Luchtbotsing eist 14 doden DE BETEKENIS VAN DUITSLAND voor de toekomst van Europa Vijftig doden bij treinramp in Oost-F rank rijk Verdeling? Een nieuwe koers Prof. Frans van Cauwelaert sprak te Nijmegen Verkiezingswolken" doemen op aan FTmkrijk's politieke hemel PAG. 3 filmkeurincs- Zei U iets Hier ligt de kern van 't probleem tussen Oost en West Over de internationale politiek Balogh's partij bij het Volksfront Locomotief ging door onveilig sein Eerste onweer ontlaadde zich boven het hoofd van André Marie Nieuwe onlusten te Durban Scandinavisch Pact van de baan Maandag 21 Februari 1949 Amsterdam De R.K. Rij- irtinus hield haar ring in het Ver- Volgens het jaar penningmeester /angsten f 102.69 75.90. Het kas- 5. Het periodiek rrslid P. Spaan- m en in de vaca- ld werd gekozen elaar. T.a.v. de Amsterdam op besloten weer ;n lopen. De start te half 12. De Posthoornkerk be de Omgang is te :r fiets gaan, ver- ar vanaf de kerk. int Amsterdam is half 6, zowel voor voor de fietsers, innen zich bij de opgeven vóór 7 buskosten komen op ongeveer f 3. wekte de leden op ;elijk aan deze tocht want gebed en tijd meer nodig WBOÜW Het eerste schaap dezer dagen werd werkzaamheden van bouwen woonhuis, edt voor rekening begonnen. Dit huis, sinds de bevrijding Kerkweg. Wij hopen >erste schaap over de poedig door meerdere worden, want ook in inzer gemeente is een aan woningruimte, nd zijn verschillende zodat nieuwbouw BOEKJE Bureau der KFA deed dezer dagen tje van het uitslagen- Katholieke Filmcen- tituut voor de katho- uring, het licht zien. de keuringen der tweede halfjaar van omen, alsmede een voord van de nieuwe KFC, de Zeereerw. Broekman, over film en welkome aanvul- reeds verschenen HOLIEK JONG AND OP DE BRES van pagina aal Mindszenty heeft gd. Zo lijdt Christus plaatsbekleders en wakker geschud om in geloof te belijden en durig applaus riep pa- dat wij de martelaar nooit zullen vergeten. Kerk de eerste marte- us vergeten is. Hij zal de incarnatie van het zelf en van allen die •en drukken. dat na deze Goede Paasmorgen aanbreekt, en glorie, waarin wij en aanschouwen als on- nde Verlosser. Ons sterk victorie die de wereld men." „Christus vincit, nat", zongen de duizen- ee zij hun vertrouwen ■den van pater Jelsma eestelijke eu materiële veerbaarheid ebats. bekend figuur in >se K.V.P.-jongeren, be middelen, welke ter van de satanische drei nen en moeten worden Hij waarschuwde voor gebrek aan edelmoedig- iver de naaste, bepleitte persoonlijke vorming en activiteit in de organi- ntbinding van de sociale voedingsbodem van het kunnen voorkomen, overtuiging moeten alle lèn streven naar een christelijk Europa, ïoging van geestelijke en weerbaarheid vereist *t van een schromelijk 'inzicht, nu de handen te leggen en werkeloos op de nekslag van de Het getuigt daaren- een hoog plichtsgevoel ien medewerkt aan de van Zee-, Land- en en het Nationaal Insfi- Wettig Gezag". Ie zich heftig tegen het yan communistische nnes en verklaarde iro- raag gratis treinkaartjes eren te willen verstrek- daarmee naar de andere ijzeren gordijn zouden en. Hij liet hierop volgen nen een week zeker hun zouden betreuren iropa is frontgebied", zo t. „In deze realiteit moe- men als jonge democraten ldaten. Wie thans geen cn de wapens van de revolutie niet hanteert, serteuri" Michel Debats n langdurige ovatie nadat ëindigd met de woorden: st moet zijn als die van aarders. Bidden, werken tardig zijn, dat is de op een jong, blijmoedig en Nederland". Enthousiast besluit zitten gaf van de redevoe- korte samenvatting, her- Ie opwekkingen tot gees- erbaarheid en ging daar- r in het bidden van een n de rozenkrans. 'eren belijden hun geloof edo, waarna de deken erdam. Mgr. G. P. J.v-.°- k zegde aan de Katholie- van Nederland, die „de gelegd in Christus Hand' aan de knielende massa jongerenmenigte klonk de kreet „Leve de Paus ardinaal Mindszenty". Het hoerageroep, dat hiero] )ord was, vermengde zich Christus Vincit", dat door werd ingezet en telkens haald. totdat de laatste - aan dit fiere protest het uw har verlaten. De Bijzondere rechtspleging in Nederland blijkt de meest bij zondere resultaten op te leve ren. Zie het qeval-Schreieder. Zie zoveel andere qevallen. De erqste collaborateurs 'por den soms door „juristerij ge red", de kleine qevallen krij- qen een straf die het na tuurlijk „domme" publiek zwaar en willekeurig toeschij nen. Het geval Mullaert is qeen klein, geval, maar de rechtspleging, die hier is toe- qepast, schijnt me wel onge lofelijk toe. De illegale wer ker Mullaert „sloeg" bij de S.D. eerst „door", toen men zijn vrouw, die moeder wor den moest, in een cel naast de zijne martelde. Voor het B.G. in Den Haag werd de dood straf geëist! De uitspraak luidt thans twaalf jaar. Is er nog „recht" in Nederland? Zeker, het hóógste recht, dat soms immers 't hoogste onrecht is. Van dat Nederlandse recht is deze man een martelaar Veertien personen werden gedood in een botsing in de lucht, die Zaterdag nabij Coventry in Engeland plaats had tussen een Dakota van de B.E.A. en een les-vliegtuig van de R.A.F. Tien der slachtoffers vlogen met de Dakota, die op weg was van Northolt naar Glasgow. Het R.A.F.-toestel had 4 personen aan boord, die eveneens allen omkwamen. De foto toont de over blijfselen van de vliegtuigen, die achter het Exhall-hospitaal, een tehuis voor ouden van dagen, nabij Coventry te pletter vielen Ten tijde van het ongeluk speelden vele kinderen in de nabijheid van de ramp. Een meisje werd bijna getroffen door een vallende schoorsteen, die door een groot stuk van een vleugel werd weg gerukt. Tot op acht kilometer van Coventry kwamen brokstuk ken omlaag, sommige gloeiend heet. Enquête-commissie hoort getuigen Dinsdag 22 Febr. zullen door de parlementaire enquêtecommissie re geringsbeleid o.m. worden gehoord de vader van de Engelse majoor Bingham sr., die een zeer belang rijke rol heeft gespeeld in het „England-spiel", door zijn hoge functie bij de Engelse inlichtingen dienst en dr. W. Harster, in bezet tingstijd befehlshaber van de S.D. en de Sicherheitspolizei in Neder land. Beide getuigen zullen worden gehoord over de verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, in ht bijzonder de militaire en civiele inlichtingendiensten. KORT GELEDEN suggereerde Stalin, dat hij bereid was met Truman persoonlijk te overleggen. Hij liet weten, dat op deze wijze misschien een weg gevonden kon worden om te komen tot regeling van het Duitse probleem. Hij stelde bepaalde voorwaarden, waaronder stopzetting van de opbouw van de West Duitse staat, en verklaarde zich zijnerzijds bereid de blokkade van Berlijn op te heffen. Duidelijk bleek, dat hij onder de indruk gekomen was van de snel vorderende consolidatie van West- Europa. Hij zag met zorg, dat ook landen als Noorwegen en Turkije, die de twee flanken der Russsiche militaire positie bedreigen, nader in die consolidatie betrokken zouden worden. Die gebieden, met name Noorwegen, wil hij, evenals Duitsland, zo enigszins mogelijk buiten de militaire invloedssfeer van de Verenigde Staten houden. Indien niet anders mogelijk, wil hij ze als neutraal terrein tussen het machtsgebied der Sovjets en der Atlantische Unie organiseren. Wanneer Stalin bij die gelegen heid onder indruk van het komend Atlantisch pact gehandeld heeft, zal hij nu wel een zucht van ver lichting slaken, dat de Westelijken niet op zijn aanbod zijn ingegaan. De Amerikaanse druk op Rusland is in de iaatste dagen weer ver zwakt. Het Atlantisch pact wordt minder straf, dan men in West- Europa hoopte. Noorwegen blijkt niet te bewegen, zich geheel aan de Atlantische staten te binden en na dert weer tot het standpunt van zijn Scandinavische partners, Zwe den en Denemarken. De „neutrale zóne" begint meer en meer binnen het rijk der mogelijkheden te ko men. In een neutraliteit van de twee vleugels van deze zóne, van Scandinavië en Italië, zouden de westelijke machten desnoods nog kunnen berusten, al zouden ze het uitermate onaangenaam vinden. Anders zit het met Duitsland. Hier ligt de kern van het probleem. Duitsland's betekenis voor Europa's toekomst. Om deze betekenis goed te be grijpen, moeten we ons rekenschap geven van de enorme veranderin gen in de structuur van Europa, die in de laatste 1 y2 eeuw plaats gevonden hebben. Eeuwenlang was Frankrijk veruit het belang rijkste land van ons werelddeel. Dat vond niet alleen zijn oorzaak in de succesvolle politiek der Fran se koningen en later van Napoleon Bonaparte, of in het hoge peil der Franse beschaving, maar vooral ook in de feitelijke machtsverhou dingen. Nog in 1800 had Frankrijk met 28.000.000 inwoners een tien maal talrijker bevolking dan de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika. Het overtrof Engeland, Duits land en Italië in inwonersaantal, die nu alle meer bevolkt zijn dan Frankrijk. Rusland met 38.000.000 inwoners was in 1800 zwakker dan het land van Napoleon gezien de achterlijkheid in ontwikkeling van het Russische volk. Door rijkdom en groter mankracht stak Frank rijk boven alle Europese landen uit. In de laatste anderhalve eeuw is 't ook in productieve kracht door an dere landen, met name Duitsland, overtroffen. Het zwaartepunt van Europa op politiek en economisch terrein is verschoven naar het oos ten en dreigt steeds verder naar 't oosten verschoven te worden. Vóór de laatste oorlog was de Rijn, die de verkeersweg was voor de mach tige industriegebieden op zijn oos- stelijke oever, de hartader van Eu ropa geworden. Wat Nederland aan deze ontwik keling te danken had, is bekend ge noeg. Wat moet uit dit geslagen en in de oorlog ten dele verwoeste gebied nu worden? Wanneer het in zijn j tegenwoordige toestand blijft aangenomen dat het daarin zou kunnen blijven zonder onafwend baar verder af te zakken dan valt Europa voorgoed uiteen in twee stukken. Onze westelijke, Christelijke beschaving wordt dan beperkt tot de kustlanden van het werelddeel. Alle terrein in de Mid deleeuwen voor de Christenheid ge wonnen, met uitzondering van Scandinavië, gaat dan verloren. Het zwaartepunt van politieke en economische macht wordt dan on vermijdelijk verder naar het oosten verschoven. Verdeling van Duitsland? Momenteel is Duitsland in twee stukken verdeeld: de drie weste lijke zones, die nooit alle onderlinge samenhang verloren hebben en weer nauwer samengaan, ên de oostelijke zóne. Dikwijls spreekt men van de Elbe als de grens tus sen oost en west. In werkelijkheid vormt de Elbe slechts over enkele kilometers de grens tussen het Russische en het westelijke gebied. In het zuiden der oostelijke zone strekt de Russische macht zich verder ten westen dan ten oosten van die rivier uit. Op één plaats aan de westgrens van Thüringen staan de Russen slechts 110 km. In vogelvlucht van de Rijn, niet verder dan Zutfen van Den Haag ligt. De Russen staan niet in het oosten, maar in het hart van Duits land. Wanneer deze verdeling blijvend zou zijn, ontstaat in West-Duits- land een zeer dicht bevolkte staat, met grote industriële capaciteit en onvoldoende voedselproductie. Een staat dus, die met zijn producten op de wereldmarkt verschijnen moet en andere industrielanden concurrentie aandoen, om te kun nen leven. De angst voor die con currentie leeft nu reeds in Frank rijk en in Engeland. Deze vrees, niet de angst voor een nieuwe Duitse militaire aggressie, beheerst de politiek der westelijken ten op zichte van de Roer. De westelijke mogendheden bevinden zich in een impasse. Om Rusland te intimide ren en orde op de zaken te kunnen scheppen, werken ze aan de op bouw van een West-Duitse staat, die de verdeling blijvend zal ma ken. Anderzijds willen ze de verde ling zelf niet, ten teken daarvan houden ze vast aan hun rechten in Berlijn. Ze oefenen druk uit op de oostelijke zóne door 'n economische blokkade, die, naar men zegt reeds grote moeilijkheden veroorzaakt. Maar of Stalin er zich druk over maken zal, hoeveel ellende in Oost- Duitsland geleden wordt, hoeveel mensen daar omkomen? Met zulk een mentaliteit kan Rusland de strijd om Berlijn langer volhouden dan de geallieerden, die toch reeds in een moeilijke positie zijn, omdat ze geen normale ver bindingswegen hebben. De lucht brug kost schatten gelds. Wel gaat men nu bruinkoollagen onder Ber lijn zelf ontginnen om in de nood aan brandstoffen te voorzien, wel legt men nieuwe vliegvelden aan, maar eeuwig kan deze toestand niet duren. De tijd dringt, er moet een oplossing komen. De Slavische invloed in de oostelijke zóne wint veld door de propaganda van de Russische taal en van Russische en communistische politieke leerstel lingen. Zal de Russische invloed gevestigd worden in gebieden, die eens het arbeidsgebied waren van St. Banifacius en tot het christe lijk erfgoed der vroege Middel eeuwen behoren? Een nieuwe koers Meer en meer dringt de gedachte door dat de redding van Duitsland uit de tegenwoordige politieke en maatschappelijke chaos een van de eerste voorwaarden voor het herstel van Europa en voor de in standhouding der westelijke be schaving is. Het is van groter belang dat hier, in het hart van. Europa, stabiele toestanden geschapen wor den, dan dat kleine particuliere wensen worden bevredigd. Merk waardig is in dit verband het arti kel dat de „N.R.C." enkele dagen geleden bracht en waarin gewezen werd op het grote, blijvende nadeel, dat door onvoorzichtige, eenzijdige grenscorrecties zou kunnen worden veroorzaakt, terwijl de winst daar uit te halen enkele vierkante kilometers bos- en akkerland van generlei betekenis zou zijn. Van winst, zegt het blad, is waar schijnlijk nooit sprake, daar de Ne derlandse staat dan de geannex eerde bevolking Nederlandse gul dens moet geven voor de in te leve ren marken en dat tegen te hoge koers! In Frankrijk schijnt een ken tering ingetreden in de tegenover Duitsland te volgen politiek. De burgemeester van Berlijn, dr. Reu- ther, kwam terug van Parijs met merkwaardige verklaringen der Franse regering, die haar wantrou wen goeddeels zou hebben laten varen. Wanneer het Westen in zijn geheel 'n nieuwe koers gaat varen, zuilen we dan niet meer het roer moeten omgooien? Of zullen we achteraan komen, zoals we, helaas al meer gedaan hebben? Polen is voorlopig voor de wes telijke beschaving verloren. Daar mee is ook Silezië, eveneens een erfgoed der Middeleeuwen, verloren gegaan. Tsjecho Slowakije wordt steeds meer van het westen losge maakt. Daarom is het absoluut noodzakelijk, dat tenminste de Oder-Neisse linie, nu de oostgrens van de Duitse staat, verdedigd wordt tegen het opdringen van de Russi sche macht. Om dit te bereiken moeten de banden tussen de vier zones weer hersteld worden, wat niet kan zonder dat de westelijke staten in hun zones zekere offers brengen. Het is te hopen dat ook hier het algemeen belang van de beschaviftg over de particuliere interessen van afzonderlijke landen zegevieren zal. Alleen wanneer hiernaar gestreefd wordt, heeft de strijd rondom Berlijn, enige zin. Vrijdagavond sprak de voor zitter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordiging, proi dr. Frans van Ccruwelaert, in de aula van de Katholieke Universiteit te Nijmegen voor leden van het comité van de Benelux en de Universiteitsver eniging en de Academische Kring voor West-Europa over het Atlantisch Pact. Prof. Dr. K. L. Bellon leidde hem in en wees op de goede verstand houding tussen België en Neder land. Prof. van Cauwelaert wees er op, dat de geschiedenis in de Zestiende eeuw en in 1830 de scheiding tus sen Nederland en België heeft ge kend. Thans zal niemand in beide landen er aan denken, als deze eenheid nog bestond deze te bre ken. De Benelux samenwerking slaat een goed figuur tegenover het buitenland. Toch dreigen er moei lijkheden voor de definitieve tot standkoming van de Benelux, daar het tractaat van 1839 nog niet geheel herzien is. Er zal hier van weerskanten meer tact aan de dag gelegd moeten worden dan bij de behandeling der Wielingen-kwestie Een volmaakte eenheid op econo- imsch en cultureel gebied moet een feit worden. Gemeenschappelijke belangen met voorbijzien van al te persoonlijke eigenbelang moet hier voorop staan. Dat is ook het ideaal van Benelux. Wij kennen in Europa verschillende internationaleover eenkomsten. Spr. herinnerde aan het pact van Brussel tussen Enge land en de Benelux, aan het pact van vijf, aan de Scandinavische overeenkomst en aan de zuidelijke pact. Hij schetste de invloed van het Marshall-plan op het econo misch leven in West-Europa. Er moet komen, aldus spreker, een Europese Unie. Spreker was een bewonderaar van de Europese federatie, doch kon geen pleiter zijn voor de con tinentale federatie, waar Enge land zich buiten zou houden. Wij, Benelux-landen moeten geen continentale federatie vormen. Wij zijn een zeevolk en liggen aan de zee. West-Europa grenst aan het water en via onze grote zee steden drongen de cultuur en de welvaart onze landen binnen. W.- Europa moet ademen naar bui ten. Daarom moeten wij steeds contact zoeken met Engeland, dat weer nauwe betrekkingen onder houdt met Amerika. Dit land heeft weer grote belangen bij een vrij en welvarend West-Europa. Wij moeten streven naar een Atlan tisch Pact. dat zekerheid geeft voor veiligheid ter zee en te land. West-Europa moet streven naar een bestendige definitieve unie met Amerika, zowel met Noord als Zuid-Amerika. West-Europa heeft zeer 'sterke economische en ook geestelijke banden met Ame rika, welk volk eigenlijk onze zeden, beschaving, godsdienst en politieke inzichten verkregen heeft. Amerika ziet zijn veilig- heidsgrens in West-Europa en wil de Atlantische Oceaan, welke het met Engeland beheerst, als een vrije zee behouden. Spr. schetste, hoe in het West-Europese pact ook Spanje en Portugal zouden kunnen worden opgenomen, zodat vanzelf ook Zuid-Amerika, dat een aantal traditionele banden heeft met Portugal en Spanje, zou deelnemen aan het Atlantisch Pact. DRIE PLANTERS BIJ MEDAN VERMOORD MED AN, 19 Febr. (Aneta) Drie Nederlandse planters wer den Donderdagavond gedood en vier personen gewond bij een aanval door een gemaskerde ben de op de ondernemingen van de Medan. De slachtoffers zijn de maatschappij „Arendsburg" nabij hoofdadministrateur van „Arends burg" de heer J. L. F. de Meyere, de secretaris K. J. Fortanier en de administrateur van „Klambir Lima", de heer C. H. Oldings, wiens vrouw en drie employe's werden gewond. Toen de heren de Meyere en Fortanier in Medan een vuur gloed zagen van in brand gesto ken tabaksschuren, reden zij per auto naar de ondernemingen, doch vielen in een hinderlaag werden door de bende gevangen genomen en vermoord. Er zijn vele tabaks- schuren verbrand. De gewonden zijn opgenomen in ziekenhuizen te Medan. Van militaire zijde zijn geëigende maatregelen genomen. Op Sumatra's Oostkust is men door deze brutale overval in de nabijheid yan Medan, nadat het in Deli op alle ondernemingen ge ruime tijd rustig was geweest, diep geschokt. Ket „Nieuwsblad van Sumatra" sprak van een „Dies Ater". Inval te Hamburg in communistisch bureau Britse en Duitse recherche heb ben een inval gedaan in het bu reau van de communistische par tij te Hamburg. Zij namen een groot aantal briefkaarten in be slag, die het portret van Max Reimann droegen, de leider der communisten in West-Duitsland. Arrestaties in India en Hyderabad In India zijn Zaterdag meer dan 300 personen gearresteerd bij, naar het schijnt een landelijke po- litie-actie tegen communisten, die er van worden beschuldigd tot stakingen te hebben aangezet. Ook uit Haiderabad worden razzia's op communisten gemeld. Het aantal arrestaties daar is nog niet bekend. De onafhankelijke democratisch oppositiepartij van pater Balogli heeft gemeld, dat zij zich aanslui» bij het Hongaarse Volksfront. ,,De onafhankelijke democra tische volkspartij ziet in," aldus do bekendmaking, „dat zij in hei Volksfront doelmatiger zal kunnen strijden voor een verstandhouding tussen de katholieke kerk en do staat, hetgeen immers een van haar eerste doelstellingen is geweest- Zoals men weet is pater B aio oh door kardinaal Mindszenty gesiu pendeerd. Bij een botsing te Port d'Ate- lier in het Franse departement Haute Saone in Oost Frankrijk, tussen 'de expresse-trein Nancy Dijon en een locomotief, zijn een groot aantal personen het slacht offer geworden. Zondagavond was het aantal doden gestegen tot 50. Verschillende lijken van slacht offers konden niet worden ge ïdentificeerd. Talrijke gewonden werden naar het ziekenhuis over gebracht. Ondanks het feit, dat het weer -te zacht en regen niet medewerkte, zijn de wereldkampioenschappen schaatsenrijden te Oslo dit week-end doorgegaan. Wij zien hier onze landgenoot Broekman (rechts) in de start voor de 500 meter, die hij met 2 min. 33,7 sec. won van zijn tegenstander Cronshey, die een tijd maakte van 2 min, 37,3 sec. U (Van onze Parijse correspondent) De laatste weken heeft het weer een beetje gerommeld aan Frankrijk's politieke hemel. Boven het hoofd van de minister van Justitie, André Marie, pakte zich zelfs een ware onweersbui samen, die zich echter zeer geruisloos ontlastte, toen deze be windsman zijn ambtelijke vertrek inruilde voor een ziekenhuis kamer in Saint-Cloud. En in diezelfde dagen prijkte de lange figuur van generaal Charles de Gaulle weer eens op een meters hoge tribune, vanwaar hij verklaarde; „Indien men wederom mocht trachten om de stembusuitspraak voor de Kantonnale Raden onmogelijk te maken, konden wij ons wel eens verplicht zien om hen. die de staatsmacht laaghartig misbruiken, weg te jagen". De natuur is door de lente-ach- tige winter 1948-1949 helemaal in de war geraakt. Vogels beginnen te nestelen, lammeren worden ge boren en in Halfweg kwam dit veulen ter wereld, dat ook meteen met zijn moeder in de wei kon ronddartelen Zoals men ziet: er staan in Frankrijk nog wel enige hete pot jes op het vuur, ook al heerst er de laatste maanden in het algemeen 'n kalmte, zoals men in tijden niet meer had meegemaakt Het is dan ook best mogelijk, dat de uiterlijke rust van dit ogenblik weldra ver broken zal worden door rumoer, wanter zijn verkiezingen in aantocht! Als er geen slinkse kink in de kabel komt, als de regering niet weer een maniertje vindt om uitstel te krijgen, zal op de twee laatste Zondagen van Maart de stembus voor de Kantonnale Raden in functie komen. Op zichzelf zijn deze verkiezingen niet zo erg be langrijk. Maar men moet er reke ning mee houden, dat de Gaulle die nu eenmaal naar argumenten voor parlementsontbinding zoekt, met zijn neus vlak boven de uitslagen- •ijfers zal zitten, en hij heeft 'n róte neus. Zondebok der bunkerbouwers Enfin; het eerst gevolg van. de lolitieke onweersbuitjes is, dat An dré Marie geen minister van Justi tie meer is, maar longpatiënt in 'n kliniek. Eigenlijk is dit geval een beetje tragisch. Men verwijt hem, deze man die lichamelijk gebroken uit het concentratiekamp Buchen- walde thuis kwam, een rol te heb ben gespeeld, in een nogal vieze eollaborateursaffaire. Het aanne mersbedrijf „Sainrapt Brice", 'n firma van kampioen-bunkerbou wers die voor een bedrag van 370 millioen francs weermachtskarwei tjes opknapte, doch men kent dat ook wel bereid bleek om daarnaast een heel klein beetje „verzetswerk" te plegen, staat bij de justitie te boek in een dossier, dat wel erg groot is, maar waar van de heethoofden in de anti-re geringspartijen. Vandaar, dat de communistische pers, en hier en hier en daar ook een Gaullistische krant, plotseling 't geval Sainrapt Brice uit de grote doofpot op diepten. Men hoopte, bij de nade ring van de Kantonnale Verkiezin gen, de regeringspartijen in moei lijkheden te brengen Voorlopig echter schijnt die on rust bedwongen te zijn, omdat de zondebok Andreé Marie zich uit 't ministerie terugtrok. Boze tongen beweren, uiteraard, dat zijn ziekte denkbeeldig is, het gewone „diplo- matenkwaaltje" dus, dat zo vaak wordt aangewend als voorwendsel voor een politicus, die zijn vingers gebrand heeft Hoogstwaarschijn lijk echter is het zo, dat de deining rond zijn goede naam dezé be windsman zo heeft aangegrepen, lijke toestand, waar hij zich na zijn dat hij terugstortte in de lichame- verblijf 'in Buchenwalde in bevond. „Een modern man" De man, die André Marie thans heeft opgevolgd in het ministerie aan de place Vendóme is de katho lieke MRP-er Robert Lecourt, die vorige jaar ook reeds enige tijd de portefeuille van Justitie beheerde. „Mijn bedoeling is, binnen drie maanden orde te hebben gebracht in de Augias-stal der collaboratie", verklaarde hij daags na zijn benoe ming. Voor de „lichte" gevallen wil hij een amnestie afkondigen, doch de „zware knapen" zou hij in de kraag willen laten pakken. Bo vendien overweegt hij ook amnestie voor de mijnwerkers, die enkele maanden geleden bij de grote sta kingen wegens sabotage werden gearresteerd, aangezien men „daar nu overal weer goed en regelmatig wordt gewerkt, maar het liefst een streep onder zou willen zetten. En zélfs (sommigen konden toen zij dit kloeke voornemen vernamen hun oren niet geloven) wil Robert Lecourt de kroontjespennen op zijn ministerie nu eens eindelijk ver vangen door schrijfmachines, hui zen vol archieven doen inkrimpen tot slechts een paar kasten door het gebruik van microfilms, en hier en daar 'n blocnote met klad sommetjes onnodig maken door het aanschaffen van rekenmachines..., „Een modern man", zo zeggen thans de oude ambtenaren. Hoe dan ook: Robert Lecourt is van plan de zaak stevig aan te pakken. Dat moet ook wel geschie den, wil de regering bij de komende Kantonnale verkiezingen een goede beurt maken. Een man echter die gelooft dat dit gouvernement een zware klap uit de stembus zal krijgen, is Charles de Gaulle, de generaal, wiens lange, lange scha duw over heel Frankrijk valt. Wij zullen hoogstwaarschijnlijk zéér binnenkort reden hebben om onder dergelijke omstandigheden I aan deze schaduw een kolommetje enige nerveuziteit meester maakte copy te wijden nog zo goed als niets aan gedaan is. En de man, die daar nu als zon debok Voor werd uitgekozen was André Marie. Wat verwijt men Aitdré Marie? Openlijk verwijt men hem „laks heid" en tussen de regels door een soort „medeplichtigheid". Het is waar, dat hij laks is geweest. Een minister, die in een zo belangrijke zaak vrijwel uitsluitend afgaat op de rapporten van ondergeschikten en dus niet zelf de koe bij de ho rens vat, toont een tekort aan ac tiviteit. Weliswaar kan men, als men „begripsvol" wil zijn, gemak kelijk te berde brengen, dat héél de zuiveringspolitiek ook in Frank rijk dermate verward en dermate amateuristisch werd uitgevoerd, dat niemand zelfs een minister van Justitie niet, er nog een touw aan vast kon knopen, maar dat is na tuurlijk slechts een gevoelsargu ment: Een minister van Justitie is er nu eenmaal juist voor om schoonmaak en opruiming te hou den in gerechtshoven, waar chaos heerst. Maar wat de insinuatie over „medeplichtigheid" betreft, laat ons dit maar beschouwen als een vorm van kwaadsprekerij, die in de politiek zo gemakkelijk te berde wordt gebracht. Doorzichtig spelletje. Welbeschouwd was het spelletje trouwens nogal doorzichtig. Nie mand kan ontkennen, dat het mi nisterie Queuille op een tamelijk gelukkige wijze een klein beetje van het wijkende volksvertrouwen wist terug te winen. De laatste 5 pet. lening werd bijvoorbeeld zeer gunstig door het grote publiek ont vangen. Men begrijpt, dat er zich De locomotief, die op de snel trein is gebotst, werd bestuurd door een jonge leerling-machinist. Naar men beweert, berust de schuld van het ongeluk bij hem. Hij zou namelijk vlak voor het station van Port d'Atelier door een onveilig sein zijn gereden. Zondag is de leerling-machinist gearresteerd. Onmiddellijk na de ramp tracht ten reddingsploegen hulp te bie den. De wagons van de sneltrein bleken verpletterd. De spoorbaan was over een grote lengte met ijzer en hout bedekt. Behalve de machinist is ook de stoker van de locomotief, die tegen de sneltrein botste, ongedeerd. Volgens de politie was het grote aantal slacht offers mede het gevolg van het feit, dat de expresse-trein ver schillende oude rijtuigen had, nog daterend uit de eerste we reldoorlog. Drie van de rijtuigen werden geheel vernield. Reddings ploegen moesten de lijken dei- slachtoffers los zagen uit de wrak stukken van twee wagons, die uit de baan waren geslingerd. Naar men zegt, is de stoker van de expresse-trein, die ernstig aan het hoofd gewond was 500 meter verder gerend om een baanwach ter te waarschuwen voor het ont steken van waarschuwing-slichten Na deze afstand te hebben afge legd, stierf hij. Te Durban hebben 300 negers Zaterdag een aanval gedaan op een Indische bus en deze in brand gestoken. In de bus was een ne gervrouw noodlottig gewond, toen de bus zich buiten een wijk voor inheemsen bevond. Kort daarna werd een andere Indische bus met stenen bekogeld. De politie greep in en enige inheemsen wer den gearresteerd. Drie Indiërs zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De onlusten namen eén aan vang toen de negervrouw onder een achterwiel van de bus viel. De chauffeur stopte onmiddellijk. Aanstonds stroomden de negers uit de wijk voor inheemsen en begonnen hun aanval. De poltie bluste de brandende autobus. Zondagavond had weer een aan val plaats door inheemsen op 'n Indische autobus en op auto's. Twee Indiërs werden hierbij ern stig gewond. Vele andere gewonde Indiërs moesten naar het zieken huis worden gebracht. De politie verrichtte vele arrestaties. Het nieuws van de strijd ver spreidde zich snel, als gevolg waarvan woedende inheemsen de bussen der Indiërs met stenen begonnen te bekogelen. Sterke politie-eenheden werden spoedigst naar het toneel van de strijd ge zonden. Tsaldaris Ie Londen De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Constantin Tsal- daris, verklaarde Zondagavond bij zijn aankomst te Londen dat hij „als een Europeaan" met minister Bevin over „de middelen, nood zakelijk om het Atlantische ver drag uit te voeren", zou spreken. Tsaldaris kwam uit Parijs waar hij de vergadering van do orga nisatie voor Europese economische samenwerking had bijgewoond Nu Noorwegen besloten heeft zijn eigen weg te gaan en zich bij het Atlantisch Tact gaat aan sluiten, schrijven verschillende Deense bladen, dat de mogelijk heden voor een Scandinavisch verdedigingspact thans moeten worden uitgesloten. Volgens het Deense blad ,,Ber- lingske Tidendc" liad de Deense premier, Hedioft, tijdens de Vrij dag gevoerde besprekingen tussen de drie Scandinavische premiers to Oslo, vergeefs gepoogd Noorwegen er toe te brengen zijn besluit, om tot het Atlantisch Pact toe te tre den op te schorten. Noorwegen heeft zijn besluit genomen cn is vastbesloten het zonder verwijl ten uitvoer te leggen, zo sclit iirt het blad. Deze berichten zijn te Kopen hagen met grote teleurstelling ont vangen. Volgens A. P. zijn er thans nan- wijzingen dat ook Denemarken ..naar het Westen zal gaan." Offi cieel is reeds medegedeeld dat de parlementaire commissie voor bui tenlandse betrekkingen a.s. Woens dag bijeen zal .komen om dor de premier Hedtoft en de minister van buitenlandse zaken Gustav Ras mussen ingelicht te worden over de situatie. De conservatieven en de plattelanders willen dat Denemar ken zich zal scharen aan de zijde van de landen, die aan het At lantisch Pact willen deelnemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3