Nieuw Kravchenko: „Ik verliet mijn land om de waarheid te vertellen" Sultan Hamid acht de ontwerp-resolutie denigrerend voor de deelstaten Frankrijk erkent Israël Het Chinese Duinkerken is begonnen isch geluid ESTEIJN GROTE PROTESTMEETING nodig zijn t onze en 1.95 2.76 - 2.69 2.85-1.69 prijzen! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De wereld dromt samen om Kravchenko 2r Januari 1949 44e Jaargang No. 11471 Uiterst bedenkelijk Heersers van 't Kremlin brachten Russjsch volk tot wanhoop Proces zal drie weken duren in het Concertgebouw op 14 Februari Op deze wijze zal West-Borneo niet deelnemen aan de besprekingen Eire houdt vol Kroniek en Kritiek Sjahrir en Leimena naar Lake Success Engeland zal spoedig volgen Vermoeide regeringstroepen over de Yangtse Laatste nieuws [itimatie-kaarten voor de aandacht verdient, en van ere blijk van verantwoorde, bij vele ouders, waarvoor :n vorig artikel pleitten, zou op de weg van vele jeugd- ties liggen om eens met wat nst aandacht aan de film te t. Eigenlijk moest het niet ien, dat 's Zondagsmiddags, maal toe, in een patronaats. jeugd van 8—14 jaar wordt luden met een Wild-West- i twijfelachtig allooi, zonder n met een erbarmelijk slecht vaarvan de vertoner, die is geheel te goeder trouw handelen, niet eens de ikaarten kon vertonen. De schoolfilm vooraan t huidige ontwikkelingssta- m de film, speciaal die van dfilm, zouden wij voorlopig voorkeur willen geven aan geleide schoolfilm. Hier kan erne middel op uitstekende >or instructieve en paedago- loeleinden worden gebruikt lat aan de jeugdige fantasie wordt berokkend. De eigen- ntspanningsfilm blijft dan ïog altijd een «zorgenkind, lar worden er in Engeland, kend, bij de J. Arthur Rank- tie de laatste tijd, onder ie van Miss Mary Field, dene jeugdfilms vervaardigd, l wij hier in Holland o.a. Christmas" en „Fortune fwel „de Rit op de Locomo- ;en, maar het zijn er nog te an ze hebben bovendien het dat ze vi de Engelse taal gesproken. t Filmcongres werd, en met oor mensen uit de filmwe- t bezwaar van het maken derfilms naar voren gebracht n, die er ongetwijfeld zijn, iderzijds moet het, desnoods p van buiten af, zoals is ge net de studentenfilm „Zes toch mogelijk zijn, al is het 3 bescheiden plan, met een Nederlandse film voor de 3or de dag te kunnen komen, hem ook hier niet zozeer in titeit als wel in de qualiteit. irming van jeugdfilmclubs 1 goed doen, dat kan, vooral re plaatsen, in samenwerking bioscoopexploitant geschie- i, althans men kreeg op het imse congres daar een ster- jk van, zeker geneigd zullen dit streven hun steun te t. De houding der Kerk van Schalen O.F.M., die de der katholieke kerk op het belichtte, wees er op dat de :ker niet afzijdig tegenover als zodanig staat. Weliswaar lij verscherping der Rijks- nodig maar van een alarm- l kon ook hij niet spreken. :htte hij grote gevaren niet ildig, daarom werd van deze eciaal gewezen op de plicht katholieken om te zorgen, dat bij radio en pers het ge- een stem in het kapittel te Dat zijn wij tegenover onze arplicht. Het zal daarom zaak niet een afwachtende hou- 1 te nemen, maar om ook op :in een zo groot mogelijke t te ontplooien opdat de hepping van een moderne ippij, in plaats van een vloek jeugd, een gezond en waar- spanningsmiddel worde. Alpino's in diverse kleuren Zware werksokken legerkleuren en zwart Dames camisoles EGMOND AAN ZEE aan van ge- as prachtig, eens laten gaat papa en kijkje in dat gaan?" rgenochtend en jij en je de tevreden, de jongens zegt Car- md uit, met En dan.... Abonnementsprijs 14.25 pei kwartaal, 11.43 pe> maand, Inclusief Incasso. Advertentle-tarlet per editie 16 et per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 ct per m.ms minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp. 30 ct per m.m. Bij contraci belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel. Hoofdredacteur H N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Often, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) *EIT VA Al HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE ingewikkeldheid van het In donesische vraagstuk school altijd in de onmogelijkheid de drie aspecten ervan te doen samenlopen: het nationale, het Indonesische en het internationale. Terwijl thans gelukkig de ontwikkeling in Neder land en Indonesië in parallelle richting bleek gebracht, zodat een bevredigende en duurzame oplos sing nabij was, wordt dit o, iro nie! verhinderd door het orgaan, dat de vrede en rechtsorde in de wereld moet handhaven. Waardoor is deze voor de Uno en de. Veilig heidsraad zo beschamende, ja uiterst bedenkelijke toestand ont staan? Op de eerste plaats is er de ver scherpte strijd tussen de Sovjet- Unie en de USA. Daarom, meent Dr. Vlekke in het eerste nummer van de Internationale Spectator, heeft Amerika de leiding genomen in de actie tégen Nederland: het gunde deze leiding niet aan Rus land. Vervolgens is er de nationalisti sche nederlaag in China: Amerika tracht nu het verlies van Tsjang Kai Sjek goed te maken door het winnen van Nehru. Walter Lippman heeft er zeer onlangs openlijk op gewezen. Ten derde is er Nehru zelf, die op de dag der vrijwording van India 15 Aug. 1947 het begin van een nieuw imperialisme aan kondigde: „Wij, India, moeten de leiding nemen in Azië". Daarbij komt dat Nehru in grote interne moeilijkheden verkeert: op het in December gehouden congres zijner partij is hem zijn dictatoriaal op treden ernstig verweten. Hij grijpt nu het Indonesische probleem aan om het zéér heterogene gezelschap van Mohammedanen en Hindoes, van blank en bruin, van groten en kleinen, te verenigen onder zijn vlag. Daardoor maakte hij zichzelf tot de belangrijkste Aziatische fi guur. Begerenswaardig voor Ameri ka om 't vertrouwen en de vriend schap van zo iemand te winnen! ZO vertoont het Indonesische probleem in zijn internationaal aspect belangrijke, beangstigende en bedenkelijke, ontwikkelinlgen: het schuift Amerika sneller naar India toe. het heeft van de Veilig heidsraad een debatingclub ge maakt. van laag niveau overigens waarin het gebrek aan elementaire sportiviteit kenmerkend is gewor den. Maar het bedenkelijkst is de klaarblijkelijke inmenging in inter ne aangelegenheden. Noch Veilig heidsraad noch Uno, noch één van hun leden heeft een geldig excuus, nu Nederland herhaaldelijk heeft aangeboden de kwestie voor het Internationale Hof te brengen. Waarom vrezen de Uno en de Raad een onpartijdige uitspraak van het hoogste rechtscollege? In feite heeft de Raad door zijn optreden de onrust in de wereld eriorm vergroot. Wanneer een groep Schotten zich meester weet te maken van de microfoon om „nationalistische ideeën te verkon digen, waarom zou de Raad in dien het enige van haar leden ge legen komt dan niet Engeland opdragen voor een bepaalde datum aan Schotland volledige „vrijheid" te geven? En waarom zou dit „te gelegenertijd" niet evenzeer kun nen t.a.v. Californiërs in de USA, van Minotoba in Canada, van Hai- derabad in India, van Tracië in Griekenland enz. enz.? Te gelege ner tijd: d.w.z. zodra een of ander lid van de Raad of van de Uno het in haar eigen belang acht. Tot deze staat van barbaarsheid daalt de wereld af door de wijze waarop de Raad zich met Indonesië bemoeit. Wanneer hier niet een halt wordt geboden, verwordt de Raad tot het orgaan dat door alle destructieve en revolutionnaire krachten, waar ter wereld ook, kan worden ge hanteerd tot omverwerping van in terne staatsorde en de verbreking van natioale saamhorigheden. Dit is uiterst bedenkelijk! OOK daarom moet Nederland, het land van Grotius, zich blijven verzetten tegen het afglij den van de Raad: van handhaver van recht en vrede verwordt hij tot bevorderaar en voltooier van revolutie en- onrust. Wij boden In donesië een vrijheid en verbonden heid aan, die verder gaat dan b.v. die welke de I^SA aan de Philippij- nen hebben toegestaan. Er is meer reden voor de Raad in de bres te springen voor de Philippijnse leider Luis Taruc dan voor de republi keinse president Sukarno! Waarom zou hij het „te gelegener tijd" niet doen? Om het Nederlandse en Indone sische, maar ook om het wereld belang móeten wij ons tegen de on redelijke. partijdige en gevaarlijke bemoeienis van de Raad met kracht blijven verzetten. Wij móeten ver hinderen dat inmenging in zuivere interne aangelegenheden van een lidstaat gesanctioneerd wordt. Des noods moeten wij bereid zijn tot zware offers om de stabilisering van deze uiterst bedenkelijke ont wikkeling in de werkzaamheid en werkwijze van de Raad te voorko men. Wij zijn dat verplicht aan ons 7e'f. aan Indonesië en aan de wereld. Dr. JOS. J. GIELEN WEERSVERWACHTING riIedD uedpeld door het K.N.M.I. te r® geldig van Dinsdagavond tot woensdagavond. WEINIG VERANDERING Aanvankelijk zwakke, maar later wat toenemende zuid oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar ydelyk nevel of mist, doch overegend droog weer. Van- op meeste plaatsen c te vorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. MAANDAGMIDDAG is te Parijs het proces begonnen tegen het pro-communistische weekblad „Les Lettres Francoises", waartegen Victor Kravchenko een aanklacht wegens laster heeft ingediend. Het weekblad had namelijk beweerd, dat Kravchenko niet de auteur is van het boek: „Ik verkoos de vrijheid", omdat hij, Kravchenko, niet voldoende geletterd zou zijn om een boek te kunnen schrijven. Verder beschuldigde het weekblad Krav chenko als een dronkaard en als een verrader van zijn land. Nadat de president de gewraakte artikelen had voorgelezen, verklaarde Kravchenko met luide stem, dat hij besloten had zijn land te verlaten om de wereld de waarheid te vertellen „hoe mijn land leeft en lijdt onder de Sovet-dictatuur". De directeur van het weekblad, Claude Morgan en een medewerker, André Wurmser, stonden thans te recht. De rechtzaal was tot de uiterste hoeken gevuld en het publiek gaf met gejuich en gejoel zijn stemming weer. Duidelijk bleek, dat de goed gebouwde Kravchenko, met zijn donker krullend haar, het publiek op zijn hand had. Tot de 'geroepen getuigen be horen onder andere: Pierre Cot, lid van het Franse parlement en oud minister Van luchtvaart; Frederick Joliot-Curie, de beroemde Franse natuurgeleerde, kolonel Raymond Marquie, die onlangs als hoofd van de Franse missie te Moskou is te ruggeroepen en Albert Bayet, de voorzitter van de Nationale Fede ratie van de Franse pers en oud-lid van de Radicale partij, die als zo danig aftrad omdat hij meer naar links overhelde. Men verwacht, dat het proces on geveer drie weken zal duren, met drie zittingen per week, te weten op Maandag, Dinsdag en Woensdag. Kravchenko, die in het Russisch sprak, zeide, dat het Kremlin aan de verdediging opdracht heeft ge geven hem met leugens te bezoe delen. Hij deed een beroep op de Russen over de gehele wereld om het communisme tot het einde toe te bestrijden. Toen ik in de Ver. Staten aankwam, aldus ging Krav chenko verder, was het mijn plan om onder het Russische Sovjet-re giem vandaan te komen en het te gaan bestrijden. Ik verliet de Sov jet-Unie om de waarheid te ver tellen over een regiem, dat niet op waarheid, doch op barbarendom be rust. De heersers van het Kremlin heb ben het Russische volk tot wanhoop gebracht door hen aan een heer schappij van terreur te onderwer pen. Stalin en Molotof zullen eens sterven, maar Rusland is onsterfe lijk, zo riep de auteur uit. Onder de getuigen, aldus Krav chenko, die door het Politbureau zijn gezonden, zijn er enkelen die ik-persoonlijk ken, „Zij denken er net zo over als ik", zeide Kravchen ko, maar zij zullen gedwongen worden het tegengestelde te zeg gen van wat zü denken. Zij hebben vrouwen, kinderen en naast ver wanten achtergelaten als gijzelaars en hebben de gehele macht van een politiestaat tegen zien.'' Na een aanval op de „heersers van het Kremlin" verklaarde Kravchenko niet geschreven te hebben tegen Frankrijk de Franse regering of het Franse volk doch geschreven te hebben tegen de Sowjet-Unie en dat daarom de Franse communisten hun vader land de Sowjet-Unie moesten verdedigen. De verdediger protesteerde toen Kravchenko kwam te spreken over de leider der Franse communisten, Thorez, die tifdens de oorlog in de Sowjet-Unie vertoefde. Volgens de verdediger was Kravchenko een buitenlander en mocht men niet toelaten, dat hij een Franse staats man beledigde. De advocaat van Kravchenko antwoordde, dat Tho rez een politieke leider was. „Mjjn getuigen", zo vervolgde Kravchenko, „zijn vroegere Sovjet burgers, die thans geen land heb ben. Zij komen uit kampen voor ontheemden en weigeren naar de Sovjet-Unie terug te keren. Zij ver kiezen honger, koude en duisternis boven de Sovjet-politiestaat. Velen van hen zijn arbeiders, boeren, in tellectuelen, Russen, Wit-Russen en Oekrainers. Zij verschillen in leeftijd, maar zij zullen u allen hetzelfde vertel len. Velen van hen kenden mij en werkten met mij. Zij zullen getui gen, dat alles wat ik in mijn boek gezegd heb, waar is." De directeur, Claude Morgan, ver klaarde: „Ik besloot het artikel te publiceren, omdat ik het volste ver trouwen heb in onze correspondent in de V.S. Daar ik „Ik verkoos de vrijheid" gelezen had, was ik het bovendien volkomen met hem eens". Morgan gaf de naam van de corres pondent als Sim Thomas en zeide: „Ik onthulde niet wie Sim Thomas was, uit vrees voor Amerikaanse represailles, omdat daar anti-fascis tische activiteit gekenschetst wordt als anti-Amerikaanse activiteit. Zo als altijd draag ik de algehele ver antwoordelijkheid voor dit artikel." Tijdens een scherpe woorden wisseling met André Wurmser, de schrijver van het artikel, dat tot het proces leidde, eiste Kravchen ko het uiterste van zijn krachtige stemmiddelen en sloeg hij toornig met zijn vuist op tafel. Wurmser had verklaard, dat Kravchenko niet de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid" kon zijn, omdat in dit boek een Sowjetburger verge leken wordt met de heldin uit Ibsen's toneelstuk „Nora of het poppenhuis" en Kravchenko dit spel niet kent. Toen men hém vroeg revolutionaire stukken van Dostojefski te noemen, zwaaide hij met zijn armen, sloeg op tafel en schreeuwde: „vanmorgen ging ik pas om 7 uur naar bed. Ik heb niet genoeg slaap gehad. Ik heb een maagzweer. Laten zij ernstig ge meende vragen stellen en geen comedje ijivoeren". De zitting werd tot Zondag ver daagd. Meer Luchtpost naar Indonesië DEN HAAG, 25 Januari. Nu, blijkens mededeling van de K.L.M. aan de P.T.T., het haar weer mo gelijk is geworden enkele vluchten naar Indonesië uit te voeren, kan het luchtpostvcrvoer een kleine verruiming ondergaan. Irt verband daarmede maakt de P.T.T. bekend, dat de aan het pu bliek gevraagde beperking, om niet meer dan een brief per week te posten, voorlopig kan vervallen. Twee vrouwelijke journalisten, de 19-jarige Hazel White en de 20-jarige Barbara Cooke hebben een. pracht van een verkoud heid, die zij uit eigen vrije wil hebben opgedaan in het Harvard ziekenhuis te Salisburg, samen met een heel stel andere proef konijnen. Gedurende 10 dagen worden deze personen namelijk onderzocht teneinde inzicht te verkrijgen in het ziektebeeld van de gewone verkoudheid. Meer dan 800 vrijwilligers tussen 18 en 40 jaar hebben het experiment reeds ondergaan en nog meer dere worden gevraagd. Zij krijgen vergoeding van reiskosten en een zakgeld van 3 shilling per dag. Barbara (links) en Hazel krijgen door een bacterioloog hun verkoudheid toegediend. TEGEN ARRESTATIE VAN KARDINAAL MINDSZENTY OP MAANDAG 14 FEBRUARI, des avonds om 8 uur, zal in het Concertgebouw te Amsterdam een grote protest meeting der Nederlandse katholieken tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty worden gehouden. Op deze meeting, welke is belegd door de Katholieke Garde van Amsterdam en de Katholieke Actie van Nederland, zullen spreken Pastoor H. A. J. Drost en Dré de Wolf. Op deze protestmeeting zullen o.m. aanwezig zijn Z. Em. J. Kardinaal de Jong, en %jle Apostolische Nuntius Mgr. Paolo Giobbe. BATAVIA, 24 Jan. (Aneta) „Met pijnlijke bevreemding-" had Sultan Hamid de tweede, het hoofd der Regering van West Borneo, kennis genomen van punt e van artikel 4 der bij de Veiligheidsraad inge diende ontwerp-resolutie, waarin o.a. wordt gezegd, dat aan verte genwoordigers van andere delen van Indonesië dan de republiek, kan wordert toegestaan, deel te nemen aan de onderhandelingen enz.", aldus verklaarde de sultan desgevraagd aan Aneta. De sultan zeide verder dat, naar hij meent te mogen veronderstellen, deze bevreemding ongetwijfeld zal worden gedeeld door de regeringen van de andere deelstaten in Indo nesië. „Dat aan deze deelge bieden, die twee derde ge deelte van de bevolking en meer dan driekwart van de oppervlakte van Indo nesië omvatten, thans kan Sjahrir bij aankomst op het vliegveld Kemajoran bij Batavia, waar hij een onderhoud had met dr. Drees. Achter Sjahrir ziet men dr. Koets, directeur van het kabinet van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon. worden toegestaan.... enz. acht ik een tegenover deze gebieden zodanig denigre rende formulering, dat ik U kan verzekeren, dat al thans west-Borneo van een op dusdanige wijze gestel de gelegenheid tot deelne ming aan de besprekingen geen gebruik zal maken, welk voorbeeld ongetwij feld door andere deelsta ten zal worden gevolgd". Ondër verwijzing naar de met algemene stemmen aangenomen re solutie van de bijeenkomst Fede raal Overleg en de als gevolg daar van getroffen voorbereidingen tot nader over met een aantal voor aanstaande republikeinen, zeide Sultan Hamid: „Moge de Veilig heidsraad tot het besef komen dat het hier in eerste instantie een aangelegenheid betreft, welke door ons, Indonesiërs, zelf in onderling overleg tot oplossing dient te wor den gebracht". HONGAARSE REGERING - GEEFT GEEN ANTWOORD IERLAND (Eire) had aan de Hongaarse regering verzocht, de Ierse zaakgelastigde in staat te stellen Kardinaal Mindszenty te bezoeken, maar tot op heden is dit verzoek niet beantwoord! De regering van het oer-katho- lieke Eire houdt vol: zij heeft haar verzoek herhaald. De „Irish Press" stelt nu voor, dat het Internationale Rode Kruis, hetwelk daartoe op grond van de Conventie van Genève ge rechtigd is, bij de Hongaarse regering stappen zal onderne men en een onderzoek zal eisen in de zaak van de Kardinaal en diens secretaris. Volgens een bericht uit Va ticaanstad zal het „proces" te gen Zijne Eminentie midden Fe bruari worden gevoerd. De Hongaarse Bisschoppen hebben, ter voorlezing in de kerken, op Zondag j.l. een her derlijke brief uitgevaardigd, waarin zij verklaren, de leer van het goddelijk recht en de wetten van de Kerk in niets te zullen verzaken. Zij doen een beroep op de gelovigen, om de band van de eenheid tussen hen en de Bischoppen én onder elkander te bewaren en te ver sterken. Nog een aspect (Sm.) Het Indonesische pro bleem heeft vele aspecten van- laag mag de aandacht gevraagd vorden voor dat van de menslie- endheid. Dat heeft nu eens mets ret politiek te maken, althans niet •i directe zin. Hier komt in elk eval geen onderscheid naar voren ussen progressieven en conserva- 'even, tussen federalen en unitai- en, tussen deelstaten eri republi- einen .tussen Sukarnisten en Sas- enaren! Tengevolge van oorlog en iezetting en alle nasleep daarvan, engevolge van de grote vernielin gen, in de revolutionaire ontwikke ling der laatste jaren gepleegd en in het algemeen als gevolg van het ernstige conflict tussen Nederland en de republiek, is een groot deel van de Indonesische bevolking er zeer ernstig aan toe. Op alle ge bied zijn er tekorten, in de voed selvoorziening, op het gebied van de kleding, wat de gezondheidszorg betreft, enz. Hier is een dringende taak, qp de eerste plaats voor Ne derland aanwezig. Nooit heeft In- dië zo in de belangstelling gestaan als de laaatste jaren en vooral de laatste weken. Wij weten, dat wij daar een grote politieke verant woordelijkheid hebben en voor de erkenning daarvan vechten wij in internationaal milieu zonder op houden. Nu moet het Nederlandse volk echter ook zijn eigen taak begrijpen. En die is, steun verle nen aan het grote werk, dat het Rode Kruis in Indonesië heeft te vervullen. Voor het welslagen daarvan moet deze prachtige instel ling over voldoende geldmiddelen beschikken. Het gaat hier om een enorm, wijdstrekkend belang, met een diep menselijke kant. Dat is een dringend aspect van het pro bleem Indonesië. Laten wij ook de wereld tonen, dat wij metterdaad meeleven met de noodlijdende be volking van Indië en dat wij de bevolking daar een warm hart toe dragen Grote offers worden er, po litiek en militair gesproken, door duizenden Nederlanders al ge bracht Nu is er ook die andere 'kant Wat we te doen hebben? Stort uw bijdrage op gira 8540 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis te 's Gra- venhage of zendt een briefkaart of enveloppe met één gulden aan post zegels geplakt. Op de adreskant te vermelden: Rode Kruishulp Indone sië. Doe het nu! Na de militaire actie brengt een actie van menslie vende hulp redding voor het Indo nesische-volk. BATAVIA, 24 Jan. (Aneta) De heren SjaHir en Leimena zullen zich Dinsdagochtend per vliegtuig van de K.L.M. naar Bangka bege ven, alwaar zij op het vliegveld Moh. Hatta zullen ontmoeten, aldus deelde een woordvoerder van de C.v.G.D. me Ia. De ontmoeting op het vliegveld is voorbereid door de Nederlandse delegatie De woord voerder bevestigde, dat Moh. Hatta tot de C.v.G.D. het verzoek heeft gericht, faciliteiten te willen ver lenen voor een reis van de heren Sjahrir en Leimena naar Lake Suc cess, en hij voegde hieraan toe, dat er voor deze reis nog geen voorbe reidingen zijn getroffen Naar ver luidt, is het verzoek tot overkomst van Sjahrir en Leimena naar Ame rika afkomstig van Palar. Dr. Drees in gesprek met de premier van Oost-Indonesië, Anak Agung, tijdens de bespre kingen met de leden van het Bijzonder Federaal Overleg in het paleis Rijswijk te Batavia. De Franse regering heeft Maan dag haar besluit bekend gemaakt, waarbij de regering van Israël de facto wordt erkend. In de officiële bekendmaking wordt gezegd, dat de onderhandelingen met de Israë lische gedelegeerden een bevredi gend einde hebben gevonden. Het besluit tot erkenning loopt echter niet vooruit op de definitieve afba kening, met de goedkeuring van de Ver. Naties, van het gebied, waar over de regering van Israël haar gezag zal kunnen laten gelden. A.P. meldt uit Londen, dat van regeringszijde is verklaard, dat de Britse regering Maandag de erken ning van Israël formeel heeft goedgekeurd. Volgens de zegsman zal Engeland zijn besluit binnen enkele dagen bekend maken. Men zou met de bekendmaking wachten totdat de regeringen van Australië en Nieuw Zeeland dit eveneens doen. Vólgens waarnemers te Londen is de Britse erkenning van Israël een onderdeel van de Anglo-Ame- rikaanse strategie om Rusland bui ten het midden-Oosten te houden. Het Britse besluit maakt een eind aan een drie-jarig hoofdstuk van dikwijls bloedige Engels-Joodse be trekkingen. Het lijdt geen twijfel, dat Israël de Britse erkenning als een diplomatieke overwinning zal beschouwen. Reuter verneemt uit betrouw bare bron, dat de Belgische rege ring in voortdurend contact staat met Engeland, Frankrijk, Neder land en Luxemburg over de kwes tie van erkenning van Israël. Vol gend diplomatieke kringen te Brus sel is dit één van de kwesties, die op de bijeenkomst van de vijf mi- Uit Nanking wordt gemeld, dat Maandag het „Chinese Duinkerken" is begonnen. Een stroom van vermoeide regeringstroepen stak te Nan king de Yangtse over, zij trokken terug voor een nieuw communistisch offensief, dat hen tot ojg een afstand van enkele kilometers van de hoofdstad terug dreef. De communisten zouden heb ben ingestemd vredes-onder- handelingen met het wankelen de Nanking-bewind te begin nen, doch zij willen blijkbaar hun kracht nog eens nadrukke lijk aantonen door het inzetten van een nieuw offensief over de gehele frontbreedte, waarbij zij meer dan 100.000 man in de strijd hebben geworpen. De voorste communistische troepen zijn 60 kilometer ten nisters van buitenlandse zaken der Westelijke Unie besproken zal worden. Een woordvoerder van het - Ita liaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het bericht ontkend, dat Italië formeel Israël heeft er kend. Oosten van Nanking, door de langs de Noordelijke oever van de Yangtse gelegen regerings stellingen gebroken, de Yangtse is de laatste natuurlijke defen sie-linie voor Nanking. Door pa niek aangegrepen Chinezen te Nanking, die verwachten dat de hoofdstad binnen 48 uur on der communistisch granaatvuur zal komen' te liggen, vochten om plaatsen in naar het zuiden vertrekkende evacuatie-treinen. Nanking schudde op zijn grondvesten, toen voorraden ammunitie, welke niet meer ge bruikt worden, en een prijs ge geven arsenaal tot ontploffing werden gebracht en de verde digers van de Chinese hoofd stad hun zware artillerie inscho ten. Bij een botsing hedenmorger op de Westerschelde tussen he' Poolse schip „Tulosky" en hei Nederlandse Liberty-schip „Lis- sekerk" is één lid van de beman ning van het Poolse schip om hei leven gekomen- Twee andere le den van de bemanning zijn ge wond, waarvan er één stervende is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1