Wateronttrekking aan de bodem in Kennemerland ;eveldt Ook Paul de Groot laat vredesduiven los ABDUSIROOPJ /fWinterflora", een drieledige expositie „EEN ZOMERIDYLLE" Gerbrandy waarschuwt tegen het lijden aan „pactomanie" RADIO Bloembollen en mechanisatie-noviteiten Bijdrage van 100.000 gulden voor aankoop „Meer en Berg" I MIEP HEEFT st-Friesland W. berichten TIGE JONGEN nig geld USEVELDT HINGEN NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 4 Februari PAG. 3 Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer DE eerste communistische vredesduif werd enige tijd geleden in het Franse parlement gelost. Deze week was het Stalin zelf, die ze van de tinnen van het Kremlin opliet. En nu bleek gistermiddag, dat ook aan Paul de Groot een koppel was toe gestuurd met de opdracht om ze in de Nederlandse Tweede Kamer los te laten. En zo kwamen zijn opmerkingen dan met vredige wiekslag tot ons. Natuurlijk, er waren altijd geschillen tussen de volkeren, maar deze konden toch op voet van gelijk heid worden opgelost, zonder dat dit op de slagvelden behoefde te gebeuren. Had Stalin, voor deze gelegenheid in colbert als „minister-president" ten tonele gevoerd, niet duidelijk zijn goede wil getoond Als wij er nu maar van af wilden zien om dat Atlantisch Pact tot een afzonderlijke onderneming te maken. Zei U iets Ook de Middenstand zal aanwezig zijn De volheid Nederlandse zege te Kopenhagen Fanny Minder sigaretten door de staking? GRIEP Provinciale begroting C&toé Kaclielpa§ta zo langzamerhand wel ontdekt, dat van kool lekkere gerechten zjjn te maken. eer iets nieuws van g-Hillebrand n.l.: )OL (gekruid) len rodekool, 1 ge- gr. boter, 1 thee laurierblad, wat pe- juillonblokje, pl.m. 2 it de ui en de krui- loe er de kool bij en met bouillonblokjes tool pl.m. 1 uur ko- r is. Maak op smaak het laurierblad en het vocht met wat idekool-stamppot de ijk klaar en gebruik bleven aardappelen, lappelen na opwar- er vlug de kool door ijk op. De stamppot manier beter en.sma- leur. lur. v. d. Tuinbouw- (Adv.) tSDIENSTEN lG 6 FEBR. te Spanbroek, telef. Jr. van der Meer te f. 2601. Dr. de Vries k, telef. K 2299: 251 4 Febr. 46.000 kg -12.10: 64.000 kg gele 6.000 kg Deense kool groene kool 10.40 witlof I 42—46; II peen I 6.50; 135 kg JIZEN, 4 Febr. 700 1 14—18.40: 16.000 kg .40; 25.000 kg rode 10. DEK, 3 Febr. 9000 6.50—10.20; 2200 kg 14.70—16,20; 2500 kg 40; 2000 kg witte kool spruiten 2053; 5000 —5.60; 1500 kg boe- 20.000 kg uien 7.80- 3 Febr. 1725 kg 51; 8500 kg rode kool 300 kg gele kool 9 cool 9.30—19,30; 40,700 maat 7.80; gew. maat nep 5.906.30; 3500 0—6,60; 420 kg witlof .400' kg peen II 6.50; 0—2.70. RWOUDE, 4 Febr. le kool 10.70—12.80; kool 9—11,10; 1500 kg .70—24.40; 68,000 kg Gevraagd een opleiding in onze - en Kant.boekhandel IARIE OUDEJANS utenstr. 13, Alkmaar SION. Goed pension huisel. verkeer aan- den voor nette R.K. eman of meisje. Pr. irikstr. 46, alhier. e prima, zeer zuinige DULATIE HAARDEN KACHELS te koop, volle garantie. S. eer, Smederij, Ach- raat, Alkmaar. Tel. EEK: OODROOSTERS 1.36 UM. THEE- ITTEN 4.56 AUWBRANDERS or verwarming of okdoeleinden chts 8-90 rROENPERSEN 23 ets EERHANGERS t rol en dwars- 20 ets. KALIT 1RSTELLEN, elig 1.75 'TALEN DKRUIK 1.98 ALEN HAAR JRSTELS 1.95 ;m met haar- lling 2.95 ST PRIMA AUW EMAILLE .NNEN, 5-delig chts 14.90 UKEN- TRUSTINGEN, div. kleuren en irikaten, als BK, y, enz. v.a. 30. iouttil - Tel. 4170 (Van onze parlementaire redacteur) De tweede duif, die van de ka theder werd opgelaten, had een consept-handelsaccoord in de bek. Onze industriëlen klaagden. De han del met Oost-Europa zou zo veel winstgevender kunnen zijn. Was Engeland al niet voorgegaan door een voordelig handelsverdrag met Polen te sluiten? De duiven klap wiekten rond, in afwachting van de boodschap, die men voor de ark op het Kremlin zou wensen mee te geven. De laatste spreker, de heer de Kadt (P.v.d.A.), stelde deze na mens de Kamer op. Stalin werd kond gedaan, dat het Europa goed ging. Het „koude" offensief van haar vijanden kon als mislukt wor den beschouwd. De vijand was nu zelfs over vriendschap gaan praten. Voorlopig stond Europa daar ech ter nog wat argwanend tegenover. Duiven, ais thans in deze zaal flad derden, waren ook wel eens gelost door de man ,die „Mein Kampf" schreef. Stalin kon zich overigens overtuigd houden, dat Europa geen aanvalsoorlog in de zin had, wel zouden wij bereid zijn dit wereld deel te verdedigen met al de kracht, die in ons is. En dan nog het post- scriptuum: Liever dan duiven zou den wij daden zien, b.v. de ophef fing van de Berlijnse blokkade. De witte jurk, die hem kennelijk in zijn politieke bewegingsvrijheid hinderde, schopte de heer de Groot met graagte weer uit, toen hij over kardinaal Mindszenty kwam te spre ken. Wanneer men voor dergelijke „politieke" gevallen moties ging in dienen, dan kon hij ook wel moties indienen over het communistenpro ces in Amerika, over Griekenland en over Spanje. „De Linie" had zelf toegegeven, dat de kardinaal zich politiek misdragen had en de re dactie van dat blad zou „meneer" Mindszenty toch zeker geen drank je Hebben ingegevenDat was weer de Groot in zijn ware ge daante! De Indonesische kwestie mocht bij dit debat over „Buitenlandse Za ken" hoogstens terloops worden aangeroerd. Toen de heer Gerbran dy er desondanks toch breedvoerig over ging uitweiden, riep de voor zitter hem tot de orde. Maar de Londense premier was van mening, dat hij niet in overtreding was. „Als ik er grondig over ging spre ken, zou U heel wat anders te ho ren krijgen", voegde hij de Kamer voorzitter toe. Er staat ons dus de volgende week een en ander te wachten. Over de „Ver. Naties" was de heer Gerbrandy, zoals begrijpelijk, niet bijster te spreken. Wij moesten niet gaan lijden aan pactomanie. Ook zijn partijgenoot Bruins Slot stond gereserveerd tegenover boven-natio- nale organen. Hij wilde zo dicht mogelijk bij de practijk blijven en geen organen creëren, die geen we zenlijke functie zouden hebben. De heer v. d. Goes .P.v.d.A.) toon de zich daarentegen een uitgespro ken voorstander van het federalis me Hij nam de leuze over „leve de Europese republiek". De leden van het raadgevend lichaam, waartoe in Londen werd besloten, zouden moe ten worden aangewezen door de parlementen, zodat zij ook in de parlementen ter verantwoording zouden kunnen worden geroepen. Er zou voorts niet per land moeten worden gestemd, maar per hoofd. Deze suggesties zullen er in elk geval toe kunnen bijdragen, dat wij van de regeringstafel wat meer de tails te horen krijgen van de in PROGRAMMA ZATERDAG 5 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Maria ter ere, 7,45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Gramofoonmu- ziek, 9.35 Zonnig Italië, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 School radio, 12.15 Amusements Orkest en 12.30 Weerpraatje, 13.00 Voor de Strijdkrachten, 13.30 Faust-bal'let- muziek, 13.50 Film en toneel, 14.10 Orkest, 14.20 Engelse les, 14.40 Pia norecital, 15.10 Muziekcursus, 15.30 Orkest en zang, 16.00 Lezing, 16.10 Mannenkoor, 16.30 Het Gregoriaans, 17.00 De Wigwam, 18.00 Pianospel, 18.15 Weekoverzicht, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Kampvuren langs de Evenaar, 19.30 Dansmuziek, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.15 Sopraan, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Orkest, 21.00 Ne gen heit de klok, 21.45 Estafette, 22.00 Weekend serenade, 22.30 Ac tualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.25 Radio Philharmonisch Orkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Orkesten, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Lichte klanken, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.20 Voordracht, 10.35 Voor continu-arbeiders, 11.35 Viool en piano, 12.00 Ensemble, 12.30 Weerpraatje, 13.00 Nieuws, 13.20 The Ramblers, 13.57 Orgel, 14.00 Het Nederlandse lied, 14,20 Musette, 14.30 Harmoniemuziek, 15.25 Radio Philharmonisch Orkest en piano, 16.25 Koor, 16.45 Schijvenschouw, 17.15 Filmpraatje, 17.45 Schaatsre- portage. 18.00 Nieuws, 18.25 Piano, 19.00 Artistieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20.15 Orkest en zangsolts- ten, 21.15 De winkel van Sinkel, 22.00 Schrammelmuziek, 22.25 Roei en (schets). 22.40 Accordeola, 23.00 Nieuws, 23.15 Gevarieerd program ma. Londen genomen hesluiten. Ook de heer Korthals (V.V.D.) bleek daar zeer nieuwsgierig naar te zijn. Deze spreker bleek zeker niet geneigd de nationale belangen bij de interna tionale samenwerking over het hoofd te zien. Om wille hiervan zou zeker geen onnatuurlijke ver binding als die van Antwerpen met de Rijn moeten worden doorgezet. Voorts informeerde hij naar de nog in Rusland aanwezige Nederlanders en naar ons goud, dat Zwitserland nog steeds bewaart. De minister volstond voor van daag met dank te zeggen voor de waardering waarmee de Karper hem tegemoet was getreden. De heer v. d. Goes (P.v.d.A.) had deze middag zelfs openlijk beleden, dat hij de figuur Stikker tijdens de for matie verkeerd beoordeeld had. Vandaag zal de minister op de ge maakte opmerkingen antwoorden. Wel was een avondvergadering aan gekondigd. maar de bewindsman had waarschijnlijk, hoe vreemd het ook klinken moge, belangrijker din gen te doen. Bedrijfspensioenfondsen. De amendementenkluwen op het ontwerp „verplichting toetreding tot bedrijfspensioenfondsen" was in middels door minister Joekes zelf uit de knoop gehaald. Bij vierde nota van wijzigingen stelde hij een gewijzigd artikel voor, dat in de geest van het amendement de Kort (K.V.P.) houders van een parti culiere of ondernemingspensioen fondspolis vrij stelde, met dien ver stande, dat zij toch verplicht kun nen worden om een aanvullende premie te betalen zulks ten behoeve van de sociale werking der wet. De heer Suurhoff trok een tegen de Levensverzekeringen gericht amen dement in. Het amendement Hoog- carspel (Com.) verkiezing van fondsbestuurders buiten de vakver enigingen om, werd verworpen. Vijandelijk vermogen verzwegen Enkele maanden geleden heeft de Bossche Rechtbank mr. L. W. J. Marggraff veroordeeld tot f 50.000, boete wegenc verzwijgen van vijan delijk vermogen voor een bedrag van f 450.000 aan effecten. Donder dag diende de zaak in hoger beroep voor het Bossche Gerechtshof. Verd. beweerde, dat naar dit bezit nooit een onderzoek was ingesteld. Er werden 7 getuigen charge en een 5 decharge gehoord. De Advocaat- Generaal achtte opzettelijke ver zwijging wel 'degelijk bewezen en eiste thans geen geldboete maar 2 maanden gevangenisstraf. RECTOR KRAAKMAN heeft het verteld op een grote bijeenkomst van katholieke middenstanders, waar hij de vervlakking, vooral onder de jeugd, aanwees als een van de kwalen van deze tijd. Een da me van 29 jaar maakte een dansavond mee waar, als v er- zo ek-nummer uit het jeugdige gezelschap gevraagd werd om een dubbel-overge- haalde swing, dampend van erotiek. Zij deed even mee, maar het werd haar te bar en toen dacht ze plotseling aan kardinaal Mindszenty: En zij ontvuehtte de danszaal, vol walging en diep beschaamd. Het was helemaal geen ge ëxalteerd type. Maar een nor maal, modern meisje, met een godsdienstige ondergrond. Ik heb al eens eerder gewezen op treffende tegenstellingen, bijv. toen half Nederland danste op de avond, dat Parijs viel onder de Duitse overweldi ging. Hoe kan. eigenlijk een stralende christen dansen jn deze ijd? Weet hij niet, dat hij danst op een vulkaan? En dan èijn er andere dingen te doen! Woensdag zijn te Londen onder handelingen begonnen tussen Groot- Brittanië en Nederland voor het op stellen van een handelsprogramma voor het jaar 1949. Wacht niet tot Uw griep -hoest 1 tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw Inchtwegen vastzit, de I ziektekiemen die Uw ademhalingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderent AKKERS - 1UUC111J& vuur WLCH CU uw auiucicu» £VENALS de vorige jaren zal door het Comité van de ten toonstelling „Winterflora" te Bovenkarspel ook thans weer een grandioze expositie van gebroeide bloembollen worden ge houden, welke in meer dan een opzicht een evenement belooft te worden voor kweker zowel als publiek. Was deze expositie in het verleden bescheiden van omvang, ditmaal wordt zij door de deelname van de Mechanisatie en de plaatselijke midden stand zó uitgebreid, dat het organiserende Comité haar moest onderbrengen in de grootste hal van de veiling „Westfriesland" welke een oppervlakte bezit van 4000 vierkante meter. bouwmachines den?onstreren. Naast De voor-geschiedenis Reeds in 1934, dus veertien jaar geleden, nam de afdeling Groote broek van de Bloembollencultuur het initiatief tot een soortgelijke tentoonstelling. Men beschikte toen over een kolfbaan van hoogstens 100 vierkante meter oppervlakte, en men kon het daar ruimschoots mee doen. Desondanks werd die eerste keer een succes en men be sloot iets dergelijks jaarlijks te gaan organiseren, omdat de grote belangstelling van publiek en kwe ker bewees, dat er behoefte aan iets dergelijks was. Natuurlijk werd er contact gezocht met de afdeling Bovenkarspel en ook deze plaats werd uitverkoren om de zetel van een dergelijke expositie te zijn. Al spoedig waren de kolfbanen te klein en begrijpelijkerwijze ging men toen aankloppen bij de Veiling „Westfriesland", waarvan het be stuur aanstonds zijn volle mede werking toezegde. Zo kon in het eerste jaar na de oorlog de aan merkelijk groter geworden tentoon stelling in een der veilingsgebou wen worden ondergebracht. In 1944 kwamen de organisatoren op het idee ook voor de mechanisatie een plaats op de expositie in te ruimen. Dit idee vond zo gretig ingang dat door het grote aantal inzendingen opnieuw een tekort aan ruimte ontstond. En so kwam men er dit maal toe de „Winterflora" onder te brengen in de 4000 vierkante meter metende hal van de Veiling „West friesland", te meer daar men ook de plaatselijke Middenstand een (niet geringe) plaats wilde inrui men. Met welk doel? Vanzelfsprekend is „Winterflora" in de eerste en voornaamste plaats een vaktentoonstelling, welke be doelt voorlichting te geven aan de kwekers. Die voorlichting zal ook .plaats hebben op het gebied van de technische hulpmiddelen waarover de kweker kan beschikken bij het opvoeren van de kwaliteit van zijn product. Een mechanisatie-afdeling, welke de helft van de beschikbare tentoonstellingsruimte beslaat, zal de nieuwste en modernste tuin- Tegenover onze medemen sen hebben wij allerlei ver plichtingen. Wij mogen hem niet benadelen of schaden in zijn goede naam, in zijn bezit, in zijn. leven. Doch dit alles is nog maar negatief. Het is een niet-doen, een verbod. Er is meer. Er is. iets positiefs. Dat is: dat wij onze naaste moeten liefhebben gelijk onszelf. Niet zo maar willekeurig. Maar: gelijk onszelf. Hier geldt: wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet. Wij verlangen onszelf alle moge lijke goed. Dat moeten wij ook de anderen toewensen en waar het binnen ons bereik ligt, ook zorgen, dat het anderen goed gaat. De volheid van de wet is de liefde. MARCUS. tractoren, freesmachines en sproei machines zullen er eenwielige grondwerkers te bezichtigen zijn, alsmede een bloembollenplantma- chine en bevloeingsapparaten voor onderbevloeing- van de gronden (een soort omgekeerde drainage). Het behoeft nauwelijks gezegd te worden welk een grote aantrek kingskracht hiervan zal uitgaan op importeurs, verkopers en telers.' De Voorlichtingsdienst, die tesamen met de Mechanisatie Commissie en een aantal werkende leden dit prachtig initiatief mede heeft mo gelijk gemaakt, zal in een stand de eigen trek van bloembollen in kunstlicht demonstreren alsmede de bouw van schuren volgens de mo dernste methoden. Daarnaast bedoelt de tentoonstel ling echter ook reclame te maken voor de kleibol, die zich het gun stigst leent om gebroeid te worden. In artistiek opzicht zal de expositie aan de hoogste eisen voldoen. Het publiek zal er zich thuis ge voelen en dat zal tengevolge heb ben, dat de aandacht van dit pu bliek blijvend op het product ge trokken zal worden. De aantrekkelijkheid van de ten toonstelling wordt niet weinig verhoogd door de deelname van de plaatselijke middenstand, die met TAFELTENNIS Het Nederlandse tafeltennis-team heeft op weg naar Stockholm, waar aan de wereldkampioenschappen zal worden deelgenomen, Kopenha gen aangedaan om een landenwed- strijd tegen Denemarken te spelen. De wedstrijd, welke door de Ne- landse gezant te Kopenhagen, jhr. W. F. van Lennep, werd bijgewoond eindigde in een 51 overwinning voor de Nederlanders. De gedetailleerde uitslagen lui den: Pelser slaat Juhl 2119, 21 8; Du Buy slaat Otte 218, 21 16; van Ham verliest van Runchel 10—21', 20—22; Dubuy slaat Juhl 2114, 2112; Pelser slaat Run chel 2321, 2115; van Ham slaat Otte 21—17, 17—21, 21—12. DOOR BLESSURE GEHANDICAPT Tijdens een demonstratie horden lopen op athletiek wedstrijden te Brisbane raakte Fannie Blankers- Koen, die nog steeds last onder vond van de knie-blessure, welke zij Zaterdag j.l. te Perth opliep, een der horden. De Nederlandse athlete liep hierop onmiddellijk de baan uit en zei, verdrietig met het hoofd schuddend, tegen haar man en trai ner Jan Blankers, dat zij niet meer „ging". Tegenover de pers verklaarde Jan Blankers daarop, dat zijn vrouw niet verder op wedstrijden in Australië zou starten. zijn stands niet minder dan 1000 vierkante meter of wel een vierde van de beschikbare ruimte in beslag neemt. Het is vanzellsprekend, dat de grote tentoonstellingshal op de da gen, dat hij al dit schoons en nut tigs zal herbergen, verwarmd en degelijk verwarmd zal worden. Mens en plant moet zich behagelijk gevoelen. De bekende firma Vro- ling zal voor een hete lucht ver warming zorgen, die klinkt als een klok en die 400.000 kub. meter warme lucht per uur zal produce ren. Omlijsting Wij zouden niet volledig zijn, wanneer wij verzuimden mede te delen, dat gedurende de tentoon- stellingsdagen door deskundige sprekers een aantal lezingen zal ge houden worden over belangrijke onderwerpen de tuinbouw betref fende. Zo zal er gesproken worden over „Schuurbehandeling", De bouw van schuren", „Bémestings- problemen" en „Ziekten in bolge wassen". Op de laatste dag zal er vanaf des morgens tien uur door de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen een doorlopende film voorstelling gegeven worden over de bestrijding van ratten en de co loradokever. De tentoonstelling wordt op Woensdag 16 Februari des middags te 2 uur in de „Theetuin" van het Middenstandspaviljoen geopend door burgemeester Elders van Bo venkarspel. Daarna zal zij vijf dagen achtereen voor het publiek toegan kelijk zijn. Wij hopen te zijner tijd op dit be-langrijke gebeuren in het bollencentrum van De Streek terug te kunnen komen. Uitgebreid smokkelcomplot ontdekt Met medewerking van Limburg se postbestellers was het mogelijk grote hoeveelheden contrabande, voornamelijk textiel, uit België ons land binnen te smokkelen. De tex tiel werd door de smokkelaars in pakjes gestopt, die door de inge schakelde postambtenaren werden afgehaald en van adreskaarten met gefingeerde afzend-adressen voorzien. Deze affaire strekt zich uit over diverse provincies. Het uitgebreide onderzoek is nog steeds gaande. Z.K.H. Prins Bernhard verblijft enkele dagen in Engeland als de gast van de Hertog van Beaufort. Ter ere van het bezoek werd een speciale jacht achter de meute bij Badmington gehouden. Z.K.H. met de Hertogin van Norfolk aan het begin van de jacht. Zoals bekend wordt op het ogen blik in twee belangrijke sigaretten- fabrieken te Amsterdam gestaakt. In deze fabrieken wordt ruim 43 pCt. van de Nederlandse sigaret- tenproductie vervaardigd. In ver band hiermede ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst ernstig te overwegen om bij de eerstvol gende bonaanwijzing op 10 Febr. a.s., welke 6 rantsoenen voor de mannen en twee voor de vrouwen zou hebben bedragen, deze terug te brengen tot vier voor de mannen en één voor de vrouwen. Sanapirin verkort de ziekce- dagen. Tabletten 40 en 75 Cf. (Adv.) gyjET 41 tegen 11 stemmen besloten Provinciale Staten in hun derde zitting, gewijd aan de behandeling van de begroting, aan de gemeente Heemstede een bijdrage van f 100.000 te verlenen voor de aankoop van het landgoed „Meer en Berg" in die gemeente. Dit landgoed grenst aan het 54 H.A. grote wandelpark „Groenen- daal" en was oorspronkelijk eigen dom van 'n familie, die als gevolg van een deconfiture genoodzaakt was er 'n hypotheek van 8 ton op te nemen. In 1931 kwam het in vei ling, waarbij de hypotheekgever 'n Amsterdamse bankinstelling zich genoodzaakt zag, het landgoed te kopen. Het ging toen over in handen van 'n nevenbedrijf de N.V. Huizen- en Grondexploitatie Mij. „Amsterdam-Heemstede". In '46 werd 15 H.A. van het 43 H.A. grote landgoed (met 'n Herenhuis) ver kocht aan de St. Hippolytusstich- ting te Delft voor f275.000. De gemeente Heemstede heeft thans de resterende 27 H.A. gekocht voor f592.000. Na verkoop van' 6.5 H.A. renda bele terreinen voor bouwterrein en cultuurgrond, blijft voor de ge meente Heemstede te betalen f442.000. Het Rijk droeg bij tot een bedrag van f50.000, overwegende, dat anders gevaar bestond, dat dit terrein aan verkaveling en bebou wing ten offer zou vallen. Het voorstel werd zowel door mej. Ribbius Peletier namens het College van G. S. als door de heer Bakhuizen van den Brink (V.V.D.) verdedigd; hij wees op het streek- belang, dat ermee gemoeid is, het park „Groenendaal" wordt voor 80% door bezoekers van elders be zocht. Heemstede heeft voor eigen inwoners voldoende natuurschoon. In antwoord op 'n vraag van de heer Wiewei (KVP) gaf spr. de verzekering, dat bij openstelling als wandelpark de openbare zeden ge waarborgd zullen zijn; enkele agen ten die met het toezicht belast zul len worden, zullen in het park ge huisvest worden. De heer Ingwersen (VVD) vond dat deze uitgave in deze begroting niet past en vreesde 'n precedent; bovendien leek hem Heemstede welgesteld genoeg, om het zonder deze bijdrage te kunnen aankopen. De h f Clijnk (KVP) was on aangenaam getroffen, dat de Staten voor 'n fait accompli gesteld wor den, daar de aankoop al geschied is. Hij vindt de verhouding tussen Rijks- en prov. bijdrage niet juist en vraagt, of belanghebbende ge meenten als Haarlem en Bloemen- daal ook geen bijdrage hadden kunnen geven. Zouden andere ge meenten ook 'n bijdrage ontvangen als zij 'n park zouden gaan aan leggen? Spr. ziet hier 'n speciale protectie yan Heemstede. Ijfej. Ribbius Peletier (Ged. St.) wijst er op, dat het Rijk over geen fondsen beschikt voor bijdragen ais deze, doch als blijk van belangstel ling in dit geval f50.000 wilde bij dragen. Men kan deze aankoop niet vergelijken met grondaankoop door andere gemeenten; dit natuurreser vaat is 'n streekbelang. Belang hebbende gemeenten, die o.a. ook profiteren van recreatieterrein door de provincie, zullen binnenkort van de prov. horen over 'n eventuele bijdrage. Een amendement van Mr. Wes terman, dat beoogde, dat ook in de verre toekomst het behoud van dit landgoed gewaarborgd blijft, werd door Ged. St. overgenomen. Met de A.R., C.H. en enkele KVP-leden tegen werd het voorstel aangeno men. Water on t trekking aan de bo dem in Kennemerland. Bij de behandeling van de be groting van het P.W.B. sprak de heer Clijnk (KVP) over dit on derwerp, dat sinds de komst van de -heer Valkering destijds in de Sta ten bij elke begroting een onder werp van discussie "uitmaakte. Na de heer Valkering was het de heer Roozen, die hier elk jaar over sprak, doch deze was wegens ziekte afwezig. De heer Clijnk vroeg dan aan Ged. St. alle maatregelen te nemen die leiden tot bevordering van an dere objecten van waterwinning in de kortst mogelijke tijd; zulks, om aan de klachten inzake wateront trekking aan de bodem een einde te maken. Het peil van de water stand daalt steeds; het verbruik stijgt daarentegen. Het is daarom zeer gewenst dat andere bronnen worden aangeboord. Het P.W.B. is voortdurend met dit vraagstuk be zig, doch er dient spoed betracht te worden met het bestuderen der plannen, omdat, als die er eenmaal zijn, levering van machines e.d. veel tijd vraagt. Het vraagstuk is zeer urgent. Als er met spoed wordt begonnen, zal het evengoed nog wel enkele jaren duren voor die plannen werkelijkheid zijn ge worden. De heer Harinxma thoe Slooten (WD), vreest, dat deze zaak uit 'n geheel ander oogpunt zal moeten worden bekeken. Ook in 'n deel van Friesland klaagt men over daling van het waterpeil, welke vermoedelijk veroorzaakt wordt door de droogmaking van de Z.O.- polder, die het water naar zich toe zuigt. In Kennemerland wijt men de daling aan de waterwinning door het P.W.B., doch spr. vreest, dat de daling van het waterpeil als een ai- gemeen verschijnsel moet worden gezien, zoals ook uit de historie kan worden geconcludeerd. Daarom kan men niet, aldus spr. „onze arme waterleiding" ervoor aansprakelijk stellen. De heer Prakken (Ged. St.) had van de heer Clijnk eerder hulde verwacht aan het adres van het P.W.B. voor de pogingen welke dit bedrijf doet voor de waterwinning uit het IJsselmeer, waarvoor 'n post van f25.000 op de begroting is uit getrokken. Naasl de waterwinning zit hier ook de moeilijkheidvan het vervoer aan vast. Het zal nog wel even duren, aldus spr., voor we van de zaak Kennemerland af zijn. Als het eenmaal zover is, dat elders water gewonnen wordt, zal men daar 'n andere misdadiger aan moeten wijzen. Ook op Texel, waar nog geen waterwinning is, droogt de strook achter de duinrij uit. Alvorens daar met de waterwinning begonnen wordt wil spr. eerst notarieel vast gelegd zien, dat die uitdroging nu al een feit is, zodat men dit later niet kan wijten aan de waterwin ning. Spr. zal het echter op prijs stel len als de moeilijkheden in Kenne merland opgelost worden en daar om is er een Commissie ingesteld, waarin ook Statenleden zitting hebben. Op de verdere discussie komen wij in een korte nabeschouwing nog nader terug. Nadat de begro ting was vastgesteld werd de Sta tenvergadering verdaagd tot 15 Febr. a.s. Bakkersstrijd in Haarlem Sinds enige jaren zijn Haarlem en Dordrecht de enige steden waar de bakkers, door onderlinge con currentie, genoodzaakt waren het zogenaamde volksbrood tegen de minimumprijs te verkopen. Kortge leden zijn enkele firma's in Haar lem er toe overgegaan ook de prijs van het wittebrood te verlagen van 34 tot 30 cent. Alweer uit concur- rentie-overwegingen hebben andere bakkers dit voorbeeld gevolgd. Zjj klagen thans dat de prijzen de kosten niet meer dekken. Om hun zaak rendabel te houden overwegen zij tot vermindering van de perso neelssterkte over te gaan. Dit heeft onder de bakkersgezellen ongerust heid veroorzaakt. Hedenavond zul len zij zich in een vergadering over deze broodprijskwestie beraden Een Ceta-lterer product! Zóó xivart is er geen, geen één Grooie tube 20 et. (Adv.) FEUILLETON 3. „En als we dat gedaan hadden, was hij misschien gaan denken, dat we op zijn erfenis aasden," zei Miek met echt vrouwelijke geslepenfteid. „En dan, hij was niet zo erg op me gesteld en vond het maar matig, dat ik zo weinig bekend was met de deftigheden in Bussum." Hans zei daar niets op, omdat het zo volkomen waar was. Maar des niettegenstaande zou zijn oom best van Miek zijn gaan houden, als zij er zelf maar een beetje moeite voor gedaan had. Als ze wilde, kon ze buitengemeen innemend zijn. Na een poosje zei hij: „Hoe dan ook, hij heeft ons nu het huis in Oud Valkenburg nagelaten. Eigen lijk twee huizen. Want de tuinmans woning is ruim genoeg voor een gezin. Is dat 'n weelde, of niet? Als het ons in het ene niet bevalt, kun nen we nog altijd naar het andere verhuizen." „Of als we ruzie hebben," zei Miek lachend, „Zeg, het landschap wordt hier toch wel erg mooi. Heel anders dan in het Gooi, maar toch heel aardig. Het liep tegen vijven, toen ze in Meerssen links afsloegen naar Hou- them. Tegen de horizon tekende zich het Limburgse heuvelland wa zig, af en langs de Geul stonden de populieren roet teergroene blaadjes. „Wat komt het me toch alles nog bekend voor", dacht Hans, „Ik kan door A. F. me bijna niet voorstellen, dat ik het nooit zo in het voorjaar heb gezien". Zijn moeder was in April gestor ven, maar in het familiegraf te Arnhem bijgezet en van zijn kost school uit was hij daar rechtstreeks heengegaan en teruggereisd, in de zomer daarop was' hij naar een in ternaat in België gegaan en was eerst het volgend jaar in de grote vacantie na zijn eindexamen in Val kenburg teruggekomen. En dat was de zomer, waarin hij Cato van Oor schot had leren kennen. „Is dat Valkenburg daar?" vroeg Miek naar de oude ruïne op een heuvel wijzend. „Dat lijkt me nogal een heel eind". ,,'t Is zo ver niet. Dat is het cen trum van het stadje. We zullen die oude burcht nog wei eens gaan be kijken. Eigenaardig, dat je nog nooit in deze streek geweest bent. Uns huis ligt in Oud Valkenburg, zowat twee kilometer buiten het stadje". „Ons huis", die twee woorden wekten in hem een ongewone op getogenheid. Toen hij voor het eerst erover dacht, naar Valkenburg te trekken was dat nog slechts een vaag plan geweest, een leuk idee, de prettige gedachte, dat je niet naar een woning behoefde te zoe ken bij het aanvaarden van je nieuwe werkkring. Nu het zo nabij kwam, voelde hij het als een groot avontuur, dat ze samen zouden be leven. Hij was er benieuwd naar, hoe Miek het vinden zou. Hij was bijna even onbekend met wat vóór hem lag, als Miek, omdat hij ais jongen eigenlijk zo weinig met het eigenlijke dorp te maken had gehad. Hij kende er slechts weinigen. Pas in die laatste zomer was hij door Cato meer met de plaats zelf be kend geworden en toen had hij die door haar ogen bexeken. „Hans, wat rij je hard!" hoorde hij Miek zijn overpeinzingen onder- oreken, „Heb je zo'n haast om er te komen?" Hij glimlachte tegen haar en hij voelde, dat hij een kleur kreeg, „Best mogelijk, Miek. Ik vind maar, dat we geweldig gelukkig zijn". „Dat we een huis hebben om ln te wonen? Ja, natuurlijk!" Maar hij bedoelde meer aan dat alléén. Hij bedoelde, dat hij zich gelukkig voelde, omdat hij vijf en twintig jaar was en getrouwd met Miek, omdat hij een betrekking ge kregen had in een stad, die hij reeds lang graag van meer nabij had willen leren kennen en omdat hij kon gaan wonen in zijn oude eigen huis. Maar dat alles kon hij zo niet tegen Miek vertellenzelfs niet, dat hij zich alleen reeds om het feit, dat hij leefde, zo overgelukkig gevoelde. Èn een van de redenen, die hem daarover deden zwijgen, was, dat Miek juist op haar pols horloge keek en opmerkte: „Het is al over vijven, Has, Hoe laat kunnen we voor het diner nog in Berg en Dal terecht? Had je niet gezegd tot zeven uur?" „Ja, maar zo precies zullen ze wel niet kijken, ook al komen we wat later". „Dan zouden we dus nog best tijd hebben, om eerst het huis te gaan bekijken". Nog voor half zes reden ze door de hoofdstraat van het stad je Valkenburg, waar het omdat het seizoen nog niet begonnen was vrij rustig was. Hans reed langs de oude ruïne en wees Miek in het voorbijrijden op de toegang naar de grotten. Ze lieten het stadje spoedig achter zich en reden langs do Geul verder naar Oud Valkenburg. De ondergaande zon zette de omgeving in een warm licht, vergulde de blaadjes der populieren in de stro ken grasland langs het riviertje en pvertoog de toppen der heuvels met een rose gloed. Het viel Hans op, dat de bomen zwaarder en de strui ken dichter waren geworden in de Hid zijner afwezigheid en Misschien, dacht hij, was dat de reden, waar om de huisjes hem kleiner toesche nen dan vroeger. Of kwam dat, om dat hij zo lang tussen lioge stads huizen geleefd had? „Het ziet er zo echt dorps uit", vond Miek en in haar stem klonk een lichte minachting. Doch toen ze langs de hoge tuinmuur stilhielden en Hans uit de wagen sprong om 't hek tussen de hoge stenen posten open te maken, dat de inrijlaan af sloot voor het publiek, toen ze naar binn enreden en eindelijk stopten voor het massale grauwstenen huis met het brede balcon door zand stenen pilaren gedragen, begon ze opgetogen, te lachen. „Maar lieve jongen, je hebt me nog nooit verteld, dat het bijna een kasteel is! Het is gewoonweg over weldigend! Echte, late barok, is het zo niet?" (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3