Nieuuu PALAR IS NIET TEVREDEN over v ie r-mogend heden-resolutie Komt de Zuid-Oostpolder het eerst aan bod Geheime besprekingen van Wisjinsky te Praag? Foto-albums van de jongens overzee aan Koninklijke Familie EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Foto's uit Indonesië voor Kon. Familie Vrijdag 28 Januari 1949 44e Jaargang No. 11474 Indonesische Federalisten Wensen van New Delhi minimum wat door Republiek kan worden aanvaard Aanbieding op Soestdijk De ontwerp- amendementen Negenjarig jongetje doodgereden Nieuwe Zuiderzeeraad zal advies géven „Telegraaf" niet verboden Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, t1.43 per maand, Inclusief Incasso Advertentle-tarlet per editie 16 cl per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 cl. pet m.m., minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp 50 ct. per m.m ËIJ contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HE T Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) *EIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Dtaafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 Bij de Scandinavische tennis kampioenschappen in Stock holm liet Koning Gustaaf van Zweden weer eens blijken van zijn belangstelling voor de strijd met de witte bal. De ko ning is ernstig ziek geweest, maar zijn liefde voor de tennis sport dreef hem opnieuw naar het centrecourt. De koning komt de tennishal binnen, vergezeld van mr. Ostberg en zijn kamer heer Heidenstam. De Ameri kaanse tenniscrack Frank Par ker en zijn vrouw (links) be groeten Zijne Majesteit. WILLEN OOK GEHOORD WORDEN, TE LAKE SUCCESS Almawassawa, de vertegen woordiger van de Indonesische federalisten, eiste Donderdag te Lake Success, dat ook de In donesische federalisten zouden kunnen deelnemen aan het de bat in de Veiligheidsraad over Indonesië. Almawassawa verklaarde een telegram te hebben ontvangen van Sultan Hamid II, de voorzit ter van de conferentie van Indo nesische staatshoofden, waarin de Verenigde Naties wordt verzocht, de federalisten tijdens het huidi ge debat te raadplegen. Sultan Hamid zegt in zijn telegram on dermeer, dat de federalistische leiders algemeen van gevoelen zijn, dat de Verenigde Naties niet in staat zijn, behoorlijke beslis singen, welke geheel Indonesië betreffen, te nemen zonder hen te raadplegen. In 13 federale sta ten en autonome gebieden van Indonesië is twee derde gedeelte van de bevolking woonachtig. Doodvonnis voor ex-politie-inspecteur Uiterlijk onbewogen hoorde de 35-jarige Hans Eugene de Gruyter, een vroegere inspecteur van politie' die tijdens de oorlog dienst deed bij het Bureau Inlichtingendienst te Amsterdam, hoe de President van het Amsterdams Bijz. Gerechtshof conform de eis het doodvonnis over hem uitsprak. De vergadering van Donderdag van de Veiligheidsraad, ter be handeling van de Indonesische kwestie, begon met een rede van Palar, de vertegenwoordiger van de Republiek, die de voor gestelde vier-mogendheden-resolutie aan critiek onderwierp. Dit ontwerp, zo betoogde Palar, voorziet niet in het spoedig terugtrekken van de Nederlandse troepen. De te New Delhi aangenomen resolutie achtte Palar het minimum van wat door het volk van Indonesië kan worden aanvaard. Nadat de vier mogendheden een drietal amendementen op hun eigen ont- werp-resolutie hadden ingediend, vroegen, zowel de Neder landse als de vertegenwoordiger van de Republiek, tijd voor het bestuderen van de ontWerp-amendementen. De zitting werd daarop verdaagd tot heden 21 uur Nederlandse tijd. Men hoopt vandaag tot stemming te komen over deze ontwerp resolutie. Palar betoogde, dat de ontwerp resolutie van de vier-mogendhe- den er van uit gaat, dat de Ne derlanders bereid zullen zijn, te voldoen aan de daarin vervatte eisen. Het is echter een feit, al dus Palar, dat tot dusverre de Nederlanders hebben geweigerd te voldoen zelfs aan die beslis singen van de Veiligheidsraad, welke door hen onmiddellijk ten uitvoer hadden kunnen worden gebracht, zoals de vrijlating van de Republikeinse leiders en de order tot staking van het vuren. Een andere factor, waarvan het belang uit een oogpunt van de gedachtengang van mijn volk moeilijk kan worden overschat, zo girig Palar verder, is, dat wij wederom zullen moeten onder handelen met een wederpartij, waarvan, naar onze mening, goe de trouw niet valt te verwachten. Het zal duidelijk zijn, dat ons volk zich beschermd zal willen weten tegen de mogelijkheid dat het wederom door de Nederlan ders wordt bedrogen. Een andere moeilijkheid achtte Palar, dat de ontwerp-resolutie aan de daarin voorgestelde com missie geen enkele arbitraire be voegdheid toekent, waardoor het voor haar uiterst moeilijk zal zijn, achteruitgang van de mili taire en economische toestand van de Republiek te voorkomen. Uitvoerig ging'Palar de confe rentie van New Delhi aan een bespreking onderwerpen. Op de ze conferentie was duidelijk ge toond, welk een diepe indruk het Nederlandse optreden op de daar vertegenwoordigende staten heeft gemaakt. De te New Delhi aan genomen resolutie achtte Palar het minimum van wat door het volk van Indonesië kan worden aanvaard en hij achtte het dui delijk, dat deze New Delhische VLIEGONGELUK OP ZUID SUMATRA Twee doden De dienst voor legercontacten heeft bekend gemaakt, dat een Piper Cub van de militaire lucht vaart op 22 Januari in Zuid-Su- matra is neergestort, waaVbij 2 inzittenden gedood werden. De Piper Cub was voor een verken ningsvlucht tot het opsporen van vijandelijke benden uit Lahat vertrokken. Het wrak werd te ruggevonden in een moerasbos. resolutie aan de Veiligheidsraad aanmerkelijke steun biedt bij de uitvoering van door de Veilig heidsraad aan te nemen resolu ties. De heersende chaos kan al leen verdwijnen na algehele te rugtrekking van de Nederlandse troepen. Terugkomend op de ontwerp resolutie van de vier mogendhe den zei Palar, dat zij de Republi keinse regering niet in staat stelt, na te gaan hoe groot het grond gebied is, dat onder Republikeins bestuur zal komen, noch welke haar economische en financiële positie zijn zal. Hij achtte het daarom van het grootste belang dat voor de eer ste Maart de Republiek het be stuur verkrijgt over minstens het grondgebied, omschreven bij de wapenstilstandsovereenkomst van 17 Januari 1948. De Republiek moet verder in de gelegenheid worden gesteld, vrijelijk te kun nen ^importeren en exporteren en om leningen te kunnen slui ten om in het door haar beheer de gebied een aanvang te kunnen maken met het herstel. Tenslotte drong Palar er op aan gebruik te maken van de gedachten, die in de te New Delhi aangenomen re solutie zijn vervat en deze in de huidige resolutie als amendemen ten op te nemen. John Hood, de afgevaardigde van Australië, die na Palar aan de beurt kwam, verklaarde, dat de Veiligheidsraad het belang van de te New Delhi genomen resolutie nauwelijks kan over schatten. Geen van de te New Delhi afgelegde verklaringen noch de resolutie zelf was tegen Nederland gericht, zo betoogde Hood. Dr. van Roven zei, dat, hoewel hij gepoogd had contact te krij gen met de Nederlandse regering om haar zienswijze te vernemen over de ingediende amendemen ten, dit hem niet was gelukt. Hij vroeg daarom 24 uur uitstel na een toelichting op de amende menten door degenen, die deze hadden voorgesteld. McNaughton, die voor Canada sprak, zei, dat Canada de geza menlijke resolutie en amende menten zou steunen. Aan het slot van de vergadering zei Dr. Jessup, de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, dat het dui delijk was, dat het doel der re solutie van New Delhi en die van de Veiligheidsraad hetzelfde was. De leden van de conferentie ben medegewerkt „deze levende band" tot stand te brengen. H. M. de Koningin, Prins Bern- Nadat ruim een jaar geleden door de Niwin een groot aantal filmrolletjes naar de militairen in Indonesië was gezonden, als mede een 1500 camera's, werd een fotowedstrijd georganiseerd, waaraan door alle onderdelen in Indonesië met groot enthou siasme werd deelgenomen. Er werd besloten uit de ingezonden foto's een selectie te maken en daarvan foto-albums samen te stellen, die ter gelegenhied van de troonswisseling aan de Ko ninklijke Familie zouden worden aangeboden. Aanvankelijk lag het in de be doeling, dat generaal Spoor bij zijn dienstreis naar Nederland in Augustus van het afgelopen jaar deze geschenken zou overhandi gen. Doch door herhaaldelijk uit stel van deze reis werd besloten de kostbare zending te versche pen en over te dragen aan het ministerie van Overzese Gebieds delen. Gisteren nu werden de albums, waaraan zulk een groot deel van de jongens overzee een werkzaam aandeel had, door een deputatie, bestaande uit de kolonel Van de generale staf K.N.I.L., W. J. van Gulik, de reserve luitenant-kolo- ne G. J. Klompes, de luitenant ter zee eerste klasse H. J. Nop pen. de majoor van het K.N.I.L., H. C. Gravelotte, en ir. P. F. S. Otten, lid van het hoofdbestuur van de Niwin, aan de Koninklij ke Familie overgedragen. Met uitzondering van prinses Marijke, die de griep heeft, stond de gehele koninklijke familie, ook Prinses Wilhelmina, in de bibliotheek van het paleis Soest dijk geschaard om de microfoon van 't Strijdkrachtenprogramma. Kolonel van Gulik vertolkte hun aller gevoelens bij het overreiken van de albums, die de geschiedenis van de totstandkoming der boeken, Uiteenzette. Koningin Juliana vroeg hem, zo mogelijk, haar dank over te brengen aan ailen, die er aan heb- en Margriet begonnen onmiddellijk de foto's te bekijken en hun voor beeld werd gevolgd door prinses Wilhelmina, die in tegenstelling met de luidruchtig genietende prinses jes, geconcentreerd de met zorg en liefde gemaakte foto's stuk voor stuk aandachtig bekeek. De zeer fraaie lederen, album banden werden vervaardigd door diegenen, die niet in staat waren de beste foto-ontwerpen op te zoeken, omdat zij patiënten waren in een hospitaal. Voor al deze leden van het Koninklijk Gezin, dus ook de vier prinsesjes, werd een album samengesteld. Tevens werd een oorkonde van het 3e bataljon van het 15e regi ment infanterie, gelegerd te Tand jong Poera, bijgevoegd, gesloten in een artistiek bewerkte bamboe koker, die een betuiging van trouw behelsde aan Hare Majesteit ter gelegenheid van de inhuldiging hard en de prinsesjes Beatrix, Irene op 6 September van het vorige jaar. van New Delhi waren zich be wust geweest van hun plaats als leden van de Verenigde Naties. De gezamenlijke resolutie stelde 1 Juli 1950 voorals datum van de overdracht van souvereiniteit. Met de nodige maatregelen kon dit echter ook reeds in Januari 1950 geschieden. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden. De drie ontwerp-amendementen, die de vier mogendheden op hun eigen ontwerpresolutie aan de Vei ligheidsraad hebben ingediend, lui den als volgt: 1. Republikeinse functionarissen mogen het bestuur uitoefenen in het gebied van Djogjakarta. waar toe zal behoren de stad Djogja en haar onmiddellijke omgeving, in plaats van de stad alleen, als ver meld in de oorspronkelijke ont werpresolutie. 2. De commissie van de Ver. Na ties zal de bevoegdheid hebben ver tegenwoordigers van niet-republi- keinse gebieden uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen, terwijl het oorspronkelijk ontwerp bepaalde, dat dergelijke vertegen woordigers eventeuel toestemming kunnen krijgen deel te nemen. 3. De vermelding van „de stad Djogja" werd gewijzigd in „het ge bied van Djogja". Verder werd er aan toegevoegd: „in de aanbevelin gen der commissie kan ook worden opgenomen een bepaling over de benodigde economische maatregelen voor het goed functionaren van het bestuur". WOGNUM. In het Oosteinde der gemeente Wognum, ter hoogte van' perceel Wester, vond gisteren avond een noodlottig ongeval plaats, dat aan het 9-jarig zoontje Roelof van de heer J. Ferdinands het leven heeft gekost. Te ongeveer 6 uur reed het knaapje in de richting Kerkebuurt en werd ingehaald door het met zware zaadzakken beladen grote vrachtauto van de fa. Bloemendaal uit Andijk. Door tot nog toe onop gehelderde oorzaak het was reeds schemerdonker en er waren geen getuigen, die het ongeluk zagen ge beuren moet de jongen door de auto zijn geraakt en is daarna ver moedelijk met het hoofd onder een der dubbele achterwielen terecht gekomen, met het catastrofale ge volg, dat het slachtoffertje onmid' dellijk werd gedood. De ijlings ge waarschuwde Rijkspolitie zette het verkeer in dit gedeelte van het dorp stop, waardoor gedurende an derhalf uur stagnatie ontstond. De Verkeerspolitie uit Alkmaar, die een uur na de ramp ter plaatse ar riveerde, stelde een onderzoek in, doch mede door de duisternis zal het zeer moeilijk zijn de aanrijding te reconstrueren. Het droevige ongeval veroorzaak te in het dorp begrijpelijkerwijze grote onsteltenis. Geen registratie arbeids krachten via loonbelasting Aan de Loonbelastingkaarten '48 en 1949, welke de werkgevers van de belasting-administratie hebben ontvangen, is een strook bevestigd ten dienste van een registratie van arbeidskrachten door het Rijks arbeidsbureau. De Minister van Sociale Zaken heeft echter, in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën, besloten af te zien van deze registratie, zo dat de werkgevers deze strook niet behoeven in te vullen. NAAR MEER DEMOCRATIE IN DE NOORD-OOSTPOLDER (Van onze parlementaire redacteur) De negen ton, die alsnog op de begroting van het „Zuiderzee- fonds" zijn uitgetrokken, waren, aldus minister Spitzen gistermid dag in de Tweede Kamer, als het ware het signaal, dat de aandacht vestigde op de weer spoedig ter hand te nemen inpolderingswerk zaamheden. De nieuwe leden van de Zuiderzeeraad zijn aangewezen, nadere mededelingen hierover zullen zeer binnenkort volgen en ook dit mocht een aanwijzing zijn dat de stilstand is verbroken. Over de vraag welke polder het eerst in aanmerking zal komen, moet eerst nog het advies worden ingewonnen van de zoals gezegd, weer ten leven gewekte Zuiderzee raad. Wel deelde de minister reeds mede, dat de laatste tijd een voor keur voör de Zuid-Oostpolder is ontstaan, die dan zou worden uit gevoerd in twee gedeelten, geschei den door een dijk, die later de functie van slapersdijk zou kunnen vervullen. Tussen de Zuidelijke pol ders zullen een of meer brugver- bindingen komen en ook ligt het in de bedoeling, dat de Zuidoost- en Noordoost-polder door een brug verbonden zullen worden. Voor een dijk, die Marken met 't vasteland zou verbinden, kon de minister in dit stadium nog niet voelen. Marken zou moeten hopen, dat het advies van de Züiderzeeraad voorkeur voor de Westelijke polder zou laten blijken. De onderhouds kosten van een dergelijke dijk schatte de minister op 6 a 7000 gul den per jaar, ongeacht de rente van het geïnvesteerde kapitaal. Dat waardevermindering van gronden als gevolg van de inpoldering ver plichtingen voor het Rijk zou op roepen, wilde de minister niet zon der meer toegeven. Ieder geval zou zeker afzonderlijk bekeken moeten worden, desnoods met de tussen komst van de rechter, een uitspraak die' dr. Vondeling (PvdA) wel wat tegen viel. Noordoostpolder Aan een wat democratischer be stuursvorm in de Noordoostpolder zou de minister zijn aandacht ge ven. De poldercommissie ware wel licht te kiezen. Wel stelde de mi nister voorop, dat de verhoudingen een dergelijk zelfbestuur moesten wettigen. Wat de uitgifte van boer derijen betreft, was het oorspron kelijke plan inderdaad los gelaten, zulks als gevolg van de gewijzigde omstandigheden. Dit plan is nu op nieuw in studie en ook de Stichting van de Arbeid zou in de gelegen heid worden gesteld hierover haar licht te doen schijnen. De heer Engelbertink (KVP) bleek door deze mededeling niet gerust en pleitte dan ook nogmaals voor de kleinere boerderijen. Wel Kolonel van Gulik overhandigt de foto-albums aan de Koninklijke Familie. Slagers protesteren De hoogste besturen van de Vak groep Slagerij, de Algemene Ned. Slagershond en de Ned. Kath. Sla gershond, die Donderdagavond in spoedvergadering bijeen waren te Utrecht, hebben een telegram ge zonden aan de Ministers van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en van Economische Zaken. Hierin spreken zij hun diepe teleur stelling uit over de verlaging van 't vleesrantsoen, waardoor bij herha ling het slagersbedrijf gevoelig ge troffen wordt, terwijl de lasten nog voortdurend verhoogd worden. werd de heer Engelbertink toege zegd, dat de 600 pioniers zeker voor een plaats in aanmerking zullen komen, ook de 1200 zgn. pioniers zullen een zekere voorrang genie ten, hetgeen niet zeggen wilde, dat aan allen een boerderij ten deel zou vallen. Het af te nemen examen moest men niet te zwaar nemen en om deze reden voelde de minister er dan ook niet voor om de organi saties hierbij in te schakelen. Ten aanzien van de mate van staatsex ploitatie zou de minister er naar streven deze niet groter te doen zijn dan door de omstandigheden geboden. Over het ook door de heer Ritmeester (VVD) sterk gecriti- seerde feit. dat de 65-jarigen, die een uitkering ontvangen ingevolge de Zuiderzeesteunwet nu hoogstens f 2.50 meer mogen ontvangen dan een uitkering-Drees zou geven, zal de minister nog eens overleg plegen met zijn ambtgenoot van' „Sociale Zaken", die in deze een beduidend woordje meespreekt. Ten onrechte overigens, aldus de heer Ritmeester, want de uitvoering van de Zuider zeesteunwet is tenslotte geheel in handen gelegd van de minister van Waterstaat. De begroting werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Toestand van Vorrink redelijk goed Een der geneesheren van het zie kenhuis te Nykjoping, waar de heer Vorrink wordt verpleegd, verklaar de Donderdag van mening te zijn, dat de crisis als voorbij mag wor den beschouwd. De toestand van de heer Vorrink is, de omstandigheden in aanmerking nemende, redelijk goed. Er hebben zich geen compli caties voorgedaan. Verwacht mag worden, dat de heer Vorrink nog 1 a 2 maanden in het Deense ziekenhuis zal moeten worden verpleegd, De Raad van Beroep voor de pers zuivering heeft, behandelend de zaak van „De Telegraaf", die dooi de commissie voor de perszuivering voor dertig jaar verboden was, ter wijl „De Courant het Nieuws van de Dag" verboden was voor twin tig jaar, beslist, dat er voor deze verboden geen termen aanwezig waren! De behandeling van de zaak heeft volgens de uitspraak niet doen blijken, dat het blad in de bezet ting uit „pure baatzucht" met de vijand of diens handlangers heeft geheuld. „De Telegraaf" heeft vol gens de Raad van Beroep geen uit zondering gevormd! Verder is besloten aan een aantal medewerkers van het blad, in af wijking» van de aanvankelijke be slissing, een certificaat van geen bezwaar, te verlenen. Andere von nissen zijn duchtig herzien. Tenslotte heeft de Raad zijn goed keuring ontholden aan het advies van de commissie aan de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen om over te gaan tot de vordering in eigendom (tegen scha deloosstelling) van een aantal in dat advies nader aangeduide goe deren, toebehorende aan de onder nemingen, welke gedurende de vijandelijke bezetting de persorga nen „De Telegraaf" en „De Courant het Nieuws van de Dag" hebben uitgegeven. De directeur voor Fundamen teel Radio Onderzoek der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, prof. dr. Balth. van der Pol, neemt op 27 Ja nuari afscheid van het labora torium, waar hij 27 jaar heeft gewerkt. De 60-jarige hoogle raar vertrekt naar Genève om de functie van directeur van de C.C.I.R. (Comité Consultatief In ternational des Radiocommuni- cations) te aanvaarden. JAARVERSLAG VAN DE ROTTERDAMSE BANK Negen procent dividend In het verslag over het jaar 1948 van de Rotterdamse Bank, zegt het bestuur, dat hoewel de algemene toestand in de wereld op economisch gebied nog verre van bevredigend genoemd kan worden en daardoor het normale internationale bedrijf van de Bank nog niet voldoende tot ont plooiing kon komen, de resulta ten in 1948 behaald, toch rede nen tot grote voldoening geven. Na de gewone jaarlijkse stor ting in het pensioenfonds van f 822.716, wordt voorgesteld een bedrag van f 2.000.000.over te brengen naar de statutaire reser ve en een bedrag van f 1.000.000 te boeken ten gunste van de „bij zondere reserve tegen eventuele risico's". Aan belastingen is no dig een bedrag van f 6.805.700. waarna een dividend van 9 pet. (v. j. 7 pet.) kan worden uitge keerd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. RUSTIG WEER Nevelig of licht bewolkt droog weer. Zwakke tot matige Zui delijke wind. In de nacht en vroege ochtend op vele plaat sen lichte vorst, overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Het wereldgeweten (Sm.) Het wereldgeweten be gint, naar aanleiding van het schandaal in Hongarije, te spre ken. Het wordt nu zelfs in de meest voorzichtige kringen dui delijk, dat de Hongaarse regering in strijd handelt met de grote rechten en plichten, waarvoor de wereldoorlog gestreden heet te zijn. En steeds helderder treedt de leugenachtigheid van de offi ciële motieven aan de dag. Zo luidt de ene dag een „officieel bericht" uit Boedapest, dat de Kardinaal in de beste welstand verkeert en een gemeubileerde kamer „bewoont", maar prompt 12 uur later komt b.v. „de Maas bode" met een particuliere in lichting uit onverdachte bron. dat Z.Ern. het, na de mishande lingen door de politie, zeer slecht maakt. Hij ligt nog steeds in het ziekenhuis. (Boedapest zei sluw, dat hij een rustbed ter beschik king had, de hypocryten De Kardinaal eet geheel niets en kan zelfs geen slokje water ver dragen. Onder de Hongaarse ka tholieken heerst de grootste be zorgdheid en er is een vurige gebedsactie georganiseerd. Dit laatste is zeker wel een van de meest doeltreffende middelen voor de katholieken van de ge hele wereld, dus ook voor ons vaderland. Wellicht halen de di plomatieke stappen van enkele landen iets uit, maar afdoende zal het niet zijn. Zolang een ge welddadig optreden tot de prac- tische onmogelijkheden behoort toch kan de tijd van de Kruis vaarders en de Zouaven weer aanbreken is een vurig ge bed, een voorbeeldig persoonlijk christelijk leven en een onver droten bevordering van de recht vaardigheid in het openbare le ven een meer doeltreffende acti- vitteit, ook om in het eigen land de voorwaarden voor beter be grip in deze moeilijke problemen te scheppen. Daarnaast hebben protestvergaderingen, gelijk Am sterdam op 14 Februari onderne men gaat, stellig nut. En ten slotte zou het rechtsgevoel zeker bevrediging vinden, indien met name van de zijde van onze par tij, bij de a.s. behandeling van de begroting van Buitenlandse Za ken in de Tweede Kamer, deze verschrikkelijke zaak ter sprake werd gebracht. Nederland heeft zelf zorgen genoeg, maar zou nietetmin een prachtig voorbeeld geven, het land van Grotius waardig, indien het een initiatief nam,- om met andere landen iri- ternationaal een stap te onderne men, om het wereldgeweten nog luider te doen spreken Dodelijk mijnongeluk Woensdagavond werd de 28 jaar oude postsleper J. Gerards uit Kerk- rade in de mijn „Julia" te Eijgels- hoven bedolven onder vallend ge steente. Tengevolge daarvan over leed hij onmiddellijk. Gerards was vader van twee kinderen. De heer T. van Houwelingen, directeur-generaal der P.T.Ï., zal op 1 Februari het bedrijf met pensioen verlaten. Op 29 Januari neemt hij in een bijeenkomst afscheid van het P.T.T.-personeel. De heer L. Neher zal dan opnieuw met de functie van directeur- generaal worden belast. Alvoren zijn functie te aanvaarden, neemt de heer Neher (links) samen met de scheidende directeur- generaal de stukken door. Reuter meldt ui4 Praag, dat de Sowjet-Russische onderminister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, ge heime besprekingen houdt met Ooot-Europese communistische lei ders, welke zoud enplaats vinden in een hotel, dat op een fort gelijkt en dat op een heuvel is gebouwd bui ten Karlovy Vary, het Spa van Bo- hemen. De aankomst van Wysjinsky te Praag viel samen met de bekend making te Moskou, dat een nieuwe Oost-Europese economische raad is gevormd. Wysjinskv reisde onmid dellijk door naar Korlovy Vary. In officiële kringen te Praag, wordt een volkomen stilzwijgen over het doel van zijn reis bewaard. Een officiële woordvoerder ver klaarde zelfs niets van zijn aanwe zigheid in Tsjecho-Slowakije af te weten. In welingelichte kringen is men van mening, dat er onenigheid tus sen de communistische leider» in Oost-Europa bestond over politieke en economische vraagstukken en dat Wysjinsky is verzocht zijn be faamde arbitragebekwaamheden aan te wenden, om tot een oplossing te komen. NIEUWE STAKING TE AMSTERDAM Donderdag is een achtste staking in Amsterdam uitgebroken, name lijk wederom bij de British Ameri can Tobacco Compagnie, die 600 ar. beiders en adbeidsters omvat. De aanleiding tot deze staking is het afwijzen door het College van Rijksbemiddelaars van een eis van het personeel van winstdeling tot 4 procent van het jaarloon. Bij het schoonmaakbedrijf Cemsto wordt sedert Maandag j.l. gestaakt. Hier hebben 250 werksters de be zems laten staan. Bij een dergelijk bedrijf, Heine- ken, zijn thans 36 werksters in sta king. Het aantal stakende gemeente werksters bedroeg Donderdag 550. Het totaal aantal is de hoofdstad, onder leiding vai de bij de E.V.C. aangesloten bedrijfsbonden, staken- den bedraagt ruim 3800 mannen, vrouwen en meisjes.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1