Nieuuu Komt Maurice Thorez voor het gerechtshof? Hogere tegemoetkoming aan oorlogsschade-slachtoffers brengt algemeen welzijn in gevaar EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD De 50.000e woning na de bevrijding Vrijdag 25 Februari 1949 44e Jaargang No. 11498 Queuille waarschuwt de communisten De M.v.A. op het ontwerp-materiële oorlogsschade „Actio Catholica" Financiering stelt zware eisen aan kapitaalmarkt Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 In de Londense voorstad Hammersmith wordt een tussentijdse verkiezing gehouden en niemand minder dan Churchill kwam de candidatuur van de Conservatieve gegadigde bij de kiezers aan bevelen. Hier voert de leider van de oppositie het woord vgor ëen groot gehoor in Blythe Road met naast zich in de auto de candidaat, mr. A. Feil. Hensi Queuille, de Franse mi nister-president, heeft Donderdag tijdens het debat in de Nationale Vergadering over de jongste ver klaring van de communistenlei der Thorez verklaard, dat deze verklaring is gezonden naar het bureau van de Openbare Aankla ger. De gerechtelijke autoriteiten, aldus Queuille, zullen moeten be sluiten of tot een gerechtelijke actie moet worden overgegaan. Voorts richtte de premier een scherpe waarschuwing aan dc communisten met te zeggen, dat allen, die in conflict komen met de wet en het moreel van het leger ondermijnen, hun daden zullen moeten verantwoorden voor de gerechtshoven. De premier wees er op, dat de communisten, nu zij minder pro fijt kunnen trekken van economi sche ontevredenheid, uitzien naar nieuwe middelen om hun „boze propaganda" voort te zetten. Queuille zei verder, dat Frank rijk elke militaire hulp, die de Ver. Staten zouden kunnen zenden als gevolg van het ondertekenen van het Atlantisch Verdrag, welkom zou achten. Aan het begin van dé vergadering vroeg de rechtse afgevaardigde, Pierre André, aan de regering de communistische partij te verbieden. 550 afgevaardigden, van communis ten tot aanhangers van De Gaulle en leden van de uiterst rechtse vleugel, gaven uiting aan hun ver langen de verklaring van Thorez, afgelegd in een communistische vergadering zo spoedig mogelijk te behandelen. Zij verhieven zich als één man van hun zetels toen voor zitter Herriot de vraag stelde of de Assemblée tot een onmiddellijke be spreking zou overgaan. Marc Schere (MRP) stelde ver volgens de vraag: Beschouwt Thorez zich als leider van een partij, die in dienst staat van een buitenlandse mogendheid? Maurice Thorez verklaarde deze gelegenheid om zijn verklaring te herhalen, te verwelkomen. Hij zeide: ,,De Franse arbeiders en de vrienden des vredes zullen alles doen, wat in hun macht ligt om een oorlog tegen de Sowjet-Unie niet alleen moeilijk, doch onmoge lijk te maken." Mijn verklaring, aldus Thorez, heeft in de gehele wereld de aan dacht getrokken, omdat er thans een nieuwe oorlogsdreiging bestond. Er werd thans door de imperialis tische mogenheden op handige wij ze een oorlog voorbereid en dat zou een krijg z\n, "waarin Frankrijk zou worden verzocht als bondgenoot te strijden van Duitsland en Spanje. De kapitalistische landen zijn op nieuw in een strijd om de overzee se markten verwikkeld en oorlog zal hiervan onvermijdelijk het ge volg zijn, tenzij de volken der we reld in verzet komen. Over het Atlantisch Pact ver klaarde Thorez: Wat ook de uit eindelijke vorm er van zal zijn, er zal een programma worden opge steld, dat het leveren van wapens op leen- en pacht-basis aan West- Europa inhoudt.- Dit betekent, dat militaire bases, welke men tegen de Sowjet-Unie wil gebruiken, van Noorwegen tot Turkije 'zullen wor den ingericht. DEMONSTRATIE TE BRUSSEL VOOR KARD. MINDSZENTY Enkele duizenden katholieke stu denten hebben Donderdagmiddag in de Belgische hoofdstad gemani festeerd tegen de veroordeling van Kardinaal Mindszenty, de Hon gaarse primaat. Ondanks het ingrijpen van de in grote getale opgekomen politie, slaagden de demonstranten er in ruiten in te gooien van het gebouw van de vrienden der Sovjet-Unie. van het communistische dagblad „LeL Drapeau Rouge" en van het partijbureau van de Belgische com munistische partij. Wij zijn nog steeds van mening, dat het Amerikaanse volk evenals welk ander volk ook, geen oorlog wenst. Het zijn de regeerders van het Amerikaanse volk, die reeds hun keur oorlog hebben ge daan en wensen, dat hun beslissing zal worden onderschreven door hun volk en «door de volkeren van an dere landen. Guy Mollet (socialist) beschuldig de de communisten er van, dat zij een oorlogspsychose willen verwek ken teneinde als verdedigers van de vrede te kunnen optreden. Hij voegdé er aan toe, dat de gehele Franse natie op zou komen voor de verdediging tegen elke aanvaller, waar vandaan ook, zelfs indien hij een voormalige bondgenoot bleek te zijn. Het debat, dat tot na midder nacht voortduurde, werd storm achtig, toen de voormalige minis ter van financiën, René Mayer, zeide: ..De leiders van de Franse commir/iistische partij staan onder de bevelen van Moskou". „Je bent een gemene lasteraar," riep Thorez, waarna van alle kan ten uitroepen van afkeuring weer klonken. In de wandelgangen werd gezegd, dat naar aanleiding van de verkla ring van Thorez over de houding der communisten ingeval van oor log binnenkort door het departe ment van justitie misschien bij de Assemblée verzoeken om opheffing van de parlementaire onschend baarheid van verscheidene commu nistische afgevaardigden zouden worden ingediend. Met 386 tegen 182 stemmen gaf de Assemblée uitdrukking aan haar „vertrouwen in de regering wat betreft de verdediging van de na tionale onafhankelijkheid en het toepassen van de wet." DE ONDERNEMINGS- WACHTEN OP JAVA EN SUMATRA SUR ABA JA, 24 Febr. (Aneta). In een interview met de commis saris van politie A. van Deventer, inspecteur van de ondernemings- wachten verklaarde deze, dat de ondernemingswachten thans in to taal op Java en Sumatra rond de 18.000 man omvatten, doch in ver band met het open komen van de nieuwe gebieden zal voor het eind van het jaar dit aantal stijgen tot 25.000. Over het algemeen genomen be antwoordde 85 procent van de on dernemingswachten aan de gestelde verwachtingen. „Er zijn in verschil lende delen van Java grote aanval len gepleegd en veelal kon men standhouden, hetgeen een prestatie op zichzelf is. Natuurlijk zijn er ook wel rare dingen gebeurd", aldus de commissaris. Hij zeide, dat aan het het eind van het laar het aantal deserteurs uit de ondernemings wachters 1 procent bedroeg. Hij nam aan, dat de ondernemingswach ten nog jarenlang nodig zullen zijn, want/took als de tijden rustiger zijn, zullen er nog wel kleine benden zijn, die van roof zullen- leven, zo als ook voor de oorlog geschiedde. Hij legde er de nadruk op, dat de salariëring van ondernemingswach ters boven het peil van de onder- nemingsarbeiders moet liggen, wil de ondernemingswacht overwicht hebben. Dit is op sommige onder nemingen niet het geval. Ten aan zien van oost-Java verklaarde com missaris van Deventer, dat m het verleden de ondernemingswachten daar veelal kleiner waren den ge wenst was, hetgeen mogelijk een van de redenen was van de onrust in oost-Java. Als de militairen weg trokken, waren de ondernemings wachten niet sterk genoeg. 22 DODEN BIJ VLIECRAMP IN PERU LIMA, 25 Febr. (Reuter) Op het vliegveld Cuzeo, in Peru, is een militair transportvliegtuig, 'n Douglas DC 3, bij de start veron gelukt en in brand gevlogen. Twee en twintig mensen zijn bij dit on geluk om het leven gekomen. Twee van de passagiers hebben de ramp overleefd, doch zijn zwaar gewond. De tweede piloot en de mecaniciens bleven onge deerd. LABOUR-CANDIDAAT WINT BIJ TUSSENTIJDSE VERKIEZINC De Labour-candidaat Tom Wil liams heeft bij de tussentijdse ver kiezing voor het Britse parlement te South Hammersmith zijn con servatieve rivaal, Anthony Fell, verslagen. Hij verenigde 15.223 stemmen op zich, zijn tegenstander 13.610. De Labour-meerderheid is dus 1.613 stemmen. Bij de alge mene verkiezingen was de La bour-meerderheid 3.458 stemmen. Het record van de Labourpartij is nog ongebroken. Deze tussentijdse verkiezing was een der heftigste en luidruch tigste sedert vele jaren. Beide partijen hebben het volle gewicht van haar propaganda ingezet. VERKLARING VAN LANGE IN NOORS PARLEMENT Halvard Lange, de Noorse mi nister van buitenlandse zaken, heeft Donderdag in het parlement verklaard, dat zijn besprekingen te Washington de regering ervan hadden overtuigd, dat een Scan dinavische alliantie op een „pact- vrije" basis niet langer een prac- tische mogelijkheid was. Solida riteit, die beperkt is tot kleinere neutrale eenheden, kon niet het nodige effect hebben ter voor koming van oorlog. Om een duur zame vrede te verkrijgen moesten de West-Europese democratieën „economisch, sociaal en cultureel worden opgebouwd door middel van georganiseerde en durende samenwerking, en zij moesten po litiek worden geconsolideerd". Dit moest mede inhouden „defensieve samenwerking op regionale basis". SKIëN IN SANKT ANTON Prinses Margriet heeft al gauw na aankomst in Sankt Ahton in Oos tenrijk de skiën onder gebonden en zij deed meteen de ervaring op, dat het niet meevalt, voor de eerste keer met die gladde dingen in die gladde sneeuw. HET TIJDSCHRIFT „Actio Ca tholica" heeft zich, als leidingge vend orgaan van de Katholieke Actie in Nederland een nieuw for maat en een nieuw gewaad uitge kozen, het formaat van de bekende „DigesC'-boekjes, die hier na de oorlog bekend geworden zijn. Met deze uiterlijke verandering is ook een innerlijke verandering gepaard gegaan, de redactie is gereorgani seerd Er is a.h.w. een nieuwe geest in dit maandblad gevaren en het lijkt ons van genoeg belang, om daar eens op deze plaats op te wij zen. Wij mochten al eens eer en eens meer betogen, van hoe groot en ac tueel belang het werk van de „Ka tholieke Actie" m Nederland is, en hoe dit werk dikwijls nog worstelt met wanbegrip, soms zelfs tegen werking, voortkomend uit een niet voldoende kennis nemen van wat die K.A. nu precies is en wil. Dit nieuwe, beter gezegd vernieuwd maandschrift, zal er toe meehel pen, dat gebrek aan kennis aan te vullen. „Actio Catholica" is niet alleen, zij het wel op de eerste plaats, bestemd voor de leidende personen in de K.A.-beweging en daaronder dan vooral ook begrepen de duizenden leden van de verschil lende parochiale comité's. Die beho ren zeer zeker van de leidende ar tikelen uit dit tijdschrift kennis te nemen, opdat zij nog meer door drongen worden van het grote, bre de werk, dat zij op zich genomen hebben. Daarnaast is „A.C." natuurlijk voor de priesters het aangewezen blad, en ook voor de bestuursleden vanons rijke roomse leven, dat immers nu eenmaal, naar een wel eens veel gehoorde klacht, wel zeer „rijk" is aan getal, maar rijker moest zijn aan kwaliteit. Waarmee wij dan bedoelen, de begrippen van het wezenlijke van het zo veelzij dige werk der katholieke sociale beweging, die ook nog wel wat meer besef kan hebben van de eigenlijke zin van het K.A.-werk. Dat zou de samenwerking en ware katholieke solidariteit in de open bare actie ten goede komen! De eerste twee nummers geven en goed beeld, van wat de ver nieuwde redactie wil. In het bij zonder vestigen wij de aandacht op een artikel van Dom. Vos O.S.B., in het tweede nummer, dat van de maand Februari, waarin gewezen wordt op de zin van de komende tijd van versterving en inkeer, die a.s. As-Woensdag begint. Wat vraagt God? Wij moeten, zegt de schrijver, de Vasten ingaan met die drie elementen, die het geestelijk leven van Sint Paulus vorm gaven en het ook ons geestelijk leven moeten doen: onthechting, vertrou wen op Gods genade en vooral liefde. Laten wij deze drie fun damentele eigenschappen van het geestelijk leven steeds voor ogen houden, laten wij ons bewust zijn dat deze drie eikaar schragen, en moge het een aansporing zijn door het lichamelijk vasten de geest van onthechting vaste bodem in onze harten te geven! Er staan voorts verschillende be langwekkende beschouwingen in deze eerste twee nummers, o.a. over het lezen van de bijbel e.d., maar wij willen toch nog eens heel spe ciaal de belangstelling vragen voor een brandend-actuele beschouwing van prof. Zachanas O.F.M. Cap, die de vraag, of wij het Russische communisme te vuur en te zwaard moeten bestrijden, beantwoordt met ja en neen! Wat Rusland betreft, zegt hij, dat men toch niet in ernst kan geloven aan de mogelijkheid van een Westerse christen-kruis vaart tegen het goddeloze commu nisme, zolang het heus niet Rusland en zijn aanhang alleen waren, die te Parijs de vermelding van God als Schepper uit de „Declaratie der rechten van de mens" wisten te houden? Rusland, zegt hij, moet niet verslagen of vernietigd wor den, maar gered en bekeerd, door de goede elementen daar. Het is, zoals velen zich wellicht zullen her inneren, dezelfde gedachte, welke gepropageerd werd, ruim vijftien jaar geleden door de Russische christen-denker Bardjadieff, die verklaarde, dat de revolutie en de ontkersteningsbeweging over Rus land was gekomen als een ziekte, van binnen-uit in dat onmetelijke rijk moest genezen en daarbij ver trouwde Bardjadieff op de religi euze gesteltenis van de Russische volksziel. Voor de bekering van Rusland, aldus prof. Zacharias, moet veel meer gebeden worden. Maar wie er voor bidt en dat is onze dure plicht! moet zelf niet als christen een platvloers, middelmatig bestaan leiden, maar streven naar een hon derd procent volwaardig christelijk leven; dat schept niet alleen de beste voorwaarden om zijn gebed verhoord te krijgen, maar onder mijnt ook de grondslagen, waarop het communisme zich hier zou wil len vestigen! Bidden voor de beke ring van Rusland is een bijzondere intentie: wie dat doet, wie dus bidt, dat in Rusland het goddeloze com munisme overwonnen moge worden, zal toch dubbel op zijn hoede moeten zijn tegen de handlangers en weg bereiders die het ook hier aao de Een Weens danspaar gaf op een gecostumeerd ijsfeest een humo ristische dans in Chinees costuum ten beste. De Memorie van Antwoord op Het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp op de materiële oorlogsschade is Donderdag bij de Kamer ingediend. Het als gevolg van de omvang van het Voorlopig Verslag noodzakelijk lijvig uitgevallen stuk, dat met inbegrip van de bijlagen 164 bladzijden telt, bevat naast uitvoerige algemene beschouwingen talrijke feitelijke gegevens, welke een inzicht geven omtrent de omvang van de geleden schaden en omtrent de vergoedingen vanwege het Rijk, verdeeld over de verschillende schade-categorieën. Voorts bevat het een nadere uiteenzetting van sommige onderdelen van het wetsontwerp, zo als het verlenen van uitgestelde Rijksbijdragen, de huisraadschade, de vaststelling van de schade op de waarde van Mei 1940, alsmede beschouwingen over de regeling van het beroep, het financierings- en dekkingsplan en de fiscale voorzieningen voor de door de oorlog getroffenen. De regering gaat allereerst in op de verschillende beschouwingen die in het Voorlopig Verslag zijn gewijd aan de rechtsgrond, waarop een regeling van de oorlogsschade zou moeten zijn ge baseerd. De regering is van oordeel, dat hierover bij het Neder landse volk in theorie zeker geen eenstemmigheid bestaat, doch zij meent, dat de onderscheidene standpunten in dat van het wetsontwerp een trefpunt zullen vinden, omdat men, blijkens het Voorlopig Verslag, toch vrij algemeen geen zodanige eisen vermeent te mogen stellen, dat het algemeen welzijn in gevaar komt. En naar de stellige overtuiging der regering nu verdraagt het algemeen welzijn niet een verdergaande tegemoetkoming als die, welke het ontwerp voorstaat. Met het in het wetsont werp neergelegde voorstel tot schadevergoeding is de grens van het mogelijke bereikt. Een verdergaande vergoeding zou leiden tot overspanning van de financiële toestand des lands, voor welke de regering de verantwoordelijkheid niet meent te kun nen dragen. Ter motivering van haar stelling, üat net algemene welzijn geen verdergaande tegemoetkoming verdraagt, vraagt dc regering aan dacht voor een tweetal aspecten van de financiële toestand, n.1. de nuiaige zware druk der staats schuld en het ernstige tekort aan binnenlandse besparingen. In de bedragen van de totale staatsschuld, onder aftrek van het banksaldi en andere vorderingen, welke bedragen per medio 1945 23.5 milliard beliepen, zijn de verplich tingen uit hoofde van oorlogsschade begrepen tot een totaal van resp. 5.2 en 3.8 milliard beliepen, zijnde de verplichtingen, die voortvloeien uit de thans geldende wettelijke bepalingen terzake van de vergoe ding van oorlogsschade. Op basis van het huidige wetsontwerp die nen deze bedragen op beide data nog met ongeveer 2 milliard gul den te worden verhoogd. De Rege ring is van mening, dat het een ernstige fout zou zijn door een voortdurende accumulatie van de schuldverplichtingen de financiële toestand van ons land voor zeer vele jaren dusdanig te overspan nen, dat de reserves tot het aangaan van verdere verplichtingen bij voorbaat geheel zouden worden uitgeput. Zware eisen aan de kapitaalmarkt Met betrekking tot het tweede ongunstige aspect n.l. het ernstige tekort aan binnenlandse besparin gen, wordt er op gewezen, dat het opnemen van een belangrijk bedrag aan buitenlandse schuld sedert de bevrijding mede ter voorziening m dat tekort noodzakelijk was. Zelfs ondanks deze verlichting door het aantrekken van buitenlandse le ningen is het niet mogelijk geweest de financiële behoeften van de overheid ten volle te dekken, zonder een beroep te doen op de geldschep- pende instellingen. Hiervan uitgaande, verheelt de regering zich niet, dat het aan trekken in een beperkt aantal jaren van 4 milliard gulden ter financiering van de oorlogsschade van particulieren en van circa 1.7 milliard gulden ter financiering van de zgn. publiekrechtelijke oor logsschade, naast de middelen, die reeds uit andere hoofde vereist zullen zijn, zeer zware eisen zal stellen aan de kapitaalmarkt. Op grond van de vorengaande uiteenzettingen is de regering dan ook van mening, dat met het in het wetsontwerp neergelegde voorstel tot schadevergoeding, de grens van het mogelijke is bereikt. In antwoord op de door sommige kamerleden uitgesproken twijfel, of een integrale schadevergoeding een nieuwe last op het Nederlandse volk zou leggen, aangezien de scha de immers reeds is geleden en reeds op ons volk drukt, betoogt de regering, dat wanneer men dit laat ste constateert, dit niet anders kan betekenen dan dat ten gevolge van de geleden schade momenteel, voor zover het productieapparaat is be schadigd, het productievermogen van de Nederlandse volkshuishou ding is verminderd en, voor zover de voorraad consumptiegoederen is aangetast, de reële behoefte bevre digend is gedaald. Deze schade moet scherp worden onderscheiden van de nieuwe last, die de gemeenschap zich in de toe komst zal dienen te getroosten, ten einde de schade te kunnen herstellen. Deze nieuwe last zal, wat het materiële herstel betreft, bestaan uit het onttrekken van krachten en middelen aan andere aanwendingen, teneinde het her stel mogelijk te maken en, wat de door de staat te verrichten uitke ringen octrert, uit de noodzaak tot het vormen van nieuwe bel sparingen, teneinde het herstel te kunnen financieren. Voorts zai ook de geleidelijke dekking der uitgaven een last be tekenen in die zin, dat zij zal no pen tot een verminderde consump tie of verminderde besparingen door degenen, die hogere belastingen zullen moeten opbrengen, teneinde het aidus de staat mogelijk te ma ken rente en aflossing te betalen over dg herstelleningen. Omvang der rijksbijdragen Uit de paragraaf, waarin op ver zoek van sommige kamerleden een beschouwing is gewijd aan de fei telijke gegevens, blijkt dat de totale uitga vin op grond van het onder havige wetsontwerp, incl. rente, zoengeldvergoedingen, etc., als ge volg van nieuwe ramingen aan de hand van meer recente gegevens kunnen worden gesteld op 4.457 millioen gulden. De ministers mer ken hierbij op, dat bij de gemaakte berekeningen uiteraard mede van veronderstellingen moest worden uitgegaan. Het zal volgens de M.v.A. duidelijk zijn, dat het onder de huidige omstandigheden bij voor beeld niet mogelijk is, een gefun deerde uitspraak te doen omtrent het toekomstige verloop van de her bouwkosten, een factor, welke voor het bepalen van het gedeelte der kosten, dat tenslotte ten laste van het rijk zal komen, van beslissende betekenis is. De totale uitgaven, met inbegrip o.m. van de uitgaven ter financie ring van de oorlogsschade aan de publiekrechtelijke eigendommen, waarvoor het in de memorie van toelichting opgestelde dekkingsplan moet gelden, werden aanvankelijk geraamd op 7.4 milliard gulden. AJs gevolg van een herziening van de berekeningen kan dit bedrag thans worden gesteld op 7.239 milliard gulden. (Vervolg op pag. 3). PRINS BERNHARD LICHT ONGESTELD Naar het A.N.P. verneemt, zal de reis van het Koninklijk Gezir van St. Anton naar Zermatt, die heden zou plaats hebben, enige dagen wor den uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van Z.K.H. Prins Berrhard. EEN KIESWET VOOR WEST-DUITSLAND BONN, 25 Febr. (Reuter) De constituerende vergadering te Bonn heeft een kieswet voor de samenstelling van het eerste par lement voor West-Duitsland aan genomen met de stemmen van christen-democraten en commu nisten tegen. Volgens deze wet zullen twee honderd van de vierhonderd leden van het parlement worden geko zen volgens het stelsel van rela tieve meerderheid in districten voor een lid. De overige zetels zullen worden verdeeld onder de verschillende lijsten met dien ver stande, dat de totale sterkte der fracties wordt vastgesteld volgens evenredige vertegenwoordiging. ONTEIGENINGEN IN OOST-DU ITSLAND Te Berlijn is bekend gemaakt, dat het stadsbestuur van Oost- Berlijn een lijst opstelt van alle voormalige koninklijke eigendom men in de Sovjet-Russische sector; de bedoeling is, deze bezittingen aan het volk over te dragen. Op de lijst staan vier grote ge bouwen vermeld, die het eigen dom zijn van de gewezen kroon prins Wilhelm von Hohenzollern en de „Samariter-Platz", die heeft toebehoord aan wijlen keizerin Augusta Victoria. Voor de Sovjet-Russische zóne van Duitsland is een order van kracht verklaard, waarin wordt bepaald dat 1800 kastelen, land huizen en jachthuizen in Oost- Duitsland zullen worden afgebro ken, om de „laatste overblijfselen van de arstocratie" te verwijderen. overwinning kunnen helpen! „Hij komt oog in oog te staan tegenover de vijfde colonne van Moskou, die niet alleen met spionnage en sta kingsgolven opereert, maar even zeer het terrein klaar maakt voor de heerschappij van het atheïsme door het bevorderen van godsdien stige onverschilligheid en zedelijke verwildering". Als we hieraan nu nog toevoegen, dat „Actio Catholica" interessante gegevens biedt voor documentatie uit birmen- en buitenland, dan me nen wij niet teveel te beweren, als wij uitspreken, dat dit maandschrift een brede verspreiding in onze ka tholieke kringen verdient.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1