carriers "71 i- Nieuuu Honderdduizenden Romeinse Katholieken betuigen trouw en hulde aan K'erk en Paus Katholiek jong Nederland op de bres voor christendom en democratie DE H. VADER: „DE KERK BLIJFT RUSTIG" Een geestdriftige betoging in het R.A.I.-gebouw f5 25- f 850.- S f 610.- Toch militaire verplichting van de V.S. in Atlantisch Pact? Plantuitjes ara tiebed rijf RKHOUT (N.H.) DE MAGNEET schoenreparaties L. DE WIT «I HELDER - Telef. 3575 IN DIT BLAD! wkbed stel len ivanbed voor root succes EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Katholieken zijn trouw aan Kerk en Paus Maandag 21 Februari 1949 44e Jaargang No. 11494 Grandioze manifestatie op het St. Pietersplein De barst in de vaas Telegram aan Paus en Kardinaal Na de tragedie van Boedapest Kardinaal Mindszenty onze voorman Bulgaarse dominee „bekent" Acheson ontving de ambassadeurs ni >en 1285 vrouwen Schoonheidskuur n dagen achtereen, srdoor een betere huid zal mooier as Uw ge- At huid m. 9 B-0'2 ALGEMENE UIENTEELT) 2ge en productieve uienteelt! gronden. Wij hebben reeds praepareren volgens metho- Beekom en leveren onder N.A.K.G. VRAAG TOELICHTING FOON K. 2295—270 Electr. Schoenmakerij Tel. 2624, Den Helder Zuidstraat 73-74 tegenover de Jachtclub. Uw beste adres voor alle voorkomende zoals naai- en lijmwerk Nette afwerking, mo dern bedrijf en vakkun dig personeel. Wij halen en bréngen door de gehele stad. le en gedeeltelijke inboedels, radio's, enz., enz. len oir, tut. L voeren, 't Zijn prachtige en vier pauwstaarten. De de blauwe hemel! In sier- Maar wat is dat? roofvogel...." Ja, het is angstig proberen ze te te ontkomen.' Hoe zou dat e schuilplaats op in hun ert haar postduiven naar haar niet; ze vliegen kris 'inks.ze wenden zich ren: roofvogels laten hun ;e hongerig zijn. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HÓORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 r (Telefonisch van onze K.N.P.-correspondent) HET PROTEST van de Romeinse Katholieke Actie tegen de behandeling en veroordeling van Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, is tot een grandioze manifestatie geworden van trouw aan de H. Kerk en van kinderlijke onderwerping aan de H. Vader. Meer dan een kwart millioen leden van de Katholieke Actie en gelovigen waren Zondagmor gen na tochten door de stad samengestroomd op het St. Pietersplein en de aangrerfzende Via della Conciliazione voor de H. Mis, die de vice-Vicaris van Rome en titulair-aartsbisschop van Cesarea in Palestina, Mgr. Traglia opdroeg aan een altaar, geplaatst op de trappen voor de St. Pieter. De leden der Katholieke Actie voerden grote borden met zich mee, waarop geschreven stond, dat.de Romeinen trouw zijn aan de H. Vader. Andere borden droegen als opschrift „De martelaar voor het geloof,, Kardinaal Mindszenty, zij ere en glorie en „De machten der duisternis zullen de Kerk niet overweldigen." c TIJDENS DE H. MIS zong de menigte het Kyrië en Credo van I de Mi< HET SPREEKT VANZELF dat de regering er recht op heeft, dat haar standpunt ten opzichte van de Indonesische moeilijkheden in de publieke voorlichting duidelijk tot zijn recht komt. Dit standpunt is het meest concreet en „constructief" uiteengezet door mr. van Maarse- veen in zijn kwaliteit van minister van overzeese gebiedsdelen ad inte rim en allerwegen is aan deze be windsman, die nu van justiWe via binnenlandse zaken bij O.G. schijnt terecht te zullen komen, hulde ge bracht voor zijn mededelingen-op- de-man-af. Nu hebben we van deze mede delingen nog niet volledig kennis kunnen nemen, omdat de Hande lingen van de Vrijdagavondzitting natuurlijk nog niet verschenen zijn. Met enig voorbehoud dus gaan we de voornaamste punten, uit dagblad verslagen en overzichten bekend, even na. Onze conclusie kan in het alge meen, na het gehele debat, niet an ders zijn dan deze, dat de barst in de vaas, waarvan prof. Romme sprak, nog nèt is geheeld. Er zou van een tijdelijk lijmen, van een noodverband dus, gesproken kun nen worden, maar de vraag blijft of de lijm houdbaar zal blijken. Romme sprak zeer lyrisch van de kunstige vaas, door de formateur van Schaik vervaardigd, de vaas, die de balsem van het algemeen welzijn bevat; zal deze balsem weg vloeien door de scheur, welke door het uittreden van minister Sassen is ontstaan? De regering tracht, bij monde van minister van Maarseveen, de indruk te wekken, dat dit gevaar niet be staat, m.a.w. dat de gedragslijn van, de regering met het welzijn van het Koninkrijk niet in strijd is, althans dat aan Nederland, ook om erger te voorkomen, geen andere weg open staat, dan zij van plan is te volgen. Wat de befaamde vier punten uit de resolutie betreft, waartegen „fun damentele bezwaren" bestaan, liet de regering weten, dat het „funda mentele" met handhaving van het „bezwaar" niet meer geldt voor de erkenning van de U.N.C.I., de V.N.-commissie voor Indonesië. Deze zal nu dus aanvaard worden om haar „goede diensten" pijn lijke herinnering! te bewijzen bij het tot elkaar komen van Neder landers en republikeinen. Dit zal o.a. geschieden op een z.g. ronde tafelconferentie in Den Haag. De mogelijkheid van deelneming van Sukarno enHatta wordt daar bij uitdrukkelijk van tevoren niet uitgesloten. Tegenover de „gevaar lijke" bevoegdheden van de Unci blijft de regering afwijzend staan. Een ander, tot nog toe onaanvaard baar geacht punt, wil de regering „nader overwegen", hetgeen gaat betekenen, dat zij daar overheen zal stappen: dit betreft het besluit, dat de Unci voortaan bij meerderheid zal beslissen. (De C.v.G.D. kon, als zodanig, tot nogtoe niets 'onderne men als zij niet eenstemmig was. Dit houdt een nadeel voor ons in, gezien de constellatie van de com missie: 1 Amerikaan, 1 Australiër en 1 Belg! De regering wil zo mogelijk een interim-regering op federatieve ba sis, voor geheel Indonesië, met in begrip van de republiek, dus met medewerking van republikeinse krachten. Wie dat zullen zijn, zal de toekomst leren. Kan er met de repu bliek, dus met bepaalde republi keinse figuren, géén overeenstem ming worden bereikt, dan zal de interim-regering worden doorgezet zonder de republiek. Tenminste, dat is op dit ogenblik de gedragslijn van de Nederlandse regering. Maar de republiek heeft haar eigen, en een andere gedragslijn en geniet nogal sympathie bij dé Unci en haar machtige beschermers. Welke voor waarden zal de republiek stellen en hoe ver zal onze macht gaan, die voorwaarden te verwerpen, als wij fT„fundamentele bezwaren" tegen hebben? Dan is er nog de kwestie van de vrijlating der republikeinse leiders. Hierover moet nog „verder onder handeld" worden met de H.V.K., dr. Beel. Waar echter reeds in uitzicht is gesteld, dat met mannen als Su karno en Hatta gesproken zal wor den, spreekt het vanzelf, dat men deze mensen c.s. zoveel redelijke vrijheid zal moeten geven, om hun de kans te laten., „speaking frank ly" met de Unci en met Neder landse vertegenwoordigers. Over de Unie hebben we niet zo veel meer gehoord. In het plan-Beel is ze echter opgenomen en aange- de Missa de Angelis en verder het Paree Domine, Adoro Te en Ave Regina Goelorem. Het volk volgde de H. Mis met een devotie als in een kerk. Precies om twaalf uur werd de komst van Z.H. de Paus aangekondigd. Toen de witte gestalte van de H. Vader op de buitenloggia van de St. Pieter verscheen, werd hij begroet met een minuten lang aangehouden „"Ewiva" en „Viva il Papa", gevolgd door een machtig „Christus vineit, Christus regnat, Christus imperat „Christus overwint, Chris tus regeert, Christus heerst Eerst om 10 minuten over twaalf na een herhaald aangekondigd „Attenzione, attenzione" be" daarden de toejuichingen en kon de Paus Zijn rede beginnen. Romeinen, Gjj zijt hier samengekomen naar de H. Mis van Eerherstel om uiting te geven aan de gevoelens, waarvan uw ziel vervuld is. De veroordeling, ondanks de afkeu ring van de gehele beschaafde wereld uitgesproken aan de oevers van de Donan tegen een Kardinaal van de H. Roomse Kerk, heeft aan hen, die wonen aan de oevers van de Tiber een kreet van verontwaardiging in de mond gelegd, die waardig is aan deze stad. Dit heeft ons getroffen omdat wij weten, dat de Primaat van Hon garije, Kardinaal Mindszenty zo hoog in ere staat bij de massa van het Hongaarse volk. De karakteris tiek. eigen aan de vervolgers van alle eeuwen is niet alleen, dat zij hun slachtoffers doden, maar ook, dat ze hem verachtelijk trachten te maken bij het volk, het vaderland en de maatschappij. Wie herinnert zich niet de eerste Romeinse mar telaren, die eveneens aan de wereld als misdadigers werden voorgesteld? De moderne vervolgers zijn opge voed in de school van deze ver volgers. Zij hebben hun systeem ge- immiteerd, ja dit nog veel erger gemaakt. Zij tonen een uiterste handigheid om de nieuwe uitvin dingen van de moderne wetenschap te gebruiken ten einde hun wil te doen domineren en van de mensen slaven te maken en zij doen dit met een sluwheid nog groter dan in vroegere tijden. Romeinen! De Kerk volgt met grote ontroering hetgeen thans geschiedt. Maar toch blijft Zij rustig, omdat Zij weet. dat Zij nooit kan ondergaan. Zij bedelt dan ook niet om gunsten. Be dreigingen en vervolgingen jagen Haar geen vrees aan. De Kerk mengt zich niet in kwesties van louter en uitsluitende politieke of economische aard. Zij zoekt voor zover het van Haar afhangt met allen in vrede te leven. Zij geeft aan de Keizer wat aan de Keizer rechtens toekomt. Zij kan en mag echter aan Haar zen ding niet ontrouw worden door verraad te plegen aan hetgeen al leen aan Haar toekomt. Welnu, het is bekend hetgeen een anti-gods dienstige en totalitaire staat eist: dat de Kerk zwijgt, wanneer Zij eigenlijk dient te spreken. Deze anti-godsdiensfige staat eist een kerk, die het recht van God ver zwakt, door de verlangens van de ze staat in te willigen. Deze anti godsdienstige staat wil met een Kerk te doen hebben, die zichzelf losmaakt van de basis, waarop Christus deze Kerk gebouwd heeft. Deze staat wil een Kerk. die geen gehoor geeft aan de eiser, van het geweten, een kerk, die zich angstig opsluit binnen de muren van het kerkgebouw en Haar rechten en plichten vergeet. Vervolgens richt de H. Vader zich tot de menigte en stelt de volgende vragen: .,ïs het zo'n Kerk, die gij eert en liefhebt!" (De me nigte antwoordt: Neen, Neen!) Is het in zo'n Kerk. dat gij zult te- nomen moet worden, dat èn het kabinet èn dr. Beel haar onmisbaar vinden als duurzame politieke band voor de toekomst. Maar dat „voor de toekomst" mag en kan natuurlijk niet "Betekenen, dat de realiteit van de Nederlands- Indonesische Unie ons pas duide lijk wordt, nadat alle andere zaken geregeld zijn, dus nadat dat regeling van de interim-regering met alles wat daaraan vast zit, wellicht nog onder een schijn van vreemde voog dij, geschied is. Want dan kan de weg naar die Unie wel eens ver sperd zijnDat zou een nieuwe diepe wonde slaan tussen het kabi net en de partij van Romme. een wonde, waarvoor de balsem uit de vaas wel niet meer baten zou. Om dat die balsem vermengd is met gal. rugvinden de kentekenen van de ware Kerk! Kunt U zich voorstel len, dat de opvolger van Petrus zich buigt voor zulke verlangens? De Paus bezit de goddelijke belof te en daaom zal Hij steeds blijven de onveschrokken getuige voor de waarheid en de rechtvaardigheid. De stem van de Paus zal steeds de 'dwalingen en de verafgoding aan de kaak stellen en hij zal steeds liefhebben de liefde en de recht vaardigheid. Kan de Paus zwijgen, wanneer men in een staat de ker ken losscheurt yan het centrum der Christenheid, dat Rome is? Kan Hij zwijgen, wanneer men in de gevan genis werpt alle Grieks-Katholieke bisschoppen, alleen omdat zij niet hebben willen afvallen? Kan Hij zwijgen, wanneer een staat de grenzen van zijn bevoegdheid te buiten gaat en zich de macht aan- matigd om de bisdommen weg te vagen en de bisschoppen uit hun ambt te ontzetten? Kan Hij zwij gen wanneer aan de ouders het recht wordt ontnomen hun eigen kinderen op te voeden en de kin deren worden losgerukt van hun ouders door een klein aantal men sen van dat bewind, dat. de macht in handen heeft Kan Hij zwijgen wanneer men straft met gevange nis de prieste:\ omdat? hij niet heeft willen schenden het heilig ge heim van de biecht? (Hier protes teert het volk) En de H. Vader antwoordt: Uw luide uitroepen hebben reeds een voldoende ant woord gegeven op deze vragen en op alle andere, die Wij U nog had den willen stellen. God geve U kracht om vast te houden aan uw geloof. Hij schenke u licht, kracht en moed. Moge God U in staat stellen om waakzaam te blijven te gen de vijanden van God, die ook uwe vijanden zijn. En moge God de gewetens verlichten van hen, die ver van Hem en van de waarheid verwijderd zijn. Moge God hun de genade schenken, opdat zij in volle overtuiging mogen terugkeren, tot het geloof. Na deze toespraak gaf Z. H. de Paus Zijn Apostolische Zegen. In optocht trokken duizenden vanaf het Centraal Station naar het R.A.I.-gebouw. Ondanks de tragische gebeurtenis waarvan een Prins der Kerk het slachtoffer is geworden, ademde de meeting een geest van enthousiasme, om de grootse taak in de afweer van het communisme te aanvaarden AAN ZIJNE HEILIGHEID PAUS PIUS XII Heilige Vader, Achttien duizend katholieke jonge mensen zijn heden in Amsterdam bijeen. Zij kwamen van alle steden en dorpen van ons dierbaar vaderland om aan de wereld te doen weten, dat de katholieke jeugd van Nederland diep verontwaardigd is over de smaad aan Josef Kardi naal Mindszenty aangedaan en dat zij diep bedroefd is over de pijn, welke Uw vaderhart moet lijden nu Uw kinderen in Oost Eropa zo vervolgd worden om wille van het Geloof. Zij beloven U, met behulp van Gods genade, zich steeds meer en beter voor te bereiden op het ogenblik, dat voor ieder mens kan komen en dat een antwoord verlangt op de vraag: „Voor of tegen Christus". Zij willen daartoe de middelen aanwenden, welke door U, Heilige Vader, aan de gehele Christenheid werden aanbevolen in Uw Protest tegen het mensonterend onrecht van heden. Zij bidden God, dat Hij U sterken mag in deze dagen en beloven trouw en aanhankelijkheid aan Christus en aan U, Zijn Plaatsbekleder op aarde. AAN ZIJNE EMINENTIE KARDINAAL DE JONG, AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT Eminentie, Achttien duizend jongeren, in Amsterdam bijeen, pro testeren krachtig en vastberaden tegen het onrecht, Jo seph Kardinaal Mindszenty aangedaan. Als lidmaten van het Mystieke lichaam van Christus treft de schennis aan hem gepleegd ook ons, en wij willen de belediging welke daarin voor God gelegen is voor zover otize zwak ke krachten dit toelaten, goedmaken. Wij willen dit bereiken door het Christendom opnieuw te beleven, door de genademiddelen van Onze Moeder de Heilige Kerk veelvuldiger aan te wenden dan voor heen, door onze organisaties te versterken en door veel te bidden. Wij beloven U in dit ernstige uur trouw en zullen met Gods kracht niet van U wijken, ook niet, in dien de krachten van de duivel ip ons vaderland het Christendom zouden trachten te schaden. (Van onze eigen redacteur) I^IET de voortreffelijke organisatie waarmee het Katholiek jongerencomité van Amsterdam zich had belast, maakte de protestmeeting gisterenmiddag in het R.A.I.-gebouw tot een zo grandioze samenkomst van ruim 18.000 jongeren. Het was de strijdvaardigheid om de ontkerstening van de maatschappij het hoofd te bieden, het vuur waarmee het onrecht tegen de persoon van de grote Hongaarse Kardinaal aan de kaak werd gesteld en bovenal het besef van jeugdige kracht en verant woordelijkheid bij de demonstrerende jonge mannen en jonge vrouwen, die deze meeting haar betekenis gaf. De duizenden uit alle Nederlandse provincies, uit dorpen en steden van ons vrije en nog zo gelukkige vaderland, hebben van hun katholi citeit getuigd en duidelijk laten blijken, dat zij alle morele wapenen zullen benutten om de tragiek die de hooggeëerde Kardinaal Mindszenty heeft getroffen, onze kardinaal en bis schoppen en priesters te besparen. Na de volwassenen in het Concert- Zuiden, Oosten en Westen. Zij ston- gebouw, was in de enorme hall van de R.A.I. thans het woord aan de jongeren. Na de meer bezadigde en weloverwogen protesten van dege nen die ons thans nog voorgaan in de beweging tegen het dodelijke gevaar dat christendom en maat schappij dreigt te overrompelen, dit maal de felle verontwaardiging van duizenden jonge harten, die met Zouavengeest bezield, bereid zijn het beste te geven voor het behoud van het Godsrijk op aarde. De deelnemers aan deze protest- vergadering stonden met hun vaan dels gegroepeerd rond het podium, waar op de achtergrond een mach tig portret van de kardinaal-marte laar Joseph Mindszenty met zijn nobele, sterke trekken hen overzag. Dit was nog de kardinaal uit de t(d, voordat zijn aanklagers hem verne derden en verlaagden tot een gees telijk en lichamelijk wrak. Voor deze kardinaal en zijn martelaarschap getuigden de jongeren, die met bus sen en treinen naar de hoofdstad waren gekomen, uit Noord-Holland en de noordelijke provincies, uit het In de te Sofia verschijnende dagbladen werd Zondag een be weerde volledige bekentenis" gepubliceerd, afgelegd door Vas- sil Ziapkof, een der 15 Bulgaavsc protestantse kerkleiders, die Vrijdag a.s. op beschuldiging van spionnage moeten terecht staan. In deze berichten wofdt beweerd dat Ziapkov, die het hoofd is van de methodistische kerk in Bulgarije zou hebben toegegeven in verbin ding te hebben gestaan met Brit ten en Amerikanen, die hij bijzon derheden zou hebben verstrekt over bewegingen van Sovjetrussi- sche troepen en over de verdedi ging van de stad Boergas. Ook zou hij hen cijfers over de invoer van Bulgarije en over de resultaten van Bulgaarse oogsten hebben verstrekt Voorts zou hij in verbinding heb ben gestaan met Nikqla Patkov, voormalig leider van de Bulgaarse Boerenpartij en gewezen minister president, die in 1947 op de be schuldiging van verraad te heb ben gepleegd, is terechtgesteld. den als soldaten die de eed van trouw afleggen aan hun Generaal, voor Wie zij met de gloed van hun overtuiging op de bres willen en zullen staan. Herhaaldelijk lieten zij door ge juich hun instemming blijken met de woorden van mr. Jan Derks, pater Jelsma en Michel Debats, die aller gedachten en gevoelens tref fend vertolkten. Tromgeroffel en klaroengeschal leidden de bijeen komst in, die stond onder voorzit terschap van Frans Burmanje, de vice-voorzitter van de Amsterdamse Jongeren in de K.V.P. van Amster dam. Nero overtroffen „Zolang de christen een werkelijke kans behoudt om bloedgetuige te zMn voor zijn dierbaarste overtui ging, beantwoordt hij aan 't ideaal dat zijn geloof hem voor ogen houdt. Het zou beangstigend zijn als het martelaarschap, die glorie van de Kerk door alle eeuwen, thans een einde zou vinden." Mr. Jan Derks ontwikkelde uit deze gedachte zijn betoog, waarin hij een vergelijking trok met de vervolgingen uit de eerste tijden der christenheid en de systemen welke thans tot uitroeiing van het chris tendom worden toegepast. Hij achtte het een gelukkig Verschijnsel dat de anti-godsdienstige machthebbers het christendom nog volop de moeite van een fanatieke bestrijding waard achten. Maar in het proces tegen kardinaal Mindszenty heeft men iets gedaan waartoe een perfiditeit van een Nero niet in staat was. Men heeft de kardinaal zijn martelaar schap niet gegund. Ditmaal wilden de berovers van godsdienstvrijheid suggereren, dat hun actie niet ge richt was tegen de geloofsbelijdenis van de kardinaal en de zijnen, maar tegen zijn handelingen als landver rader en ordinaire zwarte hande laar. De grote strijder schrompelde ineen tot een baatzuchtig intrigant. Maar wat men ons ook wil doen geloven, vast staat dat zijn rechters politieke instrumenten waren en dat kardinaal voor zijn arrestatie na drukkelijk heeft verklaard, dat zijn „bekentenissen" tijdens een even tueel proces niet voor waar moch ten worden aangenomen. Hier heb ben we te maken met een „myste- rium iniquitaties", waarvan we wal gen en waarbij de meedogenloosheid van Nero kwajongenswerk was. Thans maakt men van een be klaagde een stamelende zwakzinni ge, die niet anders weet te zeggen dan „Ik heb het gedaan". Maar voor ons blijft kardinaal Mindszenty de voorman. In zijn vernederde figuur herkennen we de vernederde Chris tus, Die bereid was met Zijn Bloed ons tot een nieuw leven te wekken. Het wonder van de geestdrift Voordat pater Jelsma M.S.C. ach ter de katheder kwam, klonk door de immense vergaderplaats uit acht tienduizend monden het „Aan U o Koning der eeuwen". Na deze in drukwekkende belijdenis van ver trouwen in de onoverwinnelijkheid van Christus en Zijn Kruis, schil derde de gewijde redenaar de on getwijfeld verblijdende reacties, die het schandelijk bejegenen van de Hongaarse Primaat tengevolge heeft gehad. „Hel wonder waarop velen wel licht hadden gehoopt en dat kardi naal Mindszenty als triomfator over zijn aanklagers had doen zegevieren, is niet geschied. Ook tegen Christus is voor Zijn smartelijk sterven ge zegd: „Kom af van het Kruis als Gij werkelijk God zijt". Onze Ver losser wilde evenwel voor onze eeuwigheidsbelangen lijden en ster- Vervolg op pagina 2 Mr. Jan Derks was een der sprekers op de massale protestver gadering van de katholieke jongeren, tegen het onrecht dat Zijne Eminentie Joseph Kardinaal Mindszenty is aangedaan. In net R.A.I.-gebouw te Amsterdam waren 18.000 jeugdige strij ders voor een actief Christendom vergaderd. Tegen de achter grond van het podium was een reusachtig geschilderd portret van de Kardinaal-Martelaar aangebracht. Tijdens deze conferentie van Vrijdag zou Acheson zijn zienswijze hebbén weten door te drijven, die veel dich ter staat bij het standpunt der Europese landen, dan het geval was met de opvattingen van sommige Amerikaanse senatoren. De diplomatieke correspondent van de „New York Times" meent de uitslag van de conferentie van Vrij. dag met de Congres-leden als volgt te mogen samenvatten: „In het pact mag geen enkele automatische verplichting, de strijd krachten der Ver. Staten te gebrui ken tegen een aanvaller, wvden opgenomen, doch de bewoordingen van het pact moeten niet noodzake lijk elke zinspeling uitsluiten op de mogelijkheid, dat de Ver. Staten er toe kunnen besluiten in het voorko mend geval hun strijdkrachten te gen een aanvaller te gebruiken." Dean Acheson. de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zaterdag onverwachts een in formele bespreking gevoerd met de vertegenwoordigers van de landen, die willen deelnemen aan het Noord- Atlantisch Pact. Acheson ontving de ambassadeurs van Engeland, Frank rijk, Canada, België, Nederland en Luxemburg, die hjj, naar vernomen wordt, zou hebben gezegd, dat er kans is voor opneming in het uit eindelijke ontwerp voor het Atlan tisch Pact. van een clausule voor 'n mogelijke militaire actie van de Ver. Staten. De opneming van een mogelijke militaire actie van de Ver. Staten in een clausule van het Atlantisch Pact zou het resultaat zijn van de conferentie die Acheson Vrijdag met de Congresleiders heeft gehad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1