VIJFTIG JAAR „DE HALTER" Industrialisatie en wegenaanleg De prestaties van Fanny PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 7 Februari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Woningbouw te Heiloo De Staten slikken niet alles Gymnastiek-revue „Wie doet je wat een groot succes Moeilijke zege op hekkensluiter Gebed voor Kardinaal Mindszenty Negentien doden bij ernstig busongeluk BOEKBESPREKING Felle protesten van Kardinaal Spellman Marktberichten In 't Gulden Vlies werd Zaterdag middag een receptie gehouden ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de Alkmaarse gymnastiek vereniging „De Halter". Tal van verenigingen hadden vertegenwoor digers gestuurd, om het bestuur bü deze feestelijke gelegenheid te feli citeren. Bij deze gelegenheid werd door de voorzitter van het Konink lijk Nederlands Gymnastiekverbond de mededeling gedaan, dat de heer Keurslag, voorzitter van „De Hal ter", benoemd is tot lid van ver dienste van het Verbond. Tevens werd hem het bijbehorende speldje overhandigd. De receptie De zaal, waarin „De Halter" haar gasten ontving, was herschapen in een bloementuin. En temidden van deze bloemstukken prijkte een fees telijk uitgedost bestuur Het zou te ver voeren alle sprekers op de voet te volgen. Door een viertal junior leden van de jubilerende vereniging werd aan het bestuur een bloem stuk overhandigd. Namens het KN GV sprak de voorzitter van dit ver bond, de heer van Wieringen, die aan het bestuur een plaquette over handigde. Van de beschermheer der vereniging, burgemeester Wytema, was een schrijven binnengekomen, waarin hij mededeelde door om standigheden niet te kunnen komen, doch hij wenste de vereniging van harte geluk. Een dergelijk schrijven was ontvangen van de loco-burge meester, wethouder van Slinger land. Onder het diner was het de Hal tervoorzitter, de heer Reurslag, die het woord voerde en het daarbij „lintjes liet regenen". Allereerst werden door hem de heren Koch en Helleman tot ere-leden benoemd, terwijl het bijbehorende speldje hen door de voorzitter werd opgespeld. Ook mevr. v. d. Stok, die 35 jaar lid is, kreeg deze onderscheiding. Tot leden van verdienste werden benoemd de '-»ren Veldstra. de Haan, Boot. 5 t er, Jonker, Mooy, W. de Haan c,i Langeberg; allen ontvingen het bijbehorende speldje. De dag werd besloten met een feestavond voor de leden. Meerdere malen hebben wij over Fred Fagel geschreven en wij kunnen dus kort zijn. Zijn programma was in één woord af. Ongetwijfeld was het deze keer alleszins te waarderen gezonde humor, hier en daar misschien met een klein steekje voor deze of gene instelling, hetgeen echter alleen de lachlust maar kon opwekken. Fred Fagel en zijn mensen hebben ge zorgd voor een paar uur gezonde humor. BBTER DAN OOIT (Adv.) DE VOLKSUNIVERSITEIT DRAAIT „FARREBIQUE" Een film van ware schoonheid Voor een volle zaal draaide Zater dagmiddag onder auspiciën van de Volksuniversiteit de film „Farre- bique", een film die de waarheid van de woorden, dat de grootheid ligt in de eenvoud, heeft doen in zien. In het begin doet deze sobere film enigszins vreemd aan. Maar hoe verder de film zich afspeelt, hoe meer men onder de bekoring raakt, die van deze film uitgaat. Nu eens geen film met vele gevierde sterren, geen film over het wufte wereld- gedoe. Nee, een film van ware schoonheid, die het zien dubbel en dwars waard was. Farrebique is de naam van een boerderij in het Zui den van Frankrijk en een heel jaar lang verbleef Georges Rouquier, de regisseur van de film „Farrebique", op deze hoeve. Hij nam alles in zich op, om zo het rijke leven van de boer te leren kennen. Vier jaarge tijden trekken aan de boerderij voorbij, drie generaties van het stugge boerengeslacht verrichten het dagelijkse werk, hun werk. De boer derij kent de vreugde bij het ont springen van de lente, kent de liefde, kent echter ook de dood. En Rouquier ziet dat alles zonder zich in deze gang van de natuur te men gen, hij blijft alleen de toeschouwer met een scherp intuïtief gevoel voor het allerschoonste in het leven van de mens, het kleine. En daarom is „Farrebique" een film vol poëzie. Is het afscheid van de oude boer. wanneer hij langs dc velden trekt en zijn hand laat gaan over het koude ploegijzer, niet groots van dramatiek, van krachtige eenvoud? „Farrebique" werd uitgeroepen tot de film van de maand, zij heeft het ook verdiend. „Farrebique" is een succes geworden niet door grote spelers, maar door zijn zin voor de werkelijkheid, door zijn onovertrof fen harmonie tussen mensen en dier en natuur. Door zijn sublieme een voud. Een schitterende documen taire! A.F.C.-Nieuws Van de AFC-velden geen nieuws. Alles werd afgelast. Maar één ding blijven wij doen en dat is trainen. Onze kans is vrijwel weg, maar toch zullen wij onze aanhang tonen, dat wij vol houden en wat het ene jaar niet gelukt, moet een volgend jaar ge lukken. Vanavond komt de AFC-familie bijeen op de clubavond. De deel nemers aan de diverse competities worden verzocht aanwezig te zijn voor het spelen van wedstrijden. Tot vanavond. De PPC-er. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martinus, z. v, W. L. Peeters en M. Spies; Cornelis J„ z. v. C. Smit en M. A. Groot; Johan B„ z. v. A. B. A. Koster en S. M. C. Heeger; Farnciscus A. P., z. v. F. N. van Meene en G. Th. Kramer; Aga tha M. A., d. v. C. J. Berger en A. C. Groen; Johannes A. M„ z. v. P. W. de Rooi en M. M. Bos. Overleden; Cornelis J. Slijker- man, oud 57 jaar; Arnolda A. Veen- stra. oud 62 jaar, gesch. van A. J. Engelen; Jan Paauwels, oud 43 jaar; Bart Heiblom, oud 69 jaar, gehuwd met P. Dekker. Na afloop was er dansmuziek van het zo langzamerhand bij „De Hal ter" ingeburgerde orkest van Tonny Willemsen. die ter gelegenheid van dit 50-jarig jubileum voor de ver eniging een mars schreef, welke door Tonny cn zijn orkest werd uit gevoerd. We wachten thans af, of de gym nastiekavonden van „De Halter" een even groot succes zullen worden, als deze Zaterdag geweest is. AAN HET JUISTE ADRES Zaterdagmorgen passeerde in de Houttil een auto een langs de straat staande bakfiets. De doorgang bleek te nauw zodat de bakfiets werd aangereden, een slag om maakte en met de voorkant de etalage van de firma Heuseveldt vernielde. Direct daarna reed een groenteboer met zijn wagen de motor met zijspan van de politie, die de vorige zaak onderzocht, aan die beschadigd werd. Het paard van de groente boer is niet geschikt voor het ver keer en moet nu van de weg af worden genomen. Dinsdag vergadert de K.V.P. HEILOO Dinsdagavond 20 uur zal de KVP afd. Heiloo haar jaar vergadering houden in het Bruno- gebouw. De belangrijkste punten uit de agenda zijn: lo. opinie-onderzoek; 2o. gelegenheid om voorstellen te doen, inzake het te volgen gemeen tebeleid. Wat het opinie-onderzoek betreft willen wij een kleine toelichting geven. Het gaat hier om een me ningspeiling in de KVP. Men is uit gegaan van de gezinspolitiek, die de KVP van bijzondere betekenis acht. De eerste vraag, die de KVP aan haar afdeling stelt, is: „Welk onder deel der gezinspolitiek moet naar uw mening de KVP op dit ogenblik het sterkst beklemtonen?" B.v.: lo. kinderbijslag voor zelfstandigen; 2o. verbetering van de progressie in de Kinderbijslagwet; 3o. ruime steun aan gezinsverzorging; 4o. bijzondere aandacht voor huwenden bij de ver deling van de woonruimte etc. De tweede vraag luidt: „Op welke gebieden der politiek moet, naar uw mening, de KVP op dit ogen blik het meest haar aandacht lich ten, naast de gezinspolitiek?" B.v.: de onderwijspolitiek, financiële en belastingpolitiek. militaire politiek, de sociale en economische politiek i publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie). vervolgens prijs- en loonpoli tiek etc. Het is de bedoeling dat elke afd. der KVP één punt, als het meest belangrijke geacht wordende, naar voren brengt. Ook kan men indivi dueel zijn mening en wensen aan het partijbestuur kenbaar maken. Hiervoor zijn invulformulieren aan wezig. Gezien de zéér belangrijke agenda verwacht het bestuur een massale opkomst. Weest niet onverschillig. Denkt aan Hongarije, Tsjecho-Slo- wakije e.a. staten en.u komt ter vergadering!! Successen voor de H.D.C. HEILOO De uitslagen van de damwedstrijd HeilooAlkmaar in het kader van het Kennemer dam kampioenschap zijn als volgt: Groep 1 HeilooAlkmaar 1. H. VerverH. Kruider 02 2. J. GeuzebroekA. Burgert 20 4. A. DekkerH. Toepoel 1—1 6. J. SprenkelingP. Veer 11 S. de GeusE. Hofman 2—0 1). C. Adrichenv-J. Hartog 02 6—6 Door ziekte moeten de partijen aan de lurden 3, 5, 7 en 10 nog gespeeld worden. Er is volop span ning, want de winnaar van deze ontmoeting zal de leiding nemen in he klassement. Groep 2 HeilooAlkmaar 1. A. KroonJ. Schipper 11 2. J. MarsmanR. Zaadnoordijk 2—0 3. J. SpaansC. Fok 4. P. OudA. Bosman 20 5. W. HoogenboomJ. Veerman 2—0 6. A. WinterinkW. Vroling 02 7. P. BeukersP. Noom 20 8. D. LangendijkD. Davelaar 20 9. N.N.G. v. d. Kuijt 0—2 10. B. HofmanP. Deichman 20 13—7 DOOR DE R.K. WONINGBOUW VERENIGING „ST. WILLIBRORDUS" HEILOO. Eindelijk is het dan zover, dat zeer binnenkort een be gin zal worden gemaakt met de bouw van een aantal woningen voor de R.K. Woningbouwvereni ging St. Willibrordus te Heiloo. Heel wat moeilijkheden, speciaal wat het verkrijgen van de nodige bouwgrond betreft, moesten over wonnen worden. Maar thans is al het voorbereidende werk gereed. De grond is overgedragen, de plan nen zijn klaar en de medewerking van het gemeentebestuur is verze kerd. De woningen zullen verrijzen in het verlengde van de Butterlaan, achter de Stationsweg, met de voorgevels op het zuiden gericht. Zij vormen het begin der ontslui ting van het uitbreidingsplan Zuid. De woningen worden gebouwd in blokken van twee en drie aaneen, en zijn ontworpen door de bekwa me architect, Aad Ham, die tevens de ontwerper is van het merendeel der reeds gebouwde woningen in 't gemeentelijk grondbedrijf achter de Westerweg. Dit eerste plan omvat achttien woningen; het gemeente bestuur heeft reeds toegezegd, dat met de bouw van tien woningen in die voorjaar een aanvang kan wor den gemaakt. Er zal naar worden gestreefd thans regelmatig voort te gaan, totdat in de noodzakelijke behoefte aan woningen is voor zien. Het bestuur doet een ernstig be roep op alle Katholieken van Hei loo het werk der R.K. Woning bouwvereniging metterdaad te steunen door als lid toe te treden, ook al heeft men niet direct be hoefte aan een andere woning. Hoe groter het aantal leden, hoe krach tiger de vereniging, hoe meer zij zal kunnen bereiken om het wo ningtekort ook in onze gemeente zo snel mogelijk te helpen opheffen. De kosten van het lidmaatschap bedragen slechts f 2.50 per jaar. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de secretaris der vereniging, de heer G. Beentjes, Westerweg 56, te Heiloo. BEGIN VAN BRAND BERGEN Door vonken vuur, die uit de schoorsteen op het rieten dak van de woning van de heer F. L. Driessen aan de Komlaan vielen, vatte het dak vlam. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, wist verdere uitbreiding van de brand te voorkomen. Openluchttheater bracht verlies in 1948 BERGEN. De VVV te Bergen houdt Vrij dagavond een algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. Roggeveen, die volgens rooster aftreedt, wordt door het bestuur candidaat gesteld. Een aan tal leden van de Vrije Ver. van Horecabedrijven heeft mej. J. Kreb candidaat gesteld. De rekening over 1948 sluit met een nadelig saldo van f 1.311.27 in ontvangsten; uitgaven op f 9.597.22. Van de gemeente werd f 2000. subsidie ontvangen, zoals ook voor dit jaar verwacht wordt. De hoog ste ontvangstpost was f 2902. (contributie leden), de hoogste uit gaafpost f 2.394.98 (drukwerk). De Begroting 1949 wordt aange boden in ontvangst en uitgaaf op f 10.250.Voorgesteld wordt het salaris van de administratrice en dat van de assistente met f 100.— te verhogen. De post diverse assis tentie is verhoogd van f 50.tot f 250.Voor drukwerk is een post van f 2350.en voor feesten «n wedstrijden f 700.geraamd. Er is een post onvoorzien van f 100. terwijl voor diverse acties f 200. is geraamd. De rekening van het openlucht theater geeft de volgende cijfers: PROVINCIALE STATEN 1 Jan. 1946 in kas Voordelig saldo exploitatie 1946 en 1947 Herstelkosten 1946 f 4000.—. f 1710.64 f 5710.64 f 4453.28 Saldo 31 December 1947 f 1257.36 nad. saldo expl. 1948 f 783.08 f 474.28 Herstel lichtinstall. 1948 f 2850. Schuld 31 December 1948 f 2375.72 Hiertegenover staat een vorde ring wegens oorlogsschade van f 6000.waarop nog niet is be slist. De agenda vermeldt geen bespre king van de kwestie rond 't Oude Hof, doch wij verwachten, dat deze kwestie bij de mededelingen of anders bij de rondvraag wel ter sprake kwam. UITSLAG VERLOTING Kath. VROUWENBEWEGING BERGEN. De uitslag van de verloting, gehouden ter gelegenheid van de fancy fair, welke door de afd. Bergen van de Kath. Vrouwen beweging in St, Jan onlangs is ge houden is als volgt: le prijs (een wollen deken) nummer 113; 2e prijs (wiegdeken) nummer 8; 3e prijs (kinderjurkje) nummer 288; 4e pr. (wollen dekentje) nummer 271. UITVOERING „BE QUICK" BERGEN De jaarlijkse uitvoe ring van de gymnastiekvereniging „Be Quick" heeft onder belangstel ling van vele Bergenaren Donder dagavond plaats gehad. De secretaris der vereniging, de heer Blokker, verzocht in zijn wel komstwoord om enige clementie met de deelnemers te hebben, daar door ziekte van enigen van hen, de na delige gevolgen wel niet uit zouden blijven. Dit in acht genomen, ont kwamen wij toch niet aan de indruk, dat de uitvoering deze keer niet zó verzorgd was, als wij van vorige jaren gewend waren. De nummers op de rek en brug door heren werden goed afgewerkt uitgevoerd. Ook de dames gaven keurige staaltjes van gymkunst aan ringen en brug te zien. En hoewel er bij de jongere garde wel eens iets aan haperde, wordt dit hen gaarne vergeven, daar zij toch hun uiterste best deden. De verschillende nummers werden afgewisseld met sketches en zang, door de leden zelf verzorgd. PRACHT SUCCES SINT PANCRAS. Onlangs be haalde onze plaatsgenote mej. T. Koedijk het diploma van dokters- asistente. Nu ziet zij haar studie bekroond door een benoeming als dokters-assistente te Rotterdam. Aan decorum schijnt het colle ge van Provinciale Staten de laatste decennia wel enigszins te hebben ingeboet. Dit viel op te maken uit het betoog van de nestor van dit college, de heer Vermeulen, die reeds twintig jaar lid der Staten is en die een krachtig protest aantekende te gen de wijze, waarop het commu nistisch lid van Ged. Staten de heer Harmsen buiten de orde ging. Zo iets had de heer Ver meulen nog nooit meegemaakt. De communist, die de kans loopt, dat hem in de op 15 dezer te hou den vergadering ontslag zal wor den aangezegd, wilde blijkbaar van de laatste gelegenheid gebruik maken zich te deen gelden. In zijn beantwoording van enkele uit de Staten gestelde vragen roerde hij kwesties aan, die met deze vragen niets uitstaande hadden. Hy kwam vertellen, dat hij altijd in de bres was gesprongen voor de kleine boeren, ook in het college van Ge. deputeerden, doch zijn woorden wa ren daar „paarlen voor de zwij nen". Ondanks het herhaalde ver zoek van de voorzitter zich te be korten, ging de heer Harmsen dóór de Staten te vermoeien met gepraat dat niet aan de orde was. Terecht tekende de heer Vermeu len protest aan tegen deze gang van zaken. Hij vond het geen stijl, dat een lid van het college zich stelde tegenover dat college en bracht de heer Harmsen aan het verstand, dat de Staten niet alles slikken. Hoewel de heer Vermeulen zich richtte tegen de heer Harmsen hield zijn protest ook critiek in te gen de leiding der vergadering die de communisten te veel vrijheid gaf. Toen een hunner het had over het stelletje uitbuiters in Den Haag waarmee de Regering bedoeld werd en toen de heer Polak sprak van de koloniale oorlog liet de voorzitter dit passeren; eerst toen de heer Polak bij herhaling over de „naakte koloniale oorlog" sprak werd hij tot de orde geroepen. De kwestie Industrieflats kwam ook nog even ter sprake; de heer Vermeulen deelde mede, dat de plannen hiervoor in Velsen niet verwerkelijkt werden, ofschoon de gedupeerde en jonge industrie er mee gebaat zou zijn. Hij zou het toejuichen, om aan bezwaren tege moet te komen, als evenals bij de particuliere woningbouw het on rendabele gedeelte van de bouw kosten voor rekening van het Rijk werd genomen. Gedeputeerde Prak ken (P.v.d.A.) wilde wel zijn me dewerking voor vestiging van in dustrieflats toezeggen, doch meende dat, als de gebruikers volgens het idee van de heer Vermeulen een lage huur zouden betalen, hier con currentie zou ontstaan en die kant moest het z.i. niet uit. De indus trialisatie van het platteland in BERDOS—WATERVOGELS 0—1 Het is Berdos hlet mogen geluk ken een overwinning op de Water vogels te behalen, zij heeft beide punten aan de gasten moeten laten. Deze wedstrijd werd in een zeer hoog tempo gespeeld en vooral voor de rust was Berdos in de meerderheid. Hadden de Berdos mannen toen wat meer geluk ge had, dan zou de uitslag ongetijfeld anders zijn geweest. Direct was Berdos in de aanval en ontstonden er gevaarlijke mo menten voor het W.-doel, maar de W.-doelman keerde steeds het ge- /aar. Steeds kwam Berdos terug, maar het beslissende schot, dat de aanvallen met eên doelpunt moest bekronen ontbrak. Steeds ging de bal over of naast. Enkele seconden voor de rust is het de W.-linksbui ten, die na keurig werk Brakenhof weet te passeren 01. Na de rust ging de strijd gelijk op en de aanvallen gingen van doel tot doel. Hoe Berdos ,het ook pro beert er komt geen verandering meer in de stand. Brakenhof weet na de rust op keurige wijze zijn doel voor een doorboring te vrijwaren. De toeschouwers hebben een spannende wedstrijd gezien. HEERHUGOWAARD. We zijn Zondagavond op bezoek geweest bij de R.K. Gymnastiekver. T.O.G. die de eerste van de vier opvoerin gen gaf van bovengenoemde revue. De zaal en balcon waren tjokvol toen de voorzitter de heer Leo Kamp deze avond met een kort woord opende. Onder de aanwezigen merkten we op de G.A. en enkele besturen van naburige gymvereni gingen. En toen begon het. Het werd een avond vol afwisseling. Ging het eerst een beetje traag, men kwam er steeds beter in. Het ene nummer nog mooier dan het andere volgde erkaar op. We noemen voor de pauze de vrije oefeningen der meisjes, welke in drie groepen waren ingedeeld en waarvan de prijs door het pu bliek aan de beste groep werd toe gekend n.l. no. 2, de groep waarop ook wij onze stem uitbrachten. De turnnum'mers van de jongens ver liepen vlot. Ook de heren deden 't goed aan hoogrek en brug. En zo ging het door. De oudere meisjes kwamen uit' met mooie en leuke balletten, waarvan vooral ,'t Charley Ballet bijzonder in de smaak viel. Grondgymnastiek is een nummer wat het op zo'n avond best doet. En dat alles omlijst met zang en humor. Noemen we dan allereerst de T.O.G.-sisters. Dit drietal dames had met hun liedjes een groot suc ces en zijn een aanwinst voor H. Hugowaard. Ook de twee mensen van de humor Pim en Pam, wat die twee heren brachten met hun leuke nummers was netjes en beschaafd en het behoort in een revue thuis. We hadden die twee een betere belichting gegund dan hadden hun nummers nog beter uit gekomen. Het revue-orkest o:l:v: de heer J. Beers was goed, ja heel goed willen we het noemen. Het over heerste, zoals dat vorige jaren wel eens het geval was, het geheel niet. Het was keurig. De décors van Th. Groothuizen uit Alkmaar, waren in orde, evenals de costumes van de firma Gerrit sen uit Amsterdam. De verlichting, ook nu weer ver zorgd door Jb, Borst, was in orde en zeer goed was het nummer van Pam, waarin hij hulde aan Jaap bracht. En dat alles o:l:v: TOG's direc teur de heer P. van Stralen. We moeten wel bewondering hebben voor die man om zoiets voor elkaar te. krijgen. Nog drie avonden gaat de revue en we hoorden, dat er be langstelling voor is. Degenen die er Zondagavond geweest zijn kun nen getuigen dat 't zeer mooi was. Degenen die er alsnog heen zul len gaan, zullen ervaren, dat wat T.O.G. dit jaar brengt het horen en zien volkomen waard is. Wij wensen het bestuur van TOG onder leiding van voorzitter Leo nog véél succes toe met de komen de avonden, die naar wij zeker verwachten weer druk bezocht wor den. ONAANGENAME ONDER BREKING NRD. SCHARWOUDE. He denmorgen omstreeks half acht slipte tengevolge van de gladheid van het wegdek ter hoogte van de sluis een luxe auto met 4 passa giers, op weg van Friesland naar Amsterdam. De wagen schoot in het water. Alle inzittenden wisten zich echter spoedig uit hun neteli ge positie te bevrijden. Kort daar op werd het voertuig, onder enorme belangstelling, gelicht door een kraanwagen van de fa. Boontjes uit Schagen. De onfortuinlijke rei zigers hadden inmiddels met een andere luxe auto hun onderbroken spoedreis voortgezet. zijn geheel heeft ook de aandacht van Ged. Staten, doch. geschiedt in overeenstemming met de Ec. Techn. Dienst. Bij het Hoofdstuk Wegen bepleit te de heer Sietsma fondsvorming voor verbetering van wegen, die niet cp enig wegenplan voorko men, hetgeen Ged. Staten in over weging wilden nemen. De heer Volkers bepleitte uitvoering van de Rijksweg Amsterdam-Den Oever, in antwoord waarop Ged. De Vries opmerkte, dat door de niet-uitvoe- ring van die weg, de Prov.weg Am. sterdamPurmerend belangrijk verbeterd dient te worden; het is redelijk, dat het Rijk hierin bij draagt. Overigens was spr. van mening, dat als men in dit cultuur- arm land met één weg kan vol staan, men er geen twee moet aan leggen, .De heer Blaauboer (VVD) was van mening, dat sommige we- geh befer in onderhoud konden worden ondergebracht bij weg schappen ,in wier gebied zii liggen; overigens dacht hij dat aanleg van plantsoenen beter aan particulieren opgedragen kon worden. De heer De Vries (PvdA) kon hem in geen dezer meningen bijvallen. T. a. v, de N.O.-punt van Texel, waar de zee de duinen bedreigt, neemt de Prov. geen afwachtende houding aan; deze kwestie staat on der voortdurende controle van de Prcv. Waterstaat. In antwoord op een betoog van mr. Westtrman tot behoud van cultuurmonumenten verklaarde drs. v. d. Donk (KVP), zich bereid in overweging te nemen een verorde ning voor gemeentebesturen, in houdende richtlijnen tot behoud van oude historische gebouwen en monumenten; de heer Westerman had speciaal he| oog gericht op Alkmaar, Hoorn. Enkhuizen enz. die een dergelijke verordening niet hebben. De communisten zorgden nog voor een stukje verkiezingscopie voor de Waarheid, door een voor stel ter tafel te brengen, tot verho ging van de garantielonen in de DUW tot 73 ct. Gedep. De Vries wees dit voorstel af, omdat hij van mening was, dat hier een taak voor de Vakbeweging lag, waarin spr. het volle vertrouwen stelde. Het communistische voorstel werd met 39 tegen 13 st. (alleen de CPN) verworpen. De Bond van Openbare Leesza len en Bibliotheken in o'-dhol- land zag op zijn verzoek om finan- tiele medewerking voor het stich ten van een Centrale Bibliotheek voor lectuurvoorziening op het platteland ingewilligd door een subsidie in de stichtingskosten van f20.000 en vanaf 1949 een jaarlijk se subsidie van f 10,000. De heer Bruch bepleitte verho ging van de Provinciale bijdrage voor het B. L. O. en vond een ge willig oor bij Gedep. Bouwman (KVP) die zei, dat deze kwestie reeds bij het college in behande-, ling is. Tenslotte kwam nóg de aanslui ting van de zgn. onrendabele ge bieden op de waterleiding en elec- trisch net ter sprake; Gedep. Prak. ken moest hier de slechte mate riaalpositie als de oorzaak van de achterstand aanwijzen en deelde mede, dat hiervoor op de begroting een post van f250.000 was uitge trokken. BEGIN VAN BRAND AKERSLOOT Zaterdagmorgen om plm. 7 uur brak er brand uit in het perceel van de heer A. Tij mes, Kerkplein alhier. De oorzaak van de brand is geweest de asbest- pijp. Het dak rondom deze pijp had door de hitte vlam gevat. Onmid dellijk werd alles in het werk ge steld om uitbreiding tegen te gaan. Door het krachtdadig optreden van enkele flinke mannen kon erger worden voorkomen. H.R.C.—D.T.S. 1—0 Voor de derde maal heeft HRC kans gezien een 10 overwinning te behalen en wel op DTS. Het ter rein was glad en tamelijk moeilijk bespeelbaar hetgeen vooral in de voorhoede tot uiting kwam en even redig ook weer in de doelpunten. Nieuwstadt, die de rechtsbinnen plaats bezette, wist het enige doel punt te scoren en daarmede, zoals later bleek, de overwinning binnen te halen. Ook P. de Vries stond weer op zijn oude plaats, linksbinnen; Knijff echter bleek op de midvoor- plaats nog wat onwennig te zijn, doch desondanks speelde hij op deze voor hem vreemde plaats niet on verdienstelijk. Striet verving Roo- meijer zeer goed en na de rust kwam Kuiper inplaats van de Vries in het veld. Over het algemeen bleek toch wel, dat de voorhoede zwakker speelde dan de verdediging, doch dit was niet enkel het geval bij HRC. Ook DTS ondervond dit en het kwam ook wel te voorschijn bij de eindstand. Hoewel DTS enigs zins pech had, doordat linkshalf van Kliffen ean penalty te onzuiver in schoot, waardoor de HRC-doelver- dediger door middel van een corner wist te redden. Er ontwikkelde zich reeds onmid dellijk na het begin een spannende partij, waarbij HRC meer in de aanval'bleef. Na de rust kwam het zelfde spelbeeld terug. Tijdens een schermutseling %por het HRC-doel wist Bot slechts door hands te red den, doch van Kliffen schoot de strafschop houdbaar voor de keeper in. Enkele min. later wist Nieuw stadt, die juist even sneller bij de bal was dan de DTS-keeper, de bal in het doel te schieten. Aangemoe digd door dit succes zette HRC alles op alles, om nog meer doelpunten te behalen, doch DTS gaf geen krimp meer, waarbij de keeper een goede partij te zien gaf. De stand bleef aldus 10 voor HRC. Z.A.P. WON OP TEXEL ZAP, dat de gedwongen rustdag benutte met een vriendschappelijke wedstrijd tegen de sterke 4e klasser Texel, leverde door op het eiland een uitstekende prestatie, door de Texelaars met 42 te verslaan. Hetgeen alweer bewijst, dat het krachtsverschil tussen le kl. afd. N.H. en 4e kl. KNVB niet zo erg groot .meer is. De Katholieke Actie verspreidt het volgende gebed voor de Primaat van Hongarije, Zijne Eminentie Joseph Kardi naal Mindszenty; aan de verspreiding waarvan wij langs deze weg gaarne medehelpen: LAAT ONS BIDDEN Cod, Vader, Zoon en Heilige Geest, in Uw Naam, op Uw gezag en tot Uw lof en luister is Joseph Mindszenty, Primaat-Aartsbisschop Uwer Heilige Kerk in Hongarije, tot Kardinaal verheven; in de geest van deze verheffing en in de verwachting van Uw genade heeft hij beloofd zich tot de dood, ja tot bloedvergietens toe, onverschrokken te zullen tonen ter verdediging van het heilig Geloof, voor het bewaren vari de vrede en rust onder de Christenvol keren, en voor de handhaving en de groei van Uw Heilige Roomse Kerk. Gedenk Uw dienaar, die thans met kracht en geweld door Uw afgedwaalde kinderen wordt gedreven tot nako men van het uiterste van wat hij toen met Uw genade be loofde. Schenk hem Uw onoverwinnelijke kracht om sterk te staan in de beproeving. Geef zijn woord de kracht om zijn vijanden te overtuigen en daardoor zijn volk te ster ken en doe hem zijn vrijheid en de vrijheid van Uw Kerk in Hongarije herwinnen. Doch schenk hem ook de bereid heid zijn gevangenschap in onderwerping aan Uw wil te ondergaan en zelfs te sterven voor de naam van Onze Heer Jesus Christus, Onze Koning, die met U leeft en heerst in de eeuwen der eeuwen. Amen. O, Maria, koningin van Hongarije, sta hem bij en bid voor hen, die hem vervolgen. Sint Stephanus, beschermer van Hongarije, bid voor hem. Onderhands aanbesteed DEN HELDER. Hef bouwen van de semi permanente school voor het R.K Onderwijs:: Fa. Buur, Alkmaar f 80.000. N.V. „De Zaan", Zaandam f 78.990, R. Noppert, Den Helder f 77.890; Fa. P. Bot en Zn., Middenweg te Heerhugowaard f 76.137. Gecompliceerd verkeersongeval Toen Zaterdagmiddag op de rijksweg Amsterdam-den Haag onder de gemeente Abbenes, om nog onbekende reden, een personenauto in de dikke mist 'midden op de rechterbaan van de weg stilhield, botste een daarachter rijdende auto hier tegen op. Twee achter elkaar rijdende personenauto's kwa men eveneens in botsing en 'n motorrijwiel reed op de vierde auto in. In totaal werden twee personen zwaar en een vijftal licht gewond. De bestuurder van een op de linker helft rij dende wagen zag het ongeval gebeuren. Hij remde plotseling zo hard, dat de chauffeur van een volgauto een botsing niet kon vermijden. Zijn wagen werd van achteren gekraakt door een derde. Dit tweede on geval veroorzaakte vier licht gewonden. De twee zwaarge wonden werden naar een zie kenhuis overgebracht. De deels vernielde en ingedrukte auto's werden door kraanwagen weg gesleept. Ds. J. van. Dorp overleden In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Engeland overle den de oud-predikant by de Ne derlands Hervormde Kerk te Londen, ds. J. van Dorp. Hij werd in Nederland vooral be kend door zijn spreekbeurten voor Radio Oranje in de jaren 1940—1945. Voor zijn vertrek naar Enge land, in 1929, was ds. v. Dorp o.m. predikant te Egmond-Bin- nen en Hoorn. RADOLFZELL, 6 Febr. (Reu ter). Bij Radolfzell is een auto bus met skiërs bij een scherpe bocht van de weg gegleden en van een steile helling gekanteld. Negen tien jonge mensen kwamen hierbij om het leven en twintig raakten gewond, zo deelt 't Duitse Nieuws bureau D.P.D. mele. Het gezelschap was op weg van Radolfzell aan het Bodenmeer naar de Feldberg, de hoogste top van het Zwarte Woud. De ambassadeur van de Sovjet- Unie in Groot-Brittannië, Zaroebin, is Zaterdagavond uit Moskou via Praag, per vliegtuig te Londen te ruggekeerd. Fanny Blankers-Koen heeft vandaag een invitatie wedstrijd op de 100 meter verloren van Majo- rie Jackson, een 17-jarig athlete uit N.Z.-Wales, die een tijd van 11.8 sec. maakte. De Nederlandse kampioene had 40 centimeter achterstand. De tijd van miss Jackson is 0.1 sec. beter dan die waarin Fanny Blankers de finale van de 100 meter bij de Olympi sche spelen won en 0.7 sec. beter dan het Australisch record. Nog geen uur na haar neder laag op de 100 meter won Fanny een 80 meter hordenloop met 9 meter voorsprong in 11.4 sec., waarmee ze haar eigen Austra lisch record met 0.1 sec. verbe terde. Later op de middag brak Fan ny Blankers het Australisch re cord kogelstoten door een af stand van 10 meter 61.7 te halen. Het record stond ten name van miss P. Lucas, de Australische kampioene, met 10 meter 14.7. Miss Lucas werd tweede met 10 meter 42.6 en verbeterde dus ook haar eigen record. Het Marineblad, het orgaan van de vereniging van Marine-officie ren, verschijnt deze maand in een speciale uitgave waarin tal van marine-deskundigen van naam, zo als luit-admiraal b.d. C. E. L. Hel- frich, de aandacht, niet alleen van de leidende figuren in het land, maar van het gehele volk vraagt voor het grote belang, dat een goed geoutilleerde marine voor ons land heeft. De met talrijke Illustraties van dienstdoende schepen, z owel van de marine als van de koop vaardij, verluchte uitgave geeft een juist inzicht in de stand, waarin onze marine zich bevindt en die nog heel wat verbeterd zal moeten worden, willen wij onze plaats als zeevarende mogendheid in de Wes terse Unie waardig zijn. Ook aan de nieuwe tak van dienst, de ma rine-luchtvaartdienst, wordt aan dacht besteed door luit. ter zee vlieger G. F. Rijnders. Het is daar door een bijzonder attractief en in structief nummer geworden, waar van allen, die bij de zeevaart be trokken zijn, kennis dienen te ne men. EEN DAG VAN GEBED EN PROTEST Kardinaal Spellman, de aarts bisschop van New York, heeft, volgens Reuter, in een preek, ge titeld „Rebellie tegen tyrannen is gehoorzaamheid aan God" ver klaard, dat Amerika tegenover „bepaalde communistische ver overingen" zal komen te staan, als het niet „de les van het mar telaarschap" van kardinaal Minds zenty ter harte neemt. Hij riep deze Zondag uit tot een dag van „gebed en protest" in verband met de gevangenneming van de Hongaarse primaat. Het proces noemde Kardinaal Spellman een bespotting en hij veroordeelde het „atheïstische communisme". Hij richtte zich in scherpe bewoordingen tegen de Sovjet-leiders, die hij de boos aardigste mannen ter wereld noemde. Het had geen zin meer het leven van de Kardinaal te redden. Door marteling en ver doving was de primaat buiten het bereik van menselijke hulp. Kar dinaal Spellman toonde foto's van de Hongaarse primaat toen deze in 1948 in Amerika was en foto's van thans. Door de verge lijking werd het duidelijk, dat de Kardinaal gemarteld was en met verdovende middelen was behan deld, ook al beweerde de commu nistische pers, dat de kardinaal zulks ontkent. Men had zijn wil met verdovende middelen gebro ken en thans werd hij zwak en zonder vertrouwen aan zijn volk getoond, aldus Kardinaal Spell man. In afwachting van de uitspraak van het volksgerechtshof, mor genochtend om 9 uur, verblijft Kardinaal Mindszenty, volgens Reuter, in een voor hem in ge reedheid gemaakt kantoor van een functionaris van het gerechts gebouw. Het verblijf van de Kar dinaal bestaat uit twee kamers, waarvan één een kantoorruimte is en de ander een klein kamer tje met wastafel, divan en kle renkast. Gisteren werd aan de Franse journalist Marabini van het onaf hankelijke blad „Combat" toege staan een interview met de Kar dinaal te hebben. Kardinaal Mindszenty zeide hem: „Ik heb zojuist tijdens mijn proces een interview aan de gehele wereld gegeven", en hij was van mening dat dit genoeg was. De Kardinaal zou tot de cor respondent gezegd hebben, „dat hij aan de pers kon verzekeren, dat hij zich goed voelde en dat hij goed behandeld werd." De beschuldigden, die allen in het gerechtsgebouw verblijven, mochten hun advocaten en ande re bezoekers, onder wie familie leden, ontvangen. AVENHORN. 5 Febr. 750 kg spruitkool 2449; 3400 kg rode kool 7.3012,30; 5450 kg uien:: grote maat 7.80; nep 650—7.40; 16.500 kg bieten I 6,50; II 4.80; 150 kg witlof I 50; II 33: 4000 kg peen III 5.70. WARMENHUIZEN, 7 Febr. 1500 kg gele kool 1010.90; 11.600 kg rode kool 11.40—12.30. NRD.-SCHARWOUDE 7 Febr 45.000 kg rode kool 11.40—12; 9000 kg gele kool 9.60—10.60; 71.000 kg witte kool 8.40; 14.000 kg uien 89: 3200 kg kroten I 6,60; II 4,90; III 3,30 J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2