Daily Telegraph" neemt het op voor Nederland RADIO AKKERTJES Veeziekten en hun gevaar voor de mens HIJ HAD EEN KWADE DRANK Vijfentwintig minuten korter, Vijfentwintig cent duurder.... Zitting Mervoudige Kamer HET ZUIDERZEE-MUSEUM WORDT BEVOLKT Schagei van agr PAC. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 26 januari 1949 Cursusmiddag van oud-leerlingen der Landbouwscholen Met veestapel naar Indonesië Verkouden Grieperig Eerste schip aangekocht Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Van Dc won van I In de reeks cursusvergaderingen, die de Vereniging van Oud-Leer lingen van de Rijkslandbouwwin- terscholen te Alkmaar en Schagen in de afgelopen weken heeft gehou den, sprak Maandagmiddag profes sor dr. J. Jansen, directeur van het instituut voor Infectieziekten van de Veeartsenijkundige Hogeschool te Utrecht over de veeziekten, die een gevaar voor de mens kunnen worden. Na een welkomstwoord van de voorzitter der vereniging, de heer J. C. Rezehnan uit Anna Paulowna die naast de directeur van de Rijks- landbouwwinterschool met vele leraren uit Alkmaar ook de vee artsen uit stad en omgeving had begroet, begon prof. Jansen zijn betoog met de opmerking, dat er zeer veel ziekten zijn, die van het vee direct op de mens kunnen overgaan. Hij wilde zich echter slechts beperken tot de ziekten, die van het vee op de mens overgaan en onderscheidde besmettelijke ziekten van infectie-ziekten, het- gen niet altijd hetzelfde behoeft te zijn. De ziekte-oorzaken kunnen in het dierenleven worden gevonden zoals bij' schurft, veroorzaakt door mijten, en door het plantenrijk, bacterieën, vooral de bacillen. Dan is er nog het virus, waarover nog betrekkelijk weinig bekend is. Dat men in de omgang.met die ren en vooral met vee, de uiterste hygiëne in acht moet nemen, bleek duidelijk uit het betoog van de hoogleraar, die met talrijke voor beelden illustreerde, hoe velerlei ziekten, zoals het besmettelijk ver worpen van het vee, veroorzaakt door bacterieën, die op de mens kunnen overgaan, veelal, zo dan geen ernstige, dan toch zeer onaan gename en langdurige fevolgén met zich mede kunnen brengen Zo gaf spreker een duidelijk voorbeeld van het drinken van geitenmelk op het eiland Malta, waar aanvan kelijk, voordat deze melk gekookt werd. 665 militairen en 618 bur gers besmet werden en nadat de militairen de melk kookten en de burgers niet, er slechts 21 militai ren tegen 714 burgers ziek wérden. Veehouders, die tevens kippen houden, dienen te waken tegen tbc bij deze dieren, daar de zgn. vogel- tuberculose vaak oorzaak kan zijn van het besmettelijk verwerpen. In het kort besprak de professor nog de ziekten veroorzaakt door Tri- chomonas-bacteriën en door de Listeria-bacterie. Vooral de laatste is zeer kwaadaardig en kan hersen vliesontsteking bij mensen ten ge volge hebben. Deze bacterie dringt door de huid en veeartsen en ook melkers kunnen er zeer veel last van hebben. De tubercel-bacil wordt over 't algemeen met succes bestreden, doch de bestrijdingsmethode en 't onderzoek geschiedt nog niet overal op dezelfde wijze. De mogelijkhe den van de overgang van de tuber- celbacil van het vee op de mens is op velerlei wijze mogelijk, de ge volgen zijn- onaangenaam, verzwe ringen e.d. doch meestal niet ge vaarlijk. Gevaarlijk is echter de mensen-tubercel-bacil. die ook via het vee verspreidt wordt. Daarom late men kinderen niet in stallen spelen, die besmet kunnen zijn en zij men uiterst voorzichtig met het drinken van melk Ook de room, die de meeste bacillen bevat, ver- gete men daarbij niet. Gewaarschuwd werd nog voor de para-t.vphus. die de dood tengevol ge kan hebben, het miltvuur, dat ook dodelijk kan zijn cn vooral voor de zgn. „kwade droes" van burgerlijke stand WIERINGEN Geboren: Martin, z v. J. Baijs en M. Molenaar; Eli sabeth Maria Hendrika Adriana, d. v. C. van Ooij en H. F. de Haas; Maria Zwaantje, d. v. J. Ijzer en D. J. Bentschap Knook; Dirk Theo- dorus Johannes, z. v. M. J. Bakker cn M. C. Deelen; Willebrordus Adrianus, z. v. J. P. Slijkerman en E. M. van Dijk; Cornelis Johannes, z. v. J. Klaver en C. H. Boerscn. Ondertrouwd: G. E. Vink en J. Kossen. Gehuwd: R. Kuiper cn E. Hooi veld Overleden: Maartje' Klein, oud 79 iaar. wed. van J. Lont; Trijntje van der Meulen, oud 31 jaar, echtg. van E. Brinksma; Elisabeth Boersen, oud 78 jaar, wed. van J. Kaptein. PROGRAMMA donderdag 27 januari HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Koor, 7.45 Mor gengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Een lied, 9.40 Schoolradio, 10.00 Orkest, 10.45 The Gospel Singers, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 School radio, 12.03 Zuid Amerikaans Or kest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Amu sements Orkest. 12.45 Rallye Auto- moble Monte Carlo, 13.00 Nieuws, 13.25 Zang en piano, 13.45 Roer- omme, 14.00 Promenade Orkest, 15.00 Cello, 15.30 Kamermuziek, 16.45 Symphonie Orkest, 17.00 Het Jeugdjournaal, 17.30 Vocaal kwar tet, 18.00 Leger des Heils, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws 19.15 Orgel, 20.00 Nieuws, 20.05 De Rallye Automobile Monte Carlo, 20.20 Steravond, 21.30 Familiecom petitie, 22.25 Kamerkoor, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Residentie Orkest, zang en piano. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Orkest en zang, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmu- ziek. 9.00 Piano, 9.35 Een lied gaat rond, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orgel en alt, 11.45 Voordracht, 12.00 Trio, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Piano, 13.00 Het Nieuws, 13.20 Metropole Orkest, 14.00 Lezing, 14.20 Kamerorkest, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 „Assortiment", 17.00 Kaleidos- coop. 17.20 Welk dier? 17.35 Kwin tet, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Maria Zamora en haar orkest, 19.00 Strip. 19.10 Avondschool, 19.45 Piano, 20.00 Nieuws. 20.15 Omroep orkest en piano, 21.00 Hoorspel, 22.10 Ensemble, 23.00 Nieuws, 23.15 Licht allerlei. het paard, de malleus, die in ons land gelukkig practisch niet voor komt. Tegen deze ziekte is geen kruid gewassen en de dood is hier onvermijdelijk. Van de virusziekten werden be sproken het mond- en klauwzeer, voor de mens veelal zonder gevol gen, de pokken, die meer voorko men en de blaasjes-uitslag, die on gevaarlijk is, maar hevige jeuk veroorzaakt. Ook de hondsdolheid, die door Louis Pasteur met succes werd bestreden, werd nog bespro ken. Uit alle voorbeelden, die door een groot aantal lantaarnplaatjes ver duidelijkt werden, bleek wel, hoe voorzichtig men met dieren moet omgaan teneinde te voorkomen, dat men met zweren of wonden wordt geplaagd. De meeste ziekten doen zich vrij onschuldig voor en meestal zijn ze zonder dodelijke afloop, doch met enige moeite kan men zich veel onaangenaamheden besparen. Reinheid is hier een voorname eis. ng'T'g nog koortsig m direct II 'AKKERTJE cn voor U naar l>cd gaal een. U voorkomt daarmee dat de griep doorzet. 'AKKERTJES zijn ware griepbestrij- ders; zij bevorderen bet transpireren en verdrijven koorts en pijn. Weiger namaak. helpen direct Adv. V.V.W. 2 SCHELUNKHOUT 1 3—4 WERVERSHOOF Hoewel WW voortdurend in de aanval is, ont breekt toch de ware spirit en bij enige uitvallen van de gasten we ten deze een twee nul voorsprong te verkrijgen. Wel weet WW voor de rust nog een tegenpunt te sco ren, maar als na half-time Schel linkhout de wind mee krijgt weten de te ver naar vot'en dringende backs der gastheren het gevaar niet te keren en de stand wordt 41. Hoewel WW nu alles op alles zette om nog e/n gelijk spel te forceren lukt dit toch niet en ein digt deze sportieve strijd in een 4—3 overwinning voor Schellink hout, EEN ONDERNEMENDE DOETINCHEMMER De heer Th. M. de Bruyn, een Doetincheinmer van geboorte, zal op 12 Februari a.s. met het s.s. „Friesland" naar Indië vertrek ken om aldaar een Nederlands landbouwbedrijf te vestigen De heer De Bruyn, die thans 60 jaar oud is, ging in 1934 voor de eerste maal naar Indië, waar hij bij Soerabaja een boerenbe drijf en een zuivelbedrijf sticht te. Dit bedrijf, circa veertig hec taren groot, was op Nederlandse leest geschoeid en floreerde goed, totdat Indië bezet werd door Japan. De heer De Bruyn raakte tengevolge daarvan alles kwijt en in Maart 1948 repatri eerde hij naar Nederland, om zich hier voor te bereiden voor hte stichten van een nieuw be drijf in Lawang bij Soerabaja. In de ruimen vari het schip zal zich een complete veestapel be vinden, waaronder koeien, var kens en kippen. Bovendien gaat er een complete installatie voor een zuivelfabriek mee. De veestapel van de heer De Bruyn, die hij aangeschaft heeft in de Achterhoek, bestaat thans uit 15 stuks melkvee, 2 stieren, 3 zeugen, 2 beren en een aantal kippen van verschillend ras. VOOR DE POLITIERECHTER Voor de Politierechter, mr. v. d. Wall Bake, verschenen Maandag middag maar weinig verdachten. De eerste was Anna K., over wie een rapport was ingewonnen. Dit rapport was vrij gunstig, doch er bleek uit, dat verdachte het onder scheid niet wist tussen mijn en dijn, maar verder was zij een goed huisvrouw. De uitspraak tegen haar werti nu 2 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling. Ook over Beren- dina U. uit Amsterdam was een rapport uitgebracht, hetgeen even min ongunstig was. De uitspraak was hier 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toe zichtstelling. De Bergense timmerman Simon K. had zich te kwaad gemaakt cn de drooglijn, waaraan wasgoed hing, doorgeknipt, zodat het was goed op de grond terecht kwam. Dit alles vond feitelijk zijn oorzaak in een klein verschil van mening tussen Simon en de eigenaars van de drooglijn, z.g. een kleine veete naar aanleiding van een pad en een cirkelzaag, die zonder krachtstroom zat. Om kort te gaan, een beetje te uitvoerig om op in te gaan. Simon mocht geen drooglijn, die aan een ander toebehoorde, doorknippen, oordeelde mr. Meischke, de Offi cier van Justitie, en eiste f8.of 4 dg. De uitspraak was conform. Cornelia K. uit De Rijp kreeg ruzie met een andere dame, die steeds de gewoonte had Cornelia uit te schelden voor „doodskop". Daarom werd Cornelia natuurlijk kwaad en zei op een gegeven ogen blik iets tegen die bepaalde juf frouw, waardoor derzelver dame pijnlijk getroffen werd en aangifte deed bij de politie. De verdachte had nog een getuige meegenomen, die de politierechter wees op het noodzakelijke van een „buurt goed aanpakken". Getuige vertelde, dat het „een knap buurtje" was en dat zijn handen af en toe wel eens jeukten, maar tot nog toe kon hij zich steeds beheersen. Evenals in het vorige geval hield de Officier ook hier weer rekening met de omstandigheden en eiste f5 of 5 dg. De uitspraak was f5.of 3 dg. Je kunt iemand zonder reden niet zo maar een klap in het ge zicht geven, doch Theodorus Johan nes van der V. uit St. Maarten toonde op Sinterklaasavond in Alkmaar, dat dit wel kon. Hij zou die avond juist in een taxi stappen, toen hij een man zag staan die heel rustig keek naar Theodorus en zijn makkers. Nu was Theodorus lichte lijk onder de invloed van alcoholica en daivdoor in een vechtlustige stemming. Alvorens nu in de taxi te stappen gaf hij „en passant" de kijkende meneer een klap in zijn gezicht, die, zoals men dat zegt, pijnlijk werd getroffen. De getrof fene deed aangifte en Theodorus kwam nu op bezoek bij mr. v. d. Wall Bake. Als reden voor zijn klap noemde hij nu, dat de getroffene stond te lachen. Verdachte meende, dat dit was met de bedoeling hem uit te lachen. Maar dat zal de ge slagene nu wel doen, nu hij weet, dat f50 of 30 dg. en 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar de uitspraak was van de Politierech ter voor het geven van een klap. r.k.v.v. „hugo boys" HEERHUGOWAARD N. Het eerste wist een mooie zege op Texelse Boys te behalen. De sterk te werd volkomen in punten uitge drukt, De uitslag was 41. Het 3de speelde tegen Con Zelo 2 en wist tot 20 min. voor het eind stand te houden tegen het overwe gend sterkere ConZelo team. In de laatste 20 min. werden 4 tegen- puntjes gescoord. Over het alge meen werd er niet slecht gespeeld, maar wat meei« activiteit, zal geen schade doen. De b-adspiranten moesten het loodje leggen, zij verloren met 20 van Kolping Boys b. A.s. Zaterdagmiddag speelt Hugo Boys 2 op eigen terrein tegen Jong Holland 2. Dit is voor de gouden kruis wedstrijden. Jongens, zorg er voor, dat jullie elftal volledig is. Woensdag a.s. trainen, Machiel W. uit St. Maarten had een zekere B. uitgescholden: f10 of 6 dg.: dej aannemer Sierk Ruurd L. uit Schagtm had iemand uitge maakt voor dief: f7.50 of 3 dg.; Anna B. uit Zijpe was met een vrachtwagen doorgereden, toen zij door een wachtmeester van de Rijkspolitie werd aangemaand door middel van een rood licht om te stoppen: f60 of 36 dg.; Hendrik H. uit Beemster had een schuur ge bouwd zonder toestemming te heb ben: f20 of 12' dg.; Lodewijk Hen- drikus K. uit Heer Hugowaard had zonder vergunning een schuur voor de veehouder Pieter G. gebouwd: f50 of 30 dg.; voor het stelen van 3 messen, 6 lepels en 2 vorken werd Wilhelmina van E. uit Alkmaar veroordeeld bij verstek tot 3 wekèn gevangenisstraf. Bigamie te Deventer De politie te Deventer arresteer de de 27-jarige Deventernaar S. Deze was in 1946 getrouwd met een stadgenote. Thans bleek, dat hij reeds in Augustus 1945 in Duitsland was gehuwd met een Duitse vrouw. Deze Duitse, door S. verlaten, vroeg een paspoort aan, om haar man in Nederland op te zoeken, teneinde hem hier aan te spreken voor onderhoud van haar en haar kind. Zij vond de man en zijn „nieuwe" vrouw in Deventer. LONDEN, 24 Jan. Reuter De conservatieve „Daily Telegraph" becritiseerde Maandag „de druk", die op de Nederlanders werd ge legd naar aanleiding van hun ac tie in Indonesië. „Een land met een hoog peil van verlicht be stuur en dat voortgaat met het verlenen van zelfbestuur, wordt gedwongen een van zijn belang rijkste gebieden over te geven aan een klein aantal vastbesloten avonturiers, die in de buitenwe reld steun ondervinden". .Gedurende de laatste paar dagen is de druk toegenomen door de conferentie van Aziatische landen, bijeengeroepen door de heer Nehroe en welke zeer vreemd, werd bij gewoond door drie niet-Aziatische landen, (Australië, Nieuw-Zeeland en de Philipijnen). Welke afwij zende verklaringen de Indische Veilingoverzicht Langendijk LANGENDIJK: De afgelopen week kenmerkte zich door een scherp contrast tussen vraag en aanbod. De vraag van de binnen landse handel en de vrije export is gering en het aanbod in de hand gewerkt door het voortdu rende slechte koolweer is groot voor het product witte kool kwam hier nog bij, dat de zuurkoolfabrie- ken thans reeds besloten, om de zuurkoolfabricage stop te zetten, waardoor 'n goede afnemer van de markt verdween. (Jammer genoeg veel te vroeg). Het gevolg hiervan was dat de Groefex de export voor Duits land in enkele dagen volge stopt werd. Zo was het weekkwan- tum voor uien 8 wagons de eerste dag van de week reeds over schreden. Rode kool 17 wagons was Dinsdag geheel toegewezen en witte kool 24 wagons was Donderdag verladen. De eerst dagen van de week kregen we 'n overstelpende aan voer en de laatste dagen zeer ge ringe aanvoeren. Bij vrije aanvoer zou dit euvel wel toenemen en daarom besloten de besturen om regelend op te tre den en orde te scheppen. Komende week zullen we de resultaten van deze bemoeiingen kunnen zien. Rode kool. Over het algemeen zijn het zwakke partijen die worden aangeboden ten verkoop z.g. 2e srt of doorschot. De prij^ hiervan ging maar weinig uit boven de min.prijs ad f 9.40. De betere partijen brach ten wel wat meer op. Voor de mooie sorteringen werd tot f 11.80 besteed. De afwijkende kwaliteit B kool ging hoofdzakelijk voor veevoer weg voor f 4.per 100 kg 'n Enkel partijtje vond 'h koper voor f 7. Witte kool Nu de Langedijker- fabrieken de poorten hebben ge sloten is er maar weinig afzetgebied voor dit product- Meer dan 90 proc. liep dan ook door erv moest worden bestemd voor export naar de Duit se burgerbevolking. Voor dit pro duct is dan ook een, eenheidsprijs van f6.90 per 100 kg. Gele kool Weinig aanbod. Prij zen van f 7.90 tot f 9.10 per 100 kg. Handel stug. Groene kool 'n Enkel partijtje werd nog aangeboden. Notering f 9. tot, 13.30. Handel matig. Uien Geen handel. Alles afge nomen door Groefex voor de vast gestelde prijs. Uien f 8.40; Grove f 7.40; Drielingen f 6.40. Peen Handel matig. Note ringen Peen II f 6.10; Peen III 5 60. Bieten Handel vrij goed. De sortering I werd zo goed als geheel afgenomen. Notering f 6.30 - 6.80. Sortering II voor de Duitse burger bevolking voor f 4.70. Het beeld aan de veiling was deze week dus niet erg gunstig. HAARLEM—LEIDEN PER BUS AAN HET BEGIN van dit jaar heeft het verkeer in de bollenstreek een geheel ander aanzien gekre gen. De „blauwe tram" is voorgoed uit de smalle straten en van de wegen der oude bollendorpen, die met moeite het moderne verkeer konden verwerken, verdwenen. Zij het niet zonder oppositie van de zijde der talrijke bewoners dezer streek, die hun oude vertrouwde „blauwe" met gemengde gevoelens zagen verdwijnen. Grootste en drukste buslijn Had de, tot N.Z.H.V.M. omge doopte, tramwegmaatschappij aan vankelijk op het traject Haarlem- Leiden een twintig-minutendienst voor de bussen geprojecteerd, al spoedig moest overgegaan worden tot een 10-minutendienst, zodat nu per uur een twaalf tot vijftien bus sen op de weg zijn, die ieder een 45 a 50 personen vervoeren. Daar mede werd deze lijn de drukste en meest frequente van ons land, al thans op de lange afstand. De ro mantiek en de gezelligheid, stam mende uit de tijd van de oude „kof fiemolen" die in de doorgaande rij tuigen. bekend als de „600-serie" vrij goed bewaard bleef, is met de ze uiterst snelle bussen vrijwel' verdwenen. De conducteur heeft geen tijd meer om met zijn passa giers van gedachten te wisselen over het weer of de politieke toe stand. Een paar halen aan een siga ret en een korte groet aan een en kele pasasnt op het „Vierkant" te Lisse is alles wat er van de oude tramsfeer is overgebleven en alleen dan nog, als de chauffeur op tijd heeft gereden. Binnendoor en buitenom Bij Haarlem en Leiden rijden de bussen over de grote weg, ze laten Heemstede en Oegstgeest letterlijk links liggen. In de eigenlijke bol lenstreek gaat de rit weer binnen door. Het gaat veel sneller dan met de tram, de reiziger spaart 25 min. uit, hetgeen hem 25 ct. duurder in de passageprijs komt. Maar dat kwartje verdient hij, althans zeker de mannelijke passagier, aan de sigaretten, die door het rookverbod in de bussen, gespaard blijven. P- Haarlem, op het grote statioris- n' t kan men de enorme bussen- vloed vrij behoorlijk verwerken. In Leiden ligt de zaak anders. Daar moet geparkeerd worden op de Boêrhavelaan, waar Vn imitatie stationnetje in de open lucht is in gericht en waar de bussen zich, zeker op de bezoekdagen van het Academisch Ziekenhuis, amper kun nen wenden of keren. Voorts is de tramdienst daar bezet met al het overtollige materiaal uit Haarlem, zodat het er nu drük genoeg is. En zo heeft de bus het ouder wordende trammateriaal voorgoed verdrongen. Ondanks het pessimis me in de bollenstreek functionneert deze „groene", die als een razende bollen-expres over het 27 km lange traject knettert, tot nu toe uitste kend. Het voorjaar echter zal moe ten uitwijzen of deze greep van de NZHVM een goede is geweest. premier ook geuit moge hebben ten aanzien van het vestigen van een Aziatisch blok, de toon van zijn verklaring bij de opening der con ferentie wees toch in deze richting, toen hij zeide: Azië. te lang onder worpen, afhankelijk en een spel van andere landen, zal niet langer enige inmenging ten aanzien van zijn vrijheid dulden". „De mogelijkheid van een Azia tisch blok onder Sowjet-overheer- sing", zo gaat het blad voort, „is beslist dichterbij dan de kans voor enig vrij samengaan van Oosterse landen onder leiding van Nehroe. Zelfs een kleine verontschuldiging kan men' vinden voor de sentimen tele verbazing, in de Veiligheids raad getoond door de vertegen woordigers van de regeringen van de V. S„ Australië en zelfs Enge land. Indien Nederland probeerde zijn uitstekend koloniaal bestuur van voor de oorlog in Indonesië te herstellen, dan zouden de aanval len misschien begrijpelijk zijn", al dus' het blad. K.G.B. ST. VICTOR 3—3 Door pech achtervolgd verspeel de KGB in deze wedstrijd haar laatste kans op de ereplaats. In de eerste helft ging de strijd vrijwel gelijk op, maar de aanvallen- der thuisclub waren iets gevaarlijker. Het duurde echter tot vlak voor de rust eer het tot doelpunten kwam. Bij 'n ver hoog schot van l.-buiten Jong beoordeelde de overigens uit stekende Victor-keeper de bal ver keerd en het was 10 voor KGB. Direct na de thee maakte St. Victor verrassend gelijk en bij' 'n volgende aanval moest keeper Bakker wegens 'n blessure ver vangen worden. Even later was het Cnossen die met 'n hard schot de thuisclub de leiding gaf. 21. KGB kwam steeds weer voor de Oranje- veste en toen bij een der aanvallen de bal hoog voor het doel kwam, verdween het leer vla het hoofd van een der backs in de touwen. 31. Bij een aanval der Oranje hemden had de invaller-doelman het ongeluk om de bal tegen een der Victorspelers op te schieten. Het leder sprong daardoor over hem heen en men had vrij schieten op 'n leeg doel. 32. Daarna werd het nog onverwacht: 33, met welke stand het einde kwam. Loop nu niet weg! Johannes M. uit Rotterdam voelde zich vat vreemd in die grote rechts, zaal met die groene tafel en die wit-gebefte heren. Maar het viel uiteindelijk allemaal erg mee. Hij stond er voor verduistering van goederen, die aan hem in dienstbe trekking waren toevertrouwd. De officier Mr. Holsteyn. die achter deze zaak nogal vaart had gezet, het misdrijf was pas op 21 December '48 geschied, eiste aanvankelijk 5 maanden met aftrek, maar nu hem rapporten bereikt hadden over de toestand van verdachte, vond hij het maar het beste als hij voor een jaar naar een inrichting ging. Ook de rechtbank, gepresideerd door Mr. Krabbe, voelde daar veel voor. De jongen werd terstond gevonnist zal naar de Rekkense inrichting gaan. ..Zorg er nu voor dat je je goed gedraagt en loop nu niet weg" was de laatste vermaning, die hij meekreeg. Steen des aanstoots Na de harddraverij, die op 23 Sep tember van het vorig jaar te Enk huizen werd gehouden, was er in de verschillende cafés een gezellig samenzijn .waaronder de resultaten van het concours werden besproken In het café van de heer R. zaten enige jongelui te borrelen en te kletsen, maar Johannes M. was ver velend en zocht ruzie. Die kreeg hij en hij werd door de zoons van R„ „de sterkste knapen van Enkhui zen", uit de zaal gezet. Hij doolde ^ond van twaalf tot na tweeën in de nacht, dook na sluitingsuur een kennis op en ging met deze nog wat nafuifen. Maar van te voren was hij, volgens verklaringen van getuige B. met zijn fiets naar het café gereden en had er een halve straatsteen door de ruit gegooid. Getuige B. herkende hem perti nent, andere getuigen herinnerden zich dal hij over wraakoefeningen gesproken had. maar waren niet bij de executie geweest. De officier was over de onverschillige houding van M. niet te spreken en achtte uit het getuigenverhoor wel bewe zen. wat er was ten laste gelegd. Eis f 60 of 20 dagen en betaling van de schade zijnde f 63.53. Een erekwestie C. D. S. uit Den Helder was eer der door de kantonrechter veroor deeld, omdat hij geen voorrang had verleend aan een stel wielrijders en zodoende een van hen had aange reden. Daarbij had hij bij een krui sing de bocht met zijn motor te kort genomen. De man gin'g met t vonnis niet accoord, met_ om de boete, maar om het principe. Het bleek, dat de man nog gelijk had ook, want ook de officier was van mening, dat de motorrijder voor rang had en dat de fietsers hadden moeten wachten. Hij eiste dan ook vrijspraak. Benelux in het nauw Twee Belgen hadden de verbroe dering der volkeren in het kader van de Benelux duchtig gevierd en kwamen onder de indruk van het genoten geestrijke vocht de Nieu we Sluisweg onder Wieringermeer afracen met hun jeep, toen de brug wachter juist de bomen van de brug had afgesloten. De Belgen re- er in de beste stemming dwars doorheen. Een van hen werd aan het hoofd, de benen en het gelaat gewond, hij miste een paar tanden en werd door de zorgen van de brugwachter spoedig door een dok ter geholpen. „Het kwam nog best af", zei de brugwachter. Deze functionaris kwam getuigen en had zich van een foto van de brug voor zien waarnaar de heren achter de groene tafel met welgevallen ke ken. „Wat een lange brug!" zei de president. „Ja edelachtbare, 61 M." „Was de seha.le groot?" „Ongeveer tweehonderd gulden." „Had de be stuurder veel op?" „Ja, heel veel Edelachtbare." Dat was voor de of ficier genoeg, die verklaarde dat de wegen steeds meer onveiliger worden door autobestuurders, die te veel borrelen. Geldboeten helpen niet, dan maar zitten en hij eiste 14 dagen en 1 jaar ontzetting van bet recht een rijbewijs te bezitten. UITSPRAKEN Jacobus Theodorus B„ zedenmis drijf, ontslagen van rechtsvervol ging en ter beschikkingstelling van de regering. G. P. S., zedenmisdrijf, zes maan. den voorwaardelijk en onder toe zichtstelling van de R.K. Reclasse ring te Hoorn Boete f 50 of 20 dg. C. S„ zedenmisdrijf, meermalen gepleegd zes, maanden voorwaarde, lijk en onder toezichtstelling van de R.K. Reclassering te Den Bosch, boete f 50 of 20 dagen. H. van V„ Alkmaar, oplichting, zes maanden voorwaardelijk en onder toezichtstelling van de R.K. Reclassering te Alkmaar. F. E.. Wommcls, dood door schuld f 150 boete of 30 dagen. D. L„ Alkmaar, overtreding Mo tor- en rijwielwet, appélvonnis f 150 of 50 dagen en een maand voorw. met drie jaar proeftijd. Een jaar ontzetting uit het recht een rijbe wijs te bezitten. Bestaan*' Hoofdstad- Operette bedreigd? Het bestaan van de Hoofdstad operette wordt momenteel be dreigd door een meningsverschil in de directie van het gezelschap tengevolge waarvan de heren Otto Aurich, Otto Dürer en Meyer Hamel uit elkaar zijn gegaan. Een deel van de oude directie heeft zich intussen van de rech ten der oude Fritz Hirsch Ope rette weten te verzekeren en de acteurs Fritz Scheiner en Paul Harden schijnen met hen in zee te zullen gaan. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze com binatie tot heroprichting van de Fritz Hirsch operette zal over gaan. Mocht dit het geval zijn, dan heeft Nederland straks drie operette-gezelschappen waarvoor echter in ons land moeilijk em plooi zal zijn te vinden. Intussen worden van verschillende zijden ook vanwege de theater-directies, stappen gedaan om aan deze, voor het kunstleven in ons land netelige situatie een einde te maken. damfo is niet de goedkoopste, maar wel de béste verkoudheids- zalf. Zuivert en verruimt de lucht wegen. (Adv.) Veilingoverzicht Beverwijk Langzaam aan begint de aan voer aan de veiling te verminde ren. Deze week zal er voorlopig voor het laatst op Woensdag ge veild worden. Door het kleinere aanbod van verschillende producten liepen de prijzen over het algemeen iets op. Andijvie is schaars, de aanvoer van dit artikel bestond uit enkele kleine partijtjes van de koude grond evenals onder glas waarvoor uitstakende prijzen besteed wer den. De aanvoer van waspeen is nog van betekenis, 'ofschoon het groot ste gedeeltevan de aanvoer uit mindere kwaliteit bestond, werd er voor enkele mooie partijtjes een behoorlijke prijs betaald. De aanvoer van witlof is nog niet groot, vooral in het begin de zer verslagweek ging het met dit artikel buitengewon slecht. Geluk kig kwam er vandaag weer een kleine verbetering al was de prijs nog niet lonend. Heft kwantum spruiten liep be langrijk terug, wat in de prijs tot uitdrukking kwam. voor goede ge schoonde kwaliteit was veel animo en noteerde dan ook goede op brengsten. Hetzelfde kan men zeg gen van de boerekool, over het al gemeen goede prijzen. Groene kool liep in kwaliteit ook belangrijk te rug, zodat de prijzen van dit pro duct ook iets opliepen. Een grote kraan van de Neder landse Dok- en Scheepsbouw maatschappij torste gisterenmor gen in het nevelig halfduister in de takels een oud scheepje. Het was de 63 jaar oude Friese boeier „Sperwer", destijds gebouwd op de beroemde scheepswerf van Holtrop van der Zee te Joure, die door de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" is ge kocht om als eerste schip een plaatsje te krijgen in het buiten museum van „het Zuiderzeemu seum" te Enkhuizen. De „Sperwer" is jarenlang het snelste schip der toenmalige jacht- vloot geweest en is later na.u het buitenland verkocht. De laatste grote tocht, die het scheepje op eigen kracht heeft gemaakt, was voor de huwelijksreis van een En gelsman, van Engeland dwars door Europa naar de Zwarte Zee. Deze Engelsman, die blijkbaar van com fort hield, liet o.a. een badkuip in de „Sperwer" bouwen, een luxe, die de bouwers zich waarschijnlijk nooit in het schip gedacht zullen hebben. De laatste eigenaar was een jachtclub in Antwerpen, die het aan de vereniging „vrienden van het Zuiderzeemuseum" heeft ver kocht. De Sperwer is in het ruim van een grotere broer, het binnen schip „Amstel 6", naar Amsterdam bracht en werd naar de werf van de fa. de Vries Lentsch vervoerd op een dekschuit. Nadat het schip aldaar gedurende enige tijd geob serveerd is, zal het naar Enkhuizen gesleept worden, om zijn definitie ve laatste ligplaats in te nemen. Het Zuiderzeemuseum te Enk huizen werd op 1 Januari 1948 op gericht en zal waarschijnlijk op 1 1950 officieel worden ge- Januari opend. De directeur van het Museum, de heer S. J. Bouma, vertelde, dat het in de bedoeling ligt in dit museum alles wat op cultureel, economisch en natuurhistorisch gebied bij de drooglegging van de Zuiderzee ver loren gaat, op aantrekkelijke wijze voor het nageslacht te bewaren in de vorm van een museumdorp. „Hiertoe behoort ook het aanleggen van een verzameling schepen", zo zeide hij. „In tal van musea vindt men fraaie modellen op kleine schaal, doch in dit museum zullen echte schepen bewaard blijven. Wanneer het laatste fraaie oud- Nederlandse zeilschip van de bin nenwateren zal zijn verdwenen, en dat zal niet eens zo heel lang meer duren, dan zal men hier in natura kunnen zien hoe een tjalk, een aak, een botter, een boeier en alle andere karakteristieke vaartuigen er uit zagen". BOND VAN GEMEENTERAADS LEDEN IN DE STATENKRING DEN HELDER Zaterdag 29 Januari a.s. des na middags half vier zal in café Hui- berts, Markt te Schagen, door de bovengenoemde bond een jaarver gadering worden gehouden. De agenda vermeldt onder meer „Kort overzicht 1948 en excursie Castri- cum" alsmede „Inleiding door de WelEdele Heer J. J. J. M. Festen, gemeentesecretaris te Heiloo, over Woningbouw, Bouwspaarkassen en Gemeentebestuur. Gezien dit laatste punt zullen a lie Kath. raadsleden uit de Statenkring „Den Helder" zeer zeker deze belangrijke verga dering bijwonen. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME 28. De communisten Kramer en Ber ger, resp. perschef en voorzitter der rechtbank te Weimar, waren leden der N.S.D.A.P. Nu behoorden zij tot de linkervleugel der S.E.D. Allerlei elementen waren in de partij opge nomen, wier verleden verre van schoon was, zodat men zich niet over de toenemende corruptie in alle bestuurskringen behoefde te verwonderen. De socialisering hadden deze mis. standen echter niet kunnen doen ophouden. Zij was radicaal van bo ven af doorgezet zonder op de ge volgen te letten of te zeer met de belangen van anderen rekening te houden. Slachtoffers moesten bij deze vreedzame revolutie nu eenmaal vallen. Dit was onvermijdelijk.Som. migen hadden misschien nog hun hoop gesteld op de L.D.P., om de inbeslagneming van hun bedrijven te verhinderen of ondergane on rechtvaardigheden ongedaan te ma ken. Külz was met Lieutenant in derdaad naar maarschalk Sokolows- ky getogen en deze had hun beloofd de nationalisaties stop te zetten. Op Maart 1947 had Lieutenant zich ech. ter reeds gedwongen gezien in een artikel in het blad „Der Morgen" zich ernstig te beklagen over de vorm, waarin Sokolowsky's belofte gehouden werd. Hij schreef o.a,: „Wij horen uit de landen der zóne weer over nieuwe aanslagen op de particuliere economie, die men in een rechtsstaat voor onmogelijk zou houden. Gedemonteerde bedrijven, die reêds lang aan de eigenaars wa ren teruggegeven en die door hen uit eigen middelen weer werden opgebouwd, zijn opnieuw in beslag genomen. Men maakt gebruik van gemakkelijk kneedbare mensen als getuigen 4 charge, ofschoon de meerderheid der bedrijfsraden zich voor de bezetter uitspreekt. Soms gaat men zo ver. leden van de be- drijfsraad, die het wagen ten gunste van de ondernemer te spreken, op verachtelijke wijze verdacht te ma ken. Op het laatste ogenblik wor den honderden gevallen opnieuw opgerold om de onrust onder het volk der Sovjet-zóne nog op te voe ren. Ook dé „Konsumvereine" schij nen te geloven, dat hun tijd geko men is. Er zijn plaatsen, waar met behulp der gemeentelijke ambtena ren aan bakkers meel en kole'n worden geweigerd, opdat zij niet meer kunnen bakken. Men kondigt zelfs aan, dat deze maatregelen in de toekomst ook op de slagers en an dere bedrijven zullen worden toe gepast. Men onderzoekt niet een maal de beschuldigingen tegen de eigenaar, hij wordt niet eens ge hoord. Een of andere beschuldiging is voldoende om hem in de kortst mogelijke tijd uit zijn bedrijf te zet ten en er een beheerder in de plaats te stellen." Dit zijn de woorden van Lieute nant over de practijk der socialisa tie in de Sovjet-zóne en de strijd der communisten tegen het particu lier bezit en het particulier initia tief. Veranderd hebben deze woor den echter niets. Alhoewel men de Sovjet-Russische bezettingsautori teiten niet verantwoordelijk kan stellen voor alles, wat door de com munisten wordt verricht, dan blijft hun zwijgen toch een medeplichtig heid aan de grove onrechtvaardig heden, die begaan werden. Zij lieten toe, dat de socialisatie ontaardde in een radicale strijd tegen de bezit ters, in een meedogenloze uitroeiing van een bepaalde klasse der bevol king. Zij legden de S.E.D. geen en kele rem op. doch steunden haar in haar agitatie en valse propaganda. De leus: „Alle bedrijven in het be zit van het volk", werd een aan fluiting, Omdat de arbeider nu on der de knoet geraakte van de com munistische beheerder, die hem in naam van het beginsel: „Wie niet werkt, hoéft ook niet te eten", steeds verder uitbuitte. Dit was de practijk en het resultaat der sociali satie in de socialistische, Duitse Sovjet-republiek. In plaats van tot matiging aan te sporen, werden maatregelen geno men om de radicale linkervleugel der S.E.D, een nog grotere invloed op het economische beleid te ver schaffen. In Maart 1947 beval de N.K.W.D. plotseling een strenge zuivering van de leden der Duitse economische commissie. Deze com missie bestond weliswaar uitsluitend uit leden der SED, doch onder hen bevonden zich verscheidene, die eigenlijk uit de verboden S.P.D. af komstig waren. Men achtte deze niet betrouwbaar genoeg om de uit gebreide verantwoordelijkheid te dragen, die de economische commis sie zou worden toegewezen. Daar om regende het ontslagen:' 500 in twee weken. Onder hen bevonden zich de vice-:voorzitter van het centraal beheer voor industrie, dr. Mischler en de vice-president voor land- en bosbeheer, Bennecke. De Minister van Economische Zaken van het land Brandenburg, Rau, werd voorzitter der economische commissie, in zijn taak bijgestaan door de communisten: Leuschner, Selbmann, Jendretzfci als vertegen woordiger van het Vrije Duitse Vakverbond, Vieweg als vertegen, woord iger van de wederzijdse boe- renhulp, Handtke en Lampka. be nevens de Kaisertegenstander uit de C.D.U., Seidle, en Külz' rechterhand uit de L.D.p.. Kastner. die' in Sak sen minister van justitie was. De Saksische minister van economische zaken, Selbmann. kreeg de afdeling industrie onder zijn beheer, waar schijnlijk als erkenning voor het feit, dat de genationaliseerde in dustrie onder zijn beleid in 1947 'n tekort had opgeleverd van „slechts" 350 millioen mark. (Wordt vervolgd.) SCHAGEN vergadering die d( vormt van de grot tentoonstelling 1941 verschillende figurt nog eens duidelijk gesteld, dat Schagt natuurlijke centrur agrarische Noordei grote roeping heeft Niet de industrie v te kern van Nede veeleer de veehout kerbouw en het tui De boerenstand is En Schagens funct materieel en moret en te stimuleren is opzicht in waarde evenredig aan wat rer inwoners zou wachten. En deze woord Maandagavond niet door iemand die geke worden met de aant onderdeel van Schag te behartigen". Inte kwameiv uit de mon burgerlijk opperhoofc Mannestad, Burgen meester, dus uiteraa die een en ander met een geïnteresseerd gadeslaat. Maar hij meer. Alleen het feit stormcatastrophe de den werd om de te voort te zetten, noei wonderenswaardig, e: dat men hier de n niet uit de weg gaat, kracht aanvat. Dat 1 zelfs nog een sluiten is verkregen, iets wa meenten het LVT-be: nadoen, moest spr. d sluitend toeschrijven meenschapszin, die d die dit werk mede d zielde. Maar er is mi afzienbare tijd moet gebeuren. En Schag voor de juiste geme juiste plaats, en met bewezen hebben zulk werk uitnemend t Want de goede prodi goede Nederlandse g: de wereldmarkten bl Het mag niet ver! want de boerenstand van ons volk, en allee kan Nederland er b< pen. Daarom versta in de komende jarei Zij moet steeds weer tiatieven nemen oir bouwende stand voor wil die landbouwend straks een toekom Hier hebben we de landse geest gevo Schagen het hare do die hier blijven vine And« Huize Igesz telde dagavond meer burge de heren Wognum Bosma (Oude Niedt (Nieuwe Niedorp Kloecke (Wieringei Blauboer (Barsingerl Laatstgenoemde ha teur van de Zaaiza; „Waard en Groet" waardering gekrege: LVT-bestuurderen, v het er om ging de seerde tentoonstelling opnieuw onder dak Verder huldigde hi penningmeester Brug zowaar heeft bestaar aan elkander te lijme Burgemeester Wogi een behoefte om zijn de waardering voor stuur in woorden oi „Uw zorgen waren groot, maar uw planr enigste onberekenbar het weer. Hoe onber op wel rampzalige v ken. Die nacht verg meer. Maar deze mai er desondanks van f maar mogelijk was, t ben wij groot respec deze daad de toekomi ties wakker houden vele malen iets won men, dat met dit in worden genoemd. Nog enke Nog moesten enke worden genomen, diende de rekening v meester Brugman got worden. Hetgeen me stemmen gebeurde, diende nog goedgevoi den, dat van het rei do van rond f 540.— werd bestemd om De Nederlandse n kampioen van Dam 1 gemakkelijke zege ov geen partij voor hem begin werd de partij te veel lijf-aan-lijf nadat de scheidsrecht! nen bij de aanvang ronde toegesproken hl meer op afstand. Finch probeerde vat af de strijd te forcei bekwam hem slecht 8e ronde bereikt was gezicht de duidelijkst de vele zuivere lir waarmee van Dam h deerde. De Nederls trouwens ook zijn ree ces in het geding, zo ronde toen hij Finch achter elkaar voor neerhaalde met zuive rechtse hoekstoten. Finch vocht daarna maar vond geen rep! zware punches van d1 de Nederlander. Reet ste ronde werd hij a oog geblesseerd. In verloop van de partij hij kon en in de tweec ronde liet hij aardig linkse zien. Dit was niet voldoende en o meen gaf hij van moeite. De Nederlandse k< klaarde later dat hij is zijn Amerikaanse te zetten en dat eei met Steve Belloise Square Garden inde program staat. Lunch ten I H. M. de Koningin Prins Bernhard heb' middag in het Konih Amsterdam een lunc *an de leden van het Gerechtshof.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4