Gasprijs met anderhalve cent verhoogd TIEN OFFICIEREN BE-EDIGD DANSEN J PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 28 januari 1949 Gemeenteraad Alkmaar Komen atlassen en woordenboeken in aanmerking voor vergoeding ingevolge de L.O.-wet? C.P.N. begon met verkiezings propaganda Indrukwekkend militair schouwspel op het Waagplein VERITAS Naaimachines f345.- C. DE IONG WARMENHUIZEN Zondag 30 Januari „De geheimzinnige dokter X" ZONDAG 30 JAN. T. KOOMEN Akersloot AFWEER tegen elke GRIEPAANVAL „DE WAAG" Alkmaar AANVANG ZATERDAG 9 uur Voor het eerst dit jaar kwam de gemeenteraad van Alkmaar bijeen; de voorzitter hield een uitvoerige Nieuwjaarsrede en wenste de heren Hoytink en De Wilde geluk met hun benoe ming tot resp. directeur van de Stichting voor geestelijke volksgezondheid en de Stichting toezicht politieke delinquen ten. De heren Kirpensteyn en De Zeeuw wenste hij geluk met hun hernieuwd vaderschap. wijst op de consekwenties van in williging. lit voorzitter betoogt nog, dat in anaere plaatsen, uitgezonderd Heemstede, deze leermiddelen niet door de gemeente vergoed worden. Met aantekening, dat de lieer Woldendorp tegen was, werd con- torm voorstel van B. en W. liet ver- zoeK in kwestie aigewezen. Hamerstukken De aankoop van twee panden aan de Hoorderkade werd goeoge- Keurd evenals een voorstel tot aan koop van een stukje grond aan het Kwakelpad. Voor de restauratie kosten van perceel l'nidsen 33 ver leende de Baad een bijdrage van f300.—. Bij verordening werd de vergoe ding vastgesteld in de kosten van vernuizing, pension- en> of reis kosten van nieuwbenoemue ambte naren, waarna de algemene loonver- ordening werd aangevuld, door aan Groep V de functie toe te voegen van „halknecht-weger-slachthuis Nevenbetrekkingen Het voorstel van B. en W„ om ook voor arbeidscontractanten de bepa ling te laten gelden, dat zij geen nevenbetrekkingen mogen vervuilen, was voor de heer Toren vlied (CPNl aanleiding de verkiezingspropaganda in te zetten, zoals de heer De Wilde (Fvua) terecht opmerkte. De heer Torenvlied was het 111 principe wei eens met het voorstel van a. en W. en de by de EVC aangesloten arbeiders zouden zien er zeker wei van onthouden langer uan 4o uur te werken, maar ny kwam toen op voor de arneidscon- tractanten, voor welke categorie z.i. deze maatregel niet behoefde te gelden, want die moesten de gele- genneid hebben er iets bij te ver dienen. B. eu W. zouden deze maat regel wei soepel toepassen, maar dan vono spr. deze regering maar nonsens, unj gebruikte een ander, onparlementair woord, dat hij van oe Voorzitter weer 111 moest slik ken, omdat dit niet in de verhan delingen van de Baad kon worden vastgelegd! De heer Venneker (K.V.P.) was niet tegen opname van de bepa- iing, mits B. en W. de nodige soe- peineid betraenttpn en het ge meentebelang zulks eist. Wanneer b.v. aroeidscontractanten door hun nevenbetrekking uitzicht krijgen op een andere werkkring, moet uit zondering mogelijk zijn. De heer Groot (VVD) stemde hiermee in, doch de heer Kirpen steyn (PvdA.) was tegen het voor stel en wilde voor arbeidscontrac tanten niet dezelfde maatstaf aan leggen als voor het overige perso neel. De heer De Zeeuw (KVP) be toogt, dat het gemeentebelang hier primair is; bovendien wordt con currentie aangedaan aan kleine musici. Wanneer de betrokkenen, tot 4 of 5 uur 's morgens werken, kunnen zij om 9 uur niet fit op hun werk verschijnen. Hij hoopt echter, dat B. en W. de maatregel soepel zullen toepassen. De heer Hoytink (Prot, Chr.) wijst de heer Torenvlied op de inconsekwentie in diens betoog; hij is er principieel voor, doch wil in dit geval een uitzondering maken. Spr. is van mening, dat de bona fide vakbeweging achter deze maatregel staat. De heer Vleugel (K.V.P.) wijst er op, dat sommige arbeidscontrac tanten meestal voor een jaar of jaren m gemeentedienst zijn en is tevreden met de toezegging van B. en W.; hij acht de maatregel ge wenst in het belang van de ar- beidsvrede. Wethouder Van Slingerland be toogt, dat B. en W. het in de hand wmen houden om zo nodig aan dit euvel paal en perk te stellen. Ook naar sprekers mening staat de ge organiseerde vakbeweging hier achter. Spreker is het niet met de heer Torenvlied eens, dat de ar beidscontractanten zo slecht be taald worden en wijst erop, dat de maatregel beoogt kleine mensen m bescherming te nemen. Nadat de heer Kirpensteyn naar aanleiding van de discussie op zijn standpunt was teruggekomen, werd het voorstel van B. en W, z. h. st. aangenomen met aantekening, dat de communisten tegen waren. Motie-Asjes In de vorige vergadering had de heer Asjes (die thans wegens ziek te afwezig was) bij motie voorge steld het derde klas tarief voor kinderen beneden de tien jaar, bij verpleging in het C. Z., op f3.20 te Daar de kostprijs per verpleegdag voor kinderen nog hoger is dan die voor volwassenen gaven B. en W. de raad in overwe ging aan deze motie geen gevolg te geven. De heer Knuistingh Neven (CPN) volgde het voetspoor van zijn frac tiegenoot Torenvlied op het ver kiezingspad en nam de taak over van de heer Asjes door aanneming van de motie te bepleiten. Wethouder Van Slingerland wees erop, dat na de verzekeringstermijn Maatschappelijk Hulpbetoon zo no dig de behulpzame hand bied als de ouders niet kunnen betalen. De heer De Wilde (PvdA.) con stateerde, dat de commVinisten een verkiezingsspelletje speelden en geen gehoor gaven aan redelijke argumenten. Hij had een zeer ern stig bezwaar tegen deze methode van beraadslaging en vond dit een zeer laakbare handelwijze. Hij hoopte, dat het de Alkmaarse kie zers duidelijk zou zijn, dat door dit demagogisch gedoe het belang der burgers niet gediend wordt. De motie-Asjes werd hierna ver worpen met de communisten tegen. Verhoging gasprijs Nadat B. en W. een crediet was verleend van f26.500.voor het aanbrengen van een zinker door het De Raad vergaderde gistermid dag onder voorzitterschap van Mr. Dr. H. J. Wytema, die begon met de installatie van het nieuwbe noemde raadslid W.'de Boer (vac. Schouten); de heer de Boer legde in de handen van de voorzitter de vereiste eden af en werd door de voorzitter gelukgewenst met zijn intrede in de vroedschap. De nieuw benoemde nam de zetel in naast de C.P.N.-fractie. Wethouder Bakker was nog we gens ziekte afwezig. Een protest De Voorzitter hield hierna de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede, waar van een afschrift tevoren aan de Alkm. Crt. verstrekt was, zodat alleen deze krant in de gelegenheid was, reeds gisteren de inhoud ervan te publiceren. Dit zou voor ons een aanleiding kunnen zijn, om van deze rede niets te publiceren, doch wij willen volstaan met een ernstig protest tegen de hiervoor verantwoordelijke gemeentelijke instantie, die hier blijk gaf de voorkeur te hebben voor een be paald blad. Dit afschrift van de Nieuwjaarsrede behoorde aan alle hiervoor in aanmerking komende bladen g e 1 ij k t ij d i g verstrekt te worden. Wij hopen, dat .dergelijke voorkeursbehandeling niet meer zal voorkomen. Overigens heeft de Alkmaarse Crt. de behoorlijke journalistieke usance verwaarloosd, door het ver slag van deze rede te publiceren, alvorens zij was uitgesproken. Wel licht wilde onze collega hiermee zijn reputatie herstellen, die enigs zins geschokt was. doordat hij een dag later dan wij kwam met de in houd van de aanbiedingsbrief der gemeentebegroting '49. Daar wij onze lezers het belang rijke uit de Nieuwjaarsrede niet wilden onthouden, geven wij hier van alsnog elders in dit blad een résumé. Aan de heer A. L. Vos werd met ingang van 1 Maart op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leraar Engels aan het Murmelliusgymna- sium. Een adres van enkele Heilooer- dijkbewoners met het verzoek hun woningen aan het electrisch net te doen aansluiten en hen daarbij in de kosten van aanleg tegemoet te komen, werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Benoemingen Door het bedanken als raadslid door de heer Schouten was er een vacature ontstaan in enkele raads commissies; hierin werd voorzien door de benoeming van de heer De Zeeuw in het bestuur van Maat schappelijk Hulpbetoon; van de heer De Kort in de commissie voor het Sportpark en van de heer De Boer in de commissies voor Open bare Werken, en Plantsoenen, Marktwezen en Grondbedrijf. Voorts werd mevr. E. M. Fels- Stobbe benoemd tot lid van het bestuur van M. H. in de vacature- Smink. Voorts werd de heer A. de Vries te Harlingen benoemd tot onderwij zer aan de Bosboom Tousaintschool en de heer R. K. Brouwer te Am sterdam tot tijdelijk leraar Engels aan het Murmelliusgymnasium. Atlas en woordenboek De verschillende onderwijsvoor- stellen passeerden zonder meer de hamer, uitgezonderd het afwijzend voorstel van B. en W. op het ver zoek van het R.K. schoolbestuur, om fin. medewerking voor de aan schaffing van atlassen en woorden boeken voor de uloschool. De heer Woldendorp (KVP) ver dedigde dit verzoek en noemde de door B. en W. in de bijlage aange voerde motieven zeer zwak. Hij vond, dat de atlassen na de school jaren opgebruikt zijn en daarna toch niet meer geraadpleegd wor den. Daar de Inspecteur van het L.O. slechts ..enig bezwaar" had en het hier leermiddelen geldt voor kinderen van meest minder kapi taalkrachtige ouders, stelde spr. in williging van het verzoek voor. Wijzende op de principiële kant van de zaak, betoogde spr., dat er geen jurisprudentie over deze kwestie is, waaruit hij conclu deerde, dat een dergelijk steeds ingewilligd werd. Als de Raad dit verzoek afwijst, aldus spr., dan garandeer ik, dat er binnen kort jurisprudentie over deze zaak zal zijn. De Voorzitter vond, dat de prak tijk, vooral tijdens de bezetting, wel bewezen had, dat de atlas ook na de schooljaren graag geraad- oleegd en bewaard wordt. Het gaat B. en W. niet om de knikkers, maar om het spel; niet om de uitgaven, ,-naar om het principe. Naar spr.'s mening is er geen juris-prudentie, omdat een dergelijke vergoeding nooit aangevraagd werd. Volgens de Inspecteur, die zelf oud ulo- school-hoofd is, is het geen usance, dat deze leermiddelen worden ver goed. Een uitspraak van de Kroon zou spr. welkom zijn. De heer Hoytink zou het verzoek willen inwilligen, als er een wet telijk recht is. Goed aardrijkskunde onderwijs is niet mogelijk zonder n atlas en spr. herinnert aan een vroegere uitspraak van de Raad, dat leermiddelen voor ulo, niet door de ouders, maar door de school moeten worden aangeschaft. Spr. vindt het argument van B. en W. dubieus en zou ook gaarne een uitspraak van de Kroon zien. De heer Kirpesteyn wil zich aan het plaatselijk gebruik houden en verzoek handhaven. ZEG HET MET BLOEMEN De gemeente Alkmaar is niet meer noodlijdend, stond te le zen in een toelichting van B. en W. op hun voorstel om f 300 subsidie te geven voor de res tauratie van perceel Fnidsen 33. Dit heugelijke feit was voor het raadslid mevr. Kommer Van der Zwaard aanleiding de wethouder van financiën, de heer Van Slingerland, met een keurig bouquetje fresia's te ver eren. De heer Van Slingerland toonde zich zeer gevoelig voor deze vrouwelijke, attentie, doch gaf ridderlijk toe, dat het niet alleen zijn schuld was, dat Alkmaar niet meer noodlijdend is. Hij was daar als wethouder van financiën wel buitenge woon mee in zijn nopjes doch waarschuwde de Raad, dat de financiële positie der gemeente moeilijk blijft. Hij hoopte, dat de Raad zich bewust zou zijn, dat de gemeente-financiën nog met de grootste zorg omringd moeten worden; als de Raad echter eensgezind blijft, gaat hij de toekomst op dit punt met vertrouwen tegemoet. de gasvoorzicning van het stads deel liggende ten Noordoosten van het Kanaal, en besloten was een adres aan de Tweede Kamer te richten met het verzoek geen wij ziging te brengen in de rechtsge bieden en zetels der rechtbanken en Kantongerechten, was aan de orde het voorstel van B. en W. tot verhoging van de gaspriji met 1' cent en deze te brengen op 15 cent per M3. De heer De Zeeuw (KVP) was er van overtuigd, dat zonder deze verhoging het gasbedrijf met ver lies zou werken, doch vond hét niet juist deze verhoging te doen in gaan per 1 Januari. Een verhoging van de prijs achteraf voor gelever de producten is zeker niet bij een monopoliebedrijf toelaatbaar; daar om stelt spreker voor de verhoging per 1 Februari te doen ingaan. De heer Torenvlied (CPN) is tegen de verhoging van het tarief en houdt weer een uitvoerige speech, waarbij o.a. de loon- en prijspolitiek van de regering te pas komt. De heer Venneker (KVP) vreest, dat de gemeente op slag weer noodlijdend wordt, als de raad zou ingaan op de suggestie van de heer Torenvlied. Natuurlijk moet de prijs zo laag mogelijk gehouden worden, doch deze verhoging is nodig, wil het gasbedrijf niet noodlijdend wor den. Het voorstel de Zeeuw wil spreker ondersteunen. De heer Sietsma (PvdA.) betoogt eveneens, dat verhoging nodig is; de cijfers wijzen het uit. Hoewel de prijs met 2 cent verhoogd mag worden, bedraagt de verhoging slechts 1' i cent. Spreker ontraadt het voorstel de Zeeuw, daar pers en radio de verhoging tijdig in het vooruitzicht hebben gesteld. De heer Hoytink (Prot. Chr.) acht de verhoging bedrijfs-econo- misch en met het oog op de ge meente-financiën verantwoord. Winst is er niet van te verwach ten; het batig saldo zal bij dit ta rief slechts f355.bedragen. B. en W. blijven beneden de toegestane 2 cent, waarvoor het college hulde verdient. Wethouder Leesberg wijst op de consequentie van de kolenprijs- verhoging, de regeringspolitiek en de Beneiuxgedachte. Deze maken het noodzakelijk, dat afgestapt wordt van toeslagen op verschil lende producten. Het is een lande lijke aangelegenheid. Met een ver hoging van 1' cent is de begroting van het gasbedrijf precies sluitend. Tal van plaatsen hebben de prijs met 2 cent verhoogd. Uitvoering van het voorstel de Zeeuw acht spreker technisch niet mogelijk; dan zou men het nieuwe tarief per 1 Maart moeten doen ingaan, doch dit zou f32.000 kosten. De heer De Zeeuw vindt het erg jammer, dat het technisch onmo gelijk is de verhoging per 1 Febru ari te doen ingaan. Het argument1 van de heer Sietsma houdt z.i. geen steek. Men weet ook, dat straks de huren verhoogd worden, doch nie mand maakt daarvoor een spaar potje of zoekt een goedkopere wo ning. Ook een koopman mag zijn artikelen niet met terugwerkende kracht in prijs verhogen. Als het niet per 1 Februari kan, dan maar per 1 Maart, in welke geest spre ker zijn amendement handhaaft. De heren Wiese (PvdA.) en To renvlied (CPNl ondersteunen dit amendement, doch wethouder van Slingerland wijst erop, dat hij in de begroting zo'n gat niet kan heb ben. Bovendien is geen dekking aangegeven, zodat hij het amende ment-de Zeeuw uit fmantiëel oog punt ten sterkste moet ontraden. De heer De Zeeuw wijst erop, dat de cijfers hem te laat ter beschik king stonden om ze te bestuderen, zodat hij momenteel geen bedrag voor dekking kan aanwijzen. Hij zou daarom zijn amendement willen aanhouden tot de begroting. De Voorzitter vraagt hem zijn amendement niet te handhaven. Wethouder Leesberg geeft de heer de Zeeuw in overweging bij de be groting met een voorstel te komen om het tarief voor een bepaalde tijd te verlagen. De heer De Zeeuw: „Dat is een valstrik. Het gaat bij mij om het principe, dat betaling van een ho ger tarief achteraf niet toelaatbaar is." Na de toezegging er bij de be groting op te zullen terugkomen trekt hij zijn amendement in, Voor de derde maal met de'com munisten tegen wordt het voorstel aangenomen. Hierna werd de begroting aange boden, waarna sluiting. B.K. WANDELSPGKTVLK. HVZ A.s. Zondag 30 Jan. begint onze eerste training weer. We vertrek ken zoals gewoonlijk van de Paar denmarkt en wel om 3 uur. Allen op tijd! Ook niet-leden zijn van harte welkom. Wandelt- U ook eens Noordhollands Kanaal, nodig voor mee, het verplicht U tot niets. Fusie tussen beide Oranjeverenigingen Naar wfl vernemen, bestaan er plannen om te komen tot fusie tussen de Algemene Oranjevereniging en de Christelijke Oranjevereniging; deze laatste heeft zich hiertoe be reid verklaard. Op een binnenkort te houden bestuursvergadering van het Oranjecomité komt dit fusie- voorstel aan de orde. Komt deze fusie tot stand, dan zal daarna overwogen worden, om ook een fusie aan te gaan met hét Bevrij dingscomité, dat zieh eveneens hiertoe bereid heeft verklaard. EERVOLLE BENOEMING De heer K. de Wilde, leider van het plaatselijk bureau van de Stich ting voor Politieke delinquenten is benoemd tot directeur van het Lan delijk Bureau van deze Stichting. Een eervolle benoeming, die echter inhoudt, dat de heer De Wilde Alk maar gaat verlaten en dus zal moe ten bedanken als lid van de Raad. Met hem verliest de P.v.d.A. een van haar bekwaamste fractieleden. TAPTOE Op de Steenenbrug Als inleiding op het militaire schouwspel, dat heden de burgerij bij de beëdiging der officieren op het Waagplein werd geboden, hield de Drumband van de LUA uit Schalkhaar gisterenavond op de Stenenbrug een taptoe waarvoor van de zijde der bevolking, ondanks het vergevorderde uur en de kil heid op de straten, opmerkelijk veel belangstelling was Na een mars door de buitenwij ken, waar zich minder- publiek op straat bevond, bleek het escorte van de motor-politie in de binnen stad, gezien de grote drukte aldaar, niet overbodig. Even voor negenen arriveerde de band onder leiding van wachtmeester Schoemaker op de Stenenbrug, alwaar gewacht werd op het klokkespel van negen uur. Nauwelijks was de laatste slag verklonken in de mistige avond lucht. of daar gingen de witte man chetten van de tamboers omhoog en roffelden de trommen, begeleid door de zware dreun der pauken. Een kwartier lang hield de band, be staande uit twaalf trommelslagers en twaalf trompetters, de toegelo pen menigte bezig met bekende en minder bekende mars-melodieën, waaronder wij ook oude huzaren- wijsjes meenden te herkennen. Majoor M. Houbolt, de garni zoenscommandant, die in gezelschap van Overste J. Portheine en Ma joor v. d. Broek van de Lua als mede van een aantal officieren de taptoe bijwoonde, sprak na afloop de manschappen toe en maakte hen een compliment voor hun prestaties waarbij hij tevens van zijn waarde ring gteuigde voor het feit. dat de mannen de militaire plechtigheden met hun muziek fleur en kleur ga ven, Precies kwart over negen mar cheerden de drummers en blazers met hun in het lamplicht glanzen de instrumenten, hun rode trom mels en hun witte koppels en kop pelriemen schitterend in het licht naar hun kampement terug. A. F.C.—Zeevogels Daar er voor bovengenoemde wedstrijd grote belangstelling be staat, berichten wij hierbij, dat AFC wéér in dezélfdè samenstelling als tegen De Randers in het veld komt, dus met J. Pannekeet weer op de spilplaats. Dat er spanning zal zijn belooft de stand op de ranglijst, waarbij AFC en Zeevogels er precies het zelfde voorstaan. Beide hebben 21 pt. uit 15 wedstrijden. Wij kunnen de voetballiefhebbers dus wel een gang naar de Westérweg aanraden. Als de Kroonprinses verjaart Wij hebben al eens eerder op deze plaats de opmerking gemaakt, dat de verjaardagen van uc leden van het Koninklijk Huis uitge zonderd dan de verjaardag van H. M. de Koningin vrijwel onop gemerkt voorbijgaan in onze stad. Slechts lner en daar worut er ge vlagd, zoals, hetgeen voorgeschre ven is, van de openbare gebouwen Maar, wij hebben in Alkmaar een Oranjecomité, waarvan de voorzit ter ridder is in de Orde van Oranje Nassau. Zou dit Orai.jecomité nu niet het initiatief kunnen nemen, om aan de viering van de verjaar dagen van het Kon. Huis ook in onze stad meer luisterbij te zet ten, b.v. door het laten maken van een muzikale rondwandeling door 'n muziekcorps in de avonduren? Wij heben vier muziekcorpsen, die van gemeentewege een zij 't niet al te groot subsidie ontvan gen; als nu elk dezer corpsen eens een der verjaardagen van onze prinsesjes voor zijn rekening nam, door de avond van die verjaarda gen op te luisteren met zo'n mu zikale rondwandeling. Maandag a.s. verjaart onze Kroonprinses. Laat men er op deze dag eens een begin mee maken. In dit geval zouden drie der corpsen, die toch van plan zijn onze 100- jarige Opa van 't Hoff om half 8 een serenade te brengen, daaraan tevens een muzikale mars door de stad kunnen verbinden, ter viering van de verjaardag van onze Kroon prinses. BURGERLIJKE STAND Geboren;: Jacob P., zoon van J. P. Koster en A. M. Willig. Gehuwd: Hendrik W. Muller en Wilhelmina Schram. Ondertrouwd: Adrianus Loos. 23 jaar, en Anna E. Smit, 21 jaar; Maarten Alders, 37 jaar, en Johan na B. Weijland. 42 jaar; Jacob Plant 30 jaar, en Guurtje van Beekum, 26 jaar; Jan Bart, 21 jaar, en Ca- tharina de Waard, 25 jaar; Nicolaas A. van Zutphen. 26 jaar, en Maria Rietveld, 26 jaar; Egbert Melching. 27 jaar. en Wieberginaa B. Datema, 22 jaar; Pieter J. A. Booij, 23 jaar, en Johanna L. Henke, 23 jaar. H.O.V. Aan het concert, dat de H.O.V. op Vrijdag 4 Februari a.s. in 't Gulden Vlies te Alkmaar geeft, zullen twee solisten uit het orkest hun medewerking verlenen, n.l. de eerste concertmeester Jan Hesmerg. viool en Eduard Biele, solo-cellist. Tezamen met het orkest, dat dit keer onder leiding zal staan van Marinus Adam, brengen zij een uitvoering van het Dubbelconcert voor viool en cello van Brahms. Als omlijsting hiervan zal nog worden uitgevoerd de Variaties over een thema van Jos. Haydn („St. Antoni Chorale") van Brahms en tenslotte Schubert's Zevende Symphonie. Onze agenda Bioscopen: HARMQNIE: Ditte, een men senkind, volw. VICTORIA: Verwoeste Levens 18 jaar. CINEMA: Kruisverhoor, 18 j. A.B.T.: Contra Spionage, 14 jaar. APOTHEKEN, Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: J. Koopman, Lindengracht GULDEN VLIES: R.K. Vrou wenbond, toneelvoorstelling. BERGEN. Rustende Jager: De burgemeester verliest zijn hoofd, 18 jaar. V. Kanon in actie ALKMAAR. Gisterenmiddag naderde omstreeks kwart voor viér uit de richting Heiloo op de Kenne- merstraatweg een militaire takel wagen met aanhangwagen, waar achter een kanon was vastgekop peld. Ter hoogte van de Kattenberg brak de koppeling, waarmede het kanon aan de voorwagen was be vestigd, zodat het stuk geschut over de weg slingerde. Toevallig passe rende automobilisten zochten met hun wagens wijselijk 'n goed heen komen, doch een Amsterdammer kon met zijn auto niet tijdig meer wegkomen, zodat deze door het ka non aan de achterzijde werd be schadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Katholieke Volkspartij afdeling Alkmaar Het bestuur van de KVP ver zoek ons opname van het volgende: Op Maandag a.s. 31 Januari ver gadert de KVP 's avonds half ne gen in de grote zaal van „Victory"' Als een der meest belangrijke punten komt op de agenda voor de meningspeiling in de Katholie ke Volkspartij. De eerste vraag die wordt gesteld is: Welk onderdeel der Gezinspolitiek moet naar uw mening de KVP op dit ogenblik 't sterkst beklemtonen? Welk onderdeel moet dat nu zijn? Denk hiegbij eens aan Kinderbij slag voor zelfstandigen, Verbetering van de Kinderbijslag, b.v. dat naar mate het gezin groter is. ook het bedrag aan bijslag per kind stijgt Steun aan gezinsverzorging. Recht vaardige verdeling van de belasting op de gezinnen. Of moet het zijn het woningvraagstuk naar behoefte van het gezin? Dan is er nog een tweede vraag die gesteld wordt, n.l. „Op welke gebieden der politiek moet de K. V. P. op dit ogenblik het meest haar aandacht richten, naast de gezinspolitiek?" Hierbij kunnen onze gedachten alle kanten uitgaan. Wij noemen slechts enkele punten: Indonesische politiek, de Benelux, de Wederop bouw, het onderwijs, de landbouw- poplitiek. de middenstandspolitiek Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani. satie, de loon- en prijspolitiek, de belastingpolitiek. Ook alle afwijkende meningen van de ledenvergadering moeten én zullen aan hef Partijbestuur wor den bekend gemaakt, redên der halve voor allen deze belangrijke vergadering bij te wonen. K Verbondscursus K.A.B. Willen de cursisten van boven genoemde K.A.B.-cursus er reke ning mede houden, dat komende week de lessen worden gegeven volgens onderstaande rooster: Maandag 31 Januari: Economie en Nederlands. Dinsdag 1 Februari: Staatsinrichting en Godsdienst. Nadat gisterenavond de Drumband van de Luchtdoel-Artil lerie uit Schalkhaar onder grote belangstelling op de Stenen brug een taptoe had gegeven, werd vandaag het militaire schouwspel grootser voortgezet met een grote militaire parade van alle onderdelen, ter gelegenheid van de plechtige beëdi ging van een tiental officieren voor welke niet alledaagse ge beurtenis het gehele Alkmaarse garnizoen in het geweer kwam. De troepen, die gedeeltelijk in het ROG-gebouw zijn gelegerd en deels een onderkomen hebben in het Rochdale-kamp, maakten zich tegen tien uur marsvaardig om onder commando van hun offi cieren naar de binnenstad te marcheren. Op de drukke kruis punten hadden intussen gemeen te- en militaire politie resp. on der leiding van inspecteur J. Ha- verlag en brigade-commandant Colenbrander, voor een deugde lijke afzetting gezorgd en het verkeer zodanig geregeld, dat toen rond half elf de troepen naar het Waagplein opmarcheer den, er nergens verkeersstagna- ties konden voorkomen. De genodigden Rond elf uur verzamelden de genodigden zich op het Waagplein waar hun een plaats op het ge reserveerde terrein werd aange wezen. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeester van Alkmaar mr. dr. H. J. Wytema, de wethouder G. v. Slingerland, wethouder A. J. Leesberg en wethouder R. Bakker. Voorts de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, de stationchef van Alkmaar, De H.E. Heer Deken J.' Th. Jacobs. Kapitein N. Buurman, hulpaalmoezenier en Directeur van het Kath Militair Tehuis; de Leger aalmoezenier Kapitein J. Nijssen en de Legerpredikant Majoor D. G. A. Brouwer. Voorts vele leden der Rechterlijke macht waaronder mr. J. Krabbe, vice-president der Recht bank. de officier van Justitie mr. J. C. V. Meischke en vele leden van de balie. En verder natuurlijk fa milieleden van de te beëedigen officieren. Aanwezig waren voorts nog Ko lonel Steenmetser, Majoor M. Hou bolt, de garnizoenscommandant, vergezeld van vele officieren van het garnizoen Alkmaar. Op het Waagplein was er veel belangstelling en de keurig aange treden troepen maakten een uitste kende indruk. Het wachten werd bekort door enkele nummers door de militaire kapel ten beste gege ven. Het zonnetje dat over het plein scheen, zette alles in een fleurige gloed en zelfs de koude, die vele deed trappelen, verhinderde het pu bliek niet dit bijzonder schouwspel tot het einde toe aan te zien. De plechtigheid. Onder de vrolijke tonen van de muziek stelden de troepen, die van de Mient en via de Houttil kwamen aangemarcheerd, zich in carré op Biljarten ALKMAAR. Uitslagen kam pioenswedstrijden 2-3e kl„ lokaal Hécker: Car. brt. h.s. moye. pt. De Ruiter 100 24 19 4.16 2 Vêrver 75 24 15 3.12 0 A. Dekker 55 16 12 3.43 0 Beliekom 100 16 27 6.25 2 Schouten 100 20 22 5.00 2 P. Kamp 70 20 15 3,50 0 Beliekom 86 27 10 3.18 0 Poetskoke 100 27 16 3.70 2 Weisenborn 75 26 11 2.88. 0 Schouten 100 26 12 3.84 2 Zaterdag spelen:: 7 uur: Alb. DekkerPoetskoke, 8 uur: BeliekomVerver. 9 uur: KampDe Ruiter. 10 uur: PoetskokeVerwer. het plein op, waarna Kapitein F. W. Wigel, de paradecommandant, de troep presenteerde aan Luit.-kol. J. Portheine. Daarna werd door blazers van de Drumband het sein tot opening van de ban gegeven en werd het Ko ninklijk besluit voorgelezen, waar in de benoeming van de officieren vermeld was. Hierna werd de ban gesloten en nam de muziekkapel van het 2de Ter. Bat. o.l.v. kapel meester sergeant van Willigen de taak van de trompetters over met het spelen van het „Wilhelmus". In handen van Overste Portheine legden daarna de nieuw-bénoemde officieren de eed af op een stuk geschut dat midden op het Waag plein stond opgesteld. De eedsformule luidde: ,,Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoor zaamheid aan de wetten en onder werping aan de krijgstucht. Zo waarlijk helpe mij God Almachtig". Het waren de 2de luitenants A. J. Polderdijk, W. M. Herrebout, A. L. G, Hoefnagels, Th. H. Jacobse, H. Boerrigter, W. Buist. G. Lindeboom, L. Geurts, W. H. van der Linden en J. Jager. Hierna hield de Lt. Kol. Portheine een toespraak tot de beëdigde of ficieren. Hij hoopte, dat de grote belangstelling bij deze plechtigheid van de troepen zowel als de gehele stad Alkmaar een aansporing voor hen mocht zijn de ernst te begrij pen van de afgelegde eed. De Kolonel wees er op, dat wij zo gelukkig zijn een Vorstenhuis te bezitten, dat eeuwen aan ons ver bonden is, en dat in deze eed van trouw aan de Koningin ook de trouw begrepen wordt aan land en volk, waarvoor wij in goede en in slechte tijd in de bres moeten staan. Zich daarna richtende tot de manschappen van LVA en TB hoop te spreker, dat zij eveneens onder de indruk zijn gekomen van de ernst van de eer, en zullen begrij pen, dat de officieren die deze eed hebben afgelegd, extra verplichtin gen op zich hebben genomen tegen over hen allen. Ik draag U op, al dus spreker, deze officieren te be schouwen als uw "voorgangers en met vertrouwen tegemoet te treden. Hierna wenste de Kolonel de nieuwe officieren persoonlijk geluk en terwijl de muziek een potpouri speelde, welke begon met het „Lang zullen ze leven" kwamen ook de andere aanwezige officieren hun nieuwe collega's de hand drukken. Na afloop van de plechtigheid op het Waagplein, die door een grote menigte met belangstelling werd gadegeslagen, marcheerden de in fanteristen via de Houttil naar de Langestraat, waar zij zich met de LUA, die via de Mient was gereden verenigden om te defileren voor het Stadhuis. Voor het bordes stonden de burgerlijke en militaire autori teiten opgesteld, terwijl op het bor des zelf en aan weerskanten op het trottoir de genodigden een plaats hadden gekregen. Na afloop van de plechtigheden en de Parade verzamelden de ge nodigden zich in het R.O.G.-gebouw alwaar hen door de garnizoenscom mandant een verversing werd aan geboden. EEN MEISJES GYMNASTIEK VERENIGING BEEMSTER. Alhier is een meisjesgymnastiekvereniging opge richt. 36 leden zijn toegetreden. Voorlopig zal men oefenen in het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Rijperweg. Wij hebben eên bepêrkt aantal inzinkbaar mét ringspoél ontvangen. Uit voorraad leverbaar HAAST U! voorh. Luiken Verdronkenoord 90 ALKMAAR TEL 3251 bréngt dé Toneelafdeling K. N. J. B. een spel: Een geheimzinnig spel in 3 bedrijven. Griezelig en spannend Regie en grimage JAAP VAN BAAR Aanvang 7 uur zijn onze probate middelen, zoals AFLUKIN VITAMINE C- PREPARATEN AGRE GOLA FABEDRINE- INIIALATOR DAMPO KINA-DRUPPELS SUPEROL Ook voorradig: LEVERTRAAN ROTERTABLETTEN SLOAN'S LINIMENT DROGISTTERIJ VOORDAM 7 6AlANS#&iïW Flanellen heren- pyama's, frisse strepen, 22 pun- ten 13.50 10.70 Heren zakdoeken wit met gekleur de rand, zolang de voorr. strekt, 1 punt 0.52 Flanellen jongens blouses, in beige, blauw en grijs, lft. 7-12 jr., 6 punten 5.95 Lange kinder kousen, fille d'écosse, zonder punten vanaf 1.18 Prima dameskou sen, dubbel ge- platteerd, in alle maten, voor het eerst sinds 8 jaar weer in voorraad, 4 punten 4.58 Zijden dameskou sen, zeer mooie kwal., in div. tin ten, 4 pnt. 1.98 Verkoop zolang de voorraad strekt Breiwol, in diver se kleuren, 3 pt. per knot, vanaf 1.13 Zolang de voorr. strekt, max. per cliënt 3 knot Wasbare bandstof bandages, zolang de voorraad strekt 0.37 Gebreide wollen skibroeken, leef tijd 1-3 jaar, zon der punten, vanaf 6.95 Zuiver wollen babyjasjes, zon der punten, uit sluitend in rose, nu 8.90 Gebreide kinder borstrokken, zon der mouwen, div. maten, 3 punten vanaf 1.37 Everlasting, uit sluitend in licht groen, slechts I punt 0.98 Machinegaren, in zwart en wit, rui me voorraad, 2 pt. no. 36 0.53 no. 50 0.43 Fantasie schortjes uitgebr. collectie, iets zeer bijzon ders, 6 punten vanaf 3.90

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2