Nieuw Een „duistere" verklaring van Dr. Drees over het aftreden van Mr. Sassen Kardinaal Mindszenty naar Nederland? De situatie is heel anders dan men hier denkt Diplomaten betuigen de Paus hun medeleven Initiatief van Henri de Greeve EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Henri de Greeve neemt initiatief Donderdag 17 Februari 1949 44e Jaargang No. 11491 Nog niet hopeloos? Minister van Maarseveen tracht de Kamer gerust te stellen DE CRISISGERUCHTEN van de laatste dagen hadden gisteren vele belangstellenden naar het Binnenhof gelokt. En in de Kamer zelf puilden loges en tribunes uit. Men verwachtte een bewogen debat met als mogèlijke climax de val van het kabi- net-Drees-van Schaik. Niets van dit alles gebeurde echter. Na de verklaring van de ministerpresident, dr. Drees, over het aftreden van Mr. Sassen als minister van „Overzeese Gebieds delen", gaf zijn opvolger, Mr. van Maarseveen, enig inzicht in de politiek, die de regering nu zou wensen te volgen. Zo op het eerste gehoor werd het aftreden van Mr. Sassen er niet veel verklaarbaarder door, maar deze en andere ondui delijkheden zullen nog wel in het debat ter sprake komen. Toch nog spanning in de lucht Het plan-Beel Dr. Beel op Schiphol Minister Lange te Oslo terug Meer Sovjet-troepen naar Duitsland Kroniek en Kritiek Veiligheidsraad geeft uitstel Plechtige audiëntie ten Vaticane Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 224Ó WANNEER WIJ de verklaringen lezen, welke gisteren in de Tweede Kamer zijn afgelegd door minister Drees en minister van Maarseveen, dan krijgt men wel de indruk, dat het voor ons met Indonesië minder hopeloos gesteld is, dan enige be richten in de afgelopen dagen deden vermoeden; maarde Regering heeft nog niet alles gezegd. En op het vervolg zal het waarschijn lijk aankomen. Wij nemen gaarne aan, dat de Regering ook niet alles kan zeggen, omdat de overkomst van dr. Beel er tussen gekomen is. Veelzeggend moet het dan ook al dadelijk ge noemd worden, dat het kabinet dan toch anders dan het eerst van plan scheen te zijn met dr. Beel als de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zal spreken, alvorens het beslissende woord in de Kamer valt. Dr. Beel is op Schiphol aangeko men en heeft gezegd, dat de toe stand niet hopeloos genoemd mag worden. De woorden, die Dr. Drees en Mr. van Maarseveen gesproken hebben, geven die indruk ook. Zij zijn van die aard, dat men zich af vraagt, waarom minister Sassen nu eigenlijk is afgetreden! Wanneer alles er nog zo prachtig en zo fier bij staat als op het mo ment, dat dr. van Rooijen in de Veiligheidsraad zijn verklaringen gaf op 28 Januari, dan zou er voor de vorige minister van Overzeese Gebiedsdelen geen reden zijn ge weest om heen te gaan. Indien ech ter juist is, wat dr. Drees betoogt, „dat het meningsverschil niet be heerst is door partij-politieke tegenstellingen", dan zou dat be vestigen, dat Sassen inderdaad solo speelde. De eerst-komende dagen zullen dan leren of hem dit ver weten kan worden, dan wel of hij zijn troeven verloor doordat de medespeler® op-de-achtergrond er eigen spelregels op na houden. Sassen was, blijkens zijn laatste woord in de Kamer, vorige week Woensdag, bereid, tot een „klaar en waar" afitwoord. Vreesde men, dat hij „te" klaar en „te" waar zou zijn en kaarten op tafel zou leggen, die nog niet ingekeken mochten worden? Vreesde men, dat hij ietwat gefascineerd was door het denkbeeld van de heer Weiter, om op het voorbeeld van Bevin c.s. de moderne diplomatie te beoefenen „in hemdsmouwen^'? Hemdsmouwen passen slecht in de# deftige entou rage van de Cochrans en de Critch- ley's. Zo rijzen er nog wel enige vragen rondom deze zaak, die nu dan weer zijn verdere ontknoping tot a.s. Vrijdag ziet uitgesteld. Een gunstig teken mag het ge noemd worden, dat de z.g. aanbeve lingen van de formeel door ons nog niet erkende nieuwe U.N.C.l, (United Nations Committee Indo nesia), de vroegere Commissie voor Goede Diensten „in verband met de onbestendigheid van de Neder landse politiek" veertien dagen zijn uitgesteld. Tijd gewonnen, is veel gewonnen en Nederland staat dus niet meer zo onder de druk van de tijdnood. Vreemd deed het aan, minister van Maarseveen te horen spreken over „onbegrijpelijke misverstan den, welke in Nederland en Indo nesië gerezen zijn over de gedrags lijn van Nederland?'. Wij hopen vurig, dat er van misverstanden sprake is, maar onbegrijpelijk zijn ze zeker niet, omdat pers en pu blieke opinie aangewezen waren op eigen informaties, nu in het kabi net een beslis si n g viel, welke tot een crisis aan het departement van Overzeese Gebiedsdelen leidde! Die misverstanden betroffen vol gens de Minister van O. G., a.i. „het standpunt van Nederland ten op zichte van de resolutie van de Vei ligheidsraad", en het meningsver schil met mr. Sassen liep (volgens de woorden van dr. Drees) over „de denkbeelden van minister Sassen op internationaal gebied". Wat nu betreffen deze „denkbeelden op internationaal gebied" anders dan „het standpunt van Nederland jegens de V.-Raad-resolutie"? Wij vermogen hier geen misverstand te zien! Maar begrijpelijk was het wel, toen we nog niets wisten. En begrijpelijk zal het nog zijn, zolang we niet meer weten. Wij weten nu, uit de mededelin gen van minister van Maarseveen, de voornaamste punten van het plan-Beel. De Regering heeft dit i n principe aanvaard. Het zal er nu om gaan, in hoeverre zij dit ook in de p r a k t ij k aanvaardt of in hoe verre zij dit spijts de waarschu wing van prof. Schermerhornü zal willen „aankleden". Ook van wege de hemdsmouwen. In dit ver band heeft dit progressieve beeld zijn verrassende verdienste. Neder land heeft bij het Indische karwei nl. opgestroopte mouwen nodig. En jasjes van Amerikaanse en Austra lische snit zouden ons alleen maar hinderen. Al met al zijn wij gaarne bereid te geloven, dat de zaak nog niet hopeloos staat. Maar onze ongerust heid is door de woorden, die giste ren van de regeringstafel gesproken zijn, nog niet weggenomen! Soldaat door kogel getroffen In het fort de Bilt bij Utrecht is Woensdag de 20-jarige soldaat P. Pieterse uit Ossenisse (Zeeuws VI.) het slachtoffer geworden van zijn eigen nalatigheid. Tegen het voor schrift in zette hij na afloop van zijn wacht het geweer geladen in een rek. Een andere soldaat, die enige tijd later op post moest, nam uit het rek juist het geladen ge weer, dat op hetzelfde ogenblik af ging. De kogel trof Pieterse, die er vlak bij stond, in het onderlijf. Ter stond aanwezige medische hulp mocht niet meer baten. (Van onze parlementaire redacteur) bewindsman en tegen welker ver werkelijking zij voor een deel be zwaren hadden". Hier lag dus de breuk. Welke die „denkbeelden" waren werd ons echter niet verder uit de doeken gedaan. Dat er meer „gezweefd" heeft, brak nog even door in de zinsnede „uitvoering van reeds eerder aangekondigd voornemen om af te treden", ook hier echter geen nadere opheldering, zodat er dus al met al nog wel wat vragen over blijven. Andermaal bleek, dat ook giste ren eigenlijk het uur van de rege ring nog niet was gekomen. Zolang zij niet met de Hoge Vertegen woordiger gesproken had, wilde zij zich kennelijk wat op de vlakte houden. Het zelfde gold voor de fracties en zeker voor de K.V.P.- fractie, die ook op korte termijn contact zal zoeken met dr. Beel. Beide partijen waren dus met het voorstel van de voorzitter gebaat om de debatten tot Vrijdagmorgen te verdagen. Dan zal het er op los gaan, desnoods tot Zaterdagavond toe. Al met al was de spanning zo doende reeds na anderhalf uur to taal geweken. De minister van „Overzeese Gebiedsdelen" kwam te spreken over de nieuwesigaretten merken, waar wat meer Virginia in zit en de .tribunes stroomden leeg.. De verklaring van de minister president, dr. Drees, over het af treden van minister Sassen gaf meer een opsomming van de fei telijkheden dan van de achter gronden. Na de opmerkingen van de Kamer naar aanleiding van de begroting van „O. G." hebben de betrokken ministers zich op het antwoord beraden. Zjj konden het echter niet eens worden, zodat het nodig werd dit beraad tot de voltallige kabinetsraad uit te breiden. Waarover in eerste aan leg dit verschil van mening gelo pen heeft, werd er niet bi) ver teld. In de kabinetsraad kwam het hele beleid in het geding, mede omdat het noodzakelijk was de Hoge Vertegenwoordiger in te lichten over het standpunt van de regering inzake de resolutie van de Veiligheidsraad. Het uitvoerig tele gram, waarin dit standpunt was vervat, werd nog gezamenlijk be handeld en vastgesteld. Tot zover was men het dus blijkbaar nog eens. „Daarnaast", aldus de minis ter-president, „ontwikkelde minis ter Sassen denkbeelden op interna tionaal terrein, waarvan de andere kabinetsleden niet de zelfde ver wachting hadden als de betrokken NIWIN wil rimboekisten sturen De Niwin zal in de maanden Mei en Juni een nieuwe actie begin nen, de „buitenpostactie". Deze ac tie is bedoeld voor de militairen op de buitenposten in Indonesië. Voor hen hoopt men ,dank zij deze actie, duizend „rimboekisten" te kunnen versturen. Deze „rimboe- kist" zal materiaal bevatten voor geestelijke en lichamelijke ontspan ning en bovendien een gasoline- lamp met onderdelen. Minister van Maarseveen had zjjn hele rede op papier gezet, maar hij sprak haar met veel élan en overtuiging uit. Geen reden voor een breuk met de Veilig heidsraad, aldus de bewindsman, het gaat slechts om procedure geschillen, welke binnen korte tijd haar beslag kunnen krijgen. Zo is het conflict inderdaad tot een minimum teruggebracht, men kan echter van mening zijn, dat de zaak minder eenvoudig ligt. Voor de rest eigenlijk weinig nieuws. Het standpunt van dr. van Royen blijft onderschreven, de fundamentele bezwaren tegen sommige punten van de resolutie blijven gehandhaafd. (Vervolg op pag. 3) Het z.g. plan-Beel, waaraan de Regering in principe haar goedkeuring heeft gegeven, omvat de volgende 3 punten 1de Verenigde Staten van Indonesië zullen de naam dra gen van: de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië 2. De overdracht van de sou- vereiniteit zal zo spoedig mo gelijk geschieden. De Neder landse regering is bereid hier aan mede te werken, zodra een representatieve federale rege ring zal zijn gevormd. Een sta tuut voor de Nederlands-Indo nesische unie zal echter vóór die overdracht tot stand moe ten komen evenals de afzon derlijke verdragen, die gesloten moeten worden. Na de over dracht kan Indonesië zich dan verder staatkundig organiseren. 3. Na het vormen van een interim-regering zal door alle betrokken groeperingen geza menlijk in Den Haag een ronde tafel-conferentie worden ge houden met het oog op de spoedige overdracht van de souvereiniteit. Handelsovereenkomst met Polen Op 15 dezer is te Warschau een handelsovereenkomst geparafeerd betrekking hebbende op het Ne derlands Poolse handelsverkeer voor het jaar 1949. De omvang van het handelsver keer gedurende 1949 wordt ge raamd op ongeveer f 10.000.000. In de Poolse leveranties zijn o.m. be grepen grote hoeveelheden cement en steenkolen. Bovendien werd een scheepsbouwcontract vastgesteld. De uitvoering daarvan zal ca. drie jaar in beslag nemen. UENRI DE GREEVE heeft aan minister Rakosi van Hon garije een telegram verzonden, waarin de voorzitter van de Bond zonder Naam, de Hon gaarse regering verzoekt, Kar dinaal Mindszentij naar Ne derland te doen komen om hier zijn nieuwe inzichten, waar van de Kardinaal tijdens zijn proces heeft blijk gegeven, uiteen te zetten. Voorts heeft de bekende radio-spreker een brief gezonden aan het hoofd bestuur van de C.P.N. De Waarheid, met het verzoek al zyn invloed aan te wenden om te verkrijgen, dat d,e Kardinaal naar Nederland kan komen. Aanleiding van dit initiatief van Henri de Greeve is een passage in de grandioze rede voering de pastoor Drost tij dens de grootse protest-demon stratie in het Concertgebouw te Amsterdam op Maandag j.l., waarin deze de Hongaarse re- In de ruim 100 h.a. metende gemeentegrot van Valkenburg, de grootste van Europa, wordt een onderaards museum ingericht. Zeven leerlingen van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam hebben even zovele reliefs in de zachte mergel- wanden gehouwen en dit werk kort geleden voltooid. René van Seumeren vervaardigde dit „Laatste Avondmaal" in de kille atmosfeer van de onderaardse gewelven. gering uitdaagde de Kardinaal vrij te laten, om daardoor aan te tonen, dat hy geheel over eenkomstig zijn eigen wil „tot een ander inzicht is gekomen." Het telegram aan Rakosi Mijnheer de Vice-President, Naar aanleiding van het proces „Kardinaal Mindszenty" en het alom gerezen protest, verzoeken wij U beleefd, maar dringend, de Kardinaal verlof te geven naar Nederland te komen om hier zijn nieuwe inzichten voor ons uiteen te zetten. Uwerzijds kan hiertegen geen bezwaar bestaan, aangezièn de Kardinaal zich geheel accoord heeft verklaard met de uitspraak van het Volksgerecht. U zult er prijs op moeten stel len, dat de inzichten van de Kar dinaal, die Uwe inzichten zijn, door hemzelf voor ons uiteengezet kunnen worden. Dit zou trouwens een voor U wel zeer welkome propaganda zijn en een authentiek antwoord van de Kardinaal op ons verwijt, dat dit proces vals spel is. Wij hebben heden een uitnodi ging'gestuurd naar de C.P.N., om al haar invloed op U uit te oefe nen om de Kardinaal hier zijn nieuwe inzichten uiteen te laten zetten. Wij hebben tevens de C.P.N. ge vraagd de Kardinaal in deze da gen alle hulp te verlenen, zodat Hij vrij en ongedeerd kan spre ken. Wij wéten dat het een zeer ongewone procedure is, een ge vangene uit te nodigen. Daar het echter voor U een zaak van het grootste belang is, ziilt U onge twijfeld een modus vivendi weten te vinden aangaande eventuele bewaking etc. Daar de Kardinaal geheel met U accoord gaat, is het zelfs niet te vrezen, dat hij een poging zou doen onder te duiken. Wij vertrouwen een gunstig antwoord te zullen ontvangen. Daarna zullen wij de Kardinaal persoonlijk uitnodigen. Het is uit gesloten, dat de Kardinaal zal weigeren, daar bekeerlingen altijd de vurigste propagandisten zijn. H. DE GREEVE Katholiek priester Pauselijk Internuntius voor Oostenrijk VATICAANSTAD (KNP) De Apostolische delegaat voor de Bel gische Congo en Ruanda-Urundi, en titulair-aartsbisschop van Sta- dropolis, Mgr. Giovanni Dellepiane is benoemd tot pauselijk internun tius voor Oostenrijk. De nieuwe internuntius is meer dan 18 jaar in dienst van de H. Stoel in Midden-Afrika werkzaam geweest. Dr. Beel, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, die Woens dagmiddag in gezelschap van de directeur van zijn kabinet, dr. Koets, op Schiphol arriveerde, in gesprek, na zijn aankomst, met de ministers Mr. J. R. H. van Schaik en S. L. Mansholt. Rechts op de foto: Dr. Koets. DEEDS het gezicht van dr. Beel, toen hij gistermiddag uit de Constellation „Curacao" stapte, sprak boekdelen voor de genen die iets wilden weten over de geruchten die over zijn komst zijn rondgestrooid. Resoluut en zeker van zichzelf, on gedwongen en vriendelijk voor iedereen die hem de hand kwam drukken, sprak de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon met zijn vrienden de ministers van Schaik, prof. Rutten en Mans- holt en zijn vrouw die met drie dochtertjes op Schiphol waren. Wat er voor ons land bij dit bezoek uit de bus komt weten wij niet, maar voor zijn gezin is het in elk geval een buitenkansje, zoals een van zijn dochtertjes ons in de oren fluisterde. Ook de journalisten kregen dr. Beel nog even te spreken voordat hij naar Wassenaar reed. Hij stelt zich voor in besprekingen met de regering die niet meer dan enkele dagen in beslag hoe ven te nemen, snel en afdoende tot zaken te komen, om begin volgende week weer naar Ratavia terug te vliegen. Vandaag om 10 uur zou dr. Beel het contact met het kabinet opnemen. Dat er ook maar iets van waar zou zijn, dat hij zijn ontslag heeft aangevraagd, kon dr. Beel met een ontwapenende glimlach tegen spreken. Wat zou ik dan hier nog te bespreken hebben was het afdoende antwoord. Overigens moet het feit alleen, dat er be sprekingen nodig zijn, u er al van overtuigen, dat de situatie heel anders is dan men hier blijk baar denkt. Zij wordt zelfs hopeloos ge noemd, zei een van de persmen sen. Dat is iets wat in mijn voca- bulair ten enenmale niet voor komt, was het antwoord. Over de situatie in Batavia kon den wij nog vernemen, dat deze militair bevredigend is. Dat de samenwerking van de Hoge Com missaris met zijn staf, zowel het militaire als het civiele gedeelte, de beste teamgeest verraadt, dat hij regelmatig contact heeft met de mannen van het B.F.O. en dat men het Banka-incident als ge ëindigd kan beschouwen. NIEUWE ZET VAN RUSLAND OP KOMST? OSLO, 16 Febr. (A.P. en Reuter) Halvard Lange, de Noorse minis ter van buitenlandse zaken, is heden per vliegtuig in Oslo terug gekeerd van zijn bezoek aan Washington en Londen. Heden avond heeft hij met zijn collega's beraadslaagd, terwijl hij ook be sprekingen voerde met de speciale parlementaire commissie, die zijn rapport over zijn missie in de Ver. Staten bestudeert. In politieke kringen te Osio wordt voorspeld, dat een nieuwe Russische zet te verwachten is. Volgens onbevestigde geruchten, die te Oslo de ronde doen, heeft de Sovjet-Russische ambassadeur aan minister Lange een onderhoud op korte termijn verzocht. Het meest dringende psobleem, dat hedenavond werd besproken, was het antwoord, dat nog moet worden gegeven op de Russische nota, waarin de Sovjet-Unie Noor wegen aanbiedt een niet-aanvals- verdrag te sluiten. Welingelichte kringen waren van mening, dat het Noorse antwoord een definitief, doch in beleefde termen gesteld „neen" zal zijn. Men meent verder, dat minister Lange voldoende waarborgen van zijn bezoek aan Amerika heeft meegebracht om Noorwegen in staat te stellen het hoofd te bieden aan een „zenuwen oorlog" uit het Oosten. Een vraag over het contact met Republikeinen omzeilde dr. Beel met de opmerking dat dit meer dere facetten heeft. Officieel con tact bestaat er slechts tussen re publikeinen en B.F.O. Met Cochran had dr. Beel de dag waarop hij op Kemajoran ge land was en waarop hijzelf er 's avonds van op zou stijgen, con tact gehad, maar het was nog niet tot een ontmoeting gekomen. Waarom zouden we dat maar niet uitstellen tot de volgende week, dan ben ik weer thuis had dr. Beel voorgesteld. Cochran heeft dit in zijn boekje genoteerd. Meer vertel ik niet, zei dr. Beel. Straks als ik terugvlieg krijgt u alles van mij te horen. BERLIJN (A.P. en Reuter) De Russen zijn bezig hun be zettingsstrijdkrachten in Duits land te versterken. Aanhoudend komen Russische troepentrei- nen in de Sovjetzone van Duits land aan, zo deelt het officiële in de Duitse taal verschijnende Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung" mede. Het blad citeert Duitse spoor wegarbeiders, die treinen voor horstelbetaling naar de Sovjet- Unie brengen. Deze arbeiders zeggen, dat de troepen, die naar Duitsland komen, geen aflossings troepen zijn, doch versterkingen. Ook in de Deense pers wordt mel ding gemaakt van troepenbewe gingen, doch volgen,s een bericht uit Bornholm zijn daar geen teke nen bespeurd, die wijzen op eni ge ongewone activiteit. Een compact blok (Sm.) Z. Eminentie Kardinaal van Roey heeft er, in een rede op het 11e congres van de Katholieke Actie voor mannen in België, in December van het vorig jaar, op gewezen, dat voor de leden van de Katholieke Actie en voor alle ka tholieken van België het ogenblik gekomen is, waarop de politieke actie een vorm en aspect wordt van echte Katholieke Actie. Dit is een belangrijke verklaring, welke afge legd werd in verband met de moei lijkheden, welke het bijzonder on derwijs in België op het ogenblik ondervindt van de regering, in het bijzonder van de socialistische mi nister van onderwijs. De Kardinaal richt een dringende oproep tot de katholieken van België, opdat ze zouden instaan voor de hoogste be langen van Katholiek België, opdat zij de christelijke godsdienst zouden verdedigen „tegen de bedreigingen van heimelijke partijmanoeuvres". Een gebiedende plicht eist, aldus de Kardinaal, van alle katholieken en dat is ook, zegt Z. Em., de voorwaarde van hun overwinning eenheid en saamhorigheid der harten en discipline bij de actie, en dan vervolgt de Kardinaal: „Wel steken zich op het ogenblik vele vraagstukken, economische, sociale en andere, die aanleiding kunnen geven tot onenigheid tussen ge loofsgenoten. Dit is echter het uur, waarop alle gelovigen, allen die hart hebben voor de belangen van het christelijk geweten, ondanks de verscheidenheid van inzicht in deze vraagstukken, nauw moeten samen werken om de eendracht rondom enkele essentiële principes te ver stevigen, om bij de verkiezingen, als een compact blok, zonder barst of scheur, voor de publieke opinie le verschijnen." Dit zijn woorden, die ook voor ons land van grote waarde zijn. Zij bevestigen, zo no dig. het standpunt, dat het Hoog waardig Episcopaat van Nederland inzake de politieke verhoudingen in ons land heeft ingenomen. La ten de Nederlandse katholieken to nen, dat zij dit verstaan. Straks zijn er weer belangrijke verkiezingen voor onze gemeenteraden op til. Ook wij zullen als een „compact blok, zonder barst of scheur, voor de publieke opinie verschijnen. En dus met man en macht het werk van de Katholieke Volkspartij steunen. In dit verband wordt, er ten overvloede even aan herinnerd, dat men zich tot 1 Maart nog als lid van de K.V.P. bij Jijn plaatse lijke afdeling kan opgeven. Laat die termijn niet voorbijgaan! De Veiligheidsraad heeft Woens dagmiddag onverwacht besloten de kwestie-Indonesië op de agen da te plaatsen. Zonder stemming besloot de Raad het door de Com missie der Verenigde Naties voor Indonesië verzochte uitstel voor het uitbrengen van rapport over de situatie aldaar te verlenen. Rusland maakte, bij monde van Jacob Malik, „krachtig bezwaar" tegen een uitstel van 15 dagen als door de Commissie verzocht. Malik betoogde, dat de Nederlandse rege ring in geen enkel opzicht had ge toond de in Januari aangenomen resolutie van de Veiligheidsraad op te volgen. Malik kreeg bijval van de Egyptische afgevaardigde, die er op wees, dat de jongste ontwikke lingen in Den Haag, die het uitstel noodzakelijk hadden gemaakt, niet officieel ter kennis waren ge bracht. De Egyptenaar was tevens teleurgesteld over het feit, dat de Commissie de Veiligheidsraad niet meer inlichtingen had verstrekt over de huidige militaire toestand in Indonesië. Sir Alexander Cadogan, de Britse gedelegeerde, zei voorstander te zijn van het verlenen van uitstel Canada was het hiermede eens. Jacob Malik voegde hierop de Brit se gedelegeerde toe, dat deze altijd bereid is de Nederlandse agressie te steunen. (Telefonisch van onze K.N.P.-correspondent) VATICAANSTAD. Z. H. de Paus, Pius XII, heeft Woensdag morgen in plechtige audiëntie ontvangen de diplomatieke ver tegenwoordigers van alle landen, die bij de H. Stoel zijn vertegen woordigd. Bij deze audiëntie wa ren talrijke kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders aanwezig. De gezant van Columbia sprak na mens alle diplomatieke vertegen woordigers een rede uit, waarin hij de H. Vader de verzekering gaf van hun medeleven in de smart de H. Vader aangedaan door de veroordeling van Kardi naal Mindszenty. In zijn antwoord onderstreepte de H. Vader het feit, dgt het gehele diplomatieke corps was vertegen woordigd om te protesteren tegen het onrecht de kerk aangedaan en dankte voor hun medeleven. „Hoe rijk de geschiedenis van de H. Stoel ook is, het is nog nooit voorgekomen, dat op een dergelijke wijze en zo spontaan werd gerea geerd als thans. Deze audiëntie brengt de reactie tot uitdrukking van alle democra tische landen op de onderdrukking van de vrijheid van het menselijk geweten en de onbestrijdbare rech ten van de mens. Maar Uw tegen woordigheid hier betekent niet alleen een veroordeling van dat land, dat een aanval heeft gedaan op de meest elementaire rechten van de mens, doch ook een acte van hulde en tegelijkertijd van soli dariteit tegenover hen die lijden omwille van het geloof en de vrij heid, die ieder mens behoeft. Uit het diepste van Ons hart herinne ren wij alle volkeren aan de gron den, die er bestaan voor een innige samenwerking bij de wederopbouw van een door haat en tweedracht verscheurde wereld, en wij vragen de Almachtige, die het lot van alle mensen in handen houdt, dat Hij aan de door U vertegenwoordigde volken Zijn rijkste zegen moge schenken". Nadat de H. Vader Zijn Apostoli sche Zegen had gegeven onderhield Hij zich met ieder der diplomaten afzonderlijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1