Steeds meer stemmen tot een herziening der verhoudingen in de Veiligheidsraad Restauratie van de kerk in Wervershoof Farstad Europees kampioen schaatsen Merle Cochron te Den Haag NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 7 Februari 1949 Waarom liet Noorwegen ons in de steek? Taaie strijd? V or rink's missie had alle kenmerken van een noodsprong electriciteit! Er wordt iets groots verricht! Een bouwpastoor kan tevreden zijn DE GROTE PAROCHIEKERK van Wervershoof is jarenlang een sieraad voor dit echt West-Friese dorp geweest, een sieraad door zijn bouw en zijn machtige, hoog ten hemelreikende toren. Het landschap wordt er door getekend en velen hebben hun bewondering voor „de Kathedraal van West-Friesland" uitge sproken. De laatste jaren dreigde daar echter een eind aan te komen. De kerk, die pas een vijf en zeventig jaar staat, begon bouwvallig te worden. Broekman eindigde op de derde plaats Verschillende records gebroken PAG. 3 (Van onze correspondent) Lake Success, 28 Januari. Er is niet de minste twijfel aan, dat indien de Indonesische kwestie in haar huidige phase ruim een maand eerder had kun nen worden afgewikkeld, de resolutie die thans is aanvaard met gemiddeld 7 stemmen voor en 4 onthoudingen (na 29 indivi duele stemmingen over paragrafen en onderdelen van paragra fen) er nooit door zou zijn gekomen. Een goede maand geleden was het immers nog België, dat de kleine mogendheden van VYest-Europa vertegenwoordigde. Thans zat België mede aan de tafel als „geintereresseerde mogendheid", doch zonder de be voegdheid een stem te kunnen uitbrengen of een resolutie of amendementen te kunnen voorstellen. Noorwegen is nu immers de volwaardige vertegenwoordiger der Westelijke „kleintjes". „Noorwegen liet Nederland in de steek, waar België het trouw was gebleven", was het commentaar van een der buitenlandse gedelegeerden na de stemming. Hieraan mag toe gevoegd worden, dat dit geen „hon dentrouw" was. België's houding telkenmale te kennen gegeven door de afgevaardigden Nisot en Van Langenhove, die ddarbij ook geheel in de lijn van premier Spaak bleven was ingegeven door een zelfde zin voor verhoudingen, voor wat juridisch wel en niet geoorloofd is, als Argentinië aan de dag legde, toen het zich onthield ten aanzien van alle passages der resolutie, die aan de nieuwe United Nations Com mission in Indonesia (de opvolgster van de Commissie van Goede Dien sten) 'n grotere mate van bevoegd heden toemeten, dan krachtens het Handvest der V.N. veroorloofd is. De kleine landen hebben na deze episode inderdaad redenen te over zich huiverig te gevoelen voor het precedent, dat hierbij geschapen is en waartegen de Nederlandse verte genwoordiger dr. J. H. van Royen in een magistrale redevoering alle bedenkingen heeft vastgelegd, die een land tegen de „curatele", waar onder een dergelijke resolutie het in feite stelt, kan maken. Volgens het statuut van de Veilig heidsraad rouleren telkenmale 6 landen, die bepaalde geografische gebieden vertegenwoordigen, als leden van de Raad. De vijf grote mogendheden hebben een perma nente zetel. Reeds eerder is de vraag opgeworpen of deze roulerende landen zichzelf vertegenwoordigen, dan wel het gebied waarin zij gele gen zijn. Het eerste is het geval. Dit te meer, omdat in de loop der jaren elk land zijn beurt aan de hoefijzer, vormige tafel van Lake Success zal krijgen. Niettemin kan men meer en meer stemmen vernemen, die aan dringen op een herziening van de verhoudingen in de Veiligheids raad, op een wijze, die meer over eenkomt met de huidige tendens der wereldverhoudingen. Alvorens daarop nader in te gaan, nog een enkel woord over Noorwe- gen's houding. Er is geen twijfel aan, dat deze Scandinavische mo gendheid onder sterke pressie <heeft gestaan. De V.S. kan men gerust de gangmakers van de resolutie noe men; dat Cuba een equatoriaal land met een zeer recente vrijheids geschiedenis en China waar van de nationalistische vertegen woordiger in de Veiligheidsraad in een uiterst moeilijk parket is, ge zien de gebeurtenissen in eigen land meegingen was alleszins ver klaarbaar. Dat Noorwegen zich tot de geestelijke vaders ervan wilde rekenen (een rol waarvoor Enge land en Canada niets voelden) was een verrassing. Wat wilden de No ren? De huidige Noorse regering helt sterk naar de linkervleugel; de Noorse afgevaardigde Finn Moe on derschrijft deze lijn volkomen. Daarbij zag men te Oslo hier klaar blijkelijk een gerede gelegenheid om met één klap in de gratie van zowel Moskou als Washington te komen. Het is diep tragisch, dat de mis sie van Koos Vorrink naar Noor wegen zich door het vliegongeluk nooit heeft kunnen voltrekken. Als iemand op voet van gelijk heid met zijn socialistische colle ga's in Oslo had kunnen spreken was het zeker Vorrink geweest. Maar de vraag doet zich voor, waarom men van Den Haag uit niet onmiddellijk, nadat Noorwe gen zijn plaats aan de Raadstafel had ingenomen, een intiem con tact met Oslo had gelegd. Men wist immers dat de kwestie in bespreking was en dat Noorwe gen met geheel andere ogen de In donesische kwestie zou bezien dan de Belgen dit hadden gedaan. De missie van Vorrink in het huidige tijdstip had alle kentekenen van 'n noodsprong. Want op dat ogenblik had Noorwegen reeds zijn plannen te kennen gegeven, de resolutie te steunen als mede-indiener. Het was ondenkbaar, dat Oslo zich uit die positie nog zou kunnen terugtrek ken, of zich bij een stemming zou kunnen onthouden. Aangezien tenslotte ook het Ver enigd Koninkrijk zijn stem aan het ontwerp gaf, was het ondenkbaar, dat Frankrijk in deze kwestie ge bruik zou maken van het veto recht. Gedurende het gehele debat heeft de Franse vertegenwoordiger, Parodi, slevh'ts enkle malen het woord gevraagd, en dat uitsluitend om op kwesties van bijkomstig be lang te wijzen. Niettemin gaf men in Franse kringen te verstaan aller minst gelukkig te zijn over de in houd van deze resolutie, die bij tijd en wijle wellicht met betrekking tot de Indo-Chinese situatie zou kunnen worden herleefd. Wat nu de verhoudingen in de Veiligheidsraad betreft, volgt men natuurlijk met grote spanning de gekert tenissen in China. En men vraagt zich af, wat voor Chinese vertegenwoordiger er eerlang aan de tafel te Lake Success zitting zal nemen, nadat men hetzij tot 'n vredestoestand tussen de Chinese nationalisten en communisten is gekomen, hetzij laatstgenoemden hun overwinningsreeks verder voortzetten. Het verschijnen van een derde communist in de Veiligheidsraad zou de balans toch wel aanzienlijk ver anderen. Met 3 van de 11 stemmen van de Raad en 2 veto-mogelijkhe den als grote mogendheden zouden zij weliswaar ver van een absolute meerderheid zijn, maar in ieder ge val de gang van zaken in Lake Sue. cess zeer kunnen bemoeilijken. Evenzeer vraagt men zich af wat de toekomst is van de vertegen woordiger van het Midden-Oosten. Men heeft daarvoor de laatste tijd te Lake Success de vertegenwoordi ger van Syrië gekend en thans die van Egypte. Met de erkenning van Israël komt daarin een drastische verandering. Men zal niet kunnen verwachten, dat óf Israël de Arabi sche staten van het Midden-Oosten kan vertegenwoordigen, óf dat in 't omgekeerde geval de niet-vertegen. woordigde mogendheid zich in hoge mate bevredigd zal voelen. Tenslotte is, vooral onder de mo gendheden van achter het IJzeren Gordijn, de vraag gerezen, of ook de nieuwe constellatie in West-Europa geen aanleiding geeft tot een wijzi ging der zetelverhouding in de Raad. Binnenskamers is reeds het denkbeeld geopperd in Rusland welgezinde kringen, wel te verstaan dat geheel West-Europa één stem als „grote mogendheid" (met veto recht) zou moeten worden toegewe. zen. Het is onwaarschijnlijk, dat de Westerse mogendheden daarin voor lopig kunnen of zullen toestemmen. Deze gevoelens wijzen er echter op, dat men niet alleen in Westelijke kringen een critische blik werpt op de samenstelling van de Raad, doch in Oost-Europese landen al even zeer. Dit alles is echter nog in het sta dium van tasten en zoeken. Con creet dient men vooralsnog geen wijziging van ingrijpende aard te verwachten. Maar het probleem be staat en de blik is er op gevestigd. Wethouder critiseert uitbreiding klooster In de raadsvergadering van Smal- lingerland heeft wethouder De Vos critiek uitgeoefend op de toewijzing door de regering van 2600 M2 bouwvolume aan het Carmelites- senklooster te Drachten. Hij noem de een dergelijke toewijzing groot genoeg voor 10 arbeiderswoningen, onverantwoord in een niet-katho. lieke streek. Blijkbaar heeft de opheffing -van de beperkende bepalingen ten aan zien van het electriciteitsverbruik in de spitsuren per 1 Februari j.l. hier en daar de mening doen post vatten, dat thans in ruimere mate dan weleer electriciteit kan wor den verbruikt. Het ministerie van Economische Zaken deelt thans mede, dat deze opvatting volstrekt onjuist is. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de nog steeds voortdurende kolen- schaarste blijft noodzaken tot een zo zuinig mogelijk verbruik van electriciteit. Albrecht vraagt toch cassatie aan De ter dood veroordeelde Al brecht, die onlangs verklaarde af stand te doen van het recht van cassatie, heeft zich bedacht. Naar wij vernamen heeft hij toch cassa tie aangetekend tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Grote scheuren braken in de ge welven, de brede toren zakte scheef en week naar het Noord-Oosten, en tenslotte was het gevaar niet denkbeeldig, dat de kerk niet meer voor de Eredienst te gebruiken zou zijn en afgebroken moest worden. De Zeereerw. Heer Pastoor A. I. M. Busch nam energiek de nodige maatregelen en wist toestemming te verkrijgen, dat zijn kerk ge restaureerd zou worden. Onder directie van Ir. Huydts (Den Haag) en architect Vlaming (Medemblik), namen de werk zaamheden aan de toren op 5 April 1948 een aanvang. De opzichter Hoenders uit Utrecht zou zich met de dagelijkse leiding der werkzaam heden belasten, terwijl de firma Vertelman uit Wervershoof, de aannemer was. Men stond voor een uiterst moeilijke taak, immers de toren, een kolos van 2 millioen kilo, zakte scheef en scheurde de eigen lijke kerk achter zich aan. Bij het? bouwen had men inder tijd de fout begaan, de funderin gen niet diep genoeg te leggen (tot pl.m. 9 m. diepte). 11 Mei werd de eerste paal onder de toren „ge drukt" en moest zes meter dieper komen dan de oorspronkelijke fun dering. Doordat men tijdens deze werkzaamheden de bodem losser maakte zakte de 58 m. hoge toren nog 6 cm. verder naar het N.O. en ontstonden er nieuwe scheuren. Dit euvel was echter spoedig verholpen en de toren viel 14 cm. terug naar 't N.-W. Er was dus uiteindelijk 8 cm gewonnen! Op 16 October ging Op de eerste dag van de Euro pese kampioenschappen in het hardrijden evenaarde Sverre Far stad, de grote man op de korte afstand, het wereldrecord op de 500 m., dat op naam staat van Hans Engnestangen met 41.8 sec. Het is interessant te weten, dat dit wereldrecord 11 jaar geleden precies op dezelfde dag, op het zelfde uur en op dezelfde baan door zijn landgenoot Engnestan gen was gemaakt. Onze landgenoten hadden geen reden tot klagen. Broekman was de snelste en hij noteerde niet alleen een tijd, welke beneden de 46 seconden lag, zijn persoonlijk record, maar hij bleef zelfs 0.1 sec. binnen de 45 seconden. Zijn achterstand op Farstad bedroeg na dit eerste nummer 3.1 punt, hetgeen wil zéggen dat onze land genoot op de drie nog resterende afstanden in totaal 31 seconden De Noor Swerre Farstad, die op schitterende wijze tijdens de wedstrijden om het Europees kampioenschap schaatsenrijden te Davos het Europees kampioenschap op zijn naam bracht, tijdens een van zijn prachtige ritten in deze wedstrijden. sneller moet zijn dan Farstad om toch nog het Europees kampioen schap te behalen. De krachten op de 1500 meter liggen vrijwel ge lijk, maar op de 5000 en 10.000 m. zal Broekman zijn kansen moe ten waarnemen want Farstad heeft nog nooit op de langere afstan den uitgeblonken. De tijd van 44.9 sec. op de 500 meter wil ech ter nog meer zeggen. Want hier mede vervangt Broekman op een royale wijze Jan Langedijk op de lijst van de twaalf beste Neder landse rijders van alle tijden, zo dat de Westlander thans de bo venste plaats inneemt, een histo risch moment in de Nederlandse schaatsensport, want want Lange dijk beeft op deze ereplaats 10 jaar lang gestaan. Langedijk deed het nog best en met een tijd van 45.4 sec. was hij zeer tevreden, slechts 0.4 sec. boven zijn béste persoonlijke prestatie, die hij 11 jaar geleden verrichtte. Bij het uitkomen van de laatste bocht raakte hij even de balans kwijt, hetgeen hem zeker 2 sec. zou heb ben gescheeld. Van der Voort, die de pech had in zijn eentje te rij den, maakte dezelfde tijd en Huis- kes noteerde 45.6 sec., waarmee hij zijn beste tijd met niet minder dan 0.6 sec. verbeterde. De held van de dag was de 25- jarige Hongaarse student Kornel Pajor, die er in slaagde het wereld record op de 5000 m., dat sedert '42 op naam stond van Ake Seyffarth met 8 min. 13.7 se., te Davos ge maakt, te verbeteren en te brengen op 8 min. 13.5 sec. Pajor reed in zijn record-race tegen Huiskes, die hem aanvanke lijk flink partij gaf, maar die een stuk boven zijn beste tijd bleef, met 8 min. 28.3 sec. kwam hij ten slotte niet verder dan de 12e plaa'ts. Van der Voort deed het beter, hij begon wat lui, waarschijnlijk zweef de hem de teleurstellende 500 m. van de ochtend nog voor de geest, maar in de tweede helft van de wedstrijd had hij zich er bovenuit gewerkt en nam met 8 min. 22.4 sec. een zeer redelijke plaats in. Maar wat te zeggen van de oude vechtjas Jan Langedijk? Hij, wiens persoonlijk record op 8 min. 28.5 sec. stond, niet minder dan elf jaar geleden, op de dag af, te Davos ge maakt, gaf de Italiaan Citterio geen kans. Hij reed volkomen zijn eigen wedstrijd en bracht zijn per soonlijk record met sprongen om laag, op 8 min. 24.2 sec. eHt gevolg was, dat Langedijk met deze pres tatie, welke relatief voor de Ne derlanders de beste van de middag was, Kees Broekman in het klas sement der beste Nederlandse rij ders van alle tijden, weer tot op 0.01 punt is genaderd. Broekman heeft 194.55, Langedijk 194.56 pun ten. Helaas heeft Kees Broekman geen voorbeeld aan Langedijk ge nomen. Hij vocht niet, hij beet niet van zich af, hij reed een egale wedstrijd zonder spirit met veel ruimte in de bochten, met het gevolg, dat zijn tijd juist 8 min. 19 sec. bedroeg. Voortreffelijk, zeer zeker, maar niet voldoende om tegen de enthousiaste Noren enige kans te hebben voor Vier Nederlanders namen deel aan de Europese kampioenschap pen schaatsenrijden te Davos: Broekman, Huiskes, Langendijk en van der Voort. Broekman, die van hen de beste resultaten bereikte, in de baan. de titel en nog minder om het we reldrecord van Pajor te verbeteren. Na deze wedstrijd is er veel ge sproken over de grote teleurstelling, welke Broekman op de 5000 m. in het Nederlandse kamp, en dat is groot in Davos, heeft teweeg ge bracht. Sommige zeiden: Broekman is geen vechtjas, hij rijdt niet als een verbeten hond, die niet opgeeft alvorens de bel voor de laatste ron de heeft geklonken. Het aantal persoonlijke records tuimelden weer, van Pajor, van Lundberg, Liaklev, Andersen en Farstad, van Cronshey en van Lan gedijk en van nog enkele andere deelnemers. De uitslag van de 5000 meter luidt: 1. Pajor (Hongarije) 8.13.5 (nieuw wereldrecord); 2. Farstad (Noor wegen) 8.15.4; 3. Andersen (Noor wegen) 8.15.8; 4. Broekman (Nederland) 8.19.—; 5. Cronshey (I. Su.) 8.19.8; 6. van der Voort (Nederland) 8.22.4; 7. Liaklev (Noorwegen) 8.24.8. Langedijk (Nederland) 8.24.2; 9. en 10. Hedlund (Zweden) en Lundberg (Noorwegen) 8.25.4; 12. Huiskes (Nederland) 8.28.3. De 1500 meter De 1500 m. werd door Farstad gewonnen en dank zij zijn fenome nale tijd, 2 min. 13.9 sec., dus slechts 0.1 sec. boven het wereld record van Hans Engnestangen, ging de Noor na drie afstanden der Europese ka.mpioenschappen onbe dreigd aan het hoofd. Hij had zoveel voorsprong op zijn naaste concurrent, zijn landgenoot Hjalmar Andersen, verkregen, dat Farstad het zich eventueel zou kunnen permiteren om op de 10.000 m. er ongeveer een minuut langer over te doen dan zijn tegenstanders, en toch nog als eerste in het eind klassement te eindigen. Nadat Farstad zijn 10.000 meter in 17 min. 39.7 gereden had kon de Europese titel hem praktisch niet meer ontgaan, in weerwil van het feit dat Kornel Pajor het 9 jaar oude wereldrecord verbeter de. De Hongaar kon de voor sprong niet meer te niet doen welke Farstad dank zü een zeer snelle 500 meter en een uitste kende 1500 meter genomen had. Andersen zou hem kunnen ver dringen als hij zijn 10.000 meter in 16 min. 38.2 reed. De Noor slaagde hier niet in, maar wel reed hij 16 minuten 57.4 sec., waarmee hij het wereld record, dat Pajor kort te voren - gevestigd nad, verbeterde. De titel van Europees kampioen is dus aan Farstad ten deel geval len. De rangschikking voor de 10.000 meter was als volgt: 1. Andersen 16 min. 57.4. 2. Pajor 16 min. 58,7, 3. Broekman 17 min. 02.3. 4. Cron shey 17 min. 22,6. 5. Hedlund 17 min. 23.9. 6. Liaklev 17 min. 25,8 7. v. d. Voort 17 min. 28.8, 8, Huis kes 17 min. 30.9. 9. Engstroem 17 min. 31.4. 10. L a n g e d ij k 17 min. 32.2. 11. Farstad 17 min. 39,7. 12, Lundberg 17 min. 41.00. In het eindklassement neemt Broekman de vierde plaats in na Farstad, Andersen en Pajor. v. d. Voort werd negende, Langedijk tiende en Huiskes twaalfde. de laatste paal onder de toren de grond in. Daar er zich op 't moment slechts één klok in de toren bevindt die niet meer voldoet aan de mo derne efsen, zal deze klok vervan gen worden door drie nieuwe en Wervershoof zal daar trots op kunnen zijn! Het is een G-klok met een middellijn van 103 cm en een gewicht van 690 kg; een Ais met een middellijn van 86.5 cm. en een gewicht van 410 kg en een C met een middellijn van 77 cm. en een gewicht van 290 kg. De klokken zullen zeer gemakkellijk te handte ren zijn en klinken volgens 't Te Deum motief. De derde week van Augustus moesten de parochianen van St. Werenfridus dus voortaan gaan „kerken" in de noodkerk, „ge bouwd" uit de klaslokalen der V.G. L.O. en Bewaarschool der Eerw. Zusters. Interessant is, dat voor de toren twee schoorpalen ingedrukt staan, welke bij hun lengte van 12^ m„ drie meter schuin staan. Dit „in drukken" der betonpalen geséhied- de door de firma de Waal uit Am sterdam. Het' werk leverde vaak grote moeilijkheden op, daar o.a. soms op 1 m2 vier palen ingedrukt moesten worden. Een enorme hoeveelheid materia len wordt er bij deze, aller bewon dering opwekkende restauratie ver werkt, o.a. 1400 m. betonpaal, 10.000 bussen beton, 40.000 kg balk- ijzer, 20.000 kg betonijzer, 75.000 kg cement, 140 m 3 grind, 125 m3 z,and13.500 st. vloertegels, 17.500 lambrizeringstegels. In de eigen lijke kerk is reeds veel werk vel zet, doch hoewel men bij de vlotte werkzaamheden tijdens de funde ringen vier weken tijd gewonnen heeft zal het toch nog geruime tijd duren eer de kerk klaar zal zijn. Dit zal zeker niemand verbazen als men weet wat er allemaal ver nieuwd en veranderd wordt. De ge- geweldige beton vloer is vrijdra- gend, men kan er in zijn geheel onder door kruipen. Onder de vier grote kolommen, waarop een groot deel van de kerk rust, zitten in to taal 20.000 kg ijzeren balken. Ook de andere pilaren zijn op dezelfde wijze versterkt. Er komt een rode tegelvloer van hardstenen tegels met zwarte banden en een motief van gele blokken. De nieuwe lam- brizering wordt van geel verglaas de splijttegels en in het priester koor worden verglaasde relieftegels met een passend motief aange bracht. De lambrizering in de toren wordt van Noorse leisteen met om de deurkozijnen een turfsteen na tuursteen omlijsting. De oude elee trische installatie moest totaal ver vangen worden, daar de buizen en diverse muren voortdurend onder stroom stonden. Dit laatste werk is intussen door de firma Joh. de Haan te Wervershoof uitgevoerd. De nieuwe banken van Afrikaans eiken, worden geleverd door de fir ma Douma te Raalte en zullen op een houten vloer komen te staan De Kruiswegstaties worden in- nieuwe eiken lijsten vervat en de biechtstoelen krijgen nieuwe eiken deuren. Ook de deuren der sacri sties en zijportalen worden vervan gen. De Doop- en de Kruiskapel ondergaan een grondige verande ring. Dertien stucadoors van de firma Hinkens uit Beverwijk zijn druk aan het werk en daarna zal de fir ma Bak uit Driebergen met het schilderwerk beginnen. De kerk krijgt eerl lichte tint, er wordt met z.g. „keim verf" gewerkt, 't Glas in lood, dat veel gele den heeft, wordt ge deeltelijk verniëuwd en wel door de fir ma Lhörer te Zeist. De pilaren zijn 7 c.m'. dunner gewor den en zullen niet opnieuw beschilderd worden. Er komt een 1 c.m. dikke laag kunstzandsteen op, hetwelk zo hard is als een bikkel. De leien zjjn voor een groot deel verpul verd en de firma Rijbroek uit Haar lem zal voor een ge deeltelijke vernieu wing zorgen. De firma Dapper en Harder uit Hoorn heeft 't steenhouw- werk verzorgd, ter wijl G. Vertelman uit Wervershoof het electrisch laswerk voor zijn rekening nam. Al deze mensen zullen de kerk van St. Werenfridus als herboren doen her rijzen. RIE ministers (die van Binnen landse Zaken, Onderwijs en Justitie) hebben bij de Staten-Ge- neraal een wetsontwerp ingediend inzake het toezicht op leesbiblio theken. Wie kennis heeft genomen van de droevige ervaringen met vele van deze instituten opgedaan, zal de indiening van dit ontwerp met vreugde begroeten. Natuurlijk gaat het hier niet over de Open bare Bibliotheken, maar uitsluitend over de winkel- en andere parti culiere bibliotheken, waarvan de eigenaren in de uitlening van boe ken een bestaan trachten te vinden. Alleen het Maastrichtse rapport zou voldoende kunnen zijn, om ieder die het wel meent met onze geestelijke volksgezondheid; met vreugde te vervullen over het ein- delijke ingrijpen der Overheid tegen dit bederf. Niet alzo prof. G. v. d. Bergh van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, noch prof. Zonner van de Vrije Universiteit aldaar. Maai er is een groot verschil: de laatste erkent dat de strekking van het ontwerp hem sympathiek is, de eerste laat daarvan niet alleen niets blijken, maar verzwakt en veront reinigt zijn betoog door enkele, herhaalde, denigrerende opmerkin gen over „achterlijke gemeenten". En uit het verband valt op te ma ken, dat tot deze categorie zeker de katholieke gemeenten zullen be horen. WIJ betreuren dit, temeer omdat wij gaarne de wetenschappe lijke opmerkingen van prof. van den Bergh in haar waarde laten. Voor ons echter is het zo, dat be doelde gemeenten eer tegen Zola, dan Zola tegen deze gemeenten beschermd moet worden. Bepaald zwak is het betoog echter waar prof. van den Bergh naar aanlei ding van het voorbeeld van Zola art 7 der grondwet ook de bedoe ling geeft „letterkundige waarden" te beschermen. Indién dat zo is, dan is het voorbeeld van. Zola al zeer ongelukkig. Reeds meer dan een halve eeuw geleden, is er tegen Zola een internationaal verzet van letterkundigen gerezen: de profes sor leze er de geschiedenis van Frankrijk, Oostenrijk, Nederland en Zweden maar eens op na! En bo vendien: zijn déze lezers nu de schatters en genieters van letter kundige waarden? Dit is eelr cul tuuroptimisme dat wel zéér ver van de realiteit gelegen is! Men kan veilig vaststellen, dat Zola uit deze bibliotheken geleend wordt om volstrekt andere, helaas bedroeven de, redenen, dan het literaire genot. MAAR is het aanhangige wets-, ontwerp een schending van de vrijheid van drukpers? Gaarne zij de autoriteit van de professoren van den,Bergh en Donner erkend, maar wie kennis nam van het boek van Dr. F. Diemer van 1937, weet dat het aantal opvattingen over vrijheid van drukpers veelvuldig is. Trouwens in De Gemeentestem van 15 Febr. 1947 erkende prof. van den Bergh zejf, dat „het recht van vrije gedachtenopenbaring in woord of geschrift niet voor kinderen is geschreven". En bovendien, bevat het artikel zeKE niet de beperking: „behoudens ieders verantwoorde lijkheid voor de wet"? Het zou niet de eerste maal zijn, indien een grondwetsartikel een aannemelijke en aan moderne rechtsopvattingen aangepaste interpretatie ontving; ik denk b.v. aan het onderwijsartikel in de Grondwet van '48, aan de mening van prof. Buys daarom trent en de afwijkende verklarin gen van de regeringen na 1887! Het komt mij voor, dat alleen dan spra ke zou zijn van schending der drukpersvrijheid indien het onder havige ontwerp de uitvoering over liet aan de willekeur der be stuursorganen. Daartegen waken echter èn de bepalingen der wet, èn het beroepsrecht, èn de beper king van het eventuele verbod van uitlening tot minderjarigen. HET „taai verzet", waartoe prof. van den Bergh oproept en' dat hij bezig schijnt te organiseren, zou slechts een taaie strijd contra uit lokken. Is het niet veel juister om de prijzenswaardige strekking van het ontwerp in het overleg met de Staten-Generaal te handhaven en er, zo nodig, die wijzigingen in aan te brengen, die de vrijheid van drukpers buiten twijfel stellen? Want het zou droevig zijn, indien in deze geestelijk verworden we reld, een ernstige poging der Over heid om geestelijke 'gevaren te keren, zou stranden 'op cV volks vertegenwoordiging. Wat zou het Nederlandse volk daarvan moeten denken? J<J)S. J. G. Het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten Cochran is Zondagmiddag van Brussel in 's-Gravenhage gearri veerd, waar hij een onderhoud had met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. dr. U. Stik ker. Heden had Cochran een be spreking met minister-president dr. W. Drees.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3