f 775- f 670- Leidt Indonesisch probleem tot een crisis in het kabinet? Wordt interim-periode door Nederland overgeslagen? Een gemeenschappel i j ke ingediend protestmotie Oslo antwoordt Moskou Regering zou beslissende stap willen doen :ursus: en zoon EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Een protestmotie in de Tweede Kamer Woensdag 2 Februari 1949 44e Jaargang No. 11478 Nieuwe primaat van Polen spreekt Vreemde berichten uit Hongarije WEERSVERWACHTING Verzet van minister Sassen Hongarije volksrepubliek Den Haag zegt: neen Tsjecho-Siowaakse K.V.P. beveelt „zuivering" Veel Europeanen in bevrijd gebied Hongaarse terreur in de Kamer Arrestatie van Kardinaal Mindszenty in strijd met de rechten van de mens! B'J DE BEHANDELING van de begroting van „Buitenlandse Zaken" hebben verschillende afgevaardigden gisteravond hun gedachten laten uitgaan naar een der Prinsen van de Moe derkerk, die misschien op dat zelfde uur aan God weef wat voor kwellingen in een Hongaarse gevangenis bloot stond. De katho lieken, aldus de heer Schmal (C.H.) kunnen er zich van over tuigd houden, dat ook wij met afgrijzen en weerzin zien wat er in Hongarije geschiedt ten aanzien van de hoogste Roomse Kerkelijke autoriteit. De heer Ruygers (P. v. d. A.) sprak met beklemmende, maar juiste woorden, dat wij geconfronteerd worden met een systeem, dat niet anders is dan de demon van de afgrond. De Keer Serrarens (K.V.P.) wees er op, dat men wel conventies over de rechten van de mens kan aannemen, maar dat zulks maar bitter weinig zin heeft, wanneer er niet naar gehandeld wordt. Westerse ministers tegen sancties Kroniek en Kritiek Anonym geschrijf Gebedsactie K.L.M.-toestel in afweervuur Deelneming aan Atlantisch Pact is het overwegen waard KUILMAN T en INDOORTRAINING en meisje: i.3010 uur, Gym.lokaal st dags 7.30—10 uur, Gym- 10 en Zaterdags 210, 3c, telefoon 565 solide /IER et prima épinglé kwaliteit moquette compleet teuils, Clubs, Tafels, .a-Be DEKENS Prachtige zware dekens, 1- en 2-persoons, lits-jumeaux, verschillende prijzen iN DEKENS 4.67 7.45 emd 8.57 de voorraad strekt Lellen in voorraad. lTRASSEN, opklap- Ruime sortering rERGORDUNSTOFFEN PIJT- EN LOPER, (o.a. Cocos) LATUM met MAAR TEL.29S3 Leen kwestie ik voor tien! :n rijden irhopla ns achteruit! ilweer terug, rijdt vooruit, goochelaar. daar goo- gra ra, rode, witte, en.... een hè? En ten- en de zaal is doen Nieuw Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, f1.43 per maand, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct per m.m.. minimum f4.familie berichten 20 cu, resp. 30 ct per m.m. BIJ contraci belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur K N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Ottert, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pügina 1 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 „IK BEN GEEN POLITICUS, IK BEN APOSTEL" GNIERZO, Polen, 3 Febr. (AP) Z. H. Exc. Mgr. Stefan Wys- zynski, de nieuwbenoemde Pri maat van Poïen, heeft vandaag, op het feest van Maria Lichtmis, een beroep gedaan op de miiiioe- nen katholieken van Polen, om „de waardigheid van het volk en de geest van rechtvaardigheid, vrijheid en vrede te verdedigen". Hij vervatte dit beroep in zijn eerste herderlijke schrijven, dat uit gegeven werd na zijn inhuldiging in de oude kathedraal van Gniezno in West Polen. De plechtigheid, tijdens welke Mgr. Wyszynski, die sinds 1945 Bis schop van Loeblin is, tot Aartsbis schop en Primaat van Polen werd verheven, werd door talloze kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders uit West Polen bijgewoond. Als opvolger van August Kardi- naar Hlond, die in October 1.1. over leden is, is Mgr. Wyszynski Aarts bisschop van Gniezno en Warschau, als Aartsbisschop van Gniezno is hij automatisch Primaat van Po len geworden. Aanstaande Zondag zal in Warschau nog de plechtige inhuldiging van Mgr. Wyszynski als Aartsbisschop van de Poolse hoofdstad plaats vinden. Mgr. Wysynski, die 47 jaar oud is, zal waarschijnlijk binnenkort tot Kardinaal worden benoemd. Men verwacht, dat hij in de voet sporen zal treden van Kardinaal Hlond, die een uitgesproken vijand van het communisme was. Aartsbisschop Wyszynski wijdde een groot gedeelte van zijn brief aan een lofrede op Kardinaal Hlond die hij „het symbool van de een heid der Katholieke Kerk in Polen" noemde. Hij verzocht alle katholieken trouw te blijven aan de leer van de Katholieke Kerk en „gemeenschap pelijk de weg naar God te gaan." „Ik ben geen politicus, geen di plomaat en geen reformist", ver klaarde Mgr. Wyszynski, „ik ben een apostel van Jezus Christus." De Aartsbisschop schreef, dat er na de dood van Kardinaal Hlond, die gevochten had voor de bescher ming van de rechten van de Kerk en Haar leer, een golf van onrust door de katholieke bevolking van Polen was gegaan. Thans brak er voor de Kerk een nieuw tijdperk aan. Mr. Wyszynski drong er bij alle Polen op aan, om van Warschau „een hoofdstad van vrede en kracht" te maken. Wyszynski vermeed alle recht- streekse critiek op de overwegend communistische regering van War schau, die herhaaldelijk het doelwit van de herderlijke brieven van Kar dinaal Hlond is geweest. TUMULT IN DE ITALIAANSE SENAAT De Italiaanse communistische se nator Ottavio Pastore heeft tijdens een vraaggesprek te Rome beweerd, dat hij persoonlijk met kardinaal Mindszenty gesproken heeft, die be vestigd zou hebben, dat hij niet slecht behandeld wordt! (Hoe klopt dat met de verklaring van de Hon gaarse gezant in Parijs, dat geen enkele buitenlander bij de kardi naal zou worden toegelaten? - red.) „Vertegenwoordigers van het Hon gaarse Episcopaat" zouden volgens Reuter en U.P. aan de minister president van Hongarije hebben medegedeeld, dat zij geen enkele openlijke stap inzake het proces tegen de kardinaal (dat morgen be gint) zouden ondernemen, en „de kwestie ter beslissing aan de rege ring laten". (Wij geven dit bericht onder voorbehoud, zolang de juiste tekst van deze „mededeling" niet bekend is. - red.) Dit voorbehoud is temeer nodig, nu daaraan volgens een ander bureau, het Franse AFP, wordt toegevoegd, dat men in offi ciële kringen zeer ingenomen is met deze houding van het Episcopaat en zelfs oordeelt, dat „de mogelijkheid om tot een overeenkomst te geraken tussen Kerk en Staat, aanmerkelijk toegenomen is". Dit is nl. volkomen in strijd m*it alle officiële kerke lijke uitlatingen terzake, ook van het Vaticaan! De „minder stroeve houding van het Episcopaat zou de beslissing van het gerecht kunnen beïnvloeden", wordt volgens AFP ook nog gezegd, waaruit dan in elk geval zou blij ken, dat de volksrechtbank haar recht spreken afhankelijk stelt van een of ander kerkelijk-politiek inzicht! De Italiaanse Senaat was Dinsdag avond gedurende ongeveer een half uur een beeld van wilde tonelen. Dit begon, nadat de christen-demo cratische senator Umberto Merlin kardinaal Mindszenty had geprezen als „de verdediger van de vrijheid". De communistische senatoren sprongen onmiddellijk op en schreeuwden, dat de kardinaal „een verrader en zwarthandelaar" was. De wachters slaagden er in te verhinderen, dat de senatoren slaags geraakten, waarna de orde werd hersteld. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: RUSTIG HELDER WEER! Weinig bewolking, droog weer, zwakke wind. In de nacht en vroege ochtend lichte en vooral in het zuid-oosten van het land op vele plaatsen matige vorst; in de namiddag temperatuur iets boven het vriespunt. I (Van onze parlementair redacteur) DE BESLISSING van de Veilig heidsraad met betrekking tot In donesië heeft een crisis teweeg gebracht in het kabinet, zo ver namen wjj Dinsdag in welinge lichte Haagse politieke kringen. Tijdens de ochtenduren van gis teren bestond in deze kringen de verwachting, dat de regering nog in de loop van de dag zou aftre den. Deze verwachting werd echter niet bewaarheid, hetgeen de hoop deed herleven, dat het ergste wellicht nog zou kunnen worden vermeden. Heden of uiterlijk morgen echter wordt hierover opheldering verkre gen. Bedoelde ontwikkeling was ook voor, de best ingelichte poli tieke kringen een volkomen ver rassing. De indruk was immers al gemeen, dat Nederland door de be slissing van de Veiligheidsraad weliswaar in een vrij netelige po sitie was komen te verkeren, maar dat zowel bij volk als bij regering geen aarzeling bestond over de ge dragslijn, welke ten overstaan hier van dient te worden gevolgd. De Nederlandse vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad, Dr. van Royen, had deze gedragslijn reeds kenbaar gemaakt, nl„ dat aan de resolutie slechts uitvoering zou worden gegeven „in zoverre zulks met de Nederlandse souvereiniteit zou zijn overeen te stemmen". Twee dagen nadat Dr. van Royen dit standpunt had verdedigd, is de Regering evenwel, onder de in druk van het in de Veiligheidsraad gevallen besluit, tot een geheel an dere opvatting gaan overhellen. Tijdens haar bijeenkomst van Zon dag aanvaardde het merendeel der ministers, o..a de vertegenwoordi gers van de P.v.d.A. en ook enkele katholieke ministers, het plan om de tot dusverre gevolgde koers ra dicaal te wijzigen. Deze ommekeer zou tot consequentie hebben zo deelde men ons mede dat Neder land de verantwoordelijkheid t.a.v. Indonesië reeds thans overdraagt aan Indonesië zelf. Minister Sassen, een der krach tigste verdedigers in het kabinet van een straffe vastberaden poli tiek, was wegens ziekte niet in staat de kabinetszitting van Zondag bij te wonen. Men heeft de indruk, dat hij zich zeer krachtig tegen deze gang van zaken heeft verzet, zodat het die dag niet tot een be slissing is gekomen. Wanneer het kabinet bij de Zondag geformuleerde plannen blijft, is de waarschijnlijkheid groot, dat de Minister van Over zeese Gebiedsdelen hieruit de consequenties zal trekken. Haagse politieke kringen had den Dinsdagmorgen de indruk, dat de crisis acuut was en in de loop van de dag naar buiten zou treden. Dat dit niet gebeurde, is Dinsdag avond. beschouwd als een reden tot enige hoop, dat een ernstige ont- Schiet nu een beetje op, meneer de fotograaf Wij hebben nog heel wat te bespreken vóór de keurmeester komt". Max, de mastiff, en zijn kleine meesteres Margaret wachten tot zij aan de beurt zijn voor de jury te verschijnen wikkeling alsnog zou kunnen wor den vermeden. Is dit laatste niet het geval, dan zal men uiterlijk Donderdag, wanneer de begroting van Overzeese Gebiedsdelen in de Kamer wordt behandeld, weten waar men aan toe is. Deze „volte-face" der regering als hierboven aangeduid, zou vrij wel zeker een afwijzende houding ontmoeten bij de meerderheid van de Tweede Kamer. Immers door de souvereiniteit onmiddellijk aan Indonesië over te dragen, geeft Nederland niet enkel zijn rechts grond prijs, maar loopt tevens een zeer groot risico, dat van een Ko ninklijke Unie met Indonesië niets terecht zou komen en dat betekent het failliet der gehele, met zoveel zorg, geduld en offers opgebouwde politiek der laatste drie jaar. In de kringen van de Tweede Kamer-fractie der K.V.P. toonde men zich reeds gisteren zeer be zorgd en uitermate teleurgesteld over deze totaal onverwachte ont wikkeling. Men sprak van een „door de knieën gaan" der regering, die het op het kritieke moment blijk baar aan eensgezindheid en vastbe radenheid heeft ontbroken. Van andere zijde vernemen wjj uit Den Haas, dat de indruk in de fractie van de KVP niet zo pessimistisch geweest kan zijn. Een andere zegsman, die in be voegde kringen niet onbekend is, meende ons te kunnen verzekeren dat 't vrijwel onaannemelijk is te zeggen, dat de andere katholieke ministers mr. Sassen alleen zouden laten staan. De eis van de Veiligheidsraad inzake de nieuwe commissie is voor het gehele kabinet stellig onaan vaardbaar en blijft dat. Indien de regering bereid zou zijn tot mate riële concessies ten opzichte van de resolutie, zou dit zeker niet zijn uit vrees voor de Veiligheidsraad, maar zou kunnen worden verondersteld, dat hier meer sprake is van druk vanwege het binnenlandse front, waarmee dan de oppositie van de Partij van de Arbeid bedoeld zou zijn. De linkervleugel in deze partij onder aanvoering van ir. Vos en prof. Schermerhorn, heeft van de gelegenheid, dat dr. Drees en Koos Vorrink afwezig waren, blijkbaar gebruik gemaakt, om met meer driestheid op te treden, terwijl de houding van het NVV niet meer zo vastberaden zou zijn, als tot nog toe Hóe dan ook, w'ij zullen morgen meer weten! BUDAPEST 1 Februari (A.P.). De Republiek Hongarije is van daag, juist drie jaar na de procla matie van Hongarije tot republiek, een „volksrepubliek" geworden. Het Onafhankelijk Nationaal Front is herdoopt in „het Onafhankelijk Volksfront". In een formele bekendmaking werd meegedeeld, dat een nieuwe grondwet zal worden opgesteld. De plaatsvervangende premier Matyas Rakosi, leider van de communisten, zal voorzitter zijn van de Opperste Raad van het Onafhankelijk Volks front, dat vanmorgen door Rakosi in een rede werd geproclameerd. In de Scheveningse vishallen is Dinsdagochtend ter gelegenheid van het feit, dat de verdeling van zeevis onder de handelaren is opgeheven en de prijzen zijn vrijgegeven, het gehate vis- verdelingsboek door de verheugde vissers en handelaren ter aarde besteld. Onder gejubel dragen de met feestneuzen ge tooide doodgravers het verdelingsboek ten grave DEN HAAG (A. P.) De Nederlandse regering overweegt een plan tot onmiddellijke op richting van een Indonesische Federatie, die genoemd zou worden ,,de republiek van de Verenigde Staten van Indone sië", aldus werd Dinsdagavond van betrouwbare zijde te Den Haag medegedeeld. Het nieuwe plan zal een be langrijke wijziging in de Indo nesische politiek brengen, in zoverre, dat het de interim periode, die oorspronkelijk in het regeringsprogramma een factor vormde, overslaat. Leiders van de onlangs op Java en Sumatra bezette ge bieden van de Republiek zou den uitgenodigd worden deel te nemen als een van de consti tuerende staten van de Fede ratie. Tenzij er iets tussen zou komen, wordt verwacht, dat het plan heden, Woensdag, te Batavia door Dr. Beel, de Hoge Vertegenwoordiger, bekend zal worden gemaakt. Van officiële zijde te Den Haag wordt heden mede ge deeld, dat de inhoud van be richten, afkomstig van buiten landse persbureaux over in grijpende wijzigingen in de PRAAG, 2 Febr. (A.F.P.) Het hoofdbestuur der Katholieke Volks partij in Tsjecho-Slowakije heeft besloten de partij te „zuiveren". Alle leden zullen een nieuwe aan vraag tot lidmaatschap moeten on dertekenen. Voor de aflevering der nieuwe kaarten zal een streng on derzoek worden ingesteld en de aanvragers zullen onder meer hun welwillende houding ten opzichte van het communisme moeten „be vestigen" in plaats van te trachten de ideologische verschillen nog te vergroten. WEINIG ANIMO TOT REGISTRATIE BATAVIA, 1 Febr. (Aneta) Het hoofd van het Informatie bureau van het Rode Kruis, die na een bezoek van een maand aan de nieuw bezette gebieden op Java, te Batavia is teruggekeerd, heeft medegedeeld, dat ondanks herhaalde oproepen in de grote steden om zich te laten registre ren, de animo onder de Europea nen hiertoe niet groot is ge bleken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat er ln de nieuwe gebieden op Java meer Nederlanders zjjn dan door de republiek oorspronkelijk zijn opgegeven, aangezien de repu bliek ieder, die een Indonesische naam had of opgaf, als niet-Euro- peaan beschouwde, waardoor alle Europese meisjes, die met Indone siërs zijn gehuwd, tot de niet- Europeanen werden gerekend. Het hoofd van het Informatiebureau schatte het aantal Europeanen te Djokja op 2000, terwijl het volgens de republiek 250 bedroeg. Ook te Solo zijn meer Europeanen dan de republiek had opgegeven. Voor evacuatie geven zich in hoofdzaak Chinezen op en personen, die vroe ger in overheidsdienst waren. Van de 2000 als vermist opgegeven per sonen is bij onderzoek in de grote steden, er nog geen enkele terug gevonden. (Van onze parlementaire redacteur) Dertien duizend Griekse kinderen zijn in gevangenschap weggevoerd en dat geschiedt door landen, die deze conventies toch mede onder tekend hebben. De Kerk van Oost- Europa wordt vervolgd. Het geval Mindszenty staat niet alleen. De arrestatie van de Lutherse bisschop Ornas in Hongarije wordt door de communistische machthebbers toe gegeven, maar de Kerk is vrij, zegt men. Hier worden fundamentele mensenrechten aangetast en daarte gen protesteren wij. De heer Serrarens diende tenslot te een motie in, waarin geprotes teerd wordt tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en te gen iedere aanslag op de vrijheid van godsdienst en geweten. Deze motie was mede ondertekend door leden van de PvdA, de CH en de WD. Men vraagt zich af waarom de AR zich niet mede achter dit protest geschaard hebben. Bij de behandeling van „Buiten landse Zaken" is het de gewoonte de extra verlichting te ontsteken, de diplomaten, die deze geste moe ten waarderen, plegen er echter meestal niet te zijn. Wij zagen deze avond slechts enkele vertegenwoor digers van de Chinese legatie. Zo heel veel hebben de diplomaten ook niet gemist. Het die middag geno men besluit om de Indonesische kwestie nog buiten beschouwing te laten, had het te houden debat al bij voorbaat wat vleugellam ge maakt. De minister van „Buiten landse Zaken" kon nu volstaan met naar breed opgezette bespiege lingen te luisteren, die men ook in kranten en tijdschriften kan lezen en die hij zonder meer volledig kon onderschrijven. Zijn persoon ont- moette waardering en voldoening, de heer Serrarens zei heel aardig, dat men ook niet door had kunnen gaan met steeds maar het departe ment af te romen, er zou uiteinde lijk slechts taptemelk overblijven! Van modernisering en democrati sering van het departement is nog niet veel kunnen komen. De heer Burger (PvdA.) herinnerde de mi nister in dit verband nog eens aan een uitspraak van het Kamerlid Stikker. De heer Schmal (c.h.) vroeg zich af of er ook wel veel van zou terecht komen. Voorlopig zag hij de bezem nog niet in de mast. Ik zie die bezem ook liever in de hand!, voegde de heer Serra rens daaraan toe. De zelfde spreker deed de goede suggestie dat diplo matieke figuren, wanneer zij in ons land vertoeven, contact moeten zoeken met politieke persoonlijk heden. Het contact van de minister met de Kamer was maar zo zo ge weest. Over de erkenning van Israël, het Ruhr-statuut enz., weten wij evenveel als iedere kranten lezer, aldus de heer Serrarens. De heer Ruygers (PvdA.) behan delde vooral het Duitse vraagstuk. Hij wilde dat positief aanpakken. Wanneer men er toe had kunnen besluiten om alle basisindustriën onder- internationale controle te plaatsen, dan zou dat een grotere stap vooruit zijn geweest dan de nu tot stand gekomen Ruhrover- eenkomst. Met de heer Schmal in formeerde hij naar de grenscorrec ties en ook was de heer Ruygers van mening, dat de Benelux recht had op een plaats in de militaire veiligheidsraad voor Duitsland. Was het waar dat België opnieuw de kanalenkwestie ter sprake wilde brengen? Alle sprekers toonden zich voorts voorstanders van het federalisme. De heer Weiter vroeg of al eens geprobeerd was een be langengemeenschap te sluiten met Frankrijk en Engeland. Ook zijn gedachten gingen uit naar de ge vangen kardinaal, de motie Serra rens had zijn instemming. De laat ste spreker, de heer Gerbrandy, brak zijn rede circa half één af. Nederlandse politiek ten aan zien van Indonesië ten enen male onjuist is. Er is nimmer sprake geweest van een door dë Nederlandse re gering gevoerde „steriele politiek van passieve weerstand ten aan zien van de Veiligheidsraad", zo als men uit een van deze buiten landse berichten zou kunnen lezen. Verwezen zij naar de duide lijke verklaringen van dr. van Royen in de Veiligheidsraad tij dens het debat over de inmiddels door de Raad aangenomen en voor Nederland op bepaalde pun ten onaanvaardbare en onuit voerbare resolutie, afdoende is gebleken, dai Federaal Indonesië en Nederland tezamen een con structieve politiek hebben kunnen uitstippelen. Met grote aandacht volgt men in Den Haag de be langwekkende activiteiten te Ba tavia niet het minst in Indone sische kringen om tot snelle verwezenlijking te komen van de nieuwe rechtsorde tussen Neder land en geheel Indonesië. Gedeel telijke overdracht van Nederland se souvereiniteit aan de Veilig heidsraad, waarvoor volgens pers stemmen in Indonesië van Fede rale zijde beduchtheid zou be staan, is niet en wordt niet over wogen. Van welingelichte zijde ver neemt de New York Times dat de minister van Buitenlandse Zaken der vijf westelijke mogendheden, die Donderdag en Vrijdag bijeen zijn geweest, overeengekomen zijn, zich te verzetten tegen enig voorstel om in verband met de In donesische kwestie tegen Neder land sancties te nemen. Naar ver luidt zouden zij een afwachtende houding aannemen en zien, hoe de toestand met betrekking tot Indonesië zich ontwikkelt. De ministers zouden ieder voor zich sterk tegen het toepassen van sancties zijn, omdat daardoor de Westerse Unie en het Atlantisch Pact in gevaar zouden worden ge bracht. (L. S.) DSe Krant leent zich bij uitstek tot het bespreken van al lerlei zaken, die men graag eens uit de doeken wil zien gedaan en waarover men van verschillende kanten de meningen wil horen. Ook hier geldt weer: zoveel hoofden, zoveel zinnen en het zal meer dan eens voorkomen, dat men de me ning van de krant, of van degenen, die iets via de krant te berde wil len brengen, niet kan delen. Het is goed, als men daarvan blijk geeft. Minder te appreciëren valt het ech ter, als men zijn afkeuring, want daar gaat het meestal om, in de vorm van anonyme briefjes ter kennis van de redactie brengt. Het is trouwens een ongezonde gewoon te, want men bereikt er niets mede, deze briefjes komen meestal in de prullemand terecht en de schrijve" maakt zich nodeloos kwaad. Wie deze methode heeft uitgevonden weten wij niet, het is echter zeker geen verstandig mens geweest. Het euvel van het anonym geschrijf neemt, ook onze collega's erva-en dat, langzamerhand weer toe. Laten wij er niet aan mee doen, het haalt niets uit en nie mand wordt er maar iets wijzer van. (Sm.) Reeds eehler, n.l. in zijn Nieuwjaarsboodschap, had Mgr. Huibers, de Bisschop van Haarlem, de gelovigen gewezen op de felle vervolging, welke de H. Kerk op vele plaatsen te verduren heeft. Daarom spoorde hij zijn diocesanen aan, veel te bidden, zowel voor het behoud van de Kerk, als voor haar vervolgers, en hij schreef voor, dat Mis het gebed tegen het geweld der der kerkvervolgers zou worden in- tot het a.s. Paasfeest in iedere H. gevoegd. In zijn jongste herderlijke brief spoort de Eisschop aan tot 'n vurige gebed tot de H. Maagd, tij dens de z.g. Lourdesnovene, welke heden begint en duurt tot het feest van Maria van Lourdes op 11 Fe- burari a.s. De bijzondere voor spraak van Maria is nodig in deze dagen van kerkvervolging. „Heel de wereld verkeert in onrust', schrijft Mgr. Huibers, de Kerk Ie op vele plaatsen ten prooi aan de allerzwaarste beproevingen en gru welijke vervolgingen en, laten wfj het toch willen zien, „een steeds veldwinnend engeloof bedreigt, en steeds meer nabij, ook onze eigen katholieke gezinnen en instellin gen." Laat dit woord ons ter harte gaan. En laten wij in het bijzonder in deze dagen, nu morgen het schandelijke „proces" tegen Kardi naal Mindszenty in Boedapest be gint, bidden voor de Kerk, vooral voor de kerk in Hongarije, voor de zwaar-beproefde Primaat van dat zwaar-beproefde land, voor „allen, die vervolging lijden om de gerechtigheid", voor de vervolgden en voor de rampzalige vervolgers! Albanese lucntarweerbatterpen oefenden met scherp, toen een K.L.M.-vliegtuig met experts van het Internationale Hof van Justi tie aan boord, uit Tirana vertrok. Aldus werd van betrouwbare zijde medegedeeld na terugkeer van de missie in Den Haag. Het vliegtuig werd niet geraakt. Het schieten zou als „vaardigheids- proef" zpn bedoeld. De experts waren naar Joego-SIavië en Al banië gezonden om een onderzoek in te stellen in verband met het Brits-Italiaans geschil, voortvloei ende uit het leggen van mijnen in de Albanese wateren. De Noorse minister van buiten landse zaken, Lange, heeft aan de Sovjet-Ambassadeur te Oslo, Afa- nasief, het antwoord overhandigd op de Russische Nota, waarin om verduidelijking wordt gevraagd van het Noorse standpunt ten aanzien van een te sluiten Noörd- Atlantisch Pact. In haar antwoord zegt de Noorse regering, dat het een natuurlijke zaak is voor Noorwegen als zeevarende mo gendheid. die aan de Atlantische Oceaan ligt, de voorwaarden te onderzoeken tot een mogelijke deelneming aan een Atlantisch Pact. De nota die, aldus Reuter, in ver zoenende termen is gesteld, ver klaart de gelegenheid toe te jui chen, dat Noorwegen zijn opvattin gen over de veiligheidsproblemen aan de Sowjet-regering kan mede delen. Noorwegen had gehoopt, dat de V. N. sterk genoeg zouden zijn vrede en veiligheid te verzekeren. Deze hoop was echter niet vervuld. Noorwegen moest daarom naar re gionale beveiliging uitzien in het kader der V. N. Aangezien de jong ste Scandinavische besprekingen mislukt waren was het voor Noor wegen nodig geworden de voor waarden te onderzoeken tot het deelnemen aan een regionaal vei ligheidssysteem waaraan aan de Atlantische Oceaan gelegen landen deelnamen. Genoemde regionale overeenkom sten zijn volgens de Noorse regering geheel in overeenstemming met het doel van het handvest der V. N. agressie te voorkomen, zo vervolgt de nota. Hierin worden dergelijke regionale overeenkomsten ter ver hoging der veiligheid nagestreefd. De Noorse regering zal nooit een overeenkomst sluiten volgens welke zij verplicht zal worden militaire bases open te stellen voor buitenlandse strijciKracnten, zolang Noorwegen niet aangeval len wordt of blootgesteld aan be dreiging met een aanval. „Noorwegen en Rusland hebben sinds onheugelijke tijden zij aan zij vreedzaam als buren geleefd en de Noorse regering is ervan overtuigd, dat de Sowjet-regering op de hoog te is van de ongebroken traditie van ons land; te werken voor de vrede en vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden met alle vredelievende landen", zo besluit de nota.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1