Nieuw Zondag Pauselijke toespraak op het Sint Pietersplein Millioenen slavenarbeiders zuchten nog in tienduizend Russische kampen Concentratiekamp van Dachau herinnerf thans aan een Paradijs Gesneuveld in Indonesië De H. Vader ontvangt heden het Corps Diplomatique ROOFOVERVAL OP HET SCHAGER POSTKANTOOR AÊLLE /m 28 Februari a.s. GASHAARDEN ADVERTEREN doet- VERKOPEN GEBR. LUST EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Getuigenissen over de Russische terreur Amerika beschuldigt de Sovjet-Unie Onder ede afgelegde getuigenissen Onze voorlichting in Amerika UNO-commissie vraagt uitstel Nederland wil Pact met militaire garantie Kroniek en Kritiek is- Buit meer dan f 10.000.- VAN AMSTERDAM 14 Februari 1949 A 157'/! 158'/! A 146'/! A 162 A 157% 152% A 81% A 92 A 42 'li A 131 A 141'/i 137 Vi 132'/! S 3'/. 100ft /.-3 97Va 3 97'/2 3 100ft 3 973/i bel. 98Vi bel. 98"/» t 2'/. 8011 2'/i 101% 3 96ft 158% 151 '163 154% 79V« 92% 43 iii% 130'/i 100ft 97ft 97% 100ft 97 ft 98'/! 98'/! 80% 101% 96% cvA 48'/! 48% el cvA 24% 23% el cvA 77 'V. cvA 40 40% m. cvA 15'/! 15% il cvA 483/s >11 cvA 41'/! cvA 53'/4 54 cvA 33 cvA 21% •e cvA 8'/! 8, .T. cvA 4% nt cvA 11 7 cvA 15'/! HP pknooppakjes, auw kamgaren, m. wit wit koord met I 3 jaar 17 8 «eedjassen, >erd, in klein jd 8 jaar 30*"' Is, met losse led. ire kwal. elastiek 1 ran 3 meter 10 Pannen, Nacht- etc. irraad strekt. stellen, ima afgewerkt, onerend 670 derblad, 106 zwaar gegalvaniseerd, speciale aan- chts 9" VRIESMAN ZN., Verdr.oord 85, telef, 2469 ALKMAAR ST. ANNASTRAAT 11 hoek Fnldsen ALKMAAR Telef. 3359 tsen in de buurt stromen en, uit Blericumnoem werken is de tent weer geven! Feest vieren.... Alsjeblieft! Om half acht „De Blazers" zich op. vooraan? Papa Rambini, iovanni, met zijn poedels, auziek marcheert de stoet en oud, marcheren vrolijk Rambini en Lucia, die bij r ogen uit, als ze de stoet r eens aan, een prachtig, tuwl Abonnementsprijs f 4^25 per kwartaal, f 1.43 per maan-' inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in file edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT VAN HEDEN l Pagina 1 In de Sociale en Economische Raad van de Verenigde Naties is de Sovjet-Unie er Dinsdag van beschuldigd tussen de acht en veertien millioen mensen in arbeidskampen als slaven-arbeider^ te houden. Willard Thorp, de vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten verzocht de Raad een onpartijdig onderzoek hier naar in te stellen. Thorp deelde de Raad verder mede, dat er zeer veel bewijzen waren, waaronder uit Sovjet-Russische bron, om zijn beschuldiging kracht bij te zetten, dat de Sovjet-Unie arbeid onder dwang laat verrichten. Mej. Toni Sender, vertegenwoor digster van de „American Federa tion of Labour", een van de grote Amerikaanse vakverenigingen, leg de de Raad onder ede afgelegde getuigenissen voor van personen, die uit kampen in de Sovjet-Unie waren gevlucht, waaj zij gedwon gen waren tewerk gesteld. Ter sta ving van de betrouwbaarheid van deze verklaringen zei mej. Sender, dat alle getuigen, alhoewel zij el kander niet kenden, de omstandig heden, waaronder zij in de kampen hadden geleefd, in gelijkluidende bewoordingen hebben beschreven. Vervolgens gaf mej. Sender het getuigenis weer van Julius Margo lin, die, ten overstaan van de Amerikaanse consul te Tel Aviv, zijn bevindingen onder ede heeft medegedeeld. Margolin bevond zich in Polen, toen de oorlog uitbrak. Hij werd 19 Juni 1940 gearresteerd en, tezamen met 650 anderen, naar Noord-Rus land gezonden. Hij werd, wegens het niet in het bezit zijn van een Sowjetrussisch paspoort, tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. „Na", aldus mej. Sender „de na men en de ligging der kampen, waarin hij had gevangen gezeten, te hebben opgenoemd, verklaarde Margolin dat in een bepaald kamp, dat onder de naam „B.B.K." be kend stond, de minderheid uit Het mistekende beeld van onze bedoelingen en plannen, het vol- strekt-onvoldoende overzicht van onze activiteit t.a.v. Indonesië, zo als, die in Amerika bestaan, heeft in "zeer ernstige mate onze positie benadeeld. Kan daar nu niets aan gedaan worden? Om deze vraag te kunnen beantwoorden, dienen wij te weten, waar de fout ligt. Welnu, in 1938 werd in de U.S.A. een Corporation opgericht, die naast andere organisaties uitne mend geschikt was om het Ameri kaanse publiek omtrent Nederland voor te lichten. Deze Corporation werd door invloedrijke Amerikanen bestuurd en goeddeels gefinancierd, een Holland House werd geopend in het Rockefeller Center en zo werden alle voorwaarden gescha pen om de U.S.A. goed en volledig voor te lichten. Gedurende de oorlog echter stichtte de Nederlandse Regering het kostbare Netherlands Informa tion Bureau. De particuliere organi saties, die voorlichting konden ver schaffen, werden onder overheids- druk ter zijde gesteld. Met welke gevolgen? Op de eerste plaats stieten wij de Amerikanen voor het hoofd, die in deze particuliere verenigingen toen en thans uitstekend werk ten be hoeve van een juiste voorlichting hadden kunnen verrichten. Ten tweede centraliseerden wij, zodat een tegenpropaganda als van de Republiek veel meer trefkans had dan wanneer een veelheid van voor lichtingsbronnen bestond. Ten, der de koestert de Amerikaan een in geschapen wantrouwen tegen ieder orgaan, dat van de landen zelf uit gaat: hij ripkt er onmiddellijk de politiek en het eigenbelang achter. En bovendien zijn zo'n sterke staal tjes van communistische propagan da en spionnage via bureau's als het Netherlands Information Bu reau aan het licht gekomen, dat ook daarom de voorlichting niet langs offioieuse lichamen dient te ge schieden. Nu heeft de Minister van Buiten landse Zaken terecht een belangrijk crediet voor voorlichting gevraagd. Het zal zeker gaarne worden toege staan, En het verheugt ons te ho ren, dat de nieuwe man in het Ne therlands Information Bureau. Dr. Friederici, thans een gramofoon- plaat aan 800 Amerikaanse radio stations heeft aangeboden, waarop een goede voorlichting omtrent het Indonesische vraagstuk is vastge legd. Deze activiteit is prijzens waardig, maar onvoldoende. Een reorganisatie van onze voorlichting is veel belangrijker. Daarom zij minister Stikker het denkbeeld van de Nederlands-Amerikaanse Kamer van Koophandel aanbevolen, om de particuliere organisaties krachtig te steunen, liever dan het Netherlands Information Bureau nog kostbaar der te maken dan het al is, zónder redelijke zekerheid van een over eenkomstig rendement. moordenaars, dieven, oplichters en andere misdadigers bestond. De meerderheid was samengesteld uit politieke gevangenen. Volgens Margolin moesten de be woners van deze „gedwongen ar beidskampen", „twee uur per dag meer werken, dan vrije Sowjet- Russische burgers, eens in de tien dagen hadden zij een dag vrij". Lonen kregen de slaven-arbeiders niet uitbetaald; wel kon hun een geldelijke beloning worden uitge keerd, „doch dit was slechts een symbolische betaling, daar het geld, waarmede werd uitbetaald, in het geheel geen koopkracht bezat". In het getuigenis van Margolin wordt verder nog verklaard, dat de slavenarbeiders werkten onder toezicht van gewapende wachten. „Wanneer de opgedragen arbeid niet ten volle werd verricht, wer den straffen uitgedeeld, bestaande uit een sterke vermindering der rantsoeijen de zogenaamde „hon- ger-rantsoenen" gevangenisstraf, en, indien stelselmatig werd gewei gerd het werk, waarvoor men was aangewezen, te verrichten, berech ting voor een gerechtelijke instan tie, welke de bevoegdheid bezat de doodstraf op te leggen. De gevangenen woonden in pri mitieve houten barakken. In één vertrek waren ongeveer 100 slaven arbeiders ondergebracht; zij sliepen op uit planken vervaardigde bed den, die in twee rijen waren opge steld. Op de meeste bedden lagen geen matrassen en ook dekens ont braken als regel. Ruiten in de ven sters waren gebroken. Er was te weinig zeep." „Personen, die Poolse gevange nissen en het Duitse concentratie kamp te Dachau in 1937 hebben medegemaakt, beschouwden deze ervaringen, toen zij zich in Sow- jetrussische kampen bevonden, ais herinneringen van betrekke lijk paradijsachtige aard", aldus wordt verder in de getuigenis van Margolin verklaard. „Het rantsoen levensmiddelen van slaven-arbeiders, die het zwaarste werk deden, bestond uit 500 gram brood, twee porties wa terige soep en een kleine hoeveel heid pap; hier werd een onbete kenende hoeveelheid plantaardig vet bijgevoegd, terwijl op ongere gelde tijdstippen onvoldoende hoe veelheden vlees of vis werden ver strekt. W(| beschikken over gegevens betreffende het aantal sterfgeval len in ongeveer 10.000 kampen; met deze cijfers als basis, wordt het aantal slaven-arbeiders, dat in Sowjetrussische kampen over lijdt, op honderdduizenden per jaar geschat". Volgens het getuigenis van Mar golin bestond 10 van de kamp bewoners uit vrojiwen, die soms het werk van een man moesten verrichten. In een van deze getuigen-verkla- ringen die door mej. Sender wer den opgenoemd, wordt door zekere Esther Witkowska, die thans als verpleegster in New York City werkzaam is,- verklaard dat zij in 1939 te Brest Litovsk werd gear resteerd, daar zij geen burgeres van de Sowjet-Unie was. Nadat zij 11 dagen in een „overvolle en vuile" trein had gereisd, werd zij onder gebracht in een kamp ta Degtarka, in het Oeral-gebergte, waar zij in kopermijnen te werk werd gesteld. Mej. Witkowska deelde tenslotte nog mede, dat zij in Augustus 1941, nadat er een overeenkomst was ge tekend tussen de Sowjet Russische regering en de Poolse regering in ballingschap, werd bevrijd. In de door de „American Fede ration of Labour" overgelegde do cumenten bevindt zich ook een verklaring, volgens welke een „verantwoordelijke autoriteit" heeft gezegd, dat „tussen de 50.000 en 100.000 Duitse slaven-arbeiders, waaronder krijgsgevangenen en po litieke gevangenen, te werk zijn gesteld in uranium-mijnen in de streek, waarin het Ertsgebergte is gelegen; een gedeelte van hen werkt in Saksen en in Tsjecho- Slowakije. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). De commissie van de Verenigde Naties voor Indonesië heeft heden avond een telegram aan de Veilig heidsraad gezonden, waarin wordt voorgesteld de datum, waarop vol gens de resolutie van de Veilig heidsraad van 28 Januari zou moe ten worden gerapporteerd inzake de vorming van de federale inte rim-regering en aanbevelingen zouden moeten worden gedaan om te komen tot oplossing van de tus sen beide partijen bestaande moei lijkheden mocht op die datum geen overeenstemming zijn bereikt te veranderen van 15 Februari in 1 Maart. Dit voorstel wordt ge daan in verband met de huidige ontwikkelingen te Den Haag. Tsjechische gezant bij Vaticaari. teruggeroepen VATICAANSTAD, 15 Febr. (Reu ter). Naar vernomen wordt is Arthur Maixner, de Tsjechoslo- waakse gezant bij de Heilige Stoel, naar Praag teruggeroepen en is de legatie in Vaticaanstad gesloten. Luchtbrug-vliegtuig verongelukt Een Amerikaans luchtbrug-vlieg tuig, een Skymaster, is Dinsdag avond zestien kilometer ten Noor den van Celle in de Britse zone verongelukt. De drie leden van de bemanning werden licht gewond. DEN HAAG, 15 Febr. (A.P.) De Nederlandse regering heeft het State Department verzocht zijn standpunt over het Atlantisch pact toe te lichten na de recente be richten, volgens welke de Ver. Staten de militaire garantie uit het pact willen schrappen, aldus werd vandaag te Den Haag ver nomen. Men meent, dat de Nederlandse ambassadeur, mr. E. van Kleffens, op het State Department informeel zijn bezorgdheid over deze berich ten heeft uitgesproken en toelich ting van het standpunt heeft ver zocht. Van officiële zijde werd ver klaard, dat de Nederlandse rege ring er ten zeerste op tegen is, dat het Atlantisch pact op deze manier verder wordt verzwakt. De Nederlanders, aldus de zegs man. beschouwen alles wat minder krachtig is dan de gepantserde ga ranties uit het Brusselse verdrag, als oen verzwakking van het pact. De vraag of deze kwestie voor de Westelijke mogendheden 'gpl- doende zou zijn om het pact in de steek te laten, is -nog niet overwo gen, verklaarde men te Den Haag. Het vertrek*van H. M. de Koningin Naar het A.N.F. verneemt zal H. M. de Koningin zich in geen geval voor het einde van deze week naar Sankt Anton begeven, waar prins Bernhard en de prin sesjes Beatrix en Irene nu sinds 6 Februari vertoeven. Bijna twee jaren zijn zij opgesloten geweest in de Engelse kampen op het eiland Cyprus, de joden uit Midden- en Oost-Europa, di,e in desperate pogingen op vaak onzeewaardige schepen hebben getracht „Het Beloofde Land" te bereiken. Thans zijn zij vrij gelaten om naar de staat Israël te gaan en zich d%ar te vestigen. Met schepen van de nieuwe joodse handelsvloot werden de duizenden naar Haifa over gebracht'. Ontroerd betreedt deze vrouw voor het eerst Joodse grond. Nieuwe stap tot stichting Medische faculteit NIJMEGEN (K.N.P.) Wij verne men uit de beste bron, dat het Be stuur van de St. Radboudstichting een belangrijke stap heeft gezet op de weg naar de verwezenlijking van zijn plannen tot stichting van de medische faculteit aan de R.K, Universiteit te Nijmegen en wel door aankoop van „Huize Heijen- daal" en een gedeelte van de om liggende gronden aan de St. Anna- straat te Nijmegen. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen dé vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 21 Januari 1949: Sold. J. W. van de Beek uit Voorst (Gld.). Gesneuveld 29 Januari 1949: Serg. J. G. de Geus uit Rot terdam. Gesneuvteld 1 Februari 1949: Korp. W. Vonk uit Berkel en Rodenrijs. Gesneuveld 4 Februari 1949: Sold. G. F. de Bruijn uit Gouda Gesneuveld 6 Februari 1949: Huzaar S. van Berneveld uit Groenekan (gem. Maartensdijk). Sold. P. G. Boeijen uit Oss. Korp. B. Bogaart, uit Leerdam. Gesneuveld 7 Februari 1949: Sold. D. de Bruijn uit Boskoop. Ie it. J. F. S. de Jongh uit Utrecht. Wachtmeester R. Veenstra, uit Zwaag-Westeinde (gem. Dantu- madeel). Gesneuveld 8 Februari 1949: Sold. F. H. Klein Gunnewiek uit Lindvelde (gem. Eibergen). Sold. A. Koster uit Aksei (Zeeland): Sold. J. G. Westerhuis uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 9 Februari 1949: Sold. J. M. Blom uit Eindho ven. Gesneuveld 10 Februari 1949: Serg. Maj. instr. P. J. Zijlstra uit Moercapelle. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 23 Januari 1949: Amb. korp: inf. A. Matitahati- vven. Gesneuveld 24 Januari 1949: Jav. sold. Ie kl. Badoet. Mal. sold. 2e kl. inf. Marwi Bin Kiwin. Mad. serg. inf. Raden Mohammat Hoesin. Mad. sold. 2e tl. Atmo. Gesneuveld 25 Januari 1949: Mad. sold. 2e kl. inf. Ab- doerasit- Gesneuveld 25 Januari 1949: Man. sold. 2e kl. inf. z. n, Pealngitan. Gesneuveld 26 Ja nuari 1949: Man. sold. 2e kl. inf. J. Mantiri. Jav. sold. 2e kl. inf, Soeleiman. Militie sold. Soedang. Gesneuveld 27 Januari 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Matsoem. Tim. mil. sold. inf. Tampa. Gesneu veld 28 Januari 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. Pattikawa. Mad. sold. 2e kl. inf. Satim. Jav. sold. Soe- pona. Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 17 Januari 1949: Man. korp. inf. B. S. Mawejkers, allen afkomstig uit Indonesië. Reeds geruime tijd is men bezig met de restauratie van de prachtige St. Jans Kathedraal in 's-Hertogenbosch. In de winter liggen de werkzaamheden aan het gebouw stil, maar in de ateliers van de beeldhouwers gaat de arbeid ongestoord verder. Hier zijn zij bezig met het hakken van de zgn. sterbogen voor de vensters. Rechts enige gipsmodellen van beelden, welke reeds zijn geplaatst. Schriftelijke vraag van Van der Goes Het Tweede Kamerlid Jhr. mr. M. van der Goes van Naters (Arb.) heeft aan de minister van overzee se gebiedsdelen a.i. de volgende schriftelijke vraag gesteld: Kan de minister, in verband met de beantwoording der vragen van de heer Tilanus omtrent te Djocja gevonden brieven mededelen, of het ,bij de destijds bestaande sol datenheerschappij, bewezen moet worden geacht, dat drs. Hatta. mi nister van defensie a.i., die blijk baar de bedoelde subversieve stuk ken v niet zelf ondertekend heeft, daaraan inderdaad zijn goedkeuring liceft gehecht? Eisenhower naar Griekenland? Te Athene verneemt men uit de Verenigde Staten, dat generaal Eisenhower van 15 tot 30 Maart een bezoek zal brengen aan Grie kenland. In officiële kringen van de hoofdstad is verklaard dat zulks zeer goed mogelijk is, en dat een dergelijk bezoek inderdaad werd overwogen doch ontkend wordt dat Eisenhowers bezoek aanleiding kan zijn tot het ondertekenen van een Middellandse-zeepact, dat nog slechts een vaag plan is. VATICAANSTAD, 15 Febr. (A.P.)Z. H. de Paus zal Zondag aanstaande tijdens een grote demonstratie van katholieken op het Sint Pietersplein, een belangrijke redevoering houden over het proces tegen Kardinaal Mindszenty. De rede van de H. Vader die door radio-Vaticaan over de gehele wereld wordt uitgezon den, zal worden voorafgegaan door een H. Mis van eerherstel voor de arrestatie en veroordeling van de Hongaarse Primaat. Daarna zal Z. H. zich naar het baicon van de St. Pieter begeven om de menigte toe te spreken. Hoewel de juiste tijd van de rede nog niet is vastgesteld, verwacht men, dat dit even na elf uur Nederlandse tijd zal zjjn. De Katholieke Actie heeft alle katholieken van Rome op geroepen om aan de betoging deel te nemen. Het zal de grootste demonstratie zijn, die tot nog toe in Italië tegen de arrestatie, het proces en het vonnis van Kardinaal Mindszen- t- gehouden is. Op het St. Pie tersplein kunnen zich 400.000 personen verzamelen. Hedenmorgen zal Z. H. de Paus het Corps Diplomatique in audiëntie ontvangen, waarbij de diplomaten van 36 landen uiting zullen geven aan hun verontwaardiging over de be handeling, die Hongarije Kardi naal Mindszenty heeft aange daan. Senor Carlo Aranio Veiez, de ambassadeur van Columbia bij de H. Stoel, deken van het Corps Diplomatique, zal een gemeenschappelijke boodschap van medeleven en verontwaar diging aan de H. Vader voor lezen. Van gezaghebbende diploma tieke zijde is vernomen, dat op bijeenkomsten op de Colom biaanse ambassade bij de Hei lige Stoel tot een gemeenschap pelijke uiting van sympathie en protest is besloten. DEtNING IN DE PERS WERELD (J. H.) Dank zij de beslissing van de Raad van Beroep in de perszui vering zullen ook de oude dagbla den „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag" dezer dagen weer hun intrede doen in de Ned. perswereld en ons volk dagelijks van een gees telijke voorlichting voorzien. Onge" twijfeld zal dit feit met enige dei ning in de vaderlandse perswereld gepaard gaan, want deze beide bla den zullen hun debiet moeten gaan zoeken op een terrein, dat sinds de bevrijding door andere persorganen veroverd is. Op zichzelf zou dit zeker niet tot bezwaren behoeven te leiden, want een gezonde con currentie kan ook de pers slechts ten goede komen. Maar de zaken liggen hier toch wel enigszins an ders, dan dat deze algemene stel regel zonder meer kan worden toe gepast. Want terecht wijst „De Groene" er deze week op, dat deze beide bladen op menig gebied een niet onbelangrijke voorsprong heb ben en niet zullen nalaten daarvan een dankbaar gebruik te maken hun oude debiet, ten koste van hun concurrenten te heroveren. „De Telegraaf", die dezer dagen als ochtendblad zal verschijnen en het „Nieuws van de Dag" als avondblad schijnen geen middel te sparen om onder andermans duiven te schie ten. Door hun tijdelijk niet ver schijnen hebben zij geen financieel verlies geleden, integendeel, door een gedwongen beschikbaar stellen van hun bedrijfsapparaat aan de in hun gebouwen verschijnende bla den, hebben zij geweldige kapitalen verdiend, meer dan welke in Ne derland verschijnende krant kon verdienen. De kans is niet uitgeslo ten, aldus ,,De Groene", dat de concurrentiestrijd, welke nu zal worden aangebonden ook gevoerd zal worden op het terrein van het kostenpeil, waar dan zodanig zal worden gejaagd, dat de economisch zwakkere tegenstander er aan te gronde zal gaan Inderdaad is dit een tactiek, welke reeds vóór de oorlog door „De Telegraaf" werd toegepast en welke thans, gezien de enorme stijging van de exploitatie kosten van een dagblad, voor een kapitaalkrachtige onderneming, die niet? op een millioen behoeft te kijken, nog heel wat gemakkelijker Voor cms katholieken is intussen nog van meer betekenis, de concur rentiestrijd die hier straks zal wor den gevoerd om door een speculatie op een bepaalde mentaliteit van de grote massa, een populariteit te verwerven, waarbij hoge geestelijke goederen op het spel staan. Ook op dit terrein van de voorlichting was de voor-oorlogse Telegraaf- reputatie nu niet bepaald 18 ka raats. Zo staan bij dit rentree niet alleen economische, maar ook gees telijke goederen op het spel. Te recht merkt hier dan ook ,,De Groene" op, dat de Regering, die de grondwettelijke vrijheid van drukpers heeft te handhaven, haar taak toch wel erg oppervlakkig zou nakomen, indien zij door een pas sief optreden, alleen maar een be paalde voorlichting in de drukpers een zodanige vrijheid liet, dat deze ten koste zou gaan van de druk persvrijheid van bladen, die bij de voorlichting van het Ned. volk ook nog idiële goederen willen behar tigen. De uitnodiging van het Corps Diplomatique om aan de audiëntie deel te nemen sprak van ,,de ernstige gebeurtenis sen, die het hart van de Heilige Vader zo diep hebben be droefd'". Naar verluidt zou Z. H. de Paus met „grote voldoening" van de actie der diplomaten hebben kennis genomen. H EDEN MORGEN heeft een onbekend individu, blootshoofds, gekleed in een donkere regenjas en gewapend met een zware cylinder-browning, een overval gepleegd op het post kantoor te Schagen, en de aldaar werkende jeugdige schrijver gedwongen tot afgifte van een geldtrommel uit de brandkast. Hierin zat een bedrag van f 10.223.-aan diverse soorten bank papier. Daarna is de onverlaat even mysterieus verdwenen als hij is gekomen. a la Wild-West Het was plm. 5.40 uur heden* morgen, terwijl de bestellers van het Schager kantoor juist op weg waren om de postzakken naar de trein te brengen, dat aan de achter zijde van het postkantoor werd ge beld. De schrijver B. ging opendoen en ontdekte tot zijn grote schrik een. plm. 30-jarig manspersoon die hem meteen een revolver 9P het hart richtte. Deze man, die zijn zakdoek' voor de mond had gebon den, gaf hem murmelend te ver staan, dat hij een der blikken trom mels uit de brandkast wenste. Zelf bleef hij achter de glazen tussen deur staan, en volgde van daaruit de bewegingen van de jongeman. Toen deze de trommel had, moest hij die vlak voor genoemde glazen deur zetten en daarna achteruit gaan. Vlug trad de herover daarop naar voren, greep de trommel en verliet het kantoor weer door de achterdeur. Pas toen realiseerde de jongeman zich dat hij in zijn zenuwachtigheid de kostbaarste van beide trommels had gegeven. De andere bevatte n.l. plm. f 500. Nog meer ontdaan belde hij de politie op en vervolgens de nieuwe directeur van het post kantoor. Voordat de bestellers van de trein waren teruggekeerd waren de gealarmeerden reeds op de plaats van. de overval aanwezig. Onmiddellijk nam opperwacht meester Van Dijk het onderzoek in handen, riep al zijn mannen op en liet het reizigersverkeer van Naco en Spoorwegen controleren, terwijl ook de halteplaatsen in en buiten Schagen onder controle werden ge steld. Daarna heeft hij ook nog de Politie-speurhondendienst gewaar schuwd, om met behulp van een viervoeter het bijzonder moeilijke speurderswerk ter hand te nemen. GEEN ONBEKENDE? Het staat vrijwel vast dat de ro ver niet met bus of trein is ver trokken, dus zich vermoedelijk nog in Schagen bevindt. Deze waar schijnlijkheid wordt nog groter, om dat de overvallen ambtenaar met stelligheid meent, de man voeger reeds te hebben gezien. Bij een ontmoeting zou hij hem zeker her kennen. De van het station terugkerende bestellers menen een soortgelijk persoon te zijn gepasseerd, doch ze hebben daaraan vanzelfsprekend geen aandacht geschonken. Men kan de achterzijde van het postkantoor vrijwel ongezien vanuit open terrein, het R.K. Kerkhof en straten uit het centrum bereiken. Uit alles blijkt dat de rover met de gang van zaken op het postkantoor te Schagen uitstekend bekend was. Het onderzoek wordt met de mees te kracht voortgezet. Ned. schip strandt op Deense kust KOPENHAGEN, 15 Febr. (Rit- zau) Uit Viborg wordt gemeld, dat het Nederlandse motorschip „Ro- maja" hedenmorgen in dichte mist bij Harbore is gestrand. Het schip was op weg naar Aalborg van Schotland. De bemanning kon met behulp van een ladder het schip verlaten. Het schip werd eerst des morgens ontdekt, daar het op een verlaten plek gestrand waf waar slechts weinig mensen wonen. De bemanning bestaat uit 5 koppen, alsmede de vrouw van de kapitein en een klein kind. Premier Zapotoeky „met verlof" Te Praag is officieel medegedeeld dat de Tsjechoslowaakse eerste mi nister, Antonin Zapotoeky, ,,met verlof" is. Deze mededeling werd verstrekt naar aanleiding van vra gen, die haar oorspong vinden in geruchten van de laatste tijd over een nieuwe bijeenkomst van de Ko- minform. Van officiële zijde wei gerde men te zeggen, waar Zapo toeky zich bevond. Zijn taak wordt door zijn plaatsvervanger, Zdenek Fierlinger, waargenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1