Nieuw VET Republikeinse gebieden op Java, Sumatra en Madoera moeten vóór 15 Maart 1949 worden teruggegeven Dr. Drees lijdt niet aan overmatig optimisme Fargo OEJES (tpH SB!# tl I Iëéiéé ii ts één week iRIDGE DRIVE Storingen iom. Hoogervorst J J EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Pandit Nehru is tevreden Maandag 24 Januari 1949 44e Jaargang No. 11470 Conferentie van New Delhi aan de Veiligheidsraad Overdracht van de souver ei niteit nog dit jaar Matig tevreden Doeltreffende actie gevraagd indien één der partijen in gebreke blijft Een proces tegen de Katholieke Kerk „Dit is het begin" aldus Pandit Nehru Verklaringen op Schiphol Ned. optreden in de Pasoendan Bidweek-intentie van morgen Kroniek en Kritiek V.N.-gestook s Damesslips 99 Wollen werkhemden m. 2 zakken 11.29 Wollen jongens broekjes 2.94 Shawls 1.98 Wollen herenvesten 19.78 Skisokjes 98 !e PYAMA-FLANEL 3% punt per meter 7 - ALKMAAR 1 - Alkmaar 0000000000000 half acht q J., afd. Alkmaar een q aal, Hofplein, Alkmaar, Q O de KAJOTTERS-MILI- o IDONESIë. Q hrijven bij: Boekhandel O ird. Alkmaar; Sigaren- O e Sloot, Alkmaar en O 5, Alkmaar. O pers., f3,per paar. O 00000000000001 personen automobielen ^STELWAGENS voor Noordholland Dordzeekanaal - TEL. K 2264—226 nd inlichtingen nstratie op electro en ra- dio-techn. gebied worden allen door ons verholpen. BEL EVEN en spreek met ons af. Steeds staan wij voor U klaar! TEL 2803 ALKMAAR "N 3 mijnwer- nilie Ram- ren achter iel terechtl i een lang dan héél weerklinkt in de mu- Licht als n hoog in de beide tenslotte nt van de lijnl Abonnementsprijs <4.25 per kwartaal, <1.43 pei maand. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 CL pet m.m., minimum <2.50; in alle edities 26 CL per m.m., minimum t4.familie berichten 20 cl, resp. 30 cl per m.m. Bij contraci belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Often, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) EEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ^\E AZIATISCHE CONFERENTIE te New Delhi, die Zondag is gesloten, heeft in een resolutie aan de Veiligheidsraad aanbevolen, dat de gebieden op Java, Sumatra en Madoera, die voor de tweede politionele actie in het bezit waren van de Republiek, weer aan de Republiek moeten komen en niet later dan 15 Maart 1949. De leden van de Republikeinse regering en alle andere politieke gevangenen in geheel Indonesië moeten onmiddellijk in vrijheid worden ge steld. Om de Republikeinse regering in staat te stellen vrijelijk te handelen moet het bestuur van Djogja onmiddellijk aan de Republiek worden teruggegeven. Verder wordt de onmiddellijke terugtrekking gevraagd van de Nederlandse troepen uit Djogja en de geleidelijke terugtrekking uit de rest van het Republikeins gebied. Een dergelijk terugtrekken moet geschieden in een toestand en onder voorwaarden als door de C.v.G.D. of ieder ander door de Veiligheidsraad aan te wijzen lichaam voorgeschreven en wel vóór 15 Maart 1949. De resolutie zegt verder, dat alle beperkingen door de Nederlan ders op de handel van de Republiek gelegd, onmiddellijk moe ten worden opgeheven. Een interim-regering, samengesteld uit afgevaardigden van-de Republiek en afgevaardigden van de niet-Republikeinse gebieden, dient niet later dan 15 Maart 1949 met goedkeuring en hulp van de C.v.G.D. of ieder ander li chaam, door de Veiligheidsraad aangewezen, te worden ge vormd. De souvereiniteit over geheel Indonesië moet vóór 1 Ja nuari 1950 aan de Verenigde Staten van Indonesië te worden overgedragen. De betrekkingen met Nederland dienen geregeld te worden door onderhandelingen tussen de regeringen van Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië. Hangende de uitslag van de ver kiezingen voor een constituerende vergadering mogen geen nieuwe re gionale regeringen worden gevormd. De te vormen interim-regering zal de volledige regeringsbevoegdheid genieten, waarbij de controle over de gewapende strijdkrachten van die regering. Om dit alles te verzeke ren moeten alle Nederlandse strijd krachten uit geheel Indonesië wor den teruggetrokken op een tijdstip, vast te stellen door de C.v.G.D. of ieder ander door de Veiligheidsraad aangewezen lichaam. Hangende dit terugtrekken moeten de Nederland se troepen niet gebruikt worden voor het handhaven van wet en orde met uitzondering van een des betreffend verzoek van de interim regering en met goedkeuring van de C.v.G.D. Verder moet de interim regering vrijheid van handelen hebben in de buitenlandse zaken als vastgesteld, in overleg met de inte rim-regering en de Nederlandse autoriteiten door de C.v.G.D. (Van een bijzondere medewerker) Naar het oordeel der Kamer heeft minister In 't Veld zijn werk niet slecht verricht. Dit oordeel lijkt ons juist. Minister In 't Veld is bovendien een redelijk man, het geen gaarne gewaardeerd wordt. Toen hfl optrad als onze derde minister van Wederopbouw, fluis terde men in politieke kringen in Den Haag, dat het noodzakelijk werd geacht, dit Departement te reorganiseren. Wijzelf hebben op die noodzaak gewezen in een arti kel, dat wjj „misbruik van schaars- te"noemden. Hadden deze kringen, en hadden wij in onze bijdrage, ge lijk? Het komt ons voor, dat een ant woord alleen kan en mag geba seerd zijn op feiten. Welnu' Een Hollandse boer wenst zijn bedrijf weer op te bouwen, maar tegelijk te splitsen. Daardoor zou hij twee bedrijven hebben verworven van 30 H.A., die .ieder voor zich aan een gezin bestaansmogelijkheid schon ken. Een uitstekend plan, zou men zeggen. Maar Wederopbouw oor deelde anders. Ten eerste mocht die boerderij niet gesplitst worden. Ten tweede moest worden herbouwd zoals het geweest was. Ten derde moest inwendig alles worden ge moderniseerd, zodat een perfect bedrijf ontstond, een model. Het geval kostte f145000. De boer mocht hemel en aarde bewegen, de ambtenaar bleef bij zijn beslissin gen. Maar wè.t besliste deze eigen lijk? Ten eerste dat de zoon van de boer géén bedrijf zou krijgen en dus géén gezin kon vormen. Ten tweede, dat de boer ver boven z'n financiële krachten werd belast. En op deze wijze nam een hoofdamb tenaar van Wederopbouw een be slissing, die én sociaal én financieel niet anders dan „misbruik van schaarste" kon heten. Een grote deviezenverdienende industrie in Eindhoven vroeg en verkreeg vergunning tot uitbrei ding. Terecht! Alles in orde... neen toch niet, er moet nog adrriïnistra- tief iets in orde gebracht worden en daarom zal de industrie wach ten! Ik zwijg over de huurkwestie. Volgens de minister moet het huur- peil 60 pet. omhoog, wil huizenbe- zit weer rendabel kunnen worden. In een kleine gemeente in Zuid- Holland is de noodzaak daarvan wel zéér duidelijk gebleken: twee charitatieve verenigingen hebben haar onbezwaard huizenbezit gratis aan de gemeente aangeboden: zij kunnen de financiële last ervan niet meer dragen! Maar huren zijn een kwestie van regeringsbeleid, niet van ambtenarenbeslissingen. Is dit ook zo met de gecorrigeer de bouwtoewijzingen voor de niet of weinig geteisterde Noordelijke provinciën? De minister grondt zijn veranderingen op het teveel aan bouwvakarbeiders in het Noor den en het tekort elders. Was het dan niet beter, zoals de heer An- driessen vroeg, de arbeidsvoorwaar den voor deze categorie aantrekke lijker te maken? De gekozen weg der correctie is de gemakkelijkste, maar of het de beste is, valt zéér te betwijfelen. Ofschoon men dus stellig van 'n vooruitgang kan spreken, menen wjj toch, dat de feiten uitwijzen, dat nog al te veel ambtenaren van Wederopbouw hun bevoegdheden niet verstandig, soms zelfs onge oorloofd, hanteren. Door een gron dige reorganisatie had minister In 't Veld dit kunnen voorkomen. Het is daarom te betreuren dat hij daar toe niet tijdig is overgegaan. Het zou hém nog meer lof en óns meer huizen en meer bevredigende be handeling van zaken hebben ge schonken. Vijandelijkheden in Peking gestaakt PEKING, 22 Jan. (A.P.). Het Noord-Chinese hoofdkwartier van generaal Foe Tso-Ji heeft Zater dag bekend gemaakt, dat de vijan delijkheden in Peking gestaakt zijn. De order om het vuren te staken was vervat in een uit 13 punten be staande overeenkomst met de com munisten, die de stad belegerden, aldus het communiqué. De verkiezingen voor een Consti tuerende vergadering van Indonesië moeten vóór 1 October 1949 voltooid zijn. Aan de C.v.G.D. of ieder ander DE KOMINFORM EN KARDINAAL MINDSZENTY ANKARA (K.N.P.) Uit welinge lichte bron te Ankara vernemen wij, dat de Hongaarse regering met het oog op het proces te gen Kardinaal Mindszenty, stappen heeft gedaan bij de satellietstaten van de Sovjet- Unie, om haar te voorzien van gegevens, feitenmateriaal en documenten, die zouden kunnen bewijzen, dat het Vaticaan zich zou hebben gemengd in de bin nenlandse aangelegenheid van die landen. Hieruit word gecon cludeerd, dat de Kominform het plan heeft, het proces tegen Kardinaal Mindszenty te ma ken tot een protest tegen de Ka tholieke Kerk. door de Veiligheidsraad aan te wij zen lichaam moet de bevoegdheid worden gegeven de uitvoering van de voorgaande aanbevelingen onder supervisie van de Veiligheidsraad te verzekeren. In geval een van beide partijen niet voldoet aan de aanbevelingen van de Veiligheidsraad moet de Raad tot doeltreffende actie over gaan onder de grote bevoegdheid, die hem verleend wordt door het Handvest van de Verenigde Naties, om de aanbevelingen te doen uit voeren, De landen-leden van de UNO, die op de conferentie van New Delhi vertegenwoordigd zijn, belo ven plechtig hun volledige steun aan de Raad bij de toepassing van elk dezer maatregelen. In een tweede resolutie wordt aanbcj/olen, dat de deelnemende landen tenejide de onderlinge sa menwerking in de Indonesische AZIATISCHE CONFERENTIE GESLOTEN NEW DELHI, 23 Januari (A.P.) Zondagmorgen heeft Pandit Neh ru, de premier van India, in de slot zitting van de Aziatische conferen tie gezegd, dat het misschien niet juist was te zeggen, dai dit het einde van het werk was. Juister zou de opmerking zijn, dat dit het begin van de taak was en het einde van het eerste stadium. „Terwijl de hele wereld op het ogenblik een vraagteken is" en som migen ter conferentie van oordeel waren, dat er buiten Indonesië ook andere kwesties besproken hadden behoren te worden, is het van le vensbelang, dat wij ons op dit ene probleem concentreren. „Wij hebben er veel zorg aan be steed iets te formuleren, dat duide lijk omschreven, practisch en uit voerbaar is en wij hopen, dat de Veiligheidsraad beseft welke gevoe lens daarin verborgen liggen". „Het belangrijkste van deze con ferentie is de vriendschappelijkheid en de samenwerking van alle aan wezigen ter conferentie", verklaarde Nehru. „De conferentie zou wel eens een voorbeeld voor andere kunnen worden". „Wij hebben hier niet in een vijandige stemming vergaderd, zelfs niet jegens Nederland, dat in Indo nesië een onrechtvaardigheid be gaat", betoogde Nehru. kwestie te verzekeren: 1. met elkan der in voeling moeten blijven door de normale diplomatieke kanalen en 2. hun afgevaardigden bij de UNO of hun diplomatieke vertegenwoor digers instructie moeten geven ge zamenlijk over de kwestie overleg te plegen, In eer, derde resolutie wordt ver klaard, dat de conferentie van me ning is, dat de deelnemende regerin gen overleg met elkaar zullen ple gen teneinde de middelen te vinden een apparaat te construeren met inachtneming van de betrokken ge bieden, om overleg en samenwerking binnen het kader van de UNO te be vorderen. Bij zijn terugkeer Zaterdagmiddag op Schiphol heeft minister-president dr. Drees gezegd, te geloven, dat zijn reis veel nut heeft gehad voor een onderling begrip tussen Bata via en Den Haag. De minister-pre sident verklaarde echter verder, na drie en een half jaar de Indonesi sche kwestie te hebben meegemaakt, niet aan een overmatig optimisme te lijden, hoewel er, wat betreft de geest van de door hem gevoerde besprekingen en de daaruit voort vloeiende mogelijkheden, reden is voor optimisme. Dr. Drees zei vervolgens, dat het hem leek, dat de feitelijke instel ling van een interim-regering spoe dig kon worden verwacht. Hij wilde niet bevestigen, dat de te Djogja gevonden documenten Moh. Hatta persoonlijk compromitteren. Wel achtte hij de republikeinse rege ring in haar geheel er bfl betrok ken. Dr. Drees legde er nogmaals de nadruk op, dat de oplossing van de kwestie zou worden bevorderd, in- Het verluidt uit Londen, dat H.M. de Koningin met de Prinsesjes en Z.K.H. Prins Bemhard binnenkort naar Tirol zullen gaan om een korte vacantie te nemen te Sankt Anton am Arlberg. Over zicht van deze tussen de bergen gelegen winterbadplaats. Ge heel recht het hotel Post, het bekendste hotel in Sankt Anton. dien men internationaal de zaak rustig bekeek. Verheugd was dé minister-president over het feit, dat de conferentie van de deelstaten eenstemmig tot het besluit is ge komen, te trachten zelf tot overeen stemming te geraken met de ver tegenwoordigers van de republiek. Onder de vertegenwoordigers van de republiek zijn zeer zelfstandige nationalisten en anderen, die sym pathiseren met de republiek. In eigen kring trachten zij nu de moei lijkheden op te lossen. Dat er niet werd gesproken met Hatta vond zijn oorzaak in het feit, dat deze de bespreking gaarne op een andere plaats wilde houden. Deze plaats was ons eerst bekend toen wij op het punt stonden naar Nederland te vertrekken. Wij zaten al in de auto om naar Nederland te vertrekken. Over de Vrijdag in de Veiligheids raad ingedeinde resolutie wilde de minister-president zich niet uitla ten. Hij hoorde hiervan enkele ogen blikken na zijn aankomst. „Och, ik verwonder mij nergens meer over", aldus dr. Drees en hiermede was het gesprek met de journalisten ten einde. i Surinaamse landbouwers achter Pandit Nehru PARAMARIBO, 22 Jan. Aneta. De Surinaamse landbouwersvereni ging heeft aan Pandit Nehru het volgende telegram gezonden: „De Indiërs en Indonesiërs in Suriname zijn vol hoop, dat de conferentie te New Delhi zal leiden tot herstel van de vrijheid van Indonesië. Wil onze bewondering en goede wensen aan alle gedelegeerden overbren gen". Het telegram was getekend door Karamatali, Sumita en Ram- lakan. De vereniging is grotendeels Hindostaans. Republikeinse leiders blijven, weigeren BATAVIA, 23 Jan. (Reuter). Volgens een gewoonlijk betrouw bare bron te Batavia handhaven de op Sumatra geïnterneerde republi keinse leiders hun weigering met de Nederlanders te onderhandelen over de vorming van een federale interimregering, tenzij het republi keins kabinet toestemming krijgt bijeen te komen en als regering wordt erkend. Minister-president dr. W. Drees na zijn aankomst Zaterdagmid dag per Constellation „Tilburg" van de K.L.M. op Schiphol. De minister-president legt enige verklaringen voor de pers over zijn bevindingen in Indonesië af. Links van dr. Drees de Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr. mr. E. F. M. Michiels van Verduy- nen,' die eveneens terugkeerde. FEDERALE AUTORITEITEN BLEVEN IN GEBREKE BATAVIA, (A.P.). Het Neder landse leger heeft in de Pasoendan, de federale staat op West-Java, handelend moeten optreden om de rust te herstellen. In een proclama tie van generaal-majoor Engels, de Nederlandse territoriale comman dant, zegt deze gedwongen te zjjn geweest opdracht te geven,, tot het doen van enkele arrestaties. „Meer dan eens", aldus de com mandant, „heb ik er bij de bevoeg de autoriteiten op aangedrongen duidelijke en ondubbelzinnige maat regelen uit te vaardigen om in Pa soendan de orde te handhaven en zo nodig te herstellen. Ondanks dit zjjn er weer invloeden aan het werk en in het bijzonder de laat ste dagen die de orde en veilig heid in Pasoendan in gevaar heb ben gebracht. Ik vertrouw, dat de regering van de Pasoendan alle hulp zal verlenen, opdat ik niet meer dan noodzakelijk tussenbeide zal behoeven te komen". Ook uit Oost-Java komen be richten te Batavia binnen, die wij zen op toenemende onrust, niet al leen in de gebieden, welke tot voor kort onder Republikeins bestuur stonden, maar ook in de oostelijke uithoek van het eiland, waar sinds 1947 de Nederlanders meester zijn geweest. De heer Martin verlaat de K.L.M. De heer J. Martin heeft tegen 1 Augustus a.s. ontslag gevraagd als directeur van de K.L.M. Sinds 1 Mei 1921 was de heer Martin aan de K.L.M, verbonden, gedurende de laatste jaren als directeur Vervoer. Mogen alle heidenen tot het ware geloof ge bracht worden. Nieuwe Franse lening voor Wederopbouw PARIJS, 24 Jan. (Reuter). Vandaag is de inschrijving geopend op de nieuwe Franse lening voor wederopbouw en wederuitrusting. De minister van financiën, Maurice Petsche, heeft gisteren in een ra diorede een beroep gedaan op het Franse volk om op de lening in te schrijven. Alles, aldus de minister, wijst er op, dat de stabiliteit van de franc en de overwinning op de inflatie in zicht zijn. De bankbil- jettencirculatie is in 1948 met 7 pet toegenomen, vergeleken met 28 pet in 1947 en 26,5 pet in 1946. Israël sluit zich bij geen één blok aan De premier van Israël, David Ben Goerion, heeft te Haifa in een ver kiezingsrede gezegd: „Israël heeft de vriendschap van de toonaange vende mogendheden der wereld no dig maar zal zich niét vereenzelvi gen met een van de beide blokken". Hij verklaarde dat het leger „geen enkel standpunt zal opgeven en dat die gedeelten van Israël, die nog door vreemde strijdkrachten zijn bezet, zullen worden veroverd als ze niet worden afgestaan bij vreedzame onderhandelingen". Heden begint het proces Kravchenko Heden begint het proces tussen Kravchenko, de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid" en Les Lettres Francaises. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. WEINIG WIND Meest zwaar bewolkt met voornamelijk vannacht hier en daar enige lichte regen. Langs de Waddenkust aanvankelijk matige wind uit Noordelijke richtingen, overigens zwakke veranderlijke wind. Vannacht iets minder koud, morgen- overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. RODE NEDERLAAG IN JAPAN Liberalen winnen TOKIO. 24 Jan. (A.F.P.). Vol gens de tot nog toe bekend gewor den uitslagen van de Zondag in Japan gehouden verkiezingen zou de socialistische partij een grote nederlaag hebben geleden. De libe ralen daarentegen, die onder lei ding staan van de minister-presi dent, Josjida, schijnen succes ge boekt te hebben. Van de tot nog toe gekozen ge bleken 120 volksvertegenwoordigers zijn er slechts zeven socialisten te gen 75 liberalen en verder 22 de mocraten en drie afgevaardigden van de communisten en de arbei derspartij. Josjida is herkozen evenals de voormalige minister-president As- jide, die gearresteerd was in ver band met een kwestie van finan ciële malversaties en onder borg tocht in vrijheid werd gesteld. (Sm.) De Verenigde Naties heb ben hun organisatie gesticht, om de vrede en wat daarmee verband houdt, te bevorderen, de Veilig heidsraad is een der organen van de U.N.O., om speciaal voor de vrede te waken. Maar hoe anders komt het uit! Wij spraken reeds eerder over de onvolgroeide V.N. en over de verpolitiekte V.-Raad. De ontwikkelingen inzake het Indo nesische probleem bewijzen het. Het zou veel beter gaan, indien het buitenland zich met de Indonesi sche kwestie minder bemoeide, her haalde minister Drees, toen hij Za terdag op Schiphol terug kwam en minister Stikker zei met andere woorden hetzelfde in een rede voor de buitenlandse persvereniging in den Haag. Hij veroordeelde in zachte diplomatieke termen de voorgestelde resolutie van het Dis puut-gezelschap in Lake Success, waarvan wij reeds eerder de on houdbaarheid aantoonden, gelijk het grootste deel van onze pers dat deed en doet. Wat de V.N. op het ogenblik doen, braaf gesecondeerd door de stellig-niet-ongevaarlijke Aziatische conferentie in New Delhi kan bezwaarlijk anders genoemd worden dan gestook in het Indone sische gezin! Zeer zeker moeten de moeilijkheden met de Federalen ook thans nog niet worden onderschat. Hen bindt met de republiek als we dat „politieke begrip" even mo gen aanhouden het besef van het nationalisme, een band, die sterk is, hoewel niet sterk genoeg om zonder meer de bezwaren van de Deelstaten tegen de republiek te ondervangen. De Deelstaten willen samenwerken met de republiek, zij willen eigenlijk geen V.S.I., zelfs geen interim-regering, zonder de republiek, maar zij hebben ook ernstig bezwaar tegen een over- héérsende positie van de republiek. In elk geval zijn, zoals men weet, de Deelstaten, door middel van het Indonesische Bijzonder Federaal Overleg, doende contact op te ne men met de republiek, en dit heb ben wij ook niet zonder bezorgd heid gade te slaan. Hoewel nu in tussen kan worden gezegd, dat door dit contact de peiling van de mogelijkheden inzake de inschake ling van republikeinse krachten voor een groot deel een Indonesi sche zaak is, schijnt het internatio nale milieu veel meer partij te kie zen voor de republiek. Hier open baart zich het gestook in het In donesische gezin in optima forma. Onbegrijpelijk en onrechtmatig, en slechts te verklaren uit de over weging, dat zekere internationale belangen meer baat vinden bij deze tactiek van „verdeel en heers" tus sen de Indonesische groepen, dan het volgen van de weg, welke Ne derland wil bewandelen; dat is een constructieve opbouw voor alle In donesische volkeren, samen met alle goedwillende krachten uit alle gebieden, samen met Nederland, dat daar plichten en rechten heeft, gefundeerd op een historische ver- antwoordelijkheid ^.1. f~- li 10.000 ton vuurvast materiaal worden verwerkt in de nieuwe batterij Dirk I van de Cokesfabriek Maurits op het terrein der Staatsmijnen bij Beek. 75 ovens bevat deze batterij, de grootste van Europa en gebouwd volgens een geheel nieuw systeem. Tien enorm aantal soorten stenen, in grootte variërend van een sigarenkistje tot amper te hanteren blokken, wordt in deze acht ste ovenbatterij verwerkt, die de capaciteit van de Maurits op 7500 ton per dag zal brengen. „Bloemfontein" kan door staking niet vertrekken Ook Zondag kon het m.s. „Bloem fontein" van de Verenigde Scheep vaart Maatschappijen, dat reeds Vrijdag j.l. met passagiers en vrachtgoed naar Zuid-Afrika zou vertrekken, de Amsterdamse haven niet verlaten. Het schip ondervindt deze vertraging als gevolg van de staking in de' Amsterdamse haven. Nederlander wegens moord in België gepakt Een jonge Nederlander, Jan van Eyzeren uit Amsterdam, die te Eynatten, nabij Eupen is gearre steerd, heeft bekend te Strass aan de NederlandsDuitse grens, een tolbeambte te hebben vermoord. Samen met twee andere Nederlan ders, onder wie een gewezen SS- man, had hij een gewapende bende gevormd om in Duitsland te plun deren. Staatsloterij 's-GRAVENIIAGE, 24 Jan. De prijs van f 20.000 viel op' no. 20681. Stijgende werkloosheid in Amerika NEW YORK, 24 Jan. (Reuter) Volgens de ..New York Times" is de werkloosheid in vele delen van de Ver. Staten toegenomen, doch verwachten,, noch het bedrijfsleven, noch de regering, dat de industriële bedrijvigheid een belangrijke daling ten opzichte van het hoge niveau van het vorige jaar te zien zal geven De verwachtingen van de econo men der Amerikaanse vakbeweging zijn echter pessimistischer dan die van de meeste industriëlen. Vol gens hen zal het aantal werklozen, dat in het najaar van 1948 ongeveer 1.600.000 bedroeg, in het komende voorjaarchs waarschijnlijk stijgen tot 3.500.000,—

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1