Alkmaar heeft een sluitende begroting voor 1949 Gemeenteraad van Castricum behandelt de begroting De vermakelijkheidsbelasting wordt gewijzigd PAG, 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 26 Januari 1949 7andverzorging op de scholen DE GEMEENTEBEGROTING voor 1949, welke morgen aan de Raad zal worden aangeboden, is, dank zij de gunstige ge volgen van de noodvoorziening voor de gemeentefinanciën, slui tend; en wel op een bedrag van f 5.779.422.02 in ontvangst en uitgaaf, met een onvoorzien van f 160.743.98, aan welk laatste bedrag echter op f 46.102.98 na, alreeds een bestemming is ge geven. De vermakelijkheidsbelasting, die in '48 ruim f 195.000. opbracht, is voor '49 op f 150.000.— geraamd. Een voorstel, dat een soepeler heffing dezer belasting beoogt, kan spoedig ver wacht worden. De uitkering van Ondernemingsbelasitng is voor '49 op f 396.000geraamd, hetgeen f 50.760.meer is dan in '48 was geraamd. Het exploitatie-ovosthot van het G.E.B. wordt op f 141.925.geraamd. Het tekort op de begroting van het Centraal Ziekenhuis is geraamd op f 235.315. Met genoegen constateren B. en W. in hun aanbiedingsbrief, dat di gemeentelijke autonomie hersteld is met dien verstande, dat t.a.v. de loon- en salarispolitiek de aanwij zingen van hoger gezag gevolgd moeten worden en dat de kapi taalsinvesteringen nog aan banden zijn gelegd. Dat het G.E.B, tot dus ver voor de gemeente behouden bleef, stemt tot tevredenheid; het voortbestaan ervan hangt thans af van een nadere beslissing van de legering, die niet zal besluiten zon der een commissie te hebben ge hoord. Een gunstig voorteken is dat de Minister van Binn. Zaken in de Staten-Generaal verklaarde, dat de electriciteitsdistributiebedrijven in de grotere gemeenten reden van bestaan zouden kunnen hebben. Te duur industrie-terrein In de opbrengst van de onderne mingsbelasting de belangrijkste belasting, waarvan de opbrengst di rect ten goede aan de gemeente komt weerspiegelt zich de com merciële en industriële bedrijvig heid. Daarom is het zaak de vesti ging van nieuwe bedrijven te be gunstigen. De betrekkelijke duurte van het industrieterrein kan in be paalde gevallen een remmende fac tor zijn. B. en W. zijn daarom van oor deel, dat de mogelijkheid moet worden geopend, voor zodanige doeleinden bestemde terreinen be neden kostprijs te verkopen en hebben daarom f 50.000.op de begroting uitgetrokken, waarmede eventuele verliezen op terreinen voor handel en industrie kunnen worden gedekt. Voorzichtig beleid geboden. Ofschoon de gunstige ontwikke ling der overheidsfinanciën tot vol doening strekt, is grote voorzichtig heid in het te voeren beleid gebo den. De voornaamste inkomsten bronnen der gemeente zijn gekop peld aan de conjunctuurgevoelige rijksheffingen; voorts geldt de nood voorziening voor de gemèentefinan ciën slechts voor da jaren 1948, '49 en 1950, tefwijl nog niet is te voor zien, hoe de mogelijkheden tot fi- nanciering van de overheidshuis- houdingen daarna komen te liggen. De thans verkregen ruimte in 't gemeentelijk budget mag daarom niet leiden tot niet-strikt noodza kelijke voorzieningen, welke voor cenTceks van jaren lasten van rente en afschrijving met zich brengen. B. en W. onderschrijven ten deze de mening van de minister, neergelegd in zijn circulaire van 29 Dec. '48: „Indien een gemeentebestuur alle mogelijkheden, welke een huidige gunstige begrotingspositie biedt, zou aanwenden om uitbreiding te geven aan het bestaande verzorgingspeil, is het gevaar niet denkbeeldig; dat hierop bij een eventuele teruggang der inkomsten van het Gemeente fonds zou moeten worden terugge komen." Stijgende kosten overheidszorg. De kosten van overheidszorg be wegen zich in stijgende lijn, zoals uit de volgende cijfers blijkt: 1949 1948 Alg. Beheer f304.164.91 f274.184.18 Openbare veiligheid - 98.673.56 - 91.410.83 Volksgezondh. - 84.371.80 - 79.107.60 Op. Werken -270.720.16 -304,754.94 Eigendommen - 77.885.69 - 57.572.25 Onderwijs - 600.494.44 - 510.765.75 Maatsch. steun en Voorzorg -792.626.05 -786.799.45 Landb Handel en Nijverh. - 17.135.20 - 22.680.50 Dekking oude tekorten - 68.400.40.000. Onv. uitgaven - 160.743.98 - 25.000. Kasgeldvoorz. - 33.965.18 f2.554.367.19 f2.292.877.90 De middelen tot dekking worden gevonden in de volgende bronnen van inkomsten: Belastingen f 884.175.f 758.075. Gemeentefonds uitkeringen -1.548.610.15 - 1.522.558.90 Openbare ver- zorg.bedr. - 91.925.- 12.244. Kasgeld voorz. - 29.657.04 - f2.554.367.19 f2.292.877.90 Algemeen beheer. De stijging der uitgaven voor al gemeen beheer met f 30.000.is voor een groot deel het gevolg van de verbetering van de bezoldiging van het overheidspersoneel. De kosten, verbonden aan de in passing en incorporatie van tijde lijke toelagen in de wedden, bena deren voor het gehele personeel de f 100.000.— per jaar. Op het gebied der bezoldigings regelingen is nog geen stilstand in getreden en binnenkort komt er een voorstel tot het invoeren van een tijdelijke bijslag van f 1.per week of f 4.50 per maand voor een deel van het gemeentepersoneel en van een tijdelijke loontoelage van f 0.25 per week of f 1.10 per maand voor het tweede en de volgende kinde ren, waarvoor kindertoelage wordt genoten. Volksgezondheid. Het werk der gezinsverzorging cloor de beide kruisverenigingen geniet thans een subsidie van Rijk en gemeente, die gezamenlijk maxi maal 50 pet. bijdragen in de salaris kosten van gediplomeerde gezins verzorgsters en tot maximaal 40 pet. in die van niet-gediplomeerde. De exploitatie van het Slachthuis ondervindt nog steeds de weerslag van de vleesdistributie. De bedrijfs- begroting voor 1949 wijst een tekort aan van f 9.142. Volkshuisvesting. De aflossingsbestanddelen van de bouwvoorschotten, verleend vóór 9 Mei 1940, worden gedurende twee jaren niet bestemd voor aflossing, maar besteed voor het uitvoeren van achterstallig onderhoudswerk, met de uitvoering waarvan door de woningbouwverenigingen en het ge meentelijk woningbedrijf binnen kort wordt begonnen. De stijgende personeelslasten van het bureau voor huisvesting en bouw en woningtoezicht waren oor zaak van de hogere uitgaven voor volkshuisvesting van f 12.500. Openbare werken. Hiervoor is f 34.000.minder ge raamd dan het vorig jaar. De on- derhoudsuitgavcn zullen als gevolg van de materialenschaarste nog niet tot het normale kunnen worden opgevoerd. Het tekort van het plantsoenbedrijf is geraamd op f 96.547 (vorig jaar f 79.976). In deze begroting is ook gere kend op een subsidie in de be langrijke kost.en voor de instand houding van de kaasmarkt en B. en W. vertrouwen, dat de daar over beslissende instanties zich zullen laten leiden door de ver boven het plaatselijk belang uit reikende betekenis van de kaas markt. In de eerstkomende maanden ho pen B. en W. te komen met een voorstel tot herziening van de ver ouderde verordeningen, waarbij de precario-rechten en de begrafenis- rechten zijn geregeld. Eigendommen. De oorlogsschade, aangericht aan gemeente-eigendommen, is voor de molest-verzekermg geschat op f 540.023.80, gerekend n^iar de jaren 19441945; de werkelijke schade naar vervangingswaarde ligt aan zienlijk boven f 1.000.000.—. Onderwijs. De uitgaven van deze belangrijke tak van overheidszorg stegen met niet minder dan f 90.000.Het z.g. bedrag per leerling voor lager onderwijs zal worden verhoogd van f 21.10 tot f 27.22. Bij suppletoire begroting wordt voorgedragen de uitvoering van het raadsbesluit van 17 Juli 1947 betreffende vergoeding van de kosten van eerste inrichting van de R.K. School voor Voorberei dend Lager Onderwijs aan het Ver- dronkenoord, welk voorstel i.v.m. de noodlijdendheid der gemeente tot dusver niet tot uitvoering kan ko men. Het exploitatieverlies van het Sportpark zal door de aanleg van nieuwe sportvelden stijgen tot 32.422.38. De invordering van schoolgeld voor het Lager Onderwijs, welke wegens het ontbreken van belas tinggegevens sedert het schooljaar 19451946 achterwege bleef, zal binnenkort althans voor de schooljaren 19451946 en 1946 1947 kunnen plaatsvinden. Maatschappelijke steun. Het tekort op de begroting van het Centraal Ziekenhuis is voor 1949 geraamd op f 235.315.en zal door subsidie van de gemeente gedekt moeten worden. Met de buitengemeenten, waarvan volgens de bestaande regeling een bijdrage van f 37.468.14 verwacht kan wor den, wordt onderhandeld over een regeling tot verhoging van deze bijdrage. Maatschappelijk Hulpbetoon vraagt een subsidie van f 451.125.De steunnormen zijn verhoogd in ver band met de prijsverhogingen. De regeling betreffende het consumen- tencrediet zal binnenkort eindigen, Verwacht wordt dat het provinciaal subsidie in de kosten van verple ging voor armlastige krankzinnigen in zoverre zal worden verlaagd, dat de gemeentelijke bijdrage hiervoor zal stijgen van f 850.tot f 975. per verpleegde. Winst G.E.B. Het exploitatie-overschot van het Electriciteitsbedrijf wordt geraamd op f 141.925.Hiervan zal f 50.000 worden gereserveerd voor de in de toekomst uit te voeren, zeer wense lijke ombouw van het net in de nor male spanning van 220 Volt. Het Gasbedrijf heeft, in tegenstel ling met vorige fjaren (toen er 'n tekort was) een sluitende begroting. Vermakelijkheidsbelasting. Onder de invloed van de per 1 April 1948 ingevoerde aanzienlijke verhoging der tarieven voor bios coopvoorstellingen, bals, danspartij en, en sportevenementen van sensa tionele aard, is de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting in '48 opgelopen tot ruim f 195.000.De uitkomsten der laatste maanden ge ven aanleiding tot de veronderstel ling, dat het bezoek aan vermake- liikheidsinrichtingen terugloopt. De opbrengst voor 1949 is geraamd op f 150.000.—. Voor de zich op cultureel ge bied bewegende verenigingen moet echter een soepeler heffings mogelijkheid worden geschapen, terwijl ook t.a.v. films met een opvoedende strekking belasting verlaging mogelijk is. B. en W. hopen hiertoe spoedig een voor stel te kunnen doen. De bij wijze van voorschot op de definitieve afrekening te verstrek ken uitkering van ondernemings belasting is voor 1949 vastgesteld op f 396.000.hetgeen f 50.760.ho ger is dan vorig jaar was geraamd. Gemeentefonds-uitkering. De voorlopige uitkering uit het Gemeentefonds zijn voor 1948 be paald op de volgende bedragen: Algemene uitkering f 796.633.46 Belasting uitkering - 90.035.97 Bijzondere uitkering - 426.000.— Bovendien zullen de voorlopige algemene en de bijzondere uitke ringen over 1943, wegens hogere opbrengst van de bronnen van het Gemeentefonds met 10 pet. kunnen worden verhoogd, terwijl deze voor 1949 kunnen worden gesteld op 120 pet. der bovenvermelde bedragen. Hoewel over 1948 een bijzondere uitkering van f 646.176.was ge raamd, is deze na van rijkswege in gesteld onderzoek gereduceerd tot f 426.000.met welk bedrag de ge meente geacht wordt de begroting sluitend te kunnen maken. Kapitaalswerken. Het toezicht van Ged. Staten op het financieel beleid van gemeente besturen strekt zich, wat de kapi taals-investeringen betreft, sinds enige tijd ook uit tot de beoordeling of de voorgenomen werken kunnen worden uitgevoerd binnen de mo gelijkheden, welke worden bepaald door, de beschikbare materialen (deviezen), arbeidskrachten en ka pitaal. Ged. Staten hebben daarom verzocht de kapitaalsuitgaven bij suppletoire begroting voor te dra gen. B. en W. stellen de raad voor hun college te machtigen naar ge lang van de urgentie der werken, Ged. Staten goedkeuring te verzoe ken tot uitvoering van een aantal werken, welke in een afzonderlijke lijst in de aanbiedingsbrief zijn op genomen. Wij ontlenen hieraan het volgende: Het verbreden van de rijweg tus sen de Boombrug en het z.g. „Groen- Onze agenda GULDEN VLIES, 8 uur: To neel Cor Ruys. Vogel vlieg de wereld in. Bioscopen: HARMONIE: Ditte, een men senkind, volw. CINEMA: Vliegende Tijgers, 18 jaar. VICTORIA: Een perfect alibi, 18 jaar. A.B.T.: In misdaad getrouwd, volw. APOTHEKEN, Apotheek Wanna, Ritsgvoorf 5. BONNEN AFHALEN: Heer- hugowaard Nrd. alle inwo ners en ophaaldienst op Donderdag. Pasfoor T. Biesta O.P. zestig jaar Morgen, 271 Januari, hoopt Pastoor Biesta O.P. van de St. Dominicuskerk aan de Laat zijn zestigste verjaardag te vieren. Hij is blij, dat hij dit in Alkmaar doen mag, want het is geen ge heim, Pastoor Biesta houdt van Alkmaar. Van 1931 tot 1934 was hij er reeds Pastoor geweest en het was hem een grote vreugde er na twaalf jaar, in 1946 weer te mogen terugkeren. Als een goed Herder leidt hij de grote en bloeiende parochie van St. Do- minicus en weet hij door nieuwe initiatieven het geestelijk leven op peil te houden en te vermeer deren. Hij is een echte kinder vriend. Voor de kinderen, als de hoop der toekomst, heeft hij dan ook bijzondere zorg. De zestig jarige is van zijn jeugd af aan een echte liefhebber van de voet balsport. Zijn grote belangstel- stelling voor A.F.C. is bekend, kan altijd op zijn morele en daadwerkelijke steun rekenen en zij ziet hem als eeri* enthousiast supporter dikwijls op haar ter rein. Het zal pastoor Biesta op zijn zestigste verjaardag niet aan belangstelling ontbreken, want door zijn goedheid heeft hij zich vele vrienden verworven, niet het minst onder zijn confra ters en de missionarissen, die graag van zijn gastvrijheid ge bruik maken. Gaarne bieden ook wij pastoor Biesta op deze plaats onze wel gemeende felicitatie en beste wensen aan. Ad muitos annos tje" en het maken van een nieuwe walmuur f 74.000.verbetering hoek KennemerslngelVarnebroek f 27.000.—; wijziging en uitbreiding Stationsplein t.b.v. het auto- en autobussenverkeer f 185.000.het vervangen van het wegdek van as phaltblocs door een grofdicht as phaltbetonwegdek in de Langestraat 32.000.idem Laat f 35.000. Voor werken in algemene dienst is irf totaal f 726.055 geraamd. Voor het Electriciteitsbedrijf een bedrag van f 88.000, waarvan f 50.000 voor uitbreiding en vernieuwing der straatverlichting. Voor het grondbedrijf een bedrag van f 1.100.000. waarvan f 150.000 voor het bouwrijp maken van het terrein Spoorwijk bij de Bergerweg ert van 300.000 voor het bouwrijp rriaken van terreinen in de polder Övërdie en Achtermeer, tussen Baanpad en Dr. Schaepmankade. Voor de aanleg van vier sports velden in deze polder is een bedrag van f 50.000 geraamd. Voor het slachthuis is een uitgaaf geraamd van f 86.000, waarvan f 70.000 voor de uitbreiding en vernieuwing der koelinstallaties.- Voor het bedrijf Gemeentewerken is geraamd 100.500, waarvan f 80.000 voor de verbouwing en uitbreiding van het gebouw van Openbare Werken. Voor het Gasbedrijf is een uitgaaf geraamd van f 228.900 en voor hel Reinigingsbedrijf een bedrag van f 97.500, waarvan f 56.000 voor -twee roltrommel-auto's en f 25.000 voor de aankoop van uniforme huisvuil emmers. AANVOER VEEMARKT ALKMAAR. 24 Januari. Aan gevoerd 5 vette koeien, 51 nuchtere kalveren (slacht) en 4 vette scha pen. ABONNEMENTSVOORSTELLING GAAT NIET DOOR De voor hedenavond aangekondig de eerste abonnementsvoorstelling in het Gulden Vlies, waar zou wor: den opgevoerd het blijspel „Voi;el vliegt de wereld in" gaat niet door wegens ziekte van Cor Ruys. Kinderverzorging in de practijk De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting organiseerde voor dc Alkmaarse jonge moeders en vrouwen een zeer instructieve filmavond in het Wapen van Heems kerk. die echter maar zeer matig bezocht was. Mevrouw Swanenberg de Veye zette in een korte toespraak het doel en de werkwijze der commis sie uiteen en kondigde aan dat er gelegenheid is zich op te geven voor binnenkort weer beginnende cursussen in naaien, koken en kin derverzorging. Mej. Rolf gaf vervolgens een korte toelichting bij een aantal filmpjes, die door het bestuur van de commissie werden vertoond en die tot onderwerp hadden de be handeling en de opvoeding van het kind vanaf de eerste levensdagen tot aan het vijfde, zesde jaar. Een aantal goed opgenomen films illus treerde op duidelijke wijze het ge sprokene en de aanwezigen kregen een goed inzicht in alle dingen, die voor het jonge kind van zo groot belang zijn en ervaren moeders wel weten, maar die voor de jongeren zo buitengewoon leerzaam en inte ressant zijn. Velen zullen zeker deze instructie-avond met veel vrucht hebben bijgewoond. POLITIE VOETBAL De competitiestand in de 2e klas se B van de Nederl. Politie Sport De Raad van de gemeente 'Cas tricum kwam Maandagmorgen om half tien bijeen voor het behande len van een agenda van 17 punten. Deze behandeling nam ruim vier uur in beslag, zodat de vergadering om half een geschorst moest, wor den en weer begonnen werd om 2 uur. In deze eerste vergadering in het nieuwe jaar gaf de voorzitter, burgemeester C. F. Smeets, een overzicht van het achter ons lig gende jaar 1948. De burgemeester bracht dank aan de raadsleden voor het vertrouwen, dat steeds in het college gesteld was en hoopte, dat 1949 wederom een gezegend en gelukkig jaar mocht worden voor de gemeente. Nadat de notulen ongewijzigd waren goedgekeurd en de ingeko men stukken en mededelingen ter kenpis waren gebracht van de raadsleden, ging de raad over tot de behandeling van de begroting van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor de dienst 1949. Deze werd ongewij zigd en zonder verdere discussie aangenomen, maar de behandeling van de begroting voor de gemeen te, dienstjaar 1949, nam meer tijd in beslag. Naar aanleiding van deze begroting vroeg mevr. Jacobs (P. v. d. A) het woord om een algeme ne beschouwing te geven. Zij wees erop, dat de grootste moeilijkheden tegenwoordig veroorzaakt worden door de volkshuisvesting, daar een groot deel van de bevolking de noodzakelijkheid van inwoning en alles, wat daarmede samenhangt, niet inziet cn zodoende ook geen medewerking verleent. Verder moet aldus spreekster, wanneer men zo gauw mogelijk uit de woningnood wenst te komen, er goed op gelet worden, dat er niet zwart wordt gebouwd, terwijl daarnaast de men sen onderling meer begrip moeten tonen voor eikaars moeilijkheden, v/at betreft het terrein woningnood. Spreekster wees verder op de noodzakelijkheid van een vereni gingsgebouw en meende, dat een nieuwe schouwburg of bioscoop rustig achterwege kon blijven. Het drankmisbruik onder de jeugd is tegenwoordig groot en moet nodig beperkt worden. In verband hier mede zou het misschien aanbeve ling verdienen dansen in het ver volg alleen toe te staan in besloten kring of aders, wanneer deze op lossing op bezwaren stuit, de drankverkoop tijdens deze danspar tijen te verbieden. Mevr. Jacobs sprak er verder haar vreugde over uit, dat Castricum spoedig weer 'n schoolgebouw rijker zal zijn. De heer Bedeke (C.P.N.) wees in verband met deze begroting op de noodzakelijkheid van een nieuwe begraafplaats voor Castricum. Hier op deelde de voorzitter mede, dat deze begraafplaats viel buiten het opbouwplan, behandeld in deze be groting, doch opgenomen was in het uitbreidingsplan van Castricum. Men heeft voor een nieuwe be graafplaats wel een plek gevonden, doch besprekingen hierover zijn nog gaande. Na de beschouwingen in het al gemeen nam de behandeling van de begroting zelf geruime tijd in beslag, juist omdat verschillende punten een ujtleg nodig hadden. O.a. werd gevraagd, of het niet beter was gasverlichting, welke momenteel nog wordt gebruikt, door electr. verlichting te vervangen, daar deze minder onderhoudskosten eist. Voorlopig zal echter hiertoe nog niet worden overgegaan. Ver der werd nog aangedrongen op een nauwkeuriger controle van de straatverlichting, daar het vaak gebeurd is. dat een bepaalde lan taarn enkele dagen niet brandde. Uit de begroting bleek, dat het in de bedoeling ligt een tandverzor- gingsdienst op de scholen in te stel len. Daarover zijn thans besprekin gen met tandartsen en ziekenfond sen gaande. De kosten hiervoor zullen worden gedragen door de ziekenfondsen, terwijl een klein ge deelte ten laste van de particulie ren komt. Het gemeentebestuur houdt de supervisie. Voor elke leer ling bedragen de kosten voor deze tandverzorging per jaar f2.50. Be gonnen zal worden in het eerste jaar met de eerste klas, in het twee de jaar met de eerste en tweede klas, enz., zodat na 6 jaar alle klas sen onder deze verzorging vallen. Het voorstel om de wegenbelas ting voor ongebouwde eigendommen te verlagen van 6 op 3 pet had nu niet bepaald de volledige instem ming van de raad. Door de raad werd nog gewezen op de noodza kelijkheid van een badhuis en de voorzitter stemde hiermee in, doch deelde mede, dat de plannen voor dit badhuis nog niet verwezenlijkt konden worden. De kapitaalsdienst van de begroting werd vastgesteld met 'n eindbedrag van f 1.280.441,05. Na anderhalf uur pauze werd het voorstel tot subsidiëring van de Bergerschoolvereniging aangeno men, alsmede de verordeningen op de heffing van Wegen- en Rioolbe lasting. De instructie voor gemeen te-artsen werd vastge eld en de Algemene Politieverordening aan gevuld, waarna werd besloten tot de aankoop en de financiering van een achtklassige Finse school, waar voor de kosten ongeveer een ton zullen bedragen. De voorzitter wees er in dit verband nog op, dat dit geen noodschool is, maar een defi nitieve school. De heer Beiersber- gen van Henegouwen (K.V.P.) bracht dank aan de burgemeester voor deze school, daar- de burge meester hier veel werk voor heeft verzet en al die tijd de stuwkracht is geweest, die er voor gezorgd heeft, dat de school er kwam. De partiële uitbreidingenplannen werden vastgesteld waarna achter eenvolgens de volgende voorstellen er door gehamerd werden: wijziging van het reglement van de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon, vaststelling van de salarisregeling voor het gemeente- personeel, wijziging van de Leges verordening en wijziging van de begroting 1948. Ook het voorstel voor de bouw van 40 woningen op het terrein aan de Nieuwe Over toom werd goedgekeurd. Van deze woningen zijn er 28 bestemd voor oorlogsgedupeerden, terwijl de ove rige 12 voor ouden van dagen zul len zijn. Na een korte rondvraag volgde sluiting. MISSIEFILM EGMOND-BINNEN. Woensdag 26 Januari zullen twee missiona rissen van Mill Hill ten bate van hun missies een film draaien. Dit zal gebeuren in café Swart; 's mid dags otn 4 uur voor de kinderen en avonds om 8 uur voor de vol wassenen. Bij deze missiefilm zal mondelinge uitleg gegeven worden, Als de uitbreiding van het Rijk Gods U ter harte gaat, geef dan blijk van uw belangstelling door 't gaan zien van deze leerzame missie film. Nieuwe dirigent van Excelsior In de Nieuwe Doele werd gisteren-avond de nieuwe di recteur van de muziekvereniging Excelsior geïnstalleerd. Het is de heer C. van der Knaap uit Rijswijk die thans de leiding heeft van zes verschillende verenigingen. Toen de nieuwe dirigent gisterenavond het repetitielokaal betrad, werd door de muziekvereniging de Florentiner Mars gespeeld. Vervolgens, werd het woord gevoerd door de. heer Kamp, voorzitter van de vereniging. Hij gaf een kort overzicht vanaf het ontstaan en bracht nog dank aan de heren Anderson Sr. en Jr., die ook hun krachten nog aan deze vereniging hebben gewijd. De heer van der Knaap beant woordde deze korte speech van de voorzitter en sprak de hoop uit, dat de vereniging door ernstige studie op een hoger peil zou komen. Door de voorzitter werd nog mede gedeeld, dat'op de verjaardag van Opa van 't Hoff door de gezamen lijke, muziekkorpsen een serenade zal worden gébracht. Als bijzonderheid van de heer v. d. Khaap" kan nog vermeld worden, dat hij reeds heeft gecomponeerd 'n wals. twee ouvertures en verschil lende marsen. - terwijl er daarnaast over de honderd arrangementen van hem- zijn. Ouderavond Gidsen St. Laurentius Heden, Woensdagavond om 8 uur houdt de Gidsenkring St. Laurentius, een avond voor ouders en belang-, stellenden om haar werk meer be kendheid te" geven in de zaal van het Jeugdhuis aan de Nieuwstraat. Er worden verschillende oude volks, dansjes uitgevoerd en enkele decla maties gedaan. Ook worden er en kele zelfgemaakte schetsjes opge voerd, die - met -veel ijver zijn inge studeerd door de toneelleidster van de J.G. mej. van Vegten. De aalmoezenier zal een uiteen zetting geven over het gidsenspel en de ouders hebben gelegenheid om vragen te stellen. Wij vertrou wen vast dat vele ouders aan onze oproep gehoor zullen geven én hun belangstelling tonen voor alles wat de Gidsen doen. OPBRENGST KAARTAVOND De kaartavond, vandê Klaverjas- club „de Doormars" is een groot succes geworden. Het Bestuur van de Alkmaarse Vereniging tot Be strijding der Tuberculose mocht een opbrengst van f 100.— in ont vangst nemen. Hartelijk dank aan allen, die hiertoe hebben medege werkt, in het bijzonder ook de milde gevers van de prijzen t.b.v. de verloting. Alkmaar RP 12 10 0 2 20 Alkmaar (APSV) 11 8 2 1 18 Purmerend 13 5 2 6 12 Bloemendaal 13 3 5 5 11 Beverwijk 12 4 3 5 11 Haarlem II 9 4 1 4 9 Den Helder 11 3 4 6 8 Heemstede 11 2 3 6 7 Zandvoort 12 2 2 6 6 POLITIE VOETBAL Dinsdagmiddag speelde het elftal der gemeente politie tegen de poli tiemannen uit Heemstede en won met 10—1. ACTIE KAMER VAN KOOPHANDEL Op de vergadering van de Kamer van Koophandel van 5 Januari jl. werd aan de minister van economi sche zaken een adres gezonden, waarin werd aangedrongen op het vrijgeven van de kaas of indien dit niet mogelijk zou zijn, tot een hogere rantsoenering over te gaan. Dit laatste is nu geschied, zodat wij met recht kunnen aannemen, dat mede door deze actie de burgerij een hoger kaasrantsoen heeft f kregen. SCHAAKCLUB D.O.S. D.O.S. speelde een competitie wedstrijd tegen „Schaakmat" te Noordscharwoude De uitslagen lui den: Schaakmat D. O. S. W. HaanR. v. Wezop 10 A. SlinkA. Burgert ''f D. KonijnC. Hazereeuw 10 C. LangedijkJ. Mooy 01 J. KrijgsmanA. Nijman 10 P. SemeinsK. Bunkhof 01 G. Keppel3. Slikker 10 C. KrijgsmanR. Pranger V«'It K .BiermanW. Speets 10 H. BouwensP. Obdam 0—1 Zodat DO.S. verloor met 64 MILITAIRE TAPTOE Op Donderdagavond 27 Jan. a.s. zal door de Drumband van de Lua te Schalkhaar in onze gemeente voorafgaande aan de plechtige be ëdiging op Vrijdag 28 Jan., een tap toe worden gehouden. Voor en na deze taptoe zullen de manschappen van de band een mars door de stad houden, om 20.20 uur vertrekt de troep van de kazerne Rochdale naar de Binnenstraat. De route zal zijn als volgt: Lyceumstr., Nieuwlander- singel, Kennemerstr.weg, Juliana v Stolberglaan, v. Everdingenstraat, Rochdalebrug, Emmastraat, Kenne- merstraatweg. Ritsevoort, Laat, Huigbrauwerstraat, Stenenbrug. Hier zal om 21.00 uur een taptoe door de band worden gegeven. Do afmars vindt om 21.15 uur plaats en de troepen trekken via de Lange straat, het Kerkplein, Zevenhuizen, Geestersingel en Spoorstraat naai de Stationsweg. Vandaar via het Scharloo de Westerweg, Egmonder- str. en Nassaukwartier door de Nas- saulaan over de Kénnemersingel. het Varnebroek, de Lindelaan naar de Westerweg, waar de troep in het kamp wordt ontbonden. POLITIE-VARIA Toch geen brand In de afgelopen nacht werd de politie verschillende keren opge beld door bezorgde personen, die dachten dat er brand zou zijn, om dat zich aan de kim een rose schijn sel vertoonde. Hij nader onderzoek bleek het noorderlicht te zijn. Na het winkelen in de Kofa op Maandagmorgen wilde een dame zich naar huis begeven, doch haar fiets bleek er niet meer te zijn. Een ander rijwiel bleef echter onbeheerd achter. De politie verzoekt nu de dame. die per abuis een verkeerde fiets heeft medegenomen, zich op het politiebureau te melden om dit geval recht te zetten. „HAAR GOUDEN STEM" BURGERBRUG. Zondag a.s. wordt „Haar gouden stem" een uit vier bedrijven bestaand drama op gevoerd in café Visser. Aan de op voering zijn „De Rederijkers" debet, aan het drama de schrijvers W. v. d. Berg en J. Grosveld. Het wordt voor onze meisjescon gregatie, afd. toneel, de derde uit voering. Het spelpeil is op het goe de gulden spoor. De vorige uitvoe ringen, vooral het „verzetsstuk" liggen nog vers in het geheugen. Komt dius en ziet. De zaal moet weer vol. De uitgever schreef: „En zo zien we in een meeslepende en geweldig ontroerend slot een afge dwaalde, een door de wereld be drogene, weer tot de(haren terug keren". Klokslag 7 uur gaat het gordijn open. Weest present en geniet. We hopen op het goud het merk 14 of 18 karaat te kunnen zetten. De Burgerjbrugse standaard is toch immers de gouden standaard? Daar om is er na afloop nog een gezellig samenzijn tot op het bekende tijd stip de deuren zich achter de ver trekkende bezoekers zullen sluiten. Zaterdagmiddag om twee uur is de generale repetitie zonder grime en dus toegankelijk voor jeugdige dorpelingen. SCHAAKNIEUWS V.V.V. Maandag speelde V.V.V. II een uitwedstrijd tegen Krommenie W. II. Zes borden werden remise, hoe wel deze in het middenspel allen gunstiger voor V.V.V. stonden. Al leen Groenewoud aan 't zesde bord wist een heel punt te behalen. Hier volgt de volledige uitslag. Krommenie W. II—V.V.V. II 6—4. J. PoelJ. Vink J. Kooy— F. Helder 'ItK. TrompetD. Appel Sr. 'it'it; C. WoudJ. Maats 1—0; A. WiepjesA. Kirkenier - J, GlasJ. S. Groenewoud 01; Ir. A. de LangeA. Vis 10; J. GrinA. M. Halcsteen 'It; P. Klijn—B. Veltman 'lt—'l,; C. Slot s'. Hölzman 10. NIEUWE BONKAARTEN HALEN WAARLAND. Vrijdag 28 Ja nuari a.s. zal in café W. Jonker ge legenheid worden gegeven tot het afhalen van nieuwe bonkaarten als mede nieuwe tabakskaarten. Behal ve de stamkaarten en inwisselings bonnetjes moeten ook bon no. 7 van de tabakskaart en bon 10 van de damestabakskaart worden ingele verd. KATHOLIEK THUISFRONT CASTRICUM. Binnenkort zal ons plaatselijk Katholiek Thuisfront de militairen een verfrissend pakje sigaretten willen zenden. Zij die sigaretten te veel hebben of een bonnetje kunnen missen, worden vriendelijk verzocht om deze af te geven aan de Pastorie. Juist in deze tijd leven wij allen mee met onze jongens over zee. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. HETZELFDE WEERTYPE Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken en zwakke tot matige wind tussen zuid-oost en zuid. In de nacht en vroegere ochtend lichte vorst overdag temperatuur boven het vriespunt. HALF OM HALF BIJ Z.A.P. BREEZAND 't Is wel even anders gelopen, dan we in onze voorbeschouwing gehoopt hadden. Maar gelukkig, in een mooie span nende strijd, met ZAP overwegend in de meerderheid, behaalden de Poldersen een 12 overwinning bij Kaagvogels thuis. De Kaagv. kee per verrichtte wonderen en be hoedde zijn ploeg voor 'n grote ne derlaag. De Vogels namen de lei ding na 5 minuten spelen, doch daarna waren de Zappers steeds in de aanval en prachtige kansen de den zich voor, maar de keeper der gastheren bleef onvermurwbaar. Er werd door de Z-ers flink ge schoten en ook het veldwerk was behoorlijk. V. d. Berg (ziekenlijst) was vervangen door C. Kuijs en Timmer „stopperde" uitstekend. Een kwartier voor de pauze was de vesting der Kaagvogels stormrijp en een bonk van een schot van C. Kuijs en een kopbal van Jan v. Oosten betekenden even zovele doelpunten. Rust dus 12. Na de thee bleven de Zappers sterker, hoewel de Kaagvogels ook gevaarlijke aanvallen opzetten. Doch hun doelman bleef de toe stand meester, liet zich niet maer passeren en toen van Oosten en Neijens het houtwerk troffen en ook het geluk op de hand van deze keeper bleek te zijn, bogen de aan vallers van Z. het hoofd. De stand bleef 2—1 in het voordeel der Pol dersen. Verdiend, maar toch zwaar bevochten! Jullie kunnen dus wél vechten lui. De hele wedstrijd stond in het teken van de sportiviteit en de lei ding was in de zeer vertrouwde handen van de heer Bedijs. Daar ook VZV won, wordt de spanning steeds heviger. De overige uitslagen: ZAP 2 RKAFC 2 1—1. ZAP 3—Sint Boys 1 5—2. WGW 2—ZAP 4 4—1. Water vogels 4ZAP 5 5—1. (De Z. kwa men min of meer gehavend thuis). 5- punten van de 10, dus „half om -half'. KRING DEN HELDER VAN DE K.V.P. De Kring Den Helder van de Katholieke Volkspartij houdt de jaarvergadering op Woensdag 9 Fe. bruari as., des avonds om zes uur, in de grote zaal van de Stedelijke Muziektuin te Alkmaar. Behalve de jaarstukken zijn aan de orde de voorstellen voor de Partijraad, met name wat betreft de instelling van het College van Beraad en het ont- werp-gemeenteprogram. Het Kringbestuur is thans com pleet door de benoeming van de heer G. Seysener te Zaandam, als lid, aangewezen door de Staten- kring „Zaandam". KATHOLIEKE GEMEENTERAADSLEDEN in de Statenkring „Hoorn" De actieve vereniging van katho lieke gemeenteraadsleden in de Statenkring ..Hoorn" houdt morgen, Donderdag 27 Januari, een vergade ring in restaurant Leering te Hoorn ter bespreking van het ontwerp- gemeenteprogram, dat de K.V.P. bij de Kringen en de Partijraad heeft ingediend. Dit belangrijke punt zal worden ingeleid door de heer H. Nolet, burgemeester van Warmen- huizen, voorzitter van de kring den Helder, die lid is geweest van de commissie, welke dit ontwerp-pro- gram heeft voorbereid. KOOKCURSUS CASTRICUM. Donderdag 27 Januari begint de kookcursus van de Nederlandse Kath. Vrouwenbe weging. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Petronella Catharina, dochter van C. Alles en van F. J. Nekken. Overleden: Jan Visser, oud 68 j. POLDERSE KLANKEN ANNA PAULOWNA Op Zater dag 29 Januari a.s. wordt er in hotel Veerburg alhier een toneeluitvoe ring gegeven door de Toneelclub „Het Kleine Begin" van Breezand. Opgevoerd zal worden het succes stuk ,,'t Wespennest", in 3 bedrijven. Deze toneeluitvoering wordt be langeloos aangeboden door boven genoemde toneelclub en de op brengst is geheel ten bate van het maandblad „Polderse Klanken", aan ieder welbekend, daar dit blad maandelijks wordt verzonden aan alle Polderse jongens in Indonesië. We doen hieraan allen natuurlijk zoveel mogelijk jnee. De uitvoering begint om 8 uur en de entree is 1.25. Kaarten verkrijgbaar bij het Niwin-bestuur, Kath. Thuisfront, Prot. Interkerkelijk Thuisfront en Band Nederland-Indonesië. a Roemloos einde Nora Gregor, voormalig echtge note van Prins Starhemberg, eer tijds een gevierde Weense toneel speelster en filmster en een van de mooiste vrouwen van Wenen, is, volgens het „Weltpresse Journal", op 49-jarige leeftijd te Chili onder armoedige omstandigheden overle. den. In 1937 trad zij met prins Star hemberg, die enige tijd daarvoor zijn eerste huwelijk had doen ont binden, in het huwelijk. Zij verge zelde bem naar Zwitserland en naar Zuid-Amerika, waar zij hem verbet. Prins Starhemberg, destijds leider van de semi-fascistische „Heimwehr", was vice-kanselier in het kabinet van dr. Schuschnigg. Sinds Juni 1942 leeft hij te Buem Aires in ballingschap. Weekoverzicht „B. en O." te Zwaag ZWAAG In 't begin van deze week waren de prijzen van de groenten nog niet bijzonder gun stig. Tegen het einde van de week herstelden zich de prijzen en wa ren de geluiden iets optimistischer. Dit geldt speciaal voor witlof. Van af Maandag tot Vrijdag steeg dit regelmatig van 23ct. tot 30 ct. De geschoonde spruiten blijven graag en liepen zelfs vergeleken bij vori ge week weer op. De notering op de diverse veilingsdagen was resp. 39, 42 en 57 ct. De prijs van de Boerenkool draait om de 15 ct. Met de stapelproducten is het echter nog niet rooskleurig gesteld. Voor al naar het product uien is zeer weinig vraag, men kan bijna wel zeggen helemaal niet. De enkele wagons, die op toewijzing voor de Groefex verladen mogen worden, leggen in vergelijking met het aan bod geen gewicht in de schaal. Van Peen en Bieten wordt door het binnenland een enkele keer iets afgenomen voor een prijs, dat ligt op Duits niveau. De prijzen van het fruit blijven goed. De noteringen op de ver schillende veilingsdagen mogen aan kleine schommelingen onder hevig zijn, dit blijft niet uitgeslo ten. In deze tijd van het jaar wor den somtijds prachtige partijen fruit ter veiling gebracht, waar veel animo voor is. Deze week was dit eveneens het geval. Er werd een party Doyenne du Cornice verkocht voor f 1.73 per kg. Het is begrijpelijk dat derge lijke prijzen niet als algemeen gangbaar beschouwd kunnen wor den. Wel viel er te constateren dat de Comtessen in trek zijn, Vrijdag liepen -ze op tot 88 ct. Bij Confe rence viel eveneens een kleine stij ging waar te nemen. De Standaard A kwaliteit noteerde op 't eind van deze week 75 ct. De Cox Orange schommelt om de f 1.Goudrei- netten om de 90 ct. De hoogste no teringen van de Presenten waren resp. Maandag, Woensdag en Vrij dag 87, 94 en 95 ct. De prijzen van de Giezen en Winterjannen draai en om de 75 ct., met een kleine nei ging tot stijgen. Als de prijzen zich op dit niveau blijven bewegen mag dit zeer bevredigend genoemd worden, al zal er dan ook eens een week tussendoor lopen dat de no teringen iets lager zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2