Was majoorvan illegaal regiment te vlug met schieten? 'dapest SCHUDT UW LEVER WAKKER Fantast spiegelde lichtgelovige boeren lijfrenten voor EEN ZOMERIDYLLE nstelling RADIO Zwendel met „Chesterfields" Minister Mansholt ontving de slagers in audiëntie eskeuringsdienst Barsingerhorn itste nieuws iNGEDIJKER ITEN-CENTRALE Donderdag 17 Februari 1949 PAG. 3 Vele Duits-gezinden geliquideerd Zei U iets? carters Acht personen in arrest gesteld Oplichter liet zich premies betalen maar gaf geen polissen af Nog geen werkweek van vijf dagen Minister in 't Veld vergiste zich Afgunst 'an beide schrijvers. Deze moest aantonen, dat rnty evenals Winkelmann ogsmisdadiger was''. :volg van hun werk, zei- Sulners, kregen zij van de se politie opdracht deze leren in de speciale ver- echniek, die zij en Julius hadden uitgevonden, an deze procedé's wordt om een „origineel" docu- reproduceren van een Door middel van een ocedé kan een handteke- fect vervalst worden met 'an een speciale machine, irocedé's zijn door het -laboratorium op last van [aarse politie gebruikt in ken. NGERHORN. Naar mededeelde is niet alleen lur van de Vleeskeurings- Barsingerhorn vernieuwd geschokte vertrouwen te i, doch zullen ook alle ting hebbende commissie- 1 Jan. a.s. hun mandaat n, opdat de nieuwe ge- den desgewenst andere voordigers kunnen benoe- verder de bedoeling dat commissie uit veehouders s wordt samengesteld, die emde bestuur in beleids- stand zal kunnen ver- este Enkele Vroege Tulp: karnaval van de afd. Win- upburst van J. Oostwoud, dubbele Vroege Tulp: 1. a J. Oostwoud; 2. Oranje- in afd. Winkel, nkele Late Tulp: 1. Smiling d. Langedijk; 2. Albino van lar. arkiet-Tulp: 1. Red Cham. Jac. Tol; 2. Doorman van prijs: afd. Winkel, inzendingen: le pr. Openb. t. Pancras; 2e prijs Chr.' r. op L.; 3e prijs Kath. ïool, Nrd.-Scharwoude. individuele prijzen noe- ïog: ngensschool, Noord-Schar, pr. S. Kos; 2e pr. N. Duy- J. Bruin Az.; 4e pr. D. pr. H. Kos. ïisjesschool Noord-Schar. prijs R. Bergen; 2e prijs s en J. Goedhart; 3e prijs 4e pr. V. Kos; 5e prijs T, L. Groothuizen en D. Duy- ssadeurs in de V.S. van i van het Pact van Brus- :n in Washington verga de ^huidige stand der delingen over 't Noord- i Pact te overzien. ft San Domingo beschul- iebben getracht de rege- de Haïtische republiek werpen. tieson, de Amerikaanse van buitenlandse zaken, klaard, dat een speciale plannen ontwerpt voor ,-erlening aan de econo- ne landen. nann werd gekozen tot ïsident van de staat Is- ikaanse gezant in Hon- apin, die naar Washing- itboden, heeft gisteren verlaten. ad is in het Engelse een bijeenkomst gehou- vertegenwoordigers van jen, tijdens welke de d van de «beweging voor eenheid werd ingesteld. de Kleuterschool RBRUG. Nu de en" vergaderd hebben, uterschool het hekje wel Maandagavond wordt ir verwacht in de café- Visser. Weest present! ïstuursleden treden af; is weer gekozen worden, misschien hoe de Kleu- ;r financieel voor staat? worden onthuld en met ischap kijkt u dan maar komst in. tuursvergadering van de n. Langedijker Groenten Broek op Langendijk en, aan de tentoonstel- rflora" een subsidie van :rlenen. 'gemene vergadering zal rgesteld, voor het perso- iling een pensioenrege. stellen, met ouderdoms- en wezenpensioen. De e premie zou door het ;lf moeten worden be- aan de alg. vergadering, [aart gehouden zal wor ging worden gevraagd, 't de Boerenleenbank tot verhogen en een even- :hot op de exploitatie- 48 op de ledenrekening schrijven. n voorstel op de agenda laatst over de aan de ^oord-Holland te verle- 2 in de exploitatie van drijf in het Geestmer- j welke exploitatie de len worden ingescha- jorstel van de Stichting mwvoorlichting, om deel n de uitgave van een sblad ging men niet in, het Centr. Bureau is het weekblad „Groen- t" aan alle leden gratis :en. Woensdagmorgen werd door hef Haagse gerechtshof in ho ger beroep een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de voormalige majoor van het illegale Oranje-Nassau- regiment W. j. Kicken, die in de zomer van het afgelopen 'jaar door de Haagse rechtbank werd veroordeeld tot 4 jaar gevan genisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De recht bank bevond K. indertijd schuldig aan moord, poging tot dood slag, doodslag en opzettelijk uitlokken van doodslag. Het illegale Oranje Nassau regi ment zou bij een eventuele verde diging van Den Haag door de vij and, deze in de rug aanvallen. Het was een militaire groepering, die echter niet tot de B. S. was toege laten. K., die voor de oorlog korpo raal in het leger was, was in 1944 als majoor bij dit regiment beëdigd. Na de bevrijding werd K. echter gearresteerd, en werd een uitge breid onderzoek ingesteld naar zijn gedragingen. De vraag was name lijk gerezen in hoeverre K. in zijn illegale activiteit over de schreef was gegaan. Verschillende perso nen, waarvan bekend was dat zij de Duitsers zeer terwille waren, en een gevaar opleverden voor hun landgenoten, werden door hem neergeschoten. Ook bij het zoge naamde „stunten", waarbij jacht werd gemaakt op wapens en le vensmiddelen, zat de revolver van K. vaak los in zijn zak. Op K.'s naam staan de „liqui datie" van Nora Brevet in Mei 1945, een vrouw die landgenoten a raison van f50 aan de Duitsers verried; de vrouw Bakker-Lausch die Duitse drinkgelagen in haar huis toeliet, de Duitser Lehman, de N.S.B.-er Hindriks; de zoon van de familie Jesco, die onder Duitse bescherming stond, e.a. Bij de behandeling van deze zaak door de rechtbank werd er inder tijd in een psychiatrisch rapport op gewezen, dat K. in belangrijke mate ontoerekeningsvatbaar geacht kon wörden. Verklaring van verdachte Kort nadat de president, mr. B. I. Zijlstra de zitting had geopend, stond Kicken, die gekleed was in een khaki-kleurig uniform met balk en ster op de revers, op uit zijn bank en verklaarde uitdrukkelijk dat hij iedere instantie onbevoegd achtte om een vonnis te vellen in zijn zaak. Zijns inziens waren slechts de illegaliteit en de militai ren in staat te oordelen. Na deze felle verklaring werd een begin gemaakt met het getui genverhoor. De kolonel buiten dienst H. J. Schmidt, die het hoofd was van het Oranje Nassau-regi ment, verklaarde dat K. „een bui tengewoon wilde vent was". Kicken's directe superieur, kolo nel van Arkel, antwoordde op een desbetreffende vraag van de presi dent, dat hij Kicken nimmer een opdracht had gegeven iemand te liquideren. Integendeel hij had hem meermalen gewaarschuwd dat hij niet te vlug moest schieten. Op het einde van de bezetting was trouwens de mededeling gekomen, dat, indien liquidatie van iemand noodzakelijk scheen, verlof moest worden gevraagd aan het zoge naamde „sanctie apparaat". Na de middagschorsing werden door de president van het Hof de overige getuigen a charge gehoord. De vrouw van getuige Bakker werd in Maart 1945 door Kicken in de deur van haar woning doodge schoten. Getuige vertelde nog eens de gehele toedracht van de zaak. Ook hij zelf was gedurende een worsteling, die na de aanslag op zijn vrouw op de buitentrap ont stond, aangeschoten. Hij beaamde, dat regelmatig Duitsers bij hem over, huis kwamen, doch dat zijn echtgenote een kellner aan de S.D. had verraden was hem niet bekend! De volgende getuige, de koerier ster Clara Bree had Kicken verge zeld naar de woning op de Gene- stetlaan, om daar, onder het mom van een pakje af te willen geven aan de vrouw van Bakker, deze uit haar woning te lokken. Kicken bekende deze aanslag ge pleegd te hebben. Hij wenste ech ter uitdrukkelijk te verklaren, dat hij gedurende de worsteling Bakker in de buik had geschoten, en dat Clara Bree inderdaad ook een schot had gelost, doch dat de kogel door de deur was gevlogen. Dit in tegen stelling met de vroegere verkla ringen van de koerierster als zoude zij op Bakker hebben geschoten. Geruime tijd werd over dit punt gediscussieerd, en 'vele vragen wer den door de raadsvrouwe mr. Ja cobs aan de getuige gesteld. Deze wist zich na ruim vier jaren echter niet alles precies meer te herinne ren en möest zich soms tot een „dat kan wel" bepalen. De volgende getuige, de illegale werker Koerselman, werkte in de ploeg van Kicken en was op 5 Mei 1945 aanwezig bij de overval op de NSB-er Hindriks. Deze werd door Koerselman in opdracht van Kicken in zijn woning dood ge schoten. PROGRAMMA „Dit gebeurde op 5 Mei, de dag der bevrijding", merkte de presi dent op. „Maar toen kon men van iedere gewapende Duitser nog een kogel verwachten" antwoordde ge tuige. „En van u blijkbaar ook" zei de president scherp. Scherp ondervraagd omtrent de beweegredenen van zijn daad ant woordde getuige, dat Kicken hem had gezegd dat Hindriks een ge vaarlijk individu was. Nadere toe lichting had hij niet ontvangen. Kicken zei hierop, dat Hindriks 18 illegale personen aan de S.D. had verraden en het hem die 5de Mei er slechts om te doen was geweest Hindriks over te brengen naar de post op de Toussaintkade. Toen hij met Koerselman Hindriks op zijn kantoor aan een kruisverhoor on derwierp, was de melkboer geko men. Bang voor alarm had hij toen Koerselman de opdracht gegeven dat „èr geschoten moest worden". De volgende en laatste getuige, de weduwe van Hindriks, vertelde dat zij nimmer iets van het NSB- lidmaatschap van haar man had ge weten, en steeds in de veronder stelling geleefd had dat haar man erg anti-Duits was. Mr. Zijlstra merkt op dat de stukken van haar man's pro Duitse activiteit zich echter in het dossier bevonden en daar dus niet aan te tornen viel. De zitting werd hierna geschorst en zal heden hervat worden. Bij de nieuwe brug over het Twente-Rijnkanaal tussen Diepenhcim en Markelo ligt eenzaam en verlaten een gedeeltelijk gezonken, oude vrachtboot. Na vele jaren zware vrachten te hebben getorst, legde de schuit er het bijltje bij neer. De eigenaar verkocht het wrak on derhands en ongezien voor 600 gulden. De nieuwe bezitter, horende, dat de berging hem op 650 gulden zou komen, deed de schuit ongezien van de hand voor 500 gulden en zo ging de boot vijfmaal in andere handen over. Het laatste slachtoffer mocht zich tenslotte voor het spotprijsje van 25 gulden de gelukkige eigenaar noemen. Toen ging echter de rijksverkeerspolitie zich met de zaak bemoeien en eiste, dat het verkeersobstakel uit de weg geruimd zou worden. De laatste „re der" liet het er niet bij zitten en zoekt thans zijn „recht". De politie moet nu uitzoeken, wie de achtereenvolgende bezitters van deze veelbesproken duikboot zijn geweest en alle „kopers" en „verkopers" zullen elkander binnenkort nog wel eens ontmoeten. Het boetekleed ontsiert de zondaar niet, ook als deze „zondaar" een minister is. De heer mr. In 't Veld had, weet u nop, bij de behandelinp van de beprotinp van Wederop bouw en Volkshuisvestinp ge zegd, dat er ook meer pe- bouwd zou kunnen worden als er minder jenever pedronken werd. Dit maakte wel een beetje de indruk van een de magogisch. arpument en het is nu ook pebleken, dat te zijn. Bovendien hebben de cijfers uitpewezen, dat het arpument niet houdbaar is. De minister had te diep in het Wederop- bouw-plaasje pekeken, maar ondertussen de liefhebbers van een onschuldip borreltje - ook ik haat pewoontedrinkers en mensen die zich bedrinken voor pewetensconflicten ge steld. Stel je voor, dat je het pevoel hebt, als je op het wel zijn van een bruidspaar of een jubilaris of een zeventipjaripe klinkt, dat je een M3 bouio- volume verdoet. Dat is niet te harden. Deze moeilijkheid heeft de minister nu oppelost, door een officiële mededelinp, dat hij zich verpist heeft. Aan nemen en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. cx/FR PILLETJES^ (Adv.) De politie te Rotterdam heeft dezer dagen acht personen gear resteerd, die betrokken zijn ge weest bij een midden December gepleegde zwendel met 600.000 cigaretten. De verkoop van deze partij „Chesterfields'' had f 42.000 opgebracht, welk bedrag door de heren geheel is opgemaakt, ter wijl van de cigaretten ook geen spoor meer te bekennen is. Geruchten over een sigarettèn- zwendel bereikten het oor van de politie, die een onderzoek instelde. Het bleek, dat de 28-jarige expedi teur C. J. de K. uit Bolnes als ver koper van een partij van 600.000 si garetten was opgetreden. Op het Noordplein had hij ermee lopen leuren. De chauffeur H. C. van de B., 39 jaar, had er wel belang stelling voor en hij pleegde over leg met de 48-jarige koopman J.C. De verkoper wilde f 14.- per box ontvangen. De adspirant-kopers v. d. B. en C. waren bereid die prijs te betalen. Ze stelden zich voor de sigaretten met f 1.— winst per box ook weer van de hand te doen. Maar toen zij de zaak eens rustig overdachten .lieten zij het plan om de partij op rechtmatige manier te kopen varen en besloten de verkoper op te lichten. De 30- jarige handelaar J. B. zou als ko per fungeren. Bij de onderhande lingen zouden dan „rechercheurs" ingrijpen, de partij „ifi beslag ne men". Als politiemannen werden de 28-jarige P. V. en de 33-jarige Chr. K. geëngageerd. Op zekere dag belde de verkoper op naar v .d. B., dat hij de partij in zijn auto had en bij het Zuider ziekenhuis stond, waar men hem op moest halen. Dat gebeurde, v. d. B. bracht de verkoper de K., die de 26-jarige kantoorbediende A. C. K. had meegenomen, om bij de onder handelingen tegenwoordig te zijn. naar de Cornelis Trompstraat. Toen men aan het marchanderen was met v. d. B. voor het pakhuis, kwamen de „rechercheurs" op de proppen. Zij braken een- kist open en con stateerden. dat er Chesterfield si garetten in zaten. Ze gaven het be vel de partij over te- laden in een andere auto, die aan de Maaskade gereed stond en waarvan de chauf feur de 38-jarige C. J. S. was. De 'koper B. werd „gearresteerd" en meegenomen. De verkopers liet men vrij. Op een open terrein aan de Zwaanshals werd de buit ver deeld. V„ Chr. K. en C.J. S. kre gen vijf kisten, de andere vijf wa ren voor J. B., H. C. van de B. en J. C. De voorzitters van de vakgroep slagerij en van de vrije organisa ties hebben de vorige week een audiëntie gehad bij de minis# :r van landbouw, visserij en voedsel voorziening, zo deelt de vakgroep „Slagerij" mede. Tijdens deze audiëntie werd de toestand in de slagerij in den brede besproken. De minister was bereid na te gaan of de slagers op enigerlei wij ze kunnen worden tegemoet geko men. De minister gaf toe, dat de boeren meer op melk dan op vlees werken, hoewel de melkprijs zeker niet h'oger was vastgesteld dan door het L.E.I. werd berekend. Hij was er echter van overtuigd, dat QOOR de politie is in arrest gesteld de 36-j'arige Carel Christiaan K. te Hilversum, die als directeur van de „Agrarisk" en ,,Vrense" verscheidene personen had bewogen tot afgifte van geldsbedragen, bestemd voor premies tot het aangaan van een verzekering, variërend van f 10.000 tot f 15.000 voor „vrijwillig boerenvoorzieningsfonds „Amstelland", waarvoor hij wel een kwitantie afgaf maar geen polis. K. heeft zich bovendien schuldig gemaakt aan flessentrekkerij (goederen gekocht zonder volledige betaling) VRIJDAG 18 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Liederen van Schubert, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Or kest, 9.35 Schoolradio, 10.05 Mozart- programma, 10.30 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11,40 School radio, 12,00 Angelus, 12.03 Viool en piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Pro menade Orkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Orkest, 13.50 Op de korrel, 14.00 Oratorium, 15.40 Koor, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Piano, 17.45 Lezing, 18.00 Me- tropole Orkest, 18.25 Causerie, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Het Nieuws, 19.15 Klankbeeld, 19.30 Brabants halfuur, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Opera, 21.00 Klankbeeld over het tweede gebod, 22.00 Orgel, 22.20 Bariton, 22.37 Biljarten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmu- ziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Fragmenten uit „Der Freischütz", 9.00 Kamermuz#?k, 9.35 The Masqueraders, 10.20 Piano, 10.45 Bariton, 11.05 Voordracht, 11.25 Operette-selecties, 12.00 Orgel en tenor, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.45 Balalaika muziek, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 14.20 Koor, 14.40 Pianoduo, 15.00 Poëzie, 15,20 Kwintet, 16.00 Orgel en zang, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Victor Syl vester's orkest, 17.20 Wij en de mu ziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.45 Silvestri-kwartet, 19.15 Lezing. 20.00 Nieuws, 20.05 Orgel en hobo, 21.00 Opera „Rigoletto" van Verdi, 22.25 Kwartet, 23.00 Nieuws, 23.30 Symphonie-concert. Het onderzoek van de rijkspo litie heeft wel aan het licht ge bracht, dat met de arrestatie van K. een gevaarlijk oplichter on schadelijk is gemaakt. K. specu leerde erop, dat het wetsontwerp „pensioenvoorziening zelfstandi gen", dat kort geleden door de Tweede Kamer is verworpen, zou worden aangenomen. Hij had een Amsterdamse verzekeringsmaat schappij voorgesteld een aparte pensioenverzekering voor zelf standigen in het boerenbedrijf te ontwerpen. Op dit voorstel was men inge gaan in die zin, dat K. opdracht kreeg een onderzoek in te stel len naar de belangstelling, welke er voor een dergelijke verzekering zou kunnen worden gewekt. Zijn taak was dus zuiver adviseren en de bedoeling van zijn -werk was, dat groepen boeren coöperatief fondsen zouden stichten en dus coöperatieve verzekeringen in het leven zouden roepen. K. vatte zijn taak echter anders op. Hij belegde vergaderingen met boeren, waarbij hij hun voorspiegelde, dat het wetsont werp „pensioenverzekering zelf standigen" hen wel op f 30 a f 40 per bunder land zou komen te staan. Hij bood hun aan een verzeke ring tot maximaal f 15000, welke recht zou geven op een lijfrente na 65-jarige leeftijd van f 24 per week. De premie zou f 375 per jaar bedragen. Bij overlijden voor de 65-jarige leeftijd zou de uitkering aan de echtgenoten ge schieden. Toen hij echter ook een 63-ja- rige boer op deze voorwaarden wilde verzekeren, waardoor de man dus voor een bedrag van f 750.- te betalen in de loop van twee jaar, voor de rest van zijn leven f 24 per weeek zou ontvan gen, wekte hij argwaan. De rijkspolitie in Uithoorn werd erin gemengd. Deze constateeerde f 106.500. dat K. wel bij herhaling premies had laten betalen en daarvoor kwitanties had afgegeven, maar nimmer polissen uitreikte. Een verhoor, hem afgenomen, bracht aan het licht, dat hij het geld, hetwelk hij reeds had geïncas seerd, alleen in Uithoorn bijna f 1250.-, maar in andere plaatsen nog veel meer, ten eigen bate had aangewend. Bovendien bleek hij vele schulden te hebben, tot een bedrag van f 10.000.-. Hij deed meermalen aankopen zonder te betalen. Ook zijn stukken gevon den, die het waarschijnlijk ma ken, dat hij in de hongerwinter, toen hij verbonden was aan de administratie van de centrale keuken te Utrecht, zich aan ver duistering in dienstbetre kking heeft schuldig gemaakt. Bij de Amsterdamse politie was K. bekend als een fantast. Hij is voor de officier van justitie geleid en bevindt zicht in het huis van bewaring te Amsterdam. De officier van justitie te Amster dam zou gaarne ingelicht worden over zijn handelingen in andere plaatsen. K. schijnt o.a. geope reerd te hebben in Zeeeland, Gel derland en Zuid-Holland. Aanbestedingen Zuiderzeewerken Op het bureel van de Zuiderzee werken te 's-Gravenhage is Woens dag aanbesteed het aanbrengen van een wegverharding op de buiten berm van de Meerdijk van de Noordoostpolder en het verder af werken van het dwar'sprofiel van die dijk. Hoogste inschrijver was Reefs aannemers- en handel mij. N.V. te Oldenzaal, voor f 475.000, laagste het aannemersbedrijf fa. J. G. van. Oord en Zonen te Utrecht voor f 289.340. Voorts werd aanbe steed het bouwen van twee brug gen van gewapend beton in de Noordoostpolder. Hoogste inschrij ver J. C. Lodewikus. Raamsdonk- veer, voor f 121.150, laagste fa. H. Visser en Zn., Lemmer, voor In verband met een actie om te komen tot invoering van een werk week van vijf dagen, met behoud van het normale werkmaximum van 48 uren, deelt het jninisterie van sociale zaken mede. dat de re gering dit vraagstuk reeds meerma len heeft bezien en daarover reeds in de tweede helft van 1946 een advies van de Stichting van de Ar beid heeft ontvangen. In overeen stemming met dit advies is toen liet standpunt ingenomen, dat de hoog nodige arbeidsproductiviteit deze arbeidstijd ongewenst doet zijn. Zij mag daarom niet worden toe gepast en het ligt ook niet in de bedoeling hierin voorshands veran dering te brengen. Aalmoezenier Pieters ernstig ziek DEN HAAG (KNP) Het Hoofd bureau van Katholiek Thuisfront ontving deze week het bericht, dat Kapitein-Aalmoezenier H, N. Pie ters ernstig ziek is tengevolge van verwonding door vijandelijk vuur. op de duur de verhouding zal kun nen worden hersteld, aangezien de hoeveelheden grasland een natuur lijke grens stelt. Bij het onderhoud bleek, zo deelt de vakgroep verder mede, dat de minister van oordeel is, dat in de toekomst .als de vleesdistributie tot het verleden zal behoren, er ern stig naar moet worden gestreefd, dat een felle concurrentiestrijd zal worden voorkomen. De bewindsman gaf te kennen, dat hij èr prijs op zou stellen, indien de organisaties tegen dit euvel met klem zouden waarschuwen, doch ook, dat hij be reid was in samenwerking met de leidende figuren uit de branche maatregelen te overwegen, weshal ve hij verzocht t.z.t. met voorstel len hieromtrent bij hem terug te komen. Aan dit verzoek zullen de vakgroep en de vrije organisaties gevolg geven. Het was natuurlijk niet te ver wachten, zo wordt tenslotte mede gedeeld, dat de minister de jongste rantsoenverlaging, welke ook. naar hij te kennen gaf, voor hemzelf een grote teleurstelling was geweest, onmiddellijk ongedaan zou kunnen maken, doch in deze audiëntie zijn zaken besproken, welke het sla- gersbedrijf zodanig perspectief bie den, dat daarvan in de toekomst veel goeds mag worden verwacht. Advocaat krijgt 20.000 gulden boete Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch veroordeelde mr. L. W. J. Marggraff uit Vught tot een geld boete van f20.000.- subsidiair zes maanden hechtenis. Mr. M. werd het verzwijgen van vijandelijk ver mogen ad f 450.000 aan effecten ten laste gelegd. De eis was een ge vangenisstraf van 2 maanden. Een Kardinaal Mindszenty- school ASTEN, 17 Febr. Met toestem ming van Mgr. W. Mutsaerts, Bis schop van 's Hertogenbosch, is de nieuwe R.K. lagere school te Heus- den (gemeente Asten) genoemd naar de Hongaarse Kardinaal Jozef Mindszenty. In Denemarken verkiezen vele vrouwen een goede Havanna of een sprietje boven een sigaret. Sommigen zijn zelfs zo aan deze „rokerij"- verslaafd geraakt, dat zij de sigaar niet wegleggen, als zij hun huisvrouwelijke plichten in de keuken vervullen. JENEVER VERBRUIK BELEMMERT NIET DE BOUWNIJVERHEID Zoals men zich zal herinneren, heeft minister In 't Veld tijdens de behandeling van de begroting van wederopbouw en volkshuis vesting in de Tweede Kamer, sprekende over de deviezenmoei- lijkheden, die de materiaalaan koop voor bouwnijverheid belem meren, gezegd, dat een vermin dering van het jenevergebruik de deviezenpositie voor de bouw nijverheid zou kunnen verbete ren. Een nadere bestudering van de cijfers heeft deze opvatting van de minister niet bevestigd, zo deelt het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting thans mede, daar voor de bereiding van gedistilleerde dranken practisch geen grondstoffen ingevoerd behoeven te worden zou een beperking van het jeneverver- bruik geen deviezenbesparing van enige betkenis met zich brengen. De minister stelt er daarom prijs op te verklaren, dat zijn desbetref fende verklaring niet juist is ge bleken. In tegenstelling tot het jenever- verbruik heeft het tabaksverbruik wel een nadelige invloed op de po sitie van de bouwmaterialen, al mag deze invloed niet te hoog worden aangeslagen. Minder roken zou echter inderdaad kunnen bete kenen: meer huizen bouwen. 200 stakende havenarbeiders ontslagen Twee honderd van de stakende bootwerkers, in dienst van een aan tal scheepvaartbedrijven in de hoofdstad, zijn Woensdag ontslagen, zo deelt de scheepvaartvereniging Noord mede. De directies der be drijven niet het bestuur der S. H. B. (samenwerkende havenbe drijven) hadden hun stakende personeelsleden per brief aangezegd, dat zij Woensdag het werk moes ten hervatten en zich als ontslagen moesten beschouwen, zo zij wei gerden zich te melden. S Kaasdistributie blijft gehandhaafd Aan het feit, dat, in verband met de tijdelijke verlaging van het vleesrantsoen het kaasrantsoen aanmerkelijk is verruimd, blijkt men hier en daar de conclusie te verbinden, dat de kaasrantsoene ring en -distributie op korte ter mijn zal worden opgeheven en dat dientengevolge aan hetabeheer van de distributiebescheiden geen zorg meer zou behoeven te worden be steed. Het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning vestigt er evenwel de aan dacht op. Aat het niet in het voor nemen ligt de kaasrantsoenering op korte termijn op te heffen. „DUISTERE" VERKLARING VAN DR. DREES Vervolg van pag. 1 De vrijlating van de republikeinse leiders is niet een zodanig punt, het ligt in het vlak van de handhaving van rust- en orde en er zal nader overleg over worden gepleegd met dr. Beel. Met bet z.g. plan Beel heeft de regering zich in beginsel verenigd. Er kome een republiek van de Ver. Staten van Indonesië, de souvereiniteit kan op korte ter mijn worden overgedragen. Hier voor is nodig, dat een federale re gering worde gevormd en een door die regering te benoemen delegatie zal dan èn over de overdracht èn over het Unigstatuut plus afzonder lijke verdragen in den Haag tijdens een Ronde Tafelconferentie met de Ned. regering tot zaken kunnen komen. Ook zou den Haag reeds plaats van samenkomst kunnen zijn voor de samenspreking over de federale regering. De Unci zou bij dit alles een bemiddelende taak kunnen heb ben. Dit alles lijkt, zoals reeds gezegd, zeker niet onbevredigend, doch de vraag is of het zo zal kunnen geschieden, of de Unci met een dergelijke rol, die in strijd is met haar opdracht, tevre. den zou willen zijn en vooral wat er moet gebeuren wanneer dit alles niet het geval is. De bewindsman sloot met een oproep tot eenheid, daarbij, niet zonder bijbedoeling, een woord van Prof. Romme onderschrijvend! Dat herinnerde er ons op het laatst weer even aan, dat er toch altijd nog wat spanning in de lucht zit. Minister Gotzen had de ondank bare taak voor de leeglopende Ka mer nog wat financiële en economi sche vraagstukken te moeten be handelen. Inzake de Indische oor logsslachtoffers zei hij, dat de rea liteit niet uit het oog mocht worden verloren. De financiën van Indo nesië zijn niet rooskleurig en de uitkeringen kunnen dan ook niet zo hoog zijn als men wel zou wen sen. Afziende van een Avondvergade ring hield de Kamer, voor zover niet teruggetrokken in politiek con claaf, zich voor de rest van de mid dag bezig met het wetsontwerp op maken van akten van overlijden van vermisten. Pater Stokman had enig bezwaar tegen het ontbonden verklaren van het huwelijk, indien het overlijden niet vaststaat of bewezen kan wor den. Aangezien hij echter van me ning was, dat dit in de praktijk tot weinig moeilijkheid aanleiding zou geven, wilde hij het ontwerp wel steunen. Na enige opmerkingen van de heer Beernink (C.H.U.) antwoordde minister Weyers, dat hij voor ver eenvoudiging van procedure moest waarschuwen. Alles zal worden ge daan om te bereiken, dat de akten van overlijden zo spoedig mogelijk zullen zijn ingeschreven. Men re kent op 2.000 gevallen per week, waarin zou moeten worden voor zien. Het totaal aantal gevallen bedraagt 120.000. Nadat minister Lieftinck nog een aanvullend antwoord had gegeven betreffende het vraagstuk van hef fing van het successierecht en de op dit gebied reeds sedert 8 jaar ge volgde praktijk had verdedigd, werd het ontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Fanny op weg naar huis Fanny en Jan Blankers stapten Woensdag te Sydney in het vlieg tuig, dat hen naar Europa zal te rugbrengen. Fanny zei bij het ver trek, dat zij een prachtige tijd in Australië had, maar dat ze nu toch wel weer blij was naar haar kinde ren en haar eigen huis terug te gaan. Hoeveel mensen lopen er niet rond met schele open? Die jaloers en afpunstip zijn op een ander en hem mispunnen dat hij meer bezit, meer ont- vanpt dan zijHet Evanpelie van deze week tekent deze mopperaars ten voeten uit. Zelf hebben zij pekrepen waar zij recht op hadden. Maar zij kunnen niet hebben dat ande ren met hen worden pelijkpe- steld. Zo pauw zien zij bevoor- rechtinp en menen zij, dat hun tekort wordt pedaan. Dan paan zij op alle slakken zout leppen en spijkers zoeken op laap water. Zo ontstaat onte vredenheid, critiek, ongenoe gen, ruzie. Afpunst, jaloers heid is een slechte karakter trek. Men doet anderen daar mee leed en schaadt zichzelf niet minder. MARCUS. FEUILLETON door A. F. slechts enkele wooj-den of namen van haar onbekenden had kunnen opvangen. Ze had niet veel meer gehoord dan de rustige stem van Cato en de jongensachtige lach van Hans. „Hij doet alsof hij haar ik weet niet hoelang al gekend heeft. Wat zou er in die zomer toch voor gevallen zijn? Was het een school jongensbevlieging of een soort moe dercomplex van haar kant?" Toch was het Cato geweest, die toen ze bemerkte, dat Miek buiten het gesprek bleef en Jean vermoeid werd, van onderwerp veranderd was en er haar in betrokken had door te vragen naar de werkzaamheden in, haar huis. „Ik geloof dat ze het wel goed bedoelde", dacht Miek, „Maar ze is nu eenmaal zoveel ouder dan ik en ik kan me doodeenvoudig niet voor stellen met een dergelijke vrouw vriendin te worden." Ze wist eigenlijk zelf niet precies wat ze met „een dergelijke vrouw" bedoelde, maar ze trachtte haar ge voelens niet verder te ontleden. Ze kwam niet verder dan. de overtui ging, dat Cato van Oorschot iemand 'was, bij wie ze zich niet op haar ge mak gevoelde en van wie ze een vage afkeer had en dat Hans, als hij in haar gezelschap was, op een niet te omschrijven, maar ergerlijke ma nier veranderde. Zo stond ze, thuisgekomen, te pie- =__rkeren, geleund tegen een der pila ren niet had" kunnen volgen en ren. die het balcon boven het grote 14. Miek glimlachte werktuigelijk, terwijl ze naar de bomen van de oprijlaan keek. Hans had zijn vermoeidheid be merkt, want toen ze heengingen, had hij tegen Cato gezegd, dat hij bang was, dat ze al te lang gebleven wa ren, „Hij is nu wel vermoeid", had ze hoofdschuddend gezegd, „maar het heeft hem goed gedaan, weer eens mensen gesproken te hebben. Het was erg aardig van jullie, dat jullie met zulk slecht weer toch gekomen bent." Bij de voordeur had ze hem nage keken, toen ze de stoep afgingen, 'n grote slanke vrouw in haar blauwe japon, met haar in het zonlicht goudglanzende haren, fel afstekend tegen het donker van de gang. Miek had nooit veel van grote vrouwen moeten hebben, misschien omdat ze een beetje bang voor ze was, maar ze moest toch toegeven, dat Cato bijzonder knap. zelfs opvallend mooi was. „Hans vindt haar natuurlijk een prachtfiguur" dacht ze met zekere spijtigheid. „Waarover zouden ze het de gehele tijd gehad hebben?" Ze had wel een poging gedaan om hen af te luisteren, maar Jean had zo zacht gesproken, dat ze moeite had gehad om hem te verstaan en daardoor het gesprek van de ande terras schraagde^ De stenen waren nog warm van de zon, maar de lucht werd reeds koel in de late namiddag „Geslapen?" vroeg Hans, toen hij de volgende dag thuiskomend haar op het terras in een gemakkelijke stoel zag zitten. „Je hebt toch maar een gemakkelijk leventje hier." Hij lachte plagerig. „Helemaal nietIk heb heel de dag in de tuin gewerkt", antwoord de zij, haar ogen wijd openzettend en dan op haar polshorloge kijkend. „Zeg, wat ben je laat vandaag!" „Ik ben in het dorp even bij Jan Maessen aan geweest on heb ge- vrai gd of hij niet wat met het werk voort kon maken," „Dat helpt je toch niets. Pierre zegt, dat hij zich niet haasten laat." „Het heeft toch wel iets gegeven. Hij heeft me beloofd, dat hij in het midden van de volgende week klaar zou komen. Dan nemen we een heel stel schoonmaaksters, die alles flink afschrobben en poetsen, zetten er onze meubels in en geven een fuif." Miek sprong overeind en sloeg haar armen om zijn hals. „O, Hans; wat verrukkelijk! Ik kan het bijna niet geloven! Ik heb zo'n gevoel of we hier al jarfen zit ten.... zonder iets uit te voeren. Laten we Paul en Jennie opbellen en vragen of ze 't volgende week eind bij ons komen en ook Rob Claessen en „Ik heb het zo niet bedoeld.... geen weekeind-fuif", zei Hans. „Die kunnen wat later nog genoeg geven. Ik bedoelde een fuif voor de lui uit het dorp. Bij wijze van eerste ken nismaking." „Oh....!" Miek liet haar handen van zijn schouders glijden en haar gezicht betrok. „Waarom eigenlijk....? Het is toch veel aardiger om lui van buiten oude kennissen en vrienden te laten komen? Die hebben het huis nog nooit gezien en kunnen zich niet voorstellen, hoe vorstelijk we hier wonen en „Goed. Later", antwoordde Hans vasthoudend aan zijn idee. „Nu-we hier echt komen wonen, moeten we liever beginnen met onze dorpsgeno ten te vragen." Ze gaf daar geen antwoord op en hij vroeg: „Wat is daartegen, Miek?" Ze beet zich op de lippen en viel plotseling heftig uit. „Ik moet geen muffe, stompzin nige burenvisite hebben als eerste fuifje in ons niéuwe huis! Ik wil graag een vrolijke, prettige stem ming hebben met leuke luimet onze echte vrienden! Waarom moe ten we de mensen uit het dorp het eerste uitnodigen?" Zijn blauwe ogen keken haar strak en doordringend aan. Een ogenblik meende ze, dat hij tegen haar zou uitvallen, maar toen hij begon te spreken, was zijn stem heel rustig. „Ik zal het je uitleggen, Miek" zei hij. „Jarenlang, zolang ik me 't uit mijn jeugd herinneren kan, is er nog nooit iemand uit het dorp hier in huis genodigd. Moeder en oom Eduard woonden hier als in een soort familiegraf. Niemand kende henze waren iets geheimzinnigs voor de andere inwoners. Maar ik voel er niets voor om zo afgeschei den en op onszelf te leven.ik wil juist het tegenovergestelde doen. iedereen moet bij ons welkom zijn en weten, dat hij welkom is." „Wil je soms een soort sociëteit in ons huis beginnen?" vroeg ze schamper. (Wordt vervolgd) J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3