85 53 ANN I Abdijsiroop Rede van Mr. v. Maarseveen bracht opluchting te Batavio dale [biedingen I irresteijsi truari HOORN B.S. en Oranje-Nassau regiment vochten beide om de macht RADIO Een millioen joden binnen 5 jaar naar Israël Kerk en Staat in Bulgarije Belangstelling voor de verklaring van heden HOEST BELEDIGEND GESCHREVEN OVER DE JODEN „EEN ZOMERIDYLLE" 1 ILMKEURING ktberichteri fmappen, st-papïer, en Schotel* >ente- en d.schalen, PAG. 3 HANDWERK Het proces-Kicken Nu zit daar een wrak! Noorwegen en het Atlantisch Pact Zei U iets? Wetsontwerp inzake de ere-diensten HOEST Jubileumwedstrijden tegen Denemarken Havenstakers plegen terreur Fanny blijft in Nederland C&toé Kaehelpasta In de steek door A. F. Victoria: Go West, alle iema: Passagiers in de lar. A.B.T.: Cheyen- Harmonie: Dal der ontoelaatbaar wegens ig als normale oplos- en ongelukkig huwelijk tustende Jager": Beto- La Bohème. 18 jaar. ekleurde flanel int, p. meter 2.98 J Katoen, 95 cm. zeer geschikt afelkleedjes en tlakens, 2 p. 2.16 1 90 cm. breed, ie en blauwe 3.95 iva-kapok, i ond 2.53 j washandjes 0.19 RLIJK x - Stenenbrug nond aan Zee 1 ieri.ijkk stand Agnes Th., dochter van ■üggemann en G. Philips; dochter van M. H. de C. A. Logger, iwd: Henry A. J. Bier- polina M. Gaarthuis. Mintje Beinema en Ja- ;rg; Nicolaas J. Hoedjes ida Schot. r. Amelia Marteyn, 76 j. HARWOUDE, 18 Febr.— rode kool 12.10—13.30; gele kool 10,2011,60; Witte kool 8,90; 2500 kg I 14—30; 250 kg witlof I II 20. NHUIZEN, 18 Febr. roene kool 15.1028.40; le kool 10.2011.30; 38.500 ooi 12.10—12.90 >ost 38 ten 1 - zijn. PECIALE AANDACHT eheel sbaar ot 49.50, geheel compl. i wij ruim gesorteerd vanaf 27.50 i met middenballon, verchroomd 69.50 3 rokkap, compl. 42.50 Vrijdag 18 Februari 1949 ALKMAAR - Tel. 3663 )EL HOPMAN I s e e r t Lei waren-ateliers s" te Beesel 1 56, TELEFOON 3848 In de 17e en 18e eeuw had Ameland een belangrijke zeevaart en vele Amelanders namen deel aan de walvisvaart. Van hun reizen namen deze walvisvaarders of Commandeurs de kaak beenderen der grote zoogdieren mee en gebruikten deze op het houtarme eiland als terreinafscheiding. Het „Kakebeenlaantje" te Hollum, het grootste van de drie kerkdorpen op Ameland. OP DE TWEEDE DAG van het proces tegen Kicken, de voor malige majoor van het illegale Oranje Nassau-regiment, die er van wordt beschuldigd Duits-gezinden te hebben geliquideerd, werden de getuigen a decharge gehoord. Tijdens dit verhoor kwam scherp naar voren de controverse tussen de Binnenlandse Strijdkrachten en het Oranje Nassau regiment. De eerste getuige de Bruyn, oud-officier en majoor van het regiment, vergeleek op een desbetreffende vraag van de Raadsvrouwe, Mr. Jacobs, de verhouding tussen de B.S. en het O.N.-regiment als de verhou ding tussen Soekarno en Moesso. n a „Ik had dat heerschap Soekarno indertijd in Indië in het gevang, het zijn allebei communisten, en vech ten allebei om de macht, zo was het tussen de B.S. en ons regiment precies hetzelfde." Voor Kicken had hij echter slechts woorden van lof. Hij noem de hem buitengewoon dapper, dis ciplinair en een goed vaderlander. Het getuigenverhoor van de over ste van den Bergh, die de leiding had van het illegale Oranje Nassau regiment, was nog scherper. De pre sident moest deze getuige terecht wijzen, toen hij, na een ondervra ging door de president over de fi guur van Kicken in het regiment uitriep: „Het was een prachtman, nu zit daar een wrak, die ai 4 jaar een straf uitzit die hij niet ver diend heeft." Gedurende het verhoor van de oud O. D.'er en oud-officier Scheu- er, moest mr. Zijlstra er zowel mr. Jacobs als de getuige op wijzen dat het Hof niet betrokken wenste te worden in de strijd tussen de voor malige B.S. en het O. N. regiment. De laatste getuige a décharge, die Donderdag gehoord werd was A. A. W. Wolf, oud illegale werker. Deze zeide, dat het hem bekend was, dat de personen die Kicken „geliqui deerd" had, positief „fout" waren geweest. Voorts attendeerde hij het Hof er op, dat de gelden, die de illegale werkers van het Nationaal Steunfonds verkregen en noodzake lijk waren voor Hun levensonder houd, te weinig waren geweest, zo dat men wel gedwongen was „te stunten". Deze getuige die geen blad voor zijn mond nam, betuigde er zijn spijt over dat Kicken, waarvan toch bekend was, welk een goed vaderlander hij was geweest, nu door enige van zijn toenmalige su perieuren in de steek werd gelaten. ..Zijn commandant, de Overste van Arkel, wist, althans moet ge- PROGRAMMA ZATERDAG 19 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag, 9.05 Opera-land, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 School radio, 12.15 Piano, 12.33 Amuse ments Orkest, 13.00 Voor de strijd krachten, 13.30 Orkest, 13.50 Film en toneel, 14.10 Symphonie Orkest, 14.20 Engelse les, 14.40 Fluitrecital, 15.10 Muzielccursus. 15.30 Vrolijke klanken, 16.00 Lezing, 16.10 Jongens koor, 16.30 Het Gregoriaans, 17.00 De Wigwam, 18.00 Volksliederen, 18.15 Weekoverzicht, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Kampvuren langs de Evenaar, 19.30 Deanne Durbin, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Orkest, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Orkest. 21.00 Ne gen heit de klok, 21.45 Estafette, 22.00 Orkest zonder naam, 22.30 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.25 Concertgebouw orkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Lichte klanken, 8.00 Nieuws, 8.10 Orkest, 9.00 Hallé- orkest, 10.20 Voordracht, 10.35 Voor eontinu-arbeiders, 11.40 Cello en Piano, 12.00 Accordeon orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Gramofoonmu- riek, 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchcon cert, 14.00 Het Nederlandse lied, 14.50 Fabrieks-Orkest, 15.20 Paul Robeson, 15.30 Radio Philharmo- nisch Orkest, 16.30 Gramofoonmu- ziek, 18.00 Nieuws, 18.15 The Ram blers, 18.45 Chansons. 19.00 Ar tistieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20.15 Lehar's operettemuziek, 21.15 He winkel van Sinkel, 22.00 Vindo- bona Schrammel'n, 22.25 Schets haar het leven, 22.40 Kwartet Jan Corduwener. 23.00 Nieuws en re portages, 23.25 Sfeer en rhythme, 23.45 Hammond-orgel. weten hebben wat Kicken deed. Hij had hem op zijn vingers moeten tikken en moeten waarschuwen, maar hij heeft alles toegelaten." Mr. Zijlstra liet zich ontvallen dat hij er zich over verwonderde dat Kicken eigenlijk nog leeft na de gewaagde staaltjes die hij onder het oog van de Duitsers had ge presteerd. Voordat de zitting tot Vrijdag ge schorst werd, verzocht Kicken uit drukkelijk, dat het rapport dat door de politie in eerste instantie over zijn zaak was opgemaakt vernie tigd zou worden, omdat men toen niet objectief te werk was gegaan. Ten tweede male gedurende deze zitting vroeg hij om ontslag van rechtsvervolging en zijn rehabili tatie. „Hetgeen morgenochtend door uw raadsvrouwe mr. Jacobs, nog wel uitvoerig bepleit zal worden", merkte mr. Zijlstra op, „maar het Hof kan dit dan nu alvast overwe gen." LONDEN, 17 Febr. (Reuter) Dr. Israël Goldstein, de penning meester van het Joods Bureau, heeft voor zijn vertrek uit Lon den naar Israël verklaard, dat het overbrengen naar Israël van een millioen jod^n uit Europa cn het Midden-Oosten binnen vijf jaar voltooid zou moeten zijn. Van de 250.000 joden, die in de loop van dit jaar in Israël verwacht worden, zullen er 55.000 uit de kam pen voor ontheemden komen, 75.000 100.000 uit Mohammedaanse lan den, een aantal uit Oost-Europa en een klein aantal uit Frankrijk, Ne derland en België. De immigratie in Israël bedraagt thans 25.000 per maand. De kampen voor joden op Cyprus zullen tegen September aanstaande gesloten worden. Vele Joodse ge meenschappen op het vasteland, in het bijzonder in Oost-Europa, emi greren in haar geheel naar Israël. Goldstein zeide, dat er geen immigranten uit de Sowjet-Unie in Israël zijn gekomen. Slechts veer tien personen hadden na langdurige onderhandelingen toestemming ge kregen om de Sowj et-Unie te ver- SPIONNAGE-PROCES TE MUENCHEN Te Muenchen is momenteel het eerste na-oorlogse spionnage-proces aan de gang. dat aanvankelijk on der de grootste geheimzinnigheid werd gevoerd, omdat men wilde voorkomen de publicatie van bij zonderheden, die nadelig zouden zijn voor de geallieerde strijdkrach ten. Nadat generaal Clay een on derzoek naar de reden van deze geheimzinnigheid had laten instel len, werden enkele bijzonderheden bekend gemaakt. Zo kwam men Donderdag te horen, dat de naam van de eerste beschuldigde is Klecka, die tot twintig jaar dwang arbeid werd veroordeeld, omdat hij schuldig werd bevonden aan spion- nage voor Tsjecho-SIowakije. Alle geuigenverklaringen en bewijsma teriaal in dit proces zijn geheim gehouden. De journalisten werden slechts toegelaten om de uitspraak aan te horen. De beklaagde, die zeer onder de indruk was van het vonnis, riep uit: „Geloof me, ik ben onschuldig." Maandag zal het vol gende s'pionnage-geval worden be handeld. LENING AAN ISRAEL WASHINGTON, 17 Febr. (Reu ter). De Amerikaanse export import Bank heeft zich Donderdag formeel verbonden om aan Israël 35 millioen dollars te lenen voor de ontwikkeling van de landbouw. laten teneinde zich bij verwanten in Israël te voegen. De kosten voor het opnemen van immigranten, waaronder die voor het onderhoud totdat de nieuwge- komenen een baan hebben, bedra gen circa zesduizend gulden per persoon. Negen op de tien immi granten zijn zonder middelen van bestaan. Men zal internationale leningen- en schenkingen nodig hebben om deze kosten te bestrij den. OSLO (A.P.) Donderdag is te Oslo het nationale congres van de Noorse sociaal-democratische partij geopend door de voorzitter, premier Einar Gerhardsen. De belangrijkste dag van dit Congres zal Zaterdag zijn. Want dan zullen de internationale situatie en Noorwegen's houding ten opzich te van het Atlantisch Pact wor den besproken. Het ziet er naar uit, dat de duidelijke meerder heid zich zal uitspreken voor het blijven verlenen van steun aan de positieve regcringspolitiek ten opzichte van dit pact. Het antwoord van Noorwegen op het Sovjet-aanbod voor een non agressie-pact zal eerst na het par lementaire debat van de volgefide week (Donderdag) worden opge steld. Er bestaat weinig twijfel, dat het Noorse antwoord afwijzend zal zijn. Reuter meldt, dat de Noorse mi litaire leiders een ernstige waar schuwing hebben geuit tegen de besnoeiingen van hun raming voor het jaar 1949/50. De militaire leiders hadden om meer dan 309 millioen kronen gevraagd plus 75 millioen voor paraatheid in buitengewone gevallen. Doch slechts 250 millioen kronen zijn voor de defensie uitge trokken. In hun rapport zeggen de militaire leiders verder, dat de pa raatheid van de marine nog zeer te wensen overlaat mede door ernstig gebrek aan technisch geschoold personeel. De drie Scandinavische premiers en minister Lange hebben Donder dag te Oslo een bespreking gehou den. Heftod, de Deense premier, zou tevergeefs hebben aangedron gen op een Scandinavische samen werking. De meningsverschillen tussen de Zweedse en de Noorse premiers zouden echter zo groot zijn, dat een toenadering onmoge lijk is. DEN HAAG is een hoffelijke stad. Het had twee beren ge kregen indertijd van de ge meente Bern, een fatsoenlijk berenechtpaar, volqens de wet ten van het beren-rvjk gehuwd Zo zag men in de Haagse Die rentuin niet: „twee beren, broodjes smeren", maar „ge dwee flaneren". Nu is vader- beer dood en moeder beer rouwt. Nu is, gelijk gezeid, den Haag een hoffelijke stad, zoals het een Hof-stad betaamt en B. en W. van de residentie stellen nu aan de raad voor, voor een kleine duizend piek, een nieuwe bruine beer te ko pen, om moeder beer te troos ten niet alleen, maar vooral, zoals het college dit motiveert in een officieelv stuk aan de Raad, „uit een oogpunt van in ternationale hoffelijkheid". De dooie beer moet vervangen worden, om de waarde van het geschenk niet verloren te doen gaan! Dat is nou echt iets voor de stad van de houten ham en Haagse bluf. Tenslotte hebben de Verenigde Naties de rech ten van de mens vastgesteld, waar nog wel eens de hand mee gelicht wordt, laten we ten minste de beren-rechten hand haven en de internationale hoffelijkheid althans redden ten opzichte van de beesten. Dat kan alleen maar een goeie noot zijn, als derussische beer vandaag of morgen zijn kop eens door het ijzeren gor dijn steekt IETS VAN UW GADING? 's-GRAVENHAGE, 17 Februari. De afdeling „gevonden voorwer pen'' van de K.L.M. op Schiphol kan met elk warenhuis wedijve ren wat de menigte en verschei denheid van artikelen betreft. Be halve parapluies, regenjassen, fo totoestellen, vulpennen en brillen, vermelden de inventarislijsten: breukbanden, schaakspelen, exa men-opgaven, een theemuts, fles sen wijn, een opklapbed compleet, een gedenktegel, vijf gebitten enz. De afdeling heeft op het ogen blik de verantwoordelijkheid over ruim 55.000 voorwerpen, gevonden in de vliegtuigen, in de douane hal op het platform en in de K.L.M.-bussen. „EVERTSEN" HULDIGT ZIJN VOORGANGER De torpedobootjager „Evertsen" is Donderdagochtend te Tandjong Priok binnengelopen onder com mando van de It. t. z. 7e kl. H. J. van der Schatte Olivier. Woensdag heeft het schip in Straat Sunda, ter hoogte van het eiland Sebuku een herdenkings plechtigheid gehouden voor de vorige „Evertsen", die daar tijdens de oorlog tegen Japan op het strand is gezet. SOFIA, 17 Febr. (AFP). De Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken en Erediensten heeft bij de Kamer een wetsont werp betreffende de erediensten ingediend. Hierbij is bepaald, dat de bedienaars van de onderschei- ne erediensten bij hun ambtsaan vaarding de eed van trouw aan de republiek moeten afleggen. De geestelijken, die van ambts wege betrekkingen met het buiten land hebben, zullen hun ambt slechts mogen uitoefenen mits hun hiertoe door de minister van Bui tenlandse Zaken vergunning is verleend. Alleen Bulgaarse burgers zullen in Bulgarije een geestelijk ambt mogen vervullen. Vreemde orden, congregaties en missie zul len in Bulgarije niet mogen wer ken. De kerken hebben niet het recht ziekenhuizen, weeshuizen of dergelijke inrichtingen op te rich ten. De opvoeding van kinderen en volwassenen komt toe aan de staat en wordt volgens de wet ..buiten de bevoegdheid van de bedienaars van de eredienst geplaatst". Wat de inwendige administratie Die krampachtige hoestbuien laten IJ ruit nog duur. Uw beklemde borst snakt pUnltyk naar lucht! Spaar Uw longen en neem nog vandaag de ver zachtende, slymoplossende AKKER'S (Ingezonden mededeling) Ter gelegenheid van zijn 60 jarig bestaan had de Deense voetbalbond de K.N.V.B. voorgesteld op Zondag 12 Juni a.s. een wedstrijd Denemar kenNederland te doen spelen te Kopenhagen, waartoe dp K.N.V.B. zich, zoals destijds gemeld, bereid verklaarde. Evenwel viert ook de K.N.V.B. in 1949 zijn 60-jarig bestaan, wat voor het bestuur aanleiding is geweest de Denen uit te nodigen voor een retour-wedstrijd in Nederland. Dezer dagen heeft de Deense Voetbalbond besloten de uitnodi ging te aanvaarden terwijl hij ook accoord gaat met de voorgestelde datum van 11 December. Waar deze tweede jubileumwed strijd want zo mag men beide ontmoetingen noemen aangezien ze buiten de gewone reeks landen- wedstrijden vallen gespeeld zal worden staat nog niet vast. der kerken betreft dient het depar tement van Buitenlandse Zaken kennis te krijgen van de begroting, de lijst van titularissen, de herder lijke brieven en alle publicaties, die voor de gelovigen zijn bestemd. De wet verbiedt de bedienaars der erediensten „om welke reden ook" godsdienstige bijstand te weigeren aan de gelovigen. De geestelijken mogen civiel dragen. Verder voor ziet de wet in gevangenisstraffen en boeten wegens het prediken van rassenhaat en de oprichting van po litieke organisaties op godsdienstige grondslag. POLITIE NEEMT TEGEN MAATREGELEN Donderdagavond omstreeks zes uur hebben zich In de Indische buurt en de Transvaalbuurt te Am sterdam moeilijkheden voorgedaan tussen havenstakers en de politie. Het is de laatste da^en reeds tame lijk rumoerig in deze buurten en de werkwilligen, die hier wonen worden sedert dien door de politie van en naar huis begeleid. Donder dagavond hadden zich in de Kraai- panstraat, de Palembangstraat en aan de Insulindeweg vrij grote groepen aan de Insulindeweg wel een groep van 300 man stakers verzameld om de werkwilligen op te vangen en „te tracteren". Deze opzet is door het ingrijpen van de politie niet gelukt, maar had tot gevolg, dat enkele rake klappen met de gummiknuppel moesten worden uitgedeeld. Ook de motor politie kwam er aan te pas, alsmede twee agenten van de honden brigade. Tegen zeven uur was de rust in deze buurt weer teruggekeerd. Tijdens haar oponthoud te Port Darwin werd aan Fanny Blankers- Koen de vraag gesteld of zij van plan was terug te komen naar Australië en zich daar blijvend te vestigen. Zij zeide dat dit onmoge lijk was omdat haar hele familie in Nederland woonde en haar kinde ren in het land, waar zij geboren waren, behoorden te worden opge voed. Zij gaf te kennen dat zij later graag nog eens een reisje naar Australië zou maken „maar", voeg de zij hieraan toe, ..dan zou ik ouder zijn en misschien niet zo hard meer kunnen lopen". BATAVIA, 17 Februari (Aneta). De rede van minister van Maarseveen in de Tweede Kamer heeft in Nederlandse politieke kringen te Batavia een belangrijke mate van opluchting gebracht. Met belangstelling wordt thans uitgezien naar de regerings verklaring op Vrijdag. Sultan Hamid had met instemming kennis genomen van de verklaring, dat Indonesië niet aan zijn lot zal worden overgelaten en ziet eveneens met belangstelling de verklaring van Vrijdag tegemoet. Het „Bataviaas Nieuwsblad" van heden schrijft onder de titel „klaar heid", over de verklaringen van Minister van Maarseveen o.a., dat aan de onzekerheid, die nu al zo lang heeft geduurd, een einde is gekomen door de verklaring, welke Minister van Maarseveen gisteren in de Tweede Kamer heeft afge legd. Het blad citeert hieruit ver schillende passages en zegt: Het zijn alle kloeke en klare woorden, die geen ruimte tot misverstand laten aangaande de bereidheid der regering om de consequenties harer daden te aanvaarden. De passage, gewijd aan de betekenis van het Plan-Beel laat nog enkele vragen open, doch het antwoord daarop zal eerlang wel worden vernomen. Na een opmerking te hebben gemaakt over de waardige wijze, waarop de minister heeft afgerekend met de „Nederlanders", die het leger met vuil werpen, zegt het blad o.a. nog: Thans is het wachten op de verkla ring, die aan deze woorden inhoud moet geven. Indonesië is in gespit ste verwachting op de uitwerking van de thans aangeduide politieke richtlijnen, die, als geheel genomen, in brede kring voldoening zullen schenken. Tot zover het „Bataviaas Nieuwsblad". „De Nieuvysgier" van hedenoch tend publiceert onder de titel „op heldering" een hoofdartikel, waarin eveneens wordt opgemerkt, dat de verklaring van Minister van Maar seveen in vele kringen met voldoe ning zal worden ontvangen. De woorden der regering maken een einde aan de onzekerheid, welke de voortgang der politieke ontwikke ling in Indonesië remde en in de laatste dagen schier tot stilstand had gebracht. De regering wijkt niet af van de koers, welke door mr. van Royen reeds eerder namens haar ter kennis van de Veiligheids raad was gebracht. Ook voor het overige draagt de verklaring der regering een meer bevredigend ka rakter dan men op grond van de berichten, die ons over de houding der regering hadden bereikt, had mogen verwachten. Het politieke perspectief is aanmerkelijk verbe terd. Aldus „De Nieuwsgier". Rode H oestpoeders van Mijnharde Doos 45 ct (Ingezonden mededeling) In één dgr kapot gebombardeerde wijken van de havenstad Bremen is men bezig met de bouw van de grootste fabriek voor de verwerking van puin in Duitsland. Men heeft een procédé uitgedacht, dat de kolossale puinmassa's van West-Duitsland weer geschikt kan maken voor de woningbouw. De dagelijkse productie van deze fabriek zal ongeveer 500 m3 bedragen. KRAVCHENKO BETREKT EEN ANDER HOTEL PARIJS (AFP) Victor Krav- chenko heeft het weelderige hotel van de Avenue Montaigne verlaten, waar hij sedert zijn komst te Pa rijs onder de naam van Paul Ke- drin verbleef. De Russische schrij ver heeft zich thans geïnstalleerd in een groot hotel aan de linker oever van de Seine, waarvan het adres nog' niet bekend is gemaakt. SPAAK ZOEKT NIEUWE NAAM VOOR O.E.E.S. Paul Henri Spaak, de voorzit ter van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking, heeft aan de pers medegedeeld, dat gezocht wordt naar een nieu we naam voor deze organisatie, een naam „die een menselijke weerklank zal vinden in de harten van het publiek". Donderdag oenandelüe de rechtbank te Amsterdam dc zaak tegen de auteur K. Norel, die in samenwerking met de Haagse predikant L. D.,de Terlaak Poot het boek heeft geschreven „De tyrannie verdrijven". In een der hoofdstukken van dit boekwerk, heeft N. het optreden der joden tijdens de bezetting geschilderd op een wijze, waaraan vele Ne derlanders aanstoot hebben geno men. Deze klachten zijn voor de Offi cier van Justitie, mr. B. Kist, aan leiding geweest tot het instellen van een gerechtelijke vervolging tegen deze schrijver, waarin de lieer Terlaak Poot, die zich van dit hoofdstuk van het werk heeft ge- distancieerd, niet is betrokken. De joden hebben geen verweer geboden aan progroms" „Hun afwijzighcid van verzet is niet bevredigend" „Geslepen zijn ze zeker" „Toen ze hun rijwielen en radio toestellen moesten inleveren, liepen ze als hazen" Al deze uitdrukkingen, die in het gewraakte hoofdstuk voorko men, werden Donderdag voor de rechtbank onder de loupe genomen. Bij de aanvang van de zitting, zei de president, mr. R. F. van Lier: „Als het geen misdaad is; een mis selijke daad is het zeker." De verdachte verweerde zich tégen de beschuldiging, dat hij de nigrerend over het Joodse volks deel zou hebben gesproken. Als hij het woord „helden" had georuikt, dan was dit alleen geweest om te beduiden, dat ze deze kwaliteit ontberen. Als hij het woord „ge slepen" heeft gebezigd, bedoelde hij hiermee, dat de joden 'scherp zinnig zijn, als hij heeft gesproken over „joden, die zich niet plegen in te spannen", dan heeft hij hier mede gedoeld op een specifieke joodse eigenschap. „Een zaak, die een beetje be schamend is aldus de Officier van Justitie omdat slechts enkele jaren, nadat wij ontsnapt zijn aan de slavernij, waarbij een in de wereldgeschiedenis onge kende slachting op de joden is aangericht ,een boek verschijnt, dat de pretentie heeft een gc- Een Ceta-Berer product! Groote tube 20 ct. schiedkundig ,werk te zijn, waar in op deze wijze over de Neder landse joden wordt gesproken. Vele joden hebben zich hierdoor ten zeerste gekrenkt gevoeld, om dat velen hunner geloofsgenoten de dood van een waarlijke held ge storven zijn. Hij heeft deze regels geschreven met een waar superioriteitsgevoel, met een soort van dezelfde discri minatie als van 5 jaar geleden Het is onwetenschappelijk, stompzinnig, generaliserend en ongeschiedkun dig." Mr. Kist vond een gevoelige geldboete hier op haar plaats en vroeg twee duizend gulden subs. 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. de Vries, betoogde, dat de officier en al de genen, die hieraan aanstoot hebben genomen de fout maken om de ge wraakte zinnen los te zien van het gehele verband van het boek. De heer K. N. is volgens plei ter de eerste journalist geweest, die door de Duitsers werd opge sloten. Hij heeft toen gewei gerd de Ariër-verklaring te onder tekenen en om lid te worden van de cultuurkamer. Mr. de Vries verzocht de rechtbank zijn cliënt van rechtsvervolging te ontslaan. Uitspraak op 3 Maart. Van de mensen kan men niet op aan. Heel zelden treft men maar iemand aan, die werkelijk trouw is. Maar meestal is het zo, dat men in de steek gelaten wordt, wan neer de nood aan de man komt. Dan wordt men alleen qelaten en moet een ieder zijn eigen boontjes doppen. Er is zoveel eenzaamheid, zoveel verlatenheid in deze wereld. Op een ziekbed, op een doods bed blijft een mens uiteinde lijk alleen staan tegenover de Ene, die hem niet verlaat, mits Hijzelf niet door hem werd verlaten. God laat nooit hen in de steek, die Hem zoeken. Hij is de Helper die nooit faalt. Op Hem~moqen we altijd ho pen en vertrouwen. Laat dat voor ons vast staan. MARCUS. FEUILLETON 15) „Volstrekt niet, maar ik wil een deel van Oud Valkenburg gaan uit. maken. Als je op een plaats woont, dan heb je ook zekere verplichtin gen tegenover je woonplaats. Je.." Hij brak de zin af. „Qsh, als je niet begrijpt, wat en hoe ik het bedoel, dan kan ik het je toch niet uitleg gen, schat," „Ik zie niet in, waarom je zo ouderwets muf bentwaar die geweldige burgerzin zo plotseling vandaan komt", zei ze kribbig. Tot haar verbazing kreeg Hans 'n kleur. „Misschien komt dat, omdat ik vroeger nooit ergens thuis gehoord heb, of dat ten minste nimmer zo gevoeld heb. Maar nu is dat anders. Ik voel me hier thuis en wil dat ook aan de anderen laten weten." 14). Hij staarde over het dal van de Geul naar de verder op gelegen heuvels met een afwezige blik, als of hij Miek totaal vergeten was. En opeens hoorde zij zichzelf zeg gen: „Ik veronderstel, dat je me vrouw Curfs wel allereerst op die "uif zult uitnodigen Hij wendde zich met een ruk om. „Maar Miek!... Natuurlijk... en Jean ook, als hij kan en wil komen. Wil jij hen er dan niet bij hebben?" „Nou, nu juist niet bij voorkeur," antwoorde Miek koeltjes. „Maar als het een fuif voor dorpelingen is, dan veronderstel ik, dat je er niet buiten kunt, om hen te vra gen." Hans gezicht verstrakte. „Praat nou niet als een verwaan de nuf!" zei hij stroef. Haar wangen begonnen te gloei en en nijdig bitste ze tegen hem; „En jij hebt zo niet tegen me te praten, snap je dat? Nooit of nim mer! Probeer het geen tweede keer „Neem me niet kwalijk," ant woordde hij bedaard. „Ik heb het niet zo kwaad bedoeld. Maar jij be grijpt me ook niet. Cato is mjjn eerste vriendin hier in Oud Valken burg geweest. En daarom wil ik haar natuurlijk graag uitnodigen." „Nou, ga je gang, als je dat zo dolgraag wilt", zei ze schouderop halend. „Daar gaat het niet om," zei Hans. „Jean zal wel niet komen en dan komt zij allicht ook niet, maar dat neemt niet weg, dat ik hen uitnodigen wil." Hij draaide zich weer om. Toen ze hem zo afwezig voor zich uit zag staren, voelde ze 'n rilling, die haar boosheid deed omslaan in iets, dat veel op vrees geleek. Hans had nog nooit zo tegen haar gesproken, nog nooit, zo lang ze elkander ken den... Ze stond roerloos en trachtte zich met geweld te beheersen. Ten slotte zei ze heel nuchter: „Ik heb het zo druk met tuinie ren gehad, dat ik eigenlijk niet voor het eten heb gezorgd. Zullen we naar Berg en Dal gaan dine ren?" „Goed". Hij wende zich om. Zijn gezicht stond nog ernstig, maar hij keek niet meer kwaad. „Laten we geen ruzie maken. Mieknergens over en nooit." „Natuurlijk niet." Ze liep hem vlug voorbij naar de tuinmanswo ning toe. „Wil je me^ wat te drin ken inschenken, terwijl ik mijn handen was en me wat opknap? Tien minuten later kwam ze bij hem terug in een amberkleurig ja ponnetje, dat keurig bij de kleur van haar ogen pastte en tot in de puntjes verzorgd. Ze gingen samen naar Berg en Dal en over de fuif werd geen woord meer gesproken. Maar in de vaak langdurige stilten tijdens het maal betrapte Miek er zich op, dat ze Hans van onder haar wimpers scherp opnam en dacht: „Zo hebben we nog nooit gekib beld in Amsterdam. Maar hij is de zelfde ook niet meer, die hij déér was... hij is veranderd. Soms her ken ik hem helemaal niet meer. Wat heeft hem zo veranderd de plaats hier, of de mensen?" Onder tafel wrong ze de handen ineen„Ik wou, dat we nooit naar Valkenburg gekomen waren?" III Jean Curfs zat te staren naar 't vallen van de duisternis over zijn tuin. Het werd zelfs in de zomer spoedig schemerig in het oude huis onder de hoge bomen, wier toppen nog door het zonlicht verguld wer den. Sedert zijn jongensjaren wa ren die bomen zo hoog en dicht ge worden, dat het huis bijna altijd in de schaduw lag, alleen aan de Zuidzijde lag het open voor de zon. Er moest, vond h\j, eigenlijk overal eens flink gesnoeid worden. Vooral de serihgen eh de wilde wingerd langs de serre hadden het hard no dig. Cato verrichtte wonderen, dat was zo, maar ze kon ook niet alles doen en in de drie jaren, dat hij nu thuis was, had ze meer dan ooit werk te doenEn, zoals hij tientallen malen per dag deed, dachct hij bij zichzelf: „Wat ben ik toch totaal nutteloos en overbodig. Ze was er heel wat beter aan toe geweest, als ik nooit teruggekomen was uit dat kamp. Waarom ben ik daar niet kalm weg dood gegaan in plaats van haar zoveel last en moeite te bezorgen". „Je hebt jezelf de narigheid be zorgd", antwoordde hij zichzelf. In de laatste tijd, nu hij zoveel alleen was, scheen hij een dubbele per soonlijkheid gekregen te hebben, die de een van de ander verschilde. „Je bedriegt jezelf als je je eigen lijden als dat van Cato je tracht voor te stellen. Ze heeft er geen besef van, wat jjj voelt. Dat is ten minste één ding, wat je haar hebt weten te besparen." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3