Nieuuu Kardinaal Mindszenty voor het „Sanhedrin der Hongaarse Volksrepubliek Openbare aanklager produceert brieven Cochran naar den Haag Amerikaanse gezant ontkent verzoek om hulp van Kardinaal Grotius-medaille voor Churchill EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Brieven" in hei proces Mindszenty Vrijdag 4 Februari 1949 44e Jaargang No. 11480 Hulde voor Nederlandse vredes-activiteit Pleidooi voor Verenigd Europa De „brief" aan gezant Chapin Geen buitenlanders bij het proces Consumentenbonnen De viering van het Heilig Jaar B.F.O. antwoordt dr. Beel West-Europa-beker De minister over de kolendistributie Schaatswedstrijden Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs t4.25 per kwartaal, f 1.43 pe> maand. Inclusief Incasso Advertentie-tarief per editie 16 cl per m.m.. minimum f 2.50; In alle edities 26 cl per m.m.. minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp 50 cl per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) EE IT VA Al HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Diaafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ^ES SLACHTOFFERS van de door haat tegen de Kerk bevangen leiders van de Hongaarse Volksrepubliek zijn gisteren voor het moderne Sanhedrin te Boedapest verschenen. Naast Kardinaal Mindszenty, de Prins-Primaat van Hongarije, stonden terecht zijn secretaris, de zijn zeereerwaarde heer Andreas Zakar, de journalist, Dr. Laszlo Toth, prins Paul Eszterhazy, landeigenaar, de secretaris van de Katholieke Actie, de priester Miklós Nagy, professor Justin Baranayi, alsmede nog een priester, Bela Ispenky. Nadat de „brief" die de Kardinaal aan de Minister van Justitie zou hebben geschreven en waarin de Prins der Kerk zou hebben verzocht de gerechtelijke actie tegen hem te staken onder voorwaarde, dat hij tijdelijk zou aftreden als Prins-Pri maat van Hongarije, trok de „recht bank" zich terug in de Raadkamer Na terugkeer in de rechtzaal deelde de president mede, dat de rechtbank het verzoek van de Kardinaal had verworpen. Vervolgens werd begonnen met het verhoor van professor dr. Bara nayi, die ontkende schuldig te zijn aan verraad, doch zo deelt Reu ter mede na een kruisverhoor van twee uur schuld bekende op alle punten, die tegen hem waren ingebracht. Dr. Baranayi beschul digde de andere ldiders van de voor- en na-oorlogse royalistische beweging en tevens Kardinaal Mindszenty. Dr. Baranayi verklaarde, dat de documenten, die in het Paleis van de'Kardinaal en in zijn eigen flat gevonden zouden zijn, authentiek v aren. Dr. Baranayi zeide verder, dat de Amerikaanse legatie te Boe dapest geheel op de hoogte was ge houden van de plannen van de roya listische groep. Baranayi en de Kardinaal zouden een terugkeer v&n de vroegere Regent van Hongarije, Nicolaas Horthy, na een Ameri kaanse overwinning op de Sovjet- Unie willen verhinderen. Daarom zou de Kardinaal tijefelijk staats hoofd willen worden tot Otto van Habsburg zou kunnen terugkeren. In de middagzitting werd de se cretaris van de Kardinaal, dr. An dreas Zakar, aan een verhoor van 2 uur onderworpen. Deze gaf een „ge detailleerde uiteenzetting" over de „betrekkingen", die Kardinaal Mindszenty zou hebben onderhou den met Kardinaal Spellman van New-York, Aartshertog Otto van Habsburg en de Amerikaanse ge zant te Boedapest, Selden Chapin. De secretaris zeide, dat Chapin ge heel op de hoogte was van de roya listische activiteit en andere poli tieke actie van de Kardinaal. Hij ontkende echter, dat de Kardinaal persoonlijk geldzaken had behan deld. Deze zaken werden behandeld door Zigmund Mihalovitsj, de di recteur van de Hongaarse Katho lieke Actie, die uit Hongarije ge vlucht is en beschuldigd wordt van spionnage ten gunste van de Veren. Staten. Om kwart over vier begon de openbare aanklager met het ver hoor van de Kardinaal. Op de vraag of hij zichzelf schuldig gevoelde, antwoordde de Prins der Kerk: „Ik voel mijzelf schuldig voorzover ik de daden, die mij ten laste worden gelegd, heb begaan en ik ben het ook niet oneens met de bijzonderhe- Marshall-dollars voor auto-imporf- Naar wij vernemen heeft de rege ring alsnog een klein bedrag aan Marshall-dollars toegewezen aan de zgn. onafhankelijke auto-impor teurs en aan General Motors Com pany. General Motors krijgt 400.000 dollars voor importen in het eerste kwartaal 1949 en de anderen teza men 200.000 dollar. Steun Wettig Gezag Hedenavond van 19.15 tot 19.30 uur spreekt over Hilversum II de heer E. A. Vermeer, lid der Tweede Kamer, over „Welke plicht heeft de arbeider ten opzichte van de gezags- handhaving". Deze uitzending is voorbereid door het Instituut „Steun wettig gezag". den van de tenlastelegging. De Kar. c'inaal voegde er echter aan toe, dat hij niet de conclusie kon aanvaar den» dat zijn activiteit gericht was op samenzwering" tot onderwerping van het democratisch regiem, de Hongaarse republiek". Na vijf uur ondervraging uitte de openbare aanklager tegen de Kardinaal de beschuldiging, dat deze getracht heeft de Ameri kaanse gezant er toe over te halen hem te helpen bp het ontsnappen uit de gevangenis en uit Hongarije per vliegtuig te ontvluchten. Als bewijsstuk haalde de openbare aanklager een brief te voorschijn, die de Kardinaal op 26 Januari in de gevangenis zou hebben ge schreven. In deze brief wordt de Ameri kaanse gezant Chapin er van in kennis gesteld, dat het proces tegen hem op 3 Februari zou beginnen. Chapin wordt vervolgens verzocht de Kardinaal te helpen ontsnappen, alsmede hem een vliegtuig te ver schaffen, waarvan de piloot 4000 dollar werd beloofd. Desgevraagd verklaarde de Kar dinaal de brief te hebben geschre ven. De Amerikaanse gezant in Hon garije, Selden Chapin, zei gisteren avond in een telefoongesprek uit Boedapest, aldus deelt A.P. mede, dat hij geen kennis droeg van een brief, die door Kardinaal Minds zenty geschreven zou zijn, inhou dende het verzoek hem te helpen bü zijn ontvluchting uit een ge vangenis in Boedapest. „Niet alleen heb ik nooit zulk een brief ontvangen, maar ook heb ik nooit geweten dat zulk een brief werd geschreven", aldus Chapin. Een groot deel van het verhoor betrof de duizend jaar oude kroon van de H. Stephanus, die naar de Kardinaal verklaarde. „aan het Hongaarse volk toebehoort", doch die hij sinds het einde van de oorlog buiten het land trachtte te houden. De kroon werd door de Duitsers uit Hongarije weggehaald. Het laatste deel van het verhoor was merendeels gewijd aan de be weerde betrekkingen van de Kardi naal met Chapin. De Kardinaal ver klaarde Amerikaanse gezant vijf keer te hebben ontmoet, het laatst in November. Eerder op de middag had de Kar dinaal de juistheid van alle tegen hem in de aanklacht uitgebrachte beschuldigingen betreffende de zwarte handel in valutf erkend. De zjtting werd tot heden ver daagd. yiJDENS een plechtigheid in de Londense Guildhall heeft Win ston Churchill de gouden Grotius-medaille ontvangen, uit erkentelijkheid voor zijn diensten, aan de zaak van de vrede bewezen. De plechtigheid stond onder leiding van de Lord Mayor van Londen, sir George Aylwen en werd o.m. bijgewoond door mevrouw Churchill en haar jongste dochter, mevrouw Attlee, jonkhéer mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, mr. N. C. Kappeyne van de Coppello, voorzitter van de vereniging voor internationale rechtsorde, le den van het Corps Diplomatique en vertegenwoordigers van de politieke partijen in Groot Brittannië. In een rede verklaarde Churchill o.a. „dat de Nederlandse regering vastbesloten er naar streeft, de werkelijke vooruitgang in Indonesië te vrij waren voor de greep van het tweelingmonster van anarchie en communisme. Jhr. Beelaarts van Blokland her innerde aan de betekenis van de Grotius-medaille, die thans aan ^Churchill werd aangeboden, omdat hij Europa en zijn beschaving er voor gevrijwaard heeft, gedrongen te worden in de nauwe kanalen van autocratie. „Uw stimulerende kracht," aldus Jhr. Beelaarts van Blokland, „heeft zich zowel tijdens als na de oorlog doen gevoelen. Gij zijt een van de vaders van de BROVINCIALE STATEN van Friesland hebben een bedrag- van dertien duizend gulden beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten van de restauratie van kerk en toren der Ned. Herv. Gemeente te Jorwerd in Friesland, die op bijna f 87.000 geraamd worden. Deze toren is volgens deskundigen de fraaiste dorpstoren in Romaanse stijl in Friesland. In de loop der jaren is de toren verzakt en naar het Westen gaan overhellen. Als gevolg hiervan zijn de torenmuren gescheurd. Gezicht op de kerk en toren. idee, dat een nieuwe internationale organisatie een frisse stimulans moet geven aan de ontwikkeling van de nieuwe orde." Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppelo bood Churchill de me daille aan als „een bescheiden hul de van het internationaal-denken- de Nederland en niet slechts als een eerbewijs, doch ook als een tastbare uitdrukking van de vriendschap, waarin wij, Nederlan ders, ons bij u aanbevelen en bij het Britse volk, bij het dikwijls zware werk voor nationale en internatio nale wederopbouw." Regionale organisaties Churchill zeide diep getroffen te zijn door de vriendelijkheid, waarmede hij altijd door het Ne derlandse volk was bejegend. Hjj noemde Koningin Juliana „de re gerende vorstin van een staat, die zulk een prachtige rol heeft gespeeld in de geschiedenis, niet alleen van Europa, doch ook van de zaak der vrijheid". Herinnerend aan de door Neder land en Groot-Brittannië in de laatste oorlog gevoerde strijd, voeg de hij er aan toe: „Thans zijn wij, tezamen op het wijdere gebied Van de West-Europese Unie, besloten de morele schatten, die wij gered heb ben van wat wel scheen en bleek brute geweldenarij, in onze hoede te nemen. Wij gaan in goede kame raadschap tezamen voort. De West Europese Unie betekent een be wuste en resolute stap naar de ves tiging van een Verenigd Europa. Wij zijn allen droef gestemd door het feit dat de nieuwe Verenigde Naties-organisatie zo verdeeld en gespleten moet zijn. Wij moeten echter de moed en het vertrouwen niet verliezen, want slechts langs die wegen kan het menselijk ge slacht bevrediging vinden voor zijn noden en verlangens." De grote oorlogsleider besloot zijn belangwekkende rede met te verklaren dat de structuur van de wereldveiligheid gefundeerd moet worden op regionale organisaties, waarvan de West Europese Unie er De tekst van de brief, die Kardi naal Mindszenty vanuit de gevange nis aan de Amerikaanse gezant te Boedapest, Chapin, zou hebben ge schreven, doch die door Chapin nooit is ontvangen, luidt als volgt: „Mijnheer de gezant, vóór Don derdag moet iets gebeuren. Het von nis zal worden uitgesproken, het proces is tegen Amerika gericht en men wil ook bewijzen, dat ik geld van Amerika heb ontvangen voor spionnage. Ik verzoek om een auto en een vliegtuig. Er is geen andere uitweg. Mindszenty". In een eveneens door de kardi naal ondertekend postcriptum ver zoekt Hij, de overbrenger van de brief de voorbereidingen te laten treffen voor de ontsnapping. In een tweede postscriptum vraagt de kardinaal voor de piloot van een vliegtuig 4000 dollar, diej hij be looft terug te zullen geven. Verder verzoekt de Kardinaal in dit Postscriptum aan „Koczak", de tweede secretaris van de Ameri kaanse Legatie te Boedapest, die, zoals te Wenen werd vernomen, binnen 48 uur Hongarije moet ver laten, opdracht te geven de over brenger van de brief te ontmoeten. Van bevoegde zijde verneemt Reu ter, dat Hongarije de Britse legatie te Boedapest niet heeft toegestaan een waarnemer te zenden naar het proces tegen kardinaal Mindszenty. Naar verluidt zou ook aan andere buitenlandse missies in Boedapest een dergelijke toestemming gewei gerd zijn. EIND FEBRUARI QNGFXDIG De directeur van het Centraal Bureau voor het Consumentencre- diet deelt ons mede, dat alle geldig verklaarde waardebonnen van het Consumentencrediet -dus zowel de oude genummerde als de nieuwe ongenummerde bonnen na 28 Fe bruari 1949 hun geldigheid verlie zen. Leveranciers van duurzame ge bruiksgoederen kunnen de op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde waardebonnen tot en met 19 Maart 1949 op de gebruikelijke wijze bij de banken ter verzilvering aanbie den. MGR. SERGIO PIGNEDOLI IN ONS LAND Donderdagavond om half ne gen arriveerde op Schiphol met het ljjnvliegtuig der K.L.M. uit Rome, Mgr. Sergio Pignedoli, die enkele dagen in Nederland zal vertoeven, teneinde besprekingen te voeren over de viering van het Heilig Jaar in Nederland. Mgr. Pignedoli is secretaris van 't centrale comité voor deze plech tigheden en zal in Vught contact opnemen met pastoor Eras, secre taris van het Nederlands nationaal comité. Mgr. Pignedoli was verge zeld van de onderdirecteur van de Vaticaanzender, Ir Gorio. Heden zullen zij een bezoek brengen aan Z. Em. Kardinaal de Jong, teneinde het programma van de plechtighe den te bespreken. Mgr. Pignedoli is drie jaar vloot- aalmoezenier in Italië geweest en is thans verkenners-geestelijke. Hij interesseert zich in het bijzonder voor studenten-organisaties, waar van hij de laatste vijf jaar modera tor is. Zondag a.s. vertrekt hjj naar Brussel. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig pater Hubertus Eras uit Vught en namens de KLM de heer A. Hanlo. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: AANHOUDENDE VORST s NACHTS! Droog weer met weing bewol king en zwakke wind. Des, nachts in het Noordwesten van' het land, behalve dicht bjj de kust, lichte vorst. In de rest van het land matige vorst. In de middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. een is. „Er moet een Europees parlement zijn om de idee van een Verenigd Europa in concrete en definitieve vorm aan te bieden. Er moet een Europees Hooggerechts hof zijn, waaraan inbreuken op de verklaring van mensenrechten, wel ke door de regeringen van zovele mogendheden en zo plechtige wijze te Geneve is geproclameerd, kun nen worden afgekondigd en verde digd." |U HET MINISTERIE van Handel in Loncken worden op het ogen- blik de besprekingen afgesloten voor een nieuw handelsverdrag tussen Groot Brittannië en Nederland. Mr. S. Th. J. Teppema, plaats vervangend Directeur-Generaal voor de Buitenlandse Economische betrekkingen (links) met de heer S. L. Holmes van het Engelse Ministerie van Handel MER.LE COCHRAN, het Amerikaanse lid van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, (de vroegere commissie van Goede Diensten), is Woensdagavond uit Washington naar New York vertrokken, waar hij Donderdag een lang onderhoud had met de republikeinse delegatie bij de Veiligheidsraad. Cochran is voornemens Donderdag per vliegtuig naar Brussel te reizen, waar hij verwacht minister-president Spaak te ontmoe ten. Daarna zal hij naar 's Gravenhage reizen voor besprekingen met minister-president Drees en minister Stikker. Vervolgens zal Cochran zich per vliegtuig naar Indonesië begeven zonder Australië aan te doen. NOG GEEN UITSPRAAK OVER DE RESOLUTIE VAN DE VEILIGHEIDSRAAD BATAVIA, 4 Febr. (Aneta). In een brief aan de Hoge Vertegen woordiger der Kroon, welke werd opgesteld in de vergadering der bij eenkomst van het federaal overleg van heden, schrijft de voorzitter der B.F.O., Sultan Hamid II, dat het de B.F.O. in verband met de huidige verhoudingen in Indonesië niet mo gelijk is zich reeds aanstonds uit te spreken met betrekking tot de reso lutie van de Veiligheidsraad. Dit schrijven werd opgesteld naar aanleiding van het verzoek van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon aan de B.F.O., om de resolutie in beschouwing te nemen. In het bijzonder is de B.F.D. van oordeel, dat een zodanige uitspraak mogelijkerwijs de voorgenomen be sprekingen met de republikeinse leiders op ongunstige wijze zou kun nen beïnvloeden, hetgeen zij zo mogelijk zsu willen voorkomen. Hierbij heeft mede een punt van overweging uitgemaakt dat, indien de bedoelde besprekingen tot posi tieve resultaten zouden leiden, het waarschijnlijk mogelijk zal zijn, met Op de Hokij te Den Haag werd* Woensdagavond een wedstrijd ge speeld tussen HHIJC en Tilburg. De Hagenaars wonnen met 113 (5—0,' 3—2, 3—1). In de Apollohal te Amsterdam werd gisterenavond de wedstrijd voor de West-Europa cup tussen Amsterdam en Antwerpen ge speeld, die door de Amsterdam mers met 134 werd gewonnen, want de afwerking van hun spel en hun schieten was veel beter dan bij de Belgen. Te Tilburg werd een wedstrijd gespeeld tussen Tilburg en Brussel. De Nederlanders wonnen met 61. De stand in de competitie om de West-Europabeker luidt thans: Den Haag Amsterdam Parijs Luik Tilburg Brussel Antwerpen HET PUBLIEK WEIGERT EIERKOLEN EN COKES Donderdag, bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer, stelde de heer Nederhorst (PvdA) de minister van economische zaken vragen over de achterstand in de leveranties, welke de laatste tijd in de kolenhandel zijn ontstaan. In zijn antwoord wees minister v. d. Brink er op, dat de kolenproductie dit jaar weliswaar groter is geweest, doch dat dit niet geldt voor de huisbrand kolen. Er zou geen stagnatie zijn opgetreden, wanneer het publiek zich ook bereid had verklaard om eierkolen en cokes af te nemen. Deze soorten van de bon te doen zou niet juist zijn; zonder eierkolen en cokes zouden de aangewezen bonnen niet gehonoreerd kunnen worden, hetgeen uit de gang van zaken temeer gebleken is. In veel moeilijker jaren had de bevolking zich ook kunnen redden en de mi nister besloot met te zeggen, dat hij de indruk had, dat men dit jaar hier en daar een tikje te luchthar tig was geweêst. evengenoemde republikeinse leiders een gezamenlijk standpunt met be trekking tot. meergenoemde resolu tie te bepalen, hetgeen, naar het ons voorkomt, zowel in het binnen land als in het buitenland meer effect zou kunnen sorteren dan kan worden verwacht van een uitspraak der B.F.O. alleen. Intussen zal de B.F.O. op deze aangelegenheid gaarne terugkomen en mogelijk te zijner tijd alsnog van haar oordeel laten blijken, aldus besluit de brief van de B.F.O. Seminarie te Santpoort De paters assumptionisten van Boxtel zullen aan de Wüstelaan te Santpoort een Seminarie stichten. Een bestaand gebouw zal worden gerestaureerd en in September voor drie klassen klein-Seminarie in ge bruik worden genomen. Generaal Clay blijft miliair gouverneur President Truman verklaarde j.l. Donderdag op zijn wekelijkse pers conferentie geen overdracht te overwegen van het bestuur van de Amerikaanse bezettingszones in Duitsland aan het ministerie van buitenlandse zaken. Generaal Clay zou militair gouverneur in Duits land blijven, zo voegde hij eraan toe. Door de K.N.S.B. zijn voor het a.s. weekeinde, ijs en weder die nende, de volgende wedstrijden uit geschreven: Zaterdag 5 Februari: Aalsmeer, wedstrijden over 500, 1000 en 1500 m. St. Pancras. wedstrijden over 500. 1500 en 3000 m. Zondag 6 Februari: Warmenhui- zen, wedstrijden om de S.I.S.-beker over: 500, 1500 en 3000 meter. Deze wedstrijden beginnen des morgens om 11 uur. SPION NAGEZAAK UIT 1940 Kort voor de Duitse inval in Ne derland, vond de politie in Haar lem tijdens een huiszoeking bij de Duitser Alfred Flesche, een brief waarin bijzonderheden over de Hol landse waterlinie, over de draag kracht van de spoorwegen bij IJmuiden en gegevens over de ha ven van Harlingen waren vermeld. De brief was geadresseerd aan 'n zekere „dr. Otto". Flesche'erkende destijds zich aan spionnage te heb ben schuldig gemaakt. Ter zitting van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam ontkende de Duitser gisteren hardnekkig dat hij enige spionnage-daad heeft bekend. Ver schillende getuigen beschreven hoe verd. bij voorkeur in de kuststreken fotografeerde. Dit heeft dan ook de bewuste huiszoeking tot gevolg gehad. Mr. Besier herinnerde in zijn requisitoir aan de verklaringen die Wolfgang zu Putzliz voor het tribunaal te Neurenberg heeft af gelegd en waarin hij Flesche be stempelde als een van de voor naamste Duitse spionnen in Ne derland. Overigens memoreerde hij dat Flesche tijdens de bezetting niet van een slechte mentaliteit heeft getuigd en vooral veel Joden heeft geholpen. Mr. Besier eiste 'n gevangenisstraf voor de tijd van 6 jaar. De verdediger, Mr. van Rheyn, bestreed de tenlastelegging en vroeg vrijspraak met onmiddellijke in vrijheidsstelling. Dit verzoek werd door het Hof afgewezen. De uitspraak volgt binnen veertien da gen, doch de president deelde mede dat het niet uitgesloten is, dat het Hof alsnog binnen deze tijd gun stig over het verzoek tot invrij- heidsstelling zal beslissen. Satanswerk (Sm.) Het drama in Boedapest kan men niet afdoen met alleen maar te vermelden, dat het een proces tussen aanhalingstekens is. Het is satanswerk in optima for ma, maar het sticht over heel de wereld onnoemelijk veel kwaad, door zijn verwarrende berichtge ving. Zo ooit, dan blijkt uit de verslagen en berichten over en rondom dit proces opnieuw ten duidelijkste en ten overvloede, hoe nuttig en nodig het werk van de katholieke pers en van eigen katholieke persbureaux, ook voor ons land, is. Daarbij kan en mag allerminst de bedoeling voor zit ten, over gebeurtenissen als deze alleen maar propagandistische lectuur te verschaffen. Het gaat, laten wij ons daartoe bepalen, om de waarheid. Maar in dit ge val moet er wel worden bij ge zegd: om de waarheid, voor zover die te achterhalen is. En dat is in dit geval heel moeilijk, dankzij de perfide regie van de commu nistische machten, die de volle openbaarheid van de behandeling schuwen, en dan ook tal van on bevooroordeelde persvertegen woordigers uit verschillende landen de toegang tot Hongarije tot de rechtszaal hebben gewei gerd. De behandeling van het prp- ces-Mindszenty en de persregie daaromheen bewijzen, hoe nood zakelijk de katholieke voorlichting is, waarnaar de katholieke pers langs eigen wegen ook in dit ge val streeft en zij bewijzen hoe, gevaarlijk en noodlottig voor katholieken het lezen van neu trale en soortgelijke bladen is, die een zekere objectiviteit in acht trachten te nemen, maar de spe cifieke katholieke voorlichting en commentaren missen. Kruisweg (Sm.) Het proces-Mnidszenty is een kruisweg voor de Kardinaal en zijn medebeschuldigden en voor de Kerk in Hongarije. De correspon denten in Boedapest, die het wel uit hun hart zullen laten, om iets te schrijven, wat de terreur-machten in dit land niet aangenaam is, lie ten ons weten, dat Zijne Eminentie toen hij voor zijn rechters stond, zeer bleek zag en dat hij verwe/en voor zich uitstaarde. Indien al twijfel zou kunnen bestaan over de vraag, wat voor verdovend middel aan de Kardinaal is toegediend, zo staat toch vast, dat Z. Em. zo be handeld, lees mishandeld is, dat hij niet meer toerekeningsvatbaar is. Pertinent onjuist is het verhaal over de brieven, die hij zgn. vrij willig heeft geschreven, met een be kentenis van alle schuld en een verzoek, om Van zijn primaatschap ontheven te worden, opdat de actie tegen hem zou kunnen worden ge staakt. Deze verklaring zo zij inderdaad door de Kardinaal zou zijn afgelegd, bevat de grootste on zin. Hij kan een dergelijke verkla ring niet afleggen. Een bisschop kan alleen mededelen, te zullen af treden, nadat hij hiervan aan Z.H. de Paus verlof heeft gevraagd en hij er zeker van is, dat de Paus be reid is, dit ontslag te accepteren. Kardinaal Mindzenty is echter na zijn arrestatie met geen enkele kerkelijke instantie in contact ge weest en zeker niet met de Paus. Hij kan er dus ook niet zeker van zijn, dat de Paus zijn eventuele af treding zou aanvaarden en dus kon hij dit niet verklaren. Derhalve, ofwel de Kardinaal heeft de brief niet geschreven, ofwel het is ge schied onder druk. en onder de in vloed van verdovende middelen. Tenslotte'is het algemeen bekend en door ons ook meer dan eenmaal medegedeeld, dat de Kardinaal enkele dagen vor zijn arrestatie, toen hij inderdaad nog bij volle kennis was en handelde met volle vrije wil, aan de bisschoppen een verklaring heeft afgelegd, waarin hij zeide, dat hij nooit had deelge nomen aan enige samenzwering, dat hij geen bekentenis had af te leg gen en dat hij niet af zou tredèn. Indien zij zouden horen, dat hij zou zijn afgetreden of dat hij bekend had, dan zouden zij dit zelfs als hij de verklaring zelf zou hebben ondertekend moeten beschouwen als het gevolg van menselijke zwak heid, die optrad door de wijze waarop men hem zou behandelen. Hij verklaarde een dergelijke me dedeling bij voorbaat van nul en generlei waarde. De berichten en verslagen over het proces leze men met aandacht en onderscheid, vooral nu. Want dit is de tijd van de valse profeten, die zich edel en rechtschapen voordoen, maar inwendig verscheurende wol ven zijn! „Franeker" Zaterdag op Schiphol De K.L.M.-Constellation „Frane ker" die Woensdagmiddag onder gezagvoerder de Haas van 't vlieg veld Kemajoran bij Batavia startte voor de vlueht naar Nederland Is Donderdag op Mauritius geland. Het toestel heeft drie ton post en een ton vracht aan boord. Het zal waarschijnlijk Zaterdagmorgen op Schiphol landen. Hoge boete voor Hotelmaatschappij In 1947 had de directeur van het Centraal Bureau van de Exploita tie-Mij. Zeebad Scheveningen ten behoeve van 14 zijner etablisse menten voor ongeveer f 86.000 zwart ingekocht. Hij werd veroor deeld tot een geldboete van f 3000. De officier van justitie van de Haagse Rechtbank die in deze zaak een boete van f 25.000 had geëist, was tegen dit vonnis in appél geko- gaan. De procureur-fiscaal van het Haagse Gerechtshof eiste een boe te van f 10.000, subs. 3 maanden hechtenis, alsmede een gevangenis straf van 3 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. Over veertien dagen volgt uit spraak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1