Nieuw Protesten over de gehele wereld Weiter ziet Schermerhorn in de politieke stratosfeer Premier Spaak gelooft niet in een nieuwe oorlog Het proces Kravchenko op z'n „Russisch" BBELBED BEETHOVEN Het Electra Huis voor twéé één 123.50 R ARTISTEN EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Schermerhorn in de politieke stratosfeer Woensdag 9 Februari 1949 44e Jaargang No. 11484 De H. Vader was in gebed Gesneuveld in Indonesië „Wij hadden met Pandit Nehroe moeten gaan praten" De Paus zal spreken uit naam van de Kerk DE GEHELE WERELD laat in alle toonaarden, van diepe smart tot trillende, verontwaardiging, protesten horen tegen het schandelijke vonnis j'egens Kardinaal Mindszenty. Geleerden en eenvoudigen van hart, diplomaten en volksvertegenwoordigers, kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders laten niet af, hun toorn en afkeuring uit te spreken. In aansluiting op een groot aantal reacties, welke wij op pagina, drie van dit nummer hebben opgenomen, volgen hier nog enige uitlatingen van diepe smart en afkeuring, maar ook aansporingen om te blijven bid den, gelijk in alle beschaafd^ landen door de Bisschoppen werd gedaan. Kroniek en Kritiek Hij twijfelt echter aan de juistheid der huidige „open" diplomatie Romanov: „Spuw hem in zijn gezicht Kravchenko: „Ik sla twee hoofden af Vliegtuig vermist bij Kopenhagen Koningin stelt haar reis uit 1SEN VAN AMSTERDAM 7 FEBRUARI 1949 A 163 I6O1/1 1601/, A 150 1471/2 A 166V< 1641/, A 170% 167% 166% A 88 87 A 100 98 A 48 451/2 A 1401/4 A 151% 1483/4 A 1401/4 140 IES 3V. 100 ft 100ft 3'/i-3 97% 97% 3 97'/4 97% 3 1001/j 1001/, 3 981/4 98ft z.beL 991/j 4 99% m.beL 991/2 59% 2'/i 801/j 80% 2'/i 101ft 101% 3 96"/» 96% eel CVA 523/4 49% cvA 25 231/2 :el cvA 77 rv. cvA 46 41 .m. cvA 16% >11 cvA 53 493/4 Dil cvA 43 cvA 543/I 521/, cvA 361/, 32% cvA 23 213/4 •e cvA 9% 8 ■T. cvA 4% nt cvA 12 11 7, cvA 153/1 rei 7—17; uien 2—7,50; knol- 3.50; kroten 67; breekpeen STER, PURMEREND E. O., Bevelanders 45; Koop- lauwe 46; witlof 18—59; >1 '214; Savoye kool 811; ol 2652; boerekool 3035; iten 46; gare bieten 710; ;en 36; uien 28; prei Bramley Seedling 2454; aette 3467; Jonathan 76; in Eng. 2774; Winterjan ÏÏH515H5H5H5E5H5H525ESHSS op 'n mondorgel? Wei neen! Als het zo met uw radio is gesteld, haal dan spoedig de vakman erbij. Wij ne men alle onvolmaakt heden spoedig en bil lijk weg. Thom. Hoogervorst Magdalenenstraat 5 Alkmaar Tel. 2803 SH5H5H5H5H5H5H5H5H5HSB5Ï1 luizing en pensions, ige handbeweging i onder het andere sruimte irolslagen ledikanten ierlijke divan ischaffingsprijs compleet nonstratie le etage ECIALE ETALAGE! ANGESTRAAT 68 t L K M A A R R.K. Gem. Zangver. le zaal van café JAC. ZAND op ZONDAG VG 14 FEBRUARI a..s Cntrée f 1.80 bel. inb, tevoren aanw. te zijn. rijdt Zondagavond laartensbrug en Scha- ertrek 7 uur Markt, teruggebracht. Kerkrade, ;n, netjes i gemak- >t ze in 't t, leggen oort van léér dan op een door een en lopen i dan de gaan de Jazeker! Abonnementsprijs (4.25 per kwartaal, tl.45 pei maand, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct per m.m., minimum f 4.familie berichten 20 CU, resp. 50 ct per m.m. Hij contract belangrijke korting. Directeur E J. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties; Noorderbank. NederL Credletbank HE T Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN •Pag. 1 en 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K -i 2200; HOORN, Diaaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Controle op de oesterteelt. Het bacteriologisch laboratorium van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen te Bergen op Zoom waakt over de zuiverheid van de uit Zeeland verzonden oesters en mosselen, van Rijkswege gegarandeerd in het bij elke zending gevoegde certificaat van onbesmetheid. De bacterioloog Dr. A. Grijns (links) en de amanuensis Bakker bij het onderzoek Z. H. de Paus werd door Mgr. Giovanni Battista Montini, waar nemend secretaris van Staat, inge licht 'omtrent het tegen Kardinaal Mindszenty gevelde vonnis, dit ge schiedde in het particuliere ver trek van Z. H. de Paus, waar Z. H. /de ochtend in gebed had doorge bracht. De audiënties, die door Z. H. de Paus waren toegezegd, werden voor de tijd van een uur uitgesteld, aangezien de Heilige Vader alleen wenste te zijn om te kunnen bid den. De H. Mis, die dagelijks in de particuliere kapel van de H. Vader wordt gelezen, werd vooraf gegaan en gevolgd door speciale gebeden voor Kardinaal Mlndsenty. Z. H. de Paus heeft na het vonnis 200 leden van een vrouwe lijke religieuze organisatie in audiëntie ontvangen en verklaard, dat de strijd van het atheïsme te gen het geloof „uiterst bitter" is geworden en dat men zich „met diep en levendig geloof" tegen atheïsme moet verzetten. Onderzeebootjagers voor de Kon. marine Definitieve contracten zijn gete kend, waarbij aan de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" op dracht is gegeven tot de bouw van twee onderzeebootjagers voor de Koninklijke Marine. Bij het ont werpen van deze zeer snelle sche pen zijn alle oorlogservaringen ver werkt en de allernieuwste soorten van bewapening en apparatuur werden aangebracht. De Regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld: 6 Februari 1949 tijd. serg. Mar. OVW K. V. M. Schnitzler, afkomstig uit Probolingo. Koninklijke Landmacht; Gesneuveld 3 Jan. 1949; Serg. W. Bijlsma uit Drach ten (gem. Smallingerland) Sold. B. Kamphuis uit Gro ningen. Gesneuveld 25 Jan. 1949:; Sold. J. Hoekstra uit Rot terdam. (gesneuveld 29 Jan. 1949: Sold. A. Huizinga uit Mid- delstum (Groningen). Gesneuveld 30 Jan.' 1949::M le it. H. J, van den Berg uit Zwolle. Gesneuveld 31 Jan. 1949 Sold. J. Matze uit 's Gra- venhage. Gesneuveld 1 Febr. 1949; Sold. J. van den Nosterum uit Boxtel. Gesneuveld 3 Febr. 1949, Sold. G. A. van Leeuwen uit 's Gravenhage. Van het Koninklijk Ned. Ind. leger sneuvelden 11 manschappen. ADAT de heer Meijerink Instituut voor perswetenschap geopend Dinsdag heeft burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly te Amsterdam in het gebouw Keizersgracht 604 officieel het reeds enige tijd werkende In stituut voor de Perswetenschap ge opend. Deze opening geschiedde tij dens een bijeenkomst van tal van autoriteiten in Amsterdam en daar buiten. Behalve de burgemeester waren er o.a. de wethouder voor Onder wijs en Kunstzaken mr. A .de Roos, de rector magnificus prof. mr. H. R. Hoetink', leden van de senaat der gemeente universiteit, directeuren van dagbladen, journalisten uit bin nen -en buitenland en een groot aantal genodigden. De directeur van het Algemeen Handelsblad, de heer A. J, Bos-, kamp, voorzitter van h<*t curato rium van dit instituut, heette de aanwezigen welkom in „Ons Huis" en betoogde, dat het instituut meer dan de leerstoelen in de journalis tiek aan de universiteiten te Leiden enUtrecht dat kunnen, verband wil leggen tussen leerling en krant- Hij sprak dank uit aan allen, die medegewerkt hebben aan het tot stand komen van dit instituut. Burgemeester d'Ailly releveerde hoe Nederland als handelsnatie reeds heel vroeg behoefte voelde aan „nieuws". Nederland is de ba kermat van het perswezen, maar Nederland is laat met de weten schappelijke opleiding voor journa listen. Toch is dit dringend nodig. De journalistiek is een „gevaarlijk" beroep. Burgemeester d'Ailly her innerde in dit verband aan „de eer ste regels van het onvergetelijke boek van Prikkebeen", die luiden: „Al klinkt het wel wat raar, het is gedrukt, dus is het waar". Men sen die een dusdanig beroep hebben,, behoren de kennis te hebben, welke met het dragen van verantwoorde lijkheid gepaard moet gaan. Met de wens, dat het instituut moge groeien en bloeien besloot de burgemeester zijn rede. van de A.R. in de avond zitting zijn rede bij de begro ting van Overzeese Gebieds delen had vervolgd, met een pleidooi voor de Indische Ne derlanders, kwam de heer Weiter aan het woord. Hij zeide geen bezwaar te hebben tegen uitzending van Kamerleden naar Indonesië, maar wel had hij êr bezwaar tegen, dat de regering zich tot individuele leden richtte: deze handelwijze is principieel fout. Je gens de weduwen en wezen van hen die in de Indonesische illegale strijd gevallen zijn, is een ereschuld te voldoen. Het gehele betoog van de heer Schermerhorn verliest zich naar zijn inzicht in de ijle hoogten van een politieke stratosfeer. Het buitenlandse beleid der regering had er z.i. op gericht moeten zijn de Nederlandse politiek in het verle den te verdedigen. Ons buitenlandse beleid is niet bezield geweest door het geloof in onze eigen zaak. De voorlichtingsdienst heeft z.i. niet mogen doen wat hij wilde doen. Deze dienst is daardoor waardeloos geweest; de schuld daarvan lag in Den Haag, bij Buitenlandse Zaken en bij het kabinet-Beel. De heer Cochran heeft partij gekozen voor de republiek, terwijl hij onpartijdig moest zijn. Zo heeft hij de commu nistische zaak bevorderd. Spreker vroeg o.a. of de regering inlichtin gen Weft gevraagd te Washington over £ie Amerikaanse contracten, welke in Djocja zijn gevonden. Ten aanzien van de beslissing van de Veiligheidsraad betoogde hij, dat 't recht aan Nederlands zijde is. Waar om vroeg hij spreekt de rege ring zich niet uit over de resolutie van de Veiligheidsraad? De heer Van der Goes van Na- ters (P.v.d.A.) besprak o.m, de kwestie van het vasthouden der re publikeinse leiders op Bangka. Voorts wees hij op de verklaring van een ambtenaar van het Nether, lands Information Bureau, die zeide dat volgens de Nederlandse regering de republiek niet meer bestaat. Deze en andere verschijnselen hebben het buitenland onnodig geprikkeld. Spr. merkte op, dat de militaire actie in Indonesië niet werd gevolgd door een politieke actie in de we reld. Men had bijv. onmiddellijk met Pandit Nehroe moeten gaan praten. De resolutie van de Veilig heidsraad mogen wij zijns inziens niet naast ons neerleggen; ze moet worden uitgevoerd, voorzover dit practisch niet onmogelijk blijkt. En wanneer dit onmogelijk is. moeten we aantonen, waarom dit zo is en er iets beters voor in de plaats stel len. Wij willen thans geen motie in. dienen, zeide spr., maar wij staan WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dondgrdagavond: BUIEN! Enkele regen- of hagelbuien, afgewisseld door opklaringen. Aanvankelijk langs de kust nog stormachtige en in het binnenland krachtige of harde westelijke wind, later geleide, lijk afnemend. Iets kouder overdag. Koninklijke vermelding voor Hr. Ms. „Tromp" Bij Koninklijk Besluit van 8 Jan. 1949 no. 36 is de koninklijke ver melding bij dagorder toegekend aan Hr. Ms. kruiser „Tromp". De „Batavia" op Schiphol Dinsdagmiddag om half vier i de KLM-Constellation „Batavia" op Schiphol geland. Gezagvoerder Mol had op deze vlucht van Batavia naar Nederland 25 passagiers aan boord. erop, dat de republikeinse promi- penten volledig worden vrijgelaten, 'zo spoedig mogelijk. De heer Goedhart (P.v.d.A.) vroeg een duidelijke verklaring over het geen men voornemens is te doen met betrekking tot de vrijlating van de republikeinse leiders. Voorts vroeg hij hoe men over dè status van de republiek denkt. Een ac- coord met de republikeinen is z.i. bij voorbaat onmogelijk, zolang dezen niet geheel vrij zijn en een duidelijk omschreven positie innemen. Spr. klaagde over de moeilijkheden, aan de bona fide vakverenigingen irf de weg gelegd. Met lof sprak hij over de gedragingen en prestaties onzer soldaten in Indonesië, maar hij zeide daarin niet te kunnen betrek ken de militaire veiligheidsdienst, die soms op zeer onverantwoorde lijke wijze tegen Indonesische ge vangenen optreedt. De heer De Groot (CPN) maakte enkele kanttekeningen op de resolu tie van de Veiligheidsraad. De uit breiding van de bevoegdheden der Commissie van Goede Diensten be tekent een grotere macht en invloed van Amerika. Volgens de heer De Kort (KVP) kan immigratie in Suriname de welvaart wel aanmerkelijk verbe teren, maar zonder dat kan er z.i. nog veel gebeuren. De arbeidspres tatie kan verhoogd worden door sociale politiek en zorg voor de volksgezondheid. De heer Oud (WD) sprak als zijn oordeel uit, dat de heer Scher merhorn over onze souvereiniteit en verantwoordelijkheid te lichtvaar dig denkt. De resolutie van de Vei ligheidsraad noemde spr. een on recht ons aangedaan en hij hoopte, dat de regering nog eens duidelijk zal verklaren voet bij stuk te hou den na hetgeen dr. v. Royen hier over al gezegd heeft. Wat zij als onaanvaardbaar heeft verklaard, moet zij als zodanig blijven beschou wen. Te 11 uur werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmiddag één uur. Z. H. Paus Pius XII vernam het nieuws met diepe smart en begaf zich vervolgens naar zijn particu liere kapel om te bidden. Woordvoerders van het Vaticaan zeiden, dat de Paus, het hoofd van millioenen katholieken, „de eerste gelegenheid zou aangrijpen om in de meest definitieve bewoordingen" te protesteren namens de gehele Kerk, zodra men in het bezit is van alle gegevens over het vonnis. Er bestond nog geen aanwijzing of de Paus een van zijn dagelijkse audiënties zal gebruiken om zijn protest te uiten ofwel via de radio of een encycliek van zijn protest zal doen blijken. Vaticaans commentaar Uit Vaticaanse kringen kwam het volgende commentaar: De Kominform wil de voornaam ste vertegenwoordigers van het Hongaarse katholicisme in de per soon van de Kardinaal straffen. Ofschoon tijdens de loop van het proces bleek, dat men alle moge lijke moeite deed, om de kerkelijke en episcopale waardigheid van de Kardinaal te besmeuren, schijnt de mening toch gerechtvaardigd, dat het buitengewoon zware vonnis, dat is uitgesproken, het verlangen van de beschuldigers, om de Room se Kardinaal met slijk te werpen nog niet bevredigt. Men heeft over de Kardinaal levenslange gevange nisstraf uitgesproken, dezelfde straf, die moordenaars en andere grote misdadigers krijgen. De Paus heeft zich tot nog toe weerhouden te protesteren, omdat hij de rechters in Boedapest niet wilde verbitteren, en op die wijze de reeds zo ernstige toestand, waarin de Kardinaal zich bevond, nog verergeren. De H. Vader voelt zich nu niet langer gedwongen terughoudend te zijn. De directeur-generaal van de Hongaarse Katholieke Actie mon seigneur Zsigmond Mihalovics, die onlangs uit Hongarije is gevlucht, verklaarde: „Ik sta verbaasd van dit vonnis". Hg wilde niet aanstonds verder commentaar leveren, doch gaf te kennen, dat hij verbaasd was, dat het vonnis niet zwaarder was. Het vonnis was „niets anders dan een vertraagd doodvonnis", ver- SUKARNO EN HATTA ZIJN BEREID Cbntact op te nemen met de B.F.O. BATAVIA, 9 Febr. (Aneta) Al* resultaat van het bezoek van Anak Agung en Ateng aan Bangka, waar zij Sukarno, Hatta en andere repu blikeinse prominenten ontmoet heb. ben, kan gemeld worden, dat Su karno en Hatta bereid zijn de con tactcommissie van het B.F.O. op Bangka te ontmoeten voor een oriënterende gedachtenwisseling, waarvan het tijdstip in nader over leg zou kunnen worden vastgesteld. klaarde Frans van Cauwelaert, de voorzitter van de Belgische Kamer van Afgevaardigden. Hongaarse reactie Verbannen Hongaarse politici zeiden, dat het proces vanuit Mos kou was geleid en dat het vonnis door. Moskou was geïnspireerd. „Het vonnis tegen de laatste strij der voor de vrijheid in Hongarije werd reeds lange tijd geleden in Moskou vastgelegd", aldus de vroe gere Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken onder regent Hor- thij, Gustav Hennyey. Hennyey is voorzitter van het Hongaars vluch telingencomité te Muenchen. Baron Gyorgy Bakach-Bessenyey de vroegere Hongaarse gezant in Frankrijk, verklaarde in Parijs, dat het doel van het proces „niet de physieke liquidatie van de Kardi naal was, want deze had wel „per ongeluk", kunnen wórden bewerk stelligd, doch zijn morele onder gang. Zowel uit het geelboek als tijdens het proces is gebleken, dat de communisten de tactiek volgden van een wolkenkrabber van leu gens te bouwen op een vierkante centimeter waarheid". In de commissie voor Buiten landse Zaken van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden is door de democratische afgevaardig de Somers een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld als pro test tegen de veroordeling van Kardinaal Mindszenty de diploma tieke betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Hongarije te ver- brekeh. WAAR GEEN GERECHTIGHEID BESTAAT Lord Vansittart, de voor malige eerste diplomatieke adviseur van de Britse rege ring, verklaarde naar aan leiding van de veroordeling van Kardinaal Mindszenty: „Het is een barbaarse straf, welke in feite neerkomt op een langzame dood. Doch dit kan men verwachten in landen, waar geen gerech tigheid volgens de beschaaf de levensnormen heerst en waar de wet slechts wordt toegepast, om politieke doel einden te dienen. In deze gevallen wordt iemand ver- f oordeeld voordat hij terecht staat". f####»/#»##»»*»»»»»»###»##»»»»»»» KONINGIN ONTVANGT MERLE COCHRAN H.M. de Koningin heeft Maandag middag op het Paleis Soestdijk het Amerikaanse lid van de Commis sie der Ver. Naties voor Indonesië, de heer Merle Cochran, in audiëntie ontvangen. Markos deelt zijn aftreden mede In een dagorder, die werd omge roepen door radio-Vrij Griekenland, heeft generaal Markos zijn aftreden als opperbevelhebber der Griekse guerilla-strijdkrachten bekend ge maakt. „Mijn gezondheid is verslechterd na de campagne in het Grammos- gebergte", aldus Markos. Hieraan wordt toegevoegd dat een oorlogs raad is ingesteld en dat Jannis Joan, nides, voormalig vice-premier van de „vrije voorlopige regering", thans voorlopig als premier zal op treden. De boodschap van Markos ein digde als volgt; „Onze vijanden zul len trachten mijn ontslag te mis bruiken, doch onze overwinningen in de toekomst zullen hen tot zwij gen doemen".. F Tijdens een lunch, die hem door de buitenlandse persvereniging werd aangeboden, heeft de Belgi sche eerste minister en minister van buitenlandse zaken, Spaak, Dinsdagmiddag verklaard, niet in een nieuwe oorlog te geloven. „Een land, dat een derde wereld- oqrlog had willen ontketenen" al- du's de premier, „zou hiertoe zeker reeds in de afgelopen maan den aanleiding gevonden kunnen hebben. Het feit, dat men de ver schillende crises, die zich hebben afgetekend, heeft kunnen door staan, is er het overtuigende be wijs voor, dat geen enkele rege ring een oorlog wenst". Na verklaard te hebben, dat vier £R KLONK een luid gelach in de rechtszaal toen de tolk een vertaling gaf van een verhitte woordenwisseling tussen Kravchenko en getuige Kolybalof. De laatste, een technicus uit Sovjet-Rusland, had verklaard, dat Kravchenko een gevan genisstraf van twee jaar had ontvangen wegens verduistering van 60.000 roebel, toen hij het toezicht had over de bouw van een fabriek in Siberië. Kravchenko dreigde daarop Kolybalof „twee hoofden af te slaan" indien hij hem in een Parijse straat zou ontmoeten en indien de Sovjet-burger dan geen getuige meer was. Iedere dag van het proces is vol onzakelijk gekrakeel, waarbij het publiek ruimschoots gelegenheid krijgt kennis te nemen van originele scheldmethoden, die kennelijk hun oor sprong vinden in het land waar men tegenover andersgezinden op de meest rauwe wijze kan uitvaren, tot lering van de partij genoten aan beide zijden van het ijzeren gordijn, „je had hem in zijn gezicht moeten spuwen", zei getuige Romanof tegen zijn landgenoot Vassilenko, toen deze na het afleggen van zijn verklaringen het getuigenbankje verliet Geen vooruitgang in procesvoering. Semyon Wassilenko was speciaal per vliegtuig uit Moskou naar Pa rijs gekomen. De verdediger van Kravchenko, mr. Izard, vroeg hoe het stond met een aantal leidende figuren uit het Oekraïnse techni sche leven, die hij met name noem de. In de meeste gevallen zei de getuige niets van hen te weten of zich niets meer te herinneren. Kravchenko sprong op en riep: „Ge kent hen allen zeer goed en weet dat ze in de gevangenis zit ten of dood zijn. Waarom zwijgt ge?" Tegenover getuige Kolybelof maakte Kravchenko een opmer king over de slechte toestanden in het Rusland van „onze geliefde leider". Kolybelof toonde zich over de spottende opmerking van de hoofdfiguur uit het proces pijnlijk getroffen en zei: „Zo moogt ge over mijn geliefde leider niet spreken". Maar Kravchenko antwoordde luch tig: „Ik ben in een vrij land en ik kan zeggen wat ik wil Toen Kolybelof beweerde dat Kravchenko oorzaak was van het achteruitlopen van de productie in een buizenfabriek, viel de auteur de getuigenis aan. „Na de zuivering in Rusland, toen 100.000 specialisten uit de Russische industrie werden gezet, werden ze vervangen door lieden As Kolybe lof, die nooit in enige industrie hadden gewérkt. Hij was slechts voorzitter van de vakbond en kon als zodanig goede redevoeringen houden". Verdediger Izard verwees naar de getuigenverklaringen van Romanov, een dag te voren afgelegd. Hierin was gezegd dat Kravchenko „in het verleden" geen strafregister had. En hoe kan Kolybelof nu zeggen dat Kravchenko tot 2 jaar dwang arbeid veroordeeld is geweest? De verdediging van „Les lettres Fran- caises" zweeg in alle talen. Izard zei hierop: „De Russische getuigen kunnen de waarheid niet spreken, zelfs wanneer zij dit zou den willen". Hij las een artikel voor uit de Russische wet waarin ver klaard wordt, dat, indien een Rus niet naar zijn land terugkeerde, de andere leden van zijn gezin hun burgerlijke rechten zouden verliezen en het risico liepen voor 5 jaar naar Siberië te worden gedeporteerd. Getuige Vassilenko herhaalde veelal wat anderen voor hem had den gezegd. Zo is ook deze zittings dag verstreken zonder dat ook maar in het geringst vooruitgang in de eigenlijke procesvoering kon worden geconstateerd. De sigareftenfobriek werkt weer De Turmac sigarettenfabriek tc Amsterdam, die Maandag 31 Jan. als gevolg der staking van een deel van het 110 man tellende personeel, door de directie zelf werd gesloten, werkt thans weer. 35 stakers heeft de directie ont slagen. jaar na de Duitse capitulatie even wel nog steeds de vrede niet is ge vestigd, sprak Spaak zijn twijfel uit over de juistheid van de tot nu toe gevolgde politiek der open di plomatie. „Ik geloof niet" aldus het Belgische staatshoofd, „dat wij tot een betere verstandhouding kun nen komen door sensationele in terviews met staatshoofden en ge loof, dat er onder de huidige om standigheden geen betere methode is om de vrede tot stand te bren gen dan de door de vroegere diplo matie gevoerde politiek der discre tie weer in acht te nemen". Sprekend over een ontmoeting tussen Stalin en andere regerings leiders, legde Spaak er de nadruk op, dat deze alleen maar zin heeft, indien van tevoren vaststaat,' dat zij succes zal hebben. Een mislukking zou beide partijen nog maar verder van elkaar verwijderen. Spaak legde verder de nadruk op de noodzaak van een reorganisatie en een aaneensluiting der Europese landen. „Wanneer deze vereniging niet tot stand komt" zo zegt hij, „zal Europa onherroepelijk te gron de gaan". De oprich*.ig van de Europese raad noemde Spaak een experiment. Indien dit experiment echter slaagt dan zal het tot een buitengewoon belangrijke ontwik keling leiden. Met betrekking tot de Verenigde Stateh van Europa zeide de premier, dat, om het alge meen belang »te dienen een ieder GETUIGENIS (Sm.) De Tweede Kamer heeft de motie van de heer Serrarens en anderen ook de P.v.d.A., de V. V.D. en de Christ. Hist, delen mee (waarom de Anti-Rev. niet?) met algemene stemmen aangeno men, met uitzondering natuurlijk van de communisten. Dit is door de minister van Buitenlandse Za ken, mr. Stikker, terecht een waar devol getuigenis van de Kamer ge noemd, hoewel de regering van oordeel was, dat van haar kant niet verder kon worden gegaan. Daar gelaten op dit ogenblik, of dit standpunt niet het oude star-for mele standpunt van de oude diplo matie is, verheugen wij er ons over, dat tenminste uit de Molksverte— genwoordiging zelf dit getuigenis ditmaal wel met medewerking van de z.r. stemmen ook, tot stand is gekomen. Deze «uitspraak van de Nederlandse volksvertegenwoordi ging heeft ook voor het wereldfo rum betekenis, zoals elk getuigenis in deze zaak stellig waarde heeft, al blijft het maar bij een papieren uitspraak. Verder behoeft het voor vele, gemeenschappelijk en persoon lijk niet bij een papieren uitspraak te blijven! De motie-Serrarens ging terecht niet alleen uit van de vrij heid van geweten, maar ook van de vrijheid vangodsdienst, die in verschillende landen onderdrukt wordt en wijst op de vervolging in verschillende landen van hen, die niet bereid zgn, de stem van het ge weten te doen zwichten voor be dreiging met geweld. In de arresta tie van Kardinaal Mindszenty werd ,een nieuw en treffend bewijs ge zien van deze politiek van onder drukking en geprotesteerd tegen deze arrestatie en tegen tegen aan slag op de vrijheid van godsdienst en de vrijheid van geweten, die in falgrante strijd zijn met de kortelings door de Verenigde Na ties geproclameerde fundamentele rechten van de mens. Het was een goed en waardevol getuigenis van de Kamer, dat wij niettemin gaar ne door een positiever houding van de regering gesteund hadden ge zien KOPENHAGEN (AP) Een Vickers Viking van de Scandina vische Luchtvaartmaatschappij met 20 passagiers aan boord was Dinsdagavond op de laatste etap pe van een vlucht van Madrid over tijd. Het vliegtuig was om 17 uur 10 (Nederl. tijd) uit Parijs naar Kopenhagen vertrokken. Om 20 uur 50 deelde de telegrafist mede, dat de machine ondanks de zware mist zou pogen op de in strumenten te landen. Sindsdien is niets meer van het vliegtuig vernomen. Schepen van de Deense kunst- wacht zijn uitgevaren om in de Oostzee te gaan zoeken. Ook ver kenningsvliegtuigen van Deense en Zweedse vliegvelden zijn opgeste gen om aan de opsporing van het vermiste vliegtuig deel te nemen. Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin besloten haar vertrek naar Oostenrijk enige dagen uit te stellen. Dringende ambtsbezighe den eisen op het ogenblik haar aanwezigheid hier te lande. Het staat thans nog niet vast op welk tijdstip de Koningin met Prinses Margriet zich bij de Prins en de Prinsesjes in Tyrol zullen voegen. iets van zijn ideeën en belangen zal moeten prijs geven. De Benelux noemde Spaak een eerste stap op de weg naar een Verenigd Europa. „Ondanks de tijdelijke moeilijk heden", zo riep hij uit, „zal de Be nelux tot stand komen. Indien zelfs België en Nederland niet tot een accoord kunnen komen, dan zou het dwaas zijn de pogingen voort te zetten om Europa te verenigen". Er was eens een Duitse oorlogsvloot op de Donau. Thans is er niet meer over dan een hoop oudroest, die in de haven van Passau op de slopershamer ligt te wachten. Enige kanonneer boten wachten op hun roemloos einde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1