Luchtbrug heeft verwachtingen verre overtroffen RADIO Berichten over samenzweringen moesten de deportaties rechtvaardigen Gedetineerde P.T.T.-portier had een appeltje voor de dorst UW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Woensdag 23 Februari 1949 PAG. 3 Berlijn vliegtde lente tegemoet Naar een dagcapaciteit van 8000 ton Zei U iets? Het proces-Kravchenko Maar zijn vriendenwaren hem voor De wapenlevering aan Europa De heidenen „EEN ZOMERIDYLLE" (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, Februari. De eerste zonnige Februaridagen hebben de dingen in Berlijn weer een andere kleur gegeven. Wij zijn hier nu weer zover, dat we met een beetje optimisme kunnen zeggen, dat we ook deze winter weer overwonnen hebben. Met de somberste verwachtingen is deze stad het donkere jaargetijde ingegaan, doch nu het tijd wordt om de balans op te maken kan men zeggen, dat alles veel beter gegaan is dan zelfs optimisten hadden durven voorspellen. De winter heeft daar door zijn on gewone mildheid natuurlijk zelve een grote bijdrage toe gegeven, maar het belangrijkste is toch de sterk gegroeide prestatie van de luchtbrug, die zo juist een zeer sprekende mijlpaal heeft bereikt. Een millioen ton aan voorraden van allerlei aard, doch voornamelijk kolen en voedsel, werd in acht maanden tijd naar de ingesloten stad gevlogen. Fabrieken blijven goed op gang Ook wat de industriële bedrijvig heid betreft hebben de resultaten van het luchtvervoer de verwach tingen overtroffen. Dit heeft bijv. ft uiterst belangrijke electro-indus- ,rie Siemens, Osram, AEG op gang gehouden. Deze fabrieken lebben ondanks duizend moeilijk leden die de nieuwe omstandighe- d:n hebben meegebracht, hun pro uictie op het peil van voor de o okkade kunnen handhaven. Zij danken dit aan de grote voorraden a n grondstoffen, waarover zij be- sc hikten, aan de aanvoeren per vliegtuig en aan de door de lucht- brug gehandhaafde afzetmogelijk- ïeden naar het westen. Overigens lebben ook deze bedrijven het raad zaam geoordeeld hun nieuwe bases r. West-Duitsland te versterken. De ledrijvigheid in de Berlijnse radio- r.dustrie daarentegen is door de Dokkade sterk beïnvloed. Evenzo de uitgebreide textielindustrie. De ijzerverwerkende industrie heeft zich vrij goed kunnen handhaven dank zij het feit, dat de Berlijnse ruïnes onuitputtelijke bronnen van grondstof in de vorm van schrot zijn. Natuurlijk heeft .de dalende bedrijvigheid een aanzienlijke wer keloosheid tengevolge gehad. Vol gens Duitse deskundigen zal even wel een .verdere ontwikkeling van de luchtbrug de industrie zodanig kunnen herstellen, dat ook dit pro bleem overwonnen wordt. Daartoe zou een dagelijkse aan voer van 8000 ton door de lucht nodig zijn, een doel dat zeker be reikt kan worden. Op het ogen blik wordt dagelijks gemiddeld 5000 ton naar Berlijn gevlogen en het dagrecord reikte reeds bijna aan de 7000 ton. Wanneer het dan, zoals deskundi gen hebben beloofd, mogelijk zal zijn binnen niet al te lange tijd op Berlijns gebied ook nog bruinkool te delven, dan kan men begrijpen, waarom er niet meer aan getwijfeld wordt, dat het mogelijk is de airlift tot een oplossing op langere termijn te bevorderen. Het „paradijs'' nog niet populair De politieke gevoelens in West Berlijn hebben zich in de afgelopen maanden meer en meer op deze mogelijkheid ingesteld. Men acht er een directe aansluiting van do stad bij de nieuwe West-Duitse bond de meest practische plossing van de politieke status. Men kan zeggen, dat de airlift erin is ge slaagd West-Berlijn dichter bij het land ten westen der Elbe te bren gen dan bij de Alexanderpiatz. Dit betekent evenwel niet, dat de gren zen in de stad nu ondoordringbaar zijn geworden. Nog altijd is er een aanzienlijk verseer tussen de rode en de belegerde delen der stad. Dit geeft de Russen temeer zorgen nu in Oost-Berlijn de betrekkelijke welvaart van het Westen begint door te dringen. Zij hebben om niet al te ongunstig af te steken plotse ling in hun eigen sector winkels doen openen, waar eveneens lang ontbeerde gebruiksgoederen vrij te kopen zijn, zij het tegen vrijwel zwarte prijzen. Hoe weinig zij erin geslaagd zijn West-Berlijn tot een armoedige wan orde te maken, waarin de bewoners naar hulp uit het rode kamp zouden snakken, blijkt uit een simpel voor val, dat zich hier een dezer dagen voordeed. Een dame, die het eten van ge droogde aardappelen moe was, bood haar appartement in het Westen te ruil aan voor een woning in de Sovjet-sector. De volgende ochtend stond een lange queue van mensen PROGRAMMA voor haar deur, die de rode zege ningen gaarne missen wilden! Ook in de winterperiode heeft de aan voer met een bewonderenswaardige regelm^t plaats gehad en dit heeft ertoe geleid, dat westelijk Berlijn er op het ogenblik niet slechter, eerder beter uitziet dan voor het begin van de moeilijkheden. Beter, want in bescheiden mate heeft de stad ook meegeprofiteerd van de opleving in West-Duitsland en in steeds grotere mate ziet men in de laatste maanden in de winkels van het ingesloten stadsdeel de ge bruiksartikelen verschijnen, die voor de meer fortuinlijke Duitsers nu reeds weer tot het normale leven behoren. Aardappelen, vuur en licht Voor de meeste Berlijners kan men het blokkadeprobleem samen vatten in drie woorden: aardappe len, vuur en, licht. De uiterst be perkte stroomvoorziening twee uur daags, waarbij dan nog wordt voorgeschreven op welke uren men een lampje mag laten branden heeft nogal ingrijpende gevolgen in het stedelijke leven gehad. Bij gebrek aan straatverlichting is het avondlijke leven in de stad dqod. Het concentreert zich in de weinige lokalen, waar voor duur geld een van alle zijden bijeen gemarchan deerde vooroorlogse luxe te koop is. Maar voor het gros der Berlij ners is het eigen huis de avondlijke toevlucht. Dat brengt met zich, dat de bedrijvigheid in de late middag uren sterk is toegenomen. De thea ters hebben zich op middagvoorstel lingen moeten instellen. Zij maken een moeilijke periode door, doch in het algemeen kan men zeggen, dat zij zich behoorlijk door de moei lijkheden heengeslagen hebben. Zo is het ook met drukkerijen, die het hebben klaargespeeld dag- en weekbladen in onverminderde hoe veelheden over de stad uit te strooien. s Al 10.000 hectare volkstuintjes Met het stookprobleem hebben de meeste burgers der veste nogal wat te stellen gehad. De improvisaties van het eerste naoorlogse jaar zijn weer te pas gekomen, doch deze zijn dan ook de enige herinneringen geweest aan de wintercatastrophe die zich toen heeft afgespeeld. Geen afsluiting is nu eenmaal zo herme tisch, dat er geen zwarte goederen doorheen kunnen worden gestuwd.- En kolen en hout zijn in de na oorlogse periode van ouds zwart. Zo is het ook met de aardappe len. Het gedroogde product, dat over de luchtbrug komt, is weinig appetijtelijk. Men krijgt hier overi gens wel eens de indruk, dat het slechts gegeten wordt in de Britse messes en dat de meeste Duitsers de weg gevonden hebben om hun aan deel van de clandestien-aanvoer uit het Sovjetgebied te bemachtigen. Daarbij moet men evenwel beden ken, dat ook op dit punt de impro visatie bergen heeft verzet. Weste lijk Bellijn is namelijk ook tot een agrarisch centrum gepromoveerd. De volkstuinders vieren er hoogtij en elk lapje grond is er met aard appelen of groenten beplant. In totaal bedraagt het agrarische areaal der stad nu 10.000 hectare, ook nadat in de Franse zone een nieuw vliegveld is ingericht en nadat het tot het stadsgebied be horende dorp Stolpe door de Fransen aan het Russische bestuur is teruggegeven. Voor de voorziening met groen ten en aardappelen betekenen de tuinderskunsten dus iets, in elk ge val meer dan de wanhopige pogin gen der flatbewoners om tomaten te kweken op hun terras. Gelukkig ontbreekt de hu mor in de buitenlandse poli tiek nog niet helemaal! De ge allieerden hielpen de Russen, ingevolge het Vredesverdrag aan een Italiaans oorlogsschip. Dat heette „Christopher Co lumbus". Prompt daarbij liet het Sovjet-nieuwsagentschap bekend maken, dat niet Co lumbus Amerika had ontdekt maar een of andere Rus, met een onuitsprekelijke naam! Dat noem ik nog eens actueel van de Russische voorlichting: bij tot op de minuut. De Rus sen zijn intussen bezig de eer van alle uitvindingen in te pikken, precies ik blijf het zeggen als de moffen, in de tijd, toen zij dachten dat ze het voor het zeggen hadden. Niet alleen vonden ze de boek drukkunst uit, maar Vondel was eigenlijk een Duitser en Rembrandt ook, enz. Vroeger was er maar één land van hoog-cultuur: Duitsland. Te genwoordig is het Rusland. Vooral op het gebied van de cultuurder terreur en van de onderdrukking;, erger dan de wan-cultuur van Nero! DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949 HILVERSUM I 301 M. K.R.O. 7.00 nieuws; 7.15 och tendgymnastiek; 7.45 morgengebed; 8.00 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9.00 voor de vrouw; 9.45 schoolradio; NCRV 10.00 gr. pl.; 10.15 morgen dienst; 10.45 NCRV-kwartet; KRO 11.00 de zonnebloem; 11.35 memoran dum; 11.40 schoolradio; 12.00 ange lus; 12.30n ieuws; 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.25 lichte orkestwerken; NCRV 14.00 Promenado-orkest; 16.00 bijbel lezing; 17.00 radio-jeugdjournaal; 18.15 CNV-kwartier; 19.00 nieuws; 20.00 nieuws; 20.15 Steravond; 21.30 familiecompetitie; 22.05 de vaart der volkeren; 22.45 avondoverden king; 23.00 nieuws; 23.57 sluiting. HILVERSUM II 415 M. AVRO 7.00 nieuws; VPRO 7.50 dag opening; AVRO 8.00 nieuws; 9.30 waterstanden; 10.00 morgenwijding; 11.00 orgelconcert; 12.30 mededelin gen land- en tuinbouw; 13.00 nieuws; 13.20 The Skymasters; 14.15 solisten concert; 15.00 voor zieken en gezon- den; 17.00 AVRO-kaleidoscoop; 18.00 ontheemden zijn ondergebracht, nieuws; 18.15 sportpraatje; 18.30 Mr. Izard protesteerde met klem Dinsdagmiddag is het proces van Kravehcnko tegen „Les Let tres Francais" voortgezet met het horen van de leraar Roger Ga- raudy, communistisch parlements lid, die onder meer beweerde, dat Kravchenko de traditionele taal van emigranten en verraders spreekt welke tot doel heeft een atmosfeer van heilige oorlog te scheppen. Een andere getuige, dr. Aboulkcr, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de Amerikaanse onscheping in Noord-Afrlka in November 1942 betwistte de titel van Kravchenko's boek. Ik ken de Amerikaanse geheime dienst goed. zo zei deze getuige. De vrijheid welke Kravchenko beweert te hebben verkozen, zo_ging deze getuige verder, is geen vrijheid Bovendien is hij thans geen vrij man meer. Kravchenko is een stro man in dienst van zijn meestert, Niet hij heeft besloten naar Frank rijk te komen doch men heeft bem hier heen gezonden in het kader van het Marshall-plan. Vervolgens leverde de advocaat van Kravchenko, mr. Izard, critiek op de inmenging van de Russische regering, die blijkens de Sovjet nota de uitlevering vraagt van drie getuigen. De advocaat wees er op, dat indien de beschuldigingen van de Sovjet-Unie ook maar enigszins waarschijnlijk waren gebleken, Kravchenko van het horen van deze getuigen zou hebben afgezien. De Sovjet-regering heeft reeds vier jaar geleden lijsten met oorlogs misdadigers opgemaakt. In de ma te van het mogelijke zijn deze oor logsmisdadigers uitgeleverd. Nooit echter zijn de namen van deze drie mannen medegedeeld. Hierna kwam Atonof, een der ge tuigen, wiens uitlevering door de Sovjet-Unie is gevraagd, voor het hekje, om" zijn verklaringen te doen. Atonof zeide gedurende drie jaar met Kravchenko te Nikopol te heb ben gewerkt en dat Kravchenko door de arbeiders alsmede door zijn vrienden en chefs als een vriende lijk man werd beschouwd. Deze ge tuige gaf een uitvoerig relaas over de vervolgingen, die hij sedert 1930 vanwege het SdVjetregime te ver duren had Hij verstrekte ijzingwek kende bijzonderheden over de wijze waarop hij werd verhoord, bewus teloos geslagen, vervolgens opge sloten in een klein lokaal', waar hij niet eens rechtop kon staan. - Antonof geeft voor de zuiverin gen de volgende verklaring: „Op bevel van het politieke bureau zorgde de geheime politie voor werkkrachten om de onbewoonde gebieden in het noorden te ont ginnen. Er waren specialisten voor alle vakken nodig en om de deportatie te rechtvaardigen werd in de Sovjet-pers over sa menzweringen gesproken, telkens wanneer de geheime politic tot aanhoudingen overging." Marquie, die in de zaal is, ver zoekt met de getuige geconfron teerd te worden en vraagt hem in welk kamp hij thans verblijft. Ge tuige antwoordt: Ik verblijf in geen kamp, maar in een hotel in de Fran se zóne, waar enkele gezinnen van 35 BALEN TEXTIEL GESTOLEN Vijf en dertig balen textiel van een waarde van ongeveer f 10.000 zijn ontvreemd uit een vrachtauto van een Brabants transportbedrijf tijdens een reis van Tilburg naar Amsterdam. Toen de wagen in Am sterdam arriveerde, bleek de auto vrijwel geheel leeggestolen. De bestuurder en de begeleider zijn aanvankelijk aangehouden, maar na verhoord te zijn weer op vrije voeten gesteld. De politie ver moed. dat dieven kans hebben ge zien de zijdeuren van de laadruim te open te breken op een ogenblik toen de bestuurder en zijn metge zel even afwezig waren. Het wordt evenmin onmogelijk geacht, dat reeds in Tilburg, voor het. vertrek dus, de diefstal is gepleegd. Kosteres vrijgesproken De 56-jarige kosteres van de Ne derlands Hervormde Kerk te Mid- delharnis, A. van der S.-B.. is Dins dag door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken. Zij werd ervan ver dacht door nalatigheid de brand te hebben veroorzaakt, die op 30 De cember j.l. de uit de 15e eeuw da terende' kerk in de as legde. HAVENSTAKING OPGEHEVEN De stakende Amsterdamse haven arbeiders hebben Dinsdag besloten de staking, die precies zes weken geleden uitbrak, op te heffen en hedenochtend, Woensdag 23 Febr., weer aan het werk te gaan. Dit be sluit is genomen als gevolg van de mededeling, welke door de scheep vaartvereniging Noord aan de sta kers is gedaan. POLITIONELE TAAK DER MARINE VOLBRACHT SURABAJA. 22 Febr. (Aneta) Van marinezijde wordt vernomen dat de Kon. Marine, die tot dusver een politionele taak had in Indo nesië, zich wegens de ontwikke ling van de situatie thans weer kan wijden aan de oorspronkelijke ma rine-taak. De commandant van de marine kazerne „Oedjong" te Surabaja, de kapitein-luitenant ter zee G. B. M. van Erkel, is benoemd tot devisie- commandant van de topedobootja gers. Hij zal zijn vorige functie overdragen aan de kapitein-luite nant ter zee J. A. de Back, thans commandant van de marinekazerne aan de Kruiserkade te Surabaja. De functie van laatstgenoemde zal worden overgenomen door de kapi tein-luitenant ter zee A. Kroese, vroeger hoofd van de Marvo te Den Haag. De divisie torpedobootjagers is gevormd als onderdeel van het te vormen vlooteskader. Het is mo gelijk, dat de torpedobootjagers Evertsen, van Galen en Kortenaer deel zullen uitmaken van de divi sie. AMERIKAANS PILOOT BETUIGT ZIJN DANK Op 17 Sept. 1944 sprong de Amerikaan Richard Rear- don uit New Albany boven Nrd-Brabant uit zijn vlieg tuig. De Duitsers kregen hem te pakken op het sta tion te Breda. Iemand voel de zo mee met de Ameri kaan, dat hij hem stiekum een paar appels en wat si garetten toestopte. Als dank daarvoor heeft de Ameri kaan nu 2 kisten appels en 10.000 sigaretten naar Breda gezonden. Het is de bedoe ling de schenking te verde len onder hen, die zich bij het onderduiken van geal lieerde militairen en bij het binnenlands verzet ver dienstelijk hebben gemaakt. Tot nu toe is het echter on bekend. wie destijds de gulle Nederlander is ge weest. De burgemeester van Breda wil dat graag weten, want hij heeft een extra deel van de zending voor hem gereserveerd. Levensmiddelen voor Duitse t.b.c.-patiëntjes BERLIJN, 22 Febr. (D.P.D.) - De Rooms-Katholieke Nederlandse Ca- ritas-missie in Duitsland heeft aan t.b.c.-lijdende kinderen in Berlijn en de Russische zone van Duitsland 200 ton levensmiddelen van hoge voedingswaarde beschikbaar gesteld De levensmiddelen liggen reeds ge ruime tijd opgeslagen te Lubeck en Hannover. De Caritas-missie deelde verder mede, dat in Nederland thans weer kledingstukken voor Duitsland worden ingezameld. S Trawlers voor Nederland Onlangs werden als onderdeel van de herstelbetalingsplicht, zes Duitse trawlers aan Nederland toe gewezen. Vijf hiervan zijn thans door de bezettingsautoriteiten vrij gegeven en zullen binnenkort naar Nederland worden gesleept. Van de zes trawlers zijn er twee toegewe zen aan de marine en vier aan het directoraat voor de scheepvaart. Maandagmiddag reed te Arnhem een grote vrachtauto met aan hangwagen op de Amsterdamseweg in de richting van het Zijpse- plein. Doordat de remmen weigerden, lukte het de bestuurder niet, zoals de bedoeling was, rechtsaf te slaan. De wagen ging recht door, over een vluchtheuvel heen, dwars over het brede trottoir en ramde tenslotte de pui van het gebouw der Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer. Tom Erich en zijn orkest; 20.00 nieuws; 21.10 Romeo en Julia, hoor spel; 22.15 Metropole-orkest; 23.00 nieuws; 23.30 reportage gala-avond schrijversbal; 23.45 gr. pl. tegen de bemoeiing van Marquie en zegt: Marquie is er steeds als de kippen bij, wanneer het er om gaat zijn land aan te vallen. Onder het grootste tumult wordt de verwarde discussie voortgezet. Wurmser en Kravchenko overladen elkaar met scheldwoorden Krav chenko zegt: Ik verzoek de voor zitter die hoop herrieschoppers het zwijgen op te leggen. Dan komt de jurist Wassilof voor die op krukken loopt. Wassilov spreekt in zijn getuigenis speciaal over de zuivering. Naar hij zegt waren de slachtoffers hiervan vooral personen uit de arbeiders klasse, die allen de revolutie van 1917 hadden meegemaakt. De zitting wordt dan met de hulp van een beëdigde tolk van „Les1 Lettres Francaises" nog enkele mi nuten voortgezet. Er zullen nog drie getuigen van Kravchenko worden gehoord. NOORWEGEN HET EERST AAN BOD 9 De Europese schattingen van de Amerikaanse wapens, die no dig zijn om de militaire strijd krachten van de Westelijke mo gendheden te brengen op ge vechtssterkte, worden aanzienlijk verlaagd bij het opstellen van het Amerikaans program voor mili taire hulp, aldus wordt heden van gezaghebbende zijde te Washing ton vernomen. De militaire leiders van de West- Europese Unie hebben Washington een gemeenschappelijke lijst van benodigde wapens voorgelegd. Deze lijst wordt thans door een Ameri kaanse regeringscommissie, geleid door Ernest Gross, assistent-minis ter van buitenlandse zaken, bestu deerd. Hoewel het opstellen van het nieuwe program- voor militaire steun nog niet gereed is, is het reeds duidelijk, dat de V.S. niet in staat zullen zijn alle uitrustingen te verschaffen, die Europa in het eerst jaar wenst, aldus wordt uit gezeghebbende bron vernomen. Het program voor militaire steun zal naar schatting in het eerste jaar ongeveer 1milliard dollar kosten. Ongeveer een milliard dollar daar van zal zijn voor de Europese leden van het Atlantische pact. De New York Times suggereerde Dinsdag, dat Noorwegen waar schijnlijk het eerste Europese land zal zijn, dat een belangrijke hoe veelheid Amerikaanse wapens zou ontvangen. Borculo bracht 2200 gulden bijeen voor Warren De actie, die zoals bgkend, in de Achterhoekse gemeente Borculo is gevoerd om hulp te bieden aan het door en wervelstorm getroffen plaatsje Warren in Arkansas (V.S.) heeft f 2200.opgebracht. Hiervoor zal in Borculo een meubilair voor een openbaar gebouw gemaakt worden, bestaande uit veertig stoe len met rieten zittingen en in de rug het wapen van Borculo, vier lange eikenhouten tafels, alsmede vier ronde opklaptafels van het model, dat men in vele Achterhoek- se boerderijen aantreft. Verder worden, eveneens in Borculo zelf, smeedijzeren lampen met perka menten kap gemaakt. r--. In de afgelopen 25 jaren vestigden de Joden 200 nieuwe neder zettingen in Palestina, dus gemiddeld 8 per jaar. Het tempo wordt, nu de staat Israël definitief is gegrondvest, aanzienlijk opgevoerd tot niet minder dan 100 per jaar. Dit is de neder zetting Zar'a; gelegen tegenover een oud Arabisch dorp. Men zal zich ongetwijfeld her inneren de geruchtmakende „roofoverval" op het hoofdpost kantoor te Rotterdam. Op 24 Aug. 1946 kon door een handig in el kaar gezet spelletje uit de kluis een bedrag van f 243.000 worden ontvreemd. Er werden talrijke verdachten aangehouden, o.a. de toen 42-jarige portier bij de PTT Barend M., die slechts op het laatste ogenblik ter terechtzit ting bekende, dat hij deel had uitgemaakt van liet complot De roofoverval was dus inderdaad gefingeerd geweest. Hij werd op 19 Juli 1947 door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf. Daar ging dan het voorarrest af, dat bijna een jaar geduurd had. Aangezien ook nog een deel van de straf in mindering zou komen door de gra tieverlening ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina, zou het thans niat lang meer duren of M. kwam weer op vrije voeten. Van het geroofde geld had de politie belangrijke bedragen niet kunnen achterhalen, maar zij was over tuigd, dat er hier en daar nog veel verborgen werd gehouden. En zo zou de portier, daar was zij van overtuigd, na zijn ontslag uit de ge vangenis proberen een goed leven tje te gaan leiden van zijn aandeel in de buit. Door de jongste ontdekking van de politie zal M. daartoe weinig kans meer krijgen Zij is er n.l. achtergekomen, dat Barend M. zijn aandeel, dat ruim f 26.000 bedroeg, aan de 41jarige caféhouder P. P. van V. in bewaring had gegeven. Maar deze voelde zich in de dagen van het grote onderzoek toch niet behaaglijk en daarom gaf hij het geld op zijn beurt in bewaring aan De goddeloosheid heeft, zo zou men zeggen, de overhand. De ongerechtigheid viert' hoog tij. Wie denkt niet met afschuw aan Boedapest? De katholieke jeugd protesteerde Zondag in Amsterdam. Dat is goed. Dat is indrukwekkend. Dat is noodzakelijk. Maar méér no dig is, dat wij allen onze plicht als katholiek bewust zijn en begrijpen. Wij moeten als eer lijke katholieken durven te leven en niet als de heidenen zijn. Zij, de niet-gelovig en, de vijanden van God en gods dienst, moeten aan óns kun nen bemerken dat God alleen de Allerhoogste is in de we reld. Hij alleen is Heer en Meester. Over alles beslist Hij alleen. Hij zal de vijanden van Zijn Kerk verstrooien als kaf in de wind. MARCUS. de 45-jarige verzekeringsagent P. L. M„ onder, mededeling: Ik kom er nu en dan wel wat van halen en als je zelf dringend iets nodig hebt mag je er wel iets van lenen, als je het maar teruggeeft. Van 1946 af zijn beiden bezig geweest gedeelten van de som voor eigen doeleinden te gebruiken en thans is er zo goed als niets meer van al die duizenden over Zowel de verzekeringsagent als de caféhouder zijn nu gearresteerd en in het Huis van Bewaring opge sloten. En voor portier M. zal er bij zijn ontslag uit de gevangenis niets anders opzitten dan te trach ten maar weer met handenarbeid aan de kost te komen, t A. B. MICHIELSEN verlaat de Raad van Arbeid Donderdag zal de heer A. B. Mi- chielsen officieel afscheid nemen als voorzitter van de Raad van Ar beid te Breda, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Michielsen is oud-Ka merlid en bestuurder van de Ver eniging van Raden van Arbeid. Hij was voorzitter van verschillende commissies op sociaal gebied, onder andere die betreffende de kinder bijslag aan zelfstandigen. Belang rijk werk verrichtte de heer Mi chielsen in de commissie voor so ciale studiën in de Benelux. DE LUCHTAANVAL OP NIJMEGEN HERDACHT Dinsdag werd te Nijmegen in stil te het feit herdacht, dat het vijf jaar geleden is, toen de luchtaanval op Nijmegen werd uitgevoerd, waarbij het hart der stad werd ver woest en honderden mensen het le ven verloren in de Sint Petrus Ca- nisius Kerk aan de Molenstraat, in het hart der vernielde binnenstad, werd door pastoor C. Hanckx S.J. een H. Mis van Requiem opgedra gen, voor de zielerust van de slacht offers van de ramp. In deze kerk is een bronzen gedenkplaat onthuld voor de bij deze ramp omgekomen parochianen. ZAAK-O'KEEFE KOMT 28 FEBRUARI VOOR MELBOURNE, 22 Febr. (Aneta) Het Australisch Hooggerechts hof heeft de behandeling van de zaak-O'Keefe op 28 Februari be paald. De partijen kwamen over een, dat de kern van de zaak zal zijn het verzoek van mevrouw O'Keefe aan de immigratieminis ter, aan een van de immigratie ambténaren en aan het Austra lische 'gemenebest haar niet te deporteren. Mevr. O'Keefe zegt in een aanvullende getuigenverkla ring, dat Samuel Jacob (de eerste echtgenoot van mevr. O'Keefe) in Mei 1942 leider was van de actie, die de opstand van de pro-Ja panse Indonesiërs en Japannezen te Dobo op de Aru-eilanden onder drukte. Ontsnapt uit de Japanse internering, ontvluchtte de gehele familie in September 1942 op een Australisch oorlogsschip naar Australië. FEUILLETON 19. „Maar ik laat jou niet graag al leen. Ik kan je toch al zo weinig gezelschap houden in de week met mijn werk. Bijna had .hij geantwoord: „Wat doet dat er toe. Binnenkort zal ik wel geen gezelschap meer nodig hebben." Hij had die woorden echter tijdig ingehouden, zoals hij dat in de laatste maanden geleerd had. Het was bijna donker geworden. In het zuidwesten pinkelde een enkele ster dicht boven de horizon. Was dat Venus? Hij had zich al vaak voorgenomen zich op sterren kunde toe te leggen en zich boeken daarover aan te schaffen. Hij glim lachte heel even. „Wat maakte je al niet een voor nemens voor het geval je weer thuis bent., als je tenminste nog thuiskomt... en dan... is het te laat! Feitelijk is het dat nog wel niet, maar ik voel dat de verlamimng, die mijn lichaam langzamerhand doortrekt, mijn geest ook gaat versuffen... Nu op het ogenblik verlang ik immers niets anders, dan hier maar stil te zitten wach ten, tot Toos thuiskomt? Waar zou ze zijn? Er zal haar toch niets iets overkomen zijn? Hij trachtte zijn angst te over- door A. F. winnen maar toen sloeg die om in ergernis... of was het jaloersheid? Daar mocht hij in geen geval aan toegeven! Ze mocht toch ook wel eens iets gezelligs hebben? Dat verdiende ze dubbel en dwars. Maar hij verwonderde zich een beetje over haar ingenomenheid met dat jonge paar... met Hans. Op dat vrouwtje kon ze niet bijzonder ge steld zijn... dat was een lastig klein mirakel, vond Jean. Maar vergele ken bij zijn eigen leeftijd was Miek ook nog pas een kind... net even twintig... half zo- oud als hijzelf... 1-Iij richtte zich iets in zijn stoel op en tuurde naar buiten. Tussen de bomen had hij heel even een flau we lichtschijn ontdekt. Hij keek scherper toe. Kwam ze daar aan? De lichtschijn verdeelde zich in twee bundels. De koplampen van een auto schenen over de weg, na der en nader. Jean liet zich weer op zqn stoel terugzakken, lang zaam en pijnlijk. Hij meende? nog steeds, dat Toos nog niet bemerkt had, dat hem sommige bewegingen onmogelijk waren geworden; ze dacht nog altijd, dat het hem zó veel pijn deed om zich te bewegen, dat hij dit zo langzaam mogelijk deed. Dat was maar beter ook; hij wilde zijn geheim zo lang mogelijk voor zich houden om haar te spa- De lichtbundels zwaaiden over de tuin en gleden over de deuren der garage heen. Jean hoorde, hoe de motor afgezet, het portier geopend en dichtgeworpen werd, hoe Cato over het grint naderde met vlug ge schreden, die gedempt werden toen ze over het grasperk voor het huis liep. Onder aan de trap riep ze naar boven: Jean! Ik ben thuis! Ben je boven?" „Nee... ik ben hier nog". Het volgend ogenblik stond ze naast hem en legde haar warme hand op de zijne. Wat ben je koud, jongen! Waarom ben je niet naar binnen gegaan?" „Ik dacht aldoor, dat je wel thuis zoudt komen," antwoordde hij, maar had er ogenblikkelijk spijt van, het zo gezegd te heb ben." „Ja, dat snap ik", zei ze. „Ik had ook niet zolang weg moeten blijven." „Dat doe je anders ook nooit en ik begon me bezorgd te maken." En weer klonk er iets van dat nieuwe gevqel van ergernis, jaloe zie of zelfbeklag in zijn stem door. „Was het er gezellig?" „Dat eigenlijk niet. Het was een rare geschiedenis. Als we binnen zijn, zal ik je alles wel vertellen- Ik zal beginnen met het licht op te draaien." Ze liep de serre in en een ogen blik later stond alles in een gou den gloed. Jean werkte zichzelf overeind. Zijn armen en schouders waren nog sterk genoeg, maar hoe lang zouden die in staat blijven, om ook de rest van zijn lichaam te on dersteunen. Dokter Kempers had er herhaaldelijk bij hem op aange drongen, dat hij eens naar Amster dam zou gaan en zich daar laten onderzoeken door een zenuwspecia list. Maar wat zou dat geven? Jean had genoeg in de medische boeken van zijn vader gesnuffeld om te weten, dat operaties aan het rugge- merg gevaarlijk en onzeker waren. „Maar tegenwoordig niet meer", had Kempers hem verzekerd. „Ze hebben in de zenuwchirurgie ge weldige vorderingen gemaakt en allerlei nieuwe methodes uitgevon den. Jean, juist in de paar laatste jaren. Ik geloof, dat die man je ruggegraat helemaal uit elkaar kan nemen en weer in elkander zetten." „Maar we weten immers niet, wat de oorzaak van de kwaal is? Als het een gewone verwonding was, iets wat ze konden zien en herkennnen en...." „Die dokter zal het wel kunnen achterhalen," hield Kempers vol met groot vertrouwen. „Ga er ten minste eens heen en laat hem een voorlopig onderzoek doen. Dan kun je altijd nog verder zien." „Ik zal er eens over denken", had Jean geantwoord. Maar Cato wist al zeker, dat hij toch niet gaan zou. Ze legde een vuurtje aan in de haard van de huiskamer en haalde wat eetbaars uit de keuken. „Dat huis van Sanders is zelfs in de zomer nog kil", zei ze ietwat huiverig. „Ik heb best een beetje warmte nodig." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3