Het bombardement van Monte Cassino een afgrijselijke vergissing De Regering wijst het millioenen-aanhod van Amsterdam af De politiek gaat buiten de Kamer om.... VOOR ALTIJD PILATUS „Actieve Middenstandspolitiek" PAG. 3 ISVERWACHTING MG DEN HELDER AN DE K.V.P. CATHOLIEKE ÏNTERAADSLEDEN tatenkring „Hoorn" lemloos einde eekoverxichf O." te Zwaag Belangrijk werk van Nederlands schrijver Benedictuszonen werken echter weer aan de wederopbouw van hun klooster 15 Februari 1944 een droeve dag NAAR WIJ VERNEMEN: Twee inbrekers van vijftien jaar! Bloembollen altijd in bloei Democratisering van de ministers EEN INTERESSANT EXPERIMENT Kamer zwicht voor inslaand motief De spoorwegen en het particulier vervoer Kerk van. Voerendaal bestaat 900 jaar Bisschop-martelaar NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 26 januari 1949 :eld door het K.N.M.I. te geldig van Woensdagavond erdagavond. ZELFDE WEERTYPE weer met enkele over- nde wolkenbanken en ke tot matige wind tussen >ost en zuid. In de nacht oegere ochtend lichte vorst ag temperatuur boven het )unt. ng Den Helder van de e Volkspartij houdt de dering op Woensdag 9 Fe. des avonds om zes uur, te zaal van de Stedelijke n te Alkmaar. Behalve de en zijn aan de orde de n voor de Partijraad, met betreft de instelling van »e van Beraad en het ont- eenteprogram. ingbestuur is thans com- de benoeming van de eysener te Zaandam, als wezen door de Staten- landam". ;ve vereniging van katho- meenteraadsleden in de ig „Hoorn" houdt morgen, 27 Januari, een vergade. staurant Leering te Hoorn ;king van het ontwerp- >rogram, dat de K.V.P. bij :n en de Partijraad heeft Dit belangrijke punt zal ïgeleid door de heer H. gemeester van Warmen- orzitter van de kring den .e lid is geweest van de welke dit ontwerp-pro- t voorbereid. KOOKCURSUS CUM. Donderdag 27 egint de kookcursus van iandse Kath. Vrouwenbe- tGERLIJKE STAND P. Geboren: Petronella dochter van C. Alles en Nekken. :n: Jan Visser, oud 68 j. .DERSE KLANKEN •AULOWNA Op Zater- mari a.s. wordt er in hotel alhier een toneeluitvoe- ven door de Toneelclub ne Begin" van Breezand. zal worden het succes- espennest", in 3 bedrijven, neeluitvoering wordt be- aangeboden door boven toneelclub en de op- geheel ten bate van het „Polderse Klanken", aan [bekend, daar dit blad :s wordt verzonden aan rse jongens in Indonesië, hieraan allen natuurlijk gelijk jnee. De uitvoering 8 uur en de entree is trten verkrijgbaar bij het uur, Kath. Thuisfront, rkerkelijk Thuisfront en trland-Indonesië. o egor, voormalig echtge- Prins Starhemberg, eer- ;evierde Weense toneel- n filmster en een van de ouwen van Wenen, is, »t „Weltpresse Journal", e leeftijd te Chili onder omstandigheden overle. ;rad zij met prins Star- lie enige tijd daarvoor huwelijk had doen ont liet huwelijk. Zij verge- naar Zwitserland en Amerika, waar zij hem ns Starhemberg, destijds i de semi-fascistische was vice-kanselier in t van dr. Schuschnigg. 1942 leeft hij te Bueni illingschap. In 't begin van deze n de prijzen van de og niet bijzonder gun- het einde van de week zich de prijzen en wa dden iets optimistischer, leciaal voor witlof. Van- g tot Vrijdag steeg dit van 23ct. tot 30 ct. De spruiten blijven graag elfs vergeleken bjj vori- ser op. De notering op veilingsdagen was resp. 7 ct. De prijs van de draait om de 15 ct. Met oducten is het echter oskleurig gesteld. Voor- product uien is zeer ig, men kan bijna wel ■maal niet. De enkele op toewijzing voor de ■laden mogen worden, srgelvjking met het aan- ïwicht in de schaal. i en Bieten wordt door ind een enkele keer iet3 voor een prijs, dat ligt .•eau. n van het fruit blijven .teringen op de ver- veilingsdagen mogen schommelingen onder- dit blijft niet uitgeslo- tijd van het jaar wor ds prachtige partijen eiling gebracht, waar voor is. k was dit eveneens het erd een partij Doyenne •erkocht voor t 1.73 per begrijpelijk dat derge- n niet als algemeen eschouwd kunnen wor- er te constateren dat jn In trek zijn, Vrijdag tot 88 ct. Bij Confe- veneens een kleine atij- e nemen. De Standaard noteerde op 't eind van 5 ct. De Cox Orange im de f 1.Goudrei- e 90 ct. De hoogste no- ii de Presenten waren ag. Woensdag en Vrij- n 95 ct. De prijzen van n Winterjannen draai- ct., met een kleine nei- igen. Als de prijzen niveau blijven bewegen r bevredigend genoemd al er dan ook eens een door lopen dat de no- lager zijn. Het echtpaar Feike-Hilarides uit Ijlst aan het werk op de boer derij van John Bracken in Panetick (Ontario). Zij zijn voorlopig op een Canadese farm, tot zij na ongeveer een jaar zover ge acclimatiseerd zijn, dat zij in het nieuwe land een eigen boer derij kunnen beheren. Met ruim 10.000 andere personen uit de landbouwende bevolking kwamen zij gedurende 1948 naar Canada in het kader van het gemeenschappelijk Canadees- Nederlands vestigingsschema voor boeren. Een spel van tegenstellingen in een weifelende wereld heeft de Maastrichtenaar Jef Heyendaal ge schreven, daarmede een tijdsbeeld uitwerkend, dat eigenlijk van alle tijden is. De figuur van Pilatus is immers, hoe onbelangwekkend hij in zijn tijd ook geweest moge zijn, vanwege het feit. dat hij direct be trokken was bij een gebeurtenis, die het wezen van de maatschappij definitief zou veranderen, dermate belangwekkend, dat het zeker de moeite loont er van tijd tot tijd het licht op te laten schijnen. Het stuk in twee bedrijven, dat Heyendaal rond deze figuur schreef, en dat Zaterdagavond in de Am sterdamse Stadsschouwburg zijn première voor deze omgeving be leefde, laat Pilatus zien in zijn rol van kleine persoonlijkheid, van iemand, die een op zich onbelang rijke daad verricht, althans in het teken van zijn tijd. De Pilatus-figuur wordt op een oorspronkelijke en toch zeer menselijke wijze benaderd en Heyendaal legt niet zoZeer het accent op'de weifelende houding van deze tweede-rangs landvoogd, als wel op het feit, dat 's mans daad van willekeur eigenlijk niet eens tot hem doordrong, totdat hij plot seling gegrepen werd door verschil lende verschijnselen en gebeurte nissen, die hem in verwarring brach ten. Hierin ligt dan ook de grote tegenstelling, die de toeschouwer van dit stuk opvalt. In een uitvoe- UIT PUIN EN RUÏNEN MOET HET NIEUWE EUROPA HERRIJZEN (Speciale correspondentie) „Een afgrijselijke vergissing van de Amerikaanse luchtmacht", zo noemen de monniken van Monte Cassino het bombardement van de honderden Vliegende Forten, die op 15 Februari 1944 een van 's werelds meest beroemde kloosters in een reusachtige puinhoop veranderden. Het was een van de kritieke ogen blikken van de Italiaanse veldtocht. Het gros van de geallieerde troe pen vierde in Napels een korte „oorlogsvacantie". Maar deze pauze in de strijd was allesbehalve ver heffend. Het moreel van een groot deel der Napolitanen was door het afnemen der spanning plotseling tot een minimum gedaald en menig bevrijder werd meegesleept in de poel van zwartehandel, zedenbederf en besmettelijke ziekten. Nog geen 100 mijl verder, in N.O. richting, lag Monte Cassino. Daar poogde de geallieerde voorhoede door te stoten op weg naar Home. Maar tevergeefs beproefde zij haar krachten op de rotsmassa's van het gebergte. In bijna onneembare po sities wachtte de eerste divisie val schermjagers van generaal Kessel- ring de aanvallers af. Bombarderen was de enige methode om de nazi's uit hun gewapende nesten te ver drijven. Verkenners van het hoofdkwartier der Amerikaanse luchtmacht had den na een vlucht boven het berg plateau de boodschap mee naar huis gebracht, dat ook het beroemde klooster van Monte Cassino door de nazi's als observatiepost voor artil lerievuur werd gebruikt. Later heb ben de monniken de juistheid van deze berichten stellig ontkend. Ook Europa's bevrijders waren niet on feilbaar en dus ging het bombar dement door. Het klooster kon niet gespaard worden. Vijfhonderd vluch telingen zijn op die trieste Februari dag, toen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de machines boven Monte Cassino dreunden, om het leven gekomen. En ook dat offer was tevergeefs. Want twee dagen later trok de verbeten Duitse infan terie de ruïnes van het klooster binnen. Het heeft de geallieerden maanden gekost om hen er weer uit te verdrijven. Toen de Heilige Benedictus in 469 op de Casino zijn eerste kloos ter stichtte, zal hij niet hebben kunnen vermoeden, dat dit paleis van vrede en gebed viermaal ten offer zou vallen aan de woede der mensen. Want reeds driemaal was in vroeger eeuwen het klooster vernield. In 520 waren het de Lon- gobarden die geheel Midden-Italië te vuur en te zwaar verwoestten. Ook in 642 en 1343 werden de ge bouwen op de Monte Cassino nage noeg met de grond gelijk gemaakt. Wat in zes eeuwen sedertdien lang zaam aan werd opgebouwd, is nu in de meest totale van alle wereldoor logen weggevaagd. En hoe? Dui zend bommenwerpers werden door de Amerikaanse opperbevelhebber tegen de vijand ingezet en het klooster kreeg van hun projectielen een zeer groot aandeel te verduren. Monte Cassino moest op 15 Fe bruari 1944 volledig worden afge schreven. Maar ook nu blijven de zonen van St. Benedictus niet wer keloos bij hun puinhopen neerzit ten. Vijfentwintig monniken zijn met dit Herculeswerk begonnen tesa- men met een honderdtal arbeiders die hen op regeringskosten helpen. Eén vleugel is reeds gereed, maar bij gebrek aan contanten zal het werk in de toekomst slechts lang zaam vorderen. Tot nu toe werd er 300 millioen lire aan de her bouw besteed, waarvan alleen reeds 50 millioen aan het puinruimen. Maar Monte Cassino kost meer: wnat afgezien van enkele beelden en wat marmerplaten, welke gaaf uit de ruïnes konden worden ge borgen. moeten bijna alle materia len nieuw worden aangeschaft. De Benedictijnen klagen echter niet; zij zijn reeds dankbaar voor het feit, dat hun kostbaarste relikwie ge spaard bleef: de cel welke Vader Benedictus in de zesde eeuw be woonde. Voor de rest hopen zij op de steun van katholieken uit Italië en het buitenland. Polen's epos Aan de voet van het rots-massief waarop de kloosterruïne zich scherp tegen de helle lucht aftekent, vindt de hedendaagse bezoeker van Monte Cassino een kerkhof in sublieme stijl aangelegd, prachtig onderhouden. Sedert het rampjaar 1944 telt het stadje vele kerk hoven, maar dit is in al zijn een voud wel het meest indrukwekkend. Honderden Polen hebben hier een laatste rustplaats gevonden. Polen? Ja, want ook bij Monte Cassino hebben zij een deel van hun epos geschreven. In de meest de toegangspoorten tot Rome moes ten generaal Anders en zijn man nen die vanuit Rusland en Sibe rië naar het Midden-Oosten geko men waren om maarschalk Rommel definitief uit Afrika te jagen het spit af te bijten. Na het bombardement van Monte Cassino was het militaire perspec tief voor de geallieerden in Italië er niet beter op geworden. Een nieuwe landing op de kust bij An- zio had geen succes. Kesselring bleef standhouden op de weg van Napels naar de Heilige Stad. Het achtste leger kwam het vijfde ver sterken, zonder succes. De geme chaniseerde afdelingen, de trots der geallieerden, waren op het bergter- rein zo goed als niet te gebruiken. Bij Cassino woedde nog steeds de slag van man tot man. Generaal Eisenhower mocht dan al bij zijn bezoek aan de staf in Italië gezegd hebben: „We moeten doorzetten", de fanatieke valschermjagers van de nazi's dachten dit ook. Iedere meter voorwaarts kostte aldus tien tallen mensenlevens. In de vroege lente van het jaar dat zo ongunstig begonnen was. werd ook het Poolse leger uit Afri ka naar Napels overgebracht. Daar vernam generaal Anders zijn grote opdracht: de beslissende aanval op Monte Cassino in te zetten. Naast de Polen streden Amerikanen, Brit ten, Fransen, Indiërs en Nieuw- Zeelanders, maar de zwaarste taak, het veroveren van de kloosterruïnes was Anders en zijn mannen opge dragen. Toen op 11 Mei, laat in de avond, artillerie-vuur de aanval inluidde .stormden zij vooruit. De slag was hevig, de rijen der Polen werden gedecimeerd. Maar op de 18e Mei werd de Poolse vlag op Monte Cassino geplaatst. Niet lang daarna trok Anders met de overige geallieerde troepen Rome binnen. Op een bijzondere audiëntie kon de grote Pool aan Z. H. de Paus een kostbaar kleinood overhandi gen, de ivoren abts-staf van Monte Cassino, gevonden in de puin van het klooster, dat de bakermat der West-Europese beschaving was ge weest. Geen Pool, die Italië bezoekt, slaat een bedevaartstocht naar het kleine kerkhof van Monte Cassino over. Staande voor de graven van zijn langenoten bedenkt hij, dat hun offer wel Italië, maar uitein delijk Polen niet, vrijheid heeft gebracht. rige proloog, overigens meesterlijk door Paul Huf voorgedragen, tekent de schrijver Pilatus als de onwe tende, terwijl hij hem in de loop van het stuk de draagwijdte van zijn daad sterk doet gevoelen. Pontius Pilatus, de landvoogd.' die de successen van Quintus Metellus, die Spanje beheerde en Vitellius, die Syrië bestuurde, met wrevel constateerde, de man die handelde om eigen bestwil, is iemand die in de meesten van ons leeft, tot op de dag van vandaag. Dit heeft Heyen daal sterk in zijn spel doen uitko men en dit is dan ook de grote waarde ervan, dat hij de mens te kent, zoals hij de tijden door ge weest is en zijn zal. De ambtenaar Cornelius Pollio, de man met de kleine gebreken, die zijn persoonlijke ongemakken sterker voelt dan het wereldge beuren om hem heen, retireert als hij direct betrokken wordt in het drama. Hoevelen van ons zouden dat eveneens niet doen? Dan zijn er nog de Joodse schrij ver Zadok, de man die niet wil buigen voor de waarheid en zich met alle middelen verzet, daarbij trachtend ook anderen in zijn waan te doen delen, zoals Joathan, de tweede schrijver, de eerst aarze lende, doch later door de Christus zo sterk gegrepene. De opvoering, van dit ongetwijfeld belangrijke werk, dat vele sterke momenten had, werd op uitstekende wijze gebracht door Paul Huf in de rol van Pontius Pilatus, die beide accenten van deze figuur prachtig wist te vertolken. Johan Fiolet gaf de ambtenaar Pollio overtuigend weer en bracht zijn rol met veel talent. Wim Vesseur speelde de rol van Joathan met veel toewijding, doch maakte ajs bekeerling niet zo'n sterke indruk. Vlot was de figuur van de Jood Ephraïm, de op winst belustte, die gebukt gaat onder zijn smart als het noodlot hem achterhaalt; gespeeld door Jo Sternheim. Edwin Thomas gaf een, door verkeerde religieuse senti menten geleide, Jood. die ook wel iets sterker zijn spel had kunnen nuanceren. Kees van Iersel bracht de tribuun, die in strijd gewikkeld is met de landvoogd over het pro bleem: vechten of praten. Defresne wist van zijn visie op bevonden zich 33 koeien en 2 stie ren aan boord van de „Singkep", die Maandagavond naar Indonesië vertrok. Dit vee werd in Nederland aangekocht om de veestapel in In donesië op peil te brengen.... kwam de Wateringse kweker Wubben, die dezer dagen reeds de eerste druiven ter veiling bracht, Maandag met de eerste pruimen op de markt dit stuk door een goed geregisseerde opvoering duidelijk te doen spreken. Veel waardering verdiende voorts het décor van het paleis van Pila tus van Wim Vesseur, dat eenvou dig, doch buitengewoon geslaagd kan worden genoemd. Binnenkort kan dit uitnemende spel, d zich bijzonder leent voor de a.s Vasten tijd, in Alkmaar tegemoet worden gezien. Een talrijk publiek bracht staande een ovatie aan regisseur, schrijver, die echter door omstandigheden niet aanwezig kon zijn, en spelers. L. S. Te Haarlem heeft de politie gis teren, omstreeks middernacht., twee jonge inbrekers op heterdaad be trapt, toen zij in een winkel aan de Rijksstraatweg bezig waren buit te verzamelen. Zij probeerden zich bij nadering van de agenten uit de voeten te maken, doen hun spoor was gemakkelijk te volgen doordat zij hun weg tekenden met sigaren aanstekers. broches en andere kleine snuisterijen die zij op hun vlucht verloren. Met de hulp van een burger gelukte het de agenten de twee boefjes,_ die beiden vijftien jaar oud bleken, te arresteren. Bij hun verhoor bekenden zij enige tijd geleden een tot nu toe onopgehelderde inbraak in Haarlem gepleegd te hebben. De politie ver wacht dat de twee jongens nog over meer inbraken die de laatste tijd in Haarlem en omgeving zijn ge pleegd. inlichtingen zullen kunnen verschaffen. Dinsdag werd te Lisse de tweede grote bloemententoonstelling van de stichting Bloemkunst te Lisse geopend. De waarn, commissaris der Koningin in de provincie Nrd.- Holland, de heer A. B. J. Prakken, sprak de wens uit, dat door de sa menwerking waaruit ook deze ten toonstelling is voortgekomen het bloembollenvak op steeds hoger peil zal komen. Deze tentoonstelling toont, dat de bloembollen zich uit nemend lenen om ten allen tijde in bloei te komen. De prijzen werden als volgt toe gekend: wisselbeker hyacinthen fir. ma Harry Vreeburg uit Lisse; wis selbeker tulpen firma G. van der Mey en Zn. uit Lisse; wisselbeker naricissen firma Warnaar uit Sas- senheim; definitieve prijs voor de mooiste gemengde inzending firma G. B. de Vroome uit Sassenheim. De militaire autoriteiten achtten het niet verantwoord de Chinese bevolking van Sragen, ongeveer 26 kilometer van Solo zonder bescherming achter te laten. Daarom werd deze bevolkings groep van 2000 personen naar Solo overgebracht. Even voor het vertrek van het transport uit Sragen. HAAGSE BRIEVEN GAAN WE DE JUISTE RICHTING UIT MET DE WONINGBOUW? (Van onze parlementaire redacteur) Wordt de politiek gemaakt bui ten (n Kamer. Er is een tijd ge weest, dat een grote minderheid van het parlement geen verant- woordling droeg voor de rege- ringspolitiek ten aanzien van het Indonesisch probleem, that gaf deze groep de vrijheid sterk cri- tisch ingesteld te zijn en op open lijke verantwoording aan te drin gen. Of deze al dan niet gegeven moest worden bleef toen ook nog eu:i, tot op zekere hoogte, betwist bare wenselijkheid. Nu deze op positie, zoals reeds gezegd, sterk gedund is, is deze spanning tus sen parlement en regering echter ook veel geringer geworden. Ver bonden als de meeste partijen zijn met de eigen mensen in het ka binet leeft de Kamer toch op die Wijze met de ontwikkeling mee en gaat mede gebukt onder de verantwoordelijkheid, zonder nog behoefte te gevoelen aan een openlijke gedachtenwisseling In dit stadium is de al dan niet wenselijkheid van een openbaar debat zelfs ook meestal niet meer betwistbaar. Dit wordt evenzeer door de buiten de regering staande Anti-Revolutionairen beseft. De regering loopt over een ijselijk smalle draad, haar stoten door haar onverwachts aan te roepen zou de meest fatale gevolgen kun nen hebben. In deze echter toch onwezenlijk blijvende sfeer heeft de Kamer nu ook begin vorige week weer haar arbeid hervat. Dat „de" politiek in deze dagen buiten het parlement wordt gemaakt, bleek al direct uit de mededeling van de Kamerpresi dent, dat die week van de behan deling van „Buit. Zaken" zou moe ten worden afgezien, omdat minis ter Stikker onmogelijk gelegenheid kon vinden om voor de Kamer te verschijnen. Een mededeling, die j.l. Vrijdag, ook weer voor wat deze week betreft, werd herhaald. Voorts was de plaats van Koos Vor- rink leeg. Niet in de Kamer, maar buiten in de ons maar niet begrij pende wereld had hij een taak te helpt mij niet, men dient mij!" En vervullen, een reis, die zoals be kend, voor hem persoonlijk zulk een ongelukkige afloop had. Een merkwaardige reis, waaruit blijkt, dat niet alleen de Kamers opzij worden gestreefd maar ook gezanten. Het doel heiligt op het ogenblik de niet-officiële middelen. De N.V.V. vakbondsbestuurder Vermeulen was reeds eerder naar Amerika vertrokken om de Ameri kaanse vakbonden in te lichten, Vorrink moest begrip trachten te wekken bij de Noorse partijgenoten. De nood dringt ons op nieuwe we gen en tot een snelle modernisering van de politieke taktiek. Wij wachten, thans bezig zijnde met de tweede helft van de begro tingsdebatten, nog op de Memorie van Antwoord van „Overzeese Ge biedsdelen" en dit laatste is vooral tekenend voor de onwezenlijke sfeer. „De Veiligheidsraad wil dit hele hoofdstuk pro memorie hou den", werd pas met bittere galgen humor in de wandelgangen opge merkt Wij zijn er echter dan toch in ge slaagd vorige week althans het hoofdstuk „Wederopbouw en Volkshuisvesting" af te doen en een begin te maken met „Verkeer en Waterstaat". Het debat had onge twijfeld meer stijl dan dat van vóór het Kerstreces. De woningpro blemen zijn wel zo groot en grij pen zo diep, dat zij ook naast de discussies in Lake Success beteke nis blijven houden. De persoon van minister in 't Veld verlevendigde nog eens weer de overtuiging, dat de democratisering, zo ongemerkt, toch flinke vorderingen blijft ma ken. Dat hier iemand achter de regeringstafel zit, die zich van schrijver op een gemeentehuis tot minister opwerkte, zegt ons al wei nig meer, evenals dat onze Andries- sen thans vanaf de katheder over „de steen" praat, die hij nog zelf op de stelling in handen heeft ge had. Het zegt ons zelfs misschien al te weinig, omdat toch vooral onze jeugd in carrières als deze in spirerende voorbeelden kan blijven vinden. „De Nederlander" heeft deze week nog eens de voor zijn tijd toch progressieve Thorbecke ten tonele gevoerd, die een onderge schikte, die vroeg of hij hem met iets kon helpen, toevoegde: „Men zet daar nu eens deze minister in 't Veld tegenover, die niet over zijn ambtgenoot maar over zijn collega praat, die het woord „beroerd" ge bruikt, die zegt „er achter heen te zullen zitten" en een Kamerlid, tij dens het debat met „jou" aan spreekt! Het belangrijkste blijft echter, dat men uit dit debat toch zeker de indruk heeft over gehouden, dat de zaken van de wederopbouw bij deze minister in werkgrage handen zijn. Dat was ongetwijfeld ook de indruk van de afgevaardigden, die hun pleidooien voor eigen stad en streek vanuit dit besef voerden. 't Zal moeilijk blijven, zelfs bin nen het kader van het bereikbare, ieder het zijne te geven. Al mag de minister b.v. kunnen aantonen, dat in de noodgebieden ook naar ver houding, thans meer gebouwd is dan elders, dan zal dit het Zuiden toch niet volledig bevredigen. In de aanspraken van deze zijde is immers in wezen ook ander leed en gemis verdisconteerd. En wie kan voorts overmatig gelukkig zijn met een voorsprong van enkele huizen meer, zolang het hart van de stad nog niet weer als vanouds klopt? De principiële lijn van in dit, stadium vooral de nadruk willen leggen op de bouw van betrekkelijk kleine woningen en eerst later op die van grotere, verraadt meer zorg voor de massa aan voor de mens, en de ontwikkeling dient dus ook na dit debat nog wel nauwlettend ge volgd te worden. Van tijdelijke maatregelen pleegt men te vrezen, dat ze lang zullen duren. Zou dit ook hier het geval zijn, dan ont staan stedelijke gemeenschappen, die noch geestelijk, noch materieel meer op het grotere gezin zón in gesteld. Wel kan men kleine ge zinnen uit grote huizen met grote gezinnen uit kleine huizen doen ruilen, maar hiervoor is een ge richte gemeentelijke huisvestings politiek nodig en het is lang niet zeker, dat deze altijd ook naar de geest bereid zou zijn in die richting te gaan! Op 12 Maart a.s. dus aan dc voor avond van de voetbalwedstrijd Ne- derland-België organiseert de KRO een spelregel-wedstrijd tussen het Nederlandse voetbalelftal en een aantal Nederlandse sportjournalis ten. De wedstrijd staat onder lei ding van Leo Pagano. Een jury zal nog worden aangewezen. Ook zal de KRO binnenkort in 't Zaterdagavondprogramma: „Negen heit de klok" verschillende be kende voetbalclubs tegen elkaar laten uitkomen en deze testen op spelregels. Een interessant experi ment. dat zeker door het hele land belangstelling zal wekken. (Van onze parlementaire redacteur) NADAT BEKEND GEWORDEN WAS, dat het vorstelijk Amster dam twee millioen aan het Rijk wilde lenen om alsnog de totstandkoming van het AmsterdamRijnkanaal in het oude tempo mogelijk te maken, had de Kamer zich vorige week met graagte achter deze mogelijkheid geplaatst. Voor het geval de minister toch nog zou weigeren hing er een motie-Cornelissen in de lucht. Toen de minister gisteren echter weer aan het woord kwam, bleek hij over een argument te beschikken, waarvoor de Kamer, zij het dan nog met wat zwak nagepruttel, toch wel on voorwaardelijk moest capituleren. In het algemeen betoogde de mi nister, dat de investeringen voor openbare werken nu eenmaal nauw verband houden met de wen selijkheid van een sluitend budget- Om deze reden moest de wegver- legging bij Harlingen nog wat wachten en waren er ook geen gelden beschikbaar voor de weg Sneek-Heerenveen. Op de Drentse kanalen wordt nog gestudeerd, waarmede ook de kwestie van de scheepvaartrechten in de Noorde lijke provincies samenhangt. Ook in andere provincies waren echter ka nalen in beheer bij provincie en waterschappen. De verdediging van de kust was op de eerste plaats een kwestie van de daarbij direct be trokken instanties. Friesland had bij de minister in dit verband een slechte beurt gemaakt omdat het niet bereid was gebleken mee op te teren voor Ameland. Dat van de verontreiniging van de Dinkel geen werk kon worden gemaakt, omdat de betrokken ambtenaar niet over de grens kon, slikte de bewinds man nu maar in. Een jaar geleden was er al met de bezettingsautori teiten over gesproken, deze hadden echter later laten weten, dat de kosten te hoog kwamen. De strijd, tegen de zandafzetting in de Berkel achtte de minister toch wel tot de normale werkzaamheid van de wa terschappen te behoren en hij bleef hierbij, ondanks het feit, dat de heer de Ruiter (C.H.) later nog be toogde, dat het toch „internatio naal" zand was en de heer Engel- bertink (K.V.P.) kon aantonen, dat het hier om hele oeverinstortingen ging. Over de Leidse Rijn hadden hem geen klachten bereikt, diverse inpolderingen waren in voorberei ding. Wat de Braakman betreft, speelde een afwateringsmoeilijk heid met België een rol. Over de positie van de Spoorwe gen liet de minister zich slechts zijdelings uit. Enerzijds was er in de Kamer een neiging om het weg vervoer het volle pond te geven, maar anderzijds had hij toch ook de wens beluisterd, dat de Spoorwegen zich zelf konden bedruipen. Nu de Spoorwegen van plan zijn om ver schillende stations te heropenen, meende de minister wel, dat de bussen op deze trajecten inmSJdels zekere rechten hadden gekregen. Gezinstarieven zouden voorlopig nog wel niet mogelijk zijn en ook de electrificatie van het baanvak Den BoschNijmegen zou nog wel een vijftal jaren op zich laten wachten. In het dorpje Voerendaal treft men momenteel voorbereidingen voor de viering van het feit, dat het op 10 Augustus a.s. negenhon derd jaar geleden zal zijn, dat de parochiekerk werd ingezegend door Paus Leo IX. Deze kerk is de enige in Nederland, welke door een Paus is geconsacreerd. Paus Leo IX maakte in 1049 een reis door West- Europa en vertoefde tijdens die reis in Voerendaal. Men verwacht, dat de herdenkingsfeesten, die tien da gen zullen duren, worden bijge woond door vele kerkelijke hoog waardigheidsbekleders. Het feest zal kerkelijk worden gevierd met een of meer pontificale H.H. Mis sen in openlucht. Verder staan on der meer een groot muziekfeest, een tentoonstelling, een historische optocht, een toepasselijk openlucht toneelspel en de uitgave van een gedenkboek op het programma. Na de aanneming van de motie Serrarens was er nog slechts in vijf gevallen contact geweest tussen de commissie van Breen en parti culiere vervoerders. In vier geval len op verzoek vair die particulie ren zelf. Voor staking van de zit tingen van bedoelde commissie, hangende de behandeling van het nieuwe ontwerp „Autovervoer per sonen" voelde de minister niet veel. Om ook de keerzijde van de commissie van Breen te kunnen tonen wees de' minister er op, dat in twintig gevallen vergunningen aan de Spoorwegen waren ontno men. Desniettemin bleef de heer de Ruiter (C.H.) zijn argwaan bij de replieken handhaven en ook de heer Maanen (K.V.P.) bleef vast houden aan minder geruststellende mededelingen, die zijn fractie had den bereikt. Bij de replieken kwam ook an dermaal nog eens de kanaalaftak king naar Almelo ter sprake. De minister erkende, dat de wenselijk heid om gelijktijdig een waterver binding en een electrische verbin ding tot stand te brengen, de mo gelijkheid inhield, dat het wat ver traagd zou kunnen worden. Er is echter overleg gaande tussen de betrokken instanties om dit tempo verschil zo klein mogelijk te ma ken. Nadat de minister ook nog de toezegging had gedaan, dat hij een tussenvoorstel voor Breskens zou willen bezien, werd bij de behande ling van de onderdelen der begro ting door" sprekers van allerlei richtingen gepleit voor de terug keer van de Mij. „Zeeland" naar Vlissingen. De heer Lucas (K.V.P.) gewaagde hierbij van een toezeg ging van de vorige minister-presi dent, waaraan tot nu toe echter geen gevolg was gegeven. Om half zes werd de vergadering geschorst. (IJK VANDAAG eens op de kalender of in het missaal. Als je vanmorgen in de kerk was, heb je kunnen zien, dat het vandaag rood was. Het is Polycarpus, een Bisschop-mar telaar, heel lang geleden, in de eerste tijd van het Christendom. Hij was een leerling van de Apostel Sint Jan. Een reus van een geloofsheld. Na negentien honderd jaar denkt men nog aan hem en ziet men naar hem op als naar een voorbeeld. En men denkt aan die geloofshel den van nü, in onze eigen tijd. Een Kardinaal van Hongarije, een /Aartsbisschop Stepinac. Dezer dagen beleeft de wereld het communistisch schandaal van leugen en bedrog, van rechtsverkrachting en misdadig geweld tegen een Prins der Kerk. Bidden wij voor de mens, die Kardinaal Mindszenty is. Bewonderen wij deze held, deze nieuwe Bisschop-Martelaar van onze dagen. MARCUS (Ingezonden) In de „Opmars" van Vrijdag 7 Januari j.l. werd een hele pagina gewijd aan de Middenstand en nog wel onder de verbluffende titel: „Actieve Middenstandspolitiek". Dit was nu juist de druppel, die bij ons de emmer deed overlopen. Want die actieve Middenstandspolitiek bestond in de aankondiging van re geringsmaatregelen, die ons thans worden aangekondigd op een wijze alsof er nog nooit tevoren over ge sproken was. En tochreeds enige jaren lang staan deze punten op ons verlang lijstje en reeds enige jaren lang is de verwezenlijking ervan de mid denstand beloofd. Het is zelfs zo erg dat wij er op onze ledenvergaderin gen bijna niet meer over durven praten, want zelfs het midden- standsgeduld kent grenzen. Herziening Vestigingswet Klein bedrijf; Wijziging Winkelsluitings wet; welke niet zoals foutief in de Opmars staat voorlopig wordt „vastgesteld", maar „voorgesteld" (dat is gelukkig nog iets anders); beperking cadeaustelsel; reorganisa tie Kamers van Koophandel en re geling afbetalingswezen, het zijn re geringsbeloften, welke tot nu toe bij beloften zijn gebleven. Het is vreemd, dat toch feitelijk de middenstand in het vergeetboek je staat van de regering. O, zeker, ieder jaar opnieuw wordt bij de begrotingsdebatten over de middenstand gesproken. Dit jaar n#g meer dan ooit. Het poli tieke geweten begint schijnbaar te spreken. Maar met al dat gepraat schieten wij niets op. De verslech teringen zijn gekomen; verhoogde sociale lasten; de omzetbelasting verhoogd; doorberekening is er niet bij; één gulden loontoeslag voor de arbeiders; doorberekening is er niet bij; Kinderbijslag voor zelfstandi gen nog steeds een ideaal; winst marges voor tal van branches ver laagd en zelfs zo, dat tal van kleine zelfstandigen het niet meer kunnen klaren en na een zorgvolle tijd, ten dode staan opgeschreven. Men eist rechtvaardige lonen. Accoord, maar dan moet het de werkgevers ook mogelijk worden gemaakt recht vaardige lonen te „kunnen" uitke ren, In de Opmars praat men over be paalde branches, die het hard heb ben te verduren. Men noemt er twee. En zeker, de schoenmakers en kappers hebben 't uitermate zwaar. Maar deze zijn niet de enigen. Nooit gehoord van de noodtoe stand. verstaat u „de nood toestand" in de speciaalzaken voor boter en kaas; nooit gehoord van de zware zorgen, die nog altijd het kruide- niersbedrijf drukken? Waar blijft de verbetering voor al dezen? Is het kalm laten onder gaan van deze mensen met hun ge zinnen nog te rijmén met christe lijke rechtvaardigheid en liefde? Wat wordt er voor al dezen gedaan? Niets, niets en nog eens niets! Had men de middenstanders weer met deze regeringspolitiek willen laten verzoenen, dan had men min stens enige van hun wensen en eisen moeten inwilligen. Wat is er ingewilligd van hun verlanglijstje met zoveel kracht gepousseerd op de protest-meeting in de Dierentuin en Scald enige weken geleden? Al weer niets. Sommige instanties en bladen bagatelliseren onze actie en strijd; men trekt er de schouders voor op. Nu jade middenstanders hebben nog geen nood. Dat is 't wat ons dwars zit. Van dit soort mensen kunnen wij niet veel goeds ver- wachten. Maar straks onderschrijft men weer het partijprogram; en verspreidt men het politieke pam flet, waarin ook steun wordt be loofd aan de middenstand. Bij een volgende verkiezing zal men dat weer doen. De heren kunnen gerust hun gang gaan. Onze middenstan ders raken zo langzamerhand im muun. totaal onverschillig. We ma ken dat avond aan avond mee. Men kan nog over alles met hen praten, maar liefst niet meer over „Mid denstand en politiek". En het is be grijpelijk. Had men gedurende de December-feestdagen zij het uit psychologische overweging de middenstanders hun étalageverlich ting gegeven, dan had men wonde ren bereikt. Onze mensen zijn voor deze dingen zeer gevoelig. Maar het werd geweigerdverboden. De éne gulden loontoeslag doorbereke nen, geen kwestie van. Er wordt niet eens over gedacht, laat staan gepraat. Als de Opmars nog eens ooit wil praten over actieve middenstands politiek of middenstandsproblemen, dat men dan vooraf raad vrage bij de Katholieke Middenstandsbewe ging. Middenstanders zijn over het al gemeen gedisciplineerde en gedul dige mensen, maar er is een grens... JAN BAKKER (Van redactiewege ingekort.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3