Nieuw Het Atlantisch Pact binnen een maand bij het Amerikaanse Congres TWEE MEEtlNGS Poolse joden demonstreren tegen anti-semietische film Verzoek om uitlevering van drie pro-Kravchenko getuigen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Laagste sterftecijfer in Nederland Dinsdag 22 Februari 1949 44e jaargang No. 11495 120.000 vermisten Voor meer dan drie milliard dollar wapenen naar Europa Bevin waarschuwt tegen vertraging De stemming in de Senaat Dr. Beel vertrekt Woensdag Gevechten met Berlijnse politie Reeds 315 doden te Praia Kroniek en Kritiek Russische nota aan Parijs In Frankrijk gaat thans alles beter Vier moties aangenomen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten veilig is 't nergens (Vondel) NHO] FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De vorige week heeft defc Tweede Kamer, zo tussen twee spannende momenten door van het Indonesi sche debat, een wetsontwerp aan genomen, dat ongetwijfeld daardoor niet die belangstelling heeft ver diend, waarop het recht had. Want wij hadden hier te maken met een stukje gelegenheids wetgeving, waar van het dramatisch en tragisch ka rakter^ ons de afschuwelijkheid van de nazi-methoden in de jongste we reldoorlog nog eens op een ver schrikkelijke wijze in herinnering roept. Toch is het wellicht goed, dat wij de verschrikkingen, welke dit on derwerp bij ons oproept, nog eens duidelijk bij onze lezers in herin nering brengen, niet om gevoelens van haat en wraak nog eens te voor schijn te roepen, want daar maken wij de wereld niet beter mee, maar om ons opnieuw sterk bewust te doen worden, dat wij allen hebben mee te werken de geestelijke voor waarden te scheppen, dat deze toe standen nimmer onder ons terug keren. Wij denken hier aan het wetsont werp, dat de kamer de vorige week, tijdens de debatten over de begroting voor ..Overzeese Gebieden" tussen neus en lippen behandelde, teneinde voorzieningen te treffen voor het op maken van overlijdensacten van vermisten. Het is nu bijna vier jaar geleden ,dat d'e wereld van de nazi-terreur 'werd bevrijd. Maar het passief op onze Nederlandse rekening vermeldt naast de stoffelijke schade van meer dan 20 milliard, een lijst van niet minder dan 120.000 namen van Ne derlanders. die nog altijd vermist zijn. Dat zijn de namen van mannen en vrouwen, die door de nazi-misdadi gers uit ons land zijn weggevoerd en van wie nadien nooit meer iets is gehoord. Ondanks 'fee minitieuse naspeuringen van het Int. Rode Kruis, dat daarvoor een speciale bri gade had opgericht, heeft men niet kunnen achterhalen, wat er met de ze mensen gebeurd is. Zijn ze ver moord? Ergens ter wereld van uit putting gestorven en door roofdie ren verslonden? Of zwerven ze nog ergens rond in de onherbergzame steppen van het verschrikkelijke Si berië? Geen taal of teken is van deze 120.000 Nederlanders, eens onze me deburgers en landgenoten ooit meer vernomen. Als we weten, dat 80.000 van deze vermisten staan ingeschreven in de registers van de burgerlijke- stand van Amsterdam ,dan weten we ze ker, dat dit bijna allemaal joden; mensen die alleen vanwege hun ras en godsdienst, terwille van een men selijk duivels systeem, aan vernieti ging zijn prijs gegeven. Daarnaast zijn er tienduizenden die zonder vorm van proces door de ze nazi-moordenaars zijn neergescho ten, ergens in het water zijn gewor pen» of na hun eigen graf te hebben gegraven ergens op een onbekend terrein begraven liggen. Als een hond of kat zijn ze daar onder de grond gestopt, zonder een herinne ring aan hunbestaan achter te la ten. Deze 120.000 naamlozen, van wie zelfs de graven onbekend zijn, vor men een verschrikkelijke aanklacht tegen een maatschappelijk stelsel, dat zich ontwikkelde onder leiders, die met God en Zijn geboden gebro ken hadden en op di ewijze een sa menleving schiepen, die op een zelf de peil stond, als die van de wilde dieren in de jungle. Voor de nabestaanden was dit ge heim van die 120.000 mensen, dat na vier jaar niet oplosbaar bleek, een nieuwe foltering. Niet alleen gees telijk, maar ook materieel. Het eer ste kan ook door dit ontwerp niet ongedaan gemaakt worden, maar de materiele nadelen heeft de wetge ver nu opgeheven. Weduwen kunnen hertrouwen, nabestaanden kunnen tot boedel scheidingen over gaan en verzeke ringsmaatschappijen er toe nopen de uitkeringen te doen, die volgens de polisvoorwaarden bij overlijden ge daan moeten worden. Deze voorzie ningen, zijn voor de nagelaten be trekkingen van deze 120.000 vermis ten van grote waarde.Het leven van hen, met zijn eisen van elke dag en dat zij verder moeten leven, kan nu weer wat beter op gang gebracht worden. Als zodanig voorziet dit ont werp in een dringende noodzaak. Maar zoals we boven reeds zei den, ook voor hen, die niet recht streeks behoren tot de nabestaan den van die 120.000, heeft dit ont werp iets te zeggen. Op één gevolg trekking wezen we reeds,'de afschu welijke demoralisatie, waartoe een samenleving komt, die God uit zijn midden bant. Maar dit ontwerp zal ook ons hele volk moeten inprenten de grote waarde, de zedelijke bete kenis, de kostbare gave voor een volk, van het bezit van zijn geeste lijke en nationale vrijheid. En tot welk een diep p^l van ellende en misdaad een volk wegzinkt, da? zich van deze vrijheden beroofd ziet. Hitier en zijh afschuwelijke leer van het nationaal socialisme zijn van de aardbodem verdwenen en een van de verschrikkelijke gevolgen zijn we vier jgar later aan het likwideren. Maar er zijn andere dictators, die zijn plaats hebben ingenomen en er zijn andere idologiën die worden gepropageerd, ma'ar ze zijn even god deloos en even mensonterend als die van de nazi's en zullen dan ook pre cies tot dezelfde toestanden leiden. We hebben zelfs reeds landen, waar de bevolking met dit nieuwe stel sel begiftigd werd, en waar dit tot dezelfde toestanden heeft geleid. La ten daarom die 120.000 vermisten voor ons niet alleen een droeve en pijnlijke herinnering zijn, maar ook een ernstige waarschuwing voor de toekomst. Mogen zij ons diep doen beseffen er de nodige consequences uit te trekken. J. H. Vijftig personen kwamen om het leven toen Vrijdagavond te Fort d'Atelier in Oost-Frankrijk een locomotief op de stilstaande exprestrein Metz-Dyon reed. OUDE MOLEN TE WORMERVEER AFGEBRAND AMSTERDAM, 22 Febr. Toen de leden van d'e gemeentelijke vrij willige Brandweer te Wormerveer hedennacht om 3 uur, na afloop van het slotspuitfeest van de 50ste lus trumviering van we gemeentelijke vrijwillige Brandweer te Wormer veer huiswaarts keerden, ontwaar den zij aan de noordelijke Zaan- ->cver een felle vuurgloed. Onmiddellijk reden zij met hun nateriaal in de richting van de gloed, doeh toen zij ter plaatse ver schenen, was de Zaandamse brand weer reeds druk bezig met het be strijden van een felle brand, die woedde in de molen „De Strijd", welke meer dan 270 jaar oud is en juist een week geleden was aange kocht door de vereniging „De Zaanse Molen*. Met vereende krachten trachtte men het vuur te blussen, doch desondanks brandde de historische molen geheel af. Twee koeien, die in een aangren zend schuurtje waren onderge bracht, konden worden gered. WASHINGTON, 21 Febr. (Reuter en A.P.) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hoopt het Noord-Atlantisch Pact binnen een maand aan het Congres voor te leggen. Het Pact zou vergezeld gaan van een voorstel voor militaire hulp aan de deelnemende Europese landen ten bedrage van vele millioenen dollars. Te Washington verwacht men, dat volgens de plannen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor meer dan drie milliard dollar aan wapenen aan Europa zullen worden geleverd. Naar men verwacht zou het bewapenings program voorzien in de toewijzing van meer dan een milliard dollar in het eerste jaar. Uit officiële bron te Washington wordt verder vernomen, dat de mi» litaire clausule in het voorgestelde Atlantische Pact de Ver. Staten niet automatisch tot oorlog zal verplich- en. Doch het Pact zal verzekerin gen bevatten, die zo krachtig zijn, dat niemand het voornemen van het land om agressie te weerstaan ver keerd zal verstaan. Dean Acheson. de minister van buitenlandse za ken, zal de onderhandelingen voort zetten op de grondslag van deze opvatting, die de minister en de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Senaat thans delen. Hoewel de militaire clausule van het verdrag nog geheim is. zou men het er over eens zijn, dat de ondertekenaars een verzekering moet worden gegeven, dat in geval van een aanval hulp zal worden geboden. Men meent te Washington te we ten, dat de ontwerptekst van het Noord-Atlantisch pact Zaterdag middag telegrafisch aan de minis ter van buitenlandse zaken der be trokken landen is overgemaakt, zo meldt het Franse persbureau AFP uit Washington. Dit zou geschied zijn na de ver gadering van minister Acheson met de ambassadeurs van Groot Brit- tannië, Frankrijk, Canada en de Beneluxlanden. De ambassadeurs zullen Dins dag of Woensdag een nieuwe ver gadering houden, nadat zij in structie gekregen hebben van hun regeringen. Indien men het in de loop van de week definitief over de tekst eens wordt, zal het' ont werp aan de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken overge maakt worden, waarna het door de parlementen van de Europese landen en door de Amerikaanse Senaat kan bekrachtigd worden. Bevin heeft de Britse ambassa deur te Washington, sir Oliver Franks instructies gezonden ten aanzien van het standpunt, dat dient te worden aangenomen tijdens de bespreking der zeven over het At lantisch pact,'aldus wordt uit door gaans goed ingelichte bron verno- DE MOORD IN DE WARMOESSTRAAT Verdachten houden 15 jaar Het Amsterdams Gerechtshof heeft Maandag, juist zoals de rechtbank en conform de eis van de procureur-generaal, Cees en Jacob Hoogenboom en Leo van der Helm ieder tot 15 jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. Het Hof ver nietigde het rechtbankvonnis op formele gronden.Het achtte het primair ten laste gelegde, de moord op Moeke Marsman in de Warmoesstraat te Amsterdam, niet bewezen, doch het subsidiaire, het in vereniging en onderling over leg medeplegen van doodslag, wel. Zoals bekend werd de 61-jange „Moeke" Marsman op de morgen van 2 November 1946 gewurgd in haar woning in de Warmoesstraat aangetroffen. De raadsman van Jacob Hoogenboom heeft cassatie aangetekend. men. Bevin zou Franks de raad hebben gegeven, ter vergadering alles te vermijden, wat reacties zou kunnen uitlokken waardoor de werkzaamheden vertraging zouden ondergaan. Bevin, die het standpunt van Dean Acheson volledig zou de len, zou het niet gepast achten er op aan te dringen, dat in het ontwerjp-pact zwart op wit" melding wordt gemaakt van auto matische militaire steun De weg lating van een daarop befokking hebbende clausule zou, althans volgens de mening van de Britse minister van buitenlandse zaken, geenszins de draagwiidte van het ontworpen pact verkleinen Hij zou hebben doen uitkomen d«t de gedachte aan dit pact van Was hington is uitgegaan en dat de militaire steun van de Ver. Sta ten, in geval van oorlog, eigen lijk „vanzelfsprekend" is. Bevin zou eveneens aan sir Oli ver Franks hebben medegedeeld dat de" Britse regering het thans verkieslijk acht. de onderhandelin gen der zeven (V. S., Groot Brit- tannië, Canada. Frankrijk en de Benelux-landen) te bekorten Het is, naar hij meent, van het grootste belang zo spoedig m'l re- lijk een overeenkomst te bereiken om de tegenstanders van het pact te beletten te profiteren van de tijd, die aan onvruchtbare debat ten verloren gaat. De „Washington Post" heeft onder Amerikaanse senatoren een meningsonderzoek ingesteld over de vraag, of zjj voor oorlog zou den stemmen, indien de Sowjet Unie een bij het Atlantisch Pact aangesloten land zou aanvallen. Van de 88 der 96 senatoren, die men kon hereiken, antwoordden 27 zonder voorbehoud „ja", 23 onder voorbehoud. 37 onthielden zich van een antwoord. 1 ant woordde „neen". Verschillende nuances van het voorbehoud der 23 waren: ,,Ik zou er. toe .over hellen om voor te stemmen", \.Ik zou ér toe over hel len liever de eerste dan de laat ste stap te doen, Zoals in de andere twee oorlogen is gebeurd", „Indien een ontuitgelokte aanval werd ver richt. zou ik ja zeggen'.' De namen der senatoren zijn niet bekend* ge maakt. Senator Robert Taft. de opposi tieleider in de Amerikaanse Se naat, heeft ie Kenton in Ohio ver klaard. dat hij geneigd is een At lantisch Pact voor te staan, dat overeenkomt met het pact van Rio, waaronder de Amerikaanse repu blieken gehouden zijn een aanval op een der deelnemers als een aan val op alle deelnemende landen te beschouwen Naar wij Vernemen 7.al de hoge vertegenwoordiger van de kroon niet Dinsdagavond, naar aanvanke lijk was gemeld, maar eerst Woens dagmorgen om acht uur van Schip hol naar Batavia vertrekken. Dit uitstel geschiedt om vliegtechnische redenen. Dr. Beel zal niet een zo geforceerd-snelle reis maken als bij zijn komst naar Nederland. Het reisschema is thans zo vastgesteld dat de hoge vertegenwoordiger Za terdagmorgen in Batavia wordt verwacht. BERLIJN, 21 Febr. (Reuter en A.P.). Nadat reeds Zondag geprotesteerd was tegen de vertoning van de Duitse versie van de film Oliver Twist", die naar het oordeel van de Poolse joden te Berlijn een anti-semietische strekking heeft, kwam het Maandagmiddag voor het ,,Kurbel"-theater in de Britse sector van Berlijn tot gevechten tussen de joden en de politie. De politie had namelijk de voortzetting van de vertoningen, die Zondagmiddag waren stopgezet, goedgekeurd. Een menigte van ongeveer 300 man stond buiten het theater. Een groep demonstranten scheurde de biljet ten van het theater af en toen de politie tussen beiden kwam. begon nen de gevechten. De politie sloeg verschillende joden met de gummi stok op het hoofd en de joden op hun beurt gooiden de ruiten van een politie radio-auto in. Nadat de poli tie versterkingen had gekregen, wa ren na ongeveer tien minuten de demonstranten verdreven, doch juist toen men dacht, dat de gevechten afgelopen waren, braken op verschil lende andere plaatsen nieuwe vecht partijen tussen Poolse joden en Duitse politie-agenten uit. Onmid dellijk verzocht 'n radio-politie-auto om alle beschikbare reserves te zen den. De Duitse politie kreeg op dracht van een Brits officier, om 'n cordon tegenover de bioscoop te vormen, terwijl de demonstranten op hen afstormden. De joden scholden de politie uit voor „fascisten". Toen de gevechten een dergelijke omvang namen, dat er versterkingen moesten voorden aangerukt, gaven de Britse officieren - opdracht de voorstelling stop te zetten. De bezoekers moesten de zaal verlaten. Op straat werd hierop nog heviger gevochten. De demonstranten gooiden de politie met stenen en de politie kon het tegen de menigte, die was aange zwollen tot 5000 man, niet meer bol werken, Zij nam haar toevlucht tot het gebruik van brandslangen. Hoewel hét Duitse publiek over het algemeen een neutrale houding aannam, waren er toch enkele Duit sers, die zich m-+ het geval bemoei den. De joden t -eeuwden de Duit sers toe: „Waarom laat je geen film uit een concentratiekamp zien?" De Duitsers schreeuwden terug: „Waar om houden jullie niet op met zwarte handel?" Tenslotte slaagde de politie er in het plein voor het theater schoon te vegen. Volgens het Duitse Nieuwsbureau D.P.D. zijn dertien Duitse agenten en dertig burgers ge wond. Drie van de joodse demon stranten, die gearresteerd waren, zijn later vrijgelaten. Joodse leiders schatten het aantal gewonde joden op 25. Vier van hen hadden ernstige hoofdwonden. De Britse autoriteiten hadden Maandagmiddag geweigerd een ver bod uit te vaardigen op de vertoning van de film. De joodse gemeente te Berlijn had namelijk aan Generaal Robertson een brief gezonden, waar in dezelfde klacht geuit werd als door de Amerikaanse joden nl. tegen de karakteristiek van Fagin, de jood, die jongens leert stelen. Zondag lieten bioscoop-bezoekers het gordijn voor het filmdoek zakken. Zoals wy gisteren nog in een deel van onze editie konden mee delen is te Cidade da Praia, op een der Kaap Verdische eilanden, een 9 meter hoge muur op een menigte mensen terecht gekomen, die in een rij stonden voor het in ontvangst nemen van maaltijden, die hun van regeringsweg worden verstrekt. Uit de laatste berich ten blijkt, dat tot nog toe 315 do den te betreuren zyn. Het zieken huis ligt vol gewonden, waarvan de meesten amputaties zullen moe ten ondergaan. A.P. meldt, dat de slachtoffers juist hun soep had den ontvangen. Zy zaten onder een houten afdak. ^Plotseling be gon de muur langs een afstand van 32 meter in te storten. Bij na alle personen werden onder het puin bedolven. De Sovjet-Russische regering heeft, door middel van haar am bassadeur Bogomolof te Parijs, een nota doen toekomen aan,de Franse regering, waarin de rege ring van het Kremlin de uitleve ring vraagt van drie getuigen, die door Victor Kravchenko zijn op geroepen in verband met zijn pro ces tegen de uitgeversmaatschappij „Les Lettres Francaises". De drie getuigen zijn: Krevsoen, Passetsj- nik en Antonof. De Russische re gering noemt deze getuigen oor logsmisdadigers en zij wil deze als zodanig doen berechten. In de Sovjet-Russische nota'wor den de drie getuigen ervan be schuldigd tijdens de oorlog met de Duitsers in de Oekraine gecollabo reerd te hebben. Krevsoen zou een Gestapo-agent geweest zijn en eën politiechef van het Oekrainse dis trict Siniavo, waar hij Sovjet-Rus sische patriotten gemarteld en ter Wie de twee protestvergaderin gen tegen het proces van Zijne Eminentie Joseph Kard. Minds- zenty heeft bijgewoond, heeft er varen dat de geest van heide mas sa-bijeenkomsten dezelfde was. Zo wel in het Concertgebouw als in de R.A.I. waren de gemoederen be wogen om de ongekend laaghartige aanval tegen de Hongaarse Pri maat en om zijn verheven marte laarschap, Volwassenen en jonge ren hebben uiting gegeven van hun trouw aan Christus en Zijn Kerk; zij hebben hun aanhankelijkheid aan Paus en Bisschoppen beleden in het openbaar, omdat dit God zij dank in .ons vaderland nog moge lijk is en beseffend dat hun gelofte van verstrekkende betekenis zou zijn. Toch was de sfeer van beide meetings verschillend. De 2300 vol wassenen in het Concertgebouw waren mannen en vrouwen die lang tevoren op deze bijeenkomst waren voorbereid; ze wisten dat hun plaatsen waren gereserveerd, dat een grondige organisatie een vlotte gang van zaken waarborgde en dat ze door de aanwezigheid van het Hoogwaardig Episcopaat een glansrijke avond tegemoet gingen. Ze zijn in hun verwachtingen niet bedrogen uitgekomen. Geenszins zou een minder comfortabele gele genheid dan het Concertgebouw af breuk hebben gedaan aan hun op rechte gevoelens jegens de Kerk, de Paus en de Priesterschaar. Maar door het feit dat ze er was en gezien de gelukkige omstandig heid dat onze beminde Kardinaal en Bisschoppen door hun komst van hun instemming met de protes terenden blijk gaven, rees bij velen de vraag of de Jongeren tot het be reiken van een op peil staande meeting in staat moesten worden geacht. Zij immers moesten impro viseren; zelfs was het vorige week Maandag nog niet zeker of hun plannen wel voor verwezenlijking vatbaar waren De bijeenkomst van de katholie ke manen en vrouwen droeg het stempel van de levenservaring, die niet gemakkelijk leidt tot een spontane uitbarsting van enthousi asme. Bij de komst en het vertrek van Kardinaal en Bisschoppen evenwel, kwam zelfs de meest ge reserveerde deelnemer tot de ont roering die hij in een juichkreet moest ontladen. Onze Kerkvorsten konden nog in vol ornaat de hulde van hun gelovigen in ontvangst nemen. Leek het niet absurd te veronderstellen dat ook voor Hen eenmaal de „nacht van Boedapest" zou kunnen aanbreken? Maar niet lang geleden schreed ook Kardi naal Mindszenty nog langs de rijen van zijn toegewijd volk Wat Hem is overkomen, zal ons Katholieke volk met de wapens der geestelijke revolutie willen verhin deren. Dat is ook de grootste gedachte geweest van de Jongeren in het R.A.I.-gebouw. Achttienduizend jonge monden hebben het uitgekreten: „Christus Vincit, Christus regnat, Christus imperat". Ha, wat zou een Pieter Jong van Lutjebrogk zich hier in zjjn element hebben gevoeld. Zou- aven, strijders voor de Paus, vrij willigers, om als soldaten van de Kerk een strijd tegen alle ont wrichtende krachten te voeren, stonden hier in slagorde opgesteld. Zij stónden ja, want banken waren er slechts voor de genodigden. Maar een goed soldaat staat als hij het bevel krijgt ten strijde te trek ken. Hij omgordt zich met zijn (litrusting en gelooft in de zege praal. Dat was het wat ook de meeting van de Jongeren zo be moedigend deed zijn. Zij droegen een schild waartegen de modernste monsterprojectielen afketsen; zij droegen het schild van het geloof. Ouderen zullen de strategie bepa len, de jongeren zullen met de dap perheid en de grenzeloze moed van vechters voor een heilige zaak, in de voorste linies staan. T. -In het hoofdartikel van twee Parijse morgenbladen wordt ver klaard, dat thans „alles in Frank rijk beter gaat." Ce Matin (Gaul listisch) noemt als bewijs de daling der landbouwprijzen, voortdurende verhoging der productiecijfers en nieuwe tekenen van vertrouwen in de Franc. Ook l'Aurore (rechts radicaal) acht de toestand verbeterd, maar ziet als noodzakelijkheid, dat de economische winsten gesteund wor den door politieke stabiliteit. Het blad vraagt cm eer» vergelijk •/;- sen de regering van Queuille en De Gaulle's RPF. dood gebracht zou hebben en per soonlijk zou hebben deelgenomen aan het ombrengen van 118 mensen. Passetsjnik zou lid geweest zijn van het door de Duitsers in Dne propetrovsk ingestelde stadsbestuur en deelgenomen hebben aan „het en masse vermoorden van inwoners van de stad". Antonof zou lid geweest zijn van een Duitse spionnage-organisatie. Volgens de nota beschikt de „Sowjet-Russische bijzondere com missie voor onderzoek naar de mis daden van de Duitse fascistische invallers en hun medeplichtigen" over bewijsmateriaal ten aanzien van deze beschuldigingen. R.K. BOND VOOR HET RIJWIELKLEIN BEDRIJF De Nederlandse Kath. Bond voor het Rijwielkleinbedrijf „St. Petrus Canisitis" heeft gisteren te 's-Hertogenbosch zijn dertigste jaarvergadering gehouden. In de kathedrale basiliek van St. Jan werd een H. Mis opgedragen. Des middags werd inhet Casino de jaarvergadering gehouden. Hier op werden verschillende voor de bond belangrijke kwesties be sproken. Uit het jaarverslag van de secretaris kon men opmaken, dat de bond na de reorganisatie, die op de jaarvergadering 1948 werd doorgevoerd, de vele moei lijkheden te boven is gekomen. Talrijke felicitaties van organi- DEINING (Sm.) Bepaald „deining'' is er nogal verwekt door het z.g. plan- Sassen inzake Indonesië. Die dei ning betrof verschillende zaken T"n eerste het feit, dat aan dit plan vastzat het voornemen, om Amerika te „dreigen" met het „abandonnement", d.w.z. met het terugtrekken van onze troepen, Indië in de steek laten dus. Ten tweede de wijze waarop dat plan, met dreigement incluis, gepubli ceerd werd, met name in „De Linie", van de vorige week. Van zeer deskundige zijde, stond er en algemeen is het gevoelen, dat mr. Sassen aan die deskundige zijde niet vreemd is. Ten derde de wij ze waarop dit plan plus de publi catie in de Tweede Kamer be sproken is, met name ook door minister-president Drees. De vraag, die ons nu interesseert, is deze: was dit „dreigement" mr Sassen ernst? In die mate, dat het inhaerent was aan zijn plan? Of was het een denkbeeld, dat hij, aan het slot van zijn plan, als een mogelijkheid gelan ceerd had? Was m.a'.w. de rest van het plan onuitvoerbaar zon der dat dit dreigement geuit werd? Is het juist, dat met name minister Dr'ees zozeer de nadruk liet vallen op dit denkbeeld, de suggestie wekkend, dat het niet overnemen van dit dreigement eigenlijk de reden, of de voornaamste reden, was van het aftreden van minister Sassen? Of zat die' reden de kern van het aftredingsmotief niet veeleer in de vrees van mr. Sassen, dat de regering te veel concessies wilde doen aan de Veiligheidsraad en' de „reëele Unie" op de lange baan zou ko men? Een antwoord op deze vra gen lijkt ons, ook met het oog op een juist oordeel over de gedra gingen vai? mr. Sassen, wenselijk en interessant. DOOR PARLEMENT VAN PASOENDAN BATAVIA, 21 Februari (Aneta). Het parlement van Fasoendan nam heden vier moties aan, aldus seint Aneta's speciale correspon dent uit Bandung. De motie Su- mantri c.s. eist afkeuring van de politionele actie alsmede onmid dellijke vrijlating van de politieke gevangenen. Deze motie werd aangenomen met 48 stemmen voor en 11 tegen. De motie Male Wiranata Kusuma c.s. betreffende de onmiddellijke invrfj- heidsstelling van de onlangs gear resteerde parlementsleden werd met 46 stemmen voor en 13 tegen aangenomen. De motie betreffende de resolutie van de Veiligheidsraad die als basis van de besprekingen in het B.F.O. moet worden genomen, werd aangenomen met 43 stemmen voor, 11 tegen en 3 blanco. De motie Suria Kartalegawa c.s. betreffende de vervulling van de burgemees tersfunctie van Bandung door een Indonesiër werd bij acclamatie aan genomen, waarbij alleen de Euro pese fractie tegen stemde. saties en particulieren waren binnengekomen. In het hoofdbe stuur werden herkozen de voor zitter, de heer C. B. Kwanten uit Eindhoven en de leden de heren G. Vreeswijk, H. Hoogland, J. Kubbinga en L. C. Piree. De heer J. van Zijp uit Leiden werd voor de vrijgekomen zetel gekozen Besproken werd voorts de kin derbijslag voor zelfstandigen, die onmisbaar werd genoemd. Ter vergadering was ook aan wezig de heer Koops, voorzitter van de Ned. R.K. Middenstands bond. Deze reikte aan de heer Th. Abers, die vijftien jaar voorzitter is geweest van „St. Petrus Cani- sius", de ere-medaille van de Ned. R.K. Middenstandsbond uit. Aan het slot van de vergadering wees de heer Koops bovendien nog op de noodzakelijkheid en het nut van het borgstellingsfonds. Voor de eerste maal na de oorlog zullen de jeugdige bezoekers v^n de Londense Dierentuin bij de opening van het nieuwe seizoen weer kunnen genieten van zitjes op de rug van een olifant De 5-jarige Carol Sykes zorgt alvast goede maatjès te worden met Renee, de kleine Indische olifant, die kort geleden zijn entree in de wereld maakte.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1