Nauwere economische samenwerking tussen de Marshall-landen Motie in Britse Lagerhuis Vleesrantsoen 11 Maart weer op het oude peil D.A. N.V. abonnee's PRINSES MARIJKE IS JARIG OVERLEG MET Dr. BEEL leidde tot volledige opheldering 20c iten en stalen toormeubelen VIJ ONTVANGEN Hoorn, telef 4529 en getrouwen nHd] Weer een stap naar de eenheid van Europa Vrijdag 18 Februari 1949 44e Jaargang No. 11492 *it* Buitenlandse druk r De basis voor een Europese regering Raad van Advies onder leiding van ministerpresident Spaak MERLE COCHRAN ambassadeur Weer een bon voor sinaasappelen UNO-commissie terug van Bangka Voor de invrijheidstelling van Kardinaal Mindszenty Kabinet overlegt met Dr. Beel *Gaat het gordijn op? Besprekingen over uitvoering van 't beleid worden voortgezet Distributie I September van de baan Schulte-Boeyen Kroniek en Kritiek I e gezellige ROOM lens van 10-11.30 uur ffie met >r slechti Amandeltjes gries- meel met suiker, met echte amande- len, '/s pond 90 Koopje van de week Appelmoes van goudrenetten, per Vt blik 1.10 nu voor slechts sfo het grote succes met verkoop van onze bouwing, direct aan- nd aan onze Boek- :ntoorboekhandel een oor ingericht en. Vrijdag 18 Febr. ervan de OPENING bezoek uitnodigend JLOP 7 - ALKMAAR raad: schrijf- en tel houten bureaux, alle i, cyclostyles, draai delen, bureaulampen L w.o. karpetten, matting, inen, Telefunken radio, n vorken, pannen, bedden, aardewerk, clubjes, dres- 4 stoelen enz .enz. Wij -1 gedeeltelijke inboedels MEUBELHANDEL 3 HAVIK lang abonnee zijn lad ater >lgd nu reeds meer dan eilingoverzicht Beverwijk voer was in de afgelopen r de tijd van het jaar nog lorlijk. Witlof werd in en- ce partijen aangeboden en goede prijzen vlot van de aanvoer van waspeen was Dit product ging voor sterk mde prijzen aan de man. ;r is nog een primeur en redelijke prijzen, ibod van spruiten was nog ienis. Voor goede ge- kwaliteit was veel animo n uitstekende prijzen be- erekool was nog" een be- lanbod; zoals gewoonlijk roduct weer voor zeer wis- prijzen van de hand. •oer van prei loopt wel iets artikel noteerde dezelfde en als vorige week. Groene in kwantum terug en steeg in prijs. Gele en rode len meestal voor de vast- Droefex-prijzen afgezet, icn, uien, kroten en knol- i zeer stug of bijna geheel rkopen. len. En zie.... op de Dreekwoord zegt: „Een krijgt gelijk, 't Gebeurt is met haar nummer thuift dan voetje voor louden adem zien de balanceren, een rood a is juist in 't midden En Lucia valt. i. Papa Rambini knielt die toevallig naar de jucia. Gelukkig: alleen rs niets; de dokter zal ipa Rambini geholpen, ze naar 't publiek. Ze orstefiing weer verder. HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 AVER DIT ONDERWERP lezen f wij soms merkwaardige uitla tingen, die ons toe schijnen aan zeker „defaitisme"' niet vreemd te zijn. Zo valt ons oog op een arti kel in het „Binnenhof" van 15 dezer, waarin betoogd wordt, dat wij ons eigenlijk maar bij de bui tenlandse druk zoals die, naar wij reeds eerder zeiden, unverfro ren tot uiting komt in zake ons Indische beleid, moeten neerleg gen! Deze stelling lijkt ons gevaarlijk en haar motivering schijnt ons onjuist. Dat wij vroeger als Ne derland en als Nederlanders te weinig oog hebben gehad voor de betekenis van de buitenlandse po litiek, is waar, maar redelijk te verklaren in een situatie, zoals die nu eenmaal bestond, waar wij ons wel bij bevonden, die nog tot be gin 1940 door de knapste mensen vurig verdedigd werd en die ook door vele andere landen werd aan vaard: de situatie van de strikte neutraliteit. De dwingende om standigheden van 1940 en verder, hebben ertoe medegewerkt, dat wij ons dus eerst hebben verbon den met de geallieerden tegen het fascisme en daarna in de wedijver RuslandAmerika de partij van Amerika hebben gekozen, 'zon der dat wij ons intussen de Ame rikaanse levensbeschouwing „aan meten". Een signaal „Weest op uw hoede", is hier soms niet mis plaatst. Verder is de gedachte van de internationale samenwerking op allerlei terrein voortgeschreden, en vele zien alle heil in de toepas sing van een bepaalde vorm van federalisme, hetgeen prijsgeving van de souvereiniteit in sommige opzichten meebrengt. Op dit ge bied zijn er overigens nog wel enige voetangels en klemmen! Volgens de schrijver in „Hqt Einnenhof" nu, betekent de Wes terse Unie, dat wij Montgomery accepteren als opperbevelhebber en „het redelijk achten" dat deze generaal (bedoeld is: maarschalk) „bepaalt, wat wij aan defensie in Westeuropa zullen bijdragen, ja zelfs hoe wij deze defensie zullen inrichten'". En omdat wij nu mee doen aan het Atlantisch Pact, waarin de West-Europese Unie haar afronding vindt en dus de leiding van Amerika aanvaarden, moeten wij consequent accepteren, dat „ditzelfde Amerika ook leiding geeft in Z.O. Azië". Dat wij maarschalk Montgomery accepteren als opperbevelhebber, betekent echter nog niet, dat wij deze man laten uitmaken, wat wij militair zullen bijdragen aan de Unie. Redelijk achten wij dat he lemaal niet en acht ook onze re gering dat niet, blijkens de uitla tingen in de Volksvertegenwoordi ging en in de gewisselde stukken. Integendeel, de mening van de Kamer, dat wij al een belangrijke bijdrage leveren aan de verdedi ging van de Westerse beschaving door onze actie in Indonesië, is door minister Schokking bevestigd en regering en parlement weten, dat het onze eigen Nederlandse taak is, uit te maken, hoever onze geldmiddelen bijv. zullen toelaten, in militair opzicht nog meer te doen! Buitenlandse politiek en lands verdediging behoren uitgerekend tot de factoren van de souve reiniteit, die wij zo maar niet prijs geven. Waar loopt anders in de diepste zin het conflict tussen ons en de Veiligheidsraad over? Wij accepteren tot op zekere hoog te de leiding van de Amerikaanse politiek, ook in Zuid-Oost Azië Als wij wel zijn ingelicht, was het minister Sassen, die op het stand punt stond, dat Nederland zich daarbij moest aansluiten, met een eigen visie. Sassen is heengegaan en van een eigen Ne derlandse visie op de Amerikaanse Z.O. Azië-politiek is tot nog toe niet gebleken! Intussen is het ernstig de vraag gewórden, welke betekenis de „leiding van Amerika in Z.O. Azië" heeft. Juist de laatste dagen zijn in dit opzicht dingen bekend geworden, die ons wel wat huive rig maken, om ons in Indonesië zomaar aan de Amerikaanse in zichten, die nog al blijken te wis selen, over te leveren. In dit ver band trof ons een artikel in de „Tijd" van Woensdag 16 Februari j.l„ waarin gesproken werd over niets meer of minder dan een di plomatieke knuppel, die volgens bepaalde correspondenten in het internationale hoenderhok gegooid zou zijn door de Amerikaanse staatssecretaris van Oorlog, Ken neth Royal, die verklaard zou heb ben, dat Amerika van plan zou zijn, zich militair terug te trekken uit de Pacific en de belangen van „Nederland, Engeland, Frankrijk en Australië" daar op te offeren aan zijn eigen veiligheid! Indien dit alles juist zou zijn, kan er bezwaarlijk gesproken worden van „Amerikaanse leiding in Z.O. Azië", integendeel; en het zou bezwaarlijk met de Neder landse verantwoordelijkheid in Z.O. Azië overeen komen, wan neer wij op grond van vermeende Amerikaanse leiding- onze belan gen i n en die van Indonesië, prijsgaven. Dit zou betekenen een prijsgeven van die belangen, van de volkeren daar en van Neder land hier, aan een even machtig als gevaarlijk politiek spel. Te menen, dat Amerika „de lei ding in Z.O. Azië gegeven heeft door.... zijn resolutie inzake In donesië in de Veiligheidsraad'', schijnt ons een gruwelijke vergis sing toe. Die resolutie is een zet op het politieke en diplomatieke schaakbord, om bepaalde belan gen en invloeden van bepaalde landen en krachten veilig te stel len, maar niet om in een groots Plan het gemeenschappelijk be lang van de Verenigde Naties te dienen, niet om met Nederland te- Prinses Marijke viert he den haar tweede verjaar dag. Nu haar vader en Jwee oudste zusjes genie ten van een heerlijke vacantie in Zwitserland zal het wel een stille ver jaardag zijn op het Paleis Soestdijk, temeer waar haar Koninklijke Moeder door de belangrijke staats zaken van het ogenblik zo zeer in beslag wordt ge nomen. Maar het Neder landse Volk is blij, dat het hier ons jongste prinsesje tijdens het spel mag gade slaan en het wenst de jarige prinses, die de lie veling is van haar ouders en zusjes, van harte een blijde dag en veel geluk toe. V_„ PARIJS (A.P. en Reuter). De Raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft Donderdag, overeen komstig het voorstel van de negen-mogendhedencommissie der organisatie, besloten tot instelling van een nieuw uitvoerend college voor economische samenwerking der Marshall-landen, een Raad van Advies, bestaande uit ministers van Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Italië, Nederland, Zweden, Zwitserland en Turkije en onder voorziterschap van Spaak. vf V- Xf 1* Spaak, die, sinds de algemene raad van de Organisatie voor Europese Economische samenwer king meer dan een jaar geleden werd gevormd, in naam het hoofd van deze algemene raad is ge weest, heeft nu, als voorzitt^ van de ingestelde Raad van Advies een hogere positie gekregen. Men ver wacht, dat deze Raad van Advies grote zeggenschap zal hebben in zake de toekomstige werking van de Europese economische samen werking. Tijdens de zitting van gisteren van de Raad van de Organisatie voor economische samenwerking, die ook werd bijgewoond door Harriman, de „reizende ambassa deur" van het Marshall-plan, heeft Marjollin de algemene secretaris van de Raad van de organisatie voor Europese economische samen werking, de vraagstukken opge noemd, die door de organisatie tot een oplossing moeten worden ge bracht. Deze vraagstukken zijn: 1. Coördinatie van de verschillen de nationale herstelprogram ma's op lange termijn in èèn groot Europees plan. 2. Maatregelen tot verhoging van de Europese export naar de V. S. 3. Het vinden van nieuwe bron nen of grondstoffen in de over- zese gebieden buiten de dollar zone of in de handel met Oost- Europa. 4. Het tot stand brengen van sta biele valuta's en sluitende be grotingen in de deelnemende landen. 5. Verbetering van het Europese verkeersnet. De Raad voor economische sa menwerking heeft dit program goedgekeurd. Volgens Reuter is eveneens het voorstel goedgekeurd om de Raad van Advies minstens vier maal per jaar te doen bijeen komen. In een aangenomen reso lutie werd gezegd, dat 1949 een jaar van monetaire en -financiële stabilisatie in Europa moet zijn en dat een toeneming van de on zichtbare inkomsten, in het bij zonder uit toerisme en koopvaar dij, van even groot belang is als een snelle toeneming van de uit voer. Graaf Sforza, de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, verklaarde naar aanleiding van de instelling van een Raad van Ad vies voor de leiding van de Euro pese economische samenwerking, dat Donderdag de basis is gelegd voor de vorming van een toekom stige Europese regering Graaf Sforza verwees hierbij vooral naar het besluit, dat dé Raad van Advies zich ook na 1952, als de Amerikaanse hulpverle ning ophoudt, met de economische samenwerking zal blijven bezig houden. De verheerlijking van het nationale streven, de fout van de negentiende eeuw, aldus Sforza was door het besluit van Donder dag gecorrigeerd. Met het histori sche feit, dat in de toekomst be kend zal staan als het Marshall plan, moet nu de onafhankelijk heid der volkeren vervangen wor den door onderlinge afhankelijk heid, zo ging Sforza verder. Wat we -thans in üc Europese economi sche organisatie met slechts wei nig publiciteit doen, zullen we eens in de Europese Unie met veel meer glans doen. Alle landen staan een Europese Unie vo.or om dat zij zich allen ongerust maken over de Duitsers en over de hui dige en toekomstige politiek der Sovjet-Unie. WASHINGTON, 17 Febr. (ANP- Aneta) President Truman heeft Merle Cochran benoemd tot am bassadeur in Pakistan. Deze be noeming: moet door de Senaat nog bevestigd worden. In de bekend making wordt gezegd, dat Cochran ,.met het oog op het criticke sta dium van de situatie in Indonesië zijn xverk in de commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië zal voortzetten". Zodra de toestand in Indonesië het toelaat, zal Cochran naar Karatsji vertrekken. De aanvoer van sinaasappelen van Overzee geschiedt thans in een zodanig snel tempo dat een vijfde bon aangewezen kan worden. Uiterlijk 26 Februari moet het pu bliek de bonnen 008 en 016 Alge meen bij een handelaar in groen ten en/of fruit inleveren. Bon 008 Algemeen (voorkomende op de A- en B-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 016 Algemeen (voorko mende op de D-kaarten) op 1 kg sinaasappelen. BATAVIA, 17 Febr. (Aneta) De commissie der Verenigde Naties is hedenmiddag van haar eendaags bezoek aan Bangka, waar zij in formele besprekingen heeft gehou den met Sukarno en Hatta c.s., te Batavia teruggekeerd. Moh. Nat- sir, die de commissie op haar reis naar Bangka had vergezeld, is op Bangka achtergebleven. zamen in Indonesië recht en orde te vestigen, en met Nederland te zamen de toestand voor het mil- lioenenvolk daar veilig te stellen tegenover de communistische in filtratie! Zodat de argumenten, in deze beschouwing ten beste gege ven, om maar toe te geven aan de buitenlandse druk, ons niet houd baar lijken. LONDEN (A.P.) Zeven Britse Parlementsleden uit alle partijen, met uitzondering van de commu nisten, hebben by het Lagerhuis een motie ingediend, waarin de regering wordt verzoent „alle mogelijke middelen" aan te wen den teneinde de invrijheidsstel- ling van Kardinaal Mindszenty te verkrijgen. De motie luidt als volgt: „Het Huis heeft met afschuw' ken nis genomen van de veroordeling van Kardinaal Mindszenty tot levenslange gevangenisstraf en ver klaart het tegen hem gevoerde pro ces een bespotting van het recht. Voorts brengt het Huis zijn ont steltenis en ernstige bezorgdheid tot uitdrukking over de toenemende vervolging van de Christelijke Kerk in Oost-Europa en dringt het er bij de regering op aan om alle moge lijke middelen aan te wenden ten einde de in vrijheidsstelling van Kardinaal Mindszenty te verkrijgen en het heilige recht van alle men sen op vrijheid van godsdienst te bevestigen en te handhaven." De datum waarop de motie wordt besproken is nog niet vastgesteld. De Minister van Staat Hector McNeil heeft het proces enkele dagen geleden in het Lagerhuis „oneerlijk" genoemd. Hij zei, dat Ernest Bevin het met hem eens was en dat de regering wellicht een witboek zou uitgeven, waarin zij haA standpunt ten opzichte van het gebeurde in Boedapest zou uiteen zetten. BLUSSINCSWERK TE DJAME SUCCESVOL BEëINDIGD BATAVIA, 17 Febr. (Anéta) D laatste brandende oliebron op hc olieveld der BPM „Badjubang' nabij Djambi, werd op 14 dezer gr blust, waarmede het gehele blur singswerk thans is beëindigd. Naa verwaehtimg zal binnen enkele wr ken weer de eerste olie door c' pijpleiding van Djambi naar Plad; kunnen worden gepompt. MEVROUW O'KEEFE Mevr. O'Keefc heeft in haar vt zet tegen het uitwijzingsbevel va de Australische minister Calwe' een ronde gewonnen, doordat d president van het gerechtshof ha: vergunning heeft verleend, om i kort geding de heer Calwell te dar vaarden voor een voorlopige inter locutoire behandeling van har zaak vor een Australisch gerecht? hof. De rechter heeft bevel gegc ven, dat de dagvaarding aan dt heer Calwell persoonlijk zal wor den betekend en zal nader in over weging nemen, of de zaak alsnog naar het plenaire hof zal worden verwezen. Het Kabinet is gisteren van tien uur tot half één in bijzon dere zitting bijeen geweest. Dr Beel woonde deze bijzondere zitting bij. In tegenstelling tot de sombere geruchten van de 'natste dagen over verschil van nzicht tussen de regering en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, concluderen welinge- ichte kringen uit dit overleg, dat er reden is om in dit op- nicht een optimistisch geluid te loen horen. Sm.) Donderdagavond opperde .Dc Maasbode" de veronderstel ling, dat de regering weliswaar zou vasthouden aan de lijn-van Royen, maardat haar politiek „op het niveau van het beleid" zou meebrengen, dat men eensoepeler houding zou aannemen! Met name ten aanzien van de erkenning van de Unci en de positie van de republiek. M.a.w. aldus de Maasbode. „Nederland zou in nauw samengaan met de Unci aan een oplossing van het conflict tussen Nederland en de republiek willen beginnen te wer ken (alsof wij dat al niet drie jaar doende zijn! - red.), in de hoop, dat men door samenspreking voor Nederland onaanvaardbare be sluiten van de Unci zou kunnen vermijden. Maar, vragen wij, wat zal er gebeuren, als die hóóp niet vervuld wordt? Dit zou dan, naar de mening van minister Sassen, feitelijk tot gevolg hebben, dat wij een vinger gaven en men de helè hand nam. Een gevaar, dat vol komen reëel bestaat, dunkt ons! Dr. Beel zou dat gevaar ook in zien, vandaar zijn „plan", dat de regering nu in principe aanvaard MINISTER MAARSEVEEN VERKLAART: DE TWEEDE KAMER kwam heden bijeen ter voortzetting der behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Minister van Maarseveen legde de volgende verklaring af: ,,ln verband met de verklaring van de minister-president in de vergadering der Kamer van 16 Februari jl. kan ik thans mede delen, dat de besprekingen, die gisteren in de vergadering van het Kabinet met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonésië hebben plaats gehad, tot een volledige opheldering hebben geleid. De Hoge Vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te kunnen verenigen met het door de regering in deze.. Kamer uitgestippelde beleid. Omtrent de uitvoering daarVan worden de besprekingen met de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon voort gezet." heeft. Wij vernamen intussen, dat er bij het overleg tussen de rege ring en dr. Beel in beginsel alweer in beginsel! overeen stemming bereikt is. Maar weer de praktijk afwachten. Bepaalde gegevens doen vrezen, dat de re gering het hellend vlak zal be treden: de republikeinse leiders zouden toch naar Djocja mogen terugkeren, hetgeen dan echter niet zou inhouden, dat de oude republikeinse regering in haar gezag hersteld zou worden. In de K.V.P.-fractie, die reeds verschil lende keren vergaderd heeft, zijn twee stromingen: een die zich als het ware achter mr. Sassen zou willen stellen een andere, die meent, dat mr. Sassen met zijn speciale visie op de politiek in Z.O. Azië te laat gekomen is.... Sommige leden schijnen inder daad van mening te zijn, dat Sas sen te veel „solo gespeeld heeft". Vanzelfsprekend zou de K.V.P.- (Van een verslaggever) Het vleesrantsoen, dat eind Janu ari van 400 gram per 14 dagen op 300 gram werd teruggebracht, zal waarschijnlijk, zo vernemen wjj, met ingang van 11 Maart a.s. weer tot het oude peil kunnen worden verhoogd. Ofschoon het Ministerie van LandWouw, Visserij en Voedsel voorziening dit nog niet kon beves tigen, schijnt het de bedoeling te zijn, dat van genoemde datum af per veertiendaagse periode bonnen voor 300 gram vlees naar keuze zullen worden aangewezen en 1 bon van 100 gram, waarop uitsluitend spek en mogelijk vleeswaren kunnen worden gekocht. Minister Mansholt heeft tijdens een audiëntie tegen vertegenwoor digers van de vrije organisaties ver klaard, dat hij bereid is na te gaan of aan de slagers op enigerlei wijze kan worden tegemoet gekomen. Bij deze bespreking is de minister ge wezen op het feit, dat het publiek niet spoedig geneigd is op zijn bon nen spek te kopen. Veel liever be steedt het zijn bonnen aan mager vlees. Aangezien de vleesvoorziening straks voor een belangrijk deel zal gaan steunen op de aanvoer van binnenlandse varkens, zullen de sla gers door de aanwijzing van een spe ciale spekbon tegemoet worden ge komen. Bij deze bespreking is verder dc datum, waarop de vleesdistributie zal kunnen worden beëindigd ter sprake gekomen. Algemeen neemt men aan, dat er per 1 September een zodanige aanvoer van varkens vlees is, dat het verantwoord kan worden geacht de rantsoenering op te heffen. Verder heeft de minister de ver tegenwoordigers van de organisatie toegezegd steun uit het Landbouw- egalisatiefoncjs aan de slagers in gunstige overweging te willen ne men. Ook het vaststellen van mini mum vleesprijzen had in principe de goedkeuring van minister Mans- holt. Met ingang van 11 Maart zal de kaasrantsoenering weer tot haar oude proporties worden terugge bracht. Per veertien dagen zal er een bon van een ons worden aange wezen. Het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning wijst erop, dat er op korte termijn geen mogelijkheden tot op heffing van deze rantsoenering aan wezig zijn. WINNEN GENTSE ZESDAAGSE De zesdaagse te Gent is gewon nen door het Nederlandse koppel SchulteBoeyen. Het eindklasse ment luidt: 1. SchulteBoeyen (Ned.) 160 pt.; in 145 uur afgelegd: 311,417 M. Op één ronde: 2. Kint—Van Steenbergen (België) 189 pt.; 3. StromArnold (Australië) 148 pt.; Op 2 ronden: 4. OckersThyssen (België) 305 pt„' 5. NaeyaVan den Meerschaut (België) 271 pt.; 6. De BackerSpelte (België) 104 pt. Op 4 ronden: 7. Arsene en Marcel Rijckaert 68 pt.; 8. OllivierBuyl (België) 124 pt. In het hart van Europa. Een tocht met de hondenslede over de besneeuwde vlakten en hellingen van het Jungfraujoch in Zwitserland. fractie graag iets meer willen weten van het beleid, dat de regering zou willen voeren, en waarachter zij zich zou willen verschuilen, om het geven van meer openbaarheid te ontgaan. Het is o.i. ernstig de vraag, of het wel aangaat, in deze belangrijke zaak kiekeboe te blijven speien t.o. van het Parlement, d.w.z. te genover het volk. In elk geval is het crisisgevaar nog niet bezwo ren, maar de zaken liggen in ver band met tal van factoren uiterst moeilijk en de diverse verant woordelijkheden zijn zeer zwaar. Zal het gordijn vandaag opgaan? Treinverkeer Den Haag-Leiden gestremd Tengevolge van een ontsporing, even na middernacht aan de noordzijde van het station Den Haag Hollandse Spoor, is een seinbrug aangereden en op het ontspoorde treingedeelte geval len, als gevolg waarvan aanvan kelijk alle sporen versperd wa ren. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Nader vernemen wij, dat voor vandaag de dienst als volgt is gere geld: tussen Rotterdam D.P. en Den Haag H.S. en tussen Leiden en Amsterdam rijden electriscbe trei nen. Tussen Den Haag en Leiden wordt met diesels gereden. De elec- trische treinen vertrekken op nor male tijden uit Leiden en Den Haag, doch door vertraging bij het overstappen komen de reizigers een half uur later op de plaats van be stemming. Op de lijn Den Haag Rotterdam Hofplein wordt het tra ject Den Haag—VoorburgLeid- schendam met autobussen, het tra ject VoorburgLeidschendamRot terdam met electrische treinen gere den. „Nobile officium" (J.H.). Het heeft reeds meer malen de aandacht getrokken en critiek uitgelokt, dgt het Tweede Kamerlid dr. Kortenhorst als plei ter in de rechtszaal optrad en daar bij niet altijd zijn functie van Ka merlid en advocaat voldoende wist te scheiden. Nu is de heer Korten horst, president van de Tweede Ka mer. Desondanks trad hij op" als ad vocaat. Op zich al geen waardige vertoning. Want hier wordt de schijn gewekt, dat de functie, van een hoog openbaar ambt dienstbaar wordt gemaakt aan de behartiging van particuliere belangen. Mr. van Schaik deed dat nooit, ondanks zijn drukke advocatenpractijk in Den Haag. De Kamer stelde dit isole ment op prijs, zij honoreerde het bekleden van het presidium met het dubbele inkomen van een Kamer lid. De heer Kortenhorst is echter deze week opnieuw in de rechtzaal verschenen nog wel als een van de drie advocaten, die daar voor het Byz. Gerechtshof een grote onder nemer moesten verdedigen, die te recht stond voor diensten, welke hy tegen grote bedragen aan de vij and had bewezen. Men zou zeggen, dat in een dergelijke zaak, de pre sident van de Tweede Kamer zich zeker niet mengen moest. Toen ech ter tijdens het verhoor, Dr. Korten horst tegen de president nog al op hoge toon een opmerking maakte, antwoordde deze daarop scherp, dat hij een dergelijke opmerking in deze zaak niet verwachtte, omdat uit de stukken gebleken was, dat Dr. K. liet Hof verschillende pertinent on juiste inlichtingen had verstrekt. Uit referentie voor de hoge functie van de verdediger zou de president hierover niet verder in bijzonder heden treden? Niet ten onrechte merkte ,,Troy,w" hierover op, dat de kiezer die aanwezig was en dit hoorde en daarna zag, hoe de be klaagde zijn verdediger (n.b. de voorzitter van de Tweede Kamer) gebood bepaalde uitspraken van een getuige op te schrijven, zal peinzen, hoe dit alles in overeenstemming is te brengen met de waardigheid van het hoge ambt van voorzitter van de Tweede Kamer. En het anti rev. blad vermoedt, dat de kiezer daar over wellicht nog peinst. Dat de heer Kortenhorst ook ditmaal weer zo weinig oog heeft gehad voor het „nobile officium", dat hij niet alleen als advocaat, maar vooral als voor zitter van de Tweede Kamer, heeft hoog te houden, zal in brede kringen zeker worden betreurd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1