ii Republikeinse leiders weigeren deelname aan de Ronde Tafelconferentie Wederzijdse leveranties voor dit jaar met 25 pet. verhoogd istamboek land Uitnodiging van Den Haag doorkruist Resolutie van Veiligheidsraad De „rode" Deken getuigt in het proces - Kravchenko DE WERELD I0FL00 R" CRIN0FL00R" n 28, Purm erend r Onze techn. dienst radio-reparaties FAGEBR.KAAL IN DIT BLAD! INI >or export Nieuuu EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD s De koppigheid der Republikeinen 44e Jaargang No. 11501 Dinsdag 1 Maart 1949 Een historisch document Regerings-initiatief lijdt opnieuw schipbreuk Persconferentie van Palar 71-jarige arts priester gewijd R.T.-Conferentie thans geen zin Republikeinen naar Bangka Handelsovereenkomst met Engeland In April belangrijke bespreking voor onze land- en tuinbouw Industriële export blijft nog achter Onder indruk van het gezicht van Stalin Finland zonder krant Zandvoort krijgt toch Butlinkamp Clay heeft ontslag gevraagd van vandaag SOLUUT NIETS AAN TE V HET VOLSTE VERTROÜ- ARUITVAL; RONDE KALE L tROOS, TE VET HAAR, TE ;om alle GEBREKEN welke lhaar voordoen, kunnen her- ;d en wettig gedeponeerd on- I Hingen mondeling of schrif- I 700 eigenhandig geschreven I ■an dankbare herstelden uit I ad, uit uw eigen woonplaats ig, geheel kosteloos en zon- ting, elke le en 3e Dinsdag I n 92 uur. Inlichtingen GRATIS, onder gesloten reclame onder geheimhou- 'T IS FENOMENAAL/ BIJ FA.GEBR. KAAL staat geheel te uwer beschikking voor al uw RAD/O-TECHH. BUREAU ALKMAAR H0UTTIL52 TEL.K2200 4374 HILVERSUM LAARDERWEC/B TlL,K2950-7004 de Boer heet hij. „Kom op het vliegveld Gilze- t 'ns lessen. Is de lucht- t Giovanni en Tonio en t het viertal in het kleine roodje. Jaja, sportvliegers Mijnheer de Boer gaat oodlanding. De chef van ni's hem zo goed gehol- gt hij: „Jullie mogen nog g al wat te doen hier, snnog iets heel bij- ijk daar komen de vijf- Legers. Is dat niet een totaal-bedrag van f 25.838.46. egroting, die een nadelig saldo rleveren van f 540.sluit met >edrag van f 14.840. het bestuur werden benoemd eren D. Appel te Heerhugo- i en S. W. Koning te Texel, de plaats komen van de af- ïde bestuursleden Roeper en Oord. Haverhals sprak nog over de mische aspecten van de scha- uderij en merkte op, dat de 1 >rijzen gunstig liggen, doch dat tiet de vleesprijzen, die aan- tlijk beneden de wereldmarkt- n liggen, slecht gesteld is. Dit tchter door het optreden van linge verschuivingen wel weer trkelijk beter worden, ral de export biedt de fokker mogelijkheden. In Tsjecho- kije is er grote vraag naar schapen, maar ook in België, rijk en Italië kunnen onze worden geplaatst, iker drong er daarom met op aan, aan deze export veel iht te besteden, rts brak ir. Haverhals een lans le Nederlandse Wol Federatie lorde zijn gehoor aan deze satie, ook als de textiel vrij omen, trouw te blijven en dekens en Costuums via de te blijven betrekken. Resu- de kwam spreker tot de con- dat, ondanks enkele ongun- factoren, de schapenfokkerij er het algemeen zeker niet ;tig voor staat. ms de rondvraag bepleitte de Hovers een centrale keuring vachten van ingeschreven •n en ooien. Ook wilde hij een ien gevoerd om te komen tot lort van zuiglammeren tegen nende prijs. De kans op suc- hier groot. an Oyen brak nog een lans iet houden van slachtproeven ove en fijne schapen en wilde meer propaganda zien ge- voor het gebruik van schar es. Abonnementsprijs f'4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 2t) ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is veilig 't nérgens (Vondel) A H FEIT VAN HEDEN pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240, Het herderlijk schrijven van het gezamenlijk Ned Episcopaat, dat Zondagmorgen in onze kerken is voorgelezen, roept herinneringen wakker aan het historische mande ment van 1853, toen in een belang rijk tijdperk van onze vaderlandse historie, de Nederlandse bisschop pen zich wehdden tot de Katholieke Nederlanders en over hun hoofden heen tot het gehele Nederlandse volk om een weg te wijzen tot de oplossing van de schoolstrijd Met welk een vooruitziende blik de Ne derlandse bisschoppen toen de lijn aangaven, is niet alleen gebleken bij de totstandkoming van de onder- wijsvoorstellen van de grondwet commissie in 1918, maar wellicht nog meer in de latere jaren, toen bleek van welke grote waarde voor een vruchtbare staatkundige arbeid de oplossing van dit probleem in ons land is geweest Als wij nu nog zien, hoe in naburige landen als België en Frankrijk, het onderwijs vraagstuk remmend en saboterend werkt in de zo gewenste en nood zakelijke samenwerking der ver schillende progressieve groepen, dan zal iedereen moeten erkennen, hoe zeer wij in Nederland op dit ter rein een voorsprong hebben In het gezamenlijk herderlijk schrijven van j.l. Zondag wijzen de bisschoppen er op welk een histo risch ogenblik wij nu weer in de wereldgeschiedenis doormaken, waar het rechtvaardig evenwicht in de onderlinge verhoudingen nog niet «evonden is met als gevolg dat ge vaarlijke woelingen en spanningen tussen de volkeren de zo gewenste vrede en herstel van de geschokte maatschappelijke verhoudingen in hoge mate bemoeilijken. Van de scheve verhoudingen daardoor ont staan maken kwaadwillige machten, aldus begint het herderlijk schrij ven, misbruik om de spanning nog hoger op te voeren, terwijl in de kronkels van het onrecht, dat daar door ontstaat, zich satanische mach ten nestelen, die geen verbeteringen willen, ja ze tegenhouden, om op het geschikte ogenblik met een dui vels geweld dan los te breken. Na op- deze wijze in heldere lijnen de situatie van dit ogenblik ge schetst te hebben, komen dan de Nederlandse bisschoppen met een uitvoerig tot in bijzonderheden uit gewerkt progressief sociaal pro gram, waarbij zij nog eens duidelijk aantonen, dat de verwezenlijking daarvan niets anders is, dan de practische uitvoering van de Katho lieke moraal en zedenleer, die ge baseerd is op dat eerste en voor naamste gebod, dat Christus ons gaf: „Hebt Uw naasten lief gelijk U zëlf". De bisschoppen sluiten zich hierbij aan aan de Paulinische vermaning, welke'^even, vóór de af lezing van dit herderlijk schrijven, van dezelfde kansel weerklonk: „Als ik de liefde niet bezit, dan is mijn geloof ijdel". Van dit echte Christelijke begin sel uitgaande, ontvouwen dan onze bisschoppen in deze lange, maar ook zo inhoudrijke brief een sociaal program, dat naast de sociale ency clieken van een Leo XIII en Pius XI in de naaste toekomst nog dik wijls zal geciteerd worden, maar ook bevruchtend zal werken on het staatkundige wérk in ons vaderland. Er worden weliswaar geen nieuwe leerstellingen verkondigd, die men trouwens van de Kerk ook niet verwachten kan. De treffende over eenkomst tussen het Zondag voor gelezen epistel van St. Paulus ge richt tot de Corinthiërs, dat al be zaten ze nog zulk een groot geloof, maar ze misten de naastenliefde, ze niets en niets waren en deze Vasten brief, waarin er zo nadrukkelijk op wordt gewezen, dat wanneer wij niet de offervaardigheid bezitten op grond van de naastenliefde wij geen goede katholieken zijri, be wijst opnieuw hoe de Kerk altijd nieuw en jong is en van alle tijden. Maar deze oude waarheden hebben onze bisschoppen in een nieuwe actuele vorm gegoten; ze hebben ze duidelijk aangepast aan de noden en behoeften van deze tijd en daar mee etn practisch program ont wikkeld voor onze dagen, dat een commentaar en een bevestiging is geworden van het woord van de grote Katholieke Franse sociale voorvechter graaf Albert de Munier, dat het Katholicisme zal zijn sociaal, of het zal niet zijn". Voor de uitstippeling van dit pro gram hebben de bisschoppen hun brief verdeeld in niet minder dap zes hoofdstukken, waarvan er vijf elk een belangrijk probleem behan delen n.l. de sociale rechtvaardig heid; het recljt van het eigendom: de rechten der arbeiders; de plich ten van de arbeiders; en over de rechtvaardige prijzen, terwijl dan in een zesde hoofdstuk, een samen vatting gegeven wordt van de plich ten, die wij als Katholieken hier hebben te vervullen. En dit gebeurt niet in algemene en daardoor altijd ietwat vage lij nen, neen zeer concreet uitgewerkt op het practische terrein, wordt ons hier een weg ontvouwd, die wij als Katholieken hebben te begaan, wil ons Katholiek geloof, dat wij zeg gen te belijden, niet zijn als êen rinkelende bel of als een luid klin kend metaal. Er zou op dit herderlijk schrijven nog heel wat cbmmentaar te leve ren zijn. maar wij willen voor van daag volstaan met nog eens de bij zondere aandacht op de grote waar de en betekenis van deze brief te vestigen. Deze mag en zal ook niet opgeborgen mogen worden in de archieven van onze pastoriën en redactiebureaux, neen dit belang rijke schrijven zal op grote schaal onder geheel ons volk moeten wor den verspreid en door ons gehele volk moeten worden gelezen en her lezen. Deze brief mag op één lijn ge- Vervolg op pagina 3. f BATAVIA, 28 Februari (Reuter en A.P.). Mohammed Rum, de voorzitter van de Republikeinse delegatie bij de U.N.O.- Commissie voor Indonesië, heeft Maandag verklaard, dat zijn regering niet zal deelnemen aan de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag. In een officiële mededeling, die Rum Maandagavond laat aan de U.N.O.-commissie heeft doen toekomen, zegt de Republikeinse functionaris: ,,Deze nieuwe stap van Nederland geeft duidelijk uiting aan de Nederlandse ontkenning van de wettigheid van de interventie van de Veiligheidsraad en stelt daarvoor op eigen gezag een afwijkend voorstel in de plaats. Onze regering, zo gaat Rum verder, zal nooit medewerken aan enige actie, die een ontwijking betekent van de toepassing van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949. De brief van Dr. Beel, die Zaterdagavond door Dr. Cieben aan president Sukarno in Muntok werd overhandigd en waarbij de Republi keinse leiders worden uitgenodigd deel te nemen aan de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag te samen met andere vertegen woordigers van Indonesië op 12 Maart aanstaande, doorkruist de resolutie van de Veiligheidsraad en verwerpt bovendien deze resolutie duidelijk. Ook is het duidelijk, dat de Nederlandse regering in geen geval zal voldoen aan de voorwaarde om de huidige Republikeinse regering in haar bevoegdheid over enig deel van haar gebied te herstellen. Mohammed Rum zegt verder in zijn telegram, dat Dr. Gieben, in tegenstelling tot de bewoor dingen van de verklaring van zijn regering, had uiteengezet, dat de Republikeinse leiders in geen geval zullen mogen terugkeren naar Djogjakarta. NEW YORK, 28 Febr. (Aneta). Palar verklaarde op een perscon ferentie: „Ik verwacht niet, dat de Republikeinse regering de Ne derlandse plannen zal aanvaarden of zal instemmen met enige confe rentie, zoals de Nederlanders heb ben ontworpen. Wij kunnen mis schien echter verwachten, dat de Republiek haar eigen voorstellen zal aanbieden, gebaseerd op de realiteit van de huidige situatie in Indonesië en Zuid-Oost-Azië". Palar zeide voorts, dat de verkla ring van de Nederlandse regering een duidelijke verwerping en rechtstreekse ontkenning betekent van de drie resoluties der Ver enigde Naties sedert de Nederlan ders hun aanval inzetten. Palar wees er op, dat geen woord in de officiële Nederlandse verklaring ervan blijk geeft, dat de Nederlandse regering haar strijdkrachten zal bevelen de vij andelijkheden te staken, en dat VATICAANSTAD, 28 Febr. (AFP) Een Spaanse arts, Michel Vi- daur .bekend om zijn studiën in verband met oogziekten, is op 71- jarige leeftijd tot priester gewijd. Weduwnaar geworden, besloot hij zich bezig te houden met liefda digheidswerken. Na theologische studies te hebben gedaan, besloot hij naar de missie te vertrekken en thans is hij door mgr. Aram- boeroe. Bisschop van het diocees Woehoe (China), priester gewijd. De Engelse huisvrouw zal bin nenkort in staat zijn haar nog steeds kleine vleesrantsoen aan te vullen met walvisvlees, dat onder bon verkrijgbaar zal zijn. Specialisten op voedings- gebied hebben de hoofden bij elkaar gestoken voor de beste bereidingswijze van dit voe dingsmiddel, dat het getal der vleesloze dagen zal helpen ver minderen. De chef-kok van de conservenfabriek te Slough laat zijn assistente de proeven van zijn kookkunst genieten. geen vermelding wordt gemaakt van het onmiddellijk herstel van Republikeinse leiders in de hun rechtmatig toekomende positie. Palar zeide, dat de Nederlandse verklaring het doel had te vermij den: het herstel van de Indonesi sche republiek, het voeren van on derhandelingen met de republiek als een partij voor de Veiligheids raad en het terugtrekken van de Nederlandse troepen. Het Neder landse plan ontneemt aan de Vei ligheidsraad het uiteindelijk ge zag en de besprekingen zullen niet worden voortgezet onder de auspiciën van de Indonesische commissie der Verenigde Naties, doch onder de uiteindelijke lei ding van de Nederlandse regering, zo zeide Palar. De grondwetswijziging gaf, al dus Palar, geen enkele garantie van souvereiniteit voor de Ver enigde Staten van Indonesië. Hij voegde er aan toe, dat „volledige souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië dient te wor den gegeven alvorens men kan overgaan tot besprekingen over 'n Nederlands-Indonesische Unie". Naar de heer van Kleffens Za terdag zeide, zullen de Nederlan ders zich blijkbaar gebonden ach ten door de beperkingen die de grondwetswijziging oplegt, zo ging Palar verder en hij wees er op, dat deze beperkingen reeds door de Republiek waren verworpen, ofschoon de Nederlanders bekend hebben gemaakt, dat de over dracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indone- esië zal worden verhaast, schept hun plan, aldus de heer Palar geen basis voor een oplossing, daar alle geschillen tussen de Nederlanders en de Republiek zich opnieuw zul len voordoen, waardoor geen en kele garantie bestaat, dat een uit eindelijke overeenkomst kan wor den bereikt voor de nieuwe eind streep, die Nederland heeft ge steld. EEN GROOTSE DAAD VAN NAASTENLIEFDE Een van de leden van de Arnhemse verkeerspolitie, ligt met t-b.c. in een sanatorium te Laren, maar zou eigenlijk naar Davos moeten worden uitgezonden. „Dat is een mil- lioen postzegels", dachten zijn collega's en zij deden een beroep op het Arnhemse pu bliek en bedrijven. Van alle kanten stroomden de postze- -gels toe. Een groots gebaar maakte een bewaarder van het Huis van Bewaring, die in 14 jaar tijds een collectie van niet minder dan 93.000 stuks verzamelde. De be waarder heeft deze postze gels thans geschonken aan de verkeerspolitie als een bij drage in de getie om het mil- lioen zegels vol te maken. HEDEN RAPPORT VAN DE UNO-COMMISSIE BATAVIA. (Reuter en A.P.). De Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië zal Dinsdagavond een rapport zenden naar de Veilig heidsraad. Naar A. P. verwacht zal dit rappoat melden, dat in feite de resolutie van 28' Januari 1949 niet is toegepast. Men betwijfelt echter of de Commissie verstrekkende aanbe velingen voor een oplossing zal doen. x A. P. meldt verder, dat de Com- sie alleen dan aan de Ronde Tafel conferentie zal deelnemen, indien beide partijen dit wensen. Zowel in Republikeinse en Nederlandse krin gen als in kringen van de U.N.O.- Commissie is men het er over eens, dat een oplossing door middel van een Ronde Tafelconferentie onmo gelijk is, indien de Republikeinen niet meedoen. Dr. Beel heeft de persconferentie, die hij Maandag zou houden, tot heden, Dinsdag, uit gesteld. BATAVIA, 28 Febr. (Reuter en A.P.). Mohammed Rum, de voor zitter van de Republikeinse delega tie, zal morgen, Dinsdag, tezamen met twee andere leden van de de legatie naar Bangka reizen. De Re publikeinen, waaronder de heren Darmasetiawan, Suporno, Sudjono, Leimena en Pringgodigdo. zullen de reis naar Bangka maken in een door de Ver. Staten aan de U.N.O.-Com- missië geleend vliegtuig. De Com missie, welke het B.FD. in zijn be sprekingen met de Republikeinen vertegenwoordigt, is van plan zich Woensdag naar Bangka te begeven. Dr. Koets, de chef van het kabinet van dr. Beel, die Maandag naar Bangka is gevlogen om de Republi keinse leiders de Nederlandse stap toe te lichten, is Maandagavond niet te Batavia teruggekeerd. Volgens een zegsman, zou hij tot Dinsdag aldaar blijven. NEDERLAND EN ENGELAND hebben Maandag een handels overeenkomst gesloten voor het lopende jaar, waarbij de handel tussen beide landen in levensmiddelen, steenkool, machi nerieën en andere goederen met 25 proeent zal toenemen. Het bedrag der wederzijdse leveranties en diensten zal dit jaar op het bedrag komen van twee en zestig en een half millioen pond sterling. indertijd was overeengekomen, dat in 1948 Nederland uit Engeland zou invoeren voor een waarde van acht en dertig en een half millioen pond en aan Engeland zou leveren voor een waarde van drie en dertig en een half millioen pond sterling. De in werkelijkheid voor 1948 be reikte resultaten kwamen uit op een mvoer uit Engeland ter waarde van 42 a 43 millioen pond sterling en een uitvoer naar Engeland ter waarde van 38 millioen pond ster ling. Hieruit blijkt reeds, dat er een stijgende tendens in het Neder lands-Britse handelsverkeer zat Bij de jongste handelsbesprekingen heeft men met goed succes getracht deze stijgende tendens te handha ven door een handelsverdrag op te stellen, dat ruime mogelijkheden bevat. Wat de Nederlandse uitvoer naar Engeland betreft, is men het tijdens de onderhandelingen spoedig eens kunnen worden over de land- en tuinbouwproducten en over de zui- vel-leverantics. Hiervoor is een be drag vastgesteld van 430» millioen pond sterling, tegen een werkelijke uitvoer in 1948 ter waarde van 28 millioen pond sterling. Hierbij is het bedrag voor zuivel, bacon en eieren in vergelijking met 1948 ver dubbeld en dat voor verse groen ten en fruit verhoogd met 30 pet. in vergelijking met 1948. Over de prijzen ts reeds overeenstemming bereikt, doch de contracten voor de leveringen van land- en tuinbouw producten zullen eerst tegen April a.s. worden opgesteld. In de loop van April a.s. zullen voorts op verzoek van Engeland besprekingen aanvangen over con tracten op lange termijn voor leve ring niet alleen voor zuivel en ba con, doch ook van land- en tuin bouwproducten. Deze komende on derhandelingen zullen een nieuwe ontwikkeling inluiden in de han delspolitiek en de totstandkoming van dergelijke contracten op lange termijn zullen aanzienlijk kunnen bijdragen tot een harmonische ont wikkeling van onze land- en tuin bouw. Men zal er echter rekening mede dienen te houden, dat zeer vermoedelijk het vooroorlogse volu me van onze agrarische export niet meer zal kunnen worden bereikt. Een minder gunstig resultaat dan men van Nederlandse zijde had ge wenst, leverden de besprekingen op over onze industrie-export naar Engeland. Deze export stelde in '48 teleur, o.m. door de zeer scherpe prijscontrole in Engeland en door het feit, dat in vele gevallen alleen invoervergunningen werden ver strekt, wanneer het de invoer be trof van fabrikaten, welke niet in Engeland werden vervaardigd of wanneer het zogenaamde essentiële goederen betrof. Tegen het einde van 1948 trad hier echter verbete ring in, waardoor de Nederlandse uitvoer van industriële producten in het laatste kwartaal van 1948 beter verliep dan in de eerste drie kwartalen. Voor 1949 kon een aantal contin genten voor invoer van Nederland se industriële producten in Enge land worden verhoogd. Het vastge stelde contingent bedraagt thans 11.15 millioen pond sterling tegen 91/» millioen pond sterling in 1948. Men kan voor 1949 aannemen, dat er in totaal voor een bedrag van 17'/» millioen, pond sterling uitvoer- mogelijkheden op industrieel gebied bestaan. Van Nederlandse zijde wordt vooral veel belang gehecht aan een uitbreiding van de leveranties van industrieproducten, met het oog ap onze industrialisatie-politiek. De invoer uit Engeland Wat de invoer uit Engeland be treft, is overeengekomen, dat de commerciële Britse export naar ons land in 1949 een waarde zal hebben van 50 millioen pond sterling en de export van grondstoffen waar onder ook wol, diamant) en schepen 12''! millioen pond sterling zal be dragen. Wat Ue voornaamste door Engeland te leveren artikelen be treft, dienen vermeid te worden 30.600 ton aan staaiproducten of vrijwel dezelfde hoeveelheid als voor 1948. De hoeveelheid steenkool (voor namelijk mdustriekoien)welke Nederland dit jaar uit Engeland zal ontvangen, is aanzienlijk hoger dan verleden jaar, n.l. minstens 800.000 ton* tegen een voor 1948 overeenge komen hoeveelheid-van 300.000 ton en een werkelijk geleverde hoeveel heid van 550,000 ton. Aan blik zal ons land uit Enge land dit jaar ruim 6000 ton kunnen verwachten tegen vorig jaar 4000 "ton. De nieuwe overeenkomst is zoda nig opgesteld, dat ons land in staat gesteld wordt belangrijk materiaal aan te kopen voor het herstel en de uitbreiding van het industrie-appa raat. In het kader van het Europees herstelprogramma werkt Engeland hierdoor mede, dat door ons land de aankopen in dollars Ifunnen wor den verminderd. Voorts is nog overeengekomen, dat Engeland dit jaar voor 13 mil lioen pond sterling aan Indonesië zal leveren, waaronder vooral tex tiel, doch geen staal of blik, terwijl Indonesië voor 8 millioen pond sterling aan Engeland zal leveren, waaronder palmolie en copra. De ondergaande zon, verzinkende achter de avondwolken, maakt een prachtig silhouet van de Baai van Combe Martin, een der schoonste plekjes aan de Engelse kust. PARIJS (Reuter en A.P.) Maan dag, de dag waarop de zesde week inging van het proces-Itravchenko, werd als getuige gehoord Dr. Hew lett Johnson, de rode deken van Canterbury. Dr. Johnson, die in het zwart gekleed was en een zilveren kruis op zijn borst droeg, verklaar de, dat in ,.Ik verkoos de vrijheid" een „belachelijke caricatuur van Stalin" gegeven wordt. Tijdens mijn bezoek aan Rusland, aldus de Deken, heb ik een onder houd van een uur gehad met de ge neralissimus". Ik was zeer onder de indruk van zijn waardigheid en van de regelmatige trekken van zijn'gezicht", aldus Johnson. De de ken achtte Kravchenko's boek niet in overeenstemming met de feiten, zoals hij deze, sinds 1917 had be studeerd, Dr. Johnson zeide een studie te hebben gemaakt van de Sovjet-Unie en er drie boeken over te hebben geschreven. Hij had de Sovjet-Ume ais een „werktuigkun dige" dat ben ik en als gees telijke en zedenmeester dat ben ik ook bestudeerd. Dr. Johnson zeide verder dat hij in de Sovjet-Unie ontmoetingen heeft gehad met veie geleerden, persoonlijkheden op medisch ge bied en leiders van vooraanstaande godsdienstige gemeenschappen. Al le godsdienstige leiders, waarmede ik heb gesproken hebben mij, in tegenstelling tot hetgeen Kravchen ko schrijft, verzekerd, dat hun kerkgenootschappen vrij waren. Deze verklaring ontlokte aan de ad vocaat van Kravchenko de vraag: „Indien U alle kerkelijke leiders in Rusland hebt ontmoet, waarom gaat HELSINKI, 28 Febr. (AFP) Te middernacht is in geheel Fin land een staking van typografen en drukkers begonnen. Als gevolg hiervan zal heden geen enkele krant, behalve het blad der com munistische partij, de „Tyohan- san Sanomat", kunnen verschijnen Deze staking is het gevolg van een conflict in de Finse sociaal democratische beweging. De loon- commissie der sociaal-democrati sche regering heeft de loonsverho ging van 10 pCt., welke de vak bond der uitgeversbedrijven (onder sociaal-democratische controle) eis te, van de hand gewezen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft, naar het ANP verneemt, medewerking toegezegd voor de bouw van een Butlinvacantiekamp te Zandvoort Van de commissie» tot voorberei ding van dit vacantie-oord wordt vernomen, dat de voorbereiding van de bouw onmiddellijk ter hand zal worden genomen. Verwacht mag worden dat zeer binnenkort aan de architecten ir. A. van der Steur te Rotterdam, Clim Meyer te Zandvoort en H. van Putten te Bussum opdracht zal worden verleend tot het ontwerpen van dif recreatie-oord. Zodra de plannen concrete vorm hebben aangenomen zullen deze in de gemeenteraad van Zandvoort ter tafel worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, dit va cantie-oord dat een onpervlakte van pl.m 15 H.A. zal hebben te stichten in paviljoenvorm Verschil lende logeer-paviljoens met een totale capaciteit van 1500 bedden zullen aan de duinzijde worden ge bouwd en de centrale gebouwen voor recreatie, een eetzaal een theater e.d. zullen aan de Zand- voortse boulevard met uitzicht op zep worden opgetrokken. Met Butlins Ltd. te Londen is thans contract opgenomen ter ver wezenlijking van de Zandvoortse plannen. U Kardinaal Mindszenty niet op zoeken?" Hierop antwoordde Dr. Johnson: „Ik geloof niet, dat dit iets te maken heeft met mijn aan wezigheid hier." Op een nadere vraag zeide de rode deken, trots te zijn op zijn betrekkingen met het communistische blad „Daily Wor ker". Dr. Johnson legde er echter de nadruk op, dat hij geen lid was van enige politieke partij. BERLIJN, 28 Febr. (A.P.). Gene raal Clay heeft vandaag verklaard, dat hij „informeel" verzocht had om van zijn functie als bevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Duitsland, ontheven te worden, „zodra de regering van mening was, dat zii mij deze ontheffing kan verlenen". De Amerikaanse minister van Oorlog, Kenneth Royall, heeft Maandag, na een onderhoud met Truman, de ontslagaanvrage van Clay bevestigd, doch verder ver klaard, dat er nog geen enkele schikking is getroffen om hem te vervangen. Het te Berlijn, met Russische vergunning verschijnen de blad „Chicago Tribune" had ge meld, dat Clay zou worden opge volgd door generaal Albert Wêde- meyer of door generaal Mark Clark. Het blad weet verder te melden, dat Clay in toenemende mate met het State Department over hoop ligt ten aanzien van de Amerikaanse politiek in Duitsland. BOEDAPEST, Maandagmorgen is te Boedapest het proces begonnen tegen de vijftien medebeschuldigden van Kardinaal Mindszenty, aan wie ten laste is gelegd, dat zij nagelaten hebben vreemde valuta aan te ge ven en te deponeren, en dat zij vreemde valuta hebben gesmokkeld en er in hebben gespeculeerd. De voornaamste beschuldigden zijn drie priesters, waaronder twee Jezuieten alsmede de bankier Tivadar Wyd- ler en dr. Gabor Horvath. secretaris van Prins Paul Esterhazy. Alle be schuldigden „bekenden" het hun te laste gelegde toen zij gisteren wer den verhoord. Vandaag wordt het proces voortgezet. KOPENHAGEN. De Poolse gezant te Denemarken, dr. Kelles-Kranz, heeft. Maandag een bezoek gebracht aan de Deense minister van Buiten landse Zaken, Gustav Rasmussen. De gezant drong er bij de minister op aan, dat Denemarken zicll buiten het Atlantisch Pact zou houden. Po len zou het niet wenselijk achten, dat de aan de Oostzee-grenzende landen bases* worden voor de impe rialistische plannen, die de vreed zame samenwerking van de Oost- zee-landen in gevaar zouden bren gen. In zijn antwoord heeft de Deen se minister verklaard, dat Denemar ken zich als voornaamste doel heeft gesteld „buiten elke overeenkomst le blijven, die agressieve doeleinden nastreeft, maar dat Denemarken echter vrij moest zijn" zich bij de regionale pacten aan te sluiten, die binnen het kader van het Handvest der Ver. Naties liggen." PARIJS. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft offi cieel bekend gemaakt, dat de ma joor van het leger, Louis Teulery, is gearresteerd op grond van de be schuldiging militaire geheimen aan een buitenlandse mogendheid te Hebben doorgegeven. Ook de kapi tein Azema is gearresteerd omdat hij in verbinding stond met majoor Teulery alsmede daar hij documen ten betreffende de nationale defen sie had gegeven aan het communis tische blad „France d'Abord. Beide officieren waren tijdens de oorlog lid van de communistische verzets organisatie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1