Engeland zal geen steun geven aan de wensen van New Delhi Premier Ben Goerion's partij van de Arbeid heeft de leiding Zestien-jarige jongen pleegt moordaanslag op oude vrouw Ons volk moet grote offers brengen voor Leger en Vloot EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Engeland voelt niets voor „New Delhi" Woensdag 26 Januari 1949 44e jaargang No. 11472 Veiligheidsraad nam gisteren nog geen besluit Maar wel accoord met de vier-landen-resolutie Twee personen verdronken Vleesrantsoen tijdelijk verlaagd Gesneuveld in Indonesië Noorderlicht Geheimzinnig drama te Amsterdam K.L.M. tweemaal per week naar Batavia Kroniek en Kritiek Kravchenko schoof landkaart op zij I I 'Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief Incasso Advertentie-tarief per editie 16 cl per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 et per m.m., minimum f4.familie berichten 20 ct., resp. 50 cl per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur K N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Diaaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 OVER de Vrijdag j.l. ingediende vier-landen-resolutie in de Veiligheidsraad betreffende de Indonesische kwestie is in de vergadering van gisteren nog niet gestemd. Morgenavond om 17 uur Nederlandse tijd zal de Raad opnieuw bijeenkomen. Tij dens de vergadering van gisteren verklaarde de Engelse gede legeerde Cadogan, dat het vaststellen van een datum voor het terugtrekken van de Nederlandse troepen, zoals door de Aziati sche vertegenwoordigers werd voorgesteld, te ver gaand zou zijn en bovendien niet van wijs beleid getuigt en mogelijk ook ge vaarlijk zou zijn. Sir Rama Rau, de vertegenwoor diger van India, was de eerste spreker op de vergadering van gis teren. Deze drong er op aan, dat de Raad zou bevelen gelijk de Azia tische conferentie te New Delhi heeft voorgesteld dat de Neder landse troepen tegen midden Maart van dit jaar, het Republikeinse grondgebied zullen verlaten. Ver der verzocht hij de Raad voorzie ningen te treffen tot economische hulp aan de Republiek. Rau ver- zochtl daarom de Vrijdag aan de Raad voorgestelde ontwerp-resolu- tie van de Ver. Staten c.s. in over eenstemming te brengen met de door de Aziatische conferentie te New Delhi aangenomen resolutie. Rau richtte verder tot de Neder landers de waarschuwing, dat zij met hun imperialistische politiek slechts weinig kans op succes zul len hebben, daar zij dan 19 staten van Azië en de Pacific verenigd tegen over zich zullen vinden en de openbare mening in Amerika tegen zich hebben. Ook de Egyptische vertegen woordiger drong aan op een scher pere resolutie en hij verzocht als eerste stap van de Veiligheidsraad de Nederlanders te dwingen on middellijk Djogja aan de Republi keinse autoriteiten over te dragen. Cadogan, de Britse gedelegeer de, riep in herinnering, dat zijn land reeds eerder uitdrukking ge geven had aan twijfel omtrent de bevoegdheid van de Veiligheids raad inzake de Indonesische kwestie. Teneinde een spoedige oplossing te vinden had Engeland het werk van de Veiligheidsraad niet willen hinderen. De laatste Nederlandse verklaring had dui delijke vooruitgang getoond, daar hierin data werden genoemd voor het politieke program. Cadogan achtte de vier-landen resolutie VRACHTAUTO REED TE WATER Dinsdagavond is een vrachtauto van de Firma Offringa te Uithui- zermeeden tussen Noorderhoge- brug en Zuidwolde (nabij Gronin gen), waarschijnlijk door de glad heid van de weg, in het Boterdiep geraakt. In de wagen bevond zich een zestal personen. Twee hiervan, de chauffeur E. Kooi en de heer C. Blok, beiden woonachtig te Uithui- zermeeden, kwamen hierbij om 't leven. De overige inzittenden kwa men gedeeltelijk met enige ver wondingen, gedeeltelijk met de schrik vrij. De wagen reed met een snelheid van ong. 30 K.M. in de richting Be- dum. Voor in de wagen bevond zich nog, naast de beide slachtoffers, de heer R. Klip uit Uifhuizermeeden, die onder water de tegenwoordig heid van geest had, het portier open te maken en er uit te kruipen. Hij liep enige verwondingen op en was enige tijd bewusteloos. Achter in de wagen bevonden zich nog de heren F. Koolsma, P. Vledder en B. Bos, allen te Bedum woonachtig. Voordat de wagen met de neus in het water terechtkwam konden zij er nog tij dig uit springen. Ze liepen slechts enkele verwondingen op. een, juist compromis dat niet kon worden verbeterd door er iets aan toe te voegen, dat niet uit voerbaar of voor geen een der partijen aanvaardbaar is. Ook de Noorse afgevaardigde Firn Moe, drong aan op aanneming van de vier-landen resolutie en vroeg aan beide partijen concessies te doen. Hij waarschuwde ervoor, dat indien de Veiligheidsraad niet bij machte is voor de situatie in Indonesië een oplossing te vinden, het zeer wel mogelijk is, dat een situatie ontstaat, die veel.meer ge varen biedt dan op het ogenblik al het geval is en waaruit consequen ties in internationaal opzicht kun nen voortvloeien. Ook deze spreker was van mening, dat een onmiddel lijk terugtrekken der Nederlandse troepen niet tot een vreedzame op lossing zou bijdragen. Daartoe is een overgangsperiode nodig om de Republiek in staat te stellen, op een ordelijke wijze het militaire be stuur over te nemen. De Noorse gedelegeerde zei ver der dat de vier-landen resolutie niet gebaseerd was op wantrouwen van de Nederlandse beloften. Niet de Veiligheidsraad, doch de repu bliek wantrouwde de Nederlandse bedoelingen. Daarom behoorde de Commissie der V. N. de vertrouwde van zowel Nederland als van de republiek te zijn. Indien de Neder landse Regering het niet met deze regeling eens zou zijn, zou dit wij zen op een wantrouwen jegens de V. N. Dit alles was gebaseerd op de stelling, dat de republiek nog be stond. Geen enkele militaire actie kon een regering doen ophouden te bestaan. KAAS ALS COMPENSATIE Met ingang van 28 Januari a.s. wordt het vleesrantsoen uitslui tend voor de A-, B en C-groepen tijdelijk verlaagd tot 300 gram per veertien dagen. Ter compensatie zal aan dezelfde groepen een extra kaasrantsoen van 200 gram per veertien dagen worden verstrekt. Deze rantsoenvermindering van vlees vindt zijn oorzaak in het feit, dat de levering van slachtvee op de binnenlandse markten alsmede de invoer (met name uit Argentinië en Denemarken) nog steeds beneden de gestelde verwachtingen blijven. VERKIEZINGEN IN ISRAëL Dinsdag zijn In Israël de eerste algemene verkiezingen gehouden; er zijn door verschillende partijen in totaal 1281 candidaten gesteld voor 120 zetels in de nationale vergadering. Premier Ben Goerion was een van de eerste kiezers te Tel Aviv, die zijn stem uitbracht; zijn „Mapai"- partij de Israëlische partij van de arbeid heeft er tijdens haar* verkiezingscampagne de nadruk op gelegd, dat de uiterst rechtse partij, die haar aanhangers voornamelijk telt onder vroegere verzetslieden, geen deel kan hebben aan een coa litie-regering. De „Mapai"-partij heeft de krach tige anti-Britse propaganda welke door de Irgoen Zwai Laoemi en' de groep Stern wordt gevoerd, bestre den; zij heeft daartoe onder meer een aanplakbiljet doen aanbrengen, waarop Mussolini en de leider van de Irgoen Zwai Laoemi tezamen worden afgebeeld onder het op schrift „dezelfde politiek". Het schijnt, dat de partijen van de uiterste 'rechtervleugel resulta ten hebben geboekt met een cam pagne, welke erop gericht is aan te tonen, dat de huidige linkse Israë lische regering een „agente" van Engeland is. Volgens sommige waarnemers Ook Italië erkent Israël de facto Italië heeft thans ook de Staat Israël de facto erkend. De verhef fing van de Italiaanse consulaire vertegenwoordiging te Tel Aviv tot een diplomatieke status is aanstaan de. Momenteel worden handelsbe sprekingen tussen de twee staten te Rome gevoerd. Italië is het 24ste land. dat Israël erkent. 8 landen er kennen Israël de facto, vier landen de jure. De overigen hebben hun erkenning niet nader omschreven. zal de „Mapai" 50 van de 120 ze tels behalen. Linkse en rechtse partjjen beschuldigen elkaar van oneerjjjk gedrag bij de verkiezin gen. Gisterenavond begonnen de eerste uitslagen der verkiezingen in Israël te Tel Aviv binnen te komen. In het Arabische Nazareth had ongeveer 95 procent gekozen. Hier waren nog geen duidelijke alge mene trekken te bespeuren. De Arabische arbeiderspartij kreeg 94 procent der stemmen in het Ara bische dorp Aboe Gosj, bij Jeruza lem gelegen. In het Joodse Kfar, in West-Ga- lilea, kreeg de Joodse arbeidsparty, Mapai, 96 procent der stemmen. De binnenkomende uitslagen wij zen erop, dat Ben Goerion van de „Mapai" de leiding heeft. Smuts dient motie van wantrouwen in Generaal Smuts heeft Dinsdag bij de Zuid-Afrikaanse wetgevende ver. gadering een motie van wantrou wen tegen de regering ingediend. Hij verklaarde, dat de economische positie van Zuid-Afrika ernstig is en dat het bovendien gesteld ziet tegenover een zeer moeilijke situ atie op het gebied van de rassenver houding. „Ik ben bang, dat de be tekenis van hetgeen te Durban ge schiedde, niet wordt beseft", ver klaarde hij. De Regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd; Koninklijke Marine: Gesneuveld 20 Januari '49: Serg. V.S.D. K.M,R, T,V, C, L. Hes, Stbnr. 31726 afkom stig uit Soerabaja. Korp. V.S.D. K,M,R. T,V, P, J. Lataster, Stbnr. 31728, af komstig uit Soerabaja. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 3 Januari 1949: 2e Lt. J. van Druten, leger- nummer 240723025, afkomstig uit Deil (Gld.), Gesneuveld 7 Januari 1949: Sold. S. J. den Boer, leger- nummer 270221180, afkomstig uit Zierikzee. Sold. Ie kl. H. C. Timmer man, legernr. 270716006, af komstig uit Amersfoort. Korp. A. F. C. Verbeek, legernr. 270331175, afkomstig uit Eindhoven. Gesneuveld 12 Januari '49: Sold. M. Pardoel, legernr. 280311666, afkomstig uit Kerk. driel (gem. Maasdriel). Gesneuveld 14 Januari '49: Sold. M. J. Aarts, legernr. 260102046, afkomstig uit Echt (L.). Gesneuveld 15 Januari '49: Adj. onderoff. A. te Hoonte, legernr. 180123004, afkomstig uit Aditen. Gesneuveld 17 Januari '49: Sold. A. ReeuwTJk, legernr. 250704143, afkomstig uit Rot terdam. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 1 Januari 1949: Soend. sold. 2e kl. Infie Soehara, Stbnr. K 14821454, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 2 Januari 1949: Jav. korp. Partowidjojo, Stbnr. 29760, afkomstig uit Indonesië. Mand. .sold. 2e kl. Infie K. T. Lantang Stbnr. K 103719802 afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. Infie P. Tuasela, Stbnr. K 44714668, afkomstig uit Indonesië. Mad. sold. Ie kl. Infie Ab- doel Machtar, Stb.nummer K 24711952, afkomstig uit Indo nesië. Amb. sold. 2e kl. Infie Mar- lissa, Stbnr. K 54621001, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 5 Januari 1949: Jav. sold. Ie kl. Infie Pardi, Stbnr. K 7467033, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 6 Januari 1949: Soend. sold. 2e kl. Infie Mohammed Djoeroh, Stbnr. K 64715669, afkomstig uit In donesië. 's-GRAVENHAGE, 26 Januari. Gisteravond en vannacht was weer op verschillende plaatsen in ons land Noorderlicht te zien. Boven de kust van Noord-Holland was 't omstreeks het middernachtelijk uur duidelijk waarneembaar. Het was een rode gloed, die uitliep in brede banen, waarvan de kleur varieerde van wit tot groen. Een paars tot purperrood licht za gen de Westlanders omstreeks 11 uur aan de noordwestelijke horizon en uit Doetinchem werd gemeld, dat het noorderlicht daar reeds de ge hele avond, zij het nu eens wat ster ker, dan weer wat zwakker, even eens in het Noordwesten te zien was. De kleur was daar rood tot rose met witte banen. Ook uit Middelburg en Eindhoven kwamen noorderlichtmeldingen bin nen. Vroeg in de avond had men in het'noorden des lands het natuur verschijnsel al gezien. Een belangrijk aandeel in, de geneeskundige hulp aan de be volking van Rantau Prapat (Sumatra) wordt geleverd door het mobiele team no. 13 van het Rode Kruis. Luitenant dr. de Lange tijdens het onderzoek van de honderden patiënten. Dinsdagmiddag omstreeks vut uur heeft zich een drama vol trokken in het pxreeel Grote Wittenburgerstraat 2 te Amster dam, waarvan het verloop op het ogenblik nog niet aan de politie bekend is. Toen de bewoonster van het huis omstreeks tien over vijf thuis kwam vond zij in de nulskamer een haar onbekende vrouw badend in haar bloed op de grond liggen. Alles wees er op, dat er in deze kamer een hevige worsteling was geweest. Tevens vond zij er een hamer waarvan de houten steel was gebroken. Zij waarschuwde onmid dellijk de politie, die begon met het slachtoffer, dat nog tekenen van leven vertoonde, over te bren gen naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Het bleek de 63-jarige mevrouw B. te zijn, wonende aan het Dapperplein. In de keuken op de benedenverdieping trof men een bebloede broek en een colbertjasje aan van de 16-jarige zoon des hui zes, Johannes ^Paulides. Deze jonge man was, naar zijn moeder aan de politie verklaarde, wegens ziekte thuis gebleven. Alles wees er op, dat hij zich verkleed had en daarna per rijwiel met onbekende bestem ming is vertrokken. De politie heeft zijn opsporing verzocht en het onderzoek is in handen gesteld van de hoofdinspecteur chef van de kinderpolitie D Smit. Het signalement luidt: lang 1.75 meter, donkerblond haar, smal ovaal gezicht, grijze ogen, lange dunne neus, gekleed in bruin lede ren jekker, beige lange pantalon, blauw colbertjasje, lichc gestreept overhemd, bruine lage schoenen. Hij is boekbinder van beroep en werd 28 September 1932 te Amster dam geboren. De jongeman is op een zwart gelakt tn vaag rood ge biesd herenrijwiel met bruin leren dameszadel vertrokken. De fiets is voorzien van een Bosch lamp. De toestand van het slachtoffer is heel ernstig, maar op het ogen blik niet levensgevaarlijk. Zij heeft verscheidene ernstige hoofdwonden. De politie neemt aan, dat de jonge man pogingen doet zich naar het buitenland te begeven en vermoe delijk zal tighten bij boeren on derdak te vinden. Alle politie- en grensposten zijn gewaarschuwd. Chinese communisten willen onderhandelen De Chinese communistische lei ders zijn bereid met de regering van Nanking te onderhandelen op voor waarde, dat deze laatste vooraf de acht punten van Mao Tse Toeng aanvaardt. Bovendien dient het ganse natio nalistische leger te capituleren, zo meldt de communistische radio. De wetgevende Joean (het Chi nese parlement) heeft besloten Za terdag Nanking te verlaten. De meeste regeringsbureaux bespoedi gen hun vertrek uit de bedreigde hoofdstad. De gemeente Velsen verloor tijdens de oorlog niet minder dan 4.000 woningen. Vooral IJmuiden leed enorme verliezen in haar woonruimte. Thans worden met de wederopbouw weer snelle vorderingen gemaakt. Een overzicht van een groot complex nieuwe huizen, gezien uit de watertoren van IJmuiden. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteravond maakte de Kamer een aanvang met de behandeling van de begrotingen voor „Oorlog" en „Marine", begrotingen, die te zamen 838 millioen van het budget zullen vergen, dat is, zoals de heer Hoojj (K.V.P.) opmerkte, 75 mil lioen meer dan het vorig jaar. En nog zijn we er dan niet, want meer dan naar deze bedragen gaan de gedachten al uit naar de nog te verwachten aanvullende begroting, waarbij de kosten zullen worden geraamd van onze bijdrage aan de West-Europese verdediging. Wel wees de heer Hooij er terecht op, dat onze taak in Indonesië ook in dit kader als een verdienste zou mogen worden aangerekend en dat naarmate men ons minder tussen de benen zou lopen, wij des te spoediger gereed zouden zijn om nieuwe taken op ons te nemen, maar ook hij was er wel van overtuigd, dat men ons niet tot zolang respijt zou laten. Van het jongste bezoek van veldmaarschalk Montgomery is wel zoveel uitgelekt, dat ons volk zich zeker reeds vertrouwd heeft gemaakt met de gedachte, dat naast de grote militaire inspanningen, die wij. ons getroosten, nog een nieuw en zwaar offer zal worden gevergd. Vakverenigingsleiders uit ver scheidene landen hebben te Bern in Zwitserland vergaderd. De president van de bijeen komst, de Nederlandse vakver enigingsleider E. Kupers (zit tend) onderhoudt zich met het lid van de Engelse delegatie Tewson. HEDENAVOND VERTREKT DE „FRANEKER" Do KLM heeft besloten, als proefneming, voorlopig alleen op Woensdag en Vrijdag, een vlieg tuig naar Indonesië te doen ver trekken. Hedenavond om zeven uur zal de Constellation „Frane- ker" onder gezagvoerder de Haas, via KhartoumReunionPadcng naar Batavia vertrekken. Deze route werd reeds enige tijd gele den ontworpen, doch de nodige toestemmingen zijn eerst thans binnengekomen. Vrijdagavond om zes uur vertrekt het tweede toestel, n.l. de „Bata via" met als gezagvoerder J. J. Mol. De „Batavia" volgt de route Am sterdamTunisSjarjah Bangkok Batavia en op de terugweg Bata via Bangkok Sjarjah Caïro Amsterdam. Zoals gezegd geldt de eerste vlucht als een proefneming en van het succes hiervan zal het afhan gen of de frequentie kan worden opgevoerd. Men stelt zich voor deze vlucht driemaal per week uit te voeren. De route van de „Frane- ker" zal vier en een halve dag in beslag nemen. In Khartoum wordt op 10 uur oponthoud gerekend en in Reunion op 29 uur. Beide toe stellen zullen elk drie en een halve- ton post meenemen. Begrijpelijk was het, dat zowel de heer Hooij, als de heren Roosjen (A.R.) en Vermeer (P.v.d.A.) nu echter dan ook aandrongen op na dere mededelingen. De heren Hooij en Vermeer ver klaarden reeds thans, dat zij bereid waren om dit nieuwe offer te bren gen. Zij, die zo over de hoge mili taire uitgaven schetteren, aldus de heer Vermeer, moeten zich tot hun buitenlandse lastgevers wenden en deze zeggen, dat zij het zijn, die ons hiertoe noodzaken. De heer Roosjen (A.R.) stelde vooral belang in de aard van de te leveren bijdrage. Enerzijds wordt gezegd, dat de na druk zal vallen op Marine en Lucht macht, anderzijds is voor de micro foon betoogd, dat het vooral om de Landmacht zou gaan, die dan ten koste van de Marine zou moeten worden opgebouwd. Bij de heer Roosjen was bereidheid om zich in West-Europees kader te voegen, maar aan overmatig internationaal denken wilde hij zich toch zeker niet te buiten gaan. In deze gedach- tengang zag hij toch ook zeker een afgeronde taak voor onze Marine. De heer Vermeer (P.v.d.A.) was wat dit betreft zijn tegenhanger. Hij ver zette zich positief tegen een onaf hankelijke vloot, daarbij afgevend op een rede van admiraal Helfrich, die z.i. van een vloot droomde, die ver boven onze kracht zou gaan. Of was de admiraal soms voorstan der van enkele heffingen ineens? Ds. Zandt (St. Ger.) had in het ge heel geen' vertrouwen in interna tionale samenwerking. Men be twistte ons nu al onze souvereinteit in Indonesië en men zou waarschijn lijk nog wel verder willen gaan: Dit waren zo wel de algemene lijnen, die de Kamer vermocht uit te stippelen. De K.V.P.-fractie miste haar militaire specialist, de heer Fievez, de P.v.d.A. haar Vorrink. Aan het spoedig herstel van beiden werden van alle zijden warme woorden gewijd. De heer Fievez werd in het bijzonder nog geroemd om zijn ministeriële kwaliteiten. Zijn ziekte, aldus de heer Vermeer, is niet op de laatste plaats te wijten aan het feit, dat hij teveel van zijn krachten vergde. Aan de troepen in Indonesië brachten alle sprekers hulde. De heren Hooij en Vermeer drongen aan op een demobilisatieschema. Ook al zou dat ongunstig uitvallen, dan weten de mannen tenminste toch waar ze aan toe zijn. Van ver schillende zijden werd getwijfeld of nu altijd wel de vereiste zuinigheid in acht werd genomen. De heer Hooij wilde de opleidingskampen voor de Marine ook in de marine plaatsen concentreren. Waar nog steeds onenigheid bestond over de marinebases, wees de heer Vermeer er op, dat tal van argumenten voor Den Helder pleitten. Engeland's grootste luchthcld in ons land Dinsdagmiddag om drie uur landde de bekende Engelse oor logsvlieger group-captain D. R. S. Bader als bestuurder van een Proctor V op de luchthaven Ypen- burg. Bader werd Engeland's grootste oorlogsheld, doordat hij, na in 1931 beide benen bij een vliegtuigongeluk verloren te heb ben. in de laatste wereldoorlog als jachtpiloot 38 vijandelijke toestel len neerschoot. In 1941 kwam hij in botsing met een vijandelijke Messerschmidt, red de zich met de parachute en brak bij het neerkomen zijn beide kunst benen. De R.A.F. gooide later bo ven het krijgsgevangenkamp, waar hij verblijf hield, een stel nieuwe kunstbenen af. Bader was de leider van de vlie gende formaties bij de Victory Pa rade te Londen. Hij is thans op de terugreis van een trip heen en terug naar het Verre Oosten. Hedenmor gen is Bader weer naar Engeland vertrokken. Opstand in Noord-Korea Het officiële radio-station in Nrd.- Korea heeft bevestigd, dat anti-com munistische elementen in opstand waren gekomen in de provincie Haedji Kwanghai (Noord-Korea). dicht bij de grens met het zuidelijke deel van het schiereiland. Huishoudelijke hulp (Sm.) Het probleem van de huis houdelijke hulp is sinds de bevrij ding te-uit-en-te-na besproken. Zo als het meer met dergelijke dingen gaat, de kern van de kwestie wordt bedolven onder een dek van varië rende meningen, anders gezegd, men kan door de bomen van de goedgemeende raadgevingen, het bos van de grote nood in vele geT zinnen niet meer zien! Over een doeltreffende oplossing kon men het niet eens worden, maar wei was de algemene opinie, dat hier een pro bleem bestaat, dat niet met rust gelaten kan worden. Zo dacht ook de Kring Utrecht van de K.V.P. er over, toen hij onlangs een motie van Amersfoort overnam, waarin gezegd werd, dat de noden in de kinderrijke gezinnen .ondanks het streven van de K.V.P., nog groot zijn. dat het gebrek aan hulp in de huishouding de last der moeders verzwaart en daarom voortdurende aandacht van de Partij gewenst wordt. Deze motie komt nu op de a.s. Partijraadsvergadering aan de orde en het P.B. geeft hierbij een advies, dat in zekere zin een beetje teleur stellend is. Niet omdat het onjuist zou zijn. te menen, zoals het P.B. doet. ..dat hier op de eerste plaats een taak is weggelegd voor het par ticulier initiatief", maar wel om de onvolledigheid van deze mening en om de verwarringwekkende toe voeging. dat dit particuliere werk „door bemiddeling van de Landelijke Stichting Gezinszorg steun en sub sidie kan veTkrijgen" (bedoeld zal dan wel zijn van de overheid). Wij menen echter, dat Gezinszorg iets anders is dan huishoudelijke hulp. gelijk hier bedoeld wordt. Ge zinszorg, gelijk die van overheids wege gesubsidiëerd wordt, indien er gediplomeerde gezinsverzorgsters worden aangesteld, heeft ten doel, te helpen in de gezinnen, groot of klein, waar de huisvrouw door ziek te is uitgeschakeld. Hulp in de huis houding is de moderne naam voor wat vroeger dienstboden heetten, en wordt vooral gepropageerd in het belang van de meer grote gezinnen, waar de moeders door de zorg voor het grote kindertal, ook al zijn ze niet ziek. hulp .nodig hebben. Vervolgens is het juist, dat deze kwestie in eerste instantie moest kunnen worden opgelost door een juit begrip van naastenliefde en ge meenschapszin. veel eer dan door dringende, laat staan dwingende maatregelen van de Overheid. Daar op de aandacht nog eens te vesti gen, en door midedl van een krach tige actie die het niet, zoals tot nog toe veelal, alleen bij praten laat! in de katholieke landelijke verenigingen bijv. deze idee nog eens te propageren, zou een nuttig resultaat van de behandeling van deze motie in de Partijraad kunnen zijn. iDt mag dan geen „politiek" zijn in de feitelijk-staatkundige zin van het woord, het is toch eigen lijk wel een stuk gezonde gezins politiek, welke de K.V.P. zo zeer ter harte gaat. En dan gezinspoli tiek betreffende een punt, dat in veel gevallen zeer dringend is! Von Papen op vrije voeten gesteld NEURENBERG, 26 Januari (Reu ter). Het hof van beroep te Neu renberg heeft Franz von Papen, Hitiers eerste vice-kanselier en later ambassadeur van het nazi regiem in Ankara, „in lichtere graad schuldig bevonden inplaats van „in hoge graad". Het in eerste instantie uitgesproken vonnis van acht jaar dwangarbeid werd for meel bevestigd doch daar deze straf in feite reeds is uitgeboet door de tijd, die von Papen in arrest heeft doorgebracht, werd von Papen dientengevolge op vrije voeten ge steld. Het bevel tot confiscatie van von Papen's gehele bezit op vijfduizend mark na, in eerste instantie gege ven, werd geannuleerd. Aan von Papen is verboden ver der nog een openbare functie te bekleden, het stemrecht uit te oefenen of candidaat te staan voor een politieke partij. WOORDENWISSELING MET OUD-MINISTER Het merendeel van de tüd, die besteed werd aan het getuigen verhoor by de hervatting van het proces tegen het Franse commu nistische weekblad „Les Lettres Francaises", werd in beslag ge nomen door een woordenwisse ling tussen de Franse communis tische afgevaardigde en voorma lig minister van luchtvaart Fer- nand Grenicr en Kravchenko. Granier zeide, dat op pagma 70 van de Franse editie van Krav- chenko's boek „Ik verkoos de vrij heid" een passage voorkwam, die een beschrijving gaf van de plaats Asjchabad, welke plaats omgedoopt zou zijn tot Stalinabad. De verde diging toonde een kaart van de Sowjet-Unie en verklaarde, dat Asjchabad nog nooit een andere naam had gekregen. Men verzocht Kravchenko de twee plaatsen op de kaart aan te wijzen. Hij schoof de kaart terzijde en antwoordde: „Dit betekent allemaal niets. Namen van Sowjet-plaatsen worden steeds ver anderd." Toen Grenier een zin uil het boek van Kravchenko over de industriële capaciteit van de Sow jet-Unie tijdens de oorlog citeerde en naar aanleiding daarvan zeide, dat het Rode Leger de strijd tegen Hitler had gewonnen met slechts 5 procent van de geallieerde hulp in uitrusting, riep Kravchenko woedend: „Leugenaar, verrader, hij stelt het voor, alsof de overwinning op het fascisme een wonder is, dat Stalin heeft verricht".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1