Niéuw I Openbare aanklager eist „zwaarste straf" tegen Kardinaal Mindszenty en de zijnen Kardinaal Mindszenty sprak het laatste woord Rusland stelt een non-agressie-pact voor aan de Noorse regering i iteïfanuteti Woonkamers fabriek, Den Haag R BEHANGEN! e kring Alkmaar DIT BLAD! Het „schermend stuk' in Boedapest Maandag 7 Februari 1949 44e jaargang No. 11482 On-ontwarbaar kluwen Dinsdagmorgen wordt uitspraak gedaan DE OPENBARE AANKLAGER heeft Zaterdag aan het eind van zijn requisitoir een „hard en Nieuwe poging voor Scandinavisch blok God geef ons vrede in deze dagen Kroniek en Kritiek Moskou niet accoord met Oslo's opvatting over Atlantisch Pact De reacties te Oslo Minister Lange te New York tvloer moeten votten. Abee- een stootje en 31. Amsterdam: Amsteldijlc 146 tel. 99225 en .22719 totterdam: Nobelstraat 95b tel. 48938 Jen Haag: v.'BoeUelaerlaan 90 tel. 555564 Utrecht: Mauribstraat 98 tel. 11520 Haarlem: Plein 18 tel. 20879 Hrnltem: Sonsbeetcsingel 3a tel. 20116 Speldoom: iacbtlaan 10 tel. 2620 Slkmaar: Koningsweg 70 tel 3730 r VOORRADIG lN OVER PRIJS ARMS 3ER EN BEHANGER 5STR. 1 ALKMAAR Zondags w dienst'. luxeverhuur- inrichting lein 1 - AiWinaar R WERKKLEDING 1 werkkleding aan hen rvoor in Januari j.i, nden: van 5 tot en met 20 ALKMAAR (ook voor Sesloten gemeenten) in x>r bedrijven of werk- de met de letter: 7 Febr. 1949; E tot en 9; K tot en met N op n met S op Donderdag p Vrijdag 11 Febr. 1949 rbeiders ontvangen een alle werkkleding dra- rden medegebracht, zelfstandig beroep uit- minder dan 5 arbeiders 'onderdag 17 Febr. van O op Vrijdag 18 Febr. tm Z op Zaterdag 19 :dag 15 Febr. van 912 Dnisdag 22 Febr. van idag 14 Febr. van 912 Maandag 21 Febr. van Dinsdag 15 Febr. van op Dinsdag 22 Febr. van m K op Donderdag 17 r; L tm Z op Donderdag uur. en met K op Woensdag tm Z op Woensdag 23 m. Obdam in het gem.- Febr van 911.30 uur: en Wogmeer in café ir. van 13 uur. andag 21 Febr. van 1—3 iten op de bekende zit- ot en met 18 Febr. 1949 uitreiking van bonnen "N voor het 'osch. Het naar de pa's geld- i ook de reet je al! dier, 't zij aan zijn :es steeds laar is hij iet bijzon gevonden te eten. Abonnementsprijs t4.25 per Kwartaal. 11.43 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 ct per m.m., minimum f4.familie berichten 20 cl, resp. 30 ct pet m.m. Bij' contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET FEIT VAN HEDEN Pagina 5 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 y INDERDAAD levert de behande ling van het proces tegen kardi naal Mindszenty een onontwarbaar kluwen op. Zijne Eminentie was een ijzer-sterke, onverschrokken figuur, gesneden uit het hout, waaruit de Kerk in de weergaloze verzetsstrijd zowel tegen de bruine als de rode dictatuur, Haar hoogste leiders sneed. Geruime tijd te voren had Kardi naal Mindszenty, wat er gebeuren zou zien aankomen. Nog in No vember had hij verklaard: wij zijn op het ergste voorbereid. Daarom is ook zo volstrekt onaannemelijk, dat de z.g. brief aan de Ameri kaanse gezant, om hem te helpen ontvluchten, toen hij eenmaal ge vangen zat, met zijn innerlijke be doeling overeen komen zou. Hij had, wetend wat hem te wachten stond, al weken te voren allicht gemakkelijker kunnen vluchten, als hij dit gewild had. Maar hij heeft het niet gewlid. Toen hij gearresteerd werd, zei hij: ik offer mij voor de vrijheid van het Hongaarse volk. Dat is de quinte-essence van het afschuwe lijke drama. De kardinaal streed altijd voor de v r ij h e i d, voor de vrijheid van het geloof en de Kerk, voor de diepste zin van de mense lijke waardigheid, voor het recht van de Kerk, om de beginselen van Haar leer tot gelding te brengen ook in het openbare leven. En nu willen de Moscovietische Hongaarse machthebbers ons doen geloven, dat deze man in het vóór arrest allerlei bekentenissen heeft afgelegd van dingen, die hij niet gedaan heeft, of waaraan de leu genpropaganda van het verrussiste Boedapest een heel andere strek king geeft, dan met de bedoelingen van de Kardinaal overeen komen kan. De ene correspondent van de toegei|atein vijfienidentiig, die merendeels communisten zijn en allen onder* censuur staan, ver klaart, dat Kardinaal Mindszenty „verwezen voor zich uit zat te staren", de ander vertelt, dat Zijne Eminentie „rechtop stond, en een kloeke houding aannam". De ene dag spreekt de Primaat „onverstaanbaar", (en dan nam de president van het gerecht gemaks halve aan dat de Kerkvorst be paalde delen van de aanklacht be vestigde), de andere dag spreekt hij duidelijk en met forse stem, en dan kan, uit hetgeen, de censuur te lezen doorlaat, alleen maar gecon cludeerd worden dat er van er kennen van schuldige daden geen sprake is. De Hongaarse regering heeft slechts een sterk-gecamoufleerde „openbaarheid" voor het volgen van dit proces toegestaan, maar Zaterdag draaide de K.R.O. gramo- foonplaten van rechtstreeks in de rechtszaal gemaakte opnamen, die in elk geval voor een deel zekere vrije controle op het gesprokene mogelijk maken. Dat was Zaterdag, de dag overi gens van de vreselijke climax in dit demonische spel. Toen de aan klager zijn eis van „de zwaarste straf" formuleerde, die naar alge mene opinie de doodstraf door de strop betekenen zal, maar die overigens ruimte laat voor specu latieve mogelijkheden. Bepaalde onzekerheden open laten, om de wereldopinie te tarten of te chan teren, tot Dinsdagmorgen de uit spraak vallen zal, dit past weer in het kader van de sluw-misdadige opzet van dit proces. Dan spreekt de Kardinaal. Hij is, mogen we de berichten geloven, nu helemaal niet meer de man, die door verdovende middelen zijn geestkracht verloor. Hij „speelt" in het geheel niet meer volgens de regie, die we sinds de aanvang van het proces gewend zijn. Hij neemt het op voor zijn eer en zijn recht, hij schijnt de laatste resten van het leugenachtige „geel-boek" aan stukken te scheuren en hij besluit met een gebed, zo ontroerend, dat hier waarlijk een variant schijnt te gelden op het woord van de H. Schrift: „Na dit gebed beefde de plaats, waar zij vergaderd wa ren." Een gebed, dat de Kardinaal tekende als de moedige martelaar en onverschrokken geloofsheld! Maar de dag te voren had de Kardinaal zijn beroemde brief, welke hij kort voor zijn arrestatie 3Chreef, ingetrokk|en! Deze „waarschuwingsbrief" was ge richt aan de Bisschoppen en is in heel de wereldpers vermeld. Daarin stond, men weet het, o.a. dit: Ik zal geen bekentenissen doen en als gij toch hoort, dat ik het gedaan heb, dat ik afgetreden ben of be kentenissen ondertekend heb, weet dan, dat dit een gevolg is van be paalde methoden, waartegen het lichaam niet bestand is. Ik ver klaar daiaflom needs bij vloonbaat alle dergeliijlke ui(iatin.gen van nul en gener waarde Die brief is geschreven, toen de kardinaal nog vrij man was. Zijn verklaring, dat hij deze brief in trekt, is derhalve „van nul en gener waarde". Houdt dit vast Met dat al blijft de gehele, vol gens een satanisch plan ontworpen ontwikkeling van het proce$ een on-ontwarbaar kluwen, waarin ver hulde waarheid en klinkklare leu gens volgens het bestiale recept van de terreur-regimes om de voor rang strijden en de verwarring ten 'top voeren. In die verwarring rijst voor ons echter de stralende zekerheid van een zowel rechtvaardige als barmhartige Voorzienigheid, Die weet wat voor Hongarije, voor de Kardinaal en zijn lotgenoten en voor heel de wereld het beste is, voor het persoonlijk en gemeenschappelijk welzijn nil, en voor het eeuwig heil, waarheen de arm der leugenachtige quasi-gerechtigheid niet reiken kan onverbiddelijk vonnis" over Kardinaal Mindszenty en zijn medebeklaagden geëist, het geen er op neerkomt, dat hij de doodstraf vroeg. Een Hongaarse openbare aanklager eist na melijk nooit met zoveel woorden levenslange gevangenisstraf of de doodstraf. Indien de aanklager echter van een „hard" vonnis spreekt, bedoelt hij de zwaarste straf, die mogelijk is, in dit geval ophanging. Dinsdagmorgen negen uur plaatselijke tijd zal de „rechtbank" uitspraak doen. In zijn requisitoir richtte de aan klager scherpe aanvallen op de regering der V. S. en haar verte- genwoordigers, op de New Yorkse kardinaal Spellman. Al de beschul digingen zijn in de lijn van het door de Hongaarse regering uitge geven „Geelboek". Het is niet Joseph, kardinaal Mindszenty, het hoofd van de R.K. Kerk in Hongarije, die aangeklaagd wordt, zo ging de aanklager ver der, maar Joseph Mindszenty, de Hongaarse burger, die grote mis daden bedreven heeft en verant woordelijk is, onverschillig of hij het kardinaalspurper draagt of in lompen is gehuld. De aanklager wilde vele van Mindszenty's daden en veel van zijn houding terzijde laten. De aanklacht was uitsluitend gebaseerd op zijn activiteit sinds de bevrijding en sinds de proclamatie van de Hon gaarse Republiek. Mindszenty wordt ten laste gelegd een organi satie te hebben geleid, die ten doel had de democratische republiek Hongarije omver te werpen en Otto van Habsburg op de troon te hel pen. „Er is geen naam, die meer in Hongarije gehaat wordt dan de naam Habsburgers, aldus de aankla ger. De aanklager twijfelde er niet in het minst aan, dat de Mindszen- ty-beweging zijn grondslag vond in de imperialistische organisaties, die op een derde wereldoorlog specule ren en op onderdrukking van de gehele wereld door Amerika, dat Hongarije economisch en politiek wilde beïnvloeden. Mindszenty, al dus de aanklager, heeft er naar ge streefd, de Ver. Staten er toe te brengen te interveniëren in de bin nenlandse aangelegenheden van Hongarije en de oorlog te verklaren. Dit was landverraad. Vervolgens sprak de aanklager uitvoerig over het vraagstuk van de godsdienstige vervolging. De in de rechtszaal aanwezige rechters en toeschouwers kunnen zich door de wijze, waarop het proces werd geleid zich er van overtuigen, dat dit proces geen godsdienst-vraag stuk betrof' Noch Mindszenty, noch een van zijn medebeschuldigden, maakten van iets dergelijks tijdens dit proces melding. Zij handelden niet ter verdediging van de gods dienst, doch voor het terugkrijgen van hun enorme vermogens, welke na de oorlog waren verloren gegaan. Britse en Amerikaanse radio stations hebben beweerd, dat ter reur tegen de kardinaal is aange wend en dat hij aan martelingen is onderworpen, opdat hij alles zou bekennen. Er is beweerd, dat door het proces tegen hem in het geheel niets is bewezen. De pers in de westelijke landen wenst niet, aldus de aanklager, dat de waarheid wordt geopenbaard. Zij wenst slechts onze democratie in een kwaad dag licht te stellen. Deze bladen wensen te bewijzen, dat in de landen, waar de volksdemocratie heerst, de rechtspleging zich in handen be vindt van de politie en dat dit niet de ware rechtspleging is. Doch zij, die dit proces hebben bijgewoond, hebben zelf kunnen constateren, dat het op rechtvaardige wijze is ge voerd. Wij hebben kardinaal Mind szenty op geen enkele wijze ge dwongen en wij hebben hem even min beïnvloed. Wie van degenen, die hem hier gedurende de afge lopen twee dagen hebben gezien, zou hebben kunnen zeggen, dat hij WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Toenemende wind Aanvankelijk enkele overdrij vende wolkenbanken, later ver der toenemende bewolking en in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige en in het Noordwesten van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vannacht alleen in het Zuid- Oosten nog plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. z DE VERLIEZEN IN INDONESIë BATAVIA, 7 Febr. (Aneta). Een officieel militair overzicht geeft de volgende verliescijfers van 2 tot 9 Januari 64 doden en 8 vermisten; van 9 tot 15 Januari 37 doden en 2 vermisten; van 16 tot 22 Januari 40 doden en 3 ver misten; van 23 tot 29 Januari 48 doden en 4 vermisten; van 30 Januari tot 5 Februari 23 doden. En in deze omstandigheden past het ons, gebruik te maken van de r ij k d o m van het gebed, vooral morgen, als het vonnis valt. Hoe dat ook uitvalt, het zal een schandvon- nis zijn, een „schermend stuk". Maar ook een waarschuwing, voor zoveien misschien de laatste! „Wie staat, zie toe dat hij niet valle.".... onder de invloed van verdovende middelen verkeerde, vroeg de aan klager verder. In plaats van mede te werken aan een vreedzame op bouw van zijn land .rekende de kardinaal op een nieuwe oorlog. In stede van te werken voor de volks democratie. smeedde hij een samen zwering met het doel de Habsbur gers weer te doen terugkeren. Er bestaat geen land in de gehele we reld, dat op een dergelijke misdaad niet de zwaarste straf zou stellen. De kardinaal had, aldus de aan klager, om gewapende tussenkomst van de Ver, Staten gevraagd. Hij had niet geaarzeld een spionnage- organisatie op te bouwen en had tevens toegegeven, dat hij spion- nage had verricht tegen de Sovjet- Unie. De aanklager verzocht de heren rechters opnieuw de docu menten en de afgelegde getuigenis sen door te nemen, opdat zij op nieuw zelf kunnen constateren, dat er tijdens dit proces geen sprake is geweest van de godsdienst. De bechuldigden hebben misdaden be gaan en daarvoor moeten zij boeten. De handelingen van de kardinaal zijn nog belangrijker als gevolg van zijn hoge positie. Om deze reden moeten zijn handelingen nog stren ger wórden beoordeeld. De verdediger. Nadat de openbare aanklager zijn requisitoir had beëindigd, stond de verdediger van kardinaal Minszenty Dr. Kalman Kiczko op voor het houden van zijn pleidooi. De ver dediger die door de kardinaal zelf was uitgekozen, zo wordt nu gemeld in tegenstelling met de eerdere be richten, volgens welke de verdedi ger was toegevoegd) begon zijn pleidooi met te constateren, dat hij volkomen vrij was geweest bij het voeren van zijn verdediging van de kardinaal! De pers uit de westelijke landen, aldus de verdediger, had het bij het verkeerde eind, toen zij be weerde dat kardinaal Mindszenty geen bescherming genoot. Kardinaal Mindszenty „heeft zijn misdaden bekend", zo ging de verdediger ver der. Hij heeft verklaard, dat hij zijn daden betreurde en dat hij, indien hij opnieuw de kans zou krijgen, anders zou handelen. Zijn brief aan de minister van justitie „heeft aan de gehele wereld bewezen, dat de godsdienst in Hongarije op geen enkele wijze wordt aangevallen". Op alle Hongaarse scholen wordt de godsdienst verplicht onderwezen. Tsjechische „regering in ballingschap Een aantal Tsjechen, die vóór de communistische omwenteling van vorig jaar hoge regeringsposten vervulden, is te New York aange komen om plannen uit te werken voor de vorming van een „regering in ballingschap." Het zijn: generaal Sergei Ingr. oud-minister van defensie; Vaclaw Majer, oud-minister van voedsel voorziening; dr. Jaroslaw Stransky, oud-minister van onderwijs; Miros- law Sedlak en Hubert Ripka, oud minister van buitenlandse handel. Prinses Irene was bruidsmeisje In de dorpskerk te Wassenaar heeft dr. J. J. Louét Vfeisser uit Amsterdam, buitengewoon predi kant bij de Amsterdamse Maat schappij voor jonge mannen, het huwelijk van jhr. Henri de Jonge van EUemeet, adjudant van de be velhebber der zeestrijdkrachten en mej. Violet Charlie Del Court van Krimpen ingezegend. De plechtig heid welke te twaalf uur aanving, werd o.m. bijgewoond door H. M. Koningin Juliana, met haar oudste dochter, H. K. H. prinses Beatrix. H. K. H. Prinses Irene was een van de bruidsmeisjes. Dit is zelfs niet het geval in die westelijke landen, welke gewoonlijk als de meest democratische worden aangemerkt. De voornaamste stelling, welke door de verdediger naar voren werd gebracht, was, dat het gerechtshof er rekening mee zou houden, dat de kardinaal een „naief" man was en dat hij in zijn paleis in „een ivoren toren" had geleefd, welk feit hem vatbaar had gemaakt voor allerlei soorten geruchten, zoals b.v. dat in 1947 een oorlog voor de deur stond. De kardinaal had in zijn paleis niet beseft hetgeen het nieuwe Hon garije had bereikt! Zijn grootste fout was, aldus de verdediger, dat de kardinaal geloofde, dat de natio nalisatie van „de scholen met de bijbel" zou leiden tot afschaffing van de godsdienstvrijheid. Nu pas had de kardinaal beseft, dat deze mening volkomen verkeerS was. Volgens de verdediger was de in lichting, die de kardinaal aan de Amerikaanse gezant, Chapin, gaf, niet werkelijk belangrijk en had deze alleen betrekking op econo mische ën poiltieke ontwikkelingen. Wat de zwarte handel in dollars betreft, was de verdediger van oor deel, dat de kardinaal niet schuldig geacht kon worden aan een over treding, waar hij zo weinig van af wist. „De kardinaal was te zeer ver diept in zijn theologische studies om erg veel van financiële aangelegen heden af te weten. Hij liet derge lijke dingen aan anderen over". De laatste woorden van de ver dediger waren: „Ik vraag het ge rechtshof een wijs vonnis uit te spreken, omdat dit proces na eeuwen nog bekend zal zijn en de rechters aan de geschiedenis verantwoording zullen moeten afleggen. Ik vraag een mild oordeel naar de stem van uw geweten. Ik vraag het Hof de clementieclausule van de Hongaarse wet toe te passen, waarin wordt gezegd, dat het Hof onder bepaalde omstandigheden het door haar uit gesproken vonnis kan verzachten". Voordat de zitting van het ftof werd verdaagd, gaf de president de beklaagden, waaronder de kardinaal, vergunning bezoekers en familie leden tijdens de verdaging te ont vangen. Bij de hervatting van de zitting zetten de advocaten der verdediging hun pleidooi voort. Na de redevoering van de ver dedigers van de kardinaal en van professor Baranayi, verklaarde de advocaat van Pater Andras Zaker, particulier secretaris van de kardi naal, dat hij het niet eens was met de schuldigverklaring van zijn cliënt. Zaker had slechts de instruc ties van de k: linaal opgevolgd en slechts eenmaal als tolk gediend tussen kardinaal Mindszenty en kar dinaal Spellman van New York, zonder van te voren te weten waar het gesprek over zou gaan. Vervolgens richtte de verdediger van Prins Esterhazy zich tot het Hof. Hij ontkende, dat de prins enige politieke bedoelingen had met het kopen van dollarchèques van de kardinaal. De verdediger vroeg vrij spraak voor Esterhazy. „Kardinaal Mindszenty bracht 18.000 dollar het land binnen, die Prins Esterhazy weer uit Hongarije zond", aldus de verdediger. Daar om deed hij de Hongaarse economie geen schade. KOPENHAGEN, 6 Febr. (Reu ter) Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben besloten tot een nieuwe poging om een onaf hankelijk Scandinavisch militair verbond te vormen, aldus wordt van betrouwbare zjjde te Kopen hagen vernomen. H.K.H. Prinses Irene was Zaterdagmiddag bruidsmeisje bij het huwelijk van Mej. Violet Charlie del Court van Krimpen met de luitenant ter zee eerste klasse Jhr. H. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. De bruid is de jongste zuster van Mevrouw Feaver, die de huisgenote was van H. M. de Koningin in Canada. Zaterdagavond om zeven nur begon Kardinaal Mindszenty zijn laatste pleidooi, dat aldus aan ving: „Ik sta hier voor de recht bank van het volk. Ik heb een hoge positie in het land. Ik ben reeds een halve eeuw oud en in die tijd wordt iemands mentali teit doortrokken van zekere vaste principes. Deze principes zijn in het leven van de mens even vast gebouwd als het ijzer en de rails die in de aarde worden gelegd. Zij voeren naar een bepaalde plaats en wijzen de weg, evenais de rails. De principes geven in het leven van de mens de rich ting aan. Nu sta ik voor de politie en de rechters. Men stelt mij vragen en ik antwoord. De vragen zijn van dien aard, dat ik mijn eigen ziel net zo moet antwoorden als u. God is mijn getuige, dat ik altijd goede bedoelingen heb gehad. Ik heb nimmer tegen de wetten van de staat willen werken en als dat toch gebeurd is, heb ik het hier verteld zonder opsmuk. Het is mij nu duidelijk geworden, zoals ik eerder reeds heb gezegd. Ik heb mijn spijt betuigd en dat doe ik thans weer. Ik geloof dat ik thans vele dingen anders zou doen, ook al kan ik niet de principes verande ren, die leiding aan mijn leven hebben gegeven. God is mijn ge tuige, dat ik geen vijand ben van het Hongaarse volk. Ik ben geen vijand van onze boeren en arbei ders, van wie ik er een ben. Ik wens hun geen enkel recht te ont nemen. Thans wens ik iets te zeg gen, dat hier eigenlijk niet thuis hoort. Maar ik wil het in ieder ge val zeggen. Het betreft de kwestie van de agrarische hervorming en de Kerk. Ik wens te verklaren, dat de Hongaarse bisschoppen hun zegen hebben gegeven aan hen die land hebben gekregen. Later wer den hier en in het buitenland ook verklaringen van hen uitgegeven, waarin werd gezegd dat de Kerk de grond niet van de kleine boeren wenste terug te nemen. Ook het Vaticaan is het hiermede nooit on eens geweest. Het keurde deze handelwijze van de Hongaarse bis schoppen goed. God is mijn getuige dat ik mij geen vijand van de vrede voel. Ik ben niet tegen de vrede tussen de Staat en de Kerk. Ik vind het juist dat de verzoening tussen. Kerk en Staat, wanneer die tot stand komt, duurzaam en hecht is. Ik blijf bij de brief die ik aan de minister van justitie heb gezon den en die hier is voorgelezen. Iedereen kent de inhoud van die brief en ik behoef die niet te her halen. Dat ik van te voren wist dat ik in conflict met de wet kwam bfj sommige handelingen heb Ik toe gegeven en ik erken ook thans mijn schuld. Wat de financiële zaken betreft heb ik aangeboden alle schade te vergoeden. Dit meen ik ernstig. Vanochtend steeg mij het gebed naar de lip pen „God geef ons vrede in deze dagen" en ik legde de nadruk op „in deze dagen". Ik heb gebeden om vrede, voor mijn Kerk en voor de Hongaarse Staat, waarvan ik een goed burger wens te zijn. Ik bad ook vorr de vrede van mijn eigen ziel. Moge God u de wijsheid geven een vonnis te vellen, dat in het buitenland en hier vrede en ver zoening zal brengen". Hierop keerde de Kardinaal van de microfoon naar de beklaagden bank terug, waar hij ging zitten. De Kardinaal sprak deze woorden nadat de president van de recht bank hem had gevraagd of hij het woord wenste. Kardinaal Mindszen ty sprak luider dan Vrijdag tijdens zijn verhoor. Hij hield het hoofd rechtop en hield met een hand de microfoon vast. Tevoren had de openbare aankla ger gezegd dat hij „zijn ambt zou saboteren" als hij niet de zwaarste straf vroeg. RAADSLEDEN (Sm.) Wie wordt raadslid, wie wordt wethouder? Die vraag stelt mr. dr. Ch. van Haaren in het uit stekend geredigeerde Katholiek Staatkundig Maandschrift van de Katholieke Volkspartij. Hij geeft in zijn artikel, dat over de democratie handelt, aan het slot een paar be hartigenswaardige wenken en ver klaart respect te hebben voor de man of vrouw, die actief lid is van een partij-afdeling, maar het in alle instanties vertikt, om verdere stap pen te zetten op het pad der poli tiek en voor geen bestuursfunctie te vinden is. Hij of zij neemt echter bewust een taak van vrijwillig bur gerschap op zich, echter niet ver der dan waartoe hem of haar ca paciteiten en de gelegenheid open staan. Het raadslidmaatschap, al dus mr. van Haaren, behoeft aller minst een doorgangshuis te zijn naar andere politieke functies: „Laat iemand raadslid zijn en niet meer dan dat. Wij zijn over tuigd, dat er een betere werkverde ling mogelijk is en dat niet alles op de schouders van enkelen te recht behoeft te komen, zoals in het verenigingsleven al te zeer het geval pleegt te zijn. Eerste taak is derhalve, het aantrekken van meer krachten; krachten die er zijn, want wij behoeven onszelf geen be wijs van armoede uit te reiken. De kunst is, de beschikbare krachten te mobiliseren voor een beperkt doel en niet hen af te schrikken door hen functies op te dringen, welke zij niet met hun beroepsplich ten kunnen verenigingen. Vervol gens moet afgerekend worden met de idee, als zouden er arbeiders-, werkgevers en middenstandsraads leden zijn. Op de derde plaats dient, met respect voor de zelfstandigheid der afgevaardigden, het fractiever- band te worden verstevigd. Op de vierde plaats moet de partijafde ling zorg dragen dat het gemeente beleid voor haar leden wordt be handeld en een levende realiteit wordt. Op de vijfde plaats dienen de raadsleden te weten, dat de openbare vergadering één zijde van hun taak is, de grondige voorberei ding en het commissiewerk is ech ter van minstens evenveel beteke nis." Deze gedachten geven wjj bjj het naderen van de campagne voor de raadsverkiezingen gaarne ter overweging door. Roofoverval te Amsterdam Een bewoonster van de Ruys- daelkade te Amsterdam kreeg gisterenavond ijm half elf be zoek van twee onbekende man nen, waarvan er een haar aan sprak en tegelijkertijd de voet tussen de deur zette. Het vol gend ogenblik werd zij met 'n hard voorwerp op het hoofd ge slagen. Zij verloor het bewust zijn en kwam bijna een uur la ter, liggend voor de buitendeur, bij kennis. Met een schedelba- sisfracteur en ernstige hoofd wonden is de vrouw naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht. Voorzover voorlopig kan worden geconstateerd, zijn in de woning een portemonnaie met 2 gulden en enkele zilve ren voorwerpen vermist. Voor de eerste maal in Europa werd een operatie per televisie gedemonstreerd. Dit geschiedde in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Het televisie-apparaat wordt bij de operatietafel in gereedheid gebracht. gOVJET-RUSLAND heeft in een nieuwe nota, die Zaterdag door de Sovjet-ambassadeur te Oslo, Afanasief, aan de Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, kort voor diens vettrek naar Washington, is overhandigd, aan Noorwegen voorgesteld een non-agressie-pact met Rusland te sluiten. In de nota zegt de Sovjet-regering, dat zij het Noorse standpunt als zou het Atlantisch Pact ten doel hebben agressie te voorkomen, afwijst. De nota, die Zondag door radio- Moskou werd omgeroepen, was een antwoord op de nota van Noorwe gen, waarin de Noorse regering, op verzoek van de Sovjet-regering, haar standpunt uiteenzette ten aanzien van de kwestie van een Atlantisch Pact. In haar nota van Zaterdag nu', *z.egt. de Sovjet-regering, dat zij niet de mening deelt van Noorwegen, volgens welke de Verenigde Naties nog niet krachtig genoeg zijn om vrede en veiligheid van alle landen te bewaren. Ook gaat de Sovjet-re gering niet accoord met het stand punt van Noorwegen, volgens het welk het Atlantisch Pact is een re gionale overeenkomst in het kader van de UNO. De nieuwe nota her haalt de Russische opvatting over het Atlantisch Pact, nl. dat het doel van dit Pact is een groep landen tegen andere staten op te zetten. Het Atlantisch Pact staat buiten fie Verenigde Naties en dient de belan gen der agressieve politiek van be paalde grote mogendheden. Noorwe gen is er bovendien-niet in geslaagd een duidelijk antwoord te geven op de vraag van de Russische regering, aldus de nota, of Noorwegen op grond van het Atlantisch Pact de vestiging van lucht- en marinebases op Noors gebied zou toestaan. Om alle twijfel ten aanzien van de plan nen der U.S.S.R. weg te nemen, stelt de Sovjet-regering aan het slot van haar nota voor een non-agressie pact met de U.S.S.R. te sluiten. Reacties Diplomatieke zegslieden te Wa shington hechten aanzienlijke waar de aan de nieuwe nota, aldus Reu ter Zij zien in de Sowjetrussische stap een aanwijzing, dat het Sow jetrussische „vredesoffensief" zich met kracht gaat richten tegen het voorgestelde Atlantische pact. In Noorse politieke kringen verklaart men, dat Noorwegen in beginsel geen bezwaar tegen een non-agressie pact met de Sowjet- unie heeft, omdat Noorwegen geen agressieve bedoelingen heeft. Dit doet echter niets af aan de Noor se opvatting, dat Noorwegen na tuurlijkerwijze bij een Noord- Atlantische regionale groepering behoort, zoals verklaard is in de antwoord-nota vorige week. Er zou geen sprake kunnen zijn van een non-agressie-pact indien hierin voorzieningen zouden wor den getroffen voor „Sowjet-Russi- sche bescherming" in het geval Noorwegen „blootgesteld zou wor den aan de dreiging van een aan val", evenmin, aldus genoemde kringen, kan er sprake van een pact met de Sowjet-Unie zijn, in dien dit beperkingen inhield met betrekking tot Noorwegens vrij heid om nodig geachte voorzienin gen te treffen met Westelijke mo gendheden. Naar men verwacht zal de gehele zaak, het voorgestelde verdrag met de Sowjet-Unie en het voorgestelde Noord-Atlantische pact, in het parlement besproken worden indien de Noorse minister van buitenland se zaken, Lange, uit Amerika terug gekeerd is. Op het Noorse ministe rie van Ujitenlandse zaken beves tigde noch ontkende men, dat nieuwe pogingen gedaan zouden worden om tot een Scandinavische alliantie te geraken. Halvard Lange, de Noorse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft Zondag bij zijn aankomst te New York verklaard, dat hij geen com mentaar kon geven op het Sovjet- Russische aanbod van een non agressiepact, zolang het Noorse parlement het niet in overweging had genomen. Lange zeide, dat hij minister Acheson zou vragen welke verplichtingen en welke mate van veiligheid Noorwegen kon verwach ten indien het tot het Atlantisch pact zou toetreden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1