Veertig procent van het loon voor sociale maatregelen Ralley-deelnemers passeerden ons land Schagen natuurlijk centrum van agrarisch Noordholland Goed voorbeeld voor Hollywood Ondanks pech zal equipe Rupert de rit toch uitrijden NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 26 januari 1949 PAG. 5 Van Dam won van Finch Naar wij vernemen De verplichte werkloosheidsverzekering Ook dr. Mansur is verontwaardigd Zei U iets? Training Nederi. elftalspelers Gunstige situatie van Chinese Kerk SCHAGEN Tijdens de vergadering die de sluitsteen vormt van de grote L. V. T.- tentoonstelling 1946, werd door verschillende figuren van naam nog eens duidelijk in het licht gesteld, dat Schagen, als het natuurlijke centrum van het agrarische Noorderkwartier, 'n grote roeping heeft te vervullen Niet de industrie vormt de vas te kern van Nederland, doch veeleer de veehouderij, de ak kerbouw en het tuindersbedrijf. De boerenstand is onze kracht. En Schagens functie, die stand materieel en moreel te steunen en te stimuleren is in nationaal opzicht in waarde omgekeerd evenredig aan wat het getal ha- rer inwoners zou doen ver wachten. En deze woorden werden Maandagavond niet gesproken, door iemand die gekenschetst kan worden met de aanduiding „een onderdeel van Schagens functie te behartigen". Integendeel. Ze kwameiv uit de mond van het burgerlijk opperhoofd van onze Marinestad. Burgemeester Rit meester, dus uiteraard iemand, die een en ander met de ogen van een geinteresseerd toeschouwer gadeslaat. Maar hij zeide nog meer. Alleen het feit, dat na de stormcatastrophe de moed gevon den werd om de tentoonstelling voort te zetten, noemde hij be wonderenswaardig, en een bewijs dat men hier de moeilijkheden niet uit de weg gaat, maar ze met kracht aanvat. Dat hier dan ook zelfs nog een sluitende rekening is verkregen, iets wat weinig ge meenten het LVT-bestuur zouden nadoen, moest spr. dat ook uit sluitend toeschrijven aan de ge meenschapszin, die de honderden die dit werk mede droegen, be zielde. Maar er is meer. Binnen afzienbare tijd moet er weer iets gebeuren. En Schagen is daar voor de juiste gemeente op de juiste plaats, en met mannen die bewezen hebben zulk organisatie- werk uitnemend te verstaan. Want de goede producten van de goede Nederlandse grond moeten de wereldmarkten blijven sieren. Het mag niet verloren gaan, want de boerenstand is de kracht van ons volk, en alleen die kracht kan Nederland er bovenop hel pen. Daarom versta Schagen ook in de komende jaren haar taak. Zij moet steeds weer nieuwe ini tiatieven nemen om de land bouwende stand vooruit te helpen wil die landbouwende stand zelf straks een toekomst hebben. Hier hebben we de goede Hol landse geest gevonden. Laat Schagen het hare doen, dat wij die hier blijven vinden." Andere sprekers. Huize Igesz telde Maandag dagavond meer burgemeesters n.l. de heren Wognum (Schagen) Bosma (Oude Niedorp) Baken (Nieuwe Niedorp en Winkel) Kloecke (Wieringerwaard) en Blauboer (Barsingerhorn). Laatstgenoemde had als direc teur van de Zaaizaadvereniging „Waard en Groet" een grote waardering gekregen voor de LVT-bestuurderen, vooral waar het er om ging de gedesorgani seerde tentoonstelling na de ramp opnieuw onder dak te brengen. Verder huldigde hij bijzonder penningmeester Brugman, die het zowaar heeft bestaan de eindjes aan elkander te lijmen. Burgemeester Wognum was het een behoefte om zijn onverbloem de waardering voor het LVT-be stuur in woorden om te zetten. „Uw zorgen waren destijds al groot, maar uw plannen goed. De enigste onberekenbare factor was het weer. Hoe onberekenbaar, is op wel rampzalige wijze geble ken. Die nacht vergeet niemand meer. Maar deze mannerp hebben er desondanks van gemaakt wat maar mogelijk was, en daar heb ben wij groot respect voor. Laat deze daad de toekomende genera ties wakker houden, opdat nog vele malen iets wordt onderno men, dat met dit in één adem kan worden genoemd. Nog enkele besluiten. Nog moesten enkele besluiten worden genomen. Ten eerste diende de rekening van Penning meester Brugman goedgekeurd te worden. Hetgeen met algemene stemmen gebeurde. Maar ook diende nog goedgevonden te wor den, dat van het resterende sal do van rond f 540.een deel werd bestemd om de prijswin- De Nederlandse middengewicht kampioen van Dam behaalde een gemakkelijke zege over Finch die geen partij voor hem was. In het begin werd de partij ontsierd door te veel lijf-aan-lijf werk, maar nadat de scheidsrechter beide man nen bij de aanvang van de 5de ronde toegesproken had boksten ze meer op afstand. Finch probeerde van de aanvang af de strijd te forceren. Maar dit bekwam hem slecht en vóór de1 8e ronde bereikt was droeg zijn gezicht de duidelijkste sporen van de vele zuivere linkse directen waarmee van Dam hem bombar deerde. De Nederlander bracht trouwens ook zijn rechtse met suc ces in het geding, zo in de zesde ronde toen hij Finch twee maal achter elkaar voor acht tellen neerhaalde met zuiver berekende rechtse hoekstoten. Finch vocht daarna moedig door maar vond geen repliek voor de zware punches van de hard slaan de Nederlander. Reeds in de eer ste ronde werd hij aan het linker oog geblesseerd. In het verdere verloop van de partij deed hij wat hij kon en in de tweede en de derde ronde liet hij aardig werk met zijn linkse zien. Dit was echter lang niet voldoende en over het alge meen gaf hij van Dam weinig moeite. De Nederlandse kampioen ver klaarde later dat hij vast van plan is zijn Amerikaanse tournee door te zetten en dat een ontmoeting met Steve Belloise in Madison Square Garden inderdaad op het program staat. Lunch ten Paleixe H. M de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Dinsdag middag in het Koninklijk Paleis te Amsterdam een lunch aangeboden aan de leden van het Internationaal Gerechtshof. naars van de afd. Geiten en Bok ken en Middenstandsinzendingen het hun toekomende ter hand te stellen. En dan de rest. Van het voordelig saldo dan. Dit bleek evenwel geen twistvraag. Het voorstel van de heer Brug man om dit te storten in de kas van „Algemeen Belang - V.V.V." de vereniging die het initiatief tot de tentoonstelling heeft ge nomen, werd grif aanvaard. Mevr. Visser meende nog een pluim te moeten steken op de hoed van voorzitter P. de Boer, voor de welbewuste leiding van de vergaderingen, waar het er evenals buiten, nogal eens storm achtig toeging. De heer Brugman dankte voor de lof die hem van verschillende kanten was toegezwaaid. Pen ningmeester zijn is altijd het on dankbaarste baantje. En spreker vertelde zo hier en daar echt on vriendelijke gezichten gezien te hebben, maar meende niet an ders dan zijn plicht te hebben gedaan. „We moesten nu een maal op de kleintjes letten". Dat de L.V.T. er overigens fi nancieel uitgesprongen was, acht te hij echter hoofdzakelijk te danken aan 't feit, dat niet ieder commissielid zich koninkje ge voelde op eigen terrein, doch dat alles uitvoerig in het gehele be stuur werd besproken. Voorzitter P. de Boer had dan het laatste woord. De opzet van de L.V.T., die hij dan bij deze ontbond, was door en door ge zond. Wij meenden verplicht te zijn. ons deel bij te dragen tot 'n snelle reconstructie van 't Noord- Hollandse platteland, en hopen daar ondanks alles in geslaagd te zijn. Deze tentoonstelling heeft ons echter iets belangrijks ge leerd, en wel, dat hier een goed volk huist, dat zich zeker niet in een hoek laat drukken. Een volk dat weet aan te pakken, en als het nuttig blijkt, ook ongevraagd. Wij houden het ons gezegd, dat ook in de komende jaren Scha gen haar deel aan de vooruitgang van Noordhollands platteland moet geven, en hopen dat dit platteland, in eendracht sterk, 'n goede toekomst mag veroveren". zal de Partij van de Arbeid op 4 en 5 Februari te Utrecht een ag rarisch congres houden over „De toekomstige landbouwpolitiek". heeft de Australische minister van immigratie de beweringen te gengesproken, volgens welke zich onder de ontheemden, die met de „Volendam" in Australië zijn aan gekomen, voormalige Duitse Gesta- po-officieren hebben bevonden werden drie smokkelaars gearre steerd bij Berger Compascum, die twee kisten bij zich hadden, waarin acht levende bevers werden gevon den. De waarde van de bevers wordt geschat op f 3000. Aan het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp instelling verplichte verzeke ring van werknemers tegen gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, hebben wij het vol gende ontleend: Verschillende leden, die het in principe wel eens waren met de opvatting, dat het bedrijf de kosten van een wachtgeldregeling moet dragen, wezen er op. dat dit nog niet behoeft uit te sluiten, dat de werknemers in de betaling der premie bijdragen. Volgens verschillende leden is een dienstverband van niet meer dan 156 dagen om voor een uitke ring uit een wacfitgeldfonds in aanmerking te komen te kort. Vele leden achtten de over heidsbijdrage in de verplichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid volkomen verantwoord en verscheidene van deze leden waren van oordeel, dat een over heidsbijdrage van 50% in de pre mie alleszins te verdedigen was. Vele leden, die zouden toejuichen, dat zelfstandigen mede onder deze verzekering zouden vallen, waren omtrent de uitvoerbaarheid er van in het kader van dit voorstel eni germate sceptisch. verscneldene leden wensten met nadruk de vraag te stellen of het bedrijfsleven op het ogen blik de last van nog meer sociale regelingen wel vermag te dragen. Zij meenden te moeten vaststel len, dat, wanneer straks ook een algemene pensioenpremie gevraagd wordt, tenminste 40% van het be schikbare loon is geblokkeerd voor allerlei sociale maatregelen. Per f1000 loon kunnen, aldus deze leden, globaal de volgende lasten worden berekend: kinderbijslag f60.ziekenfonds f38,ziektewet f40.ongevallenwet f25.vere- vcningsbelasting f45,—, wachtgeld en werkloosheid f50.pensioen- premin f75.invaliditeitswet f 17. samen f350.Wanneer het in on derzoek zijnde wetsontwerp onge- OVER DE HOUDING VAN DE VEILIGHEIDSRAAD BATAVIA, 25 Jan. (Aneta) Dr. Mansur, de wali negara van Oost-Sumatra, heeft tegenover 'n correspondent van Aneta te Medan zijn oprechte instemming betuigd met de verklaring van Sultan Hamid, het hoofd van de staat West-Borneo, inzake de Vrijdag j.l. ingediende ontwerp resolutie in de Veiligheidsraad. „Ik wens uiting te geven aan mijn diepe verontwaardiging," aldus Mansur, „over de beledigende en denigrerende houding ten opzichte van de Veiligheidsraad, maar bo vendien over de strekking en de inhoud van dé resolutie in het al gemeen. Wij willen volledige vrij heid voor Indonesië, maar om dat doel te bereiken, hebben wij geens zins neerbuigende en ondeskundige adviezen van het buitenland nodig. Dit is een zaak, die het volk van Indonesië alleen aangaat en verder alleen Nederland betreft." Mansur zeide vervolgens: „Wij vertrouwen volledig in de vervul ling van de beloften van Koningin Juliana en de Nederlandse minis ters." „Inmenging van de Veilig heidsraad is in deze binnenlandse aangelegenheid alleen maar ver warrend en hinderlijk', zo zei Dr. Mansur tenslotte. VERKEERDE KOUSEN- POLITIEK? In een overzicht van de Kamer van Koophandel voor Noordholland, ressort Haarlem en omgeving, wordt opgemerkt dat de textielindu strie in dit ressort een stijgende productie te zien geeft, doch dat de export in belangrijke mate toe nam zodat de voorziening van de binnenlandse markt slecht bleef en kwalitatief minder goed. Voor de uitbreiding van het machinepark worden nog steeds te weinig devie zen beschikbaar gesteld. Nederland is verplicht grote hoeveelheden kou sen te importeren tegen prijzen die anderhalf a tweemaal zo hoog zijn als die van de binnenlandse produc tie. waardoor grote bedragen aan vreemde valuta verloren gaan. (Zou de kwaliteit ook niet een fac tor zijn? Red.) wijzigd mocht worden aangenomen, dan zal huns inziens de wachtgeld regeling ten minste f50.kosten. Naar de mening van vele leden is de invloed der overheid ter uitvoering van de hier voorge stelde regeling wel zeer groot. De tijd is gekomen, dat het georga niseerde bedrijfsleven onder toe zicht der overheid zijn eigen ver antwoordelijkheden draagt. Verwacht mag worden, dat de vakorganisaties bij de uitvoering van de thans voorgestelde wette lijke regeling van de werkloos heids- en wachtgeldverzeRering zuilen worden ingeschakeld, niet slechts in dier voege, dat vertegen woordigers der vakorganisaties zit ting zullen krijgen in de besturen der bedrijfsverenigingen, maar ook door de mogelijkheid te scheppen, dat de vakverenigingen ten minste aan hun eigen leden die uitkerin gen zullen doen. „De Indonesiërs, gebukt onder ziekten en gebrek, zijn afhanke- lijk van Nederlandse hulp." Zo lees ik in een van mijn lijfbla den. Laat ons nu niet uitzoeken op dit ogenblik, waar al die misère vandaan komt. Het Indo- nesische volk is afhankelijk van Nederlandse hulp, daar gaat het om. Dat moeten wij besef fen, dat scherpt ons onze ver antwoordelijkheid in. En als we dan nog lezen, dat het Rode Kruis gebrek heeft aan medica menten en dat het er om gaat, de levenskracht en levens vreugde van de Indonesische jeugd te redden van de onder gang, dan moet men wel een hart van steen hebben, om zijn beurs gesloten te houden. Veel Indonesiërs zijn als gevolg van de oorlog en de onrustige tijden aan het zwerven geraakt, zij gaan bedelend door het land, zelfs kinderen van twee jaar oefenen reeds het bedelbedrijf uit. Weet u nog, hoe tragisch de verhalen waren uit de Sovjet- Unie, waar een chaos van ver wilderde kinderen bedelend en stelend en rovend langs de weg trok, als een aanklacht tegen het ultra-socialistische bewind? Zo mag het in ons Indonesië niet gaan. En wij kunnen er aan meehelpen, dit te voorkomen. Door steun te geven aan het Rode Kruis. Giro 8540, hoofd bestuur Rode Kruis Den Haag, of een kaart of enveloppe met een gulden aan postzegels be plakt. Laat ons ook iets doen voor het herstel en de opbouw van Indië. Denk eraan: „de In donesiërs zijn afhankelijk van Nederlandse hulp!" STERRIT MONTE CARLO Eden in Canada TORONTO, 25 Jan. (Reuter). Anthony Eden, plaatsvervangend leider van de Britse oppositie, maakt thans een rondreis door Canada. Hij hield Maandagavond in Toronto zijn eerste rede, waarin hij de „vrije vol keren van het Britse gemenebest" opriep samen te werken om het communisme te verslaan, Prinses Elisabeth heeft mazelen Prinses Elisabeth van Engeland lijdt aan mazelen, aldus is officieel medegedeeld. De ziekte heeft echter een normaal verloop. De Prinses verblijft met de kleine prins Charles in Sandringham Castle. James Wyman. een eenvoudige actrice uit Hollywood, heeft een verheugend plan de campagne op gemaakt. Zij is namelijk bezig de strijd aan te binden tegen de kle ding van de meeste filmsterren, die zij en terecht vaak bui tensporig en overdreven vindt- Dat doet zij door alleen jurken, man tels en mantelpakjes te dragen, die een voorbeeld voor haar collega's kunnen zijn. „Eenvoud", luidt haar devies, en het tenue, waarin zij thans de strijd tegen extravagantie voert, is hiermee volkomen in overeenstemming. James Wyman wordt in Californië een vrouw met smaak genoemd en dit geeft reden om te veronderstellen, dat haar kleding niet alleen simpel en so ber, maar ook elegant zal zijn. Het mantelpakje, dat zij op deze foto draagt, doet deze veronderstelling al haast in zekerheid overgaan. Het is een heel eenvoudig, maar smaakvol model met een recht rokje en'een tamelijk recht jasje, dat met één knoop gesloten wordt. Handig en heel pretentieloos is ook de ronde baret, die wat naar achteren is gezet. DE RALLEY MONTE CARLO is in volle gang. Overal in ons land zijn de deelnemers de controleposten gepasseerd. Dat was te Eijsden, Venlo, Hengelo en Amsterdam. Ondanks het redelijk geschikte weer moesten reeds heel wat equipes, waar onder ook Nederlandse, de strijd staken. Gisterenmiddag kwam van de zijde van de K.N.A.C. het bericht, dat de equipe Rupert welke zoals men weet in Praag was gestart met Studebaker wegens pech aan de wagen, in Beieren de strijd had moeten staken. Nadere berichten melden, dat deze Nederlanders toch hopen de rit uit te rijden, zij het dan langs een kortere route, hetgeen hun dus onvermijdelijk een groot aantal straipunten zal opleveren. R.K GEM ZANGVERENIGING TONEGO URSEM, Zoals reeds de vorige week werd aangekondigd, geeft de zangvereniging 13 Februari een uitvoering. Deze uitvoering is voor donateurs toegankelijk op vertoon van de donateurskaart. Deze donateurskaarten zijn voor lopig nog verkrijgbaar bij alle leden tot 3 Februari a.s. cn geven U een belangrijke reductie. Toegangsbewijzen zijn Zondag 13 Februari van 3—4 uur verkrijgbaar aan de zaal. KLACHTEN VAN BURGERS EN NERINGDOENDEN HEERHUGOWAARD-NOORD Toen in Heerhugowaard-Nrd. een stuk van de Middenwegsloot werd gedempt, was dit een prachtige vooruitgang. Maar nu zijn de per sonen, die aldaar wonen, helemaal niet meer blij met deze demping. Wat is nl. het geval. Toen genoemde sloot werd gedempt, moest er van zelfsprekend een riolering komen. En deze kwam. Hoe het gekomen is, is onbekend, maar die riolering voldoet niet. De afvoer is slecht, zodat het water, als het regent, blijft staan. Dan zijn in de hongerwinter de bomen, die daar stonden, wegge kapt. De gemeente plantte op en kele plaatsen jonge bomen. Deze zijn onlangs weer verdwenen, om dat ze niet groeiden. Maar met dat alles zijn de gaten, die daar ont staan zijn, levensgevaarlijk. Het is nog niet zo lang geleden, dat een slecht-ziende vrouw in zo'n gat stapte en zich door een handige manoeuvre van een ernstige val wist te redden. Nog minder lang is het geleden, dst een melkboer er pardoes met zijn wagen inreed, toen hij moest uitwijken voor enkele naderende auto's. Gevolg was dat alle bussen van de wagen afklap- ten. En zo zullen nog enkele geval len op te noemen zijn. Laten we hopen dat de gemeente in dit geval spoedig verandering zal brengen. „DE ZONNEBLOEM" OPGERICHT Liefdewerk fen bate van zieken Te Hilversum is opgericht de „Stichting de Zonnebloem". Deze Stichting, welke is voorbereid door het Comité Vrienden van de Zon nebloem, en waaraan o.m. wordt medegewerkt door de R.K. Artsen - vereniging en de Nationale Fede ratie Het Wit-Gele Kruis, heeft ten doel de onderlinge hulpverle ning tussen zieken en gezonden, ontstaan uit het Radioziekenbe zoek de Zonnebloem, onder leiding vas de heren A. van Wayenburg en W. Quint, te bevorderen. De uitoefening van dit liefdewerk wil men propageren door do gedachte aan een gemeenschap van zieken en gezonden. De gemeenschap heet „De Zonnebloem" en de zieken en gezonden steunen en helpen el kaar op geestelijk en stoffelijk ge bied op de grondslag van de chris telijke liefde. De Stichting werkt met goed keuring en in de geest van het In ternationale Ziekenapostolaat. Het Bestuur werd als volgt sa mengesteld: Kap. A. de Mev, De venter, (voorzitter): A. P. C. Let- schert, Utrecht, (secretaris); W. v. d. Werf, Deventer (penningmees ter); mevr. F. Kors-Heinemann te Deventer, Mr. J. de Vreeze, Utrecht en Drs. J. Diekmann. De venter. Tot juridisch adviseur werd be noemd mr. C. J. V. Kors te Deven ter. Het secretariaat is voorlopig gevestigd: Voorstraat 63 te Utrecht WEST-FRIESE AVOND ZUID-SCHERMER. Dc Scher mer Gemeenschap geeft op 1 Febr. to Stompetoren 'n Westfriese avond. Een cultureel evenement bij uit stek. Wij rekenen op veel belang stelling van de inwoners onzer Pol der. Tevens zij vermeld, dat het L.T.J. toneel, afd. „Schermer" het toneelspel van Jac. Ballings „De Vrome Leugen" in studie heeft ge nomen Dit spel zal medio Februari worden opgevoerd. Dinsdagmiddag waren in Monte Carlo reeds acht, uitvallers ge noteerd. Bfehalve mevr. Simon had ook de Zwitser Senn met Fiat Simca en de Spanjaard Ruiz Benitez met Citroën de rit ge staakt. Naar aanleiding van het uit vallen van de Nederlandse equipe Rupert die met een Studebaker in Praag was gestart, vernemen wij nog nader, dat de Nederlan der op weg naar Innsbruck in het Mittenwald in de buurt van Pas- sau motorpech kreeg, terwijl hij op 500 Meter hoogte op een be sneeuwde weg reed. Amerikaanse legerinstanties waren hem be hulpzaam, zodat hij na geruime tijd oponthoud de reis kon voort zetten. Hij hoopt de rit toch uit te rijden, zij het langs een kor tere 'route. Hij zal pogen om in Frankrijk op de gewone route terug té komen, zodat hij een vrij groot aantal controleposten zal moeten overslaan. Intussen werden enkele bijzon derheden bekend omtrent dege nen. die in de eerste nacht op de route van Monte Carlo naar Gre noble de strijd hadden opgege ven. De dames Simon en Rouault met Delahaye kwamen Dinsdag middag een beetje kwaad Monte Carlo binnenrijden. Men had van haar gezegd, dat zij in een sloot waren gereden, met andere woor den: officials en publiek hadden getwijfeld aan de rijcapaciteiten van deze deelneemsters. De wer kelijke oorzaak was, dat in de buurt van Digne de dames pech kregen met de benzinetoevoerlei- ding en aangezien dit euvel niet zo snel verholpen kon worden, en zij dus te laat aan de controle te Digne zouden komen, waren zij wel gedwongen geweest de strijd te staken. Dinsdagavond half tien arri veerden de eerste deelnemers van het contingent, dat te Glas gow gestart was, aan de controle te Luxemburg waar de kroon prins Jean en de princessen de verschillende formaliteiten bij woonden. In de loop van de avond pas seerden ook de eerste deelnemers uit Monte Carlo, en er kwam be richt binnen dat de Tsjech VIcek, die met een kleine Aero-Minor in Praag gestart was, onderweg oponthoud had gehad. Het was te verwachten, dat de deelnemers, die van Glasgow wa ren vertrokken, het eerst op Ne derlandse bodem zouden aanko men. Na middernacht passeerde de Engelsman P. Hall met La- gonda de grens bij Eysden. Om „GEZELLIG SAMENZIJN" ZD. SCHARWOUDE. De kolf- societeit „Gezellig Samenzijn" hield haar jaarvergadering bij de heer N. Rijper. De voorzitter de heer L. Schrijver memoreerde, dat het peil van de kolvers vooruit gaat, wat o.a. blijkt uit het feit, dat bij de prijsuitreiking van de Langedijker Kolfbond van de 44 prijzen er 22 waren voor leden van „Gezellig Samenzijn". De secretaris gaf in zijn jaarver slag 'n overzicht van de prestaties van onderscheidene leden in het afgelopen jaar behaald. De penningmeester gaf 'n over zicht over de financiën der club, waaruit bleek, dat er over dit jaar 'n batig saldo was van f 13.—. Boeken en bescheiden werden nagezien en in orde bevonden. De heer G. Mettes werd als bestuurs lid herkozen. De laatste jaren zijn diverse be kers en medailles voor de club ge wonnen, waardoor het prijzenkastje veel te klein is geworden. Het be stuur werd machtiging verleend om 'n onderzoek in te stellen naar de kosten van 'n grote prijzenkast en over te gaan tot het kopen daarvan als de kosten de f 100.niet te boven gaan. De Massificatie van de kolvers in 'n zaal van het bestuur. Dit wordt niet onderling bedisseld. Het be stuur is bevoegd om 'n kolver in te delen in die klasse waarin hij thuis hoort. DIENSTBODE MET LANGE VINGERS Voor de Meervoudige Kamer van de Arrondissementsrechtbank stond gisteren terecht de Bergense dienst bode Anna M., die zich schuldig had gemaakt aan diefstal in dienst betrekking. Reeds eerder was zij met de strafrechter in aanraking gekomen en deswege geplaatst in de Rekken- se Inrichting. Na enige tijd kreeg zij proefverlof en ging zij in be trekking bij de familie Heyligenberg te Alkmaar. Eind October 1948 tij dens de verhuizingsvoorbereidingen van de familie H„ die naar Den Helder trok, nam zij uit een porte feuille van de heer H. een bedrag van f 25.weg. In Den Helder, waar zij de familie H. nog even hielp, met het op stel brengen zag zij kans om twee tientjes uit me neer z'n portefeuille te pakken; uit de woonkamer ontvreemdde zij drie gramofoonplaten. Daar zij reeds eerder voorw. ter beschikking was gesteld, verbleef zij thans weer in Rekken; haar toe ziend voogd, de heer Wiggers advi seerde thans onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de Rege ring. De Officier, Mr. Holsleyn achtte langdurige gestichtsverplegingook de enige oplossing voor dit meisje, dat zich niet weet te remmen; misschien, dat zij op de lange duur beseft, hoe verkeerd of zij gedaan heeft. Hij eiste naast een geldboete van f 25.onvovoorw. ter beschik kingstelling. Uitspraak 8 Februari. 1.35 uur verscheen Hall als eer ste aan de controlepost te Venlo. Vlak voor de post bleef hij staan en peuzelde op zijn gemak een boterhammetje op. Zo kon het gebeuren, dat de Nederlander J. A. Scholte met Chevrolet, even eens te Glasgow vertrokken, zich om 1.36 uur als eerste aan de controlepost meldde. Hall roemde de vlotte behandeling, welke hij van de zijde der Nederlandse dou ane-autoriteiten had ondervon den. Een politie-agent, geheel in het wit gestoken, wees de rijders, die geleidelijk aan arriveerden, de juiste richting. Bovendien kregen de deelnemers van de Venlose politie enkele papieren, waarop de route door de stad duidelijk was aangegeven. Ook in Hengelo, waar de eer ste controle in Nederland werd gehouden voor de deelnemers uit Oslo en Stockholm, waren om streeks middernacht velen aan wezig om de aankomst bij te wo nen. Om 3 uur 40 kwam de eer ste deelnemer binnen. Het was de Zweed Norinder (Cadillac), die spoedig gevolgd werd door een hele reeks landgenoten. Inmiddels was, om 3 uur 52, BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD Geboren: Elisabeth, d. v. J. Th. Kamp en M. Bos; Adrie, d. v. J. J. van Ree- nen en M. Silver; Jansje, d. v. P. Renses en J. Aaij; Johannes Nieo- laas, z. v. J. A. van Langen en M. Groot; Martinus Hendricus Maria, z. v. N. Dekker en J. Beers; Corne lls Adrianus, z. v. G. Zuurbier en J, A. Oudhuis; Agath;! Maria, d. v. A. P. Groen en M. Zut; Nicolaas, 7.. v. N. Bakker en J. M, Roozendaal; Maria Agatha, d. v. J. Groen en B. Plak; Arie Klaas, z. v. P, de Haas en G. Agenant; Froukje Elsje, d. v. H. Slendebroek en G. Bos; Anna Maria, d. v. J. J. de Vries en M. Beers; Mathilda Cornelia, d. v. C, A. P. Botman en C. Biersteker; Aaltje Neeltje. d. v. J. Pluister en J. Berghuis; Wilhelmina Maria, d. v. P. Eeken en J. P. Brantjes. OnVrtrouwd: P. J. Poel, 27 jaar en G. M. Bakker, 25 jaar; P. N. Boermans, 25 jaar, Alkmaar en J. M. Stoop, 24 jaar; N. J. Bijvoet, 26 jaar, Obdam en C. A. Rood, 23 jaar; A. Schuffelen, 20 jaar, Langedijk en T. Groshard. 22 jaar: W. P. Groet. 29 jaar en P. Stet, 23 jaar; A. ter Stage, 24 jaar, Hoogeveen en Tr. Glas. Getrouwd: P. N. Boermans. Alk maar en J. M. Stoop; A. Schuffelen. Langedijk en T. Groshard. Overleden: Antje Bos, 71 jr, Sved van J. van Langen; Cornelis Sloo- ten, 53 jr; Johannes Kos, 84 jr. Ingekomen: H van Leeuwen, J. Berghuis, C. G. Smit. A. K. Smak. D. Jongsma, J. Biersteker. N. Appel Ch. A. Borst. Vertrokken: P. Pluister. naar Er- melo-'s-Heerenlo; P. Schuit, naar Wognum G 12; C. Th. Sprenk t ing. naar Spanbroek A 106; A. Th. van Galen, naar Spanbroek A 111: P. Loogman, naar Alkmaar. Wester- weg 90; L. Pronk, naar Obdam. Dorpstraat 187; Yvon le Guènauff. naar Frankrijk: G. N. Bruijns. naar Akersloot, Zuidervaart 377. De K.L.M.-route over Mauritius De officiële Engelse inwilliging van het Nederlandse verzoek tot ge bruikmaking van de landingsfacili teiten op het eiland Mauritius is Dinsdag afgekomen. Het Nederland se verzoek is ingediend volgens de te Chicago gesloten overeenkomst betreffende de internationale bur gerluchtvaart, die voorziet in der gelijke faciliteiten voor de staten, welke deze overeenkomst getekend hebben. Er werd de nadruk op ge legd, dat het Britse besluit alleen betrekking heeft op de burgerlijke luchtvaart en geregelde vluchten van de K.L.M. tussen Europa en Batavia, Duitse pianist moet Amerika verlaten De Duitse pianist Walter Giese- king is Maandag te New-York door immigratiebeambten gedetineerd. Hij heeft zich bereid verklaard dé V.S. „zender verwijl" te verlaten, Gieseking zou Maandagavond in Carnegiehall een concert gegeven hebben. Dit concert, evenals een verdere tournee door de V.S., is af gelast, nadat de organisatie van Joodse oorlogsveteranen van de staat New-York verklaard had voor Carnegie hall te zullen posten. Kantoorbediende kwam onder auto AMSTERDAM, 26 Jan, De 21- jarige Hilversumse kantoorbediende R. K. is Dinsdagmiddag op de Piet Heinkade te Amsterdam, tegenover de brug naar de Oostelijke Handels, kade, onder de achterwielen van de aanhangwagen van een vrachtauto, waarop hij reeds een eind had mee gereden, terecht gekomen bij het afspringen. Hij overleed vrijwel on. middellijk. jeugdige redder ALMELO, 26 Jan. Toen het 3- jarig zoontje van de heer St. Mein- derink te Beerzerveld met vriendjes aan het spelen was. geraakte het in het Overijsselse kanaal. Het knaap, je verdween in de diepte. Het 10- jarig zoontje van de heer S. te Vroomshoop zag het ongeval, be dacht zich geen ogenblik, sprong in het kanaal en wist het kind te red den van de verdrinkingsdood. ook de Austin nr. 54 gearriveerd met zijn Friese bemanning En- gelsma-Wynia-Kingma. Met een applausje werd deze ploeg ont vangen en deelde mee dat waar schijnlijk niet alle in Zweden en Noorwegen gestarte wagens zich tijdig te Hengelo zouden kunnen melden. Er hing namelijk in Duitsland een zeer dikke mist en de wegen waren zeepglad door de ijzel. Om 4 uur 05 reed de Chevrolet van Wittkampf en Eisma, die uit Oslo kwam. Hengelo binnen. De volgende spelers zijn uitgeno digd om deel te nemen aan de centrale training, welke in verband met de aanstaande wedstrijd tegen België (13 Maart te Amsterdam) op 1 Februari te Den Haag (V.U.C. terrein) aanvangt: Kraak (Storm vogels), van Kaalte (Blauw Wit), Möring (Enschede). Everse (Nep- tunus), van Bun (M.V.V.), Schijve- naar (E.D.O.), Albers (Vitesse), van Schijndel (S.V.V.). Stoffelen (Ajax), Terlouw (D.C.V.). de Vroet (Feyenoord), Wimmers (Blauw Wit), Köneman (S.V.V.), Rijvers (N.A.C.), Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Clavan (A.D.O.), van der Tuyn (Hermes D.V.S.), Schaap (Gooi). Brandos (Feije- noord) en van Dijk (Ajax). MGR. PESSERS WEER GROTENDEELS HERSTELD DEN HAAG (KNP) Uit China in Nederland terugge keerde missionarissen brengen gunstiger berichten dan tot dus verre over de situatie der Kerk in China. Mgr. Quintinus Pessers O.F.M., Apostolisch Prefect van Kiang- chow in de provincie Sjansi, die op 7 November 1947 door de communisten gevangen werd ge nomen te zamen met Pater Do- sitheus Ruys en vier zusters, maakt het thans weer veel beter. Tot begin Mei 1948 verbleef hij in de gevangenis. Na zijn vrijla ting is hij weer zoverre hersteld, dat hij de H. Mis weer kan op dragen. Ook de vier zusters van de Kleine Zusters van de H. Joseph uit Heerlen genieten thans een goede gezondheid. Het zijn de Overste, Moeder Joseph (van der Meer), en de zusters Jorisca (Houben), Anastasie (de Bont) en Herina (Postma). Zij bevinden zich allen nog in het communistische gebied. Zij beschikken weer over enige be wegingsvrijheid en hebben zelfs het hospitaal kunnen heropenen. Voor de missie in Noord China is de toestand na de hevige ver volgingen thans veel rustiger ge worden, vooral in de laatste 2 maanden. Verscheidene missiona rissen zijn op verzoek van Mgr. Riberi, 'apostolisch internuntius in China, op hun post gebleven. FEESTAVOND BOUWVAKARBEIDERS KOEDIJK De firma Molenaar Klaver, die in Alkmaar de bouw van een 107 woningen had aange nomen, heeft, nu al deze huizen onder de kap zijn en binnen afzien bare tijd zullen zijn voltooid, in samenwerking met schilderspatroons, loodgieters, electriciens en stuca- doors, dus met allen die bij deze bouw betrokken zijn. het gezamen lijke personeel een feestavond aan geboden, welke werd gehouden in de zaal van de heer Schut te Koe dijk De avond werd opgeluisterd door het optreden van het Alk- maarse Cabaret Gezelschap „Onder Eigen Vlag", dat voor de ruim 200 deelnemers de revue „Zeg het met een lach" bracht. In de pauze werd er een verloting gehouden, die f 250 opbracht, met welk bedrag de kas van de vereniging voor kankerbe strijding werd verrijkt. K. J. B. HEILOO. Zondag 23 Januari jl. stond in het teken van onze Ka tholieke jongelui van 17—25 jaar. 's Morgens om 8 uur was er ter intentie van de leden der J.G en de K.J.B, een Mis met gezamenlijke H. Communie. Na afloop hiervan, zetten zij zich aan de lange tafels in het Brunogebouw, waar het ont bijt werd genuttigd. Het tweede gedeelte van deze dag volgde 's avonds, eveneens in de ruime Bruno-zaal. Nadat de voorzitster van de J.G. een ope ningswoord had gesproken, werd het talrijke publiek een bont pro gramma voorgezet van muziek, zang en declamatie. Het geheel werd in een vlot tempo uitgevoerd. Dat het in de smaak viel, bewees wel het applaus van de toeschouwers De voorzitter van de KJB besloot deze geslaagde avond met een afscheids woord. BRIDGEN AAN DE BRUG? BURGERBRUG. Maandag avond heeft hier een bridgeclub gepoogd het hoofd op te steken. De beide her endie het initiatief namen waren echtr absent; ziekte en verhinderd. Gevormd heeft zich nu nog niets. Deze eerste avond werd doorgebracht met 'n bridgeles en een spelletje proefbridge. Het bieden bleek nogal een probleem te zijn; dat is het' trouwens meestal zo aan onze Grootsloot. Men dacht in de toekomst wel tot een drietal ..tafels" te kunnen komen. Nu de volgende stap. DEMONSTRATIE WIERINGERWAARD - Maan dagmiddag werd op het land van de heer Jo Klouwers onder enorme be langstelling gedemonstreerd met de nieuwe slootkantensnijmachine, en met een kunstmeststrooimachine, welk zich ook leent voor het ver werken van super. Hierbij waren ook enkele vertegenwoordigers "an het landbouwkundig instituut te Wageningen aanwezig voor het ge- venv an een toelichting. De land bouwers bleken opgetogen over de werking van de slootkantensnijder, die op verschillende dikten kan werken. De machine bespaart veel en zwaar werk, terwijl de aanschaf fingsprijs uiteraard laag ligt (f86.-). De kunstmeststrooier, die een werk- breedte van 2m. heeft, beant woordde ook aan de gestelde ver wachtingen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5