plaats De vuige laster over Kardinaal Mindszenty Eert meest mensonwaardige handelwijze RADIO linies itrijden Koninklijk Gezin met vacantie Pelgrimage naar de H. Stede Gelijk spel te Schagen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 7 Februari 1949 Doch de Hongaarse regeerders hebben zichzelf de zwaarste slag toegebracht: zij hebben zich belachelijk gemaakt Diocesane Raad van Overleg Wij beluisteren Radio-Boedapest Stemgehalte van Mindszenty aanmerkelijk minder dan een half jaar geleden De president werd nerveus Hartelijk welkom in Tirol Deelnemertal loopt naar de 100.000 Aalmoezenier gewond Katholieke partij in Hongarije ontbonden Alle Australiërs uit West-Borneo? Goede prestaties der Nederl. heren Engelse League H.S.V. liep achterstand in Hollandia stelde zich in de laatste minuten veilig chter beter en schot zijn club t initiatief aan ut of vier voor idri door treu. iterh.oede een chtschot brengt waarmede de af de strijd een is vóór de rust: ie Boys-voor- evaarlijke G.- jegonnen echter ndividueel spel erdediging te chter niet ge- dan ook niet oelpunt te ma- 'an GVO was s hen daaraan idig „hands" te ide strafschop in een doel- log een paar 'as de midden, ïbroken. maar ■t kon een der nog juist de Ook een goed hield een kans. Cramer de man, >orkwam. Een de G.-rechts- ging hoog over. opbal van Pen. -doelman grote bal nog juist 'S deze ontmoe. de wedstriid de beslissing rond van de werden Zater- ,n overgespeeld, n: Blackpool ddersfield Town 3; Bradford— 11 (Na ver- sn de amateurs. 1 en Noord-Ier- 10 overwin- rde plaats inne- afgelast. x als volgt: 11 5 1 27 10 4 3 24 9 4 4 22 9 3 4 21 9 3 5 21 8 2 7 18 6 3 8 15 4 4 8 12 3 4 10 10 2 3 11 7 2 3 13 7 naak beetgekre- de Werverhoo- De Rijp Maar eveneens raad 51 tegen de ioens-pretenden- St. George liet achter, maar stige candidaat stfriezen sloeg n hekkensluiter klaar Oudesluis een 12 neder- lier nu als volgt 9 6 2 24 11 1 4 23 9 4 3 22 8 4 5 20 8 0 9 16 6 3 6 15 5 5 6 15 3 6 8 12 5 2 10 12 4 4 10 12 4 3 10 11 4 C gelijk tegen d er voor de wat minder ge- U leverde de n punt te ont- iendelft besloten raw; de overige afgelast De 1st: 25 24 23 20 18 17 12 1 8 8 10 9 6 8 5 4 4 4 2 1 8 5 5 4 11 8 15 8 13 12 11 8 10 óók al gehoord, naar, of je nog x wilt laten op. van je oom aar mijn ontslag re een andere laar ik kon het et onkruid hier En daarom heb laar zo'n beetje en en wat ge- je niks voor re- ing genoeg voor hij betaalde me nu ander werk u toch even aan. zien, of je soms uiken kunt. Een irbeeid. Jij blijtt te, die ik helpen a je, Pierre, We as hier aangeko- iet, wat er zoai sn is. Miek, wat er was de zaak zou voorlopig k komen, om te len en Miek op et haar plannen het eerste ogen- ekend met hem ïen door de tuin is hoe zij haar naar Pierre toe- l goedkeurende p vrouwtje", zei tegen Hans. „En Tot ziens dan, Jan kom ik du» s!" r zijn vrachtauto :n keerde terug, 'ordt vervolgd.) (Van onze correspondent in Hongarije) „We waren niet voorbereid op de strijd tegen het communisme", zeide Kardinaal Mindszenty tegen mij, „we hebben ons blind gestaard op de bestrijding van liet nazisme en verlangd naar onze vrijheid die kwam uit de handen van het Russische leger". En inderdaad de bevrijding van de toenmalige bisschop van Veszprém, mgr. Mindszenty, uit de gevangenis van Sopron- Köhida, waar de nazi's hem met talrijke priesters en seminaris ten hadden opgesloten, dankte Hongarije aan het Russische leger; dat was in April 1945. Mgr. Mindszenty wenste niet eerst op verhaal te komen. Met een boerenkar bereisde hij zijn diocees om de toestand te leren kennen, om te troosten en te steunen. Niet lang: op 16 Augustus be noemde de Paus hem tot aartsbis schop van Esztergom, waaraan het vorstprimaatschap van Hongarije en het kardinalaat verbonden was. De benoeming werd in alle krin gen met vreugde begroet; in de kringen der verzetslieden, onder de boeren, hij was immers een boerenzoon, een doodgewone boe renzoon, al staat in het geelbock, dat hij een edelman is, bij de vrouwen, de huismoeders: had hij niet het prachtige boekje „Moe der" uitgegeven, waarin hij de hulde van de wereldliteratuur aan de moeders had bijeengebracht, onder de intellectuelen om zijn historische arbeid, onder alle ran gen en standen om zijn grote een voud en dorpse vroomheid. Toen deze heilige, die immers het kardinaalspurper al lang ver wisseld heeft met het martelaars rood, op mijn verzoek, sprak over mgr. Apor, bisschop van Györ, die met het kruis in zijn handen werd doodgeslagen door Russische soldaten, omdat hij de deugd van nonnen en moeders wilde be schermen, was dat op een zake- lyke toon: „Ik kan u over zijn beatificatie niets vertellen, want het proces wordt gevoerd door de opvolger van mgr. Apor". Marte laren zijn fier, zij spreken niet over elkaar als circusartisten. „Maar waarom de hals gekorven?" Na een lastercampagne van ja ren, vragen wij ons eigenlijk ver baasd af: wat is de halsmisdaad van kardinaal Mindszenty? De verdediging des geloofs? Noch Nero, noch Lümey, noch Calles hebben dit als reden opgegeven voor liun vervolging. Het was steeds: de staat. Steeds werd de staat in gevaar gebracht door lieden, wier devies het is: geef den keizer, wat des keizers is. Maar de grens tussen natuur en bovennatuur, vroomheid en wel stand, religie en politiek is vlot tend en met duivelse listigheid wisten de vervolgers de grenzen iets te verleggen. De echte vervol gers van grote stijl, die God waar dig keurde om door zijn bliksem straal getroffen te worden. Niet deze keffende imbecielen, die din gen begaan, welke in de politiek erger zijn dan misdaden: n.l. fou ten; die zich blootstellen aan iets ergers dan verachting: belache lijkheid. Deze laten de kardinaal in zijn „biografie" schrijven: „Ik wenste Otto te kronen, want dat zou mij alle voorrechten verzekerd hebben, die de eerste baanderheer van het land geniet Deze zin riekt weliswaar naar paralyt, maai de bekentenis is duidelijk te vat ten. De kroning van de koning zou privileges met zich meebren gen Maar elke werkman in Hon garije weet, dat de primatiale rechten onafhankelijk zijn van een toevallige ceremonie. Of had Csernoeh, die Karei heeft ge kroond, grotere rechten dan be- rédi, wie dit niet te beurt is ge vallen? Deze dwaasheid kan niet uit de koker van een Hongaarse commu nist komen, die weet beter. Deze onzin is opgesteld door commu nisten die tientallen jaren in Mos kou hebben vertoefd, en hierom moet Hongarije dooi' zijn tranen heen glimlachen. En het blijft glimlachen bij de lezing van s kar dinaals lange zelfbeschuldiging, waarin taalfouten voorkomen, waar de interpunctie niet verzorgd is, waar onjuistheden instaan, die haast doen vermoeden, dat de kardinaal de onnozelen wilde beetnemen. Om bij het bovenver taalde citaat te blijven: „eerste baanderheer", schrijft hij aldus: „1 baander heer". Men ziet het al: poging tot her stel van de monarchie wordt hem in de schoenen geschoven; dus omverwerping van de staatsorde en daar houden communisten niet van. (Heeft Gerben Wagenaar bij de kroning van koningin Juliana niet zo luide geroepen: „Ors bloed voor het koninkrijk"?) In ernst: was kardinaal Mindszenty legitimist? Hij heeft er mij met geen woord over gesprokén, ik heb het nergens gelezen, maar ik néém het aan. En verwondert dit die naieve rode regeerders van- de-koude-grond? Nadat zij jaren de katholieken hebben vervolgd en onderdrukt, konden zij dan verwachten, dat de leider van deze belaagde volksgroep op een lange levensduur van dit infame regiem zou hopen? Weer het belachelijk domme van een groep windbuilen. Men kan zich in gemoede af vragen: welke houding hebben de rode heren van een prins der ka tholieke kerk verwacht? Dat hij de opheffing van de katholieke verenigingen zou toejuichen, dat cularisatie van het onderwijs, dat hij bezwaren zou opperen tegen diplomatiek contact met het Vati- caan, dat hij pers.en radio enHebben deze verblinde Quislings gemeend, dat door de fierste strijders voor de rechten van de Kerk „Mindszentisten" te noemen, zij de kardinaal en zijn combattanten als een gevaarlijke secte konden brandmerken, waar van zich de weldenkende Katho lieken zouden afkeren. Neen, dit succes was voor de bolsjewieken in Hongarije niet weggelegd. Het geluk dit succes te smaken was alleen weggelegd voor de buiten landse vertegenwoordigers der roden, waar men alle communis tisch geschrijf wantrouwt, tenzij het belastering van de Katholieke Kerk is. En de Hongaarse (com munistische) bladen beroepen zich dan trots op de instemming der... Christel ij ke landen, die even eens wars van politiek katholi cisme heten. Maar hebben deze in- stemmers het herderlijk schrijven van de Kardinaal over de Maria verering gelezen? Toch is het op 8 Augustus 1948 in alle kerken voorgelezen. En hebben zij de opdracht der gezinnen, maar, ach, wat Ik zal liever hier de punten aan halen, waarover i k met de kardi naal heb gesproken; toch had ik recht en reden om alles te horen en hij alle waarborgen om alles te kunnen zeggen: 1. De schoolkwestie; 2. de mar teldood van mgr. Apor; 3. lid maatschap van de CP voor katho lieken; 4. het bestaan der brode loze religieuzen; 5. het staatsbur gerschap van de kardinaal. Voorts heeft de kardinaal mij verzocht te schrijven, dat hét niet in de bedoeling lag Hongaarse priesters naar het buitenland te zenden, zoals dat zekere buitenlandse pers organen hadden medegedeeld, en te schrijven over de onmenswaar dige behandeling der Hongaren in Tsjecho-Slowakije. Aan dit laatste verzoek moest ik denken toen een Nederlands diplomaat mij zeide: „Geen Hongaar heeft zijn iand lief als Mindszenty". Mindszenty kon alleen maar niet blind zijn voor de feiten. We hebben aangetoond, hoe het Ka tholicisme gedurende vier jaren is „geschroefd" (de uitdrukking is van Z. Em.) en teruggedrongen in een „reservaatpositie" (dit woord is uit „Uj Ember"). Hij moest middelen 'te baat nemen om het buitenland voor te lichten, dit was hij tegenover de leugenstroom aan de internationale reputatie van het katholicisme verplicht. Hij moest door een vastberaden hou ding zijn grootste zonde een baken zijn voor zijn gelovigen. Hij heeft de weg van de waarheid behandeld en zal daarom het le ven hebben. SPREKERS: PROF. DR. J. GIELEN EN W. STEINMETZ Op 15 Maart a.s. zal in Hotel Brinkman te Haarlem door de Dio cesane Raad van Overleg tussen de standsorganisaties en de K.A. een congres worden belegd. Aanvangs- uur 1.45 uur. Als spreker zullen optreden: Prof. Dr. Jos Gielen, Oud- Minister van O-, K. en W., met de onderwerpen: „De toekomst onzer jeugd" en „Persoonlijkheid of ma chine". Hierbij zal ook speciale aandacht besteed worden aan de onderwijs- en beroepskeuze. De heer W. Steinmetz, wethouder van Am sterdam met het onderwerp: „De morele gevaren aan de grootstad verbonden". Speciaal zullen wor den belicht de gevaren, verbonden aan de trek naar de grootstad in verband met de industralisatie, als mede de maatregelen welke hier voor tijdig nodig getroffen dienen te worden. Kaarten voor dit congres zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de Diocesane Raad van Over leg, Ant. Duyckstr. 91, Den Haag. Verwacht worden de geestelijk heid uit ons Bisdom, Katholieke vertegenwoordigers van politieke lichamen, onderwijsmensen, leiders van K.A. en standsorganisaties en verder allen, die de oplossing van dit probleem ter harte gaat. Na- ontvangst van de aanmeldingen zullen de stellingen van de beide inleiders worden toegezonden. Distributiefraude te Winterswijk In verband met fraudeleuze han delingen met distributiebescheiden zijn gearresteerd te Winterswijk J. D. T., tot voor kort leider van de distributiekring Winterswijk en de Winterswijkse winkeliers J. H. Gr. en H. W. K. L. Zij worden ver dacht van fraude met levensmid delenkaarten. Door valsheid in ge schrifte wist T. zich onrechtmatig toeslagkaarten toe te eigenen, die hij verkocht. De fraude werd op 't C.D.K. in Den Haag ontdekt. De knoeierijen zijn reeds een half jaar aan de gang. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door recher cheurs van het C.D.K. (Van onze Hongaarse correspondent) Radio Boedapest was zo welwillend het proces Mindszenty op gramofoonplaten op te nemen en ten gerieve van elk weldenkend mens het bewijs te leveren, dat deze vertoning geen rechtspraak kan heten. Op dicteersnelheid doceerde kardinaal Mindszenty over zijn schuld wegens poging tot omverwerping van de Hongaarse staat en herstel van het Habsburgse huis; rustig maar toch schuw en onderdanig beleefd jegens de president van de rechtbank, die echter ook uiterst correct, soms iets neerbuigend was. Het stemgehalte van de kardinaal was sedert wij hem een half jaar geleden gehoord hebben aanmerkelijk minder geworden en maakte soms de indruk de stem van een seniel oud mannetje te zijn. Niet oninteressant was het toen te horen welke mateloze rijkdom men prins Paul Esterhazy bezeten had en over zijn vermogen ad drie millioen van nu. Een Mata Hari- spionnage van een Franse madame bracht dan weer spanning, om ten slotte de zielige vertoning te ho- PROGRAMMA DINSDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Piano, 7.45 Mor- gengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.30 Ochtend concert, 10.00 Voor kleuters, 10.lo Operamuziek, 10.40 Schoolradio, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Piano, 12.00 An gelus, 12.03 Cello en piano. 12.30 Weerpraatje, 12.33 Amusements-or- kest, 13.00 Nieuws. 13.25 Septet. 13 45 Uit het boek der boeken, 14.00 Kamerkwartet en solisten, 14.30 Onder ons, 15.00 Schoolradio, 15.30 Victor Sylvester's orkest, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Lang zullen zij leven, 17.45 Exotische klanken, 18.00 Guus Jansen en zijn solisten, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 So praan, 19.30 Dit is leven, 20.00 Het Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Cantate van Bach, 20.40 Voordracht, 20.50 Omroeporkest, 21.30 Opera van Claudio Monteverdi, 22.30 Orkest, 22 37 Actualiteiten, 22.45 Avondge bed, 23.00 Nieuws, 23.15 Kamermu ziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Varia, 9.00 Gramo foonmuziek, 9.35 Aubade, 10.15 Ar- beidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Viool, 11.30 De Wekker, 12.00 Trio, 12.30 Weerpraatje. 12.40 Piano en orgel, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkest, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Ma tinee, 16 25 Beroemde componisten, 16.40 De schoolbel, 17.00 Kinderkoor, 17.30 Muziek van Jerome Kern. 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 To neelbeschouwing, 18.45 Gramofoon muziek, 19.00 Strip, 19 30 Viool en piano, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte avond, 21.35 Clinge Doorenbos, 22.00 Populaire parade, 22.30 Zang en samenspel. 23.00 Nieuws, 23.15 Gra mofoonmuziek. Het was de juiste begeleiding van het kindse: „Ik heb er spijt vanen ik zal het in de toe komst niet meer doen". De vroljjke noot ontbrak toch niet op deze trieste tribunaalzaak. want zowaar werd Z. Em. ook beschuldigd van in een predicatie gezegd te hebben, dat er een Papoeawereld over Hon garije gekomen was. En toen het ging over de antwoordbrieven van het Amerikaanse gezantschap aan de Kardinaal, waarvan deze de in houd zich niet kon herinneren, zei de president, dat hij die brieven al lekker aan de copieën van 's kardi naals brieven geniet had. Want het moet gezegd, niets bleef voor deze heren verborgen. Zij vermo gen zelfs te ontdekken wat niet be stond en een beetje tegenspraak brengt hen niet van hun propos. De Amerikaanse legatiesecre taris Koczak heeft aangeboden hem naar het buitenland in vei ligheid te brengen. De kardinaal heeft dit geweigerd met de woor den: „Ik blijf thuis", en dit klonk nu nog manmoedig door de rechtszaal. Maar dan de klap op de vuur pijl- Uit de gevangenis heeft dezelfde heldhaftige patriot, die zijn kudde niet in de steek wenste te laten een dwaas briefje geschreven aan de zelfde Koczak om vóór Donderdag een auto en een vliegtuig voor hem klaar te zetten voor de vlucht en toen het onderschepte (wat dacht u dan?) briefje op het einde van de zitting triomfantelijk werd voorgelezen, verschoot de kardi naal zowaar van kleur. De strijdig heid van dit „ik blijf thuis" en dat „ik wil weg" heeft Olty niet geme moreerd, maar hij gnuifde wel bij de „bekentenis" van de kardinaal inzake een ontmoeting met de troonpretendent Otto van Habs- burg, wat Otto in Amerika prompt gedementeerd heeft. Op het einde van de zitting be gon de president nerveus te wor den, hij liet de kardinaal vaak niet uitspreken, soms spraken zjj door elkaar, maar dan herstelde de pre sident, van wiens zenuwen onge twijfeld veel gevergd werd, zich en informeerde op de gewone minza me toon of verdachte niet moe was, of hij de zitting moest schor sen, maar de kardinaal had geen behoefte aan rust. De slotscène kon beginnen. ren van de dove dr. L&szló Tóth, van alle tijden. die als klucht na afloop van een treurspel het geestelijk evenwicht der rechters moest herstellen. Maar in feite is het zo, dat toen wij vijftien jaar geleden met dr. Tóth kennis gemaakt hebben, wij hem er op moesten attenderen, dat zijn telefoon ging eii het vorige jaar ons ontraden werd hem op te zoeken, omdat er geen gesprek mee te voeren was. Dus wel een onkies grapje, heren rechters. Voor het doek viel en de rech ters voor het voetlicht konden tre den voor het applaus, werd het succesnummer van het gevarieerde program gegeven: de kardinaal herriep zijn brief, waarin hij zijn clerus gewaarschuwd had geen ge loof te schenken aan verklaringen of bekentenissen na zijn eventuele arrestatie. Wat men in de cel toch leren kan! De kardinaal zeide nu. dat toen hij die brief geschreven had i ccl dingen niet gezien had. die hij nu wel zag. Dit is het einde van de tragi-co- medie, waarmee de twintigste eeuw zich getekend heeft als de meest perfide en rechteloze eeuw St. Anton in Tirol zal geduren de drie weken het vacantle-oord z|jn van ons Koninklijk gezin. Prins Bernhard is gisterenmiddag om 12 uur in z(jn eigen Dakota van Soesterberg vertrokken, teza men met Prinses Beatrix, Prinses Irene en zijn broer prins Aschwin. Ook de verzorgster van de prin sesjes, mevrouw Penning, maakte de tocht mee. Op het vliegveld te Friedrichs- haven werden de koninklijke gas ten onder meer begroet door gene raal Bethouart, als plaatsvervanger van de Franse Hoge Commissaris voor Oostenrijk. De reis naar het station Bregenz werd voortgezet in een door de spoorwegen beschikbaar gestelde salonwagen. In Bregenz boden twee vijfjarige meisjes in de plaatselijke klederdracht een boeket anjers aan en een boeket mimosa in de kleuren van het Huis van Oranje. De beide prinsesjes toonden zich zeer verheugd over deze begroeting en gaven de meisjes suikergoed. Prins Aschwin filmde dit alleraar digste toneel. Prins Bernhard dank te de autoriteiten voor de ontvangst en zeide verheugd te zijn weer in Oostenrijk te komen. Om 4 uur 's middags verliet de groep Bre genz en reisde zonder onderbre king naar St. Anton. Het Koninklijk gezelschap arri veerde om half acht in het vacan- tiedor.p, waar eveneens een aantal autoriteiten hun opwachting maak ten. Ook nu weer werden bloemen aangeboden in de kleuren rood, wit, blauw en oranje, gedragen door vier meisjes in Tiroler kleder dracht. H. M. de Koningin en Prinses Margriet worden vandaag in St. Anton verwacht. Het verblijf in Tirol zal ongeveer 3 weken duren. Daarna zullen de vorstelijke va- cantiegangers zich naar Zermatt in Zwitserland begeven, waar het Koninklijk Paar ook het vorig jaar zijn vacantie heeft doorge bracht. Bew|js van vriendschap In Sankt Anton was alles reeds voor het bezoek van de Koninklijke familie in gereedheid gebracht. De Oostenrijkse Philips-maatschappij heeft radiotoestellen naar het hotel gezonden en tevens voor de verlichting van de tijdelijke resi dentie zorg gedragen. Het Oostenrijkse volk is buiten gewoon ingenomen en gevleid met dit eerste bezoek na de oorlog van een gekroond Hoofd aan zijn land. Men ziet hierin een bewijs van de vriendschappelijke gevoelens van Nederland jegens Oostenrijk. Inspecteur van Wagons-lits veroordeeld Het Amsterdams Gerechtshof heeft het in September van verle den jaar door de Rechtbank uitge sproken vonnis over de 56-jarige ex-inspecteur van de Compagnie Internationale des Wagons Lits W. Th. A. K. bevestigd: ly„ jaar ge vangenisstraf met aftrek" van voor arrest. De procureur-generaal had 14 dagen geleden bevestiging van het rechtbank-vonnis geëist. Het Hof bestrafte de verdachte bovendien met verbeurdverklaring van bij hem in beslag genomen bankbiljetten: 11 van f 1000 en 435 van f 100, tezamen voor een be drag van f 54.500. De beschuldiging betrof knoeie- reijen met distributie-toewijzingen voor de Wagons Lits. Her-export van volkswagens De Nederlandse importeur van volkswagens bevindt zich op het ogenblik in de Verenigde Staten. Hij onderzoekt daar de mogelijk heid tot import in Amerika van volkswagens via Nederland. Het plan is tot- 300 wagens per maand naar de U.S. te her-exporteren. Van definitief resultaat is op het ogenblik nog geen sprake, hoewel de vooruitzichten tot afsluiten van contracten volgens berichten uit New York gunstig zijn. De algemene Jaarverga lering Van het gezelschap van de Stille Om gang te Amsterdam werd Zondag in Krasnapolsky gehouden onder voorzitterschap van de heer Alph. Elsenburg. In de huishoudelijke vergadering, die 's morgens werd gehouden, werd medegedeeld dat in 1948 het gezelschap 223 zuster verenigingen telde. Verscheidene jubilea hadden plaats w.o. dat van de afdeling Texel, die 25 jaar be stond. Hoewel het niet gebruikelijk is, ruchtbaarheid te geven aan even tuele geestelijke voordelen, die de deelnemers aan de Stille Om gang genieten, kon het bestuur met voldoening •mededelen, dat er in 1948 verscheidene gebeds verhoringen hadden plaats ge vonden. Het aantal deelnemers aan de Stille Bedetocht stijgt Voortdurend en loopt al aardig naar de 100.000. Alleen al van buiten Amsterdam worden dit jaar 60 tot 65.000 bede vaartgangers verwacht, terwijl naar schatting het aantal pelgrims uit Amsterdam zelve 20 tot 25.000 zal bedragen. De rekening over 1948 van het gezelschap vermeldt aan ontvang sten f 4500.en aan uitgaven f 3250.— zodat er een batig saldo is van f 1250.Met het saldo van het vorig jaar bezit de vereniging f 1700.—. De begroting voor het komende jaar sluit op f 3300. Restauratie Begijnhof Voor de restauratie van het Be gijnhof. waarvoor men het vorig jaar een actie is begonnen, is ruim f 19.000.binnengekomen. Na af trek van onkosten resteert nog een bedrag van pl.m. f 17.500.Met de steun, die van Rijkswege (monu mentenzorg) is toegezegd, kan nu spoedig met de werkzaamheden worden begonnen. Karakter der Nederlandse vroomheid In de middagvergadering sprak de bekende literator Bernard Ver hoeven over het karakter der Ne derlandse vroomheid. Daarbij ging de spreker uit van de stelling dat de Nederlanders een sterke werke lijkheidszin bezitten. Deze aard van nuchterheid drukt zijn stempel op de vroomheid en de heiligenver ering. Wij hebben geen exhorbitan- te heiligen en missen ook het bui tensporige in onze devotie, die zui delijke volkeren kenmerkt. Deze nuchterheid is dan ook volgens Bernard Verhoeven hét kenmerk der Nederlandse vroomheid. In het kort haalde spreker nog de figuren van enkele Nederlandse heiligen naar voren om zijn betoog te illustreren zoals 'Petrus Canisius en Lidwina van Schiedam. Toch is deze nuchterheid vaak een drang naar verdieping en ver stilling van het gemoed. Het is een aanleiding tot de Nederlandse mystiek, die zich beweegt rond doodgewone dagelijkse dingen. In het kort schetste Bernard Verhoeven vervolgens hoe zich de devotie tot het H. Sacrament van Mirakel heeft geuit in de loop van de afgelopen zes eeuwen. Via Von del, die in zijn Altaargeheimnissen het H. Sacrament verheerlijkte, ging spreker tot onze dagen en hij schetste de betekenis van de nach telijke tochten door het stille Am- Het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront ontving het bericht, dat Kapitein-Aalmoezenier V. C. M. Al licht gewond is tijdens een vijande lijke actie en is opgenomen in het militair hospitaal te Tjimahi. Met het s.s. „de Grote Beer" vertrokken deze week naar Indone sië de Kapitein-Aalmoezeniers J. A. Paus en H. A. Noordman, die bei den reeds in Indië zijn geweest en Majoor-Aalmoezenier J. W. H. Rietmeijer. Het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront verzorgde de uitrusting van laatstgenoemde aalmoezenier, daartoe in staat gesteld door de pa rochiële afdeling van Katholiek Thuisfront te Oud-Ade. Het Hongaarse nieuwsagent schap heeft Vrijdagavond gemeld, dat de katholieke volksdemocra- tische partij, die een politiek van oppositie tegen de regering voert, ingevolge een beslissing van het politieke bureau der partij is ont bonden. De leider der partij, Ban- kovicz, is enige dagen geleden naar Wenen gevlucht. Het nieuwsagentschap voegt hieraan nog toe, dat de afgevaar digden van de partij die tijdens de in .1947 gehouden algemene verkiezingen 16 pet. der uitge brachte stemmen verwierf hun zetels in de wetgevende verga dering als niet-leden van een par tij wensen te blijven innemen. Beëdiging van reserve-officieren Vrijdagmorgen werd van de af deling mariniers in het kamp Woestduin te Doorn een twaalftal reserve-officieren der mariniers be ëdigd. De plechtigheid stond onder bevel van de majoor der mariniers L. J. Pronk en werd opgeluisterd door de marinierskapel. De commandant der mariniers, luitenant-kolonel H. Lieftinck, zet te de betekenis en de ernst van de eed uiteen en nam daarna de jonge officieren de eed af. Ds. C. M. M. Ferguson en pater E. A. J. Kamer beek, resp. vlootpredikant en vloot- aalmoezenier, spraken het gebed en de zegen uit. De nieuwbenoemde officieren zijn C. G. Sybrandy, E. H. Heideman, H. H. W. Greenhols, L. A. Troost, J. Kranendonk, B. P. Wateier, N. Muller, J. Kleefman, E. O. Loes- burg, J. M. J. Post, C. van Dijk en A. J. Bracht. De plechtigheid werd besloten met een parade, waaran het gehele bataljon deelnam. sterdam, de bedevaartplaat», voor de devotie in onze tijd. Alleen maar bidders Mgr. G. P. van den Burg, de moderator van de Stille Omgang, verzocht de aanwezigen op de a.s. bede-tochten alleen maar bidders mede te brengen. Het grote getal, hoe aanlokkelijk ook, doet het hem niet! Vaak is het getal zelfs de vijand van de juiste geest. Dat moet bij de Stille Omgang in ieder geval vermeden worden. Men ga alleen als bedevaartganger, niet „om het eens medegemaakt te hebben" en bereide zich goed voor tot deze tocht. Een uitstekend hulpmiddel is het pas verschenen boekje van kap. B. Voets over de Stille Omgang. Deelname uit ons gewest Op de eerste Zondag, 13 Maart trekken mede: De Rijp met 125 deelnemer»; West-Friesland met 2 groepen van 700 deelnemers elk; Akersloot met 80 en West Beemster met 130 deelnemers, voorts Schagen met 100 en Alkmaar met 1200 deel nemers. Op de tweede Zondag. 20 Maart, trekken mede 225 deelnemers uit Bergen, 400 deelnemers uit Heems kerk en nog een andere groep uit Heemskerk van 80 man. Op de derde en laatste Zondag. 27 Maart, komen de deelnemers uit Den Helder, uit Wieringen en 't Zand, tesamen 800 man, naar Am sterdam. BATAVIA, 5 Febr. (AP). Sultan Hamid de Tweede heeft Zaterdag gedreigd alle Austra liërs uit West-Borneo te zullen zetten. De bedreiging, die te Batavia be- bekend gemaakt werd, stond in verband met 'n bericht uit Austra lië, volgens hetwelk de Indonesi sche vrouw O'Keefe op het punt staat gedeporteerd te worden in verband met haar huidskleur. De sultan zei, dat indien zij uit Austra lië gewezen wordt, „hij er voor zou zorgen, dat alle Australische bur gers op West-Borneo uit het land zouden gezet worden." De sultan, die voorzitter is van het B.F.O. zei te hopen, dat andere staten zijn voorbeeld zouden volgen. De Nederlandse autoriteiten, die feitelijk de Indonesische immigra tiepolitiek regelen, hebben op deze bedreiging geen commentaar gele verd. Het aantal Australiërs op West- Borneo is onbekend. Aanvaller van Sjah overleden TEHERAN, 5 Febr. (Reuter). Facher Rai, die gisteren de moord aanslag op de Sjah van Perzië heeft gepleegd, is hedennacht in 't ziekenhuis aan de hem door de me nigte toegebracht verwondingen overleden. Kranige redding Zaterdagmiddag waren in Kalver- dijk drie kleine jongetjes en een meisje van 8 tot 10 jaar aan de slootkant op het ijs aan het spelen. Zij waren zo onvoorzichtig zich op het ijs te begeven, dat nog niet sterk genoeg was. Alle vier de kinderen zakten door het ijs; het waren twee jongetjes en een meis je van de fam. Boerdijk en een jongetje van de fam. Kruger. De 18-jarige Jan Boerdijk zag het on geluk gebeuren en a'arzelde niet zich in het ijskoude water te bege ven, dat ter plaatse bijna 2 meter diep is. Tot zijn hals in het water staande, wist hij de vier in het water spartelende kinderen op het droge te brengen, zij het op het nippertje. Hulde voor de kranige redder; 't moge echter een waarschuwing zijn aan waaghalzige kinderen om zich niet op onbetrouwbaar ijs te bege ven. Na hef aanbod van Sfalin Westelijke waarnemers te Mos kou geloven, dat maarschalk Stalin het laatste woord over een vredes- pact en een ontmoeting met presi dent Truman heeft gezegd en dat hij thans op het standpunt staat, dat verdere stappen van het Wes ten moeten komen. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TAFELTENNIS De Nederlandse heien hebben zich goed gehouden in de wed strijden om het wereldkampioen schap tafeltennis te Stockholm. Zo wonnen z|j met 51 van Schotland, met 54 van Zwitser land, met 54 van Italië, met 51 van Denemarken en verlo ren met 50 van Oostenrijk. De dames brachten het er min der goed af. Zo verloren zij in de strijd om de z.g. Corbillon-cup met 30 van Tsj. Slowakije, met dezelfde cijfers van de V.S., met 31 van Schotland, met 30 van Hongarije en met 30 van Zuid- Slavië. De wedstrijd tegen Dene marken wisten de Nederlandse dames echter met 30 te winnen De uitslagen van de Zaterdagmid- daggespeelde wedstrijden in de En gelse League luiden: Eerste divisie: ArsenalSunder land 50; Birmingham City Burnley 00CherseaPreston North End 53; Derby County Wolverhampton Wanderers 32 LiverpoolEverton 00; New- Castle United- -Charlton Athletic 20; PortsmouthManchester City 3—1. Tweede divisie: Blackburn Ro versFulham 10; BuryTotten ham Hotspur 11; Cardiff City Nottingham Forest 10, Chester fieldLeicester City 11; Lincoln CityLeeds United 00; Luton TownBarnsley 10; Sheffield WednesdayConventry City 21; West Bromwich AlbionBrentford 2—0. De wedstrijd HSV-Monnikendam, welke voor beide partijen van zéér veel belang was, in verband met degradatiekansen voor beide ploe gen, is in een draw geëindigd. HSV kan met deze uitslag dik tevreden zijn. Monnikendam speelde vooral voor de rust technisch beter. Door taai volhouden der HSV'e'rs hebben zij echter dit resultaat bereikt. Naar onze smaak spelen sommige spelers van Monnikendam unfair. De zéér goed leidende scheidsrechter hield de teugels echter strak in handen. Over de wedstrijd kunnen wij het volgende melden: Vanaf de aftrap ondernam de HSV-voorhoede enige zéér goed opgezette aanvallen. De M.-achterhoede moest alles in het werk stellen om doelpunten te voor komen. Had HSV over een goede schutter beschikt, dan was de uit slag anders geweest. M. wist echter het spel te verplaatsen. De M.-voor hoede ondernam goede aanvallen, die niet van gevaar ontbloot waren. Keeper Apeldoorn was echter steeds op zijn post. Het spelpeil van HSV daalde sterk. Plaatsen, balbehande ling en vooral het wegwerken der achterhoede liet te wensen over. Nadat 25 minuten gespeeld waren, gaf de midvoor van M. keurig door naar z'n rechtsbuiten. Deze speler bedacht zich geen moment en schoot de bal precies onder de deklat in de goal. 01. Vijf minuten voor de rust schoot de midvoor van M. op het doel, de keeper, gehinderd door de backs, kon de bal niet goed onder controle krijgen en de rechtsbinnen van M. scoorde het tweede doelpunt, 02. Na de rust was HSV actiever. Bij een zéér goed genomen corner van Schuijt werd tegen de lat gescho ten. Na twintig minuten spelen wist Dekker uit een scrimmage te scoren, 12. Het M.-doel kwam nu onder „hoge druk" te staan. Een kwartier voor het einde kreeg HSV een vrije trap te nemen. Schuijt plaatste de bal met een keurig boogje in het doelgebied en J. Rood scoorde keu rig, 2—2. Nu ontspon zich een nerveus ge vecht om het winnende doelpunt, waarbij M. te veel van lichaams kracht gebruik maakte, hetgeen zeer onsympathiek aandeed. Er kwam echter geen verandering meer in de stand. QE LAATSTE WEDSTRIJD, die de jeugdige Schagen-linksbuiten, v. Strien, vóór zijn vertrek naar Indië, heeft meegespeeld, heeft niet dat succes gebracht, waarop hij en heel Sparta op gehoopt had den. Want Hollandia, in de eerste helft veel sterker, maar ongeluk kig, zag zich in die tweede vijf en veertig minuten een 10 achter stand aangemeten, die de Hoornaren echter in de laatste minuten in een verdiend gelijk spel wisten om te zetten. Waarmee Hollandia weer voor eer. jaar haar öera? klassersehnp geprolongeerd zag en Schagen meer dan ooit in de perikelen raakte. Want naast de heel moeilijke uit wedstrijd die de geelzwarten nog rest tegen GVO, zal Purmersteijn waarschijnlijk haar ferme eindspurt in Oudkarspel bekronen en door een zege met Schagen op gelijke voet komen! En dan zal Schagen zonder v. Strien het hard te verantwoorden krijgen. Hollandia is door dit gelijke spel veilig, maar zoals de Horinezen ge speeld hebben, leek het er helemaal niet op. dat de noodzakelijkheid om een punt te veroveren aanwezig was. In de eerste helft had het er nog een beetje van, maar toen was Schagen er ook zo radicaal uit, speelde zo weinig agressief, dat het haast niet anders kon, dan „een Hollandia. dat de toon aangaf". Het was aan paal, lat en aan doel man Slikker te danken, dat de rood- witten toen geen voorsprong konden nemen. In de tweede helft echter waren de rollen omgedraaid. Schagen zat veel feller op de bal en Hollandia werd langzaam, maar zeker in de verdediging gedrongen. Het falen van Volten als middenvoor, de te grote handicap van het gladde veld voor Peetoom en bovenal het slecht plaatsen van de kanthalfs, beletten hier echter ook het maken van doel punten. Totdat er na 25 min. spelen wel een goede pass kwam van Mos naar de uitstekende Schouten, en diens voorzet kwam daarna zo zui ver voor doel, dat doelman Muller tevergeefs dook naar het schot dat v. Strien uit die voorzet kon afvu ren (10), Dat leek de beslissing te zijn. Wel was het Schagen-overwicht daarna ten einde, wel kwam Hol landia, voornamelijk door het goede opruimen van Hardy in de aanval, maar nu had Grootes, in tegenstel ling met voor- de rust. de poort in het midden wel op slot. De corner, vijf minuten voor het einde door Wim Groot genomen, zou echter toch nog het voor Hol landia verlossende doelpunt opleve ren, want al koppende en al schop pende verdween de bal tergend langzaam in de uiterste hoek. Daar. bij bleef het, ondanks het wan hoopsoffensief, dat Schagen in de allerlaatste minuten nog ontketende. Tenslotte moet het ons van het hart. dat een aantal Hollandia-sup- porters, die reeds vóór de wedstrijd en in de rust te diep in het glaasje hadden gekeken, geen reclame voor hun vereniging vormden. Kan dat niet anders, Horinezen?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5