voorbereidend lager onderwijs (kleuteronderwijs) worden doorge voerd. In afwachting van het tot stand komen van deze regeling moet het Voorbereidend Lager Onderwijs bij voorkeur worden overgelaten aan het particulier initiatief en van ge meentewege worden gesubsidieerd. De gemeente bevordere de oprich ting van eigen of van streekscholen voor het Buitengewoon Lager On derwijs. Het Nijverheidsonderwijs, de Avond-Lycea, de Handelsavond scholen, Land- en Tuinbouwscholen moeten worden bevorderd door steun aan het particulier initiatief. Bij de bevordering van en steun aan het Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs moet de gemeente steeds bedacht zijn op een gelijke behande ling van alle richtingen. In ruime mate moet gelegenheid worden geschapen voor lichameilijke oefening, voor sport en ontspanning. Jeugd- en speeltuinorganisaties verdienen gesubsidieerd te worden. Eerste kuikens per vliegtuig naar Frankrijk Hoewel het nog vroeg in het sei zoen is, is de éxport van kuikens al weer begonnen. Donderdag vertrok namelijk voor het eerst in dit jaar een Cessna-toestel van Aero-Holland van Ypenburg naar Lille in Noord- Frankrijk met een lading van vele donzige passagiers. Daarmee werd een begin gemaakt met een reeks ..kuikenvluchten", welke dit jaar Frankrijk zullen worden uitgevoerd Reeds kondigt de lente zich aan, zij het nog slechts in de nieuwe voorjaarsmodellen, waarop de Parijse modehuizen de belang stellenden vergasten. Hier twee nieuwe creaties van Maud <5 Nano. Links „Nanigo", op Mexicaanse motieven geïnspireerd, vervaardigd van stro in de natuurlijke kleur met kleine pom- poentjes als garnering. De hoofddoek van tafzij met een rood-wit ruitje. Rechts „Jalousie" in marineblauw zijdestro, gevoerd met wit vilt en voorzien van een wit koordje ter bevestiging. (Van een medewerker) Toen onlangs enkele bladen berich ten publiceerden over de stichting van een beverfokkerij op Wieringen, heeft de outsider niet kunnen ver moeden, dat het hier de voorloper betrof van een bestaanstak, welke vermoedelijk binnen afzienbare tijd voor geheel Nederland en wel spe ciaal voor Noord-Holland van het grootste belang moet worden ge acht. De beverfokkerij is laten wij dit vooröp stellen voor ons land niet geheel nieuw, hoewel eerst da terend van na de oorlog. De pionier op dit gebied is de heer Van Ginkel te Woudenberg, eigenaar van een belangrijke beverfarm aldaar, die genoemde farm met veel succes ex ploiteert en die de kleinere bedrij ven op dit gebied zo veel mogelijk helpt aan betrouwbaar fokmate- riaal. Daarbij ziet hij verder dan de dag van vandaag, want ook nam hij reeds het initiatief tot stichting van een fokkersvereniging in het zuiden des lands, wat in de eerste plaats nodig is voor onderlinge ruiling, in de toekomst ook met het buiten land, teneinde inteelt te voorkomen, en in de tweede plaats ter beharti- „IN GODSNAAM JEUGD PAK TOCH AAN" Wanneer alle goede dingen met God begonnen dienen te worden, dan hebben de Katholieke jongeren dat op deze dag zeker gedaan; n.l. gezamenlijk de Plechtige H. Mis in de Parochiekerk van Spierdijk, wel ke werd opgedragen door de Z. E. Heer J. J. Eeken, Pastoor te Zui- (Van een medewerker) II. Punt Z.A.-254 bevindt zich in de buurt van Zlina, aan de rand van het Tatragebergte. Een keurig on derhouden bergweide, op het eerste gezicht te klein voor vliegveld vormt hier het dak voor een enor me ondergrondse opslagplaats. In de bergen en onder de bodem be vinden zich ondergrondse hangars, kazernes, munitiedepots, reparatie- werkplaatsen. bureaux enz. Sommi ge feiten wijzen er op, dat dit on derkomen nog niet geheel gereed is. De bergweide is inderdaad een vliegveld en ruimschoots voldoende groot om de nieuwe UTA-4 op te laten landen. Dit nieuwe type trans portvliegtuigen is het toestel van het vreemdelingen-legioen en wordt bij vrijwel alle operaties gebruikt. Het is een twee-motorig toestel met hoge kruissnelheid en actie-radius. Hoewel het nauwelijks zwaarder en minder handelbaar is dan een jager, kan het 18 recruten met volledige uitrusting vervoeren. Zeer waar schijnlijk waren het eveneens UTA- 4 toestellen, die de stakers in Frankrijk terzijde stonden. Parachute-troepen. Het Vreemdelingen-legioen be schikt eveneens over parachute troepen, die in Tsjecho-Slowakije worden opgeleid. Overigens schijnt zich ook in het uiterste Zuid-Wes ten van Polen een opleidingskamp voor parachutisten te bevinden. De voornaamste bewapening van deze parachutisten bestaat uit een nieuw soort machinegeweer, dat nog niet eens 5 kg. weegt doch dezelfde vuurcapaciteit heeft dan aanmerke lijk zwaardere machinegeweren. Het is een product van een nieuwe wapenfabriek te Hanska Staianvica. Ook beschikken zij over een lange- afstand-geweer met ingebouwde kij ker, dat trefzekerheid geeft op 800 tot 1000 meter. Behalve met een zender-ontvanger zijn de parachu tisten van het Vreemdelingen-le gioen nog uitgerust met een auto matische pistool, dat verder draagt dan welk ander pistool ook. Op de loop is een micro-camera geconstru eerd en de trekker doet tevens dienst als afsluiter. Een vernuftig mechanisme zorgt er voor, dat het doel een fractie van een seconde, nadat de trekker-afsluiter is over gehaald wordt gefotografeerd. De trekker kan ook worden uitgescha keld, zodat gefotografeerd kan wor den zonder te schieten en eveneens kan geschoten worden zonder te fo tograferen. Een der vluchtelingen, die vanuit Hongarije dezer dagen in het westen is aangekomen, een jour nalist, die uitstekend geïnformeerd is, doch wiens naam we nu nog niet kunnen noemen, verzekerde, dat hij een der parachutisten had gesproken, die zeide de naam te dragen van Selinou en die een min of meer leidende functie vervulde in het rode legioen. Deze was vol gens eigen verklaringen, reeds vier maal gedropt in de westelijke zo nes van Duitsland, 2 maal in Span je, 7 maal in Frankrijk, 1 maal in Engeland en 3 maal in Italië. Se linou is een nog vrij jonge Span jaard, hoogstens dertig jaren. Hij kreeg zijn opleiding als parachutist in het Britse leger De taak van het rode legioen Officieel is de taak van dit vrij corps samengevat in tien punten, waarvan het meest interessant zijn: het aanwervefi van medestrijders, het uitwerken van de voorgestel de acties, de verzending van oor logsmaterialen, het verkennen van het operatie-terrein, het transport van manschappen en materialen naar het .operatiegebied, voorbe reiding der gevechten, het leiding geven aan de gevechten, het coör dineren van communistische acties van militaire aard in diyerse lan den. Intern zijn de laatste twee ta ken: onderhoud en bezetting bu reaux en steunpunten, opleiding van het kader. De „administratie" verdeelt de leden van het legioen in drie groepen: 1. de recruten, die in op leiding zijn; 2. de manschappen, die op de steunpunten vertoeven; 3. de manschappen in het operatiege bied. De namen van de meeste leiders zijn niet bekend. Een speciale brigade wapensmokkelaars? Er is reden om aan te nemen, dat het Legioen een speciale bri gade heeft, gespecialiseerd in de wapensmokkel. Deze brigade houdt zich niet alleen bezig met het be voorraden met oorlogstuig van de communisten in nog vrije landen, doch eveneens met wapensmokkel van oorlogstuig van Westerse ma kelij van het ene vrije land naar het andere. Nauwkeurige gegevens hieromtrent ontbreken. Het is ons evenwel bekend, dat er van zekere zijde verband wordt gelegd tussen de wapenleveranties naar enkele landen van de Arabische Liga. Voor een deel worden deze aankopen gedaan door „agentschappen". Het is welhaast zeker, dat niet alle wa penen, die op de vrachtbrieven en scheepspapieren staan vermeld, hun schriftelijk vastgelegde be stemming bereiken .doch via een omweg in handen vallen van com munisten in landen, die niet tot het zgn. Sovjetbloc behoren. Voor vaststaand neemt men aan, dat de smokkelexperts van het Rode Le gioen hierin voor een aanzienlijk deel de hand hebben. Voorzover wij zijn ingelicht, moet men niet verbaasd zijn, indien hieromtrent spoedig nadere bijzonderheden uit lekken, die op het eerste gezicht nog fantastischer zijn dan de gege vens, verwerkt in deze artikelen. Wapendepots in het buitenland Onomstotelijk vast staat, dat het Legioen wapenreservoirs heeft aangelegd in diverse vrije landen, o.a. in Griekenland, Frankrijk, Italië en Malakka. Zeker mag dan worden aangenomen, dat de on derhavige actie niet tot deze lan den beperkt is gebleven. Ook Tito heeft wapendepots ontdekt, die door het rode legioen in Joego slavië waren aangelegd. Slot volgt ERNSTIGE DIPHTERIE TE ZAANDAM Drie slachfo tfers Te Zaandam zijn in de afgelopen dagen verscheidene gevallen van diptherie geconstateerd, waarvan er drie dodelijke gevolgen hebben gehad. Daar de haard van de ziekte ge vonden werd in een gemeentelijke kleuterschool, werd onmiddellijk gelast deze school te sluiten. Alle kleuters werden behandeld door inspuiting met het prophylactische serum A.P.T.. een geneeswijze, wel ke dr. A. D. Bruin, directeur van het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam voor het eerst in de Zaan streek heeft toegepast en waarvan gunstige resultaten in het buiten land bekend zijn Twee van de slachtoffers waren kleuters, die op de betreffende school waren. In het gemeentelijk ziekenhuis bevin den zich thans nog drie patiënten die in direct levensgevaar verke ren. In de omgeving van de Oostzijde in Zaandam, waar de kleuterschool is gevestigd, is vele gezinnen huis arrest opgelegd. De injecties hebben ongeveer 6 weken nodig voor de ingespotenen immuun zijn voor de besmettelijke ziekte. De onlusten te Durban Leiders van Indiërs en negers hebben te Pietermaritzburg een noodcommissie gevormd om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van de onlusten te Durban en een beter begrip tot stand te bren gen tussen beide rassen. dermeer, bijgewoond en ter H. Tafel genaderd. Én met bijzondere be langstelling geluisterd naar de woorden die deze Geestelijke Leids man vanaf de kansel tot hen richt te:: „Want in Godsnaam jeugd, pak aan. De wereld bewijst met steeds duidelijker tekenen, dat het zonder God niet gaat. In de vergadering der Volken heerst wantrouwen, en ge varen bedreigen en beklemmen ieder. Talm niet, pak aan, en pro beer te redden". Na het gezamenlijk ontbijt in café Duijn. zetten de honderden zich tot het aanhoren van de diverse redenaars, die door de districts voorzitter C. Carsten waren ver welkomd en vervolgens ingeleid. Rede Mr. H. Khuneman. Met fors stemgeluid belichtte deze bijzonder begaafde spreker de maatschappelijke zijde van de standsorganisaties als volgt: Hon derd jaar geleden schreeuwde Karl Marx zijn „proletariërs verenigt U", en bracht de klassenstrijd. Strijd ge lijk overal in de kosmos plaats vindt, zag hij als het enigste ant woord dat de uitgebuite rechteloze arbeider kon geven aan de zichzelf bevoordelende macht van het kapi talisme. Niet omdat Rusland nu een macht vormt, herinneren wij ons deze woorden, doch om te beseffen hoeveel fouten ons aankleven, en deswege de hand in eigen boezem te steken. Tegenover Marx' woor den stelt de H. Kerk het beginsel van de aan gelijken verschuldigde broederliefde; de sociale rechtvaar digheid. Marx en zijn communisten He't is moeilijk om eigen belang uit te schakelen bij het overdenken van uw pro blemen. Toch is dat absoluut noodzakelijk voor het door gronden van uw eigen plaats in het door God verordend plan. Mr. H. Khuneman. V. verkeren in een beangstigende dwaling, veroorzaakt door de illu sie (een niet te verwerkelijken Utopia) vooroordeel (geen goed te willen horen van werkgevers) en eigenbelang (t.z.t. behoren tot bo vendrijvende laag en zijn deswege niet meer in staat tot een gezond oordeel. Want het is zo, gelijk Z. H. de Paus het in zijn Kerstboodschap van 1944 zeide: De ene mens is precies gelijk aan de andere. Hij wordt ge boren en sterft gelijk. Zij zijn allen broeders en zusters in God. Zij zijn weliswaar zeer verscheiden, gelijk alle verscheidenheid in de gehele natuur, maar hebben in iedere ver scheidenheid een taak voor elkan der. Volgens de Kath. Sociologen is de verscheidenheid veroorzaakt Twee actieve Noordhollanders, Wim Lakeman en Jo de Leeuw, trekken nu al vijftien jaar door de provincie en door ons land met een humoristisch programma waaraan de ware levenswijsheid niet ontbreekt en dat overal steeds met enthousiasme wordt ontvangen. Vooral op het platte land en met name in Noordhol land, dat zij altijd trouw zijn ge bleven, ziet men dit duo gaarne komen. Aanvankelijk traden zij op als er avondjes van verenigingen werden gegeven waarbij de vrolijke noot niet mocht ontbreken. Werkend al leen of te samen kregen zij, vooral in Schoorldam en omgeving, een zekere bekendheid, totdat een suc cesvolle avond, ze denken er nog met plezier aan, gegeven op de 20e Januari in Schoorl, voor hen aan leiding werd zich geheel op de kleinkunst toe te leggen die van af die dag hun gehele werkkracht op ging eisen. Zo werden zij be- roepsartisten en ze hebben van die daad nooit spijt gehad. Was het begin, vooral wat de keuze van medewerkers betreft, moeilijk, lang zamerhand ontwikkelde het duo 'n eigen stijl waarvan het kenmerken de is, dat ze beschaafd is en voor een ieder aannemelijk. Men ver mijdt spotten met politiek of be kende personen en de programma's die gebracht worden, kunnen de toets van een eerlijke critiek altijd doorstaan. Populaire groep Alles wat zij brengen, is eigen werk, tot de decors en de licht installatie toe, die zij met een eigen auto. waaraan een aanhangwagen is gekoppeld, door het land ver voeren. De teksten der sketches worden veelal door Wim Lakeman die ook nog een goed xylophonist is, zelf gemaakt. De muziek wordt, al vijftien jaar lang, door Jan v. d. Brink uit Alkmaar speciaal voor hen geschreven. Niet alleen voor verenigingen en zaalhouders treden zij geregeld op, ook bij de radio zijn ze welgeziene gasten. Hun 34ste optreden voor de microfoon hebben zij juist dezer dagen achter de rug en mede hier door steeg hun populariteit bij het uitgaande publiek aanmerkelijk. Hun voordrachten in West-Fries dialect, waarmede zij in en om Hoorn steeds veel succes oogstten, genieten ook een grote bekendheid. Voor de oorlog traden zij veel op voor het toenmalige O. en O., tij dens de oorlog hebben zij geruime tijd het hoofd boven water weten te houden, totdat zij in Juni 1944 moestten onderduiken. Na de be vrijding kwamen zij te voorschijn op B.S.-avonden en vaak ook speel den zij in Cadi-programma's. Dit jubileum, dat het duo Wi-Jo in het R.K. Verenigingsgebouw te Assendelft gaat vieren, is het beste bewijs, dat goede en gezonde hu mor in ons zo nuchtere Holland een grote waardering geniet. door verschillende vferzorging van de belangen, niet dus door verschil lende waardevolle mensen, en is derhalve in wezen niet verkeerd. Maar wel is het verkeerd, die ver scheidenheid te hanteren als mid del, om een ander het rechtvaar dige en menswaardige recht op een levenswijze, die het bereiken van het einddoel, de Hemel, te onthou den. In dat opzicht plegen wij te veel de zonde van nalatigheid, want wij zijn wèl de hoeders van onze broeders en hebben tot taak hen een voor God verantwoord be staan te bezorgen. Van nature zijn wij fnensen abso luut afhankelijk van anderen, boer, tuinder, bakker of metselaar, hij is niet meer, maar ook niet minder, belangrijk dan de man achter het weefgetouw, aan de lopende band of achter de teerketel. Nu is het een feit dat ieder individu op grond van zijn taak-overeenkomst zich'" tot soortgenoten voelt aangetrokken. De standsorganisatie is dus iets vanzelfsprekends. Dat de Bisschoppen die stands organisaties naar vermogen aan moedigen, is met het voorgaande voor ogen. zeer zeker niet om de organisaties elkaar onderling te la ten bestrijden, doch integendeel om te laten samenwerken. Waar uit de natuurlijke en door God gewilde verscheidenheid van individuen toch de onverbiddelijke eis tot samen werking spreekt, kan dat voor standsorganisaties al niet anders zijn. Aan het behoren tot een be paalde stand mag niemand zich dan ook het recht op privileges toeken nen of zich boven anderen verheven gevoelen. Dat is een verschrikke lijke fout die zich altijd wreekt. Dus samenwerken, op grond van goede regels. En dat is te bereiken wanneer de vertegenwoordigers van de standen hun spel sportief spelen, en goed getraind zijn. Zo moeten we op basis van wederzijds respect met elkaar samenwerken, elke stand de ander steunende en tegemoetkomende, en aldus de schijnbaar bestaande tegenstellingen overwinnende. Op deze wijze zal aan het zwaard, omgevormd tot ploeg of troffel, beter en zegenrijker werk zijn voorbehouden, dan haar door Marx werd toegedacht. Deze hoogst interessante met en thousiasme naar voren gebrachte waarheden lokten een vruchtbare maar vooral ook geanimeerde ge- dachtenwisseling uit, waarbij o.a. ondubbelzinnig de kracht van de kleine man via zijn organisatie nogmaals werd vastgesteld. De namiddagbijeenkomst werd aangevangen met vrolijke samen zang o.l.v. Nol van de Bos en ge volgd door een declamatiewedstrijd, waaruit de afd. Spanbroek als over winnaar te voorschijn trad. Rector Brands Diocesaan aalmoezenier van de jeugdstandsorganisaties, haakte aan bij het door de vorige spreker be toogde, waar deze vaststelde, dat alle mensen elkander nodig hebben. Waar het om gaat, is waar de aan rakingspunten. de grenslijn ligt. De Kerk heeft om die te bereiken twee deugden bijzonder aanbevolen. Rechtvaardigheid en liefde. Daarvan is de rechtvaardigheid het belang rijkste, en de liefde 'het schoonste. Een ieder bezit die deugden. Men behoeft er slechts voor in zichzelf te keren. Rechtvaardig zijn, is niet de gevoeligheid, doch de bewuste wil recht te doen aan al zijn mede mensen, voortkomende uit een in zicht in hun recht. Rechtvaardig heid betreft niet alleen de porte- monnaie, maar ook de eer en goede De geestelijke kant van de jeugdstgndsorganisatie is ge legen in rechtvaardigheid en liefde. De schoonste daarvan is de Liefde, omdat je op dat plan God ontmoet, in de jou omringende mensen. Zo kun je uit de kleinste wereld je contact met God de we reld verbeteren. Rector Brands. naam. en ook het recht op kennis. Rechtvaardig zijn veronderstelt een voortdurende inspanning tot het recht-doen aan allen. Zei de heer Khuneman niet met recht, dat wij te dom en te lui zijn om de hulp middelen <3ie ons ten dienste staan, te gebruiken? Hieronder vallen de standsorganisaties ook. Zijn we dat ook niet met het betrachten van het recht? Elk mens heeft recht op een menswaardig bestaan. De rechtvaardigheid zal hem het mini mum geven, doch de liefde nog iets meer. De liefde vraagt een offer voor de ander, vooral ook in het over winnen varr het eigen idee of voor oordeel. Maar het gaat niet goed als we de liefde gebruiken om van de rechtvaardigheid af te komen, b.v. een Kerstgeschenk geven, maar geen rechtvaardig loon. In het ver vullen van deze deugden zijn de standsorganisaties uitlopers van de Kerk, omdat die de mens in zijn eigen sfeer kunnen aanpakken, om Christus Vrede te brengen. De in vloed van deze organisaties, ten ging van de gemeenschappelijke vakbelangen. Het doel van de fokkerij, Over het doel van de beverfok kerij kunnen wij kort zijn. Het gaat hier in hoofdzaak om de huid, wel ke wordt verwerkt tot een dure bontsoort, de z.g. nutria. Als men weet. dat voor de oorlog zo'n bever pelsje en de bever is uiteraard maar een klein dier reeds onge veer f50.opbracht, dan moge men inzièn, dat hier met de nadien sterk gestegen bontprijzen wel de nodige muziek in zit. Doch het gaat niet alleen om de huid: de beverboutjes zijn reeds zeer gewild en gelden in menig chique grote stadsrestaurant als een uitverkoren delicatesse! En dan zijn er nog de snijtanden, hard als ivoor, die ook altijd nog een paar kwartjes per stuk doen. Uit de aard der zaak komt bij de opsomming van deze baten de rendabiliteitsvraag wel het eerst op de voorgrond. Welnu, vóór de oorlog was de si tuatie zó, dat een twintigtal paren van de z.g. moerasbever, afkomstig uit Zuid-Amerika, reeds een be hoorlijk bestaan opleverde. Daarbij vordert de aanschaffing van goede fokexemplaren de grootste uitgave, want voor zover onze inlichtingen strekken, is hiermede per paap wel een bedrag van f300500 gemoeid. Dan heeft men nog het bouwen der hokken, die zeer solide moeten zijn met een stenen of betonnen vloeren met een overdekking van harmoni cagaas, omdat anders de diere/1, zich uitgraven of al knagende de weg naar de vrijheid vinden. Ten slotte is een waterbassin van niet te grote afmeting, waarvan de in houd een paar mpal per week wordt ververst, vereist. Het voedingsprobleem wordt vrij eenvoudig opgelost. De bever neemt hoofdzakelijk plantaardig voedsel, zoals koolbla deren, groente-afval, wortelen enz. tot zich, waaraan eens per dag meelballen, gekookte aardappelen e.d. als krachtvoer worden toege voegd. De fokkerij gaat betrekkelijk snel. Reeds na ruim een half jaar zijn de dieren paarrijp en vier maanden daarna heeft men de eer ste jongen, in aantal variërend van vier tot acht. Dit proces herhaalt zich tweemaal per jaar, zodat men hieraan een goede bron van inkom sten krijgt, mede gezien het feit, dat men althans de eerste jaren nog tal van exemplaren van de hand zal kunnen'doen voor uitbrei- dig van de fokkerij. Dit in algemene zin Grote fokkerij bij Hoorn. Het initiatief om in deze provin cie en in het Noorden van het land de beverfokkerij ingang te doen vinden, is uitgegaan van de heer J. Bruin te Bobeldijk. gem. Berkhout. Daartoe heeft genoemde heer, wien het aan ondernemingsgeest niet ontbreekt, zelf het goede voorbeeld gegeven, want sinds vorig jaar heeft hij bij zijn woning in een viertal zeer solide hokken even veel beverparen ondergebracht. Dit is nog slechts een klein begin, want reeds is men aan het Keern onder de gemeente Hoorn naarstig bezig met de aanleg van afin beverfarm in optima forma. Naast een riant woonhuis worden hier voorlopig een twintigtal aan alle eisen vol doende verblijven opgetrokken en de tyd is niet ver meer, dat elk dezer hokken met eerste klas ma teriaal zal zijn bevolkt, zodat zij wier belangstelling in deze richting gaat, hier aanstonds hun fokexem plaren zullen kunnen betrekken. En deze belangstellig, mochten wij constateren, leeft reeds alom. Wieringen heeft reeds een kleine fokkerij en op meerdere plaatsen is deze zaak ln overweging. Resumerende menen wij met grond van redenen te mogen ver onderstellen, dat binnen niet al te lange tijd de beverfokkerij voor velen een bestaansmogelijkheid zal scheppen op een kleine oppervlakte grond, waarmede ongetwijfeld een algemeen belang wordt gediend, nog afgescheiden van de vraag, of hier mede mogelijk ook eerlang onze deviezenpositie zal zijn gebaat. Hoe het ook zij, met belangstel ling zien we de ontwikkeling van deze bedrijfstak tegemoet. Douane-ambfenaren veroordeeld De Haarlemse économische poli tierechter heeft twee op Schiphol werkzame hulpkomiezen van de douane, W. en B.. wegens overtre ding van het deviezenbesluit ver oordeeld tot vijf dagen gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis, welke tien dagen - had geduurd. Zij zijn dus op vrije voe ten gesteld. De twee beambten hadden een stewardess verzocht in Amerika twee paren nylonkousen te kopen voor het geld. dat zij haar hadden meegegeven. De officier van Ju stitie vond deze overtreding, zeer ernstig, aangezien het ambtenaren betrof van wie in de eerste plaats onkreukbaarheid wordt verwacht. Hij eiste een maand en ontzetting van het recht tot het uitoefenen van het beroep van ambtenaren voor een periode van twee jaar. Er wordt overwogen of deze be ambten eveneens disciplinair zul len worden gestraft. goede of ten kwade, ontstaat door de wil van de afzonderlijke indivi duen. En deze wil is pas strijdbaar wanneer zij in eigen milieu is ge smeed, gelijk de K.A. dit met zijn lekenapostolaat onder alle standen beoogt. Een voorwaarde om vrucht baar lekenapostolaat in eigen kring te kunnen uitoefenen, is zelf eerst bordevol gevuld zijn met de waar heid, de rechtvaardigheid en de liefde van Christus. Wordt dan inwendige mensen, die gebroken hebben met de sleur, en in de volstrekte eenzaamheid hun hart tot Hem weten te richten, in een woordeloos gebed. Hij zal je zeggen wat je plicht is om jouw bijdrage aan Zijn Plan te leveren. Ook deze entho»siaste spreker viel een daverend applaus ten deel, terwijl ook hij zich gaarne bereid verklaarde de vele opdoemende vragen uitvoerig te beantwoorden, en zulks ook metterdaad deed. Het slotstuk van deze door de afd. Spierdijk goed georganiseerde en welgeslaagde dag werd gevormd door de opvoering van Godfried Bomans leerrijke stukje. „De Drie koningen", en een slotwoord van voorzitter Carsten. waarin deze zich van zijn plicht van dankbaarheid jegens alle medewerkenden kweet. Met de wekroep: „Aan Christus Koning trouw" ging elk daarop zijns weegs. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3