Luch Frankrijk kan niet rekenen op de communisten r Alkmaarse brandweer hield 69e jaarvergadering BEDRIJFSBEGROTINGEN Meervoudige Kamer behandelt appèlzaken PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Woensdog 23 Februari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Onze Agenda Indien het rode leger aanvalt Verklaring van Maurice Thorez Schold Publico Dr. A. I. KAT De schoonheid van het Gregoriaans jongenskoor 't GULDEN VLIES Gottwald overhoop met Sovjets Dokter vermoordde verpleegster WEERSVERWACHTING Nat De Alkmaarse Brandweer hield Dinsdag zijn 69ste jaarvergade ring in 't Gulden Vlies. De Com mandant, de heer J. v. Maarle- veld, heette in zijn openings woord speciaal welkom burge meester VVytema, de nieuwe „oppercommandant", die voor 't eerst de jaarvergadering mee maakte en voor het eerst dus met het hele corps kennis maakte en hierbij kon constateren, dat saam horigheid en kameraadschap de geheime kracht was van dc Alk maarse Brandweer. Vervolgens heette hij bijzonder welkom, Weth. van Slingerland, die 'n groot deel van het laatste boekjaar loco - oppercommandant was, de gemeente-secretaris, mr. R. Veondorp, de C. v. P., de heer J. Dreeuws, de heer Blauw, Comman dant van de Bergense Brandweer, burgemeester Jb. Posch van Oter- leek, de leden van „Oud Goud" en de pers. Hij noemde 1948 wat de brandvei ligheid betreft, 'n goed jaar, echter wat de brandbestrijding be treft 'n slecht jaar; er kwamen 14 branden voor, waarvan er slechts 2 tot ontwikkeling kwamen; de ove rige werden in de kiem gesmoord. Met dankbaarheid gewaagde spr. van de zich in klinkende munt uitende waardering van de Maat schappij „Avis", die f100 schonk voor de brandweerkas, wegens de prestaties bij de brand in Aker sloot en van de heer Pedroli, die f30 schonk, uit waardering voor het optreden van de Brandweer bij de brand in zijn pand in de Lange- straat, waarbij groot gevaar voor uitbreiding aanwezig was. Spr. bracht ook dank aan het personeel van de Friesê brug, voor de mede werking in '48. Tenslotte bracht spr. hulde aan de heren v. d. Idsert en Hartog voor hun bemoeiingen inzake maatregelen voor brandvei ligheid in bioscopen, schouwburgen en grote gestichten. Jaarverslag Dc nieuwe secretaris, de heer C. de Grand bracht hierna op smake lijke wijze het jaarverslag, waarin een en ander dc revue passeerde; de commando-wisseling, de benoe ming van burgemeester Wytema, waarvan gezegd werd, dat hij het ware brandweerbloed in de aderen had. De, secretaris bracht voorts 'n saluut aan diens voorganger, de heer van Slingerland en herinnerde aan de mutaties in secretariaat en corps. Hij gaf 'n opsomming van dc ge passeerde branden, waarbij hij even stil stond bij de brand in het R.O.G. Gebouw. Het materiaal werd meer verbe terd o.a. door de normalisatie van de koppelingen en het vervangen van oude slangen door nieuwe. Onder leiding van de Commandant werd een cursus gegeven over brandblussen en blusmiddelen. De blusinstallatie van de Grote Kerk bereikte de perfectionnering; voor het Waaggebouw werd 'n soortge lijke installatie voorbereid. In Oter- leek, dat 'n overeenkomst met Alk maar heeft in zake hulpverlening bij brand, werden enige veilig heidsmaatregelen genomen; o.a. door aanleg van brandputten, uit diepen van sloten en het plaatsen van blus-apparaten. 'n Belangrijke preventieve taak verrichtte de Brandweer door het ROXEM VESTIGT NIEUW RECORD ALKMAAR Hoewel DAW er reeds rekening mee hield, dat de voorsprong van 30 punten, be haald in het eerste deel van deze competitie, zeer moeilijk behouden kon worden, kon men niet vermoe den, dat 't op zo'n teleurstelling zou uitlopen. Op de helft van de wed- luidt: 1. Neptunus 1391, 7 pt, 2. jes in een estafette veel te vroeg af, wat disqualificatie van deze ploeg ten gevolge had en 26 straf- punten kostte. De totaaluitslag van het te Zaan dam verzwommen tweede gedeelte luidt: 1. Neptunus 1391, 7 pt, 2. DAW 1438, 5 pt, 3. Nereus 1535, 5 pt en 4. N. Noord Holl. 1583, 8 pt. De wedstrijden: De 50 m. rugslag jongens werd een volledig DAW-succes: behalve de derde bezette DAW de eerste zeven plaatsen! 1. H. Willemse 41, 7. Minder goed voor de Alkmaar- ders ging het op de 50 m. school slag meisjes: F. Rentenaar werd hier zesde in 48, 2. De 100 m. borstcrawl werd een succes-nummer voor A. Boxem. In één machtige rush ging doze DAW- er van start tot finish; de keerpun ten met een niet te verbeteren stijl nemend. Het resultaat van deze in drukwekkende race was een nieuw Kring- en clubrecord: 1.01.8. Het oude stond eveneens op zijn naam met 1.02.2, gevestigd op de Interge- allieerde Militaire Kampioenschap pen. Een volgend succesnummer was de 3 maal 25 m. wisselslag per soonlijk jongens. Hierbij moest di rect achter elkaar 25 m. rug-, schoolslag en borstcrawl gezwom men worden. Het bleek, dat DAW de beste all-round zwemmers had: na Hietberg van Neptunus werden C. Zut, H. Willemse, B. Ekkel, H. de Jong en S. Fraay resp 2e t.e.m. 6e. De 5 maal 50 m. borstcrawl esta fette meisjes bracht de grote te leurstelling. In tweede positie start te een der meisjes te vroeg, waar schijnlijk door nerveusiteit. met het bovenvermelde gevolg: disqualifi catie. De 3 maal 100 m. wisselslag es- taf. heren werd door DAW gewon nen in 4.04 2 (A. Boxem, W. de Waal en J. Henneman). De dames moesteen op de 3 maal 50 m. wisselslag estafette met dc derde plaats genoegen nemen. Tijd: 2.06.-. Winnaar was Neptunus in 2.02.-. De eerste ploeg van DAW be stond uit L. Verheul, H. Boxem en T. v. Latum. DAW II (F. Rentenaar J. Piersma en T. Vormer) noteerde 2.15.-. De totaaluislag na de eerste twee delen is: 1. Neptunus 2857, 4, 2. DAW 2874, 2, 3. Nereus 3061, 2 en 4. N. Noord Holl. 3298, 1. Het derde en laatste deel wordt op 24 April te Alkmaar verzwom men. doen aanbrengen van veiligheids maatregelen in bioscopen, schouw burgen e.d. Speciaal aan de Hoofd brandmeester v. d: Idsert bracht de secretaris hulde; 'hij keurde 70 a 80 smalfilms in '43 op brandgevaar. In enkele bioscopen werd 'n nieuwe lichtinstallatie en nooduit gang aangebracht op advies van de brandweer. 'n Filmvertoning werd in de ziekenhuizen, mogelijk ge maakt door de assistentie van de Brandweer. Vijftig boerderijen wer den door de hooispitters van de Brandweer bezocht en gecontro leerd, waarbij 5 x moest worden gespit. Eenmaal werd 'n hitte van 80 gr. in het hooi geconstateerd, zonder dat brand uitbrak. Vervolgens werd herinnerd aan de prestaties bij'de Nat. Brandweer wedstrijden en aan de algemene waardering, die de Brandweer ten deel viel, o.a. bij bezoek van bui tenstaanders aan de brandweer kazerne. Eremedaille voor Pander De Burgemeester, die zijn waar dering uitte voor het „tintelend" jaarverslag voerde hierna het woord en gaf uiting aan zijn grote waardering voor de Brandweer en herinnerde voorts aan de 44-jarige trouwe Brandweerdienst van de heer K. Pander, aan wie hij als blijk van waardering namens het gemeentebestuur de eremedaille van de stad aanbood. De ere- commandant, de heer Fr. Ringers sloot zich bij deze hulde aan en prees de trouw van de heer Pander aan zijn commandant, de Brand weer en de Gemeente. Hij bood hem 'n souvenir aan in de vorm van 'n koperen krantenhanger. De tommandant, de heer Van Maarle- veld sprak namens het corps even eens woorden van waardering voor hetgeen de heer Pander voor de Brandweer gedaan had. De heer Pander dankte de spre kers voor hun waarderende woor den. Medegedeeld werd, dat bericht van verhindering was ingekomen van Mevr. van Kinschot en de Gar nizoenscommandant. De Commandant ging hierna over tot installatie van de brand meester Hartog en de adjunct brandmeester Koelman en hoopte, dat zij het in hen gestelde ver trouwen niet zouden beschamen. Voorts installeerde spr. de heer Berger als hooisteker en de heren Butter en Koster als nieuwe corps leden, hen wijzende op de plichten, die op hen rustten als leden van het Alkmaarse brandweercorps. Nadat de heer Haasbroek aan de heer Pander het cre-metaal van het Korps „Burgerplicht", bpstaande uit een schild waarop de bekende geit aan een ketting, hsd over handigd en de commandant een woord van dank had gebracht aan de sprekers en aan het korps, voor de wijze, waarop het hem zijn taak had gemakkelijk gemaakt, werd tot slot van het officiële gedeelte de film vertoond, welke gemaakt was die op hen rusten als leden van en waarbij de brandweer met groot materiaal aan het défilé deelnam. Een jaarvergadering van de Brandweer bestaat uit een officieel gedeelte en een feestelijk gedeelte; zo eens in 't jaar komt het de man schappen toe, dat zij in eigen kring de bloemetjes eens buiten zetten. Dit Brandweerfeest duurde, zoals gebruikelijk tot vier uur in de morgen. Er wordt een gratis verlo ting gehouden met voor allemaal gelijke kansen; er wordt een kaartje gelegd, er wordt een glaasje ge dronken en er wordt menig liedje gezongen, ditmaal met begeleiding van de bekende pianist en accor deonist Arie van Twuyver, die on vermoeid accompagneerde. Het corps telt ook enkele voor drachtkunstenaars en Piet Pere boom wist zowel in het vrolijke als in het ernstige genre de aandacht te boeien. N. Dirkmaat amuseerde het gezelschap met een West-Friese voordracht en tijdens het souper werd de ene tafelspeech afgestoken na de ander. Nadat de burgemeester van Oterleek, de heer Jb. Posch hulde had gebracht aan de Alkmaarse Brandweer, was het woord aan de erecommandant, de heer Ringers, die namens zijn vrouw, als tegen prestatie voor de hem en zijn vrouw gebrachte bloemenhulde bij hun 35-jange huwelijksfeest, voor de vrouwen van alle brandweerlieden een doos bonbons aanbood, een sympathieke geste, die door de mannen op hoge prijs werd gesteld. De heer Van Slingerland hierd een geestige tafelrede, waarin hij tot zijn spijt, als wethouder van Financiën geen toezeggingen kon doen in verband met de plannen voor de viering van het 70-jarig bestaan van de Brandweer, dat dit jaar gevierd werd. Het loopt te^en de verkiezingen, zo zei de heer Van Slingerland en hij wilde zijn opvolger niet binden aan een door hem gedane belofte. Vervolgens spraken nog de C. v. P., de heer Dreeuws, de gemeente secretaris, Mr. Veendorp, de heer Blauw namens de Brandweer van Bergen en Limmen, (welke laatste vertegenwoordigd was door de heer Swart, commandant van de Limmer Brandweer); door de heer De Wit namens de Brandmeesters, door de heer v. d. Idsert namens het Dage lijks Bestuur van de Brandweer en door de heer Lind namens „Oud Goud". De heer Koelman deed als vorige jaren zijn woordje in versvorm, waarna tenslotte de heer van Maar- leveld allen dank bracht en een tot weerziens toeriep op het feest van het 70-jarig bestaan, waarbij ook de vrouwen van de partij zullen zijn. Grondbedrijf De opbrengst van de huren en pachtên van gemeente-eigendom men wordt voor 1949 geraamd op f16.000. Van de sinds 1911 aange gane geldleningen t.b.v. dit bedrijf, tot een bedrag van f809.002.91 res teert per 1 Jan. 1949 nog f181.985, waarvan in 1949 zal moeten wor den afgelost f13.055 en waarvoor een rente over 1949 verschuldigd is van f5.920.48. Voor het bouwrijp maken van terreinen tussen Baanpad en Dr. Schaepmankade, bestemd voor wb- ningbóuw, wordt 1300.000 geraamd; voor het bouwrijp maken van het terrein Spocrwijk, eveneens voor woningbouw bestemd, wordt f150.000 geraamd. Deze werken zul len in 1949 uitgevoerd moeten wor den. Sportpark Het Sportpark kost de gemeente nog steeds geld; de bijdrage van de gemeente in het exploitatie-tekort, die in 1947 f14.392 bedroeg, wordt thans op f27.422.38 (v. jr. f15000) geraamd. De huuropbrengst is geraamd op f26.790; onderverdeeld als volgt: Alcmaria f4.250; Alkm. Boys f3.250; Motorraces flO.000; Paardensport „Vooruit" f3.750; Scholen f2.750; perceel Randersweg 1 f400 en di versen f2.390. De huuropbrengst van de tennis banen is geraamd op f4.750. De pacht van de rijwielstalling, die over '47 en '48 f766.50 opbracht, is i. v. m. de aanleg van het nieuwe wedstrijdveld, thans op f1000 ge raamd. In verband hiermee is ook de pacht der buffetten f200 hoger geraamd en op f1200 gebracht. Het exploitatietekort wordt dit jaar ongunstig beïnvloed door de belangrijke herstellingen aan de grasmat, die nodig zijn door het intensieve gebruik van het Sport park in het afgelopen jaar. Dooi de aanleg van het nieuwe wed strijdveld aan de Sportlaan zijn bovendien de vaste lasten aanmer kelijk gestegen. In 1947 bedroeg de op het Sport park geheven vermakelijkheids belasting f21.000. Door het nieuwe sportveld kan de opbrengst over '49 op f25.000 worden geraamd. In verband met de invoering van de totalisator, die nog niet vast stond, toen deze begroting werd opgemaakt, kan ook uit dien hoofde 'n hoge opbrengst van en kele posten geraamd worden. Wat de uitgaven betreft, is voor onderhoud aan gebouwen en ter reinen 415.500 geraamd; hierin is o.a. begrepen f4000 voor aankoop van 8000 M2 graszoden voor her stelling van de velden A, B en C. Aan afschrijvingen, waarvoor in 1947 f8.370 werd betaald, is f15.120 geraamd (v. j. fll.370). Van de vijf sedert 1926 t. b. v. het Sportpark aangegane geldleningen ad f239.850, resteert per 1 Jan. '49 f88.525, waar van wordt afgelost f8.370 en waar voor f2.822.38 rente wordt betaald. Verwacht wordt, dat de vier nieuwe sportvelden in de polder Overdie en Achtermeer, waartoe bij raadsbesluit van 21 Aug. '47 beslo ten werd, in Sept. van dit jaar voor gebruik gereed zullen zijn. De huur van deze sportvelden wordt op f4000 per jaar geschat; voor dit jaar dus op f1000. De aanleg van deze velden wordt uitgevoerd in werkverruiming met ^lbsidie van de D.U.W. (60% van het arbeidsloon). De kosten ten laste van het Sportparkbedrijf be dragen f14.360 arbeidsloon; -f23.200 materialen; f12.000 kleedgebouwtje en overige kosten f440. Totaal f50.000 af te schrijven in 10 jaar; met de overige exploitatielasten, ad f1000 huur grondbedrijf, toezicht f500 en rente f1000 wordt de jaar lijkse uitgaaf voor dit object f7.500. De gaslevering aan buiten gemeenten In onze beschouwing over de be groting van het gasbedrijf wordt bij nader inzien een verkeerde in druk gewekt over de exploitatie van de gaslevering aan de buiten gemeenten. De indruk werd n.l. ge wekt, dat deze gaslevering 'n winst opleverde van f332.454. Verzuimd was hier echter te vermelden, dat de productiekosten van het gas aan de buitengemeenten bijna f300.000 bedragen; de door ons gegeven cijfers hadden alleen betrekking op de distributie van het gas. De aanschaffing van vuilnisemmers ALKMAAR. Wij vernemen, dat de kosten van aanschaffing der uni forme vuilnisemmers op dc gebrui kers zal worden verhaald door een aflossing van 90 cent per jaar, ge durende de zomermaanden; het be drag zou geïnd wórden via de kwi tantie van de Lichtbedrijven en juist in de zomermaanden, omdat dan de kosten van gas en electrici- teit het minst hoog zijn. GULDEN VLIES: Kamer- muziekver. Alkmaar. BIOSCOPEN: Victoria: Go West, alle leeft.; Cinema: Passagiers in de nacht, 18 jaar; A.B.T.: Cheyenne, 14 jaar. APOTHEKEN: Dr. H. Har tong van Ark, Langen- straat 1 NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. BONNEN AFHALEN: Hei- loo, zelfverzorgers, Don derdag. Bergen aan Zee: Donderdag (alle inwoners) K.R.O. TOURNEE „RECHT IN DE ROOS" ALKMAAR. Onder het motto „Recht in de Roos" is de K.R.O. reeds enige tijd bezig met en tour- née dcror Nederland, waaraan mede werking wordt verleend door het alom bekende Orkest Zonder Naam o.l.v. Ger de Roos en met zang van de Drie Musketiers en verder door Dries Krijn, Joop Theunisz en Toby Rix. Gisterenavond was Alkmaar aan de beurt en voor een stamp volle zaal in 't Gulden Vliés is een programma afgedraaid, dat klonk als een klok. Het Orkest Zonder Naam o.l.v. Ger de Roos is reeds te bekend, dan dat het hier noodzakelijk is er een uitgebreide beschouwing van te ge ven. Toch zouden enige opmerkingen geen aanmerkingen! hier wel op zijn plaats zijn. Van elk dans- orkest wordt verwacht, dat het de odige zamba's, rumba's en al wat dies meer zij, op het programma heeft. Ger de Roos en zijn Orkest zoeken het niet in die richting. Hiermee wordt geenszins beweerd, dat men het straffe rhythme van een foxtrot of de meeslepende me lodie van een tango niet eens hoort, integendeel, ook deze nemen een plaats in, zij het dan een beschei den plaatsje. In de allereerste plaats richt Ger de Roos zich op de vlotte en toch beschaafde muziek, muziek waarbij men eens gezellig mee kan zingen of neuriën zonder direct in het banale te vervallen. En juist dit is het, wat het Orkest Zonder Naam zo populair heeft gemaakt en wat de populairiteit nog steeds verhoogt. Daarnaast de goede en be schaafde zang van de Drie Mus ketiers die zeker niet de eerste de beste zangers zijn en men ver krijgt een geheel, waarnaar men rustig een uurtje kan gaan luiste ren, zonder zich te vervelen. En dat dit volkomen juist is, bleek giste renavond duidelijk. Om toch de toeschouwers niet de gehele avond over te geven aan de muziek is er gezorgd voor een klei ne afwisseling in de vorm van een drietal radiosterren als Dries Krijn, Toby Rix en Joop Theunisz. Ook deze medewerkers slaan een uitste kend figuur in dit geheel en vormen geen wanklank of iets van dien aard. Dries Krijn zorgt óf alleen óf sa men met Joop Theunisz voor de vrolijke noot tussen de bedrijven, terwijl Toby Rix zorgt voor een muzikale afwisseling tussen alle muziek in. Hij doet dit op de van hem bekende manier met de nodige malle fratsen er bij, zodat wel de gelijk op de lachspieren van. de toe schouwer gewerkt wordt. Deze drie tezamen en de Drie Musketiers tra den nog op in het „dramatische" stuk Uit detijd van de stomme film. Dries Krijn was de man, die voor de uitleg zorgde, terwijl hij boven dien zeer geslaagd bleek te zijn als geluidstechnicus. In de pauze sprak de heer Her mans nog een kort propagandis tisch woord voor de K.R.O., hierbij vooral wijzend op het belang van ae Katholieke radio-omroep. Hij drong er op aan. dat alle luisteraars achter de omroepvereniging zouden gaan staan om zo een hecht blok te krij gen dat tegen alles bestand zou zijn. Hopeliik zullen allen dit inzien. De K.R.O. heeft met deze avond een paar uren van prachtige ont spanning geboden aan alle aanwezi gen. v. d. M. AANRIJDINGEN Gisterenmorgen omstreeks 10 uur kwam een bezoeker van het café Centraal aan de Nieuwe Sloot tot de ontdekking, dat zijn auto die daar geparkeerd stond, aan de lin kerzijde was aangereden en zwaar beschadigd. Omstreeks 2 uur 's nachts werd op de Laat een 'truck aangereden door een personenauto waarvan de chauffeur kennelijk onder de in vloed van alcohol was. Op de Kennemerstraatweg werd een meisje van 7 jaar door een motorrijder aangereden. Het kind brak een been en werd naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Alkmaarse Kleding- en Dekking-Comité ALKMAAR 't Alkmaars Klc ding en Dekking comité werkt on der alle gezindten, vertegenwoordi gers van verschillende richtingen hebben er zitting in en iedereen die er voor in aanmerking komt wordt, ongeacht zijn godsdienstige overtuiging, geholpen.. De mensen die in deze instelling op de meest eendrachtige en prettige manier sa menwerken, doen dat om hun me demens in nood van dienste te kun nen zijn. Er is reeds veel werk gedaan, dank zij de hulpvaardigheid van een groot deel der burgerij, maar steeds nog komen er aanvragen bin nen, die ook moeten worden afge daan. Daarom, en dit geldt voor, al de dames, als men nog iets te missen heeft of wat af wil staan, wij brengen u de A.K.D.C. nog eens gaarne in herinnering! Even een seintje aan een der onderstaan de adressen en hetgeen men ter be schikking wil stellen wordt afge' haald. Mevr. Halff-Dorrepaal, Toussain straat 14. Mevr. van Rossum-Du Chattel, Nassauplein 42, tel. no, 3202. Mej. Timmer, St. Annastraat 19, tel. no. 3416. Dhr. Dekker, Pier sonstraat 35. Dhr. Plas, Verdron ken Oord 91. Dhr. Veenhuizen, Rozenstraat 10 en Dhr. Bergsma Westerweg 55, tel. no. 2019. Schaaknieuws D.O.S. ALKMAAR. Eindstanden Wintercompetitie 1948- -1949 eer- ste ronde: Groep 1: J. Kooij 10 7 1 2 8 W. Speets 10 6 3 1 6V2 R. v. Wenep 10 6 4 0 6 A. Burgert 10 3 5 2 4 A. Nijman Jr. 10 2 6 2 3 P. Opdam 10 3 7 0 3 M. N. Pranger 10 2 7 1 2'/! J. Bakker 10 2 7 1 2 J. Slikker 10 1 6 3 2'/: v. Vliet 10 2 8 0 2 Scholtens 10 2 8 0 2 8 6 2 0 6 8 5 2 1 5Vs 8 5 3 0 5 8 4 3 1 41/. 8 4 3 1 4>/, 8 4 3 1 4". 8 2 5 1 2 8 2 6 0 2 8 1 6 1 U/2 Scholtens degradeert Groep 2: de Boer v. Hoven Appel Nijman Sr. Willems Godijn A. dé Rooij W-. v. Leeuwen Wouters De Boer promoveert. OPENING WANDELSEIZOEN De Nedeijlandse Wandelsport Bond organiseert binnenkort weder haar jaarlijkse propaganda-wandel tochten ter opening van het wan delseizoen, dat weer voor de deur staat. De tochten strekken zich uit over een lengte van 10 km. voor de deelnemers onder de leeftijd van 16 jaar en over een lengte van in to taal 20 km. voor deelnemers boven de 16 jaar. Men kan aan deze toch ten, waaraan een herinnerings medaille verbonden is, zowel op Zaterdag als op Zondag deelnemen Voor de tochten op 5 of 6 Maart a.s. kan men zich opgeven bij G, Dilling, Fnidsen 50 Alkmaar, alwaar men nadere inlichtingen omtrent kosten, startplaats e.d. kan beko men. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne d, V. J. ten Hoove en J. M. v. Schoonhoven, Gehuwd: Wilhelmus A. Oerle mans en Anna M. de Graaf. Pieter Swidde en Elisabeth A. Spaans. Overleden: Jan Cornelisse. 79 jr, eeh. met A. H. de Boer, Trijntje Deutekom, 87 j., wed. van G. Duyvis Brand door onvoorzichtigheid ALKMAAR Gistermiddag even voor vijven werd de Alkmaarse brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Heilooerdijk, in dc machinefabriek van de Firma Jan sen, gelegen tussen de percelen 30 cn 32. Bij aankomst bleek de brand, die overigens geen ernstig karakter had aangenomen, reeds geblust te zijn. Er was n.l. een fles met tin ner. een verdunp.ingsstof voor cel lulose, in brand geraakt, doordat deze te dicht bij het vuur gekomen was. Het personeel heeft de bran dende fles in het zand geworpen waarmede het gevaar was geweken. De brandweer, die met groot mate riaal was uitgerukt onder haar commandant, de heer J. v. Maar leveld, behoefde geen dienst te doen. Ook de taak van de politie, waarbij de commissaris, de heer J Dreeuws zich bevond, had zich spoedig van haar gebruikelijke taak afzetting van terreinen en regeling van het verkeer, gekweten. Geslaagd OBDAM. Onze plaatsgenoot de heer P. Mettes, slaagde te Alk maar voor diploma A Zieken fondswezen. Het waren Dinsdag allemaal ap pèlzaken, die door de Meervou dige Kamer, onder presidum van mr. Krabbe, werden behandeld. Het mooiste was wel, dat de mees te verdachten om een onbenullige reden appèl hadden aangetekend tegen een vonnis van de Kanton rechter en dat de Officier van Justitie, mr. Holsteyn, in alle za ken bevestiging van het vonnis vroeg. Dit was ook het geval bij Gerardus Petrus P. uit Venhui zen, die op een Zondag in Mei er gens rondvoer in een bootje, waar in hij 25 eieren had liggen van wildé eenden, meerkoeten en wa terhoentjes. Verdachte werd ge snapt daar hij hier de jachtwet overtrad. Bij het opgeven van naam en adres was Gerrit zo vrij maar een verkeerde naam op te geven, doch jammer genoeg al thans voor hemzelf! gaf hij wel zijn goede geboortedatum op, zo dat tenslotte toch kon worden uitgevonden, wie hij was en waar hij woonde. Verdachte hield ech ter halsstarrig vol, dat hij het niet geweest was en dat hij niet ge varen had, daar, waar de verba lisant zei. De Officier zei in zijn requisi toir, dat hij het wettig én overtui gend bewezen achtte, dat de man in kwestie degeen was geweest, die daar gevaren had en de jacht wet had overtreden. Bovendien had hij een valse naam opgege ven, zodat hij zich strafbaar had gemaakt aan twee feiten. Door de Officier werd thans bevesti ging van het vonnis van de Kan tonrechter van Hoorn geëist, welk vonnis luidde: voor elk der twee overtredingen f 25.of 10 dg. Jan de B. uit Medemblik had met de Me 30 gevaren in het ver boden gebied op het IJselmeer, terwijl hij aan boord een aalkornet had. Door de Rijkspolitie te water werd bij hem aan boord controle gehouden en het net werd ge vonden. Volgens schipper van Al- tena van de Rijkspolitie was dit net nog nat en was ermee gevist, hoewel niet bewezen kon worden, dat verdachte gevist had in het verboden gebied. Wel ging ver dachte bij net naderen van de boot der Rijkspolitie uit het verboden gebied' vandaan. De B. gaf als uit leg, dat hij door het verboden ge bied varen wilde, maar later van plan veranderde. Zijn knecht, die aan boord was, had een andere verklaring gegeven. Volgens hem hadden de B. en hij te kampen met motorpech. Mr. Holsteyn vond het verweer van verdachte vrij flauw. Geloof hechtte hij hier weinig aan en juist daarom vroeg hij nu bevesti ging van het vonnis van de Kan tonrechter, welk vonnis luidde f 300.of 100 dg. De raadsman van verdachte concludeerde hier overmacht en vroeg vrijspraak of anders een geringe boete. Nicolaas Petrus Cornelis E. uit Alkmaar had met een bestelauto gereden langs de weg van Alk maar naar Hoorn, waarbij hij vol gens de ten laste legging zo ver naar de voor hem linkerweghelft was gereden, dat een hem tege moetkomende auto moest uitwij ken en daarbij tegen een boom reed. De Kantonrechter had E. hiervoor beboet met f 6.of 3 dg. Verdachte was hiertegen in hoger MaUricc Thorez, de leider van de Franse communisten, heeft Dinsdagavond op een vergade ring van zijn partij op de vraag: „Wat zoudt u doen, indien het ro de ieger Parijs zou bezetten?" ge antwoord, dat indien dc Sovjet- Russische strijdkrachten Frankrijk zouden binnenvallen de Franse communisten zouden handelen zoals de arbeiders cn volken van Polen, Roemenië en Joego-SIavië hebben gedaan. Volgens het Franse persbureau AFP zeide Thorez: Aangezien ons door de vijanden des volks gevraagd wordt, wat wij zouden doen, zo het rode leger Parijs bezet, antwoorden wij duidelijk het volgende: „Als alle vrede- en vrijheidslievende Fransen gezamenlijk er niet in sla gen ons land de zijde van de de mocratie en de vrede te ddten kie' zenn, als dientengevolge ons volk tegen zijn wil in een anti-Sowjet oorlog wordt meegesleept en als het Sowjetleger, dat strijd voor de be langen van het volk en van het socialisme, er in die omstandighe den toe genoopt wordt de overwel digers tot op ons grondgebied te rug te slaan, vragen wij of de arbei ders, het Franse volk, zich tegen over het Sowjetleger anders zouden kunnen gedragen dan de arbeiders en de bevolking van Polen, Roe menië, Joego-SIavië enz." Tevoren had Thorez verklaard dat de USSR zich nooit in aan valspositie heeft bevonden ten op zichte van enig land en dat zij zulks Dir. Kathedraal Jongenskoor v. d. Sint Bavo te Haarlem OPGELUISTERD DOOR 'N VRIJDAG 25 FEBRUARI in 8 uur precies Donateurs v r ij e toegang; leden en nietleden op de be- bekende voorwaarden; komt s.v.p. tijdig! (Adv.) R.K.V.V. „KOLPING BOYS" OUDÖRP. Het eerste elftal behaalde een keurige 31 overwin ning op Petten I. Deze zege was verdiend en geeft moed voor de resterende wedstrijdeu. Zou men er toch nog in slagen de onderste plaats te ontlopen? Kolping Boys 2 was de meerdere van Randers 3, maar moest toch met 21 het onderspit delven. Volgende week tegen Vrone 2 maar weer beier! Junioren a en adspiranten a gin gen naar Berdos en konden daar tezamen maar één winstpunt machtig worden. De b-adspiranten versloegen boven verwachting de leiders Zeevogels a met 3—0. CALLANTSOOG HUGO BOYS 0—2 De Boys wisten na 7 minuten de leiding te nemen. Voor de rust kwam er geen wijziging in deze stand. Drie en twintig minuten na de rust was het voor de tweede maal Pancras die de Call.-keeper deed vissen. DE SUPPORTERSCLUB H.H. WAARD-NRD. Diegenen, die op Zondag 27 Februari wensen mee te gaan naar Anna-Paulowna, voor het zien van de technische dag op het B.K.C. terrein aldaar, kunnen zich voor of op Woensdag opgeven bij N. Praat of het bestuur der Supportersclub. beroep gekomen, omdat volgens hem hier maar iets in zijn schoe nen werd geschoven, waaraan hij in het geheel geen schuld had. Mr. Holsteyn dacht er echter weer anders over en vroeg wederom bevestiging van het vonnis. Fokke P. en Albert van V., bei den van Urk, hadden zonder ver gunning op het IJselmeer gevist met een dvVarskuil. Beide keren werden zij gesnapt door de Rijks politie. De Kantonrechter uit Hoorn had hen voor de eerste be schuldiging veroordeeld ieder tot f 300.of 100 dg. en in het tweede geval tot dezelfde straf met te ruggave van het net. De Officier vond dit laatste echter niet juist. Hét eerste vonnis moest volgens hem bevestigd worden, maar in het tweede geval moest de uit spraak worden volgens de eis van de Officier f 200.of 60 dg. met verbeurdverklaring van het net. Door de raadsman, mr. Buiskool, werden de zaken hier nog eens uitvoerig uiteen gezet en hij wees in dit verband op de merkwaar dige toestand, welke er hier bij deze Zuiderzeevisserij was ont staan. De verdediger arong aan op lagere straffen. Ook werd door de Officier nog bevestiging van de vonnissen ge vraagd bij de volgende zaken: Johan de K. uit Amsterdam had een aanrijding gehad, waarbij was komen vast te staan, dat zijn stuurinrichting niet in orde was en zijn remmen niet goed func- tionneerden (uitspraak Kanton rechter voor beide overtredingen elk f25.of 10 dg.); Hermanus Petrus de L. uit Alkmaar had een aanrijding gehad (uitspr. Kanton rechter f 10.of 6 dg.): Jan B. uit Urk had benedenmaatse paling vervoerd, in het totaal 9Vï kg. (uitspr. Kantonrechter f 100.of 30 dg.). In al deze appèlzaken zal de dat er een voorlopig bestuur is op- uitspraak volgen over 14 dagen. gericht.' HUGO-BOYS-BESTUUR BESPREEKT DE HANDBALCLUB Onder grote belangstelling ver gaderde Zaterdag j.l. de v.v. Hugo- Boys. Voorzitter Plak verwelkomde leden en supporters en memoreer de de gebeurtenissen in het afgelo pen jaar. Een der bestuurders van S.V.W. had het plan geopperd om in de a.s. competitie één sterk Heer- hugowaards-elftal te maken. Na be spreking bleek dat de vergadering hier afwijzend tegenover stond. Men was niet tevreden over de resulta ten van de training in deze com petitie, maar dit is niet aan de trai ner te wijten. De plannen omtrent de viering van het 3e lustrum zijn nog slechts in een beginstadium. Niettegenstaande dat het eerste geen kampioen geworden is, zal het toch een mooi feest worden. De voorzitter merkte op dat door het Kerkbestuur een verzoek om beplanting van het voetbalveld was afgewezen. Het jaarverslag van se cretaris Groen werd onder dank goedgekeurd. De penningmeester kon g.^en verslag uitbrengen, daar de contributie der leden nog niet betaald is. De aftredende bestuurs leden C. Plak, Jo Groen en B Groot werden herkozen. De gehele elftal-commissie trad af en als nieu we leden werden herkozen: Jac. Groen, D. Doodeman, G. Tesselaar, N, Praat en A. Plak. Aangaande de dameshandbalver. besloot het be stuur het volgende:: „Wij zullen niet eerder in overleg treden, dan niet kan. Het Sowjetleger, het leger van de helden van Stalingrad heeft nooit een volk aangevallen. Het heeft tegen het Duitsland van Hitier zijn glorievolle missie van bevrijder der volken vervuld en werd door die volken met vreugde begroet De MRP-afgevaardigde Mare Schdjer heeft bij de nationale ver gadering een verzoek ingediend tot interpellatie over de betekenis, die de regering hecht aan de verklaring van Maurice Thorez, algemeen se cretaris van de communistische partij: „Dat in bepaalde omstandig heden de arbeiders en het Franse volk zich tegenover de Sowjet-Unie niet anders kunnen gedragen dan de arbeiders en de volken van Po len, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Joego-SIavië." EEN BIJZONDERE MISSIE VAN WISJINSKY LONDEN, 23 Febr. (Reuter). Volgens de diplomatieke mede werker van de „News Chronicle" is te Praag onrust verwekt door een eis van de Sovjet-Unie, dat 400.000 Duitsers in de Sovjet-zone naar Sudetenland moeten gaan om de „ten achter blijvende" Tsje- choslowaakse industrieën te hel pen opleven. De Tsjechoslowaakse president Gottwald zou gedreigd hebben met ontslag of volgens zekere be richten, twee of drie dagen afge treden zijn. Wysjinsky, plaatsver vangend minister van buitenland se zaken der Sovjet-Unie, aldus deze correspondent, werd uit Mos kou naar Tsjechoslowakije gezon den om een twist bij te' leggen tussen Gottwald, die zich tegen de eis verzette, en de Tsjechiscne minister-president Zapotocky en Rudolf Slansky, secretaris der communistische partij, die zich er achter stelden. De correspondent voegt er aan toe, dat Wysjinsky schijnbaar voor een rustkuur naar Karlsbad ging, doch in werkelijk heid met de Tsjechoslowaakse lei ders overlegde en dat Gottwald overreed werd als president aan te blijven. In het Friese plaatsje Kollum is opschudding verwekt door een tra gische misdaad. Dokter T. de J. heeft een 31-jarige verpleegster, die hem assisteerde, Vermoord. Zij hadden in de avond van 1 Juli ruzie gehad; blijkbaar om de ge volgen van hun zondige verhou ding. De dokter, die naar Tndië zou gaan, heeft de verpleegster, volgens zijn voorlopige bekentenis, geslagen en haar daarna verdron ken. Haar lijk werd vier dagen later gevonden, waarop verden king tegen de arts rees, die inmid dels naar Indië was vertrokken. Na daar door de justitie verhoord te zijn,'is hij naar Nederland te ruggebracht en in het Huis van Bewaring te Leeuwarden opgeslo ten. Daar heeft hij thans een voor lopige bekentenis afgelegd. RODE DUIVELS-ZWALUWEN Voor de wedstrijd tegen de Zwa luwen op 1 Maart a.s. te Gent is de B-ploeg der Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Vaes (R.C. Tirlemont); achter: Saeren (F. C. Luik) en Neuris (Beringen); midden: v d. Auwera (Racing Mechelen), Etienne Chaves (Gantoise) en Ees (Antwerp F. C.); voor Reniers (R. C. Mechelen), Verbruggen (Antwerp F. C.), Gillau (S. C. Charleroi), Freddy Chaves (Gan toise) en Appelthans (St. Truyen). Reserves: Van Rompaye, Mat- thys, v. d. Ven en v. Steenland. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. VEEL WIND Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk stormach tige Zuidwestelijke wind. Over dag enige verspreide opklarin gen en hogere temperaturen dan gisteren. BEEMSTER KAMPIOEN Graftdijk 1Beemster 1 23 Na ongeveer 20 minuten spelen onderneemt de Beemster een aan val over rechts, waarbij de rechts buiten de linksachter van Gr. pas seert en zijn voorzet wordt in een doelpunt omgezet. Door deze tegenslag geprikkeld, onderneemt Gr. een aanval, maar de Beemster achterhoede is in zeer goede vorm. Als Graftdijk na 30 minuten spelen een vrije schop krijgt toegewezen, plaatst Leegwa ter de bal hoog voor het Beemster- doel, de Beemsterdoelverdediger loopt iets te vroeg op en verliest al achterovervallende de bal en de rechtsbinnen de Groot scoort de gelijkmaker. Het tempo wordt iets opgevoerd, daarbij is Gr. meer m de aanval, doch ook Beemster blijft gevaarlijk. De rust breekt aan met gelijke stand. 11. Na de rust begint Graftdijk met een serie keurige open aanvallen en het Beemsterdoel ontkomt ter nauwernood aan een doorboring. Graftdijk houdt vol en na 5 minu ten ziet zij haar werk beloond, de midvoor Hoek krijgt de bal toege speeld, drijft hem even op en schiet onhoudbaar in. Langzaamaan weet Beemster zich los te werken en ziet kans de ge lijkmaker te scoren 22. Na een half uur spelen is het de midvoor van Beemster die de bal vrij weet te krijgen. Hij schiet vanaf grote afstand op het Gr. doel, de keeper Los doet een vergeefse poging de bal te bemachtigen, maar deze ver dwijnt in doel, de Beemster heeft de leiding met 23. In de resterende 15 minuten kwam in deze stand geen verande ring meer. BERLIJN, Febru de dingen in B hier nu weer zc zeggen, dat we de somberste ve ingegaan, doch i men zeggen, da hadden durven gewone mildhei maar het belang de luchtbrug, c bereikt. Een mi voornamelijk ko de ingesloten st Fabrieke op gang Ook wat de indi heid betreft hebb van het luchtverv ïi ngen overtroffen fc uiterst belangri. ,rie Siemens, O gang gehouden, lebben ondanks .ïcden die de nier <i n hebben meege auctie op het pei o okkade kunnen danken dit aan de a- n grondstoffen, si hikten, aan de vliegtuig en aan d brug gehandhaafd: leden naar het w< lebben ook deze be •mam geoordeeld h :r. West-Duitsland 1 ocdrijvigheid in de r.dustrie daarenteg ö'okkade sterk be! de uitgebreide tex ijzerverwerkende zich vrij goed kui dank zij het feit, ruïnes onuitputtelij grondstof in de vo zijn. Natuurlijk he: bedrijvigheid een keloosheid tengevol geus Duitse deskur wel een .verdere o de luchtbrug de in kunnen herstellen, bleem overwonnen Daartoe zou een voer van 8000 ton nodig zijn, een dot reikt kan worden, blik wordt dageli 5000 ton naar BerI het dagrecord reil aan de 7000 ton. Wanneer het dan, gen hebben beloofd zijn binnen niet al Berlijns gebied ooi te delven, dan kan waarom er niet mee wordt, dat het mogt tot een oplossing op te bevorderen. Het „para populair De politieke gevo Berlijn hebben zich maanden meer en mogelijkheid ingest: er een directe aan: stad bij de nieuv bond de meest pra van de politieke st zeggen, dat de airli slaagd West-Berlijn land ten westen de: gen dan bij de Ale; betekent evenwel ni zen in de stad nu zijn geworden. Nog aanzienlijk verseer en de belegerde del: geeft de Russen ter in Oost-Berlijn de welvaart van het door te dringen. Zij al te ongunstig af b ling in hun eigen doen openen, waar ontbeerde gebruiksg kopen zijn, zij het zwarte prijzen. - Hoe weinig zij er: West-Berlijn tot een orde te maken, waar naar hulp uit het ro: snakken, blijkt uit e val, dat zich hier e voordeed. Een dame, die he droogde aardappelen haar appartement in ruil aan voor een Sovjet-sector. De vo stond een lange que donderdag 24 f W - HILVE J 77)6 nie tendgymnastiek; 7.4; 8.00 nieuws; 8.15 pli voor de vrouw; 9.< NCRV 10.00 gr pl dienst; 10.45 NCRV-: 11.00 de zonnebloem; dum; 11.40 schoolrac lus; 12.30n ieuws; 12 J3-00 nieuws en kat! V, lichte orkestu, 14.00 Promenado-ork: ezing; 17.00 radic CNV-kwartier; 20.00 nieuws; 20.15 familiecompetitie; 21 der volkeren; 22.45 hing; 23.00 nieuws; HILVEB AVRO 7,00 nieuws; t opening; AVRO 8.00 waterstanden; 10.00 11.00 orgelconcert; 1! gen land- en tuinbouw 13.20 The Skymasters concert; 15.00 voor zi den; 17.00 AVRO-kal nieuws; 18.15 spor Tom Erich en zijn nieuws; 21.10 Romeo spel; 22.15 Metropol: nieuws; 23.30 report schrijversbal; 23.45 g O

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2