RADIO Hij wilde zo graag naar België... Ir. Lienesch sprak over de Visserij Strybis Australisc uitwijzing PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 8 Februari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN voor de politierechter r Verkoudheid V__ J verbeterde uurrecord .Spionnage-affaire op Texel eis 6 jaar wereldkampioenschap tafeltennis Hongarije en V.S. winnen Krachtige taai programma HÜ wilde zo graag naar België Verdachte was politiek delin quent. Nu is dat op zichzelf niet erg in. zoverre, dat aangenomen mag worden, dat hij als p. d zijn gerechte straf wel ondergaan' zal hebben. Maar nu hij voor kwam wegens valsheid in geschrift, werd vanzelfsprekend weer een oude koe uit de sloot gerukt en kwam vast te staan, dat verdachte politiek niet zuiver op de graat was geweest. Verdachte, Gerardus Johannes B. uit Alkmaar, had op een gegeven ogenblik een onbedwingbare lust naar België te gaan en daar is na tuurlijk geen enkel bezwaar tegen. Iedereen krijgt wel eens van die reismanies. Maar het beroerde voor Gerardus was, dat hij geen pas kreeg. Simon van der G. uit Eg- mond aan Zee wist échter wel raad en vroeg voor zichzelf een pas aan. Er was geen bezwaar tegen Simon om een pas uit te reiken en hij kreeg het dus, maar gaf het met dezelfde gang door aan Gerardus, die de vrijheid nam de nodige wij zigingen, zoals naam, adres en foto, aan te brengen. Het kwam evenwel uit en beide heren stonden nu met hun rug naar de balie voor mr. v. d. Wall Bake om te horen, wat deze ervan zeggen zou. Hij zei nog niets, doch wilde eerst een rapport in laten inwinnen, alvorens tot een uitspraak over te gaan. Sinterklaas kapoentje Hoogstwaarschijnlijk verkeerde Ferdinand A. uit Alkmaar in een vrolijke stemming op de Sinter klaasavond van het vorige jaar. In ieder geval was zijn stemming toch zo, dat hij het speciaal op die avond zaliger vond te geven dan te ontvangen. En de brave Ferdi nand, uitgaande van dit schone standpunt der Christelijke naasten liefde, gaf een zekere E. een klap in het gezicht. Aanleiding daartoe was een niet bepaald appetijteinKc kwestie tussen de resp. families. Ferdinand moet nu overeenkomstig de eis van Mr. Meischke, de Offi cier van Justitie, f 10.betalen of 6 dg. brommen. De familie bromt mee. Gerrit de L. uit Broek op Lan- gedijk had een andere mening, al thans wat geven en nemen betreft. Hij nam liever. In de maand De cember merkte hij, dat zijn gasme ter kapot was, doordat er in huis een flinke gaslucht hing. Gerrit vond het blijkbaar niet noodzakelijk hier de gemeente bij te halen en ging zelf aan het werk. Op vak kundige wijze koppelde hij de me. ter af en verbond toen de buiten- en binnenleiding door middel van een oude binnenband van een rijwiel. Zo werd normaal weer gas gele verd, alleen ging dit nu buiten de meter om en dat is diefstal. Ook Gerrit werd nu conform de eis ver. oordeeld en kreeg f 15of 9 dg. In de zaak tegen Theodorus de W. uit Limmen waren drie getuigen gedagvaard, zodat gedacht kon wor. den, dat het een interessante zaak kon zijn. Het was echtpr eerder het tegendeel. Dorus had namelijk van een hek ong. 150 meter prikkel draad weggenomen en wilde dit ten eigen bate aanwenden. Hij kreeg daarbij evenwel last met de eige naar van het «hek en het land, dat door dit lfek omsloten werd, welk land door Dorus gehuurd was en zo moest de zaak uitgevochten D.D.D. II kampioen Onder hoogspanning werd Zondag middag door het tweede tiental van DDD de laatste wedstrijd van de competitie tegen de Helderse Dam club HDC 3 aangevangen in het lokaal Haring. Beide clubs waren nog ongeslagen en dus zou de uit slag beslissend zijn voor het behalen van het kampioenschap. HDC ver scheen met een invaller aan bord 10, terwijl DDD aan bord 3 de spe ler Jorna miste. Reeds na korte tijd was de stand 62 voor HDC en zag het er voor de DDD'ers bedenkelijk uit. Via een overwinning van Lan- gras Sr. en een niet onfortuinlijke remise van v. Leeuwen kwam de stand op 75 voor de Helderse spelers. De grootste sensatie kwam in de vorm van een overwinning van de DDD'er Oud op zijn tegenstander van Ooyen, welke overwinning ver sneld werd door het damhalen van de laatste. Een fraaie overwinning in klassieke stand van Toepoel bracht DDD de winst, welke werd gehandhaafd door de remises die door de spelers aan de borden 3 en 5. Helder en Stam, werden behaald. Einduitslag aldus 119, waardoor DDD 2 kampioen werd en daardoor promoveert naar de eerste klasse van het district Noordhollands Noor derkwartier. Dierenbescherming Ter beschikking 2 jonge hondjes plm. 10 weken oud. Kentekenen: de een donker van kleur, reu, wordt niet groot: de ander bruin met een weinig wit, reu, wordt een flinke hond. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Nogmaals wordt er aan herinnerd dat geen dieren bij de inspecteur gebracht kunnen worden. Wissewasjes Heel gezellig zat ik laatst in de stadsbus naast een aar dig meisje, Gitta heette ze. voor mijn knieën zaten enkele oude vrouwtjes. En kletsen dat ze deden, kletsen.... ik zou haast zijn uitgestapt, als ik niet naast zo'n lief m...., maar verder hier niet meer over. De oude vrouwtjes nu hadden het over de tocht, die tochtte wanneer de busportier open ging. „Wat tocht het hier toch, mens". ,.Ja, mins, toch niet op de tocht en toch in de tocht, het komt zeker, omdat die bus geen tochtban- den heeft". „Toch wel, kijkt U maar". „Je snapt het soms niet". Bij mezelf ging ik ver der: „Kijkt, mijn lieve ouwe Vrouwtjes, de tocht is op tocht om te tochten, en daar begin je toch niets tegen, ook niet met tochtbanden". Toen kre gen de vrouwtjes het over de griepvreselijk! Gelukkig naderde de bus zijn eindhalte. Ondeugend zei ik tot mijn jeugdige mede-passagierster: „Het was echt gezellig". En weet U wat ze antwoordde. „Toch?" T. worden voor de Politierechter. Hier bleek, dat Dorus niet zo slecht was als wel leek, want hij had er geen enkel bezwaar tegen dit prikkel draad terug te geven. Getuige zijn goede wil en de verschillende mis verstanden hier gerezen, werd Do rus veroordeeld tot f 7.50 of 3 dg. Adrianus Petrus Paulus B. uit Heerhugowaard had een zekere v. S. een schop gegeven: f 10.— of 6 dg.; Barend S. uit Haarlem l?ad iemand een stomp gegeven: f 20.— of 12 dg.; Albertus Jacobus van V. uit Oud karspel had een flinke beurt ge maakt door een kaatsbal Van eon paar kinderen uit het water te vis sen en mee te nemen: f 15.of 9 dgn.; Albertus Jacobus M. uit Kal- verdijk had in een dronken bui een wachtmeester van de Rijkspolitie beledigd: aangehouden. Door financiële moeilijkheden daartoe gedreven had Willem van V. uit Ilpendam konijnen gestolen, Ook in Purmerend had hij dit ge daan en het konijn had hij op de Purmerender markt verkocht voor f 11.50. De Officier eiste nu f 10. of 5 dgn. Op de vraag van de Poli. tierechter: „Hebt u nog iets te zeg gen?" antwoordde verdachte prompt „Tien gulden", waarop hij veroor deeld werd tot f 10.of 6 dgn. Gouden paar viert feest Vandaag viert het echtpaar du Pont-Lieder het heugelijke feit van zijn 50-jarige echtvereniging. De familie du Pont-Lieder moge dan niet van Alkmaarse stam zijn, de tijd, dat zij in deze stad heeft door gebracht, ruim 45 jaar, is lar.g ge noeg om haar bij zeer vele AJk- maarders bekend te doen zijn. In 1903 kwam de nu 71-jarige du Pont, die in Amsterdam het beroep van smid-bankwerker uitoefende, naar Alkmaar om hier zijn geluk te be proeven. En dat is nogal wisselval lig geweest. Werk was er genoeg, maar in vijftig jaar tijd is het toch niet alles rozengeur en maneschijn, dat men medemaakt. Ruim veertig jaar heeft de familie op de Laat gewoond. Er werden negen kinderen geboren, waarvan er inmiddels weer twee gestorven zijn en mevrouw du Pont vertelde ons dezer dagen, dat de nakomelingschap verder bestaat uit 20 kleinkinderen en 2 achter kleinkinderen. De zeventigjarige gouden bruid is, evenals haar man, die nog steeds, nu bij zijn zoon. werkt, in goede gezondheid en met blijdschap, hoewel wel wat getem perd door het verlies van een schoonzoon, die onlangs bij Culem- borg verongelukte, zijn ze de feest dagen ingegaan. De vele belangstellenden, die van hun medeleven met dit feest blijk hebben gegeven, de grote hoeveel heid bloemstukken en de aardige attenties van vele buren en verre familieleden bewijzen wel dat de naam van het gouden echtpaar niet alleen in Alkmaar een goede klank heeft en dat er, ondanks de vele zorgen, die ieder echtpaai; nu een maal in meerdere of mindere mate heeft, toch veel moois is, waarop kan worden teruggezien. Onze Agenda Bioscopen: Harmonie: Opium (.14 j.)Vic toria: Macadam (volw); Ci nema: Joan, .ie onverschrok- kene (18 j.)ABT: Handige jongens (alle leeft.). APOTHEKEN: Schouten-Oele, Koorstraat Koorstraat 47, tel. 2684. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, tel. 3545. ""N we klust van het kantoorpersoneel ongetwijfeld nog zou verhogen. Dr. van Gelder nam ook van de gelegenheid gebruik om zijn dank en tevredenheid aan de manschap pen en verpleegsters van het Rode Kruis uit te spreken. Hierna begaf het gezelschap zich naar de gemeente-opslagplaais, al waar een demonstratie door beide korpsen werd gegeven, welke de monstratie georganiseerd was dooi de heer Blauw. 's Avonds was er een gezellige contact-avond in café „Hilbrand" waar het onofficiële gedeelte van deze dag werd gehouden. Hier con J stateerden wij dat de korpsleden ook actief zijn in het feestvieren. Wielrennen (jLUBUNXMUnruvo KKJNNEIUEK- LAND DE BATAAF EN ALCM. VICTRIX Bovengenoemde verenigingen hielden gisteren een clubontmoe ting, en wel een Cycle Cross in de omgeving van de terreinen der Hoogovens. Een parcours wat er uitnemend voor geschikt is. Het is Alc. Victrix gelukt om de clubprijs te winnen, bestaande uit een wis selbeker. Daarnaast in de B en C klas de eerste 2 plaatsen. In de A klas waren wij minder gelukkig en konden wij niet in de eerste gele deren eindigen. Toch gingen wij met de meeste persoonlijke prijzen naar huis. Over het geheel was het een morgen waar goede sport te zien was. De uitslagen zijn als volgt: A klas: 1. W. Snijders, 2. M. Snij der, 3. J. Kuilman, 4. C. Schouten, 5. J. Feenstra, 6. P. van Berkum A, 7. K. Middelbeek A, 8. W. Wouters A, 9. A. Bakker, 10. K. Eenhoorn A. B klas: 1. P. Korenman A, 2. J. Peerenboom A, 3. C. Bakker, 4. F. Klardie A, 5. J. Bloemen A, 6. J. Kuiper A, 7. V. Slot A, 8. P. Lub bers, 9. W. Nieuwland A, 10. E. Swart A. C klas: 1. Haanraads A. 2. H. v. d. Sluis A, 3. D. v. Acker, 4. H, de Weers, 5. J. Bruggekamp, 6. M. de Bruyn A, 7. Deliën A, 8. Veldboer A, 9. Belles A. CAUSERIE PROF. G. A. WEYER Voor het Dep.. Alkmaar van de Mij voor Nijverheid en Handel zal op 16 Febr. de algemeen voorzitter dezer Maatschappij, Prof. G. A. Ph. Weyer, Dir. van de Ned. Indische Escompto Maatschappij een cause rie houden. CONTACTV AARTUIG „ONZE MARINE" Het contactvaartuig van het CO' mité „Onze Marine" de „Van der Stens", die reeds eerder een bezoek aan Alkmaar bracht, zal van mor gen, Woensdag, tot en met Zondag a.s. weer in onze stad te bezichti gen zijn; het schip zal ligplaats kiezen aan de Kanaalkade. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus C. M., z. v, J. C. Oud en A. J. Verhaar; Klaas, z. v. J. Weidema en F. Bakker; Jo hannes, z. v. C. J. Droge en A. J van 't Sant. Overleden: Marcus J. Schouten 79 jaar, weduwnaar van M. Zwaan Maartje Molenaar, 61 jaar, geh met C. G .Habich; Anna C. van den Bogaardt, oud 82 jaar, wed. van R, Meurs; Jan Zaadnoorddijk, 88 jaar, weduwnaar van E. Vogelezang Maarten de Vries, 47 jaar, gehuwd met J. W. Flokstra. PECH GEHAD Een inwoner uit Heiloo, die gis teren in de stad kwam, verloor hier zijn portefeuille met f 1000.Hij deed aangifte aan het politiebureau VECHTPARTIJ Gisterenmiddag rond vier uur kregen een paar woonwagenbewo ners op de Paardenmarkt hevige ruzie, die ontaardde in een vecht partij. De politie heeft de vechten den gescheiden en naar het bureau ter kalmering overgebracht, van waar zij enige tpd later weer kon den vertrekken. DOOR HET IJS GEZAKT Een achtjarig jongetje, dat zich op het ijs aan de Baansingel had begeven, beging de onvoorzichtig heid onder de Knuppelbrug door te willen lopen met het gevolg, dat hij door het ijs zakte. Door een paar voorbijgangers werd hij met behulp van een reddingshaak op 't drage gebracht. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met (Adv.) Opening Rode Kruis- Brandweerkaxerne BERGEN Zaterdagmiddag heeft onder belangstelling van vele geno digden de officiële ingebruikstelling van de gecombineerde Brandweer- Rode Kruis-garage en het kantoor voor de diensten van Gemeentewer ken en Sociale Zaken plaats gevon den. Op het terrein naast de beide ge bouwen kwamen de manschappen van de brandweer en Rode Kruis aangemarcheerd en stelden zich te dier plaatse op. De keurig opge tuigde auto's der korpsen werden buiten de garage gereden, waarna de Burgemeester dr. W. Huygens als eerste spreker het voor deze ge legenheid geplaatste spreekgestoel te besteeg. Deze bracht hulde aan de leden van 't plaatselijke Brand weer- en Rode Kruiskorps, die zo geheel belangeloos hun werk ver richten en daarmede de gemeen schap grote diensten bewijzen. Spr. uitte zijn tevredenheid over het nieuwe kantoorgebouw, dat aan alle eisen voldoet. Vooral ook met het oog op de huisvestingsmoeilijk heden is het een vooruitgang, daar de vorige kantoorgebouwen nu voor woonruimte beschikbaar komen. Hierna nam de heer H. L. Baron Taets van Amerongen als Voorzitter van het Rode Kruis afd. Bergen het woord. Spr. prees de activiteit der corpsleden en de goede geest, die onder hen heerste. Door aan allen békende familie-omstandigheden was spr. de laatste tijd niet in de gelegenheid geweest veel contact met hen te hebben, maar hoopte dat hij hiervoor weer spoedig in de ge legenheid zou zijn. De heer Blauw sprak als com mandant der Brandweer en Direc teur van Gemeentewerken en uitte zijn voldoening over de tot stand koming der beide gebouwen en gaf de verzekering dat dit én de acti viteit der brandweerlieden én de Belangrijk werk-object Voor de Vereniging van Oud leerlingen van de Landbouwwinter- scholen van Alkmaar en Schagen sprak ir. G. J. Lienesch, directeur der Visserijen van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening over de betekenis van de visserij in ons land. De bijeenkomst, die werd gehou den in het Wapen van Heemskerk, werd geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer Rezel- man, die bijzonder welkom heette de beide ereleden der vereniging, de heren ir. de Vries, Rijksland- bouwconsulent voor Noord-Holland en J. Best. Ir. Lienesch vestigde er de aan dacht op, dat het boerenbedrijf vroeger vaak aan dat van de visser was verbonden, vooral in West- Friesland was dat het geval. Het vissersbedrijf is ook nu nog een vertrouwd iets in dit gewest, Ijoe- wel Hoorn en Enkhuizen hun vroe gere betekenis vrijwel verloren heb ben. Vlak na de middeleeuwen was de visserij-productie zeer belang rijk voor ons volk. En de koop vaardij, waar wij zo trots op zijn, is voor een groot deel uit dit be roep voortgekomen. Sprekende over de Noordzee als visgebied, vertelde ir. Lienesch iets over de oppervlakte van dit uitge strekte water, dat 257.000 km2 groot is. De bodem is zeer uiteenlopend en ook de diepte varieert nogal. Het is een der rijkste visgebieden van de wereld, vooral omdat de vis er gemakkelijk te vangen is. Öok de voedingsmogelijkheden zijn vol doende, zodat de visstand, mits er niet al te veel wordt gevist, goed op peil kan blijven. Het consumeren van vis beperkt zich nog hoofdzakelijk tot de kust streken en de westelijke provincies. Er vinden momenteel ongeveer tien duizend personen direct in deze bedrijfstak een bestaan. Indien de consumptie, ook in eigen land, kon worden opgevoerd, zou dat zeker het nog altijd onzekere bedrijf ten goede komen. Vele bijzonderheden vertelde ir. Lienesch daarna over de verschil lende vormen van visserij, zoals de haringvangst, de drijfnetvisserij, de trawlvissei'ij en de kustvisserij. Ook over het werk aan boord en de veiling der producten werd ge sproken, waarna een en ander over de kapitaalsinvesteringen, die in dit bedrijf zeer groot zijn, werd mede gedeeld. De interessante rede werd beslo ten met een paar smalfilms, die aan het gesprokene meer relief gaven en de toeschouwer een duidelijk beeld gaven van dit voor Neder land altijd nog zeer belangrijk be drijf. JAARVERGADERING L.T.B. BERGEN Dezer dagen hield onze afdeling van de LTB haar jaarvergadering, welke door de voorzitter ongeveer drie kwartier later dan was uitgeschreven met 'n woord van welkom werd geopend De uitgebreide notulen en het jaarverslag door de secretaris wer den onder applaus goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken be vond zich ook een schrijven van het hoofdbestuur, waarin werd me degedeeld, dat binnenkort ieder lid bezocht zal worden om de bedrijven der leden te controleren aangaande de grootte hiervan, zulks met het oog op de contributieregeling. Als afgevaardigde naar de jaar vergadering van de brandverzeke ring werd voor dit jaar benoemd de heer C. Bijl. Hierna gaf de voorzitter 't woord aan de heer Peeraer, landbouwkun dige van de LTB. Deze hield een zeer interessante lezing over het dringende vraagstuk der bemes tingsleer. Heel duidelijk gaf de ge achte spreker een uiteenzetting, wanneer en waarom de verschil lende bemes gen moesten worden aangebracht. Ook deed spreker uit komen, dat met de verschillende gronden zeker rekening moet wor den gehouden. Met 't oog op de nog altijd bestaande distributieregeling der kunstmeststoffen, deed de spr. een beroep op de land- en tuin bouwers, zoveel mogelijk gebruik te maken van die meststoffen, welke het gemakkelijkst te leveren zijn en, juist aangewend, een goed re sultaat kunnen voortbrengen. Hierna werd een commissie be noemd tot het nazien der boeken en bescheiden van de penningmeester. De verloting van oliepakken werd een verkoping, daar het aantal pak ken zo groot was, dat een ieder, die een pak wenste, het tegen in koopsprijs kon kopen. Na de rondvraag dankte de voor zitter de geachte spreker van deze avond voor zijn zeer leerzaam be toog, de hoop uitsprekende, dat een ieder der aanwezigen zeker in het vervolg rekening zal houden met hetgeen hij deze avond heeft ge hoord en sloot hiermede de ver gadering. Onthulling Gedenkplaat DE RIJP Zaterdagmiddag werd een plaquette onthuld, ter ere van de beide leden van de K.P., welke tijdens de oorlog zijn gesneuveld. Bij deze officiële onthulling waren aanwezig burgemeester Dalenberg, de beide wethouders, de heren J. Nat en J. P. Poel, de heer C. Sies werda, de leider van de K.P. dis trict Waterland, vele oud-leden van de B.S., de gemeentesecretaris, de heer Appel en de ouders en familie van de gesneuvelden. Nadat door de plaatselijke politie op keurige wijze was gezorgd voor de opstelling van de in grote getale aanwezige belangstellenden, nam de heer Sieswerda het woord. Spreker memoreerde de verschil lende besprekingen en inzamelingen welke ter verwezenlijking van deze onthulling plaats gehad hebben, weidde verder uit over de moeilijk heden ondervonden bij het ontwer pen, het vinden van de juiste plaats en de toestemming van diverse in stanties. De heer Sieswerda was echter blij, dat nu overgegaan kon worden tot onthulling van deze pla quette. De heer Sassen werd nu verzocht het kleed, dat tot nu toe de pla quette aan het gezicht onttrok, te verwijderen. De heer Sieswerda, hierna nogmaals het woord nemen de, besprak de grote waarde van een gedenkteken en hoopte dat deze gedenkplaat de gedachte levendig zou houden, dat enze jongens, Wil lem Woestenburg en Lau Beumer, yaren gevallen mede om onze vrij heid te herwinnen en dat wij allen verplicht zijn. zo dit onverhoopt nogmaals nodig zou blijken, ons leven in te zetten om onze vrijheid te behouden of te herwinnen. Hierna sprak de leider van de K.P. district Waterland en legde een bloemstuk neer onder het ge denkteken. Burgemeester' Dalenberg, hierna het woord nemende, sprak waar derende woorden tot de ouders en familie van de beide gevallenen en zeide er van overtuigd te zijn, dat het offer van hun zoon niet tever geefs was gebracht. De heer J. Woestenburg dankte namens de familie de sprekers voor hun waarderende woorden en de commissie, die deze onthulling mo gelijk had gemaakt, voor de vele moeilijkheden, die door haar waren overwonnen. K.V.P.-vergadering DE RIJP De afd. De Rijp van de KVP vergaderde in café Gras- boer in verband met een op de vo rige vergadering genomen besluit, om de meningspeiling tot een vol gende vergadering uit te stellen. Na het openingswoord van de voorzitter, dr. Wegdam, werd over gegaan tot bespreking van de me- ningsp^iling. Direct al ble'ek, dat het zeer goed was geweest hiervoor een speciale vergadering te beleggen. Ruim een uur werd op de meest vruchtbare wijze van gedachten gewisseld. Ten slotte werd met algemene stemmen besloten, op de vraag „Welk onder deel der gezinspolitiek moet naar uw mening de KVP op dit ogenblik het sterkst beklemtonen?", te ant woorden: „Volkshuisvesting". Op de tweede vraag: „Op welke gebieden der politiek moet naar de mening van uw afdeling de KVP op dit ogenblik het meest haar aandacht richten naast de gezinspolitiek?" werd z.h.st. besloten te antwoorden, in volgorde van belangrijkheid: 1. Indonesië; 2. Onderwijs en opvoe ding; 3. Industrialisatie; 4. Actieve bestrijding communisme (met zo nodig partijverbod). Als punt 4 van de agenda stond vermeld: „Bespreking a.s. gemeente- raadsverk\?zing" (10 Mei). Ook hier bleek heel wat over te praten, zodat men besloot dit onder werp op een volgende vergadering, ongeveer over e^n week of vier, te behandelen. Bij de rondvraag bleek de heer Poel, ondanks de opmerking van de voorzitter, die de opkomst zeer be vredigend vond, nog heel slecht te vreden over de getoonde belang stelling. Hij hoopte dat de vdlgende vergadering nog beter bezet zou worden, want een opkomst van ruim veertig mensen was gezien het grote aantal leden nog ver beneden het peil wat redelijk verwacht mag worden. Aanbesteding EGMOND AAN ZEE B. en W hebben aanbesteed het aanleggen van de Verlengde Stationsstraat met door de gemeente geleverd ma teriaal. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, G. de Graaff te Egmond aan Zee, voor f 2050. Gunning Gemeentewerk 1949 EGMOND AAN ZEE Het ge meentewerk voor het jaar 1949 is bij loting voor het eerste gedeelte opgedragen aan Gebr. Heere voor het metselwerk, A. Stam voor het schilderwerk en A. Wijker voor lie' timmerwerk. Nieuwe straten-aanleg EGMOND AAN ZEE Binnen kort zal worden aanbesteed de aan leg van nieuwe straten op en rond het oude Pompplein, in het kader van het herbouwplan. Dit zal een verfraaiing van de gemeente zijn Het westelijk deel van de Voor straat zal naar het Nóorden verlegd worden en aansluiting geven op het geheel nieuw aan te leggen Boule. vardplein aan de voet van de vuur. toren. Voorts zal een nieuwe ver bindingsweg worden aangelegd langs de voet van het duin, van het Boulevardplein naar de oude Smid straat. Deze laatste zal worden ver. legd en geeft weer aansluiting op het Pompplein. R.K. SCHOOL ST. ADELBERTUS EGMOND-BINNEN Met ingang van Maandag 7 Februari is het nieu. we rooster van lesuren in werking getreden. In verband hiermee wij zen wij de ouders van de leerlingen er op, dat voortaan de normale onderbreking van de week, nl. de vrije Woensdagmiddag, weer inge voerd zal worden en dat er Zater dagsmorgens weer les gegeven zal worden. De indertijd ingevoerde vrije Za terdag was noodzakelijk om brand stof uit te sparen. De omstandig heden zijn nu gewijzigd en in het belang van het onderwijs aan uw kinderen heeft het schoolbestuur daarom tot bovenstaande maatregel besloten. Alleen voor de derde klas blijft de oude regeling van kracht. LOOP DER BEVOLKING IN 1948 GRAFT Aantal inwoners op - Jan. 1948: 610 mannen en 604 vrouwen, totaal 1214 personen. Ge boren in 1948: 13 jongens en 10 meisjes, totaal 23. Ingekomen in 1948: 16 mannen en 15 vrouwen, tota V 31. Vertrokken in 1948: 24 mannen en 30 vrouwen, totaal 54. Overleden in 1948: 9 mannen en 2 vrouwen, totaal 11. Aantal inwoners op 31 Dec. 1948: 606 mannen en 597 vrouwen, totaal 1203 personen. Aan tal voltrokken huwelijken: 9. JAN DEKKER GZ. IN 'T ZILVER HARENKARSPEL Op Dinsdag 1 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Jan Dekker Gz. als watermolenaar van de Sloot gaardpolder werd aangesteld. Wij twijfelen er niet aan of het zal Jan die gedurende een kwarteeuw zorg heeft gedragen dat de Sloeierd bo ven water bleef, op die dag niet aan belangstelling ontbreken. Van deze plaats ook onze hartelijke geluk wensen. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Jannie, d. v. J. P. Raven en van N. Wit; Corne lis, z. v. G. Snip en van A. C. van der Waarde; Adrianus J., z. v. J. W. Praat en van A. C. Kruijer; Pe- tronella A. M., d. v. W. B. Janssen en van C. M. Groen; Nelly, d. v. A Schenk en van A. Zwaag; Nelly d. v. J. Mars en van N. Vries. Ondertrouwd: J. Blaauboer en A. Brugman. Overleden: J. Bakker, oud 68 ja ren, echtgenote van C. Wei. Damnieuws ST. PANCRAS D.O.S. speelde een uitwedstrijd tegen D.I.D. te Wervershoof. Ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van D.I.D. heeft genoemde vereniging nederlaag wedstrijden uitgeschreven. Gezien D.I.D. een der sterkste verenigingen is in Westfriesland had DOS een zware taak. Er werd in drie klassen gespeeld en de uit- slag isi le klasse. D.O.S. D.I.D, 146, 2de klas D.O.S.—D.I.D, 9—11, 3de klas D.O.S.—D.I.D, 9—1, Donderdag 10 Febru: I i speelt D.O.S. thuis tegen Edam, Aanvang uur. OUDE NIEDORP - Onze plaats genoot G. N. M. Kerssens, die ge durende een tiental jaren alhier woonachtig was als arbeider-op zichter bij het onderhoud der pro vinciale wegen, ging op 8 dezer onze gemeente verlaten wegens overplaatsing naar Krommenie. HUIGENWAERT H. HUGOWAARD. Zaterdag a.s. neemt de R.K. Gem. Zangver. Huigenwaert deel aan het Muziek Festival te Hilversum. De laatste repetitie wordt Woensdagavond ge houden n.m. om 7.30 uur bij v. d. Heiligenberg, dus niet bij Veenboer. Onder leiding van de nieuwe directeur de heer P. Groot zal Hui- eenwaert in Hilversum een goed figuur proberen te slaan. Wij wen sen hen veel succes toe. „NIEUW LEVEN" HEILOO. Zondagmiddag 13 Februari des middags 14.30 uur en des avonds 19.30 uur zullen de Jeugdkoren van de R.K. Gem. Zangvereniging „Nieuw Leven" zanguitvoeringen geven in het Brunogebouw. De zangeresjes en zangertjes zul len laten horen wat zij onder de deskundige leiding van dirigent Piet Groot hebben geleerd. Wij twijfelen er niet aan of het Bruno gebouw zowel 's middags als des avonds te klein zal blijken te zijn. OOCSTDANKFEEST L.T.B. LANGEDIJK. De L.T.B. hield haar Oogstdankdag gecombineerd met de jaarvergadering. De dag werd begonnen met een H. Mis waaronder algemene H. Communie der leden. De deelname was zeer groot. Van de 200 leden waren er 180 present. Na de H. Mis was er gezamenlijk ontbijt in „De Burg". 's Middags te 2 uur werd de jaar vergadering gehouden, waarop de Geestelijk Adviseur Pastoor Clarijs, de heer Peeraer uit Alkmaar en ruim 160 leden aanwezig waren. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer P. Duyvis, zijn vreug. de uit over de grote opkomst, waar mede de goede geest in de vereni ging duidelijk wordt getekend. Hier. na las de secretaris zijn jaarverslag, waarin hij wees op de importantie van het in 1948 gevormde weer standsfonds. Verder ging de secretaris nog in op de enorme belastingdruk die in allerlei vorm op de bedrijven neer valt en noemde de ondernemingsbe lasting voor de tuinbouw even on rechtvaardig als onzinnig. De teelt' vergunningengeschiedenis stipte hij aan als onhoudbaar. Het jaarverslag van de penning, meester toonde aan, dat ook finan tieel de vereniging gezond is. Be aftredende bestuursleden, de heren G. Koopman en J. de Jong, werden herkozen met resp. 148 en 151 stemmen. 98 leden kregen op aanvraag een oliepak toegewezen; er zijn nog enige "pakken beschikbaar. De her Peeraer hield een propa gandistische rede voor de Coöpe ratieve In- en Verkoopvereniging van de L.T.B. Op de hem eigen vlotte wijze toonde spr. de noodza kelijkheid aan van de aansluiting der L.T.B.-ers bij deze coöperatie. Het resultaat was dat 78 leden zich in principe opgaven. De Zeereerw. Heer Pastoor hield nog een korte toespraak waarin hij de leden aanspoorde lid te worden van de H. Familie. Van de rondvraag maakten velen gebruik, o.a. werd de ongunstige sociale positie der tuinders vergele. ken met die der arbeiders, welke laatsten de grote voorsprong van de kinderbijslag genieten. Alle vragen werden naar genoegen beantwoord, waarna de voorzitter de vergadering onder dank en met een opwekkenc woord kon sluiten. 's Avonds kwamen de leden nog. maals in „De Burg" bijeen, ditmaal vergezeld van hun dames. Er werd hen een feestavond aangeboden waaraan het toneelgezelschap „De Gezellen van de Spelewei" uit Bus- sum hun medewerking verleenden. De muziek werd verzorgd door de heer Deutekom. Langcdijk verhoogt de gasprijs LANGEDIJK. Maandagmiddag vergaderde de commissie van beheer van de gemeenschappelijke gasfa briek van Langedijk en Sint Pan- cras. Medegedeeld werd, dat de af levering van gas in het jaar 1948 1.262.974 M3 bedroeg tegen 1.133.970 M3 in 1947, een toêname van 11.4 De kinderbijslagregeling, die tot einde 1948 gold, zal verder niet kunnen worden voortgezet. Nu zal de regeling van de Raad van Arbeid moeten worden gevolgd. De salarisregling voor het perso aeel is thans door Ged. Staten goedgekeurd. Aan de directeur de heer W. J. Smit werd op zijn verzoek, met in gang van 1 Augustus a.s. eervol ont slag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In verband met de vermindering van de subsidie op de steenkolen, zal de gasprijs met 2 cent per M3 moeten worden verhoogdi In deze bijeenkomst verd ook de begroting over 1949 vastgesteld, O FEESTVERGADERING K.A.B. AKERSLOOT. Zondag is in de zaal van de heer Verduin een feest avond gegeven voor de leden van de K.A.B. Be voorzitter opende deze avond met 'n hartelijk welkom, in het bijzonder de Z. E. Heer Pastoor, de Z. E. Pater en de Burgemeester en sprak dé wens uit om voortaan ieder jaar 'n feestvergadering te beleggen om zo de eenheid van de K.A.B. te demonstreren, waaraan zowel mannen als vrouwen aan moeten deelnemen. Na dit welge meende woord volgde de opvoering van „Achter de wolken schijnt de zon", 'n Toneelspel in drie bedrij ven door Kees Spierings en R. Feen stra dat voor 't voetlicht gebracht werd door de toneelclub „Dindua" uit Alkmaar. In dit stuk maken we kennis met 'n arme kleine midden stander, die vecht voor zijn brood. Omstandigheden brengen hem echter aan de rand van 'n faillissement. Zijn zoon, die een rijke vrouw ge trouwd had, zou hem kunnen red den. Hoogmoed en minachting hiel den hem echter van deze daad van barmhartigheid af. Jasper, de fa brieksarbeider en minnaar van An nie hun dochter, toonde echter het hart op de juiste plaats te hebben. Toen Karei, de tweede zoon van de kruidenier, geld had verduisterd, was Jasper degene, die hen zou helpen. Dit stuk liet echte levensernst zien; gezonde humor, met een lach en een traan. Het was een stuk waarin de verschillende karakters scherp tegenover elkaar werden uit gebeeld. Het spel dat door de spe lers van Dindua werd geleverd is werkelijk af. Een ieder was gegre pen door de sfeer van het stuk. De moeilijke rol van Karei Weijts werd uitstekend gespeeld. Zijn mimiek, houding en stem deden goed aan. Annie speelde ook bijzonder goed. Haar spel was fris. Ook Jan en zijn vrouw speelden hun rollen niet on verdienstelijk, evenals Jasper, die de arbeider vertolkte. Alle spelers van Dindua kunnen terugzien op een zeer geslaagd stuk. De avond werd gesloten door de voorzitter der K.A.B. Hij bedankte de spelers en hoopte op een spoedig weerzien. De avond werd besloten met een gezel lig samenzijn. UITBETALING OVERBRUG GINGSUITKERING BREEZAND. De uitbetaling' van de overbruggingsuitkering aan werkloze arbeiders over de week van 30 Januari tot en met 5 Febr. 1949, zal plaats hebben a.s. Donder dag 10 Februari, des namiddags van 4.305 uur op de gemeente-secre tarie, afd. Soéiale Zaken. Overgespeelde Cup-wedstrijd Manchester United heeft gisteren met 50 van Bradford gewonnen in een wedstrijd van de 4e bekerronde die thans voor de tweede maal werd overgespeeld. Zaterdag a.s. komt de United op eigen terrein in de 5e ronde uit te gen Leovil Town. Op de baan van de IJsclub te Hamar heeft Marius Strijbis uit Harenkarspel gisteren een poging gedaan om de beroemde prestatie van Coen de Koning, die in 1906 te Davos in 1 uur: 32 km. 370 reed te verbeteren. Hij is hierin ook ge slaagd want hij reed in 1 uur: 32 km. 660, dat is dus 290 meter meer dan De Koning had gehaald. Alhoewel het hier geen officieel wereldrecord geldt er bestaat geen wereldrcord voor 1 uur heeft Strijbis toch een prachtige prestatie geleverd, die in Noorse schaatsenrijderskringen sterk de aandacht heeft getrokken. a Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond gister de 49- jarige jachtopziener Willem van Egmond uit Den Burg terecht we gens het feit, dat hij zich in bezet tingstijd bereid had verklaard vóór de Duitsers spionnage-werkzaam- heden te verrichten. Via zijn eilandgenoot en partijgenoot kwam deze toenmalige N.S.B.-er in con tact met de Duitsers, die hem, na hem in Scheveningen een etentje te hebben aangeboden, overhaalden op Texel een radio-zendinstallatie onder zijn hoede te nemen en inge val van een geallieerde landing op het eiland de bezetters daarvan via deze zender berichten te zenden ten behoeve van de Duitse weer macht. Het was reeds in Maart 1941, dat verd zich voor dit vuile werk be reid verklaarde; van Mei 1942 tot April 1945 had hij het zendapparaat in zijn woning gehad en er nu en dan „een proefuitzending" mee ver richt- u Behalve van radiozenders, be dienden de Duitsers zich ook van postduiven, om berichten over te brengen en zo kreeg verd. in Nov. 1942 twee postduiven, die hij naar hij zei ook bij wijze van proef liet vliegen. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij had deelgenomen aan het vorderen van weiland waarvan de graszoden voor het vliegveld „De Vlijt" moesten dienen, waar hij op zichter was. Verdachte was al van 18 Mei '45 gedetineerd na een jaar in de ge vangenis gezeten te hebben, kwam hij via kamp Rochdale in Alkmaar in kamp Crailor bij Laren terecht. Ook als zgn. Wehrmachtjager had hij zich op het eiland voor de Duitsers verdienstelijk gemaakt, hij schoot echter ook wel eens een hond of een kat, inplaats van een haas. Hij zei, dat hij uit geldgebrek op het aanbod van de Duitsers was ingegaan; aanvankelijk kreeg hij f 60.in de maand, later f 180. hetgeen de president mr. v. d. Goot maar een geringe prijs vond voor het verraden van je vaderland. Overigens bleek verd. niet on gunstig bekend te staan op het eiland. De proc. fiscaal, mr. Keune vond het gedrag van verd., die heus wel wist, waar het de Duitsers om te doen was, allesbehalve fraai en eiste 6 jaar gevangenisstraf met af trek van preventief en ontzetting uit de rechten voor het leven. R.K. NOORDER HANDBALKRING Uitslagen van de bekerwedstrij den van Zondag: TOP IVliegensvlug I afgel. DWOGeel Zwart I 01 Con BrioBlokkers 22 FSABlauwe Reigers niet opg. Geel Wit—DOS 3—2 VIO—DVO 3—2 MeervogelsDTS 11 Op de laatste dag der wereldkam pioenschappen tafeltennis te Stock holm, werden o.a. nog gespeeld de wedstrijden: Heren: ZwedenNederland 50. NederlandBrazilië 53. Dames: NederlandNoorwegen 3—0. De eindstanden in de verschil lende groepen luiden: Heren (Swaythling Cup) Groep A: Hongarijp 7 gew. partijen, Ver. Staten 6 gew. partijen, Frankrijk 5 gew. partijen, Zuid Slavië 4 gew. partijen, Wales 2 gew. partijen, Luxemburg 1 gew. partij, Noorwe gen 1 gew. partij, Finland 0 gew. partijen. Groep B: Tsjecho-Slowakije 9 gewonnen partijen, Engeland 8 gew. partijen, Zweden 7 gew. partijen, Oostenrijk 6 gew. partijen, Nederland 5 gew. partijen, Italië 4 gew. partij en, Zwitserland 3 gew. partijen, Brazilië 2 gew. partijen, Denemar ken 1 gew. partij, Schotland 0 gew. partijen. Dames (Corbillon Cup): Groep A: Ver. Staten 7 gew. partijen, Hon garije 6 gew. partijen, Tsjecho-Slo wakije 5 gew. partijen, Schotland 4 gew. partijen, Zuid Slavië 3 gew. partijen, Nederland 2 gew. partijen, Denemarken 1 gew. partij, Noorwegen 0 gew. partijen. Groep B: Engeland 6 gew. partijen, Frank rijk 5 gew. partijen, Oostenrijk 4 gew. partijen, Wales 3 gew. partijen, Zweden 2 gew. partijen, Italië 1 gew. partij, Finland 0 gew. partijen. Hel intern, tennistournooi te Noordwijk Mede in verband met het 50- jarig jubileum van de Kon. Ned. Lawntennis Bond zal het inter nationaal tournooi dat van 31 Mei tot en met 6 Juni te Noordwijk gehouden wordt, dit jaar een bij zonder sterke bezetting krijgen. Het is, voor het eerst sinds 1928, „erkend", hetgeen zeggen wil dat gedurende deze tournooi-dagen 'een Davis Cup-wedstrijden zul- en plaats hebben. Voorts valt het uit hoofde van zijn erkenning buiten de regeling die de vergoe ding van onkosten voor de deel nemers beperkt tot acht tour- nooien per seizoen. En dit ver groot vanzelfsprekend de aan trekkelijkheid van een „erkend" tournooi voo'r de deelnemers. Door bemiddeling van de be trokken bonden zijn ongeveer 40 bekende buitenlandse cracks, he ren en dames, uitgenodigd, waar van, naar men mag aannemen, een groot gedeelte de uitnodiging zal accepteren. „It boun fan Frijske K naars) krijgt de besch waartoe het gemeente theehuis in de Stads gesteld. Men beoogt v Friese schilders, beel Woensdag a.s. word BATAVIA, 7 Febr. (An wel in Indonesië als in besteden de dagbladen gi dacht aan de uitwijzing Indonesische Mevr. Ok« Australië. De „Daily Telegraph" schrijft in een hoofdarti Evatt, als president van mene Vergadering der Naties, is begrijpelijkerwi op zijn aandeel in het t brengen der declaratie var ten van de mens, die hij als „een mijlpaal in de geschiedenis, te vergelijke Magna Charta". Mooie ei rende woorden, maar wat nen zij? Artikel 2 dezer zegt: Iedereen kan aansp ken op alle rechten en die in deze declaratie zij legd, zonder enig onderscl van ras, kleur, sexe, taal, i enz. Waaronder behooi Okeefe een Indone: thuis? „Humbug" is het woord, wanneer men er slaagt, mooie woorden i daden om te zetten. De „Sydney Morning wijdt een hoofdartikel aan den van Sultan Hamid daarin o.a.: Hoe zwaar of men deze bedreiging ook vatten, het blijft voor vernederend, dat de Au federale regering, die de sche onafhankelijkheid al gesteund, zichzelf blootste! plotseling in herinnering van het spreekwoord: sauce for the goose is sauc gander". De „Sunday Morning oppert de mogelijkheid, Okeefe Australische burge volgens een nieuwe wet,.1 lossing het blad zou toej) K.N.A.C. dringt aan op douane-formalitei Uit een onderzoek dat i heeft ingesteld, is haar dat de formaliteiten aan sche grens in de laatste merkelijk zijn uitgebreid, grote ontstemming van c sche automobilisten die bezoeken. Hieruit zijn ook gische zijde moeilijkhed staan, welke de goede vi niet bevorderen. In een i de ministers van Finai Economische Zaken verzo NAC het daarheen te leic 1. ten spoedigste een wordt getroffen, dat Nee ook voor niet zakelijke d België kunnen bezoeken; 2e. zo weinig als de o heden enisgzins veroorlo perkingen aan het onder keer van beide volken v de weg gelegd; 3e in ieder geval de vei maliteiten desnoods met i van de grootste perfectie, minimum wo'rden teruggel Tenslotte heeft de KNA Minister van Oorlog verzc belang van het vreemdel keer zo mogelijk maatre treffen, waardoor de per trole tot het minimum wo: gebracht. WOENSDAG 9 FEBR HILVERSUM 7.00 Nieuws, 7.30 Te Deu: mus, 8.00 Nieuws, 8.15 Sti 8.50 Orgel, 9.00 Ziekenbe Concertgebouworkest er 11.00 Piano, 11.15 Hoors] Harmoniemuziek, 12.30 W' 12.33 Sextet, 13.00 Nieu Orgel, 13.45 Alma Mus: Operette-melodieën, 15.0( kwartet, 15.35 Piano, 15.4." mopolitans, 16.15 Voor c 17.30 Sangh en spel, 18 18 30 Voor de strijdkracht Nieuws, 19.15 Prikkebeen, gelse les, 20.00 Nieuws, 21.15 Bach-concert. 21.45 orgel, 22.15 Kamermuzi Nieuws, 23.15 Viool en p Opgewekte klanken. HILVERSUM 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek Nieuws, 8.18 Fred Hartle; 9.00 Kamermuziek, 11.00 non stop-programma, 12.( ble, 12.30 Weerpraatje, Kilima Hawaiians, 13.00 13.20 Metropole-orkest, 14 concert, 15.00 Hoorspel, Regenboog, 16.00 Roodbor Het stond in de krant, J genbus, 17.15 The Ramt Nieuws, 18.20 Louis Da\ Lezingen, 20.00 Nieuws, certgebouworkest en pi: Hoorspel van Shaw, 22.1 Jan Corduwener, 22.45 I 23.00 Nieuws, 23.15 Bri zingt, 23.35 Orkest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2