Nieuw De behandeling van Kardinaal Mindszenty „infaam" NIEUWEBESPREKINGENOVER VERDRAG MET OOSTENRIJK PROCES MINDSZENTY voor het Hoge Volksgerechtshof REPUBLIKEINSE BRIEF AAN DE VEILIGHEIDSRAAD EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Washington en Londen contra Boedapest Vrijdag 11 Februari 1949 44e Jaargang No. 11486 President Truman tot de pers Een strijd om recht W1 Geen grenswijzigingen Engels Lagerhuis-lid wil afbreking economische betrekkingen met Hongarije Eeh Britse Nota aan Boedapest Laatste nieuws D-TREIN ONTSPOORD WEERSVERWACHTING Priesters in Polen gearresteerd Nieuwe bonnen voor werkkleding Getuigenis van grafologen DE ZAAK-SCHRE1EDER fNederland zet de oorlog voort" V. S. houden aantal atoombommen geheim Twee doden bij gasverstikking Kroniek en Kritiek KERKDAK WEGGEWAAID I Abonnementsprijs 14.25 pet kwartaal, 11.43 pei maand. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief pei editie 16 CL per m.m., minimum f 2.50; fn alle edities 26 cl per m.m., minimum f 4.familie berichten 20 cl., resp. 30 CL per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God, is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Diaafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Prapat, waar Sukarno en andere voormalige republikeinse leiders thans vertoeven, is een bergoord op 906 meter boven de zeespiegel aan de Noordelijke oever van het Tobameer. Dit meer, een teetonische inzinking in het Bezgmassief van Noord-Sumatra, is bekend om zijn prachtige vergezichten en het heerlijke klimaat. De Negara Sumatra Timur exploiteert er enige vacantiehuizen, terwijl er ook het landhuis van de Wali Negara staat, dat thans als verblijfplaats voor Sukarno c.s. dient. Sukarno (links) op de ochtendwandeling met Hadji Agus Salim in de omgeving van het huis van Dr. Mansur /IJ ZITTEN met Indonesië in een afschuwelijke dwangpo sitie dat is duidelijk. En de de- faitisten en internationalisten ven tileren hun meningen ijverig. We moeten er uit en de weg van de minste weerstand vinden zij, capi tuleren voor de Veiligheidsraad, vooral nu van Amerikaanse zijde als datum voor een nieuwe beslis sende fase 15 Februari is genoemd. Zo zei de heer v. d. Goes van Naters, die met het euvel van veel afwijkende meningen in de P. v. d. A. zit te houden, dat wij aan de resolutie van de Veiligheidsraad moeten voldoen, voor zover het m o g e 1 ij k is. Maar dat is niet hetzelfde, als hetgeen de Regering in Lake Success door dr. van Roy- en liet zeggen: wij zullen haar uit voeren, voor zover het met onze verantwoordelijkheid overeenkomt. De „mogelijkheid", gouden wij zeggen, zoekt een maximum aan concessies, de „verantwoordelijkheid" eerder het minimum. Wij hebben ervaring met de Vei ligheidsraad, en met de leden van de C.v.G.D. Wij weten, dat waar is, wat onze Serrarens, en mr. Oud van de V.V.D., in de Kamer nog eens bevestigden, dat de Veilig heidsraad een apparaat van macht is, en niet van recht en dat het noodlottig is, als dit gezel schap van belangen-behartigers de touwtjes in ons Indië in handen neemt. Een erkenning van de nieuwe voogdij-commissie, de Unci, (Uni ted Nations Commission for Indian) zonder enige restrictie, zou mee brengen, dat deze commissie van de Cochrans en de Crichley's, de taak van het souvereine Nederland zou overnemen. Dat is voor ons on duldbaar. En nu kan Schermerhorn dit in de Kamer Elsevier-gebral of Nieuwe Eeuw-geleuter noemen, dat hebben wij dan liever dan de Schermerhorn-fanfare of het „Pa- rool"-defaitisme. Wij dachten altijd nog, dat Ne derland om zijn aandeel in de oor log, ook om zijn binnenlands ver zet, een eerlijke good-will had ge kweekt in de wereld en dat het harde feit van het uitwijken van onze Regering in Mei 1940, door velen toen niet begrepen, vooral ten doel had, onze plicht en onze roeping ten aanzien van ons Indië veilig te stellen. En wij dachten dat juist ook de vroegere leidende fi guren van het Verzet dit zouden hebben begrepen; zij streden immers niet voor bepaalde politieke 4 denkbeelden, maar voor het le vensbelang van het Koninkrijk? Welnu, die levensbelangen van het Koninkrijk stonden en staan ook nu op het spel. De belagers zijn nu niet de bruine horden van Hit- Ier c.s., maar de krachten van een imperialistisch kapitalisme dat zijn en dat in het binnenland gesteund belangen poogt te behartigen onder het mom van internationaal recht wordt door mensen, die zich op hun illegaal verleden laten voor staan. Hier past aan Nederland een dui delijk woord en een duidelijke daad. Wanneer buitenlandse krach ten ons de smaad aan doen van te beweren, dat in Indonesië geen Nederlands plan mag worden uitge voerd, maar alleen het plan van de Veiligheidsraad, dan is dat lijn recht in strijd met wat onder inter nationaal r e c h t is te verstaan. En dan is het niet alleen geoor loofd, maar plicht van Nederland, om tegenover machtsusurpatie het recht hoog te houden. Vrees past hier niet, noch voor buitenlandse noch voor binnen landse repressies, waar men, ook in Haagse kringen, wel over spreken wil. In deze omstandigheden heb ben wij ons de Meidagen van 1940 maar te herinneren. Het kan zijn, dat wij voor overmacht moeten bukken, maar dan zullen de ver antwoordelijkheden buiten en bin nen de grenzen duidelijk moeten worden vastgelegd. Maar Zolang met Nederland ook andere landen de bevoegdheid van de Veiligheids- ER IS THANS opnieuw te Londen een conferentie belegd van de plaatsvervangende ministers van de Grote Vier, V.S., Sovjet- Unie, Engeland en Frankrijk, om vast te stellen of er een basis kan worden gevonden voor nieuwe besprekingen over het staatsverdrag met Oostenrijk. Men zal zich waarschijnlijk her inneren, dat de besprekingen in Mei van het vorig jaar werden afgebroken, omdat geen resultaten werden bereikt. Als voor naamste punt van bespreking is de aanspraak van Joego-Slavië op Oostenrijks grondgebied aan te merken, een punt waarover de meningen verschillen. Tot nog toe heeft men geen oplossing kunnen vinden. Ook over het vluchtelingenprobleem bestond geen overeenstemming. WASHINGTON (A.P. en Reuter) President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie de behandeling van Kardinaal Mindszenty door de Hongaarse regering „een van de zwarte plekken" in de geschiedenis van Hongarije en „een smet" op de natie genoemd. was het een geheel andere kwestie. Wanneer het volk iets te zeggen zou hebben, zou het niet een derge lijke regering hebben. Er werd een onderzoek ingesteld naar de vraag, of het gedrag van de Hongaarse regering in het proces een schen ding van zekere verdragen vorm de. Naar men aanneemt doelde Truman hier op de verdragen, waarbij de oorlogstoestand tussen Hongarije en de geallieerden werd beëindigd en waarin clausules zijn opgenomen die de rechten en vrij heden in Hongarije waarborgen. Truman zeide, dat de kwestie van eventueel afbreken van de be trekkingen met Hongarije niet in overweging was genomen en hij hechtte zijn volle goedkeuring aan de Woensdag door Dean Acheson over het proces-Mindszenty afge legde verklaring. Truman noemde de behandeling van Kardinaal Mindszenty „infaam" hij noemde dit proces een „kange- roe rechtspraak". Op de vraag of hij bij zijn ver oordeling een onderscheid wenste te maken tussen de Hongaarse re gering en het Hongaarse volk zeide Truman, dat in een politiestaat als Hongarije het volk nooit werkelijk verantwoordelijk was voor zijn re gering. Hij veroordeelde de rege ring van Hongarije. Met het volk De Russische afgevaardigde Zaroebin stelde voor, een verkla ring van de Joego-Slavische af gevaardigde aan te horen, over de aanspraken die dit land laat gelden op de Oostenrijkse pro vincie Karinthië. De Amerikaanse, Britse en Franse afgevaardigden verklaar den zich hiertegen, omdat het naar hun oordeel een beginsel kwestie was, dat het Oostenrijkse vredesverdrag geen veranderin gen zou inhouden van de gren zen. Zij zagen dan ook niet het nut in de Joego-Slavische afge vaardigde te horen. Uit diploma tieke kringen wordt thans even wel vernomen, dat de Westelijke mogendheden geen bezwaren zouden aantekenen, wanneer de twee nabuurlanden een speciale regeling kunnen treffen, zolang de grenzen van 1938 niet worden geschonden. De Russen volharden bij hun eis, welke de Westelijke mo gendheden afwezen. Zij wilden een Joego-Slavische vertegen woordiger horen over alle on derwerpen, behalve over de herstelbetalingen en op voor waarde, dat Tito zijn territoria le eis zal opgeven. Vluchtelingenvraagstuk De deputaties vervolgden hun besprekingen, zonder ook maar tot een bevredigend resultaat te geraken. Zij gingen daarna over De D-trein nr. 255, komende uit Praag, is op het traject Verilo Eindhoven ter hoogte van Horst Sevenum en Heyershocve bij een onbewaakte overweg in botsing ge komen met een vrachtauto en ont spoord. Het ongeluk gebeurde he denochtend om half tien. De D-trein was vertrokken uit Praag en was via Wenen en Keulen naar Nederland gereden. Om 9 uur vertrok de Express uit Venlo naar Amsterdam. Volgens de eerste berichten zijn er geen doden te betreuren. De be stuurder van de vrachtauto zou ge wond zijn. Van de trein ontspoorde alleen de locomotief. Deze werd naar Blerick teruggesleept. Om ong. 11 uur werd de reis voortgezet, waarbij de wagons door een andere locomotief werden getrokken. raad in twijfel trekken, en de V.N. weigeren, deze kwestie voor te leggen aan het Internationale Hof, dat voor het behandelen van der gelijke kwesties is ingesteld, zolang is het duidelijk, dat de V-raad b e- langen hoger stelt dan recht. En zolang is Nederland gerechtigd, daartegen in verzet te gaan. De verantwoordelijkheid van de regering en van de Volksvertegen woordiging is allesbehalve benij denswaardig. Wij hopen en bidden om kracht en wijsheid, opdat de betrokkenen in staat zullen blijken, ook boven het engere Partijbelang uit, de Nederlandse vlag onbe- smeurd hóóg te houden en onze eer, die op het spel staat, te verde digen. Niet alleen met woorden, maar ook met daden! tot het onderwerp, dat in het ver leden vaker een struikelblok is geweest; de kwestie wat er met de duizenden vluchtelingen die nog in Oostenrijk vertoeven dient te geschieden. De Sovjets trokken in twijfel of er wel voldoende aandacht aan dit voor Oostenrijk urgente probleem was geschon ken. Zij wensten een verplichte repatriatie voor hen, die eens Russisch onderdaan waren. En geland stelde daarna voor tot vrijwillige repatriatie over te gaan. De V.S. en Frankrijk steun den dit voorstel. Maandag zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, in het Parlement verzocht wor den de economische betrekkingen met Hongarije te verbreken als protest tegen de zaak tegen Kar dinaal Mindszenty. Het conserva tieve lid Christophor Hollis zal het verzoek doen. Een ander conservatief parle mentslid, Boyd Carpenter, zal Bevin verzoeken „of hij de ver zekering wil geven, dat het Britse veto gebruikt zal worden ter voor koming van de toelating van Hon garije tot de V.N., zolang Kardinaal Mindszenty niet in vrijheid is ge steld". Groot Brittannië heeft Donder dagavond de tekst bekend ge maakt van een nota, welke door de Britse gezant te Boedapest aan de Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken is overhandigd en waarin Groot-Brittannië ver klaart het recht te hebben een onderzoek in te stellen naar alle daden, welke mogelijk in strijd zjjn met het vredesverdrag. De nota wijst de Hongaarse be schuldiging, dat Groot-Brittannië hulp zou verlenen aan fascistische vijanden van de democratie, van de hand. Bevin heeft Donderdag de Hon gaarse gezant te Londen, Janos Het Hongaarse Hoge Volksge rechtshof zal binnen 10 of 14 da gen de uitgebreide documentatie van het proces tegen Kardinaal Mindszenty ontvangen. Na bestu dering van deze stukken zal het Hooggerechtshof beslissen, welke van de vijf rechtbanken de zaak opnieuw in behandeling zai ne men. Het zal nog enige tijd duren, voordat de definitieve datum van deze herbehandeling bekend zal zijn. Het Ministerie van Justitie deelt mede, det het Hoge Volksgerechts hof zal bestaan uit een president, benoemd door het ministerie, en afgevaardigden van de partijen der regeringscoalitie, namelijk een van de boerenpartij, een van de partij der kleine bezitters en een van de thans gefuseerde communistische en sociaal-democratische partij, de Hongaarse arbeiderspartij. In tegen stelling met de gewone rechtbanken moeten de leden van het hoogge rechtshof allen juristen zijn. Gedu rende het onderzoek moeten alle bewijzen, verklaringen en getuige nissen van de eerste rechtszitting bestudeerd worden. De beschuldig den behoeven niet te verschijnen, tenzij president, verdediger of open bare aanklager zulks nodig achten. De openbare aanklager mag niet dezelfde zijn als die van de eerste zitting. De behandeling zal veel ge lijkenis vertonen met die v.an het gewone gerechtshof, doch de presi dent kan nog meer bewijzen van verdediging en aanklager verzoe ken. De president kan of de nieuwe bewijzen zelf behandelen of deze verwijzen naar het eerste gerechts hof. Het Hooggerechtshof kan de vonnissen bevestigen, verzachten Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: OPTREKKEN VAN DE MIST! Vannacht nog plaatselijk ne vel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag overal optrekken van de mist en dan meest zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Zwakke of ma tige wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets hogere temperatuur dan vandaag. of verzwaren. De president zou de zaak ook aan de president van de republiek kunnen voorleggen voor een uiteindelijke beslissing. Zulks wordt echter alleen gedaan in ge vallen van een doodvonnis. Een hoge ambtenaar van het mi nisterie van justite heeft medege deeld, dat de Kardinaal bij veroor deling tot levenslang, na vijftien jaar in vrijheid zal worden gesteld. De Kardinaal zal de tijd van zijn gevangenschap waarschijnlijk moe ten doorbrengen in de gevangenis van Wac aan de Donau, 32 kilome ter van Boedapest. Buitenlandse journalisten hebben heden een be zoek aan deze gevangenis gebracht. WARSCHAU, 10 Febr. (A.P.) Vierendertig katholieke priesters zijn in het district Katowice in Zuid-Polen gearresteerd wegens het voorlezen van een herderlijk schrijven, dat door de bisschop van Katowice, Mgr. Stanislaw Admaski, opgesteld en rondge zonden was. In de brief werd de regering er van beschuldigd het godsdienst onderwijs op de scholen te ver nietigen en de kruisen van de wanden der schoollokalen te la ten verwijderen. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 11 en Li 11 tot nader order geldig zijn voor het kopen van een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een la- boratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 11 kan men kopen 1 werkbroek of werkjasje van ke per, drill, satijn, beaverteen of En gels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of 'n korte stofjas. De bonnen H 12 en L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. 10 en L 1 t.m. 10 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Eros, ontvangen. Bevin bracht de gezant op de hoogte van de afwij zende Britse houding ten opzichte Mindszenty. Bevin verwees in het bijzonder naar de „uiterst onhoffelijke ma nier" waarop de Hongaarse rege ring het Britse verzoek om toela ting van vertegenwoordigers van de Britse legatie tot het proces had beantwoord. WENEN, 10 Febr. (AP). De officiële grafologen van het Boedapester Volksgerechtshof, dat het proces tegen Kardinaal Mindszenty heeft gevoerd, hebben vandaag aan de Westerse autori teiten in Wenen medegedeeld, dat de Kardinaal zjjn bekentenissen niet geschreven zou hebben in het handschrift dat hy gebruikte, indien hy niet onder de invloed van bedwelmende middelen had gestaan. De grafologen, Laszlo Sulnir en zijn vrouw, Hanna, zijn uit Honga rije gevlucht. Zij waren de officiële deskundigen van de Boedapester gerechtshoven en de Hongaarse recherche. Zij hadden in hun bezit beëdigde verklaringen van de Hon gaarse politie, waarin hun officiële status als grafoloog bevestigd werd. Sulnir en zijn vrouw hadden voorts bij zich microfilm copieën van wat zij de originele documen ten noemden, die door de Hongaar se aanklager gebruikt waren om de Kardinaal te doen veroordelen. De films worden thans bestudeerd door de autoriteiten van de Inlich tingendienst van een der Westelijke mogendheden in Oostenrijk. KABINET IN BIJZONDERE ZITTING BIJEEN Het voltallige kabinet is gis terenmiddag in een extra-zit ting bijeen geweest ter bespre king van 't Indonesische vraag stuk. De beraadslagingen, wel ke te 2 uur zijn aangevangen, werden omstreeks half 6 onder broken. Zij zullen hedenmiddag worden voortgezet. Zoals bekend heeft het Hof te Leeuwarden Schreieder deels buiten vervolging gesteld en anderdeels vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Wij vernemen, dat de Pro- cureur-fi£c. mr. J. Lasonder, thans in hoger beroep is gegaan van deze sententie. Mevr. Margaret Good, de moeder van de vierling van Bristol, heeft heel wat met haar spruiten te stellen. Zij werden op 12 Juni 1948 geboren en zijn dus bijna 8 maanden oud, maar de zusjes zijn nog niet droog en moeder heeft elke dag gemiddeld 60 luiers te spoelen. Terwijl het viertal tevre den in de zon zit rond te kijken, hangt moeder weer een nieuwe aflevering luiers te drogen. LAKE SUCCES, 10 Febr. (A.P. en Reuter) De Republikeinse vertegenwoordiger by de U.N.O. heeft in een brief aan de Veilig heidsraad de beschuldiging geuit, dat de Nederlanders een stad op Sumatra hebben gebombardeerd en beschoten en dat zp voort gaan met hun militaire actie te gen de Indonesische Republiek. De Republikeinse delegatie zegt verder in de brief, dat Nederland president Sukarno en de andere Republikeinse leiders niet, als door de Veiligheidsraad is bevolen, vrij heeft gelaten. 12 dagen zijn verlopen sinds de raad resoluties aannam, waarin om vrijlating der Republikeinse lei ders werd verzocht, aldus deze brief. „De Nederlandse regering heeft deze politieke gevangenen nog niet vrijgelaten, waardoor zij een bijeenkomst van het Republi keinse kabinet onmogelijk maakt en het kabinet verhinderd enige be sluiten te nemen". In uitwerking van de beschuldi ging, dat Nederland de oorlog De Verenigde Staten zullen het aantal atoombommen, dat in hun bezit is, geheim blijven houden, zo heeft president Truman op zijn wekelijkse persconferentie mede gedeeld. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat luitenant-kolonel William Stark, van het industriële college der gewapende macht, aan indus triële leiders heeft medegedeeld, dat de splijtbare kern van een atoombom de afmeting heeft van een golfbal, doch dat zij dezelfde ontploffingskracht had als 5.400000 pounds t.n.t. Behalve in kracht verschilde de wijze van ontploffen niet van die van andere bommen. De hitte der explosie kon op een afstand van 4.800 meter brand wonden veroorzaken. „Het is duidelijk, dat de bom zelf veel groter is, want er is een Superfort B-29 voor nodig om de bom te vervoeren", aldus Stark. A. C. de Neeve overleden Te Rotterdam is op zeventig jarige leeftijd overleden de heer A. C. de Neeve, kolonel der infan terie voor speciale diensten B.D., oud-redacteur financiën van de Nieuwe Rotterdamse Courant, of ficier in de Orde van Oranje Nas sau, tevens met de zwaarden. De heer de Neeve was van 1898 tot 1906 verbonden aan de finan ciële redactie van het Algemeen Handelsblad, daarna van de Nw. Rotterdamse Courant. Voorts is hij chef van de staf luchtverdedi gingskring Rotterdam-'s-Graven- hage en voorzitter van de gewes telijke landstormcommissie Rot terdam geweest. voortzet, zegt de brief: „1 Februari om 5.30 lieten de Nederlanders ne gen bommen vallen op Lubusikap- ting, 77 km. van Bukittinggi op Sumatra, en bestookten zij de stad gedurende 20 minuten. 2 Februari zetten de Nederlanders troepen aan land te Sungai Nipah (Suma tra), waarop de Nederlandse be zetting van Painan op Sumatra volgde". De brief was door L. N. Palar ondertekend. Woensdagavond zijn in een zo merhuisje achter de jachthaven Wolfrat te Oud-Loosdrecht de lijken gevonden van een 42-jarige koop man uit Rotterdam en een 44-jarige vrouw uit Amsterdam, die daar sinds enige tijd woonden. Hoewel men deze personen sinds Zaterdagavond niet meer had ge zien, maakte men uit het nog aan wezig zijn van hun beide hondjes op, dat zij niet naar elders waren vertrokken. In het huisje hing gas- lucht, afkomstig van een kookstel, waarvan een der pitten vermoede lijk was uitgewaaid. Aangenomen wordt, dat beiden in de nacht van Zondag op Maandag door gasver- stikking om het leven gekomen zijn. Het Parket stelt een onderzoek in. ONWEZENLIJK (Sm.) Professor Schermerhorn is een edel mens. Wij hebben lange tijd gedacht, dat hij te goed was voor deze wereld. Hij is een wezen lijk humanist, die dicht bij het wer kelijke christendom staat. Maar in de politiek is hij altijd nogal on wezenlijk geweest. Dat is hem in de Kamer duidelijk aan het verstand gebracht, toen hij gesproken had. Deze man maakte het ene ogenblik de indruk van een bekeerling. Hij sprak vroeger altijd over de nood zaak van veel fantasie en verbeel dingskracht (en dat heeft ons voor heen inzake Indonesië de nek ge broken). Hij philosof eerde graag over de grote, brede en machtige, en voorts over de progressieve lijn in de politiek (en dat voerde hem naar de ijle verten van het internationale niveau, waar de voetangels en klemmen rijk gezaaid zijn voor on- ervarenen.) Nu sprak de prof. over de noodzaak van practisohe politiek en van begrip voor de wer kelijkheid. Maar nu is het te létót, mede door zijn schuld. Zijn verbeel dingskracht en zijn politieke oner varenheid hebben hem parten ge speeld en zijn beleid herhaaldelijk een indruk van slapte gegeven. Vandaar dat tegen hem wel het woord „slappeling" is gevallen. Dat prikkelde hem in een overigens in teressante rede tot verweer. Zijn motief was: ik wens geen slappe ling genoemd te worden, want ik heb in het verzet risico gedragen en karakter getoond. Nu, dat heeft hij. Maar kan hij daarom geen slap peling in de politiek geweest zijn? (Deze vraag is door de fei ten al beantwoord). Men doet ge heel geen onrecht aan duizenden verzetsdapperen, als men ze waar schuwt tegen de politiek. Want dat is niet alleen maar een kwestie van dapperheid en karakter. Dat is vooral een zaak van fundering en ervaring. Nog eenmaal herhalen wij, wat wij vroeger meermalen hebben gezegd en wat de feiten als juist hebben bewezen: evenmin als een goed en dapper soldaat nog geen diplomaat is, evenmin staat van te voren vast, dat een moedi ge ondergronder óf een dapper K.P.'er een geschikte kracht is voor de politiek. Daar gaat het om. Afgezien dan nog van het feit, dat menig leidend figuur uit het ver zet mens van vlees en bloed ge noeg was, om er een mening op na te houden, die nu juist in de ver- zets-tijd niet onder de meest gun stige omstandigheden gevormd is. Er zijn met de beste bedoelingen en volkomen te goeder trouw denk beelden gekoesterd, die wèl een bepaalde richting propageerden. Maar een richting, die finaal fout was en onheilen voor ons land in zich bergde, welke over andere landen gekomen zijn. Dankzij het tegenwicht der bezonnenen, die weer hün tijd kozen, om het vader land ten dienste te zijn! TWINTIC JAAR VOOR A. J. ZONDERVAN Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde de voorma lige W.A.-commandant A. J. Zon dervan tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. Z., oor spronkelijk jurist van beroep, vocht aan het Oostfront en werd later inspecteur van de Land wacht. De procureur-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, had op 26 Januari de doodstraf tegen hem geëist. Tijdens een orkaanachtige ruk wind is Woensdagmiddag het dak van de in aanbouw zijnde noodkerk aan de Meeuwbeemd te Venlo weg gewaaid. Er werd voor duizenden guldens schade aangericht, die door verzekering wordt gedekt. Woens dagmorgen was juist de vlag in top gegaan wegens het gedeeltelijk ge reed komen van het dak. Men hoopt het kerkgebouw in Juni in gebruik te kunnen nemen. Z. H. Pakubuwono XII, Susuhunan van Surakarta en de belangrijkste zelfbesturen van de vier Vorstenlanden in Midden-Java, ontvangt zijn gasten in een luisterrijke zaal van de Karton. Z. H. in gesprek met een vertegenwoordiger van de pers. Links van de vorst Z. H. Kandjeng Raden Mas Tumenggung Judonagoro, rijksbestuurder van het Susanaat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1