IK VERKOOS DE VRIJHEID" door Russische getuigen bevestigd Het tijdstip is thans niet geschikt Mgr. Huibers spoort aan tot deelneming Lourdes-novene Lake Success gereserveerd over Stalin's vredesoffensief Israël en Transjordanië door Truman de jure erkend Kravchenko's boek bevestigd Dinsdag 1 Februari 1949 44e Jaargang No. 1 1477 Het proces Kravchenko Vijftien schuilnamen en zo nodig meer *ie* Hitler-cliché Franco: Voor Spanje's aansluiting bij de U.N.O. en Westelijke Unie Laatste nieuws Van 2 tot 11 Februari M' Zweden dringt aan op paraatheid Nog geen instructies van Den Haag Ver. Staten hebben super-atoombommen Truman gaf nog geen commentaar Kroniek en Kritiek WEERSVERWACHTING f. HET Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, 11.43 pei maand, inclusief Incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 ct per m.m., minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp 50 ct per m.m. BIJ contraci belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N Smits, Rayon' redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank t/AAf HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 IN HET PROCES KRAVCHENKO zijn op de vierde dag een aantal getuigen gehoord. Drie van hen waren Russen, die, ver wijzend naar hun eigen ervaringen, voor de waarheid van „Ik verkoos de Vrijheid' konden instaan. André Moynet, een Frans man, die als lid van het luchteskader „Normandie-Neimen" in Rusland heeft gewoond, verklaarde dat het volk in de Sovjet- Unie in gelijke mate wordt onderdrukt als de volkeren die in de bezette gebieden de Nazi-terreur moesten ondergaan. De Franse ingenieur Francisque Bornet getuigde dat de levens omstandigheden, zoals die in Kravchenko's boek worden be schreven, geenszins overdreven zijn. Van 1906 tot 1946 heeft deze ingenieur in Rusland gewoond. Lang genoeg om over de omstandigheden in het Rijk van Stalin een oordeel te vellen. Zoals nog iedere dag van het ge ruchtmakende proces het geval is geweest, waren er gisteren tijdens de zitting vele belangstellenden die met een staanplaats genoegen moesten nemen. Ook de banken voor de journalisten waren tot de laatste plaats bezet. Ditmaal bevon den zich onder de persmensen van verschillende nationaliteit ook ver tegenwoordigers van het Russische nieuwsbureau Tass en het Chinese Centrale Nieuwsagentschap. Krav chenko was ook nu weer kennelijk de favoriet van het publiek, dat luid begon te joelen toen Nordman, een van de verdedigers van Les Lettres Francaises, de president van de rechtbank trachtte te overreden de Russische auteur tijdens de on dervraging te laten staan. Na drie dagen Alvorens de getuigenverhoren begonnen, stelden de verdedigers van het aangeklaagde blad Krav chenko een aantal vragen, waar door zij hem wilden brengen tot een bekentenis van lidmaatschap der DE RUSSEN in het bijzonder de machthebbers van het Kremlin zijn eigenlijk olijkerds. Zij publice ren eerst een uitvoerige nota tegen de politiek van de Westerse mo gendheden en beschuldigen daarbij in het bijzonder Amerika en Enge land van agressie en omsingelings- politiek: Prompt 24 uur later laat Stalin een vredesduif op, hij nodigt Truman uit tot een gesprek en zegt bereid te zijn, een vredespact te sluiten, waarbij bepaald wordt, dat men elkaar niet zal aanvallen. In het bijzonder zijn ruilhandeltje in zake Berlijn ziet er aantrekkelijk uit! Stalin wenst zegt althans te wensen dat de blokkade van Berlijn wordt opgeheven, als Ame rika en Engeland afzien van de vor ming van de West-Duitse staat. Dit is iets, dat indruk zou kunnen maken, want die blökkade is een enorm staketsel en de luchtbrug kost veel geld en moeite. Maar nu de Russen bewijzen, dat die blok kade voor hen een politiek druk middel is, kan de Westerse demo cratie daartegenover geen gevoels argumenten laten gelden De grote vraafe als het een vraag is! blijft echter, of de machthebbers van het Kremlin hun aanbod menen. Er is helaas alle reden om aan hun oprechtheid te twijfelen. Wij behoeven er slechts aan te herinneren, dat de Sovjet- Unie met de zelfde vaart, als waar mede het nieuws van Stalin's aan bod langs de telegraaflijnen vloog, aan Noorwegen liet weten, dat Noorse geneigdheid om met het At lantisch pact mee te doen, moei lijkheden met de Sovjet-Unie zou veroorzaken. Natuurlijk heeft de Russische staat het recht, zich te verdedigen tegen wat zij beschouwt als een omsingelingspolitiek van het Wes ten, maarkan er wel een ogen blik van opre'chtheid bij Stalin c.s. sprake zijn, als zij krokodillentra nen schreien over de politiek van het Westen, wanneer wij nagaan, wat voor omsingelings-, infiltratie- en penetratie-politiek Rusland zelf voerde en voert? Moet niet voor de zoveelste maal worden vastgesteld, dat de bolsje wistische politiek weer bewijst, hoe zij als twee druppels water gelijkt op de politiek van Hitier! Het nieuwe „aanbod" van Stalin is een cliché van de methode van Hitler, die ook met de regelmaat van de klok quasi-vredes-aanbiedin- gen deed, waar hij niets van meen de. Dat deed Stalin ook al herhaal delijk, en terwijl hij openlijk pre dikte het w a t e'r van de vrede, dronk hij heimelijk de w ij n van de oorlogsbedoelingen. Het is derhalve begrijpelijk, dat de reacties in de wereld op de bood schap van Stalin totnogtoe slechts aarzelend en huiverig zijn. Een voordeel zit er overigens aan: er is nu kans, dat de wereld eindelijk eens pösitief stelling neemt in het vraagstuk, dat velen altijd nog bliji'c bezig houden: kan men wel doeltreffend vrede sluiten met het Rusland van nu, met het verschrik kelijke gevaar en de demonische dheiging van het communisme op de achtergrond. Want de Rus rteemt, overal waar hij verschijnt, de kiemen van bederf en terreur, leugen en chaos, vernietiging en ontbinding, in de plooien van zijn mantel mee Amerikaanse geheime politie. De auteur weigerde de namen te noe men van de personen die hem na zijn ontslag als lid van de Russische inkoop-commissie hebben geholpen. Hij verklaarde dat veiligheidsover wegingen dit voor betrokkenen noodzakelijk maakten. „Dat moeten dan agenten van de geheime politie zijn geweest", concludeerde de ad vocaat Norman. Maar Kravchenko repliceerde met erop te wijzen dat hij niet met de Amerikaanse maar met de Russische geheime politie te maken had gehad. Drie dagen na dat hij ontslag had genomen, be zocht de Russische geheime dienst zijn woning in New York, waarheen hij van Washington was verhuisd. 15 schuilnamen Op de vraag van de verdediger of Kravchenko kon vertellen wie het pseudoniem Paul Kedrin gebruikte, gaf de Rus ronduit toe dat hijzelf om begrijpelijke redenen een schuilnaam moest voeren. Maar of dat een bewijs van verstandhouding met de Amerikaanse geheime poli tie moest zijn? „De naam waaron der ik reis is mijn eigen zaak. Ik heb 15 schuilnamen en zou wanneer ik de noodzaak daarvan inzag, an dere namen kunnen aannemen! „Het is de waarheid" André Moynet, thans onafhan kelijk lid van de Nationale As semblee en voormalig lid van een Luchteskader dat in Rusland was gestationeerd, verhaalde van de onderdrukking, die zelfs niet toe stond dat hij een radiotoestel be zat toen hjj voor zijn land vocht. Toen een advocaat hem vroeg of hjj Kravchenko als een verrader beschouwde, antwoordde Moynet: „Maurice Thorez deed hetzelfde als Kravchenko en hij werd niet als een verrader beschouwd". Francisque Bornet die 40 jaar .in Rusland heeft gewoond, onder schreef volkomen hetgeen in Krav chenko's boek over de levensom standigheden bij de Sovjets wordt geschreven. Een andere getuige was de Oekraïnse boerin Olga Martsjenko, die in de oorlogjaren door de nazi's van haar boerderij bij Rostov werd gedeporteerd. Zij verklaarde dat 14 van de 62 boeren in haar streek tussen 1934 en 1937 door de Russen werden gearresteerd, omdat zij hls „rijk" werden beschouwd. Ze be taalde aan een gerechtsdienaar 1000 roebel om haar broer uit Siberië vrij te krijgen. Overigens zonder resultaat Hoewel haar echtgenoot slechts een koe en twee paarden bezat, werd ook hij tot de „rüken" gere kend. De Russen namen in 1937 hun boerderij over. Ofschoon ze in gezegende omstandigheden was, werd ze buiten in de sneeuw gegooid en vervolgens drie weken gevangen gezet. Ook de echtgenoot van mevrouw Martsjenko sprak over de vervol ging waaronder de Russische boe ren te lijden hebben. Na hem kwam een zekere Gabriël Kysilo in de getuigenbank. Hij is ingenieur van beroep, thans displaced person in de Franse zone van Duitsland. Op de beschuldiging „Trotskist" te zijn, werd hij gevangen genomen en ge marteld. Na twee maanden gevan genschap hoorde hij waarom hij was gearresteerd. Op een dag werd hij tweemaal zodanig afgeranseld dat hij het bewustzijn verloor. Tij dens een andere periode werd hij door een aantal politiemannen 14 dagen en nachten achtereen onder vraagd, zonder te mogen slapen. Na vele martelingen en dreigemen ten werd hij tenslotte na een pro ces dat 20 minuten duurde, veroor deeld tot 18 jaar concentratiekamp. Tijdens de oorlog wist hij te ont vluchten. Kysilo was gisteren de laatste getuige die voor Kravchenko op de bres stond. De Russische deskundi gen zijn nog altijd onderweg Franco heeft in een persgesprek met de correspondent van de En gelse conservatieve „Daily Tele graph" als zijn mening te kennen gegeven, het thans niet het „ge schikte" tijdstip voor Spanje te achten, tot de Verenigde Naties toe te treden, of zijn land te doen deelnemen aan de westelijke Unie. Generaal Franco ontkende verder, dat er stappen bij hem zouden zijn gedaan om ook Span je deel te doen uitmaken van de landen, die hulp volgens het plan- Marshall ontvangen. Hieronder volgt in vraag en ant- woord-vorm de rest van het pers- gesprek: Vraag: „Zou u dergelijke stappen verwelkomen?" Antwoord: „Wat denkt u? Indien zich op een verlaten eiland acht hongerige mannen bevinden en er komt een schip aan, dat voedsel voor zeven van deze mannen aan brengt, kunt u zich dan de gevoe lens van de achtste man voorstel len? Welnu, wij in Spanje zijn juist die achtste man". Vraag- „Zou Spanje willen toe treden tot de Verenigde Naties?" Antwoord: „Het zou voorbarig zijn, een vraagstuk in beschouwing te nemen, dat de Spanjaarden thans niet interesseert". Vraag: „Wat denkt u van de ex pansionistische politiek der Sowjet- Unie? Bent u er een voorstander Bij Kon. Besluit is aan de heer L. Neher op zijn verzoek met in gang van 1 Februari 1949 op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië, onder dankbetuiging van de vele en ge wichtige diensten door hem als zodanig bewezen. De heer Neher is bevorderd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Na besprekingen tussen de Belgi sche Minister van Arbeid en dele gaties der werkgevers en werkne mers, is de staking in de gas- en elcctriciteitsbedrijven geëindigd. De waarnemende Chinese minis ter-president Li Tsoeng Jen heeft vanuit Sjanghai een delegatie naar Peiping afgevaardigd, teneinde al daar met de communistische leiders contact op te nemen. Tegelijkertijd worden de voorbiddingen voor een defensieve oorlog voortgezet. van, dat alle niet-communistische en vredelievende staten zich aan een sluiten, teneinde tot een ge meenschappelijke verdediging te komen?" Antwoord: „Ik denk te kunnen beweren de eerste te zijn geweest, die dat denkbeeld naar voren heelt gebracht. Toen het einde van de tweede wereldoorlog in zicht kwam, heb ik precies dit zelfde idee, via mijn ambassadeur te Londen, onder de aandacht van Churchill doen brengen". Vraag: „Wat zou u doen, mdien er oorlog ontstiond en Sowjetrussi- sche legers, die de Pyreneën zouden hebben bereikt, zouden pogen Spanje binnen te vallen?" Antwoord: ,I,ndien enige recht streekse aanval op onze nationale onafhankelijkheid en integriteit zou worden gedaan, zouden alle Spanjaarden, zonder uitzondering, zich eensgezind tegen de aanvatier keren, zoals zij dat ook hebben ge daan tijdens de nationale opstand tegen de Napoleontische legers". De heer G. van 't Hoff te Alkmaar vierde onder grote belang stelling zijn honderdste verjaardag. Hier ziet men de burgemees ter van Alkmaar, mr. dr. Wytema „opa" feliciteren. „SUB TUUM PRAESIDIUM" ORGEN, op de tweede Fe bruari, begint weer als van oudsher de novene tot voorbereiding van het feest van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, dat op 11 Februari gevierd wordt. Mgr. J. P. Huibers, de bisschop van Haarlem, heeft jaren geleden deze novene in gesteld en vraagt ook nu weer, dringender nog dan anders, aan zijn diocesanen, deze no vene van 2 tot 11 Februari dus mee te vieren. In een herderlijk schrijven, dat Zondag in alle kerken is voorgele zen, heeft de Bisschop eraan herin nerd, dat hij op de dag van zijn bisschopswijding (11 Februari 1936) zijn episcopaat gesteld heeft onder de bescherming van de H. Moeder Gods, de onmisbare steun in zijn herderlijk bestuur, zoals mgr. schrijft, die dan vervolgt: wij vra gen telkens ook uw gebed, want het is juist voor uwe grote belangen, dat wij Hare hulp zo dringend no dig hebben. Dit jaar vragen wij het U met bijzondere aandrang. Heel de we reld toch verkeert in grote on rust; de H. Kerk is op velé plaat sen en in vele landen ten prooi aan aller zwaarste beproevingen en gruwelijke vervolging en een steeds veldwinnend ongeloof be dreigt steeds meer nabij ook onze eigen katholieke gezinnen en instellingen. Wij herinneren U daarom aan de STOCKHOLM, 31 Jan. (A.P.). De drie Stockholmse dagbladen hebben vandaag op militaire paraat heid aangedrongen na de Sowjet nota aan Noorwegen waarin van dit land geëist wordt duidelijk zijn standpunt t.o.v. het Noord Atlanti sche Pact bekend te maken. De bladen zien de nota als een bewijs, dat cl^-koude oorlog zich tot het Scandinavisch schiereiland heeft uitgebreiden verlangen „snelle maatregelen". De meeste in Stock holm verschijnende bladen voor spellen. dat de Sowjetstap de deel neming van Noorwegen aan het At lantische Pact eerder zal verhaasten dan vertragen. gezamenlijke oproep van het Epis copaat in Augustus van het jaar '43, naar het voorbeeld van onze H. Vader Paus Pius XII om U toe te wijden aan het heilig en Onbevlekt Hart van Maria. Hoe hebt ge daar aan van harte beantwoord? Op Zondag 6 Februari zullen wij die toewijding in onze Kathedraal voor ons Bisdom hernieuwen, en wij verwachten, dat dit ook in alle parochiekerken en zo veel mogelijk in alle huisgezinnen zal geschieden. Maar wij voegen er deze wens bij, dat ook overal en algemeen de eer ste Zaterdag van de maand zal ge vierd worden, eerstens als Priester- Zaterdag maar ook als een dag van eerherstel aan het heilig en On bevlekt Hart van Maria tot beke ring van de zondaren en ongelovi gen en bijzonder voor de bekering van Rusland. Wij vieren die dag door de biecht en een eerherstel lende H. Communie, door geduren de een kwartier een of meerdere geheimen van de Rozenkrans te overwegen en een Rozenhoedje te bidden. Wanneer dit algemeen met ijver en volharding wordt gedaan, mogen we daarvan de meest heil zame gevolgen verwachten. Wij hopen dit jaar ons gouden priesterfeest te vieren. Welk een vreugde zou ons hart vervullen, wanneer wij op die dag de verze kering mochten ontvangen in volle waarheid dat in alle paro chies van ons Bisdom zonder uitzondering de eerste Zaterdag van elke maand door geestelijken en gelovigen met grote ijver wordt gevierd. BATAVIA, 31 Jan. (A.N.) De UNO-commissie voor Indonesië heeft heden laat in de middag een telegram gezonden aan de Veilig heidsraad, waarin meegedeeld wordt dat de commissie over de Neder landse naleving van de resolutie van 25 Jan. geen andere inlichtingen heeft ontvangen dan dat de kwestie door de Nederlandse regering wordt besproken. Een woordvoerder van de com missie deelde mee, dat de voorzitter van de Nederlandse delegatie be loofd had de commissie zodra hij in structies uit den Haag had ontvan gen, op de hoogte te brengen. De Nederlandse delegatie heeft de commissie ter kennis gebracht, dat de twee republikeinse pers-chefs, die op 28 Jan. gearresteerd werden, in hechtenis genomen waren op ba sis van het wetboek van strafrecht, dat „het verwekken van onrust onder de bevolking door het ver spreiden van een onwaar bericht verbiedt". Verklaard werd, dat de zaak thans in handen is van de officier van Justitie. WASHINGTON, 31 Jan. (Reuter). In haar vijfde half-jaarlijks rapport aan het Congres heeft de Ameri kaanse commissie voor de atoom energie meegedeeld, dat de Verenig de Staten thans beschikken over „super atoombommen" waarvan de explosieve kracht groter is dan van die, welke Nagasaki en Hirosjima getroffen hebben. Uitvoerige analyse van de nieuwe typen bommen, welke onlangs op Eniwtok beproefd zijn, heeft uitge wezen, dat een aanzienlijke toene ming der vrijgemaakte energie" is bereikt. Te Los Alamos in Nieuw-Mexico, waar 2700 mensen op het laborato rium werken, zijn nieuwe ontwer pen van atoomwapens beproefd en worden thans vorderingen gemaakt met nieuwe ontwikkelingen in het gebruik van atoomkracht voor oor logsdoeleinden. De moeilijkheden bij de productie van splijtbare materialen die eens de uitvoering van het gehele pro gram bedreigden, zijn thans groten deels opgelost. De productie van splijtbare mate rialen geschiedt in 15 staten, in 30 fabrieken op 25 verschillende plaat sen. Zij verschaft werk aan tiendui zenden personen. Wysjinsky's gezondheid is uitstekend zegt Moskou Te Moskou is Maandagavond te gengesproken, dat Wysjinsky, de Sowjet-Russische plaatsvervangende Minister van Buitenlandse Zaken, die zich op het ogenblik te Karlovy Vary bevindt, ernstig ziek is. „Wys jinsky's gezondheid is uitstekend en hij is met vacantie", zo werd ver klaard. De Russische commandant van het Hotel Imperial te Karlovy Vary, waar Wysjinsky vertoeft, ver klaarde Zaterdag, dat Wysjinsky ziek was en nog drie weken in Kar lovy Vary zou blijven. Stalins jongste stap in het zoge naamde Kussiscne „vrettesotren- sief" is met de grootste terughou dendheid door diplomaten te Lake Succes ontvangen. Hoge functio narissen van de V.N. weigerden commentaar te leveren. FRANKFORT. Politieke leiders van de Brits-Amerikaanse zóne za gen geen aanleiding om de voorbe reidingen voor een West-Duitse staat op de lange baan te schuiven als gevolg van de verklaringen van Stalin. - BERLIJN. Vooraanstaande Duitse functionarissen uit de ooste lijke zóne juichen de verklaring van Stalin toe en verklaren dat zij duidt op zijn verlangen naar vrede. PARIJS. „Le Monde" noemt de verklaring van Stalin ..een klas sieke manoeuvre, waarbij tegelijker tijd de vuist wordt opgeheven en de hand wordt toegestoken". BRUSSEL. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de Bel gische regering verklaarde men, niet het optimisme te kunnen de len van sommige Se.gen t.g.v. ae verklaring van Stalin. WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken weigerde officiële waarde toe te kennen aan het „vredesin- terview" met Maarschalk Stalin. Zowel de woordvoerder van het Witte Huis als die van het minis terie van buitenlandse zaken legden er de nadruk op, dat de Sowjet- regering geen gebruik gemaakt had van de beschikbare diplomatieke wegen om een concreet voorstel te Franz von Papen, de vroegere vice-kanselier van Hitier, kwam er voor de Raad van Beroep in Neurenberg zeer goed af doordat de acht jaar dwangarbeid, die hem in eerste instantie werd opgelegd, kwam te vervallen. Na de uitspraak wordt von Papen door zijn vrienden gelukgewenst. Links zijn dochter. In het midden zijn vrouw. Weer twee vluchten naar Indonesië Naar wij vernemen onderneemt de K.L.M. deze week weer twee bij zondere vluqhten naar Indonesië. Woensdag en Vrijdag vertrekt er een Constellation naar Batavia. Het toestel, dat Woensdag start, zal via Khartoum en Mauritius naar Batavia gaan. De route van de Vrij dag vertrekkende machine staat nog niet vaat. Beide machines zullen al leen post meenemen. doen voor een oplossing van de Rus sischAmerikaanse geschillen. De secretaris van President Tru man, Charles Ross, heeft op een persconferentie verklaard, dat er nog geen commentaar van de pre sident is op de verklaring van Maarschalk Stalin. Op de vraag of het standpunt van de president ten aanzien van een ontmoeting met Stalin nog hetzelfde was zei Ross, dat de president onlangs op een persconferentie nog heeft gezegd, dat hij steeds bereid is de Maar schalk te ontmoeten wanneer deze naar Washington zou komen. Ross zei, dat nog geen officieel bericht van de Sowjet-regering was ontvan gen over een ontmoeting. Paul Robeson naar ons land De negerbariton Paul Robeson vertrekt 12 Februari met de „Queen Mary" uit New-York naar Engeland voor 20 concerten in Groot-Brittan. nië en Ierland. Robeson zal einde April zes Concerten in Denemarken, Zweden en Noorwegen geven. Ver der begin Mei twee concerten in Nederland DE COMMUNISTEN Sm.) Het is een beetje een eige naardige zaak: in enkele grote ste den, zo ook in Amsterdam, 't hart van Nederland en van Noordholland heeft de gemeenteraad, met volle medewerking van de vertegenwoor digers van de Partij van de Arbeid, ertoe besloten, op grond van de nieuwe wettelijke bepalingen, ont slag te verlenen aan de communis tische wethouders. De motieven daartoe zijn bekend genoeg, en de algemeen-maatschappelijke en poli tieke ontwikkeling van de laatste maanden geeft er zeker geen aan leiding toe, de weerstand tegen de communistische aanhangers te ver slappen, eer 't tegendeel. Hoewel wij het er volkomen mee eens zijn, dat het weren van de communisten uit colleges en commissies niet vol doende is, voor de afwending van het rode gevaar, lijkt het toch nut tig, de vraag te stellen, waarom voor het college van Ged. Staten 'n andere maatstaf zou moeten wor den aangelegd dan voor het ge meentebestuur van Amsterdam. Met name bleken enige leden van de Provinciale Staten, blijkens het verslag van het begrotingsonder- zoek, nieuwsgierig naar deze kwestie, in het bijzonder naar de houding van de Partij van de Ar beid. Inderdaad zou het ook „met het oog op de zuiverheid der poli tieke verhoudingen", gewenst zijn, indien duidelijk werd, welke lijn deze partij in de Staten denkt te volgen. Wij zullen het binnen enke le dagen weten, want vandaag be ginnen de Provinciale Staten aan de openbare behandeling van de begroting en dan zal er wel een woordje over vallen! WATERVERSPILLING (Sm.) Dat is nu weer eens een ander praatje. In het verslag van de Provinciale Staten van Noord holland treft ons een klacht over de verspilling. Het waterverbruik is op het platteland sterker toege nomen dan in de steden en dat ter wijl het verbruik van water in eni ge der stedelijke agglomeraties, ge lijk de Ged. Staten in hun ant woord aan de Staten mededelen, reeds sedert geruime tijd hogerr was dan dat ten plattelande, omdat de levenswijze der stedelijke bevol king en de betere sanitaire uitrus ting der woningen daartoe aanlei ding geven. Hoewel o.i. die sanitai re verbetering ook op het platte land doordrong, acht het bedrijf de oorzaak van het toegenomen ver bruik zeker slechts in beperkte mate te zoeken „in de toegenomen waterbeschaving. Integendeel, alles duidt erop, dat verspilling hier de grootste rol speelt. Dit komt vooral voor in tijden van grote warmte en van strenge vorst, om dat men o.a. de kranen veelal laat doorlopen om bevriezing te voor komen, in plaats van de leidingen af te tappen. Hoewel het ons niet duidelijk is, waarom men dit ten plattelande meer zou doen dan in de steden daar toch is het ook warm en daar dringt de strenge vorst ook door! mag toch in al gemene zin aan de waterverbrui kers wel worden gevraagd, zich op dit punt beter te gedragen. Wij ge loven, dat het juist is, dat de toe genomen waterverspilling na de oorlog wijst op vermindering van verantwoordelijkheidsgevoel, ge meenschapszin en spaarzaamheid. Het is een ondervinding, die men meer opdoet, ook bij het eleetrisch bedrijf. De bevolking zal toch een beetje beter moeten leren beseffen, dat deze bedrijven van de gemeen schap zijn, en dat o.m. ook de com merciële gang van zaken van die bedrijven een gemeenschappelijk belang van het gehele gewest is. Dus luidt onze welgemeende raad: zet de waterverspilling stop en laat het begrip water-b eschaving voor allen een levend begrip zijn! Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: LICHTE TOT MATIGE VORST DES NACHTS! Slechts enkele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Matige tot zwakke wind tus sen Noord en Oost. In de nacht en vroege ochtend lichte en vooral in het Oosten en 't Zuiden van het land op vele plaatsen matige vorst. Over dag temperatuur om het vries, punt. President Truman heeft Maan dag de regeringen van Israël en Transjordanië de jure erkend. Deze volledige erkenning bete kent, dat de Ver. Staten gezanten bij beide regeringen zullen be noemen. Mogelijk zal James Mc Donald, de speciale vertegen woordiger in Israël, de eerste Amerikaanse ambassadeur in Is raël worden. Het Witte Huis heeft over de erkenning de jure van elk der re geringen afzonderlijke verklaringen uitgegeven. In de mededeling be treffende Israël wordt verklaard: „Op 24 October 1948 verklaarde de president, dat, wanneer een parle ment en een regering zouden zijn gekozen in Israël, dit land terstonc de jure zou worden erkend. Verkiezingen voor een dergelijke regering zijn op 25 Jaunari gehou den. De stemmen zijn thans geteld en de regering van de V.S. is offi cieel van de resultaten op de hoog te gesteld. Het is de regering van de V. S. daarom een genoegen de regering van Israël met ingang van heden de jure te erkennen." De verklaring ten aanzien van Transjordanië zegt: „Sinds enige tijd hebben onofficiële en vriend schappelijke betrekkingen bestaan tussen de regering van de V. S. en die van het koninkrijk Transjorda nië. Overeenkomstig haar gevoelens van vriendschap voor Transjorda nië heeft de Amerikaanse regering de candidatuur van dat land voor de Verenigde Naties ondersteund.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1