ZN. j Nieuuu Amerika wijst Stalin's aanbod de hand van Het „proces" tegen Kardinaal Mindszenty in Boedapest begonnen Binnen dertig jaar zal het heter zijn Zwarte dag voor de mensheid Rusland1s houding geeft weinig reden tot vertrouwen erichten J EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Stalin's „vredesoffensief' mislukt Donderdag 3 Februari 1949 44e Jaargang No. 11479 „Zuivering" en Russische hulpT Indonesië Kard. Mindszenty Kroniek en Kritiek in de rechtszaal Vierde bon voor sinaasappelen Politiek ten opzichte van Indonesië Telegram van B.F.O. aan Soekarno c.s. Op hol Eerste Vrijdag 1 Februari. 40 ring; 178 gelde- handel goed; 79 900, handel kalm; handel matig; handel matig; ren f 4080, han- jiggen f 40—72.50, schapen I 5895, 4, handel kalm; f 2075, handel f 275580, handel 2700 oude kip- tte en rode) f 2.75 200 hennen f 4.50 1700 jonge hanen 2.60 per kg; 200 per st.; 200 konij- 20 ganzen f 114 1 Febr. 4500 Bevelanders 5.20; .50; Koopmans bl. ieten 66.50; 9000 50—10.30; 1500 kg ,70; 2000 kg groene 2500 kg witte kool boerenkool 1012; 31—44; 2000 kg 10.000 kg uien 7.80- 'OUDE 2 Febr. kool 10.70—11.70; al 9—9.90; 68.000 kg 000 kg groene kool D00 kg uien 7.80 en I 6,50; 15,000 kg 0. 1 Febr. 700 kg 13.200 kg '»"itte kg rode kool 10.70- gele ko->l 99 60; otc maat 7,80' gew 6.80. nep 5.70—6.50. I 6.50—6.60; TI -1.30 30—32; II 24—26; 6.50; III 5.70; IV IEN, 1 Febr. kool 8—19.40; 9500 40: 53.000 kg rode )0 kg peen II 6.50; 5EN, 2 Febr. 700 9.50—18; 4800 kg 25.500 kg rode ïuari. Veemarkt. 5; 12 nuchtere kal- ~r IJKE STAND Geboren; Gerardus N. P. de Woli en Dirk Kok, 23 jaar aretha Rot, 22 jaar. Illllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiK 5LAAPKAMER- r. o. spiralen, 1- en 2-pers. bedden geven is scherp ge- N IS PRETTIG !LD BESPAREN et eigen be- jj l Nederland DEN HELDER j ilering =S den - Dekens g Postgiro 256820 jj iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiii unieke program- kGAVONDTREIN nd, onweerstaan- TEN en VAN 'T e- FANTASIO, vn; 2 CORITA'S 1BEL, dwaasheid y Woodson, Ted- Bob Bleyenberg, LE en de „TUIN- van de bekende R. rs; Firma Lender ids beste artisten f2.50. br. dag v. 111 u. in de Tonio ir het ebben tama, Duitse rt om ïgrijpt srpers Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maana. Inclusief Incasso Advertentle-tariet per editie 16 et per m.m., minimum f2.50, In alle edities 26 cl per m.m., minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp 50 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting Directeur E. M Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M P Janssen, Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank HET Buiten God is veilig t nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 yANDAAG, DONDERDAG, begint in Budapest- het „proces" tegen Zijne Eminentie Kardinaal Mindszenty. Het is een zwarte dag voor de mensheid, voor de christelijke beschaving, voor de Heilige Moederkerk, die vervolging lijdt om de gerech tigheid en slechts mag hopen op de medewerking van alle christenen der wereld, door een vurig gebed, zolang de aardse politieke machten menen, dat zij ook in deze zaak niet anders kunnen doen, dan hun toevlucht nemen tot formele argumen ten en uitvluchten. De Hongaarse regering heeft tal van veilig heidsmaatregelen getroffen, een grote politiemacht is samen getrokken en om nog eens te bewijzen, dat het hier een bin nenlandse aangelegenheid betreft, heeft de Russische politieke politie het onderzoek tegen de kardinaal verder in handen genomen! Van Vaticaanse zijde is het pro ces tegen kardinaal Mindszenty bestempeld als „de grootste bele diging van de Rooms-Katholieke Kerk sedert de deportatie van Paus Pius de zevende (door Na poleon Bonaparte)" „Dit proces doet denken aan de haat van het Sanhedrin, de spot van Herodes en de onrechtvaar digheid van Pilatus", aldus de verklaring. De „Osservatore Ro mano" schrijft, dat niet Mindszen ty doch zijn rechters terecht zul len staan. NIEUWE ASPECTEN zonder tal zijn er in het probleem Indone sië. Reeds eerder wezen wij er op, dat de actie van de zijde der Ver. Naties als het ware een stoken in het Indonesische gezin betekent. Die V.N.-actie, geformuleerd in- de befaamde resolutie van de Veilig heidsraad, schijnt als het Ware over te gaan tot een soort agitatie, gelet ook op de brutaliteiten van de Australische heer Critchly, die al enige malen bij de Nederlandse de legatie in Batavia heeft aangeklopt met de vraag, hoe het er nu eigen lijk mee staat. Hij heeft telkenmale nul op het request gekregen, en dit prompt telkens aan de Veiligheids raad doorgegeven. Maar de heer Critchly weet, evengoed als de hele wereld, dat Nederland met de nieu we bevoegdheden van deze com missie niets te maken heeft en deze niet en nooit zal aanvaarden. En ziehier nu een van de facto ren, die weer de verwarring ver groten en een goede oplossing ver tragen; in de kringen der Indone siërs^ de z.g. federalisten vooral, schijnt men de indruk te hebben, dat Nederland de nieuwe bevoegd heden van de V.N.-commissie wel aanvaardt en dus (want dat zou daar het noodzakelijke gevolg van zijn) een deel van de souvereiniteit aan deze Commissie, d.w.z. aan de Veiligheidsraad, dus aan de V.N., overdraagt. Dit is volkomen onjuist. Nederland denkt daar niet aan en zal dat nooit doen. Waar wél sprake van is, dat is van een vervroegde overdracht van de toegezegde souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië. Dit plan werd gisteren medegedeeld in een beschouwing van onze parle mentaire redacteur en een officiële tegenspraak daaromtrent liet we ten, dat die berichten voorbarig zijn. Dit betekent in de gebruikelij ke officiële taal geen ontken ning, er is dus wel degelijk in die geest iets aan de hand, en dat is begrijpelijk ook als men let op de ook in verschillende Nederlandse dagbladen geuite wens, dat Neder land zijn plannen snel en. duidelijk zal omschrijven. Waarbij dan wel een beetje vergeten wordt, dat het juist de onrechtmatige bemoeienis van de Veiligheidsraad geweest is, die bespoediging van een concrete oplossing een spaak in het wiel stak. Ook eerder is voorts al gebleken, dat het zwaartepunt van het pro ces der nieuwe rechts-orde-vorming meer in Indië gelegen is, waarbij het vooral gaat om het antwoord op de vraag hoe die Verenigde Sta ten van Indonesië thans zullen worden ingelicht. Daarbij speelt uiteraard de kwestie van de Repu bliek een rol. Hoe zal zij georgani seerd worden en wie zullen de lei ders zijn, tot het moment, waarop de bevolking van de Republiek op rechtmatige democratische wijze door middel van de stembus zal spreken. In de keuze van de nieuwe voor lopige republikeinse leiders spreekt ook Nederland een woordje mee. Want de Republiek, hoe daarbij ge organiseerd, zal deel moeten uit maken van de V.S.I., die allerspoe digst de souvereiniteit van Ne derland overgedragen zullen krijgen en die, met Nederland, Su riname en de Antillen de reële Ne derlandsIndonesische Unie zul len vormen. Dit is de politieke lijn van Neder land geweest, eigenlijk sinds de Ko ninklijke rede van 1942, meer con creet sinds het program van Ling- gadjati en wij zien geen enkele reden, waarom Nederland van deze politieke lijn zou afwijken. De politie en de rode troepen zijn begonnen met de „zuivering" in Boedapest en in andere steden. Ongeveer 2000 personen zijn, ver dacht van activiteit tegen de re gering, naar de concentratiekam pen in oostelijk Hongarije ge transporteerd. Drie „waarnemers" van de pa triarch van Moskou, Alexei, die het proces zullen bijwonen, zijn door Matyas Hakosi, de vice-eer- ste minister, ontvangen. Wij ont vingen eveneens bericht van de aankomst van Yudin, de hoofdre dacteur van het blad van de Ko- minform. Talrijke journalisten uit de Sovjet-Unie en uit de satellie ten staten zijn uitgenodigd. Wij vernemen voorts, dat van nu af de politieke zaakgelastigden van de Sovjetregering het onder zoek hebben overgenomen in het proces tegen de Kardinaal. Hier voor is een groep van 400 beamb ten van de Russische politieke po litie in Boedapest aangekomen. Deze agenten zijn op verzoek van Rakosi naar Hongarije gezonden ter versterking van de Hongaarse politieke politie, daar Rakosi van mening was, dat de Hongaarse po litie niet sterk genoeg was voor de campagne tegen Kardinaal Mindszenty en de „algehele liqui datie van de katholieke reactie". In Hongarije verwacht men thans het verbod van de katho lieke „Democratische Volkspartij" en de vernietiging van hetgeen nog van de katholieke pers is overgebleven. Over degenen, die verantwoorde lijk zijn voor het proces tegen Josef, kardinaal Mindszenty, zal de zwaarste straf worden uitge sproken, die de katholieke kerk kent, n.I. de excommunicatie, meldt A.P. uit Vaticaanstad. Op 28 December heeft de con gregatie van het consistorie for meel gedecreteerd, dat allen, die rechtstreeks of indirect hij de arrestatie van de primaat van Hongarije betrokken zijn, in de kerkelijke ban zullen worden ge daan. Mgr. Innitzer, de aartsbisschop van Wenen, heeft openlijk de me dedeling in het geelboek der Hon gaarse regering tegengesproken, dat kardinaal Mindszenty in Maart 1948 in een schrijven aan Washing ton melding heeft gemaakt van een onderhoud, dat hij in November '47 met de Paus zou hebben gehad en tijdens hetwelk een plan om de kroon van St. Stephanus tot „hei lige relikwie" te doen verklaren in overweging zou zijn genomen. Mgr. Innitzer heeft zijn verklgring gedaan tijdens een plechtigheid in de St. Stephanuskathedraal ter intentie van kardinaal Mindszenty. Duizenden mensen verdrongen zich Woensdag in de beroemde ka thedraal van de H. Stephanus in Wenen om een speciale mis bij te wonen voor kardinaal Mindszenty. Naar verluidt zullen minstens zes tot zeven andere personen tegelijk met de kardinaal terecht staan, on der wie de privé-secretaris van de kardinaal, dr. Andreas Zakar. Behalve de kardinaal en zijn se cretaris zijn, in deze zaak, nog 12 personen gearresteerd, onder wie verscheidene functionarissen van de Hongaarse katholieke actie. Degenen, die Donderdag terecht zullen staan, worden beschuldigd van „spionnage en samenzwering tegen de Hongaarse republiek voor de restauratie van de Habsburgse monarchie in centraal Europa na een eventuele derde wereldoorlog.' Voorts worden de kardinaal en anderen beschuldigd van zwarte handel in buitenlandse valuta". Stephen Koczak. tweede secreta ris van de Amerikaanse legatie te Boedapest, die er in het geelboek van de Hongaarse regering van be schuldigd is bij de zaak tegen kar dinaal Mindszenty betrokken te zijn, heeft 48 uur de tijd gekregen om Hongarije te verlaten, aldus werd. Woensdagavond vernomen. Istvan Barankovics, oppositie leider in het Hongaarse parlement, is na uit Hongarije te zijn gevlucht, te Wenen aangekomen. Hij ver klaarde, dat hij zijn katholieke volksdemocratische partij had ont bonden, omdat hij zijn principes liever niet in gevaar wilde brengen. De Hongaarse vice-premier, Ra kosi, deelde Barankovics verleden week Woensdag mede, dat het ont binden van de partij slechts kon worden toegestaan, indien hij een verklaring uitgaf, dat de houding van 't Vaticaan in de zaak Minds zenty het de partijleden onmogelijk had gemaakt goede katholieken en goede Hongaren te zijn!! De „Wiener Kurier", het blad van de Amerikaanse troepen, zegt dat Dinsdagavond tijdens de door de Hongaarse politieke vertegen woordiging te Weneh gehouden plechtigheid in het „Hongaarse col lege" ter gelegenheid van de derde verjaardag van de stichting van de republiek, pamfletten zijn rondge gaan, ondertekend door „de Hon gaarse vrije jeugd". Zij bevatten 'n protest tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en de eis, dat Matthias Rakosi, Zeitan Vas, Ernoe Geroe en Minaly Arkas voor een internationale rechtbank zul len worden gedaagd! Vqftig leden van het Britse par- DIJ de Kon. Hand-Tapijtknoperij „Kinheim" in Beverwijk heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina opdracht gegeven tot het vervaardigen van een tapijt, dat een oppervlakte van 2x3 vierkante meter krijgt en bestemd is voor één der particuliere vertrekken van de Prinses. Volgens de klassieke Oosterse techniek worden de draden van ver schillende kleur door vaardige vrouwenhanden samengeknoopt tot een Yoroghan-patroon. Per vierkante meter moeten 80.000 knopen worden gelegd, zodat het tapijt in totaal bijna een half millioen knopen zal bevatten. Over ongeveer drie weken hoopt men het kleed te kunnen afleveren. Twee van de vier meisjes, die reeds meer dan een half jaar aan de vpltooiing werken, aan de weefstoel lement van verschillende partijen en godsdienstige overtuiging zijn Woensdagavond in het Lagerhuis bijeengekomen om protest uit te brengen tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en andere kerkelijke leiders in Hongarije. Van verschillende zijden in het Britse Lagerhuis zijn voorstellen gedaan formeel te protesteren te gen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty. Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde echter, dat men na ernstige over wegingen tot de slotsom gekomen was, dat het de Kardinaal geen goed zou doen een formeel protest in te dienen. De Britse regering had reeds blijk gegeven van haar afkeuring, die zij gemeen had met de grote meerderheid van het Brit se volk. Canada heeft een „krachtig pro test" gezonden aan de Hongaarse regering terzake van de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en ande- VVEERS VERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: HELDER VRIESWEER! Voor het Noord-westen van het land: droog weer met wei. nig bewolking. Zwakke en langs de kust tijdelijk matige Zuid-westelijke wind. Des nachts lichte vorst, behalve dicht bij de kust. In de mid dag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt. Voor het Zuid-Oosten van het land: Droog weer met weinig bewolking en weinig wind. 's Nachts matige vorst. In de middag temperatuur iets boven het vriespunt. QEAN ACHESON, de Amerikaansche minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren het aanbod van Stalin ter bespreking van een Vredes-pact met president Truman, verworpen. In zijn verklaring, die Acheson op een persconferentie aflegde, zeide de minister onder meer, dat de regering van de Verenigde Sta ten met geen enkel land, welke aangelegenheid ook, zal be spreken, welke van direct belang is voor andere landen zonder de rechtstreekse deelneming van die andere landen President Truman is, zo ging Acheson verder, niet geïnteresseerd in een ontmoeting met maarschalk Stalin met als doel de publicatie van een „vredes"-verdrag omdat de V.S. in het UNO-handvest reeds de belofte tot vrede hebben afgelegd. Acheson verklaarde dat Stalin geen feitelijke punten voor een Russisch-Amerikaanse regeling had genoemd en dat geschillen tussen oost en west door bemiddeling der Ver. Naties of andere bestaande lichamen dienen te worden opgelost. Acheson zei voorts dat de V. S. nooit met de bezorgdheid die er in de wereld t.a.v. van vrede bestaat zullen sollen als middel voor „in ternationaal politiek gemanoeu vreer". Volgens Acheson „impliceert" Stalin in zijn antwoord op de vra gen van de Amerikaanse correspon dent, dat president Truman voor de vierde maal de halve wereld zou over trekken om met. maarschalk Stalin een zaak te bespreken die van zo groot belang is dat nauw keurige omschrijving niet eens mo gelijk zou zijn. Wat betreft Stalin's bewering dat Rusland „vanzenspreKencï met de V. S. bij de beperking der be wapening zou samenwerken, zei Acheson, jlat de Ver. Naties dit probleem reeds drie jaar "kennen. Acheson zei dat de pogingen tot oplossing hiervan en de controle der atoomenergie door het Russische veto waren gedwarsboomd. Na belangrijke internationale kwesties aangestipt te hebben ten aanzien waarvan Rusland overeen stemming onmogelijk had gemaakt, zei Acheson met klem: Ik noem deze punten niet om een woorden strijd te winnen waarin ik niet ge ïnteresseerd ben, maar om duidelijk te maken dat andere naties geen samenwerking hebben ontvangen en weinig reden hebben te hopen op samenwerking waarover gesproken wordt in dat antwoord (Stalin's antWoord over bewapeningsbeper king). Dit is zeker waar als het heden beschouwd kan worden ais het resultaat van het verleden. „Indien ik verzekeringen *an op rechte bedoelingen zou willen geven zou ik dit zeker niet door middel van een persinterview doen", aldus Acheson. Indien een ernstig voorstel om de Berlijnse crisis te beëindigen zou worden gemaakt zouden de V. S. met andere westelijke mogendheden dit natuurlijk zorgvuldig overwégen daarbij in aanmerking nemende hun verplichtingen als bezettingsmo- gendheden. JJENJAMINO GIGLI, 's werelds grootste tenor, kwam in de Belgische hoofdstad Maurice Chevalier, 's werelds eerste cabaretier, tegen. De zanger van het grote lied nuttigde daarop samen met zijn collega van het kleine lied de lunch. Vrijdag zingt Gigli in het Amsterdamse Concertgebouw ren, welke het beschouwt als „een schending van het Hongaarse vre desverdrag, dat mede door Canada is ondertekend." De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester B. Pear son, deelde in het parlement mede, dat de Canadese ambassadeur te Washington de Hongaarse gezant aldaar heeft doen weten, dat naar het inzicht van Canada de tegen Kardinaal Mindszenty ingebrachte beschuldigingen „niet op eerbiedi ging aanspraak kunnen maken". „Dat is de diplomatieke taal voor: Wjj geloven het niet," aldus voeg de Pearson er aan toe. Canada brengt dit protest uit, aldus Pearson, nadat het niet mo gelijk geleken is tot een geza menlijk protest door de geallieer de landen, die het Hongaarse vredesverdrag ondertekenden, te komen. De aanvoer van sinaasappelen van overzee geschiedt thans in een zodanig snel tempo dat een vierde bon aangewezen kan worden. Uiterlijk 12 Februari moet het publiek de bonnen 614 en 619 Alge meen bij een handelaar in groen ten en/of fruit inleveren. Bon 614 Algemeen (voorkomende op de A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 619 Algemeen (voorko mende op de D en E-kaarten) op 1 kg. sinaasappelen. OFFICIëLE VERKLARING VAN DEN HAAG Van officiële zijde is Woensdag morgen bekend gemaakt, dat het ten enenmale onjuist is, dat de Ne- landse regering een ingrijpende wij ziging overweegt ten aanzien van haar tot nu toe in de Veiligheids raad gevoerde politiek met betrek king tot het beleid in Indonesië. Wel worden momenteel te Batavia niet het minst in Indonesische kringen belangwekkende activi teiten ontwikkeld om tot een snelle verwezenlijking te komen van de nieuwe rechtsorde tussen Neder land en geheel Indonesië. Alle berichten over een bepaald plan daarvoor zijn echter praema- tuur, daar het overleg over een alle partijen bevredigende oplossing in Indonesië en tussen Indonesië en Nederland nog in gang is. De Nederlandse regering kan daarom in dit stadium geen nadere mededelingen doen. BATAVIA, 29 Febr. (AP) Het Bijzonder Federaal" Overleg heeft president Soekarno en premier Mo hammed Hatta uitgenodigd om overleg te plegen over de kwestie van een nationale regering. In de uitnodiging werd gezegd, dat Soekarno en Hatta beschouwd zullen worden als „regeringsauto riteiten" van een republiek, waar van de status zal afhangen van de volkswil, rekening houdende met het beginsel van de gelijkheid van de deelstaten", binnen het kader van een toekomstige Ver. Staten van Indonesië. Spelend kind overreden Woensdagmiddag waren in de Knollendamstraat te Amsterdam op het trottoir een aantal kinderen aan het touwtje springen. Een van hen, het 2'/i jarig meisje C. K. is daarbij gestruikeld en voorover op de rijweg gevallen. Zij kwam onder een juist passerende vrachtauto en werd op slag gedood. Stichting van de Arbeid ten paleize H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zullen Zaterdag 5 Februari aanstaande op het paleis Soestdijk het bestuur van de Stich ting van de Arbeid ontvangen. BOEDAPEST, 3 Febr. (Reu ter). Kardinaal Josef Mindszen ty, primaat van Hongarije, trad om 9.05 uur plaatselijke tijd de rechtszaal van ,de speciale uolksrechtbank te Boedapest binnen om op beschuldiging van hoogverraad terecht te staan. Met hem worden zes 3nderen berecht. De kardinaal was gekleed in een eenvoudig zwart priestergewaad eit hij tag bleek. De president van de recht bank, Vilmos Olty, verzocht hem naar de microfoon in het midden van de zaal te gaan en naam, leeftijd en beroep te noemen. Met duidelijke stem zei de kardinaal, dat hij 29 Maart 1892 was geboren en dat zijn vaders naam Johann Pehm was. Op de vraag naar zijn beroep antwoordde hij „Prins Primaat van Hongarije, Aarstbisschop van Esztergom". Onder de andere beklaagden be vinden zich de secretaris van de Kardinaal, dr. Andreas Zakar, de katholieke professor Jusztin Bara- nayi, de vroegere katholieke hoofd redacteur dr. Laszlo Toth, en Prins Paul Eszterhazy, vóór de oorlog de rijkste landeigenaar in Hongarije. Allen worden van verraad be schuldigd. De openbare aanklager is dr. Mar ton Bodonyi. Het gerechtsgebouw wordt goed bewaakt door politie in het grijs, die met tommyguns is bewapend. In de rechtszaal zelf zijn echter geen gewapende wachten te zien. In de bank achter de beklaagden zitten zes jonge detectives in burger. Het proces begon met de voorle zing van de acte van beschuldiging. Het proces nam een sensa tionele wending toen de presi dent een brief van de Kardinaal aan de Hongaarse minister van justitie voorlas, waarin hij „toe gaf schuldig te zijn" en ver zocht de actie tegen hem te staken op voorwaarde dat hij tijdelijk zou aftreden els Prins primaat van Hongarije. Na voorlezing van de brief stond de Kardinaal op om te verklaren, dat hij de brief zelf geschreven haden uit eigen vrije wil, aldus meldt Reuter. De zitting werd toen verdaagd om het verzoek van de Kardi naal te overwegen. Ambassadeur Zaroebin te Moskou Een Sovjet-Russische functiona ris te Londen heeft verklaard, dat Georgi Zaroebin, de Russische am bassadeur te Londen op 24 Januari naar Moskou vertrokken is. Volgens buitenlandse diplomatieke kringen te Londen zou Zaroebin door Mos kou zijn ontboden. Visprijzen te Ijmuideji op en neer Woensdagmorgen daalden de vis prijzen, die door de opheffing der maxima een plotseling stijging ver toonden, aanzienlijk. De grote ka beljauw zakte van ruim f200 per 50 kg. tot f82 voor dezelfde hoe veelheid. De schelvis bleef rond de f70. (Sm.) Het „Parool hetzt tegen „de Maasbode". Dat zou ons niet behoeven aan te gaan, ware het niet, dat het citaat, waarover „Pa rool" de fiolen van zijn toorn uit stort, ons ook getroffen had in een artikel, dht voorkwam in de bladen van de combinatie der Ver. Nrd Holl. Dagbladen; wij lazen het daar in een kennelijk eigen verhaal, dat overigens wonderlijk woordelijk overeenstemde met het artikel in „de Maasbode". Maar dat laten we ook daar. Het typerende in de „Pa- rool"-toorn is, dat dit blad, het be wuste citaat als iets specifieks reactionair-katholiek voorstelt, óm dat het in „de Maasbode" staat, terwijl het precies hetzelfde voor komt in wel zes niet-katholieke bladen, die men geen onrecht aan doet, door ze neutraal-vrijzinnig- met-eên-progressief-sausje, tè noe men. Het bewuste citaat staat in een artikel over Mr. H. P. Mar- chant, die tachtig jaar wordt en die vertelt, dat hij een proces voorbe reidt om de leiding van de stich ting „de Hoge Veluwe", waar het kabinet-Schermerhorn inderdaad 'n beetje raar mee omsprong. En dan noteert het verhaal de volgende woorden uit de mond van mr. Marchant: „Hij (prof. Schermer- ,,horn) woonde er, gaf er grote „maaltijden, o.a. aan de bruine ke- „rels, die nu in Indië zoveel spek takel maakten en hij behandelde „de Hoge Veluwe als een soort „dictator". Let wel. dit zei mr. Marchant -in een interview, dat „de Maasbode" afdrukte. De woorden zijn dus allerduidelijkst voor reke ning van mr. Marchant en alléén voor hem. Hier „de Maasbode" („zowat het orgaan van de KVP" genoemd!!) kielhalen om „rassen- voor-oordeel", en al dergelijk fraais dat is lichtelijk buiten de maat! Maar aller-dolst wordt het, als we zien, dat dit, ongeveer uitgekreten als reactionair-katholieke politiek „ex cathedra", allemaal woordelijk ook te lezen staat in een serie niet- katholieke bladen, die helemaal niet gelieerd zijn aan de KVP- partij, die niet reactionair, en ook niet „geestelijk-benepen" zijn. Reden waarom de grondslag van het „Parool"-hetoog finaal wegvalt, en er derhalve niets meer resteert dan een „ingezakte pudding", niet „wij, onverveerd", maar: wij: onge geneerd! „Parool" besluit: Niet Marchant, maar Marchons! Een aardige woordspeling! Maar „Pa rool" marcheert zó hard, dat het „op hol" slaat. Hetgeen trouwens de grondfout van de z.g. progres sieve Indië-politiek schijnt te zijn. DE 22E VEROORDELING Voor de Maastrichtse rechtbank heeft de 49-jarige los arbeider J. J. terecht gestaan. Hij' heeft in Sep tember van het vorig jaar een ar beider met een mes in het onder lijf gestoken, tengevolge waarvan de getroffene een dag later over leed. H. was reeds 21 maal veroor deeld. Thans luidde de eis 9 jaar gevangenisstraf. Morgen, eerste Vrijdag van de maand, speciaal toegewijd aan de ver ering van het Allerheiligst Hart van Jezus. HET PROCES KRAVCHENKO Een Amerikaanse auteur en een Brits parlementslid hebben Krav- chenko gisteren in hpt Parijse proces beschuldigd «van het ple gen van onjuistheden en hebben tevens van de gelegenheid ge bruik gemaakt felle aanvallen te richten aan het adres van de Amerikaanse regering en Win ston Churchill. HU kende Rusland niet! Albert Kahn, een Amerikaan die zichzelf een deskundige op het ge bied van de werkzaamheden der vijfde colonne in de V.S. noemde, was van mening dat „Ik verkoos de vrijheid" een onderdeel vormde van een enorme samenzwering, die reeds veel verderf had gezaaid. „Niet Rusland heeft 30 jaar samen gezworen tegen de rest van de we reld. Het is de Amerikaanse rege ring die 30 jaar tegen Rusland heeft samengezworenHij be twijfelde voorts of Kravchenko het boek had geschreven. Hij geloofde dat de Amerikaan Eugene Lyons dit had gedaan. Op een vraag van Kravchenko's advocaat antwoordde Kahn dat hij nooit in Rusland was geweest. Kravchenko legde» vervolgens uit waarom hij in de V.S. geen aan klacht wegens laster had ingediend. Op de eerste plaats kostte het te veel om in Amerika een dergelijk proces te beginnen. Hij was voorts van oordeel dat de Amerikaanse communistische partij niet belang rijk genoeg was om de middelen voor de procesvoering op te bren- a- o gen, in tegenstelling met de Franse communistische partij, die groot en belangrijk is. Kahn greep de. gelegenheid aan om een scherpe aanval te lanceren op Winston Churchill, die naar zijn overtuiging in de jaren 1918-1921 de interventie had geleid om te be letten dat het Sovjet regime aan de macht zou komen. Hij eindigde zijn serie beschuldigingen met de bewe ring dat Hitier werd geholpen door Amerikaanse financiers. Geen wraak maar zuivering! Konni Zilliacus, het pro-Russische Labourlid van het Britse Lager huis getuigde dat het boek „vol on juistheden, overdrijvingen en dui delijke leugens" was. „De wreed heid die Kravchenko in zijn boek beschrijft is niet door het bolsje wistische regime uitgevonden", merkte hij op. De zuiveringsacties waarover geschreven wordt, waren geen „wraaknemingen", maar ge richt tegen de „Duitse vijfde co lonne" in Rusland. De advocaten wezen Zilliacus er op hoe vaak hij Ernest Bevin en Winston Churchill straffeloos had aangevallen en vroegen of hij dacht dat Kravchenko na zijn critiek op de Russische leiders ongestraft naar de Sovjet Unie zou kunnen terug keren. „Neen", antwoordde Zilia- cus, „maar binnen 30 jaar zal de toestand in Rusland misschien zo danig gewijzigd zijn dat dit wel mogelijk zal zijn". Kravchenko doet er dus goed aan voorlopig aan deze zijde van het ijzeren gordijn te blijven

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1