Nieuw Een opliditer met fantastische prestaties eindelijk achter slot en grendel Israël en Egypte tekenen wapenstilstand Heden interpellatie over de verklaring van Thorez Finse regering-Fagerholm op het nippertje gered Kravchenko naar Nederland Bao Dai weer op de troon EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De prestaties van ,professor Roskam Donderdag 24 Februari 1949 44e Jaargang No. 11497 Het plan-Beel U\ Geen taal ter wereld of professor Roskamkende deze De Arabische wereld capituleert Maandag beginnen de besprekingen met Transjordanië Een ..levendig" debat verwacht Oud-minister Fiévez bediend De kerkvervolging in Bulgarije Vertrouwensmotie met twee stemmen meerderheid Wat zal Rusland met Finland doen? Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Draafsinqel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 PARIJS, 23 Febr. (Reuter) Victor Kravchenko is voornemens na afloop van zijn proces tegen „Les Lettres Francaises", Neder land en verscheidene andere Europese landen te bezoeken. Tegenover Reuter verklaarde hij: „Ik ben voornemens een aan tal lezingen te houdfen, politieke leiders te ontmoeten en toespra ken te houden tot vergaderingen van arbeiders. Ik hoop o.a. Neder land, Italië, Zwitserland en Zwe den te bezoeken. Ik wil economi sche en politieke toestanden be studeren en natuurlijk wil ik ook iets zien van de landen die ik ga bezoeken. (Van onze parlementaire redacteur) De regering en de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon, dr. Beel, zijn het dus eens geworden. Zaterdag zullen èn in Den Haag èn in Batavia de besluiten worden bekend gemaakt, die het resultaat zijn van het overleg. Veel nieuws zullen deze besluiten wel niet meer bevatten. In de Kamer heeft de re gering reeds verklaard het in be ginsel eens te zijn met het plan- Beel. Dat plan-Beel zal »u èn aan Indonesië èn aan de wereld worden voorgehouden als zijnde de ge dragslijn, die Nederland in dit sta dium zou wensen te volgen. Nieuw zal wel zijn de wijze waar op de regering, in het kader van deze plannen, de Republikeinse lei ders zal willen tegemoet treden. In het overleg tussen regering en Hoge Vertegenwoordiger is waarschijn lijk besloten, dat de deur voor het te voeren overleg voor hen zo vgr mogelijk zal worden opengezet. Er wor,dt in dit verband gesproken van een door Batavia naar Banka te zenden delegatie, die de Republi keinse leiders zou hebben uit te nodigen zich te willen voegen in 't federale bestel en zitting te nemen in de te vormen federale regering. Het is jammer, dat het plan-Beel eerst nu officieel kan worden be kendgemaakt. Reeds geruime tijd heeft het onofficieel gecirculeerd. Bij eerdere publicatie en het aan vallen van de uitwerking ervan zou het ongetwijfeld sterker hebben aangesproken. Uit de berichten, die uit Indonesië tot ons komen, krijgt men nu de indruk, dat in federale kringen het plan onder wijl reeds terdege is bestudeerd en dat 'er een neiging bestaat om er zich reeds bij voorbaat van te dis- tanciëren. Het parlement van Pa- soendan nam niet minder dan vier moties aan, waarin o.m. het verlan gen wordt uitgesproken, dat de re solutie van de Veiligheidsraad als basis zal worden genomen van de besprekingen in het Bijzonder Fe deraal Overleg. De premier van Oost-Indonesië heeft in een radio rede het plan-Beel weliswaar toe gejuicht, doch er tegelijk zijn „bange twijfel" over uitgesproken of een versnelde souvereiniteits- overdracht wel kan worden uitge voerd, indien het gekoppeld blijft aan de volledige uitwerking van 't Unie-statuut en de hiermede ver band houdende afzonderlijke ver dragen. Hij wilde slechts op de dag van de souvereiniteitsoverdracht „een bilateraal verdrag sluiten, waarin in afwachting van een defi nitieve regeling van de verdrags verhouding tussen Indonesië en Ne derland, op voorlopig tijdelijke voet, de voor de nieuwe rechtsorde noodzakelijke voorzieningen wor den getroffen". Uit deze berichten blijkt wel, dat ook al verklaren de Republikeinse leiders zich bereid naar Batavia te komen, hetgeen in tussen nog geenszins zeker is, om dat zij er op kunnen blijven staan alleen via de „Unci" te onderhan delen, de aankondiging van het plan-Beel toch nog geenszins bete kent, dat de te bereiken overeen stemming nu nog slechts een kwes tie van dagen zou zijn. Blijkens haar verklaring in de Kamer houdt de regering vast aan een gekoppeld blijven Van souve reiniteitsoverdracht en Unie, aan de conferentietafel zou dus echter kunnen blijken, dat de Indonesiërs vooral de nadruk willen leggen op de souvereiniteitsoverdracht en de vorming van de Unie meer naar de toekomst willen verschuiven. In deze laatste gedachtengang zou Ne derland bepaalde „risico's" hebben te nemen, waartoe prof. Schermer- horn de regering reeds tijdens het debat aanspoorde. Het lijkt echter voorshands niet waarschijnlijk, dat de regering voor een dergelijk be sluit een tweederde meerderheid in het Parlment zou kunnen vinden. Wanneer het tot een samenspreking in Batavia komt, zal er veel van afhangen, in hoeverre de Federa listen hierbij eert eigen houding zullen aannemen, een houding, die bereid zou zijn te opteren voor een reële Unie en voor een federale re gering, desnoods zonder de Repu blikeinen. Zoals echter reeds ge zegd, de jongste berichten stemmen wat dit betreft, zeker niet onver deeld hoopvol. Van veel belang zou het zijn, wanneer de „Unci", die hoe men het wendt, toch een rol zal gaan spelen, haar invloed ten goede zou willen aanwenden door de we derpartij duidelijk te maken, dat dit nieuwe aanbod van Nederland reëel is en een royale oplossing biedt. Zaterdag wordt in elk geval een nieuwe fase, laat ons hopen de laat ste, in de oplossing van het Indo nesisch probleem ingeluid. Een fase waarin andermaal Nederlands goede wil het initiatief poogt te nemen. Laat ons hopen, dat de goede wil niet door kwade wil zal worden weerstreefd. Zou dit laatste toch het geval zijn, dan zouden aldus spanningen worden opgeroepen, die èn voor Indonesië èn voor de binnenlandse politiek van Nederland catastrofale gevolgen zouden kunnen hebben. H.M. Koningin Juliana met Prinses Margriet arri veerden Dinsdagavond in 't Oostenrijkse winter sportplaatsje Sankt Anton am Arlberg. Een speciale trein van de Oostenrijkse Staatsspoor wegen bracht H.M. naar het kleine stationnetje,- waar Zij hartelijk werd begroet door Prins Bernhard, de twee oudste prinsesjes, daarna door de autoriteiten en tenslotte door zeven meisjes in nationaal costuum, die Haar een bloemenhulde brachten. De Arnhemse politie is er, in samenwerking met de Rijksvreem delingendienst, in geslaagd een aarts-oplijehter te ontmaskeren, een schijn-geleerde, die zich „professor Roskam" pleegde te noemen, doch die in werkelijkheid Roskam Brunner heet. Dexe bedrieger had zijn arbeidsterrein over het gehele land en leefde van oplichting en chantage. Het door hem geleide z.g. Inter nationale Taleninstituut trok maar weinig belangstelling. Deze oplichter, die als zodanig fantastische prestaties op zijn naam heeft staan, Verklaarde te genover de politie, dat hij, na vier jaar gymnasium, voor alles en nog wat had gestudeerd. Nergens be haalde hij echter een academische graad of een ander bewijs van we tenschappelijke vorming. Zo ver klaarde hij twee jaar Staatsrecht te hebben gedaan. In 1926, 1927 en 1928 zou hij te Leiden in de Ooster se talen hebben gestudeerd, voorts in philosofie en waterstaatsrecht. Van 1931 tot 1940 zou hij direc teur van de Brugschool te Den Haag zijn geweest. In 1939 werd hij katholiek. Hij probeerde een leerstoel aan de Nijmeegse Univer siteit te krijgen. Dit is hem niet ge lukt. In 1942 en daarna kreeg hij steun als een door de bezetters in vrijheid belemmerde intellectueel, maar tezelfder tijd gaf hij les in... Russisch® aan de „Beauftragte des Reichskommissars" in de provincie Gelderland en zijn staf. Hij noemde zich „professor". Voor de AVRO sprak hij eens een nieuwjaarswens uit in 17 verschillende talen. Geen taal ter wereld of „professor Ros kam" kende deze. Te goeder naam en faam bekend Staande personen zouden door hem bedrogen zijn. Vooral interesseerde hij zich voor de zogenaamde verdrukten. Daar onder vielen na de bevrijding niet alleen politieke delinquenten, maar ook Duitsers, die gaarne een ver blijfsvergunning hadden daar zij anders de grens over gingen. Ook toekomstige emigranten kon den bij hem terecht. Hij adverteer de in vele bladen met zijn lessen, die hij gaf, met name in het Rus- OVEREENSTEMMING OVER INDO-CHINA PARIJS, 23 Febr. (Reuter en A.P.) Te Parijs is officieel be kend gemaakt, dat de Franse re gering en ex-keizer Bao Dai van Annam overeenstemming hebben bereikt over een plan, dat ten doel heeft de ex-keizer weer op zijn troon terug te roepen en daar door een eind te maken aan de oorlog in Indo-China. Hoewel nog geen nadere bijzon derheden over het plan bekend zijn gemaakt, hebben Bao Dai en de Franse premier Queuille in een gemeenschappelijk communiqué gezegd, dat zij Dinsdag een onder houden hadden „in een atmosfeer van volkomen begrip en weder kerig vertrouwen". Francois Mit- terand, de staatssecretaris van voorlichting, verklaarde aan jour nalisten, dat de regering aan de Assemblée een tekst over de sta tus van Cochin-China zal voor leggen op of vóór de elfde Maart. sisch en in het Spaans enz. om zijn slachtoffers vertrouwen in te boe zemen vroeg hij algemene inlichtin genformulieren aan de ambassades, die iedereen kan krijgen, waarop hij dan van alles invulde. Niet al leen liet hij zich in contanten be talen, ook kreeg hij alle schuldbe kentenissen of betaling in goederen als radio's en dergelijke. Ook als rechtskundig raadsman trad deze 54-jarige pseudo-profes sor op en zo zullen er uit het dos sier, dat een belangrijke omvang heeft, -nog tal van andere voorbeel den te halen zijn. In de Caritas missie speelde hij een duistere rol Thans is hij opgesloten in het Huis van Bewaring te Arnhem, om te zijner tijd voor de Officier van Justitie te worden geleid. De politie veronderstelt, dat door de publica tie van de ontmaskering van deze aartsbedrieger nog tal van zaken aan het licht zullen komen. De „professor" werd ontmaskerd omdat het een paar Duitsers zon der verblijfsvergunning teveel werd de grote bedragen, die hij voor zijn diensten vroeg, te voldoen. Zij ga ven hem aan bij de Rijksvreemde lingendienst. WIL PAJOR NIET NAAR HONGARIJE TERUG? OSLO, 23 Febr. (ANP) De Hongaarse wereldkampioen schaaf senrijden, Kornel Pajor, blijkt er niet veel voor te voelen naar Hon garije terug te gaan, nadat hij Zon dagavond in de Noorse hoofdstad zijn wereldtitel had behaald, tele grafeerde hij naar Boedapest of het mogelijk is zijn ingenieurs-studie in Noorwegen te voltooien. Tot nu toe heeft Pajor geen antwoord op deze vraag ontvangen. Nieuw wapen voor massa- vernietiging? Majoor James Graham, van de genie van het Amerikaanse leger, heeft verklaard, dat het zeer goed mogelijk is, dat de Sovjet-Unie het geheim bezit van een dode lijke vloeistof, waarmede in het open veld hele divisies buiten ge vecht kunnen worden gesteld. Graham gelooft, dat twee Duitse geleerden, die de vloeistof hebben samengesteld, gevangen zijn geno men toen het rode leger Berlijn binnentrok. Hij voegde hieraan toe, dat Duitsland de vloeistof, die moet worden verspreid, niet heeft gebruikt en dat Rusland dat waar schijnlijk ook niet zou doen, omdat een bepaald gebied na het gebruik van de vloeistof te lang besmet blijft. VERHOOGDE PRODUCTIE „WILLEM BARENDSZ" Tot 13 Februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 69.112 bar rels (11.518 ton) traan tegen 43.888 barrels (7314 ton) traan in een ver gelijkbare periode van het -vorig jaar. De spermolieproductie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. De tanker „Mijdrecht", die zich op de thuisreis bevindt, heeft een lading van 10.944 ton traan aan boord. HUWELIJKSZWENDELAAR De Amsterdamse politie heeft de 58-jarige J. de G. aangehouden, die enige tijd geleden in de dagbladen een huwelijksadvertentie publiceer de, waarin hij zeide, dat een be middeld heer, vermogend, met een klein lichaamsgebrek,.„..grootgrond bezitter, kennismaking zocht met een beschaafde dame. Op deze ad vertentie waren niet minder dan 60 brieven binnengekomen. J. de G. heeft kans gezien 30 van deze 60 schrijfsters te bezoeken. Hij stelde zich voor als de secretaris van de „vermogende heer" en verklaarde de opdracht te hebben kennis te maken en inlichtingen in te win nen omtrent de schrijfsters. Aan een van hen vertelde hij een gering salaris te hebben en graag voor zijn bemiddeling wat te ontvangen, b.v. een bedrag van 3 a 400 gld. De vrouw had geen geld in huis en zo nam hij genoegen met een voor schot van f 10.Toen hij eenmaal weg was kreeg de vrouw argwaan en zocht zij contact met de politie. De G. is thans aangehouden. RHODOS (Reuter en A.P.) Officieel is Woensdag bekend gemaakt, dat heden, Donderdag, de wapenstilstandsovereen komst tussen Israël en Egypte zal worden getekend. De Egypte- naren aanvaardden een tot nu toe bestreden clausule, waarbij aan de Israëlische regering wordt toegestaan haar troepen in Beer- sjeba te houden. De Egyptische kolonel Seif ed Din kwam gisteren uit Cairo op Rhodos aan met de goedkeuring door de Egyptische regering van het ontwerp-wapenstilstandsover eenkomst, welke hij onmiddellijk ter kennis bracht van dr. Bunche, de wnd. bemiddelaar der Ver enigde Naties. Laatstgenoemde bracht daarop het nieuws over aan het hoofd der Israëlische dele gatie, dr. E.vtan. A.P. meldt, dat de wapenstil- standsovereen komst onder meer inhoudt de demilitarisatie van een groot deel van de Negeb. De de- militarisatielijn loopt door Beer- sjeba, doch deze stad zal niet worden gedemilitariseerd. De jo den zullen in deze stad troepen mogen houden. Andere belangrijke punten van de overeenkomst zijn: de demili tarisatie van Bir Aloej, doortocht voor de Egyptische troepen ko mende uit het gebied van Jeru zalem en Faloedsja en toestem ming voor de Arabische burgers in Faloedsja om zich, indien zij dit wensen, terug te trekken. Alle gevangenen zullen binnen twee weken worden uitgewisseld en het ingesloten Egyptische garni zoen in Faloedsja zal tegelijker tijd worden geëvacueerd. De ge demilitariseerde zóne zal het ge hele gebied in Palestina omvat ten, dat in handen van de Egyp- tenaren is. Aubrey Eban, de Israëlische af gevaardigde bij de Verenigde Na ties, heeft de onderhandelingen over een wapenstilstand met Egypte beschreven als een „bete kenisvolle overwinning voor de Ver. Naties. Eban zeide: „Deze overeenkomst is een belangrijke mijlpaal in de betrekkingen van Israël met de Ver. Naties en met de Arabische wereld". Maandag 28 Februari beginnen op Rhodos de besprekingen over een wapenstilstand tussen Israël en Transjordanië. Voordat Israël zich bereid verklaarde tot een be spreking met Transjordanië van de door Irak bezette „Arabische driehoek" in centraal Palestina, wilde het eerst van Transjordanië een schriftelijke machtiging van de Iraakse regering. In het antwoord van Irak, dat gegeven werd aan dr. Bunche, wordt gezegd, dat de bepalingen van de wapenstilstandsovereen komsten, die de Arabische staten De Franse regering heeft Woens dag er in toegestemd, dat er he den, Donderdag, in de Nationale Vergadering een interpellatie zal worden gehouden over de Dins dag door Maurice Thorez, de lei der der Franse communisten, af gelegde verklaring, waarin deze zegt, dat het Franse volk zou moeten samenwerken met de Rus sen, indien zij Frankrijk zouden bezetten. Het besluit van de regering werd genomen nadat de commis sie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering met 21 tegen 13 stemmen (communisten) een motie van René Mayer had goedgekeurd, waarbij zij aan haar voorzitter mandaat geeft om uit haar naam stappen te doen bij de minister-president,-- opdat de in terpellatie van het M.R.P.-parle- mentslid Scherer onverwijld in behandeling genomen wordt, ten einde Thorez de gelegenheid te geven in de Nationale Vergade ring de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de ernstige woorden, die door hem op een communistenvergadering werden gesproken. Voorts dient de Natio nale Vergadering te beoordelen of het mandaat, dat haar leden vervullen, op verlangen van Fran se burgers, zo maar ten dienste van de politiek ener buitenlandse regering mag worden gesteld. Scherer zal bij zijn interpellatie heden worden gesteund door 50 ondertekenaars. Men verwacht, dat het debat „levendig" zal zijn. Hef nationaal inkomen der Ver. Staten WASHINGTON, 23 Febr. (A.F.P.) Volgens de statistiek van het de partement van handel bedroeg het nationaal inkomen der Verenigde staten in 1?48 in totaal 225 milliard dollar of 10 pet. meer dan het vori ge jaar. Het hoofdbestuur van de Franse communistische partij heeft Woensdag een resolutie aangeno men, waarin wordt gezegd, dat 't Franse volk heel goed weet, dat het land van het socialisme ons geenszins bedreigt, ons nooit zal aanvallen, evenmin als het enig land bedreigt of kan bedreigen, en dat derhalve het Franse volk nooit oorlog zal voeren tegen de Sovjet-Unie. aangaan, welke „buren van Pa lestina" zijn (Egypte, Transjorda nië, Syrië en Libanon), zouden worden „beschouwd als aanvaard baar voor Irak". In het antwoord van Saoedi- Arabië wordt verklaard, dat de troepen van Saoedi-Arabië, die aan de veldtocht in Palestina deel- nameh, geen onafhankelijk front vormden en dat er „geen reden aanwezig was, waarom de rege ring van Saoedi-Arabië onderhan delingen zou beginnen over een nieuw bestand, terwijl het be stand, dat Juli jl. werd opgelegd, nog steeds van kracht is". De chef van de staf van dr. Bunche, generaal William Riley en de persoonlijke vertegenwoor diger van eerstgenoemde, Henri Vigier, zijn „met een speciale op dracht" naar de Libanese hoofd stad Beiroet vertrokken. Van de zijde der Verenigde Naties werd geweigerd het doel van de reis van generaal Riley bekend te maken, doch van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat hij en Vigier met de Libanese regering besprekingen zullen voe ren over het openen van wapen stilstandsbesprekingen tussen de Libanon en Israël. De oud-minister van Oorlog, ko lonel A. H. J. L. Fiévez, is sinds geruime tijd opgenomen in het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht. Hoewel er geen direct stervens gevaar aanwezig is. achtte de be handelende geneesheer prof. dr. W. Bronkhorst het, naar wij vernemen, betèr dat aan de zieke de H. H. Sa cramenten der Stervenden werden toegediend. SOFIA VERWERPT AMERIKAANS PROTEST LONDEN, 23 Febr. (Reuter) De Britse raad van kerken heeft geheime orders gepubliceerd, die uitgevaardigd zouden zijn door het centraal communistisch hoofd kwartier te Sofia, teneinde een actie te bevorderen tegen de evan gelische kerken in Bulgarije. Volgens de raad worden de ge vangen genomen, predikanten in. Bulgarije vastgehouden als gijze laars voor anderen, die men niet kan vinden. Echtgenoten en fa milie van predikanten worden „gemarteld" om beschuldigingen te uiten en verklaringen te teke nen, aldus de raad. Bij de kerkelijke leiders zou er op aangedrongen zijn, dat alle predikanten en priesters zich moe ten aansluiten bij het „vaderland se front", moeten erkennen en prediken, dat de staat boven de kerk staat en van de kansel en in de kerkelijke pers anti-commu nistische en anti-Sovjet-Russische propaganda moeten bestrijden. „Communisten bezochten predi kanten in hun woning en drongen onder het uiten van bedreigingen erop aan, dat zij zich bij de com munistische partij moesten aan sluiten", aldus deze publicatie van de raad der kerken. In de geheime orders zou verklaard worden, dat „de toenemende activiteit van de evangelische kerk in ons land de laatste tijd nauw verband houdt met de dwaze activiteit der impe rialisten, die tot een nieuwe oor log ophitsen en de voortgang van democratie en socialisme stui ten". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het Amerikaanse protest tegen de arrestatie van 15 protestantse kerkelijke leiders in Bulgarije Is verworpen. In de Amerikaanse nota aan de Bulgaarse regering was verklaard, dat de arrestatie van de Bulgaarse kerkelijke leiders een „duidelijke terroristische poging" was, om godsdienstige groeperingen te in timideren. He soctalistlscne regering-Fager holm van Finland heeft Woens dag in het Parlement een motie van vertrouwen gekregen met een meerderheid van slechts twee stemmen. De stemmenverhouding was 97 vóór en 95 tegen de rege ring. Bij een eerder gehouden stemming was de meerderheid tegen de regering. De stemming geschiedde tijdens een verhit debat over de landbouw politiek van de regering, dat Dins dag is begonnen en 30 uur heeft geduurd. De boerenpartij, die bij de in Juli van het vorig jaar gehouden verkiezingen als grootste partij uit de bus was gekomen, had de rege ring gevraagd^ of „zij zich bewust was, dat de lage prijzen, die voor de landbouwproducten zijn vastge steld, de afzetmoeilijkheden, de verhoogde productiekosten en de hoge belastingen, de positie van de boeren, en vooral van de kleine Dr. Beel, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, werd giste renmorgen bij zijn vertrek van Schiphol naar Batavia uitgeleide gedaan door zijn echtgenote en dochtertje. Ook waren ten af scheid aanwezig minister-president dr. Drees en minister mr, van Maarseveen, die men op de achtergrond ziet. boeren, onhoudbaar hebben ge maakt". Omtrent de stemrryngen vernemen wij nader, dat de spanning voelbaar was. Om aan de stemming te kun nen deelnemen werden zelfs enkele parlementsleden uit t het ziekenhuis naar het parlement 'overgebracht. De eerste stemming werd op een automatische wijze gehouden (de parlementsleden drukken een knop in). De sociaal-democraten, die de nederlaag leden, vroegen toen om een open stemming, die 9797 als resultaat opleverde. Volgens het "oorschrift van de grondwet werd daaron geloot, waarbii de regering verloor Deze had echter inmiddels een eigen motie van vertrouwen ingediend', die zij bij automatische stemming met 95 tegen 97 stemmen verloor. Wederom verzochten de sociaal-democraten om open stem ming met als resultaat: 97 voor de regering. 95 tegen. Volgens de tel lers heeft een communistisch lid twee stembriefjes ingeleverd. Deze ontkende dit. Het parlement wei gerde in te gaan op een verzoek van de volks-democratische partij (een fusie van communisten en 'inkse socialisten) deze kwestie voor de grondwetscommissie te doen jrengen. Een aantal volksdemocraten ver liet de zaal uit. protest met de me dedeling, dat de regering door een truc aan de macht is gebleven. De minister-president Fagerholm ueeft naar verluidt na het debat zijn "artiileden particulier medegedeeld, dat hii met hef oog op de krapoe overwinning binnenkort een coali tieregering zal vormen. WASHINGTON, 23 Febr. (A.P.) In Washington worden de Russi sche betrekkingen met Finland nauwkeurig gevolgd. In sommige welingelichte kringen is men van mening, dat Rusland gedurende de huidige crisis in Scandinavië, de status van Finland ongewijzigd zal laten. In andere kringen is men minder optimistisch en herinnert men er aan, dat in 1947 de commu nisten de laatste sporen van poli tieke onafhankelijkheid in Honga rije wegvaagden, terwijl het vorige jaar Februari Tsjecho-Slowakije aan de beurt was. Verwacht wordt, dat van de week de splitsing van Scandinavië een voldongen feit zal worden door het besluit van Noorwegen deel te ne men aan de besprekingen over het Atlantische pact.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1