RADIO IE-EDIGD Noordhollandse Tuinzaadtelers organiseerden een zaadteeltdag Verplichte deelneming aan Bedrijfspensioenfonds? HET EINDDOEL BEREIKT W.A.-commandant Zondervan hoort doodstraf tegen zich eisen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 28 Januari 1949 PAG. 3 chouwspel n Geen voldoende huisbrand-voorraad Selectie-problemen Tweede Kamer uit veel bezwaren DOE GEWOON Zei U iets Goed weerminder goede organisatie Meer dan 20 procent viel uit Ccéoé Kaéhelpasta Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN de Luchtdoel-Artil- •elling op de Stenen indaag het militaire rote militaire parade de plechtige beëdi- niet alledaagse ge in het geweer kwam. waarna Kapitein F. W. paradecommandant, de nteerde aan Luit.-kol. srd door blazers van de iet sein tot opening van even en werd het Ko- luit voorgelezen, waar- ming van de officieren s. Hierna werd de ban nam de muziekkapel e Ter. Bat. o.l.v. kapel- geant van Willigen de e trompetters over met ran het „Wilhelmus", van Overste Portheine na de nieuw-bénoemde e eed af op een stuk midden op het Waag- opgesteld. rmule luidde: „Ik zweer de Koningin, gehoor- in de wetten en onder in de krijgstucht. Zo pe mij God Almachtig", n de 2de luitenants A. c, W, M. Herrebout, A. agels, Th. H. Jacobse, H. N. Buist, G. Lindeboom, W. H. van der Linden ild de Lt. Kol. Portheine ak tot de beëdigde of- i hoopte, dat de grote ig bij deze plechtigheid pen zowel als de gehele ar een aansporing voor zijn de ernst te begrij- afgelegde eed. el wees er op, dat wij zijn een Vorstenhuis te t eeuwen aan ons ver in dat in deze eed van de Koningin ook de ipen wordt aan land en oor wij in goede en in in de bres moeten staan, rna richtende tot de n van LVA en TB hoop- dat zij eveneens onder lijn gekomen van de Ie eer, en zullen begrij- officieren die deze eed ilegd, extra verplichtin- hebben genomen tegen- len. Ik draag U op, al- deze officieren te be ls uw "voorgangers en wen tegemoet te treden, enste de Kolonel de eieren persoonlijk geluk de muziek een potpouri ke begon met het „Lang ven" kwamen ook de iwezige officieren hun ega's de hand drukken, van de plechtigheid op ein, die door een grote t belangstelling werd n, marcheerden de in- via de Houttil naar de waar zij zich met de a de Mient was gereden jm te defileren voor het oor het bordes stonden ke en militaire auton- teld, terwijl op het bor- aan weerskanten op het genodigden een plaats regen. van de plechtigheden de verzamelden de ge- :h in het R.O.G.-gebouw door de garnizoenscom- n verversing werd aan- 3JES GYMNASTIEK VERENIGING R. Alhier is een iastiekvereniging opge- eden zijn toegetreden, al men oefenen in het gymnastieklokaal aan g. Everlasting, uit- luitend in licht- roen, slechts 1 >unt 0.98 rïachinegaren, in wart en wit, rui- ne voorraad, 2 pt. no. 36 0.53 no. 50 0.43 'antasie schortjes litgebr. collectie, ets zeer bijzon- ers, 6 punten anaf 3.90 min De Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen vestigt de aandacht van de huisbrandverbruikers er op, dat bij de brandstoffenhandel geen voldoende voorraad aanwe zig is, om nu reeds het gehele huisbrandrantsoen af te leveren. De 12 eenheden, welke beschik baar komen, moeten voor het ge hele stookseizoen strekken en aangezien per maand de produc tie slechts ongeveer voldoende is, om aan elke bezitter van een ko- lenkaart 1 eenheid af te leveren, is het duidelijk dat tot nu toe ten hoogste 9 eenheden per afnemer konden worden afgeleverd. Door achterstand in de afzen ding bij de mijnen, beschikt de handel sechts over geringe voor raden en stagneert de afzet. Aan de verbruikers wordt aan geraden om zoveel mogelijk met eierkolen en-of gascokes genoe gen te nemen in verband met de schaarste aan anthraciet. Er dient wel rekening mede te worden gehouden, dat kolenbon- nen voorinleveringsbonnen zijn, waarop de handel op zijn beurt wordt bevoorraad. Aan te nemen valt, dat eerst in Mei a.s. de laatste afleveringen voor het lo pende seizoen aan het publiek zullen kunnen plaats vinden. Eduard van Beinum, de eerste dirigent van het Concertgebouw orkest, zal ieder jaar tevens een groot deel van het winterseizoen belast zijn met de leiding van het London Philharmonie Orches tra. Te zijner ere is in de County Hall te Londen een lunch aan gericht door Mr. Walter R. Owen, de voorzitter van de London County Council. V.l.n.r.: dr. Jane de Jongh, cultureel attaché bij de Nederlandse ambassade te Londen, mevr. van Beinum, Eduard van Beinum en de beroemde schrijver J. B. Priestley. Voor de in „De Witte Engel" te Hoorn gehouden Zaadteeltdag, ge organiseerd door de Algem. Ver. v. Tuinzaadtelers in Noordholland, be stond een tamelijk goede belang stelling, waarover de voorzitter, de heer N. Groot Jzn„ zich dan ook goedkeurend uit liet, terwijl hij al len hartelijk welkom heette, om terstond daarna het woord te geven aan de heer H. Tigchelaar, Hoofd assistent Rijkstuinbouwconsulent- schap Hoorn, die een inleiding hield over Groenbemesting en haar waarde voor de Zaadtclers Spreker begon met aan te voeren dat van alle factoren, die een op brengstvermindering ten gevolge hebben, nog niet de oorzaken kun nen worden vastgesteld. Wel is een feit, dat het evenwicht in de grond is verstoord en dat de grond zelf op vele plaatsen is uitgeput, wegens gebrek aan voldoende organische stoffen en een goede Waterhuishou ding. Willen we hier dus nog iets van redden, dan moet het bacteriën- leven in en de structuur van de grond op een hoger niveau worden gebracht. Dit kan worden bereikt door aanwending van stalmest, bag ger of compost, welke bemestingen alle drie nogal prijzig zijn en veel werk meebrengen. Hiertegenover staat de groenbemesting, waarmede hetzelfde resultaat kan worden bereikt, op veel eenvoudiger wijze. Ook dit kost tamelijk veel geld, dat evenwel zijn rente weer opbrengt door een betere oogst, terwijl het zaaien ervan om de 4 of 5 jaar moet plaats hebben. Welke groenbemestingen komen in aanmerking? Alleen die, welke als nateeltgewassen kunnen worden aangewend: wikke, knollen, boter- zaad, rogge, div. soorten rode kla ver en desnoods gras, welke groen- bemesters teneinde het meest nuttig effect te bereiden op de juiste tijd ondergewerkt dienen te worden. Proeven hebben aange toond, van hoeveel belang een goe de groenbemesting is voor de op brengst der producten, zodat hij zijn inleiding besloot met het advies aan alle leden, om waar mogelijk een groenbemesting te zaaien en 't jaar daarna het resultaat ervan te vergelijken met voorgaande jaren of van plaatsen, waar deze bemes ting niet is toegepast, dan zullen zij tevreden en overtuigd zijn. Na de middagpauze behandelde de heer W. A. Wiebosch, Ingenieur bij het Rijkstuinbouwconsulent- schap Hoorn de „Selectie-methoden van groente zaadgewassen en hun practische betekenis". PROGRAMMA ZATERDAG 29 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Lichte orkest muziek, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonne bloem, 11.45 Schoolradio, 12.15 Ar gentijnse zang, 12.30 Weerpraatje, 12.33 „De Zevenklapper", 13.00 Voor de strijdkrachten, 13.30 Septet, 13.50 Film en toneel, 14.10 Marsmuziek, 14.20 Engelse les, 14.40 Omroep orkest en piano, 15,25 Muziekcur- sus, 15.45 Musette, 16.00 Rallye Automobile, 16.10 Harmonievereni ging, 16.30 Het Gregoriaans, 17.00 De Wigwam, 18.00 Volksliederen, 18.15 Weekoverzicht, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 1915 Kath. Thuisfront, 19.25 Pro menade Orkest, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Viool en pia no, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Orkest, 21.00 Negen heit de klok, 21.45 Estafette, 22.00 Orkest zonder naam, 22.30 Actualiteiten, 22.45 Avond gebed, 23.00 Nieuws, 23.25 Kamer muziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Frans programma, 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte klanken, 9-35 S.vmphonie-orkest, 10.20 Voor dracht. 10.35 Voor continu-arbeiders 11.40 Piano, 12.00 Lunchconcert, 12.30 W#erpraatje, 12.33 Zang met orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkest en zang, 14.20 Orgel, 14.30 Militair orkest, 15.00 Drentse uitzending, 15.25 Kamermuziek, 16.25 Koor, 16.45 Sport, 17.00 Cabaret, 17.30 Om en nabij de twintig, 18.15 Musette, 18.35 Malando's orkest, 19.00 Ar tistieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20.15 Politiekapel, 21.15 Gevarieerd Programma, 22.00 Sextet, 22,25 „Mu- tiekmakers", 22.40 Ensemble, 23.00 Nieuws, 23.15 Rustige platen. Selectie houdt in een doelbewuste vorming van plantenveredeling. De verschillende onderzoekingen op dit terrein hebben ten doel, zowel het kweken van beter rassen (econo misch aspect), als de bestudering van de mogelijkheden om de diverse selectie-methoden toe te kunnen passen. Het selecteren geschiedt door het afzonderen van bepaalde vormen uit een mengsel, om daarmede ver der te werken, teneinde de op brengst, de kwaliteit en de oogstze- kerheid op te voeren. Dit mag nim mer eenzijdig geschieden, doch al tijd als hoofddoel hebben het kwe ken van een bepaald cultuurgewas, met het meest gunstige compromis tussen opbrengst (incl. oogstzeker- heid) en kwaliteit. Dit kan geschie den volgens verschillende zgn. se lectie-schema's, waarbij de factor geluk ook nog wel eens meespreekt. Selectie kan plaats hebben op het oog, waarbij in een verder gevormd stadium tevens nog exacte (event, scheikundige) bepalingen t.a.v. kwantiteit en kwaliteit worden ge steld. Een andere, doch slechts be perkte, methode is de (positieve of negatieve) massaselectie, die vooral de kwaliteitsverbetering beoogt, doch niet is ingesteld op de erfe lijkheidsverschijnselen. Boven deze methode valt dan ook te prefereren de stam-selectie, d.i. een individuele selectie, waarbij elke plant wordt vermeerderd en ook gelet wordt op de erfelijkheid. Voor zelfbestuivers is lijnen-selectie de aangewezen weg, voor kruisbe- stuivers: de familie-selectie. Tenslotte sprak nog de hee# J. Betzema, hoofdassistent bij 't Rijks- tuinbouwconsulentschap Hoorn, over een practisch op bovenstaande lezing aansluitend punt: „De vegetatieve vermeerdering van spruitkool". Daar spruitkool een moeilijk pro duct is om enige uniformiteit in te brengen, omdat het een kruisbestui- ver is en door de onjuiste werkwij ze van de kwekers zelf, kwam ir. Rietsema er toe, deze heterogeniteit zoveel mogelijk op te heffen door vegetatieve vermeerdering te advi seren volgens het selectie-schema van prof. Wellensiec/. Vegetatieve vermeerdering is de wijze van voortplanting, anders dan d.m.v. zaad, dus door middel van (wortel) stekken, verenten enz. Bij de vermeerdering van spruit jes nu werden diverse proeven ge nomen met wortel- zowel als met spruitstekken. Hierbij bleek, dat de wortelstekken vegetatief konden ge houden worden, terwijl de spruit stekken een volle bloei te zien ga ven. Nu gaat het er dus om, om dit proces geregeld voort te zetten en steeds voldoende wortelstekken ve getatief te houden. Hierbij openba ren zich nog diverse problemen waar thans nog geen oplossing van valt te geven, daar de onderzoekin gen zich nog in een beginstadium bevinden. De mogelijkheden en vooral de resultaten ervan houden echter een goede belofte in voor de toekomst zodat men het zeker de moeite wel waard acht, de aangevangen proe ven voort te zetten, in de hoop t.z.t meer concrete gegevens te kunnen verschaffen. Ook over dit punt ontstond nog een levendige gedachtenwisseling en bespreking van de individucel opgedane ervaringen, waarbij bleek, dat ook met andere koolsoorten reeds soortgelijke proeven zijn ge nomen en deze daar ook zeker voor in aanmerking komen, zij het dan om voorlopig slechts ten behoeve van de zaadteelt een elite-kern te vormen. (Van onze parlementaire redacteur) UIT HET VOORLOPIG VERSLAG was reeds geruime tijd geleden duidelijk geworden, dat de Twee de Kamer vele bezwaren koes terde tegen het bij haar ingedien de wetsontwerp, dat de minister van Sociale Zaken de bevoegd heid geeft om deelneming aan een bedrijfs-pensioenfonds verplich tend te stellen. De minister is daarna ettelijkemalen met wijzi gingen gekomen, wijzigingen, die de heer de Kort (KVP) gistermid dag bij de openbare behandeling evenzovele verbeteringen noemde, maar die zijn bezwaren en ook die van anderen, zoals uit de beschou wingen bleek, toch niet geheel hadden ondervangen. Veel liever was het de heer de Kort geweest, wanneer de regeling van deze materie reeds een zaak van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie had kunnen zijn, Om de overgang zo soepel mogelijk te ma ken, wilde hij dan ook niet het be stuur van het bedrijfspensioenfonds als aanvrager voor de verplichtend stelling doen optreden maar een „voldoende representatieve verte genwoordiging van het bedrijfsle ven". Een desbetreffend amende ment was mede ondertekend door afgevaardigden van de VVD, CH en AR. Een ander bezwaar geldt de posi tie van hen, die reeds een verzeke ring, hetzij bij de onderneming, hetzij particulier, hebbengesloten. Het ontwerp laat de minister de bevoegdheid om bepaalde groepen vrij te stellen, maar ook hier wilde de heer de Kort een omschrijving, die meer zekerheid bood. In zijn amendement, dat hierop betrekking had, wordt gezegd, dat „bedrijfsge- noten, die op het tijdstip van de inwerkingtreding dezer wet zich reeds bijeen ondernemingsfonds of bij een particuliere levensverzeke ringsmaatschappij hebben verzekerd, niet tot toetreding kunnen worden verplicht". De heer v. d. Heuvel (a.r.), die wel zeer grote bezwaren tegen het ontwerp bleek te hebben, ging dit nog niet ver genoeg. Hij kondigde aan nog een subamende ment te zullen indienen, waardoor zou worden mogelijk gemaakt, dat de zelfwerkzaamheid in deze ook nog kan voortduren na het inwer king treden van de wet en wel voor die bedrijfstakken waarvoor nog geen aanvrage voi.r verplichtend stelling aanhangig is gemaakt. De heer Suurhoff (p.v.d.a.) overigens een grote vriend van het ontwerp, deelde mede tot de ondertekenaren van het tweede amendement de Kort te behoren, zulks om van zijn kant duidelijk te maken, dat het geens zins de bedoeling was om de onder nemingsfondsen onmogelijk te ma ken. Een derde amendement de Kort had de strekking om bij con trole. intrekking van verplichting, bij weigering etc. steeds de Stich ting van de Arbeid in te schakelen. De moeilijkste kwestie bij dit ont werp is zeker wel de positie van de ondernemers, vooral de kleinere die ook in de werkingssfeer van deze wet kunnen worden betrokken. Mevr. Fortanier de Wit (v.v.d.) stond hier aarzelend tegenover, de heer de Kort (k.v.p.) ging er wel mee accoord maar zocht naar een versteviging van de rechtsgrond, die de heer v. d. Heuvel (a.r.) in het geheel niet aanwezig achtte. In de practijk achtte hij het niet mogelijk, dat zovele kleine mensen van het platteland, want om de bedrijfstak van de Landbouw zal het al direct gaan, een jaarpremie van f 150. zouden kunnen opbrengen, mens/h, die hij ook het recht wilde doen be houden om voor zich zelf te zorgen. Volgende week gaat de Kamer met de behandeling van dit ontwerp verder, minister Joekes krijgt zo ook gelegenheid om zich nog eens ter dege op het reeds te berde ge brachte te beraden. Houd uw mond als gewoonlijk rein met IVOROL en uw neus ruim met DAMPO (verkoudheidsbalsem). Dit maakt in grieptijd minder vatbaar. En mocht T" het onverhoopt toch te pakkem krijgen, dan helpen SANAPIRIN-tabletten U er spoedig af. (Adv.) Beveiligingsapparaat in omgeving Tarutung BATAVIA, 26 Jan. (Aneta). - Naar uit van Medan binnenkomen de berichten blijkt, is op een bijeen komst tussen de plaatselijke be- stuursautoriteiten en meerdan 100 intellectuelen uit onderscheidene bevolkingsgroepen onlangs besloten, een beveiligingsapparaat te vormen, genaamd „Desa Pengawal", dat voorlopig 20 desa's omvat. De be spreking had plaats te Tarutum, waar een uiteenzetting werd gege ven over het doel der Nederlandse actie en over het toekomstige Indo nesische staatsbestel. De bupati (re gent) van Tarutung merkte op, dat het niet alleen zou liggen aan de Nederlanders of orde en rust zou den worden hersteld, doch in de eerste plaats aan de bevolking zelf. Promotie te Rome Father M. Senders uit Oss. van de Missionarissen van Mill Hill, be haalde in Rome het doctoraat in het kerkelijk recht met toeken ning van het praedicaat „Cum Laude". De titel van zijn proef schrift luidt: „De privilegio fidei praedertim de canone 1127". Dr. Senders zal in Februari ver trekken naar de Missie van Kisumu in Kenya (Afrika). Het befaamde dagblad „de Velegraaf' mag weer terugko men. Eerst was beslistdat de naam in geen dertig jaar meer mocht verschijnen in de Neder landse krantenwereld, nu heeft de Raad van Beroep voor de Perszuivering, een van de won derlijkste instellingen, die ons vaderland rijk is, uitgemaakt, dat er voor dit naamsverbod geen termen aanwezig zijn! Met de verschillende motie ven bemoei ik me hier niet, alleen wil ik iets zeggen over de motivering, dat niet zou zijn gebleken, dat „de Telegraaf" in de bezettingstijd is blijven ver schijnen, met alle gevolgen van dien, „uit pure baatzucht". Ik heb altijd gemeend, dat dit juist het leidend beginsel is geweest bij „de Telegraaf", voor, in en na de oorlog. Ik herinner alleen maar aan de historie van No vember 1918, toen het blad be reid was, achter de revolutio naire beweging van Troelstra te gaan staan, hoewelvoordien van socialistische neigingen bij Holdert c.s. niets gebleken was. „De Telegraaf'' was een doorge winterd boulevard-blad en met dit begrip gaat het begrip pure baatzucht als regel hand-in- hand. En dat het blad in de be zetting alleen maar op jacht was naar idealen, wil er nou zo maar bij mij niet in Marie Koenen onderscheiden Marie Koenen, de Limburgse ro manschrijfster. die dezer dagen 70 jaar is geworden en wier roman ..De Moeder" in het Frans is ver taald, werd benoemd tot erelid van de Sociëtedes gens de lettres de France in Parijs. STERRIT MONTE CARLO Drie en twintig van de 28 teams welke ons land in de sterrit vertegenwoordigden, zijn te Monte Carlo aangekomen, maar lang niet allen zonder strafpunten. Naar men weet, zijn 203 equipes in de diverse startplaatsen, Lissabon, Glasgow, Oslo, Stockholm, Praag, Florence en Monte Carlo vertrokken en hoe wel de definitieve gegevens Donderdagavond 11 uur nog niet bekend waren, werd naar schatting aangenomen, dat 160 wa gens de eindcontrole te Monte Carlo hebben gepasseerd. Meer dan 20 procent der deelnemers hebben dus om verschillende redenen onderweg de strijd gestaakt. Dat het aantal strafpunten bij verschillende teams zeer groot is en dat er naar verhouding niet zo veel equipes zullen zijn, die zonder kleerscheuren, dat wil zeggen, met een blank register, de wagen in het Perc Fermé konden wegzetten, is voor een belangrijk deel te wijten aan het feit, dat het gemiddelde van 50 km sterk zijn stempel op de rit heeft gedrukt, ondanks het feit, dat de weersomstandigheden over het algemeen genomen, toch niet ongunstig zijn geweest. Maar ook aan de organisatie ontbrak wel het een en ander. Men herinnert zich de moeilijkheden, welke de Glas- gow-deelnemers door het te laat aankomen van de boot Folkestone- Boulogne hebben ondervonden .Een ander sterk voorbeeld is de kwestie van de plotselinge wijziging van het contrólestation in Parijs. In Reims had men de deelnemers op de hoogte gebracht van deze verande ring. maar dat gebeurde op zo'n jammerlijke wijze, dat menige Ne derlandse equipe te Parijs in moei lijkheden geraakte en daardoor.... te laat aan de controle in de Franse hoofdstad aankwam. Het laatste traject, van Lvon naar Monte Carlo, was zwaarder dan menigeen gedacht had. In de eerste plaats speelde de vermoeidheid een rol, maar voor en na Lyon stond er een dikke mist cn daardoor vielen er weer heel wat strafpunten. De wegen waren over het algemeen in In het Medanse ondervonden Nederlandse troepen bij hun op mars vertraging tengevolge van een weguitgraving over enige tientallen meters. Generaal P. Scholten (voorgrond), de territo riaal commandant van dit gebied, kwam zich op de hoogte stellen van de voortgang der werkzaamheden en hielp zelf mee de stammetjes te ordenen over het reeds gedempte gedeelte. Over deze „knuppelweg" trokken de troepen korte tijd later verder het binnenland in. Sjahrir over zijn. bezoek aan Bangka BATAVIA, 26 Jan. (Aneta). Sutan Sjahrir, die gisteren op Bang. ka een bezoek heeft gebracht aan Moh. Hatta, heeft verklaard, dat zijn bezoek voornamelijk verband hield met het verzoek van Hatta aan hem en aan dr. Leimena, om zich naar Lake Success te begeven. „Aangezien het de bedoeling van Hatta was, dat wij daar nog zouden zijn bij de huidige aflopende bespre kingen. is deze reis naar Lake Suc cess thans niet zo urgent", aldus Sjahrir. die bevestigde, dat het ver zoek tot het zenden van een afvaar- diying naar Lake Success in eerste instantie door de heer Palar is ge daan. Sjahrir zeide nog. dat hij 't niet nodig had geoordeeld, het tele gram van Sukarno over de reis naar Lake Success, dat door dr. Koets te zijnen huize was afgegeven, door te zenden aan Moh. Hatta, aan gezien de heren Darmasetiawan c.s. dezelfde dag naar Bangka waren vertrokken. Steun Wettig Gezag Hedenavond van 1915 tot 19.30 uur spreekt over Hilversum II voor de regeringsvoorlichtingsdienst het hoofdbestuurslid de res. Kol. der Huzaren jhr. P. J. Six, over: „Het S.W.G. en de nationale reserve". Massale bidweg te Maastricht De moeders van Maastricht zijn opgeroepen tot het houden van een massale bidweg van de Sterre der Zee op Woensdag 2 Februari, des avonds om half acht. De intentie van deze bidweg zal zijn: de behou den terugkeer van onze jongens uit Indonesië en het geestelijk en li chamelijk welzijn van de militairen. goede conditie, hier en daar een tikkeltje glad, maar grote moeilijk heden leverde dit toch niet op. En bij de aankomst te Monte Carlo waren teleurstellingen, vermoeid heid en zorgen weer spoedig ver geten. Want de weersomstandighe den waren buitengewoon fraai en de hotels namen de gasten snel op, omdat iedereen verlangde naar een lange en diepe nachtrust. De eersten die, gestart te Stock holm. Monte Carlo bereikten, waren de Zweed Wergren (Chevrolet) en de Nederlandse equipe Engelsma- Wynia (Austin). De eerste dame, die binnenkwam, was mevr. Greta Molander, de Noorse Dodgerijdster. Heden heeft de klassementsproef plaats, terwijl Zaterdag het Con cours de Confort wordt gehouden. Zondag worden de prijzen uitge reikt. Rijkslandbouwconsulentschap Ie Alkmaar «esplitst Aan belanghebbenden wordt me degedeeld, dat met ingang van 1 Februari 1949 het Rijkslandbouw consulentschap voor Noord-Holland, Voordam 5, Alkmaar, wordt opge heven. Het Consulentschap wordt ge splitst in het Rijkslandbouwconsu- ltenschap voor Noord-Holland-Nrd. (consulent ir. L. R. Dijkema), p.a. Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen. telefoon K 2240-425 en in het Rijkslandbouwconsulentschap voor Noord-Holland-Zuid (consulent ir. L. Hartman), p.a. Landbouwhuis, Breedstraat 12, Purmerend, telefoon 351. De grens der ambtsgebieden loopt langs de gemeenten Bergen, Koe dijk, Heerhugowaard, Hensbroek. Avenhorn, Oudendijk en Beets, waarbij aangenomen wordt, dat vorengenoemde gemeenten gere kend worden te behoren tot het Rijkslandbouwconsulentschap voor Noord-Holland-Noord te Schagen. Men wordt verzocht van boven staande goede nota te nemen. OU hebt kou gevat en Uw hoest houdt aanEen scheurende pjjn van het veelvuldig hoesten beklemt Uw borst. Sukkel toch niet de gehele winter door maar reinig Uw ademhalingsorga nen eens grondig van dat gevaar- lijke slijm met de verzachtende AKKER*® De Procureur-fiscaal bij hef Bijzonder Gerechtshof te Utrecht, Mr. L. W. M. M. Drabbe, eiste gisteren tegen de vroegere W.A.-commandant A. j. Zondervan, de doodstraf. De procureur fiscaal schetste Zondervan als een onbeduidende politieke fi guur. Wel is waar was Z. een vooraanstaand N.S.B.-er en dit is een van de redenen geweest, dat vele jonge mensen zich hebben laten verleiden tot deelneming aan de strijd tegen onze bondgenoten. Spreker achtte daarom de doodstraf slechts op zijn plaats. De verdediger, Mr. Th. Muller Massis noemde zijn cliënt een idealist en pleitte clementie. EEN ONBEDUIDENDE FIGUUR Uit het verhoor bleek, dat Zon dervan indertijd getracht heeft adel borst te worden. Toen hem dit niet gelukte, is hij onderofficier gewor den bij de landmacht. Daarvoor had hij Indisch recht gestudeerd. Hij trad reeds in 1933 toe als lid van de NSB, fungeerde eerst in lagere functie en werd tenslotte adjudant van Mussert. In de Meidagen van 1940 had hij als onderofficier dienst gedaan in het Nederlandse leger en actief deelgenomen aan de strijd tegen de parachutisten. Na de oor log werd hij commandant van de WA. Hij maakte propaganda voor toetreding tot het Vreemdelingen legioen Nederland. Verdachte ver klaarde dit legioen te hebben ge zien als een zuivere Nederlandse organisatie, maar gaf nu toe zich te hebben vergist. Ondervraagd over zijn verblijf in Rusland verklaarde Zondervan, dat de verhouding met het NSKK aller ellendigst was, met de SS was dit zo mogelijk nog erger. Er zou zelfs opdracht gegeven zijn Zondervan te luiquideren. Na het gebeurde met de WA-man Koot te Amsterdam is hij naar Nederland teruggeroepen om de WA te kalmeren. Bij zijn vertrek heeft hij zijn erewoord moeten geven naar Rusland terug te keren. Op bevel van Himmler en ook van Rauter is hij bij zijn terug keer op zodanige posten aan het front geplaatst, dat met grote zeker heid kon worden aangenomen, dat hij zou sneuvelen. Hij vindt het zelf De „Waterman" arriveert komende nacht Het troepentransportschip „Wa terman" wordt in de nacht van Vrij dag 28 Januari op Zaterdag 29 Jan. a.s. met plm. 300 uit de tropen terugkerende militairen aan boord in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping begint Zaterdag morgen te 9 uur. haast onbegrijpelijk, dat dit niet gebeurd is. Over zijn functie van inspecteur van de Landwacht ver telde verdachte, dat hij tot vier maal toe, waarvan driemaal vóór Dolle Dinsdag, ontslag heeft ge vraagd en dat dit tenslotte is aan- genomen.( TIEN JAAR voor moordenaars van Zandvoortse winkelier De Rotterdamse Rechtbank heeft de drie Schiedammers, de 27-jarige scheepsbouwer A. Molenaar, zijn 27-jarige compagnon J. M. Hersbach de 33-jarige H. J. Knipscheer, die hebben terecht gestaan wegens roof en moord op de Zandvoortse winkelier J. Boer op 6 Maart 1945 ieder veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf met aftrek. De eis tegen ieder der verdachten was vijftien jaar. De griep blijf f niet kwaadaardig Er vallen met betrekking tot de m ons land 'heersende influenza gedurende de laatste dagen geen bijzondere veranderingen in de toestand te melden. Van de zijde van Volksgezondheid vernemen wij, dat de griep gelukkig in het algemeen een niet kwaadaardig karakter blijft houden. Wel heb ben tal van griep-patiënten vaak hoge temperaturen, maar meestal zijn zq de griep in een vijf- of zestal dagen te boven. Het komt een enkele maal voor, dat gezegd wordt, dat er zich een sterfgeval heeft voorgedaan tenge volge van influenza. Ook hier kan worden opgemerkt, dat er van een afwijking van het normaal aantal sterfgevallen .geen sprake is. In deze natijd zijn er altijd vele sterfgeval len onder de ouderen en zieken, ook tengevolge van longontsteking. Het kan zijn, dat er eens een enkel sterfgeval meer is, maar zulks im pliceert niet. zo vernemen wij van Volksgezondheid, dat de heersende griep oorzaak zou zijn van een toe neming van het aantal sterfgevallen en dat deze een meer kwaadaardig karakter zou hebben. Een Ceta-ltever product Zóó smart is er geen, geen één Croote tube 20 et. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME 30. Het duurde lang. zeer lang. voor aleer er van de zijde der niet-com- munistische vakbondbestuurders enige reactie merkbaar werd. En toen zij optrad, was zij nog zeer zwak, zeer voorzichtig en uiterst verzoenlijk. Men verzekerde de communisten, dat men er niet aan dacht de eenheid der vakbeweging in gevaar te brengen, doch dat men zi'ch kwalijk kon verenigen met de openlijk communistische politiek van de F.D.G.B. Inmiddels brak einde 1946 voor de F.D.G.B. een periode aan, die door verschillende belangrijke ge beurtenissen werd gekenmerkt. In Maart 1947 zouden de verkiezingen plaats vinden voor de bedrijfsraden. in April zouden te Dresden de ver tegenwoordigers bijeenkomen der vakbonden uit Oost- en West-Duits- land om de mogelijkheden van een fusie te bespreken en in Juni zou den de discussies geopend worden over een nieuw reglement voor de F.D.G.B. Het bestuur van de F.D.G.B. zag het gevaar van dergelijke verkie zingen duidelijk in. Zij zouden het einde kunnen betekenen van de communistische overheersing in de vakbeweging. Weigeren deze ver kiezingen te doen houden, was ech. ter onmogelijk. Er bestond nog al tijd zoiets als een bevel van de Geallieerde Kommandantura. dat tot het uitschrijven van verkiezin gen verplichtte, zo spoedig de orga nisatorische opbouw dit toeliet. En dit stadium was de F.D.G.B. reeds lang gepasseerd. Daarom trachtten de communistische bestuursleden de uitslag der verkiezingen met ver schillende „handige middelen'! te beïnvloeden. Protesten hielpen niet en de Geallieerden waren het on eens! Het prestige der Geallieerden had daarom een behoorlijke knak ge kregen, terwijl de F.D.G.B. onver zwakt uit het dispuut te voorschijn was getreden. De Britten en Fran sen waren niet bereid de verkiezin gen te verbieden, daar dit de be trekkingen met de Sovjets zou ver scherpen, zodat ten laatste ook de Amerikaanse militaire regering zich gedwongen zag toe te geven. Maar de eenheid tussen Oost- en West-Duitsland kwam niet tot stand en dit was voor de F.D.G.B. een pijnlijke teleurstelling. Niet minder pijnlijk zou echter het verloop wor den der discussies over de nieuwe vakbondsstatuten. Ghristen-demo- craten en socialisten hervonden zich In November 1947 viel de lang verwachte beslissing. De vertegen woordiger der sociaal-democrati sche arbeiders, dr. Suhr, en de ver tegenwoordigers der christelijk-de- mocratische arbeiders. Kaiser en Lemmer, riepen een onafhankelijke vakverenigingsoppositie (Unabhan. gige Gewerkschaftsopposition of U CO) in het leven, die eigen candi- daten zou stellen voor de in Maart 1949 te Berlijn te houden bestuurs verkiezingen. De positie der UGO was aanvankelijk uitzonderlijk moeilijk, daar de sovjets haar voor illegaal verklaarden. Zij werd door Karlshorst niet erkend, terwijl zij in de sovjet-sector geen candidaten mocht opstellen of enige propagan da maken. Hierdoor viel in het Russische gedeelte van Berlijn reeds de volle buit in de handen van de FDGB. Toch slaagde de UGO er nog in de stemmen van 250.000 georganiseerde arbeiders op zich te verenigen, waardoor zij recht kreeg op 280 van de 576 ze tels in het bondsbestuur. Niets was normaler geweest dan dat de FD GB de wil der arbeiders had er kend en de UGO de haar toeko mende rechten had verleend. De communisten weigerden echter de mandaten der UGO te erkennen, verbraken iedere samenwerking met wat zij „de tweedrachtzaaiers in de Duitse arbeidersbeweging" noemden en bedreigden iedere af gevaardigde met uitsluiting, die aan de UGO trouw bleef! Nu verboden de geallieerden de activiteit van de FDGB. Alleen de Franse bezet- tingsautoriteitcn onthielden zich van deze laatste maatregel. In hun sector erkenden zij beide organen der arbeidsbeweging. De splitsing was hiermede een feit geworden. In Berlijn was de alleenheerschap pij der communisten op het gebied van het vakverenigingswezen ge broken. In de sovjet-zone bleef zij echter onbeperkt gehandhaafd. Daar was geen oppositie mogelijk. In de „zone van» het zwijgen", zoals de Duitsers het door de sovjets bezette gedeelte van Duitsland heb ben gedoopt, zouden Suhr. Kaiser en Lemmer geen gelegenheid ge legenheid gekregen hebben de com munistische dictatuur te breken. Wee degene, die zich verzetten tegen een bewind, waarvan iedere daad wordt ingeluid door het woord „eenheid" en dat georchestreerde demonstraties laat marcheren over het droefgeestige kerkhof, waar de vrijheid begraven ligt. Zou het overdreven zijn boven de ingang van dit kerkhof de woorden, te plaatsen: „Gij die hier binnengaat, laat alle hoop varen"? Zo ging het ook met de z.g. Duit se cultuurbond, met de democrati sche vrouwenbond en de vrije Duitse jeugd. Werd in Berlijn na veel aarzelen een werkelijk democratische jeugd, beweging in het leven geroepen, in de sovjet-zone en de sovjetsector van Berlijn bleef het monopolie van de communistische FDJ onaange tast. De jongeren in de CDU en de LDP konden het voorbeeld van hun Berlijnse vrienden niet volgen. De leiding van deze partijen was na de gelijkschakeling daarenboven te zeer in de netten der SED ver ward geraakt, dan dat zij enige steun aan haar iongere leden had kunnen geven. Zij werden aan hun lot overgelaten. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3