Ook bij I- De st een Met „Oud Alkmaar" naar de Gildentijd UURWERK FILMS VAN DE WEEK RAAD- NAPRAAT Vervroegde overdracht van de souvereiniteit AAN DE FEDERALE REGERING 12 Maart Ronde-tafel-conferentie 50 jaar Coöp. Boerenleenbank ALKMAAR EN OMSTREKEN Lezing door de heer H. van Drunen onderleggers Scholq Publico r Onze Agenda J Een korte agenda - De heer De Zeeuw uit het gareel Het Regeringscommuniqué A. BÖKKERINK WEERSVERWACHTING terug NAAR DE DAAD K.F.C. FILMKEURING Marktberichten Een gri Het hooi PAC. 2 Zaterdag 26 Februari 1949 Bij afwezigheid van de voorzitter der vereniging „Oud Alkmaar werd de avond welke gegeven werd in het Victory hotel, geopend door dr. H. J. Hofstee, die in een kort woord alle aanwezigen van harte welkom heette Hierna was het woord aan de heer Van Drunon. De spreker begon met op te mel ken, dat de vakorganisaties van te genwoordig veel overeenkomst vertonen met de gilden uit vroeger jaren, daar deze zich eveneens ten doel stelden de belangen der vak genoten te behartigen. Dan maakte de heer Van Drunsn een grote sprong naar het jaar 1621. het jaar der oprichting van het brood-, koek- eh suikerbakkersgilde. In kernachtige bewoordingen vertelde spr. van de moeilijkheden om tot een gilde te komen, omdat men allereerst toestemming moest vragen aan de vroede vaderen der stad. die dan met Amsterdam in overleg traden, om zich te over tuigen van het nut van zulk een vereniging. Was het er eenmaal door, dan kwamen ook langzamer hand de verbeteringen ten aanzien van hun ambt. Met de tijd kwamen de vastgestelde prijzen ,de ver eiste zwaarte der broden, dc be palingen, dat een ieder verplicht was bij de begrafenis van een dei- overleden vakgenoten te zijn. Bij verzuim werd men gestraft met een boete. Verder werd er zorg ge dragen voor een betere zindelijk heid, omdat nog steeds het brood deeg toondertijd werd getreden door vrouwen, die op hun blote voeten het deeg bewerkten. Iedere bakker, die het brooddeeg met de handen klaar maakte kreeg een premie van een halve cent op iedere zak meel. Daarna kwam de oven ter sprake, die volgens Eras mus is uitgevonden door een Egyp tenaar. Een zeer oude oven is, zo vertelde de heer H. van Drunen, nog te zien bij de heer Bel, hoek Magelenenstraat-Achtersteeg zeer interessant om daar eens een kijk je te nemen, „De Romijn", zo heet te deze zaak in het jaar 1649. Ook werd nog even de verhouding van het aantal bakkers van nu en vroe ger ter berde gebracht. In 1630 telde Alkmaar, de stad was toen bewoond alleen binnen de singels. 75 bakkers. Een zeer eroot aantal, vergeleken met nu. Tevens hadden de bakkers hier ter stede het monopolie, daar het ver boden was brood van andere plaat sen in te voeren. Die goede oude tijd! In de pauze werd als attrac tie iedere aanwezige een koekje gepresenteerd, dat volgens een heel oud recept gebakken was door „De soete Soecker". Na deze on derbreking vervolgde de heer van Drunen zijn lezing en liet ons allen de moderne hulpmiddelen der bak kers zien. Ook werd men in de ge legenheid gesteld een oud gilde boek met inschrijvingen in te zien. Met een kort dankwoord werd de avond besloten. N Wilt U verzekerd zijn van do JUISTE TIJD, koopt dan een bij M. PLAS, Eaiigestraat 40 Tel. 3357 KLOKKEN HORLOGES WEKKERS (Adv.) Motion in een prachtige kwaliteit 3 punten f 1.95 (Advertentie) GESLAAGD ALKMAAR. Aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen genees kunde, dc heer K. C. Knaap, alhier. HANDBAL ALKMAAR. Zondag wordt de wedstrijd gespeeld, waarop al maanden niet spanning gewacht is. n.l. A.O.G. 1A.O.G. 2. Aanvang half vier op het A.F.C.-terrein. Voor het winnende elftal is een mooie prijs ter beschikking ge steld. Tot Zondag A.O G.-ers! - Het Bestuur. NIET MET HUN TIJD MEE. ALKMAAR. In dc nacht van 10 op 11 Februari constateerde een nachtwaker dat de deur van een rubbermattenfabriek in de Mosterd- steeg, was opengebroken. De politie werd gewaarschuwd en bemarkte, dat er was ingebroken, doch dat er niets werd vermist. Dezer dagen werden 2 Amsterdammers aange houden, die bekenden de inbraak te hebben gepleegd, in de veronder stelling dat zij in het gebouw si garen en cigaretten zouden aan- trefrEefn wsa 'ver-t. .12?.::;Wsu;0 treffen. Er was hier nml. vroeger een tabaksfabriek gevestigd. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Catha- rina A. E., dochter van C. Ursem en"*'t Kruis; Cornelia Th. M., doch ter van W. Groot en J. M. van Scha- gen; Catharina M. dochter van J. Braak en A. Way; Jannie C. dochter van N. H. Gerritsen en C. W. Wes ter. Ondertrouwd: Gijsbertus Liedorp 23 j. en Josina A. v. Korten, 18 j. Overleden: Grietje de Vries, 54 j.; geh. met A. Koeman; Andriesje de Vos. 76 j. wed. van F. A. Ruscli. K.A.B. HOEKJE ALKMAAR. Dc jaarvergadering behoort weer tot het verleden. Het bestuur is tevreden, maar niet ge heel voldaan, hetgeen een goed te ken is, omdat wij naar steeds beter moeten streven. Naast de vele oude getrouwen, zagen we ook veel nieu we leden ter vergadering. Voor waar een goed teken. Ons bestuur is weer voltallig, door de verkiezing van de heer J. Hoebcn, in wie wij een bekwame kracht rijker zijn ge worden. De secretaris heeft in zijn jaar verslag dc vakafdelingen en instel lingen in een gezonde naijver te genover elkaar geplaatst, wij hopen, dat het een sportieve strijd wordt om de beste resultaten in het nieu we jaar. Dat de begroting zonder hoofdelijke stemming er door ging, zal voor de penningmeester een re den zijn tot tevredenheid. Op zijn schouders rust een zware taak, in liet komende jaar. Vermelden we nog enkele KAB- flitsen: het 40 j. jubileum der Bak kersgezellen is bijzonder goed ge slaagd. Tezamen met de slagersge zellen zullen zij, na de fusie, hun beste beentje weer voorzetten. Overheidspersoneel en P.T.T. gin gen eveneens een fusie aan, zij va ren nu onder de vlag „Ka-bo". De H.K.W. meldt: 91 leden, waar van 64 lid der K.A.B. en 27 lid der W. M. (werknemende middenstand). Da schoonheid van het Cregoriacms Na een korte inleiding van de heer J. Dominions was het woord aan dr. Kat die met een gedeelte van zijn Jongenskoor van het mij- ziek-instituut van de St. Bavo uit Haarlem in woord en klank ons weer eens goed bewust liet worden de betekenis van de eigen zang van de kerk. Spr. begon met aan te to nen dat de kerk de wereldlijke mu ziek zéér zeker erkent maar dat het Gregoriaans de eigen zang der Moe derkerk is die daarin is geboren, en dateert uit dc eerste eeuwen van het Christendom. Het Gregoriaans heeft een bijzondere wijding, is niet enkel mystiek maar ook puur men selijk. Het gaat vaak werkelijk om dc heerlijke vreugde van een schone melodie. De verschillende invloeden van Joodse. Griekse en Syrische culturen werden met enkele karak teristieke voorbeelden gedemon streerd. In Rome werden al deze gezangen geordend en gemaakt tot een kunstvol geheel. Spr. behandel de vervolgens de verschillende stijl typen van het Gregoriaans. Het recitatief, waarbij spr. op merkte dat ook de oratie van de priester zo mooi kan zijn. Verder werden behandeld o.a. de Antifoon en het Alleluja. Over de lange ,.A" van het Alleluja waar geen tekst onder staat zeide de H. Augustinus: hef Alleluja is een jubelzang, en iemand die jubelt is gelukkig en heeft geen woorden nodig. De hoofdzaak van het betoog was wel dat men in het Gregoriaans 'n kunst moet zien. welke zéér rijk aan variatie en schoonheid is, op de eer ste plaats tot eer van God, verder 'tot stichting van de gelovigen tot eigen heiliging. Uit de gehele rede bleek ook dat voor een vruchtbare uitvoering van het Gregoriaans, de religieuze achtergrond, dit is de be tekenis van de gezangen, goed moet worden doorleefd. Het kleine jon genskoortje zong zeer gediscipli neerd. al konden ze dan ook niet steeds in klank verwezenlijken wat door de gloedvolle woorden van de spreker werd gesuggereerd. Maar wanneer over enkele jaren al vast in alle kerken zó Gregoriaans ge zongen werd. als dit kleine groepje deze avond deed, dan zou er al ont zaglijk veel in liturgisch opzicht ten bereikt. Er was een vrij goede be langstelling. ook van de heren kerkzangers en de „schola", heeft er goed can gedaan er voor te zor gen. dat het Gregoriaans als belang rijk deel van de liturgie, weer eens fel en duidelijk werd belicht. MUZIEKTUIN: Zaterdag 8 uur: Vastenavond KA.J. GULDEN VLIES: Zondag 8 uur: Dindua met „De Pri- vé-Verpleegster". BIOSCOPEN Harmonie Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 jaar; Victoria: Ik herinner mij moeder, 14 jaar; Cinema: Missie naar China, volw.: A.B.T.: De vier Veren, 14 jaar. ZONDAGDIENST DOKTO REN: Dr. Degenaar, Wil- helminalaan 2, tel. 3393; Dr. Gransbergen, Geester- weg 11. tel. 2294. APOTHEKEN: Zaterdag Dr. H. Hartong van Ark, Lan- gestraat 1; Zondag „Apo theek Wanna", Ritse- voort 5. NACHTDIENST TAXI'S Zaterdag Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237; Zondag Adr. Louwe, Gees tersingel 26, tel. 2290. V.. SPREEKUUR WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING ALKMAAR. Het gebruikelij ke spreekuur van de wethouder v. Volkshuisvesting, de heer M. Coerts zal volgende week gehouden wor den op Dinsdagmiddag van 23 uur. DOMINICUS-CARNAVAL ALKMAAR. Het is Vrijdaga vond 7 uur. In dc gymnastiekzaal van de Adelbertusschool aan de Nieuwlandersingel is zojuist de gymnastiekles beëindigd. De laat ste athleet van de gymnastiekclub: „De pezige spier" trekt juist z'n sportschoentje uit, als de bewo ners van de Nieuwlandersingel worden opgeschrikt door het ge dender van rollend materiaal, als van een militaire-colonne. Vracht auto's, paard en wagens, handkar ren, bak- en transportfietsen van alle mogelijke formaat, rijden, be laden met de meest vreemdsoorti ge bagage naar de zaal, waar de opbouw van de reeds eerder ge noemde „Doca" een aanvang gaat nemen. Tientallen steigerpalen, honder den meters touw, kisten-dozen, rol len electrisch draad, schotten-plan ken. manden Frans porceleïn, ge reedschappen, electrisohe appara ten, geluidsinstallaties, tonnen, lad ders en balken zijn weldra in de zaal verzameld. De laatste instructies worden ge geven en enkele ogenblikken later gaan de eerste palen omhoog. Tien tallen mensen zwoegen, ontelbare handen grijpen, hamerslagen dave ren door de zaal, ladders worden tegen de muren opgetrokken en de opbouw van het Dominïcus- Carnaval is eeh feit geworden. Inderdaad: Hier wordt iets groots verricht. Het wordt 'n unicum in de Carnaval-wereld. U könt niet weg blijven! VICTORIA Ik herinner mij Moeder Er zijn weinig films die door hun eenvoud en hartelijkheid de bioscoopbezoeker kunnen ontroe ren. De R.K.O.-film „Ik herinner mij Moeder" doet dat wel. Zij ont wapent door haar prettige toon en de weldadige rust, die van haar uitgaat is temeer een verkwikking na al de bombast, die ons zo dik wijls wordt voor gezet. X remember Mama is het onopgesmukte verhaal van een eenvoudig gezin, zonder bijzondere pretenties, dat moeite beeft de touwtjes aan elkaar te knopen, gezinnen, zoals er talloze zijn. Moeder is de bindende factor van deze samenleving en de film begint, met een herinnering aan de Zaterdagavonden, die altijd zo ge zellig waren. Moeder telde het geld uit voor de komende week en Mr. Hyde las daarna voor. Op eenvou dige, huiselijke manier wordt het gezinsleven vertelt, de familieleden komen een voor een voor het voet licht. met hun deugden en gebre ken. Een pracht figuur is Oom Chris, de uiterlijk ruwe man, die zoveel goed doet en zo'n grote kindervriend blijkt. De tantes Jenny en Sigrid, die leven van ach terklap, kostelijk getypeerd. En daarboven de figuur van moeder Martha, de zorgende en begrijpen de, van het meisje Katrin met haar dramatiek, van een Dagmar met haar beesten. Naast vele ontroerende momen ten als de tocht van de moeder naar haar zieke kind, vele geestige plaatsen als het bezoek van Oom Chris in San Francisco. Een goede film in de beste zin des woords die men zeker moet gaan zien. HARMONIE Het verborgen leven van Walter Mitty Na uitgebreid wereldnieuws draait in de Harmonie de technico- lorfilm „Het verborgen leven van Walter Mitty" met in de hoofdrol len Danny Kaye en Virginia Mayo. Danny Kaye vervult hier de rol van Walter Mitty, een jongeman, die om zichzelf allerlei avonturen weeft, waarbij hij als held kan op treden. In al deze dromen ontmoet hij hetzelfde meisje. Verrassend is het dan ook voor hem, dat op een gegeven dag dit meisje, genaamd Rosalind van Hoorn (Virginia Mayo) naast hem zit in de trein. Van dat ogenblik af wordt hij ge wikkeld in een reeks van avontu ren, waaruit hij tenslotte toch als overwinnaar, zij het dan met be hulp van de politie, te voorschijn komt. Daarbij verandert de dromer echter in een resolute jongeman, die weet, wat hij wil. In deze film wordt hoofdzakelijk gewerkt op de lachspieren van het publiek, zodat de liefhebbers van deze soort films hun hart kunnen ophalen. De avonturen zijn zoda nig, als zij door Danny Kaye altijd in zijn films worden beleefd. De KFC-keunng is 14 jaar. CINEMA AMERICAIN - Missie naar China „Missie naar China" is het ver haal van twee broers, beiden cor respondent van een Amerikaanse courant, die bij hun terugkeer uit Europa, ontdekken dat men in Amerika de ogen' sluit voor de situatie in de Pacific. Een van de broers, Kirk, loopt met trouwplan nen rond, maar voor 't zo ver komt dat deze plannen verwezenlijkt worden, moet de uitverkorene, ook al een medewerkster van een cou rant, naar China. Wanneer haar verslagen plotseling uitblijven, gaan de beide broers, Kirk en Jonny, naar China om haar te zoeken. En zij hebben geluk, zij vinden haar. Maar dan blijkt tevens, dat deze correspondente meer Iiclde gevoelt voor Jonny. Wanneer Kirk valt bij een actie tegén de Japanners, is het meisje vrij haar liefde te volgen. Een film voor volwassenen, we gens de vlotte wijze, waarop de vrouwelijke hoofdrol haar liefde uitspeelt. A. B. T. Dc Vier Veren In de Engelse kleurenfilm de Vier Veren demonstreert Alexander Korda weer eens zijn voorliefde voor massale scènes, die in deze, vooral technisch goed opgezette film, geregeld aan de orde zijn. Egypte en de Soedan zijn het toneel van tal van oorlogstaferelen ten tijde van Lord Kitcheners' be faamde strijd om Karthoem. De woestijn vormt hier een prachtige studio en de oevers van de Nijl zijn ideale decors, waartussen zich het verhaal van de dapperheid van een jonge luitenant, die aanvankelijk zijn regiment alleen laat vertrekken en daardoor voor laf wordt aange zien, maar toch bewijst, het hart op de juiste plaats te hebben, af speelt. Een fraai en boeiend schouwspel dat de moeite zeker waard is gezien te worden. Een der beste programma's, die wij in de A.B.T. zagen. oud stedeschoon op prijs te stellen. Er is nog veel van dat oude schoon, dat voor een dergelijke restauratie in aanmerking komt. Dat dit geld goed besteed wordt, kan men ook zien aan de restauratie van de mooie kroonlijst van de oude zand stenen gevel van het pand van de fa. Sidonius De Jong op de Mient, die in zijn oorspronkelijke luister, ontdaan van een afschuwelijke verflaag, hersteld is. Ook voor dit object gaven Gemeente, Rijk en Provincie een bijdrage in de her- stelkosten. Deze tweede raadsvergadering van 1949 was in anderhalf uur af gelopen; toch was het geen onbe langrijke agenda, die het college blijkbaar afgewerkt wilde hebben vóór de begroting aan de orde komt, hetgeen half Maart het geval zal zijn. Weth. Bakker kan nog steeds wegens ziekte zijn wethou- derstaak niet ten volle vervullen en was afwezig, evenals zijn partij genoot De Wilde, die waarschijnlijk door werkzaamheden in zijn nieuwe functie van Directeur van het Lan delijk Bureau van de Stichting Toe zicht Politieke Delinkwenten ver hinderd was; voorts waren er nog enkele griep-slachtoffers. de heren Woldendorp en Venneker. die de vergadering niet koncion bijwonen. O Bij de ingekomen stukken bleek, dat de Christelijke Woningbouw vereniging „De Voorzorg" plannen heeft tot de bouw van 53 woningen, waarvoor een crediet werd ge vraagd van ruim 'n half millioen. B. en W. zullen op dit verzoek prae- advies uitbrengen, evenals op het o.i. billijke verzoek van bioscoop- en schouwburg-exploitanten, om een billijker regeling van de verma kelijkheidsbelasting, waar het geldt, vertoningen met een culturele in slag. Wij geloven, dat het exploite ren van een schouwburg nu niet bepaald een winstobject is en ge zien de weinige belangstelling, die de gemeente voor deze tak van cultuur aan dc dag legt, zou een inwilliging van dit verzoek niet meer dan billijk zijn. Ook het bios coopbezoek is niet meer zo druk als in de eerste na-oorlogse jaren en waar deze vermindering van de vermakelijkheidsbelasting alleen ge. vraagd wordt voor culturele films, komt ons ook dit verzoek gerecht vaardigd voor. De weth. van Finan ciën zal echter wel bezwaar maken tegen deze aanslag op zijn budget. —O De uitgave van f300.voor de restauratie van het oude geveltje Fnidsen 33 was door Ged. Staten goedgekeurd; het was in vergelij- - f'f directeur erin dit traditionele king met de kosten, die de eigenaar er aan besteed heeft, weliswaar een kleine bijdrage, doch het is toch verheugend, dat het gemeentebe stuur blijk geeft het behoud van De instelling van de functie van directeur Sportpark en de benoe ming van de tegenwoordige beheer der in die functie scheen aanvan kelijk zonder discussie de hamer te passeren; er was vermoedelijk bin nenskamers al genoeg over gespro ken. De _heer De Zeeuw maakte echter bezwaar tegen de benoeming met terugwerkende kracht, zoals hij in de vorige vergadering be zwaar had gemaakt tegen de gas- prijsverhoging met terugwerkende kracht. Nu was het twee jaar geleden de bedoeling, dat de heer De Munk de functie van beheerder van het Sportpark maar één jaar zou ver vullen. Dit voorstel had dus in de zomer van het vorig jaar ter tafel moeten komen. Het college gaf de heer De Zeeuw in dit laatste op zicht wel gelijk, maar door om standigheden, zoals dat heet, was het er niet eerder van gekomen. En omdat de heer De Munk daarvan de dupe niet mocht worden, vond de Raad het tenslotte goed, dat hij benoemd en gesalarieerd werd in zijn nieuwe functie, vanaf 1 Juli '48. Moge het Sportpark onder lei ding van de heer De Munk een goede toekomst tegemoet gaan; tot dusver was het nog een bedrijf, waar dik geld bij' moest (dit jaar is het tekort, door de gemeente bij te passen, geraamd op ruim f27000); wellicht slaagt de jonge en ener- tekort in een zetten. winstsaldo om te Bij het voorstel tot het bouwen van een ambtswoning voor de di recteur van het Centraal Zieken huis, kwam er even een onaange name toon in het debat. Indirect was het college daarvan de oor zaak, want het was de bijlage over dit voorstel begonnen met een per soonlijke opmerking, waarop en kele raadsleden in gingen. De heer De Zeeuw vergaloppeerde zich hier even in het vuur van zijn rede, toen hij zei, dat de gemeente maar naar een andere directeur voor het ziekenhuis moest uitzien, ais er voor de tegenwoordige geen ge schikte woning te vinden was. Mej. Kamphuys bestreed het voorstel op juistere gronden, door op te merken, dat het nu de tijd niet was, om een ambtswoning van f32.000 te bouwen; zij wilde liever wachten tot betere tijden, om dan een woning te doen bouwen, die ook voor een eventuele opvolger met een groter gezin geschikt zou zijn. De heren Kirpensteyn en v. d. Borden waren wat sceptisch ge stemd over de financiële kant van het voorstel, terwijl laatstgenoemde op een oud stokpaardje ging zitten en de bodemgesteldheid van het Steynstraat- en Emmastraat kwar tier weer eens ter sprake bracht. In het argument, door B. en W. in de bijlage aangevoerd, dat de echt genote van de directeur in verband met haar gezondheidstoestand een woning behoeft met een goede bo demafsluiting, zag de heer v, d. Borden een bevestiging van de hoogste deskundige, de directeur van de Gezondheidsdienst himself, dat er aan die bodemgesteldheid toch wel wat ontbrak. Weth. Coerts vond, dat de heer v. d. Borden nu geen oude koeien uit de sloot moest halen en meende, dat dit Steynstraat-incident als af gehandeld kan worden beschouwd. Het zal ons echter niets verwonde ren, of de heer v. d. Borden komt er bij de begroting weer op terug. Overigens bleek, dat bij B, en W. met dit voorstel ook wel de bedoe ling voorzat, om te voorkomen, dat de bekwame Directeur van de Gem. Geneeskundige en Gezondheids dienst de stad zou verlaten, terwijl er alles vóór is, dat deze functio naris. die ook directeur-geneesheer van het C.Z. is. zo dicht mogelijk bij zijn werkterrein woont. En ten slotte werd het tekort op de ex ploitatie van deze ambtswoning op 'n klein* f500.geraamd, hetgeen een pe'uleschilletje is, vergeleken bij de steeds groter wordende te korten op de exploitatie van het C.Z.. die de gemeente moet dekken. Fr. O. 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. Officieel wordt het volgende be kend gemaakt: In het regeringscommuniqué van Woensdag 23 dezer is mede gedeeld, dat bij het overleg tussen de Nederlandse regering en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon gewichtige besluiten zijn genomen ten aanzien van de gedragslijn, welke terzake van het Indonesisch vraagstuk zal worden gevolgd. De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat voor een bevredigende oplossing van de hangende vraagstukken een vervroegde overdracht harer souvereiniteit over Indonesië aan een representatieve federale regering de aangewezen weg vormt. Zij heeft daarom het besluit ge nomen te trachten deze overdracht, welke overeenkomstig haar vroe gere plannen in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l. als een op uiterlijk 1 Juli 1950 te bereiken doel is gesteld, te doen plaats vinden op een aanmerkelijk vroeger tijdstip. Uiteraard vereist de meest ge wenste uitvoering van dit plan de oprechte en voortvarende sa menwerking van alle partijen. De regering meent, dat het door allen begeerde doel het vertrouwen wet tigt, dat voor een dergelijke sa menwerking ook bij allen bereid heid zal worden gevonden. Vrijlating Rep. leiders. In verband met de wenselijkheid onverwijld een aanvang te kunnen maken met het overleg voor een spoedige totstandkoming van de souvereine Verenigde Staten van Indon^ië, en teneinde uitvoering te kunnen geven aan het tTj aan zien van de vrijlating in de reso lutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 gestelde, heeft de Nederlandse regering besloten om de besprekingen van de bewegings vrijheid van de Republikeinse lei ders, voor zover zulks nog niet is geschied, op te heffen. Nader over leg met e betrokkenen zal worden gepleegd over de plaats, waar zij zich zullen wensen te vestigen en over de voorbereidingen, welke als dan voor hun vestiging aldaar nog moeten worden getroffen. Om tot een daadwerkelijk over leg te geraken heeft de regering besloten het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een ronde tafel conferentie, welke zo spoedig mogelijk namelijk reeds op 12 Maart a.s. te 's Gravenhage zal aanvangen. Op deze conferentie zal overleg zijn te plegen over dc voorwaarden en modaliteiten, waar. op een zoveel mogelijk vervroegde souvercimteits-overdracnt m de zin als hierboven aangegeven, zou kunnen plaats vinden; over dc ge lijktijdige totstandkoming van de XNeaenanasMndonesiscne unie, als mede over voorzieningen voor de tussenliggende periode, waaronder de instelling van een federale inte rim regering, zulks mede in het licht van deze vervroegde souve reiniteitsoverdracht. De Nederlandse regering is be reid in gemeen overleg met de be trokken partijen elke door een dezer partijen ter conferentie voor gestelde oplossing op haar merites te onderzoeken en na te gaan in hoeverre deze met haar verant woordelijkheid overeen is te bren gen. In deze geest zijn uitnodigingen gericht tot alle betrokken partijen om deel te nemen aan bovenge noemde conferentie. Aan de Unci is medegedeeld, dat de Nederlandse regering haar aanwezigheid bij deze conferentie op prijs zal stel len, teneinde deze commissie in staat te stellen haar bijstand te verlenen. A.F.C.-NIEUWS N. Niedorp 1—AFC 1, AFC 2— Alkm. Boys 3 (Gouden Kruis) AFC 3—HSV 2 (Gouden Kruis) Alcm. Vict. 6—AFC 5. Junioren: USVU aAFC a uitge steld, DREO a—AFC c. Adspiranten: AFC cAlw. Forw. AFC d—Vitesse b. AFC e—USVU b, AFC g—HSV b, AFC f—Berdos b, HSV c—AFC h, HSV d—AFC i, AFC jVitesse d. Het eerste gaat naar N. Niedorp. Thuis was het een fikse overwin ning. Zorgt nu ook voor 'n goed re sultaat, opdat op zo'n hoog moge lijke plaats op de ranglijst kan wor den geëindigd. Het tweede en derde gaan voor het Gouden Kruis aan de slag. Jullie hebben wat goed te maken, doet het Zondag! Het vijfde speelt plezierig maar verliest steeds, morgen gaan ze winst behalen te gen AV 6. Junioren a uitgesteld. De C's gaan naar De Rijp. nu of nooit. Acht adsp. elftallen komen in het veld. Jongens zorgt voor een paar kampioenen, en 't is mogelijk, maar dan moet er gewerkt worden en dat kunnen jullie. A.s. Maandag avond „Dikke Maandag". Vele at tracties. Ieder lid is aanwezig. Het wordt iets aparts! GESLAAGD HEILOO Bij het dezer dagen in Alkmaar gehouden examen slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. Schut voor het diploma Zieken fondswezen A „met lof". PERSONALIA HEILÖO Naar wij vernemen ls de heer W. Kraakman, momenteel leerling-stationsambtenaar te Den Helder, benoemd tot stations-amb tenaar te Heiloo. De heer Kraak man zal de heer Kattenberg, die de dienst met pensioen gaat verlaten; vervangen. Deze week brengen wij een prachtige witte tule kant. 4 cm. breed f2.90 p. mtr.; Witte Georgette kant a f 3.95 per mtr.; Plastic ceintuurs in rood, wit, groen en 3 tin ten bruin. Een rokspuit f 11.75 En verder hebben wij prettig nieuws! Uw kousen kunnen n.l. thans binnen twee dagen klaar zijn, en U weetons werk is af! Ridderstraat 17 - Alkmaar V-- H. S. V. HEILOO Zondag is het voor H.S.V. een belangrijke dag. Dan komt R.C.Z. op bezoek. Deze ploeg die een behoorlijke plaats op de ranglijst inneemt, is niet te onder schatten. H.S.V. moet deze wed strijd winnen of velijkspelen om aan een dreigend degradatiegevaar te ontsnappen. Het is de laatste thuiswedstrijd, dus wij rekenen op een prima wedstrijd. Het zal aan belangstelling niet ontbreken. De wedstrijd begint om 14.30 uur. GESLAAGD WARMENHUIZEN. De heer Jac Tesselaar te Vorden, vroeger alhier, is geslaagd voor het diplo ma boekhouden van de Ned. Ass. Voor Praktijkexamens en voor de Ver.van Handelsexamen op Prak tische Grondslag. NUT EN VERMAAK 'T VELD. Na succesvolle op voeringen in 't Veld en Heerhugo- waard van „De onbekende Vrouw" komt. de R.K. Gem. Toneelver. „Nut en Vermaak" op Zondag 27 en Maandag 28 Febr. in de zaal van Slijkerman te 't Veld ten tonele met het mooie toneelspel „Geef mij Uw hand", tragedie van een ver knoeid leven, in 3 bedrijven door Wim Dumont. Een stuk dat. mede gezien de goede reputatie van „Nut en Vermaak" voor de vereniging een goed succes en voor de bezoekers een interessante avond verzekert. BRAND ST. MAARTENSBRUG. Door een onbekende oorzaak is Vrijdag middag brand uitgebroken in het magazijn voor landbouwartikelen van de heer J. Nobelboom aan de Grootsloot te St. Maartensbrug. Hoewel de brandweer van Scha- gerbrug snel ter plaatse verscheen, kon niet verhoed worden dat alles tot de grond toe afbrandde en de gehele kostbare inventaris verlo ren ging. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Adriaan, zoon van A. Mechielsen en M. Prins. Overleden: Johanna Maria Stam, 85 jaar, weduwe van D. Tambach. „SNEESY GANNEF" SLOEG Z'N SLAG. Gedurende een toneeluitvoering te Heer-Hugowaard Kruis, is ingebro ken bij de fam. Vlaar, Rustenbur- gerweg. Er werden enkele horloges s en andere sieraden ontvreemd. De (Advertentie) daders zijn onbekend. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdag avond. TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met later plaatseljjk enige regen, voorname lijk in het noordwesten van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. DE RIJP Al houdt een Boerenleenbank zich hoofdzakelijk bezig met het slijk der aarde en ofschoon ze een louter materiële onderneming is, bleek uit dit feest dat wel dege lijk ook de geestelijke belangen worden gediend en dat bij dit feest ook gedacht wordt aan God, van Wie alle voorspoed komt. In zijn op de feestavond uitge sproken openings- en welkomstrede, herinnerde de directeur de heer J. P. Poel aan de tegenwoordigheid van vele leden in de plechtige H. Mis van die morgen. Ook sprak de voorzitter van het feestcomité de heer D. Blokzijl een kort woord tot de aanwezigen, waarna de genodigden en leden, ongeveer 160 personen, de feestelijk gedekte en welvoorziene broodtafel alle eer aandeden. Het officiële gedeelte werd ge opend door de feestrede van de directeur. De heer J. P. Poel gaf hierin een overzicht vanaf de op richting van de Bank in 1899, Van de toen zitting hebbende be stuursleden en de leden zijn nu nog in leven de heer J. Vredevoort en V. M. Smit, beide heren werden door de heer Poel speciaal welkom geheten en geluk gewenst. De heer V. M. Smit bleek zelfs de eerste voorschotnemer te zijn ge weest. De groei van óe Bank kwam tot uiting in de volgende cijfers. In 1899 stond een bedrag van f 4128,63 geboekt als spaargelden en f 1740, als uitstaande voorschotten. In 1948 waren deze cijfers resp. f 452.012,77 en f 27.347,De heer Poel uitte de wens dat het thans zittende bestuur van God de kracht mag krijgen om de Bank tot groter bloei te bren gen, met alleen tot steun van de leden en hun gezinnen, maar ook tot zegen van de gehele parochie. Achter een volgens sprak daarna de heer v. d. Hurk, burgemeester J. Dalenberg, de Z.E. heer Pastoor Coppens, de heer Remmerswaal, de heren Jos v. Gemert, G. J. Visser en J. de Lange. Het nu volgende onofficiële ge deelte kenmerkte zich als een grote echt gezellige boerenbruiloft, waar aan medewerking werd verleend, door de heer G. Hop, pianist, de he ren KI. Commandeur, H. de Vries en G. Schipper, harmonica-virtuo- sen. de heef Schouten humorist, en vele leden met zang, toneel, decla matie enz. enz. Speciaal willen we even noemen de oudste van de ploeg, de heer V. M. Smit, die op echt komische wijze vertelde van zijn eerste voorschot en een eigen schetsje opvoerde dat veel sucecs oogstte en beloond werd met een stevig opplaus. Ongeveer 6 uur ging men huiswaarts na bijna de klok rond op de meest gezellige wjize bij elkaar te zijn geweest. Een ten .bs|i van Katholiek Thuisfront gehouden collecte bracht f 86.50 op waarvoor hartelijk dank werd gebracht door de Eerw. pater Frankhuizen. (Vervolg van pag. 1 Nu en dan, voor een of andere bepaalde actie, is er nog wel enige beweging in te krijgen, zoals nu 'dü deze protestmeetings en het onlangs door het Partijbestuur der K.V.P. te Utrecht georganiseerde congres. Maar wanneer dergelijke bijeenkomsten ons niet weten te bezielen tot een daad, dan zijn ze van zo geringe waarde. Pater Lo- huis zeide deze week in Zwolle op de protestmeeting: „Als de actie van katholieke zijde nu in ons land gevoerd rond het proces Mindszenty b.v. er niet toe leidt, dat bij de a.s. „Stille Omgang" in Amsterdam het aantal deelnemers met enige tienduizenden stijgt, dan zijn al deze protestmeetings mislukt, hoe opgepropt vol ze ook waren". Inderdaad wat ons hapert, ook hier in Nederland, dat is de katho lieke daadkracht. Alleen door die daadkracht heeft een voorgeslacht van principiële katholieke man nen en vrouwen in een positie, welke bijna volslagen rechteloos was, zo ontzettend veel in katho liek Nederland tot stand gebracht. Er waren toen in ons land veel minder katholieken, maar ef was veel meer katholicisme. Dit katholicisme van de daad is aan het kwijnen. Vandaar ook, dat het aantal roepingen van priesters en vooral van religieu zen, zo beangstigend afneemt, dat onze kerkelijke autoriteiten reeds ernstig zijn verontrust. Hoe dik wijls horen we de klacht van onze priesters, die zelf werken als paarden: „De mensen zijn nergens meer warm voor te maken", „ge kunt ze nergens meer heen krij gen", „ze zijn voor niets meer te vinden". Hoe algemeen is de klacht, dat onze kerken in de week des morgens leeg zijn; dat onze katholieke bijeenkomsten van de vakorganisatie, van het staatkun dig^ werk, enz. slecht bezet zijn! En dat op een ogenblik, waarop als 't ware de meest venijnige duivelse machten op de Kerk van Christus aanstormen en een strijd gevoerd wordt tussen Satan en Christus, die misschien voor eeu wen beslissend zal zijn. Onze Paus zeide het Zondag nog voor die 350.000 katholieke Ro meinen, die op het St. Pietersplein waren samengestroomd, om met de H. Vader te protesteren tegen hetgeen zich in Budapest afspeelt: „Nu is het 't uur van de daad" Nooit was het zo gevaarlijk, nooit was het zo onverantwoord om lamlendig te zijn, om te leven als katholieken, die in niets zich onderscheiden van niet-katholie- ken. Nooit had de Kerk zulk een behoefte aan durf, aan idealisme, aan daadkracht, aan naastenliefde. Van het al of niet beantwoorden aan deze plichten door ons katho lieken, hangt in deze tijd alles af. Met echte katholieke daadkracht is nog veel te redden. Maar het is meer dan hoog tijd. Bidden wij daarom vurig in deze dagen, dat het grote en zware offer van Kardinaal Mindszenty niet tevergeefs gebracht moge zijn. Maar God geve, dat zijn bitter lijden ons katholiek volk de ogen geopend heeft, niet alleen om te protesteren, maar om door een dagelijks beleven van ons katho licisme in daden, de duivelse gevaren af te wenden, de gevaren waarvoor deze held en martelaar zijn bloed en leven nu geeft! J. H. ALKMAAR: Harmonie: Het ver borgen leven van Walter Mitty, 14 jaar (B) Victoria: Ik her inner me moeder, 14 jaar (B) Cinema: Missie naar China, volw. (C2) A.B.T.: De vier veren, 14 jaar (B). HELDER: Tivoli: Oliver Twist, 18 jaar (Cl); Rhapsodie in Blue, 18 jaar (Cl) Witte: de zwarte adelaar, 14 jaar (B); Dusty Ba tes en de smokkelaars, 14 jaar (B). HOORN: Victoria: Hamlet, volw. (C2)Winston: Ditte een men senkind, volw. met rijpe levens- er v. (C3). SCHAGEN: Royal: Keizerwals, 18^ jaar (Cl). TEXEL: Bioscoop: Vloeibaar goud. volw. (C2). WIERINGEN: De Haan: De stad des doods, 14 jaar (B); De schat in de Sierra Madre, 18 jaar (Cl). LUTJEBROEK: City: Buffalo Bill grijpt in, 14 jaar (B)Het hoe dendoos mysterie. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND HEERHUGOWAARD. Gister ochtend om half elf is tengevolge van een schoorsteenbrand de boer derij, eigendom en bewoond door de heer A. Oudhuis aan de Oostdijk te Heerhugowaard, tot de grond toe afgebrand. De brandweer was spoe dig ter plaatse en dankzij de gun stige windrichting slaagde zij er in twee grote schuren in de onmiddel lijke nabijheid van de boerderij voor het vuur te vrijwaren. De veestapel, bestaande uit 24 koeien en drie paarden, kon in vei ligheid worden gebracht. De inboe del kon grotendeels worden gered. De schade, welke wordt geschat op f 50.000, wordt voor een belang rijk deel door verzekering gedekt. ALKMAAR, 25 Febr. Witlof I 33 —43, II 25—30, III 18—22; Rode kool 714, Savoye kool 6.5015, Groene kool 6.5027, Spruitkool extra 48— 53, I 35—45, II 20—30, Boerekool 10 26. Andyvie 6870, Rabarber 40 44 Rode bieten 610, Winterpeen 5.506.30, Waspeen 815, Uien afw. 1.20—4,20 midd. 6. Prei 7—12, Kool soep 1.503.50, Soepgroente 1016. WARMENHUIZEN, 26 Febr. 5100 k.g. Gele kool 10.80—11.30, 77.500 k.g. Rode kool 12.8013.70, afw. 7 —7.80. N.-SCHARWOUDE 26 Febr. 82.000 k.g. Rode kool 12.80—13.70, 30.000 k.g. Gele kool 10.80—12.70, 19.000 k.g. Witte kool 9.40—9.50. lieke Vi Jaarbeursgcb te zetten v( kwamen en I taire oplossii over de vast! en over het over prof, R zitter Andri openingsrede welke van He van de goede er nu op aanl binnen het k De deernis diging der Pai driessen uitga slachtoffer v, communisme, szenty. Gods speurlijk en buigen wij vc Doch dat onth plicht, aldus uit het diepst in deze vergad hartstochtelijk gen zoveel i Mindszenty ao K.V.P. zal ha: Hongaarse reg klinken. Hoe waar is cycliek .Divini het godloze coi Hoe begrijpelijli waardiging ovt nis en hoe wel dat allen, die aan het Recht letter toekei bewoordingen teerd. Hoe niet: de pogingen d< communisten 1 schand- en war Lieg maar raai van hangen, is aanhangers var ste gebod. Doch wij bete H. de Paus in 5 aan het Hon schrijft: Het ve smart, dat Ka het slachtoffer strijd tegen de i dan is hiermed' van de strijd blootgelegd. E daaraan toevoe, tige strijd van het behoud vai katholieke orgs daad is, doch i verdient, dan t welke heilige Mindszenty de zich zelf offerde is niet waar! 1 Minister van O] tutay niet verk is de nationalis fionele scholen ijd". Dergeli, spreken boekde! duidelijk waaro: lijdensweg op n De lijdensweg volle. Is er nie dat de doodstrs zijn dan leven straf? Och, het te proberen 1 geestelijk lijden veroordeelde te God alleen. Do ons, in onze bt nen, dan welt i naar de keel; i moed vol wa niet durven bei immers ook eei stijgt uit het de bede tot Goi kracht en sterk dan ook, voelen den; omdat hp tus: ik zal met einde der tijder hel zullen Haai ook thans nog heeft behouden, E Het proces echter wel fel tekenls van een Hongarije blijkt wij gaan, indiei verheven tot de recht. In het lie betekenis van Volkspartij wel ting. Zij immers onze mening ju HOGERE P LEREN ZOLI Op grond va: beschikking vo die binnenkort zal de prijs voi hakken met on Als uitwijkmi publiek zullen spijkerde gevul hakken daarent laagd en wel Gelijmd zal de Bovengenoemde betrekking op d.w.z. de prijs, kend voor heri andere categori verhoudingsgev.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2