Sterfte N Klompenbal" met vechtpartij Alkmaarse avond voor de radio Jaarverslag V.V.V. te Bergen ALKMAAR EN OMSTREKEN j Accordeonklanken in het Oorlogs-nood Zitting Politierechter De Jaarvergadering der V.V.V. Bergen In het programma voor de Strijdkrachten Voetbal Laatste nieuws Ch. v. d. Bilt Ne( PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Dinsdag 22 Februari 1949 Hof van Sonoy HOTEL DU NORD Sober doch sfeervol werk Zowel bü het toneel ais bü de film grijpt men met meer of min der gemak terug op werken, die in het verleden sterk de aandacht hebben getrokken, al naar gelang men het heden minder of meer gebrek blijkt te hebben aan goed speelbare werken. Dit verschijnsel doet zich vooral voor in die geval len, waarin men aan de vraag van een publiek dient te voldoen, dat er prijs op stelt, artistiek en aesthe- tisch verantwoord werk voorgezet te krijgen. Hiervan is het bestuur van de Alkmaarse Volksuniversiteit zich blijkbaar, gezien de samenstelling van haar filmprogramma, terdege bewust geweest. En zo zien wij dan naast de beste producten van onze tijd, zoals „Farrebique" en ..The Overlanders", ook „Quai des Brumes" en „Hotel du Nord" in het programma genoemd. Over deze laatste film. die wij ons nog vaag uit de vooroorlogse jaren herinne ren zij rouleerde ais wij het wel hebben, in het najaar van 1939 in ons land en die wij na tien jaae weer terug zagen, willen wij toch nog wel enkele woorden spreken. Hoewel enigszins anders van op zet en minder sterk dan „Quai de Brumes", is deze film toch te re kenen tot een der meest belangrij ke creaties van Marcel Carne. Meer aandacht dan in zijn „Havenkwar tier" schenkt hij hier aan de sfeer waarin zich zijn sombere drama, waaruit duidelijk zijn pessimisti sche visie op het leven Spreekt voltrekt. Evenals in „Rue Michel no. 8", Carné's beste werk uit die jaren, wordt ons een blik gegund op een groep personen, die min of meer toevallig samenwonen, in uit geval in het Hotel du Nord, gele gen in een volksbuurt te Parijs. Een jong paar, moedeloos gewor den door werkloosheid, vraagt in dit hotel, waar juist 'n communie feestje wordt gevierd, een kamer om er onopgemerk te sterven. De jongeman, Pierre, schiet zijn vrien din Renée (Annabella) neer, doch mist de moed zelfmoord te plegen. Hij wordt door een bewoner van het hotel, Edmond, een gevluchte misdadiger, vertolkt door Louis Jouvet, betrapt, t maar vrijgelaten. Het meisje geneest en komt naar het hotel terug, als zij uit het zie kenhuis ontslagen is en wordt er te werk gesteld. Edmond. die eerst zijn Raymonde (Arletty) heeft weg gezonden, trekt met Renée die haar eerste liefde nooit kan vergeten, naar Port Said, om samen een nieuw leven te beginnen, maar op het laatste moment kiest Renée toch nog Pierre, die na >enige tijd vrij komt. Edmond vindt tijdens de viering van de 15e Juni innji.. van de Bastille) tic dood door een kogel in Hotel du Nord, door zijn vervolgers afgevuurd. Een somber, sober geval, misluk te levens, trieste mensen, die wei nig meer van het leven hebben te verwachten, maar gevat in een sfeer, zó boeiend, dat zij direct de toeschouwer grijpt. Het feest in 't sluisbuurtje. de autobus daar door heen, de Parijse kwajongens langs de waterkant, het Spaanse vluch- telingetje Manuelo. de brutale Rey- monde, de scènes in het hotel, het is alles zo echt menselijk, zo warm en gevoelig weergegeven, dat men er onwillekeurig van onder de in druk komt. Een goede keus van de Volksuniversiteit. L. S. De Tokkelaars ALKMAAR Het Alkm. Man doline-ensemble „De Tokkelaars" o.l.v. Wim Haanraads, gaf ter ge legenheid van haar 3-jarig bestaan een uitvoering in 't Wapen van Heemskerk. De belangstelling was zeer groot en men kan zelfs spreken van een uitverkocht huis. Het muzikale programma werd zéér goed uitge voerd. Vermelding verdienen de liederen van Mozart met mandoli nebegeleiding. gezongen door de heer Jan Schats. De Jonge Tokkelaars, de begin ners dus, speelden enkele eenvou dige stukjes en hadden bij het pu bliek zeer veel succes. Wat het programma niet vdrmeldde. waren twee zeer goed voorgedragen de clamaties door mej. van 't Hof, o.a. De Bruid van den Hertog. In de keuze van de muzieknummers kon wat meer variatie zijn, hot draait te veel om een bepaald sentiment. Het optreden van het Weka's Ha- wai-ensemble viel bij het aanwe zige publiek zeer in de smaak, on danks dat niet alles even zuiver klonk. „De Tokkelaars" kunnen op een zeer geslaagde avond terugzien. En we moeten constateren, dat ze flink vooruit zijn gegaan. Ter elfder ure werden, in ver band met het niet nakomen van de loterijvoorschriften, de prijzen voor de loterij door de politie in beslag genomen. Tegen 3 bestuursleden van de vereniging werd procesver baal opgemaakt wegens overtreding van art. 2 der Loterijwet. Wandelaars naar de Stille Omgang ALKMAAR Evenals het 'vo rige jaar zullen wij ook nu weer de reis te voet ondernemen. Man nen en jongelingen, die beschikken over' een paar gezonde stappers, wij roepen u allen op om de mooie devotievolle tocht eens mee te ma ken. Wil ditmaal eens een offertje brengen aan de Koning' aller eeuwen, op wie wij alle hoop heb ben gevestigd en zonder wie wij niets- kunnen. Juist nu, nu de gehele wereld blijkbaar door duistere machten wordt beheerst en overal de haat en het onrecht de boventoon voert, zoals in Hongarije met zijn grote Apostel Mindszenty, Tsjecho-Slowa- kije, Polen, is een gebedsactie meer dan ooit nodig. Houdt dus Zater dagmiddag 12 Maart a.s. vrij, om aan deze tocht te kunnen deelne men. Men gelieve zich op te geven bij de heer A. J. de Boer, Vondel straat 22b. Vertrek Rijksstraatweg hoek Em- mastraat, 's namiddags 3.30 uur. HUURVERHOGING ZOMERBAD Daar voor de verbetering van het terrein van het Zomer bad (her stel grasmat) en het maken van een betere afscheiding tussen het Zomerbad en het Sportpark een uitgaaf van f5.500 nodig is, stellen B. en W. voor. na het aanbrengen van deze verbeteringen de huur van het Zomerbad met f400.te verhogen, zulks tot 15 Oct. 1956. K. A. V. Naai- en Knipcursus Wij kunnen de deelneemsters mededelen, dat Donderdag a.s. 24 Februari om half acht de cursus wederom een aanvang zal nemen. Zowel de oude als de nieuw op gegeven cursisten gelieven aan wezig te zijn aan de ingang van de Zusterschool aan de Laat. De cursus zal worden gegeven door twee Eerw. Zusters. Er zijn nog enkele plaatsen vrij, waar voor leden van de K.A.V. van alle drie de parochies, zich kunnen op geven bij de onderstaande adres sen: mevr. Molenkamp, van de Woudestraat; mevr. de Munk, St. Josephstraat 14; mevr. Zeegers, Dr. Schaepmankade 9. Nijverheidsonderwijs In verband met het op zijn ver zoek aan de heer C. F. Kohnert verleend eervol ontslag als leraar en waarnemend directeur van enige scholen voor lager nijverheidson derwijs stellen B. en W. voor met ingang van 1 Dec. 1948 tijdelijk en tot wederopzegging aan te wijzen tot adjunct-directeur van de ge meentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs de heer G. Waalewijn, leraar aan deze school; hem tevens te benoemen tot ad junct-directeur van de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs; voorts tot tijdelijk le raar in vaktekenen en constructie leer aan de gem. avondschool voor lager nijverheidsonderwijs te be noemen de heer A. D. Beeldman te Bergen. SUBSIDIE BEWAARSCHOLEN De nadelige saldi op de exploitatie over 1949 van de bewaarscholen, worden geraamd op: f2.367.48 of f9.09 per leerling voor de scholen van de Ver. „Alkmaarse Fröbel school"; f6.469.73 of f8.29 per leerling voor de R.K. bewaarscholen en f2.584.62 of f15.09 per leerling van de Chr. Kleuterschool. B. en W. stellen in verband hier mee voor aan deze scholen over de jaren 1947 t/m '49 een subsidie te verlenen van f10 per in Alkmaar wonende leerling van 4 jaar en ouder; en tevens een bijdrage te ver lenen, nodig om aan het daarvoor in aanmerking komend personeel overeenkomstig de Rijksregeling een tijdelijke bijslag op de bezoldi ging van f4.50 uit te keren. Rekening Armenraad 1947 De Rekening van de A vicnraad over 1947 vertoont een nadelig verschil tussen inkomsten en uitga ven van f21.348.89, waarvan f6.193.81 voor rekening van de gemeente Alkmaar komt. Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart In Victory werd Donderdagavond een drukbezochte bijeenkomst ge houden onder auspiciën van de Kon. Ned Vereniging van Lucht vaart, waarvoor zich in en om Alkmaar verschillende personen in teresseren De bedoeling is te komen tot een vaste kern van de Noord hollandse Aeroclub-leden van de K.N.V.v.L. en te streven naar de vestiging van een vliegveld voor de Burgerluchtvaart en voor de sport- vliegerij in de omgeving van Alk maar. De heer Assclbergs sprak na een kort openingswoord over de ont wikkeling van de luchtvaart in het algemeen, waar op een kleme film- reportage volgde over de Lockheed Shooting Stars, de zgn. straalvlieg tuigen. Hierna was het woord aan de bekende K.L.M.-gezagvoerder kapt. van Ulsen uit Bergen, die op de hem eigen en geestige wijze een causerie hield over de beveiligings maatregelen bij de Verkeersvliege rij. Uitvoerig 'stond hij stil bij de weel-berichtendienst, de radar en de verbindingsmiddelen tussen het vliegtuig en de begane grond tijdens het vliegen. Na een kleine smalfilm volgde nog enige gedachtenwisse ling. Ingekomen Personen J. M. Boermans-Stoop, R.K., van Heerhugowaard naar Egmonder- straat 1; G. E. M. Veldt, R.K., dienstbode, van Beverwijk naar v. Everdingenstraat 18: G. Slot, zon der beroep, van Hilversum naar Pr. Julianalaan 14; N. Simon en echtgenote, bontwerker, R.K.. van Amsterdam naar v. d. Kaaystraat 29; M. Nieuwenhuizen, dienstbode, van Vlaardingen naar Rob. Owcn- straat. 11; C. van Baar, dienstbode, R.K, van Beverwijk naar v. Ever dingenstraat 18: P. C. van het Kaar, D.G., autobeklcder en echt genote N.H., van Schagen naar Korenbloemstraat 1: C. T. M. van Schaik, R.K., verpleegster, van den Haag naar v. Everdingenstraat 18; J. Koeman, R. K., vertegen woordiger, van Landsmeer naar Bottemannestraat 60; C. H. Raven- Cats, N.H., van Schagen naar Houtmanstraat 1; M. Courtens, R.K., kruideniersbediende, van Rotterdam naar Heiligland 33; C. W. Zandbergen, R.K. dienstbode, van Heiloo naar Julianastraat 5; A. Ruiter-Hollenberg, van Scher- merhorn naar Hekelstraat 19; A. M. Rörink, R.K,, dienstbode, van Enschede naar Steijnstraat 15; Wed. J. E. Homan, N.H., met zoon, van Koedijk naar Snaarmanslaan 99; G. W. Leen, conductrice, van Egmond aan Zee naar Noorder kade 64; N. Kee, radio-techniker, van Eindhoven naar Corfstraat 42; G. M. Waanders, R.K., winkelbe diende, van Zwolle naar Rozen straat 23; A. Butter, N.H., dienst bode, van Langedijk naar Pr. Ju lianalaan 14; N. Compas, dienst bode, van Schagen naar Wilhel- minalaan 11; J. C. P. de Ruiter, N.H.* typist, van Castricum naar Westerweg 85; H. M. Volker, N.H., onderwijzeres, van Monster naar Maol. Pontstraat 25; G. J. J. Wi.jn- ker, N.H., veehoudersknecht, van Wervershoof naar Zeglis 85; S. Këizer, N.H., marconist, van Hil versum naar St. Annastraat 16; D. Steenbergen, kwartiermeester en echtgenote, van Amsterdam naar Hoevervaart 11; A. de Vries, verpleegster, van Amsterdam naar Wilhelminalaan 11; H. C. van Haarlem, instructeur lasser en echtgenote en kinderen, van Haar lem naar Landstraat 80. Gisteravond werd er in de recre atiezaal van het Tehuis voor ouden van dagen: 't Hof van Sonoy, een concert gigeven uit liefdadigheid door twee accordeon-ensemble's, t.w. De Alkmaarse Accordeonclub o.l.v. de dirigent A. v. d. Wolff én de Berger Accordeon vereniging, eveneens onder de bekwame leiding van bovengenoemde dirigent. Voor af werd een woord van welkom ge sproken door Ds. Nobel, die het zeer op prijs stelde, dat beide ver enigingen belangeloos dit concert gaven voor de oudjes, die toch al zoveel moeten missen. Tot voor de pauze speelde de Alkmaarse vereni ging, zeer verdienstelijk, maar ech ter met te weinig voordracht. Na een kleine onderbreking, tevens pauze, kwam de Berger Accordeon vereniging voor het voetlicht. Een nog jonge club met zeer goede voor uitzichten. Er werd met enthousias me gemusiceerd, wat niet in geringe mate bijdroeg tot een algehele uit stekende indruk. Tot slot: Een goed geslaagde avond. De oudjes gingen blij en te vreden naar beden dat was toch de bedoeling. Rijwielvereniging „Maria Kevelaer" Dezer dagen hield onze vereni ging een vruchtbare vergadering, waar onder meer besproken is de Stille Omgang te Amsterdam. Het vertrek is bepaald op Zaterdag 12 Maart 8.15 uur vanaf De Stenen brug bij café Hekket-Verdronken- oord. 't Lof zal gehouden worden om 10 uur in de Parochiekerk te Uitgeest 1.30 uur H. Mis in de „Posthoorn" aan de Haarlemmer straat. Waarna te 3 uur verlek Spui voor de Omgang. Zorgt allen op tijd te zijn. Neemt zoveel mogelijk niet-leden mede. opdat zij dan ook onze mooie devote Bedevaart kunnen leren en 'waarderen. Het Bestuur. Kajottersnieuws De bijeenkomst van Woensdag in het Patronaatsgebouw aan het Varnebroek wordt verzorgd door de pioniersgroep. Er zal een program ma gebracht worden van ernst en luim. Woensdagavond zullen tevens de laatste mededelingen gedaan worden omtrent onze vastenavond viering van a.s. Zaterdag 26 Febru ari in de muziektuin. Geslaagde avond DANSCOMITE Evenals bij vorige gelegenheden waren ook- nu- alle- beschikbare kaarten voor de derde dansavond, georganiseerd door het R.K. dans- comité Alkmaar, samengesteld uit afgevaardigden der jeugdstandsor- ganisaties. weer uitverkocht. Deze avond, die in het Gulden Vlies werd gehouden, stond onder leiding van de heer J .Smit, die op pretti ge wijze de ruim 250 deelnemers bezig 'wist te houden. Naar men ons van de zijde van het bestuur mededeelde zijn de er varingen, met deze speciale dans avonden voor R.K. jongelui derma te bevredigend, dat men nu reeds met plannen rondloopt ook het vol gend seizoen weer dergelijke avon den te organiseren. Burgerlijke Stand Geboren:: Anita dochter van A. A, Moesman en A. G. C Th Jon ker; Neeltje, dochter van S. Kok en S Jellema; Anneke, dochter van R Barneveld en A. Visser. Gehuwd: Fokke Vellema en Cla- sina J. de Vries; Antonie V. d. Mark en Marie E. Admiraal Overleden: Teunis .1. Kqijzér. oud 55 jaar. wedr. van" C. M. Burgers; Guustaaf M J v d Zee, oud 2 jaar; ■Tacobus J. van Giezen, oud 73 j. FINALE 4.50—7 MOYENNE le KLASSE LIBRE L. Heijnis 136 24 5.75 28 J, Mors 200 24 8.33 38 Th Schot Jr '175 43 4.06 17 J. Bus 200 43 4.65 17 L. Heijnis 193 40 4.82 25 J Adams 200 40 5.00 36 C Haakman 169 31 5.45 20 W. de Vries 200 31 6.45 27 J. Adames 200 35 5.71 27 Th. Schot Jr 159 35 5.11 22 J. Mors 165 39 4.23 22 J Bus 200 39 5.12 24 De wedstrijden worden Donderdag avond om 7 uur voortgezet in café P de Bos, Luttik Oudorp 87. Meetfnstallatie op de weg ALKMAAR Maandagmiddag passeerde via de Kennemerstr.weg en de singels het nieuwste snufje van de Rijks-Waterstaat, het in Delft door de Technische Hoge school gebouwde speciale meet apparaat voor de wegen, een ver nuftig instrument, waarmede alle oneffenheden en verzakkingen van de wegen worden geregistreerd, in onze stad. In de trekker, een klein laboratorium op zich, waar aller lei meters, en instrumenten zijn op gesteld, werken een paar technici, die verdiept waren in hun werk en Alkmaar schijnbaar niet opmerk ten, AUWELIJKS is een ramp spoedige oorlog voorbij, of het spookbeeld van nieuwe verschrikkingen doemt met steeds toenemende akeligheid op. In de streken waar de teistering over heen trok als een alles vernielende orkaan, ook in ons eigen land, zijn de sporen der verwoesting nog duidelijk zichtbaar. Er wordt een ontstellende ellende ge leden wat betreft voeding, kleding en huisvesting. Groot is de nood. Dat is de geest, die spreekt uit de Mis van deze week Sexagesima. Is God dan doof voor de gebeden die gestort, voor de offers die gebracht worden? Wendt Hij Zijn aanschijn van het men selijk beeld af? Neen God zal helpen! Als wij maar bid den en boeten en offeren! MARCUS. Nieuwe aanwinsten R. K. Leesbibliotheek ALKMAAR. Nieuwe boeken aan haar verzameling toegevoegd: 'Godfried Bomans, Buitelingen; J. v. Doveren, Hooggeëerd publiek; Gra ham Greene, Heerschappij van de angst; A. Aallema, Oranjevor (an in ballingschap; E. Geiler, Gotfhard express 41; M. Rudzka, Workuta; H. Vencken. De witte karavaan. Kinderlectuur: Co Kars, Kleina Katrijne; Joh E. Kuiper, Neelie en Nellie; N. Schellekens, Huize de Woelgeest- KAMP WESTERWEG WEER IN GEBRUIK Naar wij vernamen zal het kamp aan de Westerweg weer in gebruik worden genomen door een ploeg van circa 150 man van hét tweede regiment luchtdoel-artillerie, af komstig van de Chassé-kazerne te Breda. Voorbereidingen worden ge troffen de manschappen morgen, Woensdag, in hun nieuwe onder komens te ontvangen. van allerlei aard Hoc lic'hl loopl U niel een wondje op, hetzi, een brand-, schaal- ol smjwond, hetzij 'n ont veiling Neem voor elk wondje - hoe klein ook direct de ontsmettende, genezende balsem .GEEN 0 (Ingezonden mededeling) ALKMAAR De feestvreugde in het café van de heer T. in Ha renkarspel bereikte zijn hoogtepunt zo tegen middernacht, maar tege lijkertijd bleken ook de gemoede ren van de aanwezige dansers zo'h beetje tegen het kookpunt aan te lopen. Het werd tenminste op de duur zo, dat er enige klappen wer den gewisseld en eerlijk gezegd was het onmogelijk te vinden, wie nu de eerste klap gegeven had. Wel kwam de gehele toedracht der zaak duidelijk naar voren, maar dan alleen wat betreft het klappen geven. Op de avond van de 6e Januari was in genoemd café een bal. Aan wezig waren hier o.a. Gerardus Martinus T„ Lourentius S., Dirk Cornells V., Mattheus V. en Johan nes Petrus B., allen uit Harenkar spel. Om deze vijf personen speel de zich het volgende drama af. Gerardus was die bewuste avond aan het dansen en kreeg op een ge geven ogenblik ruzie met Mattheus, die zich niet onbetuigd liet en Ge rardus een klap in zijn gezicht gaf. Johannes, een vriend van Mattheus, hield zich daarna even onledig met het gooien van klompen naar het hoofd van Gerardus. Dit was al thans de lezing van Gerarus. Mattheus verklaarde weer an ders. Volgens hem had Gerardus geslagen en deed hij zelf niets. Met klompen was er nooit gegooid. Jo hannes, die dan met de klompen gegooid zou hebben, bevestigde de ze verklaring en ontkende ten stel ligste met klompen te hebben ge gooid, zodat men de indruk kon krijgen, dat Gerardus maar zo'n beetje uit zijn duim zoog, doch Ge rardus hield vol geslagen te zijn. Om de gehele zaak nog een beetje ingewikkelder te maken dan ze al was, kwam er een getuige, die ver klaarde, dat Mattheus geslagen had en dat Johannes met zijn klompen aan de gang was geweest. Dit was dan de geschiedenis in het café. Maar dit vijftal bleek nog al bloeddorstig te zijn en buiten werd de afhandeling van deze ur gente kwestie nog even voortgezet. Mattheus en Johannes sloegen daar Gerardus nog eens op zijn gezicht, terwijl Johannes bovendien nog kans zag een van zijn Zondagse klompen op het hoofd van Gerar dus in brokken te slaan. Gerardus liet zich natuurlijk niet onbetuigd en het werd een juweel van een vechtpartij. Ondertussen was ook Lourentius. een vriend van Gerar dus, er bij gekomen met een bier flesje of er bier in zat, werd niet gezegd in zijn hand.. Dit flesje sloeg hij, nadat Dirk, die er ook bij gekomen was, Lourentius een klap gegeven had, met zo'n kracht op het hoofd van genoemde Dirk, dat de glasscherven alle kan ten heenvlogen en Dirk een bloe- BERGEN. In aansluiting op ons verslag over de jaarvergade ring van V.V.V. te Bergen, volgt hier nog een en ander over het geen bij de rondvraag ter sprake kwam. De heer De Saint vroeg meer aandacht voor de curiositeiten in Bergen, speciaal voor de grafzerken rond de Ruïne: hij gaf in overwe ging tijdig met de organisatie van de tuinwedstrijden te beginnen en hoopte, dat getracht zal worden het Bloemencorso weer in ere te her stellen; de bloemen zijn niet meer zo duur, dat dit het voornaamste beletsel nog is. De heer Pascha vroeg pogingen om te voorkomen, dat er weer een vliegveld komt. Mevr, Verwer stelde een enquête voor onder de gasten, om mraks met klem van cijfers voor het be houd van de tram naar zee te kunnen pleiten. De heer Beyneveld zag gaarne maatregelen tegen ruiters, dié zich buiten de ruiterpaden begeven en fietsers in h«t Natuurreservaat. Het was hem gebleken, dat zelfs in de Sparrelaan fietswedstrijden werden gehouden. De heer Verwer besprak de plan- nen voor aanleg van een pompsta tion in de Verbrande Pan, doch de heer Taets meende te weten, dat deze plannen niet doorgaan. De heer de Lange zag in herstel van folkloristische gebruiken een attractie voor het Vreemdelingen verkeer; de voorzitter vond, dat men dit niet kon forceren; dit moet uit zichzelf groeien. In antwoord op een vraag over het openluchttheater zei Mr. Zeiler, dat V.V.V. hiervan het z.g. eeuwig durend gebruiksrecht heeft; een be paling, waaraan ook latere eigena ren van De Zandhoeve zich aan te houden hebben. De heer Schuijl vroeg het bestuur stappen te ondernemen voor vrije wandeling in de Zuidelijke duinen van het P.W.B. of anders een pro gressieve heffing, om ook minver mogenden gelegenheid te geven hier te wandelen. De heer Dinkelberg Dir. van de Federatie, sprak Zijn verwondering uit over de opkomst van een 200 Woensdag 23 Maart, Vrijdag 8 en Vrijdag 15 April a.s. zal over de P.J.C.-zender, voor Europa over de 49 M. band van 13.15 tot 14 uur (20.15 tot 21 uur Javatijd) een speciaal Alkmaar-programma voor het programma der Ned. Strijdkrachten worden uitgezon den. De voorbereiding van deze uit zending wordt door het Ned. Strijd krachtenprogramma georganiseerd in samenwerking met de drie Thuisfrontorganisaties: de P.I.T. (Prot. Interkerkelijk Thuisfront). Katholiek Thuisfront en de Band Nederland-Indonesië. Familieleden van 36 in Indonesië verblijvende militairen zullen in de gelegenheid gesteld worden in het kader van dit programma een groet naar hun man, verloofde of zoon in Indone sië te sturen, welke 46 woorden mag bevatten, doch welke door hoogstens twee personen mag wor den uitgesproken. Familieleden van in Indonesië vertoevende militairen worden uitgenodigd voor de bijeen komst, waarin dit programma wordt opgenomen, hetgeen zal ge schieden in Het Wapen van Heems kerk op 17 Maart a.s. van 2 tot 5 uur. In dit programma zal zowel volkszang van alle aanwezigen, als de zang van een koortje, als de groeten van de familieleden wor den opgenomen. Getracht zal wor- den aan dit programma ook door de omlijsting een Alkmaars cachet te geven. In overleg met de drie samen werkende Thuisfrontorganisaties is besloten, dat de militairen, die in een hospitaal verblijven en vervol gens zij, die het langst in Indonesië in dienst zijn het eerst in aanmer king komen, om een groet van hun familieleden te ontvangen. De fa milieleden van deze categoriën worden in verband daarmee ver zocht aan onderstaande adressen opgave te doen van volledig mili tair adres en geboortedatum, als mede thuis-adres van de familie: Mej. L. Kootker. Westerweg 37, Tel. 3278; A. v. d. Meulen, Maclaine Pontstraat 8 en Mevr. Koenen, Ly- ■ceumstraat 24. Men gelieve deze opgave te doen vóór of op Donder dag 25 Februari, Eventuele inlich tingen zijn aan genoemde adressen te bekomen. leden, doch betoogde dat de begro ting met een eindcijfer van 10 mille niet in verltöuding was tot de betekenis van V.V.V. Bergen; dat moest minstens f 15.000 zijn. Op een volgende vergadering hoopte hij hierop nader te kunnen ingaan. De heer Haakman wenste ten slotte de voorzitter in verband met diens herbenoeming een ge lukkige bestuursperiode toe. De voorzitter zegde behandeling in het bestuur van de bij de rond vraag naar voren gebrachte punten toe en sloot om bijna half 2 deze emotievolle vergadering. dende wond aan zijn hoofd kreeg. De scherven brachten hier dus geen geluk. Volgens Mattheus en Johannes had ook Gerardus een paar bier flesjes in zijn hand met de bedoe ling daarmee te attaqueren. Zowel Mattheus als Johannes hadden toen op zeer „zachtmoedige" wijze Ge rardus de flesjes ontnomen. Gerar dus hield zelf evenwel strak en stijf vol, dat hij geen flesjes bij zich had gehad om mee te vechten. Wel was dit het geval geweest met Lourentius, die het ook toegaf. Dirk werd er nog van beschul digd Gerardus geslagen te hebben, hetgeen door Dirk ook werd toe gegeven, doch ter zitting verklaar de Gerardus, dat hij wel geslagen was, doch wie dit gedaan had, wist hij niet. Het was de taak van mr. Meisch- lce, de Officier van Justitie, om te gen déze vijf personen, die om beurten als getuige en verdachte voorkwamen, straffen te eisen, doch de Officier wist hier wel weg mee. Het was daar waarschijnlijk, aldus de Officier een „klompenbal' geweest, waarbij de mensen elkaar meer hinderden dan aangenaam be zig hielden, hetgeen volgens de Of ficier op de meeste boerendanspar- tijen zo was. Vast stond, dat alle vijf verdachten schuldig waren be vonden aan het hen tenlaste geleg de. De eis was tenslotte tegen Ge rardus f 15 of 10 dagen, tegen Lou- rentrus f 40 of 20 dag, tegen Dirk vrijspraak, tegen Mattheus f 15 of 10 dagen, evenals tegen Johannes. Mr. v. d. Wall Bake, de Politie rechter, zag geen reden om van de ze gerequireerde straffen af te wij ken en veroordeelde alle verdachten conform de eis van de Officier. Cochran sprak met Elink Schuurman BATAVIA, 21 Februari (Aneta) Het Amerikaanse lid van de com missie der V.N. voor Indonesië, Merle Cochran, heeft hedenochtend een ontmoeting géhad met de voor zitter van de Nederlandse delegatie Elink Schuurman. Bao Dai onderhandelt met Franse regering Ex-keizer Bao Dai is Maandag uit Zuid-Frankrijk in Parijs aan gekomen Qm met de Franse re gering te onderhandelen over zijn terugkeer naar Indo-China als hoofd van de staat Vietnam. De ex-keizer verklaarde onlangs, dat hij niet naar Indo-China zou te rugkeren alvorens de Franse na tionale vergadering uitdrukkelijk de vereniging van Vochin-China met de staat Vietnam had onder schreven. Zekere Franse kringen waren hiertegen gekant, in krin gen, die in nauwe betrekking tot de ex-keizer staan, scheen men hoopvol gestemd t.a.v. een spoe dige overeenkomst. R. K. NOORDER HANDBAL KRING. Nagekomen uitslagen van Zondag j.l- Kampioensronde F.S.A.T.O.P. 0- 2. lste bekerronde Vliegensvlug 2- K.S.V. 4—3. 2de bekerronde V.I.O.Con. Brio 2—1. Aan het in de jaarvergadering van V. V. V.-Bergen uitgebracht jaarverslag over 1948 ontlenen wij het volgende: De weersomstandigheden en de dalende conjunctuur waren oor zaak, dat 1948 voor het vreemde lingenverkeer in Bergen, alsmede voor de uitkomsten van het Open luchttheater minder gunstig was dan het voorgaande jaar. Er verbleven 17.123 (vorig jaar 20.428,1 gasten met een gemiddelde verblijfsduur van 14 dagen (v. j. 14.41. Hieronder bevonden zich 773 buitenlanders. Over de maanden Juni t/m Aug. bedroeg de bedbe- zetting van de logiescapaciteit 56.8 pCt. (v. j. 69.4 pCt). Het buiten lands bezoék nam toe. In Bergen aan Zee werd een boulevard aangelegd, kwamen nieu we toegangen tot het strand ge reed en verdwenen de bunkers op het strand; de herbouw van wat in de bezetting gesloopt werd, beperk te zich tot slechts enkele percelen. N.a.v. de geruchten, dat de tram zou worden opgeheven, stelde het bestuur zich in verbinding met het Gemeentebestuur, dat toezegde, geen stappen te ondernemen, zon der de VVV te raadplegen. Met de directie van het Prov. Waterleiding bedrijf zal in contact getreden wor den over de openstelling van de meuw-aangekochte duinterreinen, speciaal voor de inwoners van Ber gen en de zomergasten. Inzake vacantiespreiding zal dit jaar nog weiqig te bespeuren zijn, doch een Centraal Bureau zal ter zake met onderwijs- en bedrijfskrin- gen in contact treden. Voor de behartiging van de spe ciale belangen van pensionhouders e.d. wordt de oprichting overwogen van een commissie van Bijstand, die overleg pleegt met V.V.V. Bij het gemeentebestuur werd in adressen aangedrongen op bescher ming en beplanting van het Na tuurreservaat; op bescherming te gen ruiters, die zich buiten de rui terpaden begeven en verplaatsing of afschaffing van de kermis; men acht daarvoor de Stationsstraat en omgeving allerminst geschikt. Er weiden 6 klachten (v. j. 17) in be handeling genomen. Het ledental steeg van 725 tot 810; het aantal donateurs van 22 tot 25. Het informatiebureau, dat van 1 Maart tot half Sept. geopend was verstrekte 4575 inlichtingen, waar van 1166 uit Amsterdam. In ver band met het verschijnsel, dat de aanvrageu steeds vroeger in het jaar binnenkomen, werd dit jaar het bureau reeds in Februari ge opend. Cijfers over de financiën werden reeds eerder door ons gepubliceerd. Het Openluchttheater ondervond de weerslag van het ongunstige weer; de opvoeringen van de Para dijsvloek, en Don Quichotte door de Bergense Spelers o.l.v. Jan Haak man waren een groot succes; de nieuwe lichtinstallatie van het the ater voldoet aan alle eisen. De Verlichtingsavond slaagde bijzon der dank zij aller medewerking; en goed weer. Financiële bezwaren zijn oorzaak, dat het bloemencorso nog niet gehouden kan worden. ENERVERENDE STRIJD tussen Grasshoppers en De Rijp Een overzicht van deze wedstrijd is het eenvoudigst weergegeven met: Een wedstrijd, die door de ene partij met verbetenheid wordt gespeeld om degradatie te ontgaan en door de andere, om het kampi oenschap te behalen, een enerve rende wedstrijd dus. De Rijp was het eerste kwartier in de aanval, daarna nam Grasshoppers het spel over in de eerste helft. Uit een corner ontstond het eerste doelpunt voor Grasshoppers. Een penalty voor de thuisclub ging juist langs de paal, terwijl een schone kans werd gemist. Rust 10. De Rijp maakte in de 2e helft gelijk. De wedstrijd ging op en neer, tot Grasshoppers weer een penalty kreeg toegewezen. Of schoon De Rijp hiertegen pro testeerde, werd hij genomen en goed 21. De laatste 10 minuten werd nu wederzijds een onberekend spel. Eindstand dus 21 in het voordeel van Grasshoppers. BAVO NIEUWS Ons lste ging naar Egmondia en speelde in het schitterende Eg- mondse sportpark 'n goede partij voetbal, en tevens nam het revan che op de thuis geleden nederlaag. Met 20 moest Egmondia het loodje leggen. Het 2e kon het weer niet bolwerken en verloor thuis van SVW met 31 en de adsp. gin gen met de zelfde cijfers ten onder tegen Alw, Forw. a. Zondag komen de Grasshoppers- reserve's bij het eerste op bezoek om het Gouden Kruis. Wordt deze wedstrijd gewonnen, dan komen we 'n heel eind in de goede richting. Aanvang 2.30. Het 2e speelt om 12 uur thuis tegen Sijbekarspel II en de adsp. om 12 uur in Blokker. Vertrek kwart voor elf. Geleider Jan Schaap. Constellation „Batavia op Kemajoran geland BATAVIA, 22 Februari. Aneta. De K.L.M.-Constellation tlBatavia" is hedenochtend op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Het toe stel had geen passagiers aan boord, doch vervoerde" 4 ton post. De molenbrand te Wormerveer ZAANDAM, 22 Februari. Een kacheltje in de zuid-west schuur van de molen is vermoedelijk de oorzaak van de brand. Men had het gisteren aangemaakt om enige verwarming in de schuur te krij gen bij de herstelwerkzaamheden, die door de firma Jongejans uit Westzaan aan de molen werden verricht. Sedert Kerstmis was de ze niet meer in gebruik. Springladingen in haven te Ouddorp MIDDELHARNIS 22 Februari Bij herstelwerkzaamheden aan de kademuur van de haven te Oud dorp (Goeree en Overflakkee) ontdekte men een grote lading springstoffen, in een bekisting. Het bleek dat zeven van deze la dingen rondom de kademuur lig gen. De opruimingsdienst is be gonnen met het demonteren der gevaarlijke ladingen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. MORGEN ZACHTER. Spoedig toenemende bewol king met vannacht of mor genochtend bijna overal lichte regen en later enkele opklaringen. Matige tot krachtige,, langs de Wadden eilanden mogelijk nu en dan harde zuid-westelijke wind. Iets koudere avond en nacht, maar morgen hogere temperaturen dan vandaag. HEDEN 80 JAAR Het bekende oud-lid van de Tweede Kamer, de heer Ch. L. v. d. Bilt, wordt heden tachtig jaar. Charles v. d. Bilt was bijna twin tig jaar door de Kath. Partij af gevaardigd n6ar de Tweede Ka mer. Hij heeft verder lange jaren een rol gespeeld in het katholieke sociale en charitatieve leven, o.a. als lid van het Centraal Bestuur van de vroegere R.K. Volksbond, het Apostolaat ter Zee, de katho lieke drankbestrijding enz. Ver scheidene jaren was hij ook re dacteur van de „Volkskrant" in haar vroegere gedaante. Charles v. d. Bilt met acht kruis jes! Dat is speciaal voor ons gewest een treffend bericht. Want al heeft v. d. Bilt aan een journalist verteld, dat hij 19 jaar lid van de Tweede Kamer is geweest en goed ook, zeggen wij en dat dit tot de mooiste tijd van zijn leven behoort, daarnaast is de heer V. d. Bilt op velerlei terrein werkzaam. Daar weet het katholieke den Helder van mee te praten, waar de heer v. d. Bilt ongeveer dertig jaar heeft gewoond. Hij was een overtuigd drankbestrijder, stond op de bres voor het belangrijke werk van het Apostolaat ter Zee, gaf zijn werk en zijn hart aan de zorg voor bui tenlandse kinderen, die hier gast vrijheid vonden, enz. Reeds vroeg trok zijn warm-sociaal voelend hart hem tot de zorg voor het beharti gen van de belangen der arbeidende klasse. Zeer lange jaren stond hij voor haar in woord en geschrift, op de bres. Maar dan: zijn Kamerlidmaat schap: negentien jaar en nooit ver zuimd! Dat is een extra noot, die wel met goud mag worden aange tekend in deze tijd, nu nogal eens over absenteïsme wordt geklaagd! Van der Bilt had zich via het Helderse milieu opgewerkt tot een marine-specialist van de katholieke fractie, naar wie met belangstelling geluisterd werd enwordt de vacante plaats op deze post eigen lijk wel alleen in den Helder als een gemis gevoeld? De oude Charles was pvengens een even typisch als waardevol ge westelijk Kamerlid, die zich vooral vóór de intrede van de heer Groen in de Kamer, buitengewoon beijver de voor de belangen van de tuin bouw en de tuinders. En de Volen- dammers? Het is, dat er vandaag bij v. d. Bilt in Haarlem thuis geen officiële receptie is, maar anders zou een stoet van Zuiderzeevissers naar zijn woning trekken, als een hulde voor zijn vele gesjouw en gesloof voor degenen, die door de droogmaking gedupeerd werden! En tenslotte mag men dan nu wel weten, dat het Charles v, d. Bilt was, die in enige perioden rondom de dertiger jaren de pun tige week-overzichten van het par lement, in ons vroegere „Westfries Dagblad" schreef. Velerlei en zeer nauw waren de banden, die v. d. Bilt aan ons ge west, en omgekeerd, bonden. Zijn ze vergeten? In elk geval weten wij, dat in veler harten de beste herinneringen léven aan de per soon en het werk van de heer v. d. Bilt, die wij vandaag namens Ka tholiek Noordholland de beste wen sen doen toekomen. Wi# vernemen, dat het bestuur van de Kring den Helder van de K.V.P. een telegrafische gelukwens aan de tachtigjarige# heden verge zeld deed gaan van een blijk van hulde en dank in de vorm van een fraai bloemstuk. AUTOBUS RAMT EEN HUIS. Een autobus van de dienst Eeni- genburgAlkmaar nam de bocht bij Blankendaal te ruim en vloog tegen het woonhuis van de heer Duineveld. De bus kreeg hier en daar een deuk en 3 verbrijzelde werden nige balken ontwricht en ruiten, het huis kreeg ook flinke averij. Er sneuvelden enige dak pannen en een electr. lamp, teven» scheurde:de muur. De passagier» kwamen met de schrik vrij en d» bus kon op eigen kracht weer ver der. -m- een cijfei AANTAL G DE CIJFERS van welke de=er I—langwekkencj in van ons land. Het 1948 tot 1 Janua 1949 of begin 195 is in 1948 een la 1000 inwoners bei en alle tijden, nl. voornaamste cijfer lopen jaar, mede t voor 1947, 1946 e 1948 1947 19( Aantal huwe 87680 98.689 IC per 1000 inv 9.0 10.2 Aantal gebo 248.050 267.348 2£ per 1000 inv 25.3 27.8 waar onder eeri 70.040 80.811 7 per 1000 inv 7.2 8.4 sterfte: 72.379 77.646 per 100ft inv 7.4 8.1 De huwelijks- en liggen op *een aan: peil dan voor de oo duidelijk een achten baar tegenover de ze in de twee eerste ja vrijding. Terwijl de geboorten van 1946 voor rekening komt uitgang van het aan renen, daar het aant nen een stijging te gevolg van het grote lijken in 1946, is vai het teruglopen van borenen gelijkelijk v eerst- en latergebore tecijfer van 7.4 per is het laagste cijfer, land waargenomen, de sterftekansen, in in de oudere leeftijds zich na de oorlog he was in 1947 nog on uiting gekomen doo koude in de eerste 1947. In 1948 is nil een 1 het algemene stel 1000 inwoners ber< een record is voor s alle tijden. Het laai fer in enig land w waargenomen in Ni voor de blanke bev en 1933 met 8.0 pt ners. Dit sterftecijfer va inwoners is te danke de lage sterftekans: Katholieke stut te Dell Het hoogtepunt vs van het achtste Unl Kath. studenten v door de Katholieke welke Zondag te Dell den. De feestverj 's-middags in Stads gehouden, werd o. door Mgr. H. P. Glo lijk internuntius te Mgr. J. P. Huiberts Haarlem, minister m Schaik, Deken J. P Delft, mr. F. G. C. namens de K.V.P. ei fert, voorzitter van des Etudiants Catho De praeses van he de heer C. F. J. Le schrijven voor, dat van di. Johannes Jong, waarna hij zi; uitsprak, welke was na de bevrijding o braakgedachte en d wustwording. Hierna werden ge leden van verdienste Berokel en de h Schmutzer en als a ren P. Tool en A. A. Nadat Mgr. Huibe toespraak had gehou wezigen zijn bisschc had gegeven'hield pi uit Parijs een voord onderwierp „L'église l'esprit". Na afloop vergadering volgde zochte receptie. WOENSDAG 23 HILVE NCRV. 7.00 niei tendgymnastiek; 7.4 voor de dag; 8.00 n zoek bij jonge zieker dienst; 11.15 Ferdinar spel; 12.00 NCRV-ko< delingen land- en te nieuws; 13.00 conce: onze jongens en m< platen; 18.00 Onze I korpsen; 18.30 regel 19.00 nieuws; 19.15 nieuws; 20.15 Concei 21.20 lezing; 22.45 avo 23.00 nieuws; 23.57 si HILVER VARA. 7.00 nieu 8.50 voor de huisvro VPRO 10.00 VARA. 10.20 onzi als de stofzuiger zv cordeola; 12.30 medi en tuinbouw; 12.3! Hawaiians; 13.00 nie van der Linden en z jeugdconcert; 15.00 v< 15.30 de Regenboog; borstjes; 17.15 The nieuws; 19.00 de vo 19.15 regeringsuitzen 19.30 zo zingen wij ren; 19.40 jeugdnieu in de bijbel. VARA. 20.20 uit beroemde hoorspel; 23.00 niew

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2