DE Lui ALKMAAR EN OMSTREKEN Drukbezochte jaarvergadering van de Alkmaarse K.A.B. em ladd&l' lp*# Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel Hier Verd PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLA® Maandag 21 Februari 1949 Schola Publico Feestavond Orpheus Jb. van Giezen t Zware jongen ingerekend De held en de soldaat Wensen van de K.V.P. Kort De Kath. Arbeidersbeweging, afd. Alkmaar, hield m hotel Victory haar jaarvergadering, welke zo druk bezocht werd. dat ae zaal te klein was en verscheidene aanwezigen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Allereerst werd op deze vergadering een demonstra tie gegeven door het zangkoortje onder leiding van de heer Hof, die er vooral de nadruk op legde, dat dit een- demonstratie was en geen kleine uitvoering. Tenslotte kon de voorzitter, de heer Jaarsveld, de vergadering openen, waarbij fcij, tevens een overzicht gaf van het werk, dat door de K.A.B. in geheel Nederland is verricht. Hij wees hier op het pover figuur, dat télkens bij de re traites geslagen wordt door de af deling Alkmaar, doch verwachtte, dat dit spoedig zou verbeteren. Te vens sprak de voorzitter de hoop uit. dat de KAB in het komende jaar een grote' invloed zou krijgen op de publieke opinie, waardoor dg beweging dan een grote tijd tege moet zou kunnen gaan. De notulen werden met een klei ne wijziging goedgekeurd, waarna de enkele mededelingen ter kennis van de leden werden gebracht. Hierna kon worden overgegaan tot de bestuursverkiezing. Aftredend waren de heren Beemster, van de Berg, Zeegers (allen herkiesbaar) en Schouten (niet herkiesbaar). Door de leden werden nu twee nieuwe eandidaten voorgedragen, namelijk de heren Hoeben en van Haarlem. Bij de stimroing werden in het totaal uitgebracht 151 stem men, waarvan 143 geldig,„ 6 ongel dig en 2 blanco. De stemmen waren als volgt uitgebracht: Beem ster 133, van de Berg 129, Zeegers 131. Hoeben 96 en van Haarlem S3, zodat de eerste drie heren hun be stuursfunctie hielden, terwijl de heer Hoeben als nieuw bestuurslid toetrad. Door de secretaris, de heer P. Zeegers, werd een uitgebreid jaar verslag uitgebracht, waarin de goe de samenwerking in het bestuur en het slechte bezoek op de verga deringen werden behandeld. Daarna nam de secretaris achtereenvolgens de onderafdelingen van de KAB onder de loupe, althans die onder afdelingen, waarvan een verslag was binnengekomen. Het finantiëel overzicht van de penningmeester, de heer Koopmei- ners, toonde een saldo over 1948 van f 1.100.32. Vervolgens gaf de pen ningmeester een overzicht van het totale bezit van de KAB, waarbij bleek, dat direct beschikt kon wor den over ruim f 4.500.terwijl er nog enkele vorderingen zijn, die ongeveer f 3.000.bedragen, zodat het totale bezit, wanneer tenminste de vorderingen binnengekomen zijn. geraamd kan worden op ruim f 7.500.—. De begroting sloot met een post onvoorzien, van f 189.Volgens de verwachtingen van de penningm. zou de speling in deze begroting wel groter zijn. doch hef lag in de bedoeling van het bestuur de gel den ,die vrij zouden komen hierbij te besteden aan retraitewerk en aan vaeantiereisjes voor kinderen. En juist om dit werk te kunnen verwezenijken was het beter, dat deze begroting ook weinig speling had. Na de behandeling van de begro ting bleek, dat de heer van Slinger land het niet geheel eens was met de subsidies, althans in zoverre, dat het volgens hem ook nodig was er een subsidie op te plaatsen voor de KAV. Hij had zich hier oen bedrag van f 10Ó.voorgesteld. Volgens de penningm. was het echter beter dit niet te doen, daar het Centraal Be- I HERLEVING VAN HET GREGORIAANS ALKMAAR. Sinds de op roep van Paus Pius X tot herstel van de oude zang der H. Kerk, 't Gregoriaans, zijn velen, pries ters zowel als leken aan 't werk getogen, om voor deze eerbied waardige zang, waaruit zo echt de geest van eenvoudige gods dienstzin spreekt, meer en meer belangstelling te wekken. Br is veel gedaan, om de ongeëvenaar de schoonheid van deze zang bij zangers en gelovigen meer be kend te maken, er werden con gressen cursussen en demonstra ties aan gewijd, de koren waar van vele zangers het gregoriaans zongen, omdat het nu eenmaal er bij hoorde, maakten er meer werk van en vooral door de volkszang in de kerken werd het gregoriaans populairder. Er is op dit gebied dan ook reeds vrij veel bereikt, dat neemt echter niet weg, dat het'gregoriaans nog niet bij een ieder die waardering geniet, waarop het aanspraak kan maken. Er is nog altijd een groot aantal koorzangers, dat op de eer ste plaats muziekmissen wil zin gen en het Gregoriaans er op de koop toe bij neemt. En het aantal luisteraars, dat door deze schone gezangen werkelijk geboeid en ont roerd wordt, is niet overweldigend groot. Dat vindt zijn oorzaak voorna melijk in het feit, dat er door vele keren geen juiste weergave van 't Gregonaans gegeven wordt, omdat vele zangers geen voldoende scho ling in deze muziek hebben gehad. Dr. A. I. M. Kat, de leider van 't muziek-instituut van de kathedrale basellek te Haarlem, die zich al jarenlang op het terrein van het Gregoriaans begeeft, heeft te Haarlem een koorschool opgericht, waaraan 'n knapenkoor verbonden is, waarmede Dr. Kat al zeer veel successen oogstte. Over het Grègo- raans en de uitzonderlijke schoon heid van deze oude kerkzang nu. zal Dr. Kat op Vrijdag 25 Febr. a.s. in het Gulden Vlies komen spreken. Het belooft een zeer interessante avond te worden, want de spreker zal zijn lezing illustreren met zang door een klein jongenskoor, dat ons de grote schoonheid van het Gre goriaans. zoals het gezongen moet worden, zal doen genieten. Het be stuur van de scholen verwacht 'n grote opkomst. stuur geen voorstander was van subsidies. De heer van Slingerland' bleef echter op zijn standpunt staan en toen was het de voorzitter, die trachtte hem met een kluitje in het net te sturen doch de heer van Slingerland bleef staan op een subsidie. Misschien, dat de leden der KAV meenden, dat zij zich het ongenoa- zen op de hals zouden halen van de KAB, wanneer dit voorstel door gang zou vinden, het was in ieder geval toch zo, dat mevr. van de Bergen het woord vroeg en daarbij mededeelde zich aan te sluiten bij ae plannen van het bestuur der KA B. Zij vond het prachtig, dat door de voorzitter in het bijzonder steun werd verleend aan het bestuur der KAV, dat toch feitelijk voor zijn taak nog lang niet berekend was. hetgeen voor de heer van Slinger land rëüen was op te merkenf dat mevr. van de Berg zich hierbij zelf een brevet van onvermogen uit reikte. De vergadering werd tenslotte besloten met een verloting van 'n strijkijzer, wat sigaretten en enige zakagenda's en een rondvraag, waarbij enige vragen naar voren kwamen, die meer van intern be lang waren. ALKMAARSE KAMER MUZIEK VERENIGING Piano-concert Anna Wester ALKMAAR. Op Woensdag 23 Februari a.s. zal het derde con cert plaats vinden van de Alk maarse Kamermuziek Vereniging. De pianiste Anna Wester zal op die avond voor de ledeh en be langstellenden .in het Gulden Vlies concerteren. Deze pianiste heeft haar opleiding genoten aan het Amsterdams Conservatorium, waar zij haar solistenexamen af legde. Na de oorlog trad zij in de voornaamste plaatsen van ons land meerdere malen op met onze Nederlandse orkesten en ook met het Parijse Orchestre Colonne onder leiding van Jean Giardino. Het „Binnenhof' schreef over haar optreden: „Anna Wester is iemand met gezonde muzikaliteit, die met het nodige feu sacre de muziek benadert". De „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" schreef onlangs: „Anna Wes ter. een fijngevoelige over aan merkelijke technische vaardigheid beschikkende musicienne". Commando-wisseling Kon. Marechaussee ALKMAAR Met ingang van X Febr. is de commandant van de brigade der Kon. Marechaussee te Alkmaar, H. J. Kolenbrander, in gelijke functie benoemd te Boer- tange in de prov. Groningen. Als zijn opvolger is tot commandant van de Alkmaarse brigade be noemd P. Bierdrager uit Amster dam. AMBTSWONING DIRECTEUR CENTRAAL ZIEKENHUIS Het college van Regenten van het C. Z. hebben B. en W. voorgesteld over te gaan tot het stichten van een ambtswoning voor de genees heer-directeur op het terrein van het Ziekenhuis. De geneesheer-directeur over woog n.l. in Bergen te gaan wanen, omdat hij in Alkmaar geen woning kon vinden met 'n goede bodem afsluiting, gelegen op het Zuiden en met centrale verwarming, zoals de gezondheidstoestand van zijn echt genote vereist. B. en W. hebben nog getracht te Heiloo geschikte woonruimte te vinden, voor de ge neesheer-directeur, doch daar hen dit niet gelukt is, stellen zij de Raad voor Regenten te machtigen een uitgave te doen van f32000 voor de bouw overeenkomstig de finan cieringsregeling WoningbOuw-1948 van een ambtswoning voor de di recteur; op het ziekenhuisterreln. Het tekort op de exploitatie van de woning, dat minstens op f411.55 wordt geraamd, weegt naar de me ning van B. en W. op tegen het voordeel, dat de directeur in de on middellijke nabijheid van het zie kenhuis woont. Directeur Sportpark In de Donderdag ie houden ver gadering van de Raad komt aan de orde een voorstel van B. en W. om de beheersvorm van het sportpark met ingang van 1 Juli 1948 defini tief te regelen door aanstelling van een directeur, voor wie het salaris wordt bepaald overeenkomstig de rang van hoofdcommies le klas (f5.400 tot f6.000). Voorgesteld wordt in deze functie, met ingang van 1 Juli '48 te benoemen dc heer G. Th. J. de Munk, die sedert 1 Aug. '47 tijdelijk met het .beheer van het sportpark was belast, met de bedoeling, dat dit zou gelden slechts voor het seizoen 1947/'43, na afloop waarvan de beheersvorm definitief geregeld zou worden. Voor de beheerder van het Sport park is naar de mening van B. en W. qen volle dagtaak aanwezig; deze taak zal naar hun mening door invoering van de totalisator en de exploitatie van de nieuw- aangelegde sportvelden nog verder in omvang toenemen, terwijl de te benoemen directeur ook belast zal worden met de vertegenwoordiging van het gemeentebestuur bij bet bestuur van V.VV. en met de orga nisatie van de sportbeoefening bui ten schoolverband. Van zijn be moeiingen voor de jeugdzorg, waar mee hij tijdelijk belast was.» zal hij worden ontheven. OUDERAVOND J.G. ST. LAUREN- TIUS Dinsdagavond houdt de J.G. St. Laurentius weer een vrolijke ouderavond voor de ouders en be langstellenden met het oog op de vasten. De toneelclub zal een pret tig schetsje opvoeren van een volksvrouw, die door bijzondere dmstandigheden in een hogere klas is gekomen en zich daar niet thuis voelt. Moeder en hare vriendinnen geven de dames uit de hogere stand -een lesje en zo komt alles weer ten goede. De herrezen mandoline club. die onder leiding gaat spelen van de heer Bloemmaert, zal ook een paar nummertjes geven en zo belooft het weer een prettige avond te worden. Wij verwachten dus vele bezoekers Dinsdagavond om 8 uur in het jeugdhuis aan de Nieuw- straat. DRIE ERE-LEDEN ALKMAAR De mannenzang- vereniglng „Orpheus", die door omstandigheden de laatste jaren de gebruikelijke jaarlijkse feestavond voor leden en donateurs moest la ten vervallen, heeft dit jaar deze traditie weer hervat. En dat was geen half werk, want de feest avond van Zaterdagavond in 't Gul den Vlies was er een, die klonk als een klok. De voorzitter, de heer C. Veld- huys, sprak op de hem eigen ge moedelijke wrjze een openingswoord waarin leden, donateurs en geno digden welkom heette, in het bij zonder de nieuwe directeur, de hr. Joep Schreurs en diens echtgenote, van wiens benoeming hjj thans of ficieel kennis gaf. Tevens deelde hij mede, dat de heer P. Kist tot on derdirecteur was benoemd. Hij deed voorts mededeling van de benoe ming van de heren G. B. Smit, P. Hartog en H. de Groot tot erele den, in verband met hun lidmaat schap vanaf de oprichting. Beide eerstgenoemden, die verhinderd wa ren, hadden reeds ten hunne huize het gouden ere-insigne in ont vangst mogen nemen. De heer de Groot (bete? bekend als Manus), die vanaf de oprichting reeds be stuurslid is en reeds eerder het gouden insigne ontving, werd dooi de voorzitter met een toepasselijk woord een verguld bronzen herin- neringsmedaillc overhandigd, onder applaus der aanwezigen. Vervol gens werden de tot lid van verdien ste benoemde leden, de heren L. Paap, G. Oukes, K. de Wit, J. Bijls- ma en B. Prins onderscheiden met het zilveren insigne, dat de voorzit ter hen met een toepasselijk woord op de borst spelde. Het tweede gedeelte van het pro gramma bestond uit het optreden van het koor, waarvan 14 leden wegens griep afwezig waren on der leiding vande nieuwe directeur. Gezongen werd Zum Sanctus van Schubert en een nummer „De Ro vers", waarin de heer J. Willem- sen als solist optrad. De eerste in druk van de nieuwe dirigent was uitstekend; hij dirigeert rustig en laat vooral zijn handen spreken; de zang klonk onder zijn leiding zuiver en homogeen en fijn genuanceerd. Wij zyn er van overtuigd, dat Or pheus met Joep Schreurs een ge lukkige greep heeft gedaan en dat 'het koor onder zijn leiding tot ho gere prestaties in staat zal zijn.... Met het zingen van „Scheeps- raet" onder leiding van P. Kist een nummer, waarin de opvatting van de vorige directeur nog onmis kenbaar was, werd het optreden van het koor besloten. Het woord was daarna aan An dre Carell c.s„ die met een uitste kend programma kwam, dat bij der in de smaak viel. Marjanne v. d. Berg, de enige vrouwelijke kracht in dit gezelschap, opende met een paar levensliedjes van het goede genre. Zij draagt aardig voor en zingt nog bfeter. Jan Hagoort toon de zich een geroutineerd manipula tor en geheugenwonder en had suc ces met zijn komisch optreden. Eddy de Jong was een uitstekend aecompagnateur en accordeonist. Tenslotte André Carell zelf, die ai dadelijk contact had met het Alkmaarse publiek, waarmee hy vele gemeenschappelijke oude her inneringen ophaalde. Zowel zijn conference als zijn liedjes-met-inhoud sloegen in bij 't pubiiek. In een sketch gaf hy uit stekend komisch spel te genieten, waarbij Marjanne v. d. Berg er niet in slaagde hem te evenaren. Ook van de Morali's, fietsacroba- ten, met hun knappe gymnastische on equilibristische toeren viel weer veel te genieten. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door The Musical Players, die eveneens veel succes hadden. De heer Veldhuys riep het gezel schap na afloop en tot weerziens toe. ALKMAAR In de ouderdom van 73 jaar is Zaterdag alhier overleden de heer Jacobus Johan nes van Giezen die in veehandels kringen steeds een bekende figuur was. De overledene was o.m. be stuurslid van het Genootschap van de Stille Omgang te Alkmaar en lid van het college van collectanten van de St. Dominicuskerk. Na de H. Mis van Requiem om half 10 zal morgen om half 11 de begrafenis plaats vinden vanuit de kerk. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U, dank zij onze „Kousen-Service' Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dén uitzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Afdeling" ondervinden. LANGfSTRAAT 68 ALKMAAR (Adv.) ALKMAAR Begin dezer maand werd ingebroken bij de heer M. aan de Juliana van Stolberglaan. De dader werd de vorige week door de Amsterdamse politie aangehouden en bleek een 57jarige Amsterdam mer te zijn. een echte zware jongen, die al 21 jaar in de gevangenis had doorgebracht Aanvankelijk ont kende hij de inbraak te hebben ge. pleegd, doch door de aangevoerde bewijzen brachten hem tot beken tenis. De politie is overtuigd met deze man de dader van 10 a 15 soortgelijke inbraken in handen te hebben. A. F. C.-nieuws ALKMAAR -L Zeevogels 1— AFC 1 3—1; Vios 2—AFC 4 4—1; AFC 5-Berdos 3 16. Junioren: AFC HSV a 3—AFC c AFC b 04. Adspiranten AFC aLim- men a 2—2; AFC b—SVW a 4—0; USVU b—AFC c 1—1; AFC d— AFC e 40; Berdos bAFC g ,2—0; AFC f—Vitesse c 2—1; AFC h—HSV d 5—1; Vitesse d—AFC i 2—1. Het eerste moest de eer aan Zee vogels laten. Wij ..hadden toch ge hoopt op een beter resultaat, daar om traint, want zorgt voor iets goeds bij de wedstrijden om de KNVB-beker. Het tweede behaalde de volle buit. Het vierde en vyfde vielen ook uit de toon. De junio ren a een pluim. By de adsp. no teerden wij goede en minder goe de uitslagen. AFC f sloeg de con currenten met 2'1. Ik denk, dat het een beslissingswedstrijd wordt en dan kampioen, jongens. Doe je best. Ook h behield de volle kans. Hedenavond clubavond. Allen aanwezig. De PPC'er Burgerlijke Stand Geboren: Frank, z. v. P. Hout zager en G. Brand; Dina W„ d. v. J. J. Sanders en W. Ekkel; Hille J„ z. v. H. Homma en K. Slooten; Elisabeth, d. v. R. Koster en J. E. Bieman; Bernardus A. N. M., z. v. N. Leek en J. M. J. Pieters; Ge rard, z. v. A. Kruidenberg en A. Hoogland; Johanna M„ d. v. D. v. d. Berg en J. Bos; Petronella M. M„ d. v. F. H. C.tDingerdis en M. Stoop; Joke, d. v. J. Th. Broersma en J. C. Geerligs. Gehuwd: Jacob Plant en Guur- tje van Beehum. Overleden: Loskjen Feenstra, 74 i., wed. van P. Duyff; Pieter -Ak kerman, 72 j„ geh. met P. H. Beun; Marritje v. Waveren, 80 j. wed. van D. Homma; Catharina Gorter, 87 j., wed. van F. Platzer; Fijgje Bot, 67 j., wed. van G. Rademaker. ALKMAAR. Op een bijeen komst van de leden van het Alk maarse Departement van de Ned. maatschappij voor Nijverheid en Handel, gehouden in het Victory- hotel, heeft prof. G. A. PU. Weyer, algemeen voorzitter der Maatschap pij en directeur van de Ncd.-Indi- sche Escompjo-Maatschapptj, een overzicht gegeven van het doel en de werkwijze van dit Instituut In zijn inleiding merkte de voor zitter van het Departement Alk maar, ir. J. F. le Blansch, op, dat uitbreiding van de industrip in Alkmaar dringend noodzakelijk is en hij hoopte dan ook., dat de mo gelijkheden daartoe steeds gunsti- gunstiger zouden worden. Komende tot zijn onderwerp, bracht prof. Weyer in herinnering, dat de Ned, Mij. voor Nijverheid en Handel een der oudste instellingen in ons land is en bijna 175 jaar onafgebroken haar werkzaamheden beeft kunnen uitoefenen. Deze heb ben ten doel de economische en so ciale belangen van het Nederlandse volk in zijn geheel te behartigen, zoals ook beschreven is in de sta tuten. Men werkt op die terreinen, die in een bepaalde tijd de meeste aandacht vragen, zo werd onder en na de oorlog advies gegeven aan de minister van Financiën over het belastingwezen, de geldzuivering en het fiscale afschrijvingsprobleem. Ook op onderwijsgebied werd en wordt veel gedaan. Zo heeft de maatschappij in vele plaatsen de eerste stoot gegeven tot de oprichting van nijverheids- en ambachtsscholen. Voorts noemen wij de publiciteit van het Marshall plan. de activiteit op het gebied ALKMAAR Shaws blijspel „Arms and the man" waarmede het gezelschap „Comedia" onder de Ne derlandse titel „De Held en de Sol daat" onlangs het seizoen opende en dat voor een vrijwel uitverkocht „Gulden Vlies" ging, moge dan geenszins tot Shaws beste werken gerekend kunnen worden, het is toch, ondanks de ietwat verduderde problematiek, een stuk comedie, waaraan men een prettige avond van gezonde ontspanning kan be leven. In dit spel in drie bedrijven steekt de schrijver, misschien meer dan nu nog nodig lijkt, de draak met romantiek en heldendom op een koddige wijze, fonkelend van geestigheid, die de toeschouwer di rect weet te boeien. Hoewel men geneigd is de opvatting van de re gisseur, die wel eens wat tè veel klucht geeft, niet geheel tot de zijne te maken en men meer dan eens de indi^jjc krijgt dat de regie ook met Shaw eens de draak wil steken, heeft dit voortreffelijke stuk, voor al door het voortreffelijk spel dat „Comedia" laat genieten, een goe de plaats op het repertoire van dit gezelschap en een goed onthaal bij liet publiek weten te vinden. Het stuk speelt tijdens de Hon gaars-Servische oorlog, die plaats had in het begin dezer, aan oorlo gen zo rijk en aan menselijkheid zo arme eeuw en schildert op vro lijke, kleurige wijze de onschuldi ge avonturen, waarin een jonge Bulgaarse, Raina Petkoff, zich ziet gewikkeld, als tijdens straatgevech ten een jonge Servische soldaat, die uiteindelijk een Zwitser blijkt te zijn, haar slaapkamer tot asyl kiest. Ondanks de vrolijke toon in het stuk worden toch de nodige wijze woorden gesproken die er toe bij dragen dat de mens zichzelve kent. ;4Ank van der Moer, charmant en vlot ais altijd, speelde met veel toe wijding de rol van Raina, de doch ter uii; de rijke Petkoff-familie, die uiteindelijk de bombastische, snoe verige Sergins, door Guus Hermus met veel élan gespeeld, verlaat voor de nuchtere, menselijke Bluntsekli. De talentvolle actrice droeg het stuk en wist met tact de klippen, veroorzaakt door enkele momenten van gebrek aan rolken- nis bij een paar andere spelers meesterlijk te omzeilen. Han Bentz van den Berg was in de rol van Bluntselli een haar waardige tegenspeler, die een zeer aannemelijke creatie van deze moeilijke rol wist te geven, Truus Dekker gaf een vlotte Lonka, een gedienstige met hogere aspiraties, doch had in sommige momenten het met haar teksten aan de stok hetgeen echter weinig van invloed bleek. Jules Verstraete kwam met een gezellig ouderwetse majoor op de planken en Guus Hermus wist de figuur van Ser- gius uitstekend te typeren. Joh. Soer bracht nog een bijzonder ge slaagde, zeer servile huisknecht voor het voetlicht en Jopie Tour- niaire een gedecideerde mevrouw Petkoff. Waardering verdienen de decors van Johan de Meester, die tevens de regie in handen had. Bij de cös- tuums. die uitstekend verzorgd wa ren, vielen bijzonder op de smaak volle gewaden van Kasparova, waarmede Ank van der Moer voor hét voetlicht trad. Een goed verzorgde, kleurige en geestige comedie, waarmede „Co media" haar goodwill in Alkmaar weer aanzienlijk heeft versterkt. L.S. UITSLAG AANBESTEDING Stille Omgang Amsterdam van de tewerkstelling der Delftse studenten, die een i „bepaalde tijd practisch moeten werken e.d. Momenteel heeft de Benelux idee uiteraard de meeste belang stelling. Op de jaarvergadering van deze zomer zal men trachten een definitief standpunt in tenemen. Sprekende over de Indische kwes tie, merkte prof. Weyer op, dat 15 tot 20 pet- van ons volksvermogen in Indische ondernemingen belegd is dat een gelijk percentage van ons volksinkomen uit deze gebieden afkomstig was. Voorts merkte spr. op, dat d£ economische aspecten, die aan deze zaak vastzitten, nog altijd te weinig onder de aandacht van het Neder landse volk worden gebracht. Andere algemene problemen als de woningnood en de volkshuisves ting, alsmede de sociale verzekering hebben de aandacht van de maat schappij. De maatschappij werkte mede aan de totstandkoming van het op leidingsinstituut vor de Buitenland se Dienst te Breukelen-Nijenrode, in de mening, dat men zich in de toekomst meer cn meer dient in te stelÜji op de belangstelling voor andere landen dan alleen Indië, zo als tot voor kort het geval was. Ook het Koloniaal Instituut en het Bureau voor Handelsinlichtin- gen kwamen tot stand met medé werking der maatschappij. Ir. le Blansch dankte na afloop voor de uiteenzetting, waarnaar velen, o.a. mr. dr. H. J. Wytema. de' burgemeester l met aandacht luis terden. Bereid met middelen tcgea houtworm (Adv.) MODERNISERING VAN DE STADSREINIGING In de toelichting op 'n suppletoire begroting voor de Gem. Reiniging zeggen B. en W. dat een modernise ring van de nog grotendeels met paardentraotie gevoerde vuilophaal dienst om bedrijfseconomische rede nen dringend noodzakelijk is. Voor 1949 wordt hierin voorzien door de aanschaffing van twee roltrommel- vuilnisauto's en 4500 uniforme vuil nisemmers; de aanschaffingskosten hiervan worden geraamd op ƒ56.000 en 25.000, samen 81.000. Hiervan kan ongeveer de helft yan de stad worden bediend. De kosten van aan schaffing van de roltrommel-auto's zullen goeddeels worden bestreden door de daardoor mogelijke inkrim ping van de dure paardentractie. De kosten der vuilnisemmers zullen moeten worden bestreden uit een van de gebruikers te heffen vergoeding. Biljartwedstrijden ALKMAAR Men verzoekt ons mede te delen, dat de partijen tus sen het le en 2e team van het dis trict Alkmaar niet gespeeld zul len worden op Maandag 21 Febr. 1949, doch op Woensdagavond 23 Febr. 1949 PROCESSENVERBAAL ALKMAAR Tegen een tweetal caféhouders werd procesverbaal op gemaakt wegens het laten maken van muziek in hun localiteiten zon der vergunning; tegen 2 winkeliers werd procesverbaal opgemaakt we gens het openhouden van hun zaak op Zondag, Bevrijdings-Jubileum-comité en Oranjevereniging HEILOO. Aangezien de ver jaardag van H. M. de Koningin (30 April) en de Bevrijdingsdag (5 Mei) dicht op elkaar volgen en de daaraan verbonden festiviteiten moeilijk door aparte comité's kun nen worden verzorgd, hebben bovengenoemde comité's en de Oranjevereniging een bespreking gevoerd teneinde tot een oplos sing te komen. Men besloot tot op heffing van het Jubileumcomité over te gaan en de Oranjever. en Bevrijdingscomité bijeen te voe gen. Nu zal op Woensdag 23 Febr. a.s. des avonds 20 uur in „De Oude Herberg" een openbare ver gadering worden gehouden. De comité's vertrouwen dat velen op genoemde vergadering zullen ko men. HEILOO. Uitslag van de aanbesteding, gehouden door het gemeentebestuur van Heiloo op Maandag 14 Februari 1949 v.m. 11 uur. a. aanbouw van drie leslokalen aan de bestaande U.L.O.-school b. meerder bij toepassing van riftvloeren. c. verplaatsen en inrichten tot kantoor, van een noodschoollokaal. a. b. c. B. Hoetjes en Co. 31.496 1536 3044 Fa. R. Bot en Zn. 34.200 1700 3721 IJ. Kronenburg 34.550 1782 4145 Gebr. Schuit 34.950 2000 3500 v.d. Wal en Smit 35.433 1500 3750 Fa. M. v. Steeg 35.800 1800 3250 Fa. Faus 35.934 1754 3944 N. Visser 36.000 1550 3975 J. Rirzi en Stor 36.200 1600 3900 Kievit en Impink 36.390 1525 4100 Fa. B. v. Zaal 37.000 1750 2100 P. Kaandorp 37.166 1800 2200 Ka. Gebr. Tromp 37.400 1700 2800 Fa. P. en G. Buur 37.460 1950 2790 Fa. G. Kunst 37.490 1975 2835 Fa. Albers 37.500 1800 2200 Fa. C. Albers 38.000 1500 2200 D. Langedijk 38.011 1800 3400 E. de Groot 38.160 1870 1900 Fa. Joh. Seysener 38.300 1800 2300 Fa. A. v. Duin 38.300 1950 21t)0 Fa. IJ. Kops 38.489 1800 3070 C. Noord 39.272 1800 3700 Philips Bouwbdr. 39.493 1320 4192 Jac. Klaasse 40.170 1920 2800 G. Borsjes 40.200 1850 4700 B.bedr. Vergouw 40.385 1600 3165 De Haan en Reek 40.500 1300 3200 B.bedr. Vasbinder 41.350 1582 4767 B.bdr Kennemerl. 41.720 1900 4770 P. Obdam 42.445 1850 2800 F. H. Hogerwerf 42.600 1970 3970 W. F. J. Bollen 52.400 1900 4400 Begroting 33.845 1800 1828 Guuning is aangehouden. Kath. Vrouwenbeweging HEILOO. Alle leden van de K.V.B. worden op Donderdag 24 Febr. des avonds 19.45 uur in het Brunogebouw verwacht. Het ligt in de bedoeling een gezellige vas tenavond te vieren. Om misver stand te voorkomen vestigt het bestuur er nogmaals de aandacht op, dat iedere katholieke vrouw lid kan worden van de Vrouwen beweging. feestavond R.K. Vrouwenbeweging BERGEN. De jaarlijkse feest avond der R.K. Vrouwenbeweging werd geopend door de voorzitster, mevr. Min. Zij deelde mede, dat de tentoonstelling van het reizend museum, welke onlangs is gehou den, f 200.heeft opgebracht Ook voor de retraite-spaarclub zijn reeds 50 leden geworven, hetgeen een bevredigend resultaat ge noemd mag worden. Na dit inlei dend gedeelte werd door een aan tal dames, met medewerking van de heer G. Stockman, een toneel stuk; „Het hofje der twaalf apos telen", alleraardigst opgevoerd. Ook de komische één-acter „Wie ruilt zijn schoenen" viel zeer in de smaak. De verschillende dames, die op de advertentie om schoe nen te ruilen afkwamen, speelden haar rol vlot en geestig. Na de pauze spoorde de voor zitster de leden aan zoveel moge lijk aan de Algemene Parochiële Biddag voor onze militairen in Indië op Zondag 20 Februari deel te nemen. Het bestuur heeft er goed aan gedaan deze dag te orga niseren, daar de jongens niet al leen materiële, maar vooral gees telijke steun behoeven. Met een humoristisch blijspel getiteld „Aardappelen", werd deze alles zins geslaagde avond besloten. DAMNIEUWS ST. PANCRAS. Donderdag avond j.l. speelde DOS een thuis wedstrijd tegen DCP. DOS had twee verenigingen uitge nodigd n.l. DCP (Purmerend) en Edam te Edam. De vereniging die het beste resultaat behaalde werd een beker met inscriptie ter hand gesteld. De uitslag was; DOS Purmerend 248. De uitslag DOS Edam was 2814, zodat Edam de winnaar werd. Schaken EGMOND AAN ZEE. De Egmonden 1 behaalde in haar clubgebouw aan de Boulevard een klinkende 9VsVz overwinning op KTV 3 uit Enkhuizen. Hiermede staan zij met 4 overwinningen uit 4 wedstrijden nog ongeslagen ste vig aan de kop. Met nog 1 thuis wedstrijd tegen DOS 2 uit Alk maar staan hun kampioenskansen er dus uitermate gunstig voor. HEERHUGOWAARD-ZUID De K.V.P., afd. Heerhugowaard, 't Kruis, vergaderde dezer dagen in de zaal van de heer C. Schut en besprak o.a. de meningspeiling. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat een zo groot aantal leden aan de oproep voor de ver gadering gevolg hadden gegeven. Een der belangrijkste punten van de agenda was de meningspeiling, die in alle afdelingen wordt gehou den. De volgorde der urgentie, die de afdeling het Kruis aan de ver scheidene onderwerpen zou willen toekennen is de volgende: Ten eerste de kinderbijslag voor allen. Ten tweede het stimuleren van de woningbouw, vooral met het oog op het verschaffen van woon ruimte aan jongelui die wensen te trouwen. Aandacht aan het Indone. sche probleem en vooral zorg voor de dienstplichtigen, alsmede tijdige aflossing der troepen. Voorts wilde de afdeling, dat er aandacht wordt besteed aan de stichting van kleine bedrijven in de Noord-Oost polder en meer dan tot nu toe een open oog voor de kleine zakenman. Tot slot wilde de afdeling, dat er zoveel mogelijk werk, door wouwen ge daan, nu door de mannen zal wor den verricht, teneinde werkloosheid te voorkomen. Naar aanleiding van de aanstaan, de gemeenteraadsverkiezingen zou men gaarne dezelfde lijn zien als in 1946. In verband met een on ander wordt er op Vrijdagavond in Café Nienboer een bijeenkomst gehouden van de parochiële afdelingen, waar bij de voorbereidingen der verkie zingen wel ter sprake zullen ko men. De Zeereerw. Heer Pastoor bracht vervolgens de besluiten van de laatste raadsvergadering ter sprake en gaf een toelichting op de ver zoeken, die door het schoolbestuur aan de raad waren gedaan. Ook de aanwezige raadsleden zeiden over deze zaken hun mening. Een motie werd aangenomen om deze kwestie, vergoeding van leerbenodigdheden. alsnog in de raad ter behandeling te nemen. Met een beroep op de jongeren om leden aan te werven vóór 1 Maart, opdat meerderen kunnen deelnemen aan de groslijststemmin gen, werd de bijeenkomst gesloten. TUITJENHORN. De R.K. Rij wielclub St. Martinus hield haar 19e jaarvergadering in het Ver enigingsgebouw. Volgens het jaar verslag van de penningmeester bedroegen de ontvangsten f 102.69 e'n de uitgaven f 75.90. Het kas saldo was f 89.16. Het periodiek aftredende bestuurslid P. Spaan- sen werd herkozen en in de vaca- ture-Jac. Duineveld werd gekozen de heer G. Tesselaar. T.a.v. de Stille Omgang te Amsterdam op 13 Maart a.s. is besloten weer autobussen te laten lopen. De start zal plaats vinden te half 12. De H. Mis in de Posthoornkerk be- int te half 2 en de Omgang is te uur. Zij die per fiets gaan, ver trekken om 7 uur vanaf de kerk. Het vertrek uit Amsterdam is vastgesteld op half 6, zowel voor de bussen als voor de fietsers. Deelnemers kunnen zich by de bestuursleden opgeven vóór 7 Maart a.s. De buskosten komen ger deelnemer op ongeveer f 3. 'e voorzitter wekte de leden op om zoveel mogelijk aan deze tocht deel te nemen, want gebed en offer is in deze tijd meer nodig dan ooit tevoren. NIEUWBOUW WAARLAND. Het eerste schaap is over de dam; dezer dagen werd met de eerste werkzaamheden van het nieuw te bouwen woonhuis, hetwelk geschiedt voor rekening der gemeente, begonnen. Dit huis, dat het eerste is sinds de bevrijding komt aan de Kerkweg. Wij hopen dat, nu het eerste schaap over de dam is, dit spoedig door meerdere gevolgd zal worden, want ook in dit gedeelte onzer gemeente is een nijpend gebrek aan woningruimte. Ook in Waarland zijn verschillende nood:» vallen, zodat nieuwbouw zeer urgent is. VIJFDE FILMKEURINGS BOEKJE Het Centraal Bureau der KFA te Den Bosch deed dezer dagen het 5de deeltje van het uitslagen boekje der Katholieke Filmcen trale, het instituut voor de katho lieke filmkeuring, het licht zien. Het bevat de keuringen der films, in het tweede halfjaar van 1948 uitgekomen, alsmede een kernachtig woord van de nieuwe voorzitter der KFC, de Zeereerw. heer I. C. M. Broekman, over film en jeugd. Een welkome aanvul ling bij de reeds verschenen deeltjes. KATHOLIEK JONG NEDTRLLAND OP DE BRES Vervolg van pagina ven. Kardinaal Mindszenty heeft Hem nagevolgd. Zo lijdt Christus voort in Zijn plaatsbekleders en worden wij wakker geschud om in geestdrift ons geloof te belijden en te verdedigen." Onder langdurig applaus riep pa ter Jelsma uit, dat wij de martelaar Mindszenty nooit zullen vergeten, zomin als de Kerk de eerste marte laar Stephanus vergeten is. Hij zal voortleven, als de incarnatie van het Christendom zelf en van allen die zijn voetsporen drukken. „Wij weten dat na deze Goede Vrijdag een Paasmorgen aanbreekt, vol licht en glorie, waarin wij Christus zullen aanschouwen als on ze triomferende Verlosser. Ons sterk geloof is de victorie die de wereld zal overwinnen." „Christus vincit, Christus regnat". zongen de duizen den, waarmee zij hun vertrouwen in de woorden van pater Jelsma bevestigden. Geestelijke en materiële weerbaarheid Michel Debats. bekend figuur in de Limburgse K.V.P.-jongeren, be schouwde de middelen, welke ter afwending van de satanische drei gingen kunnen en moeten worden aangewend. Hij waarschuwde voor laksheid en gebrek aan edelmoedig heid tegenover de naaste, bepleitte voor alles persoonlijke vorming en verhoogde activiteit in de organi saties die ontbinding van de sociale structuur voedingsbodem van het communisme kunnen voorkomen. Naar zijn overtuiging moeten alle goedwillenden streven naar een federatief christelijk Europa, waarin verhoging van geestelijke en materiële weerbaarheid vereist wordt. Het getuigt van een schromelijk gebrek aan inzicht, nu de handen in de schoot te leggen en werkeloos te wachten op de nekslag van de G.P.U.-agent. Het getuigt daaren tegen van een hoog plichtsgevoel wanneer men medewerkt aan de versterking van Zee-, Land- en Luchtmacht en het Nationaal Insti tuut „Steun Wettig Gezag". Spr. keerde zich heftig tegen het optreden van de communistische vijfde colonnes en verklaarde iro nisch dolgraag gratis treinkaartjes voor de heren te willen verstrek ken, als ze daarmee naar de andere kant het ijzeren gordijn zouden willen reizen. Hij liet hierop volgen dat ze binnen een week zeker hun gratis reis zouden betreuren „West-Europa is frontgebied", zo riep hij uit. „In deze realiteit moe ten wü leyen als jonge democraten en frontsoldaten. Wie thans geen idealist is cn de wapens van dc geestelijke revolutie niet hanteert, is een deserteur!" Michel Debats ontving een langdurige ovatie nadat hij was geëindigd met de woorden: „Onze geest moet zijn als die van de Kruisvaarders. Bidden, werken en strijdvaardig zijn, dat is dc op gave voor een jong, blijmoedig en offerbereld Nederland". Enthousiast besluit De voorzitten gaf van de redevoe ringen een korte samenvatting, her nieuwde de opwekkingen tot gees telijke weerbaarheid en ging daar na voor in het bidden van een tientje van de rozenkrans. De Jongeren belijden hun geloof in het Credo, waarna de deken van Amsterdam. Mgr. G. P. J. v. d. Burg, dank zegde aan de Katholie ke jeugd van Nederland, die „de hand heeft gelegd in Christus Hand" Mgr. gaf aan de knielende massa zijn zegen. Uit de jongerenmenigte klonk plotseling de kreet „Leve de Paus en leve kardinaal Mindszenty". Het schallende hoerageroep, dat hieroj het antwoord was, vermengde zich met het „Christus Vincit", dat door het koor werd ingezet en telkens werd herhaald, totdat de laatste deelnemer aan dit fiere protest het RAI-^jcbouw har verlaten. Veertier die Zate Dakota der slacl Northoll boord, d blijfseler een tehu Ten tijde van de r. schoorstc gerukt. Trur deze wij; komen to voorwaart Duitse st; van Berlij gekomen Europa. F Turkije, t bedreigen Die gebiei zo enigsz Verenigde als neutra Atlantisch Wanneer heid onder Atlantisch zal hij nu lichting sla' niet op zijr De Ameriki is in de iaa zwakt. Het minder str£ Europa hoo niet te bewt Atlantische dert weer zijn Scandir den en Den zóne" begin het rijk dei men. In eer twee vleuge Scandinavië westelijke rr kunnen ben uitermate oi Anders zit Hier ligt de Dui Eur Om deze grijpen, moe geven van gen in de s die in de la gevonden was Frankr rijkste land Dat vond ni in de suceesi se koningen Bonaparte, c Franse best ook in de f< dingen. Nog met 28.000.0i maal talrijke Verenigde SI rika. Het ove land en Itali die nu alle Frankrijk. 1 inwoners wa: het land van achterlrjkheic het Russischi en groter m rijk boven all In de laatste ook in produ dere landen, overtroffen. Europa op p terrein is ver ten en dreigt oosten verscl de laatste oo de verkeersw tige industrb stelijke oever ropa gewordt Wat Neder keling te dan noeg. Wat moet de oorlog ten nu worden? tegenwoordig aangenomen 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2