r Gemeentebegroting behandeld in tien minuten Aangehouden zaken onder de hamer PAC. 2 Woensdag 2 Mqort 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Schola Publico J Politiekdebat niet toegestaan Zitting Meervoudige Kamer WEERSVERWACHTING Het antwoord van ^Moh Rum Schepen in nood t DE SOCIALE CURSUS Allen, die in het economische, sociale en politieke leven van ons land een leidinggevende of werk- nemende functie bekleden, zal het aangenaam zijn te vernemen dat volgende week door „Schola Fubli- ca" een cursus wordt geopend om hen voor te lichten over alle mo gelijke problemen die zicli gaan voordoen bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die het gehele Nederlandse maatschappelijke be stel een ander aanzien zal geven. Alle werkgevers en werknemers, die er prijs op stellen op de hoogte te zijn van de vraagstukken van hun tijd en van de veranderingen die ook voor hen ingrijpende ge volgen zullen hebben, mogen deze cursus met missen. Men hoeft geen lid van de Schola te zijn om deze lessen te volgen; de cursus staat voor een ieder open. Donderdag, 10 Maart a.s. spreekt Dr. F. Hoithuizen over: „Een ge beurtenis! Het ontwerp van wet op de P.B.O. 1de geijkte afkorting voor publiek-rechteiilke bedrijfsor ganisatie). Deze cursusavond gaat na wat dit wetsontwerp inhoudt en legt de grondslag voor een beter begrip van de twee volgende avon den, is dus onmisbaar voor alle cursisten. Donderdag 17 Maart a.s. behan delt Mr. H. Dldertch, advocaat en procureur te Amsterdam en secre taris van de R.K. Jbouwpatroons van ons bisdom, bel onderwerp: „P.B.O. en de werkgever". Donderdag 7 April a.s. komt de heer VV. Andriessen, voorzitter der Katholieke Volkspartij met het on derwerp: „P.B.O. en de werknemer; de politieke zijde van het ont werp." Baten werkgevers en werknemers beseffen dat liter voor hen veel te leren valt; van beide kanten worcu het ontwerp toegelicht met zijn voordelen en bezwaren, terwijl .er gelegenheid is tot gedachtenwisse- iing en het stellen van vragen. De drie avonden worden gegeven m Hotel Victory, Bangestraat 70 te Alkmaar, beginnen om 0 uur en eindigen om ongeveer 10 uur. Degenen die zich reeds ais cur sist nebben opgegeven, hebben een convocatie ontvangen. Nieuwe cur sisten kunnen zich nog aanmelden bij de secretaris van fachoia Publi- ca, de heer J. Dominicus, Koemer Visscherstraat la te Alkmaar, te lefoon 4aUci, waar eventueel verdere inlichtingen kunnen worden inge wonnen, echter alleen schriftelijk of telefonisch. Een convocatie met alle gegevens wordt toegezonden op verzoek. Donderdag 3 Maart a.s. wordt m Hotel Victory om 8 uur de laatste les van de Natuurhistorische cur sus gegeven door Dr. K. Teunissen, met ais onderwerp; Merkwaardige instincten. Het devies der dieren: Niet denken, maar doen. Buitenge woon interessant en leerzaam, met vele lichtbeelden. Ook toegankelijk voor hen die de eerste twee avonden met bezocht hebben; deze avond behandelt een geheel op zich zelf staand onder deel. HOOFDAGENT DALENBERG GEHULDIGD Druk bezochte receptie ALKMAAR Onder grote be langstelling vierde gisteren de heer J. Dalenberg, hoofdagent bij de ge meentepolitie alhier, zijn 25-jarig dienstjubileum. Komt een dergelijk jubileum in politiekringen, vanwege het vervroegde pensioen in deze tak van dienst, al weinig voor. zeldza mer is het, dat. zoals deze jubilaris, men zo lange tijd in hetzelfde corps dienst doet. De heer Dalenberg heeft n.l. zijn 25 dienstjaren alle in Alkmaar uitgediend; voordien was hij" nog enige jaren verbonden aan de bereden politie in de hoofdstad. De dag, die in het Hervormd Ver enigingsgebouw aan de Heul werd gevierd, werd op passende wijze be gonnen met een korte plechtigheid, waarin ds. van Wijk in gebed voor ging. Daarna kwamen vele collega's en superieuren de heer Dalenberg feliciteren, terwijl tegen twaalven hoofdinspectur W. C. Rijpma niet de inspecteurs Haverslag en v. d. Horst hun felicitaties kwamen aan bieden. Namens de commissaris, die door ziekte verhinderd was. sprak de heer Rijpma de jubilaris op hartelijke wijze toe en bracht de vele goede hoedanigheden van de alom geziene hoofdagent naar voren. Namens het corps werd de heer Dalenberg een prachtige huiskamerlamp aangebo- dn. Naast de vele bloemstukken en felicitatie-telegrammen, die met de regelmaat van een klok werden binnengebracht, kwamen verschil lende cadeaux binnen, o.a. een wek ker van de brigade, die met de hoofdagent samenwerkt, een thee servies van de heer Corn. Jonker, de dirigent van de Ned. Herv. Ora toriumvereniging. een divankleed met kussen, aangeboden door de le den dezer vereniging, speciaal in verband met de werkzaamheden, die de jubilaris altijd voor de op voering der Mattheus Passion ver richt en waarvan hij, zoals 's mid dags nog eens onder de aandacht werd gebracht, de ziel is en een grote bloemenmand van de Ned. Politiebond. Ook van de gelegenheid om in de middaguren de jubilaris te feliciteren, maakten velen. o.a. de chef van de administratie der ge meentepolitie, de heer Weel, alsmede bestuursleden van de Oratoriumver eniging, een dankbaar gebruik. De derde gift ALKMAAR. De uitvoering door „Danza" ten bate de Alk. Ver. tot Bestrijding de T.B.C. is een groot succes geworden. Een bedrag ad f 325.kon aan het bestuur ter hand worden gesteld. Het bestuur der Alkm. T.B.C. Ver. brengt har telijk dank aan alle „Danza-leden". Het derde schaap is hiermede over de brug. Wie volgt? Revue-avond militairen ALKMAAR. In tegenstelling tot hetgeen wij eerder berichten omtrent de R.A.O.-avond voor de militairen, delen wij mede dat er op Vrijdag 4 Maart a.s. in het Wapen van Heemskerk ten bate van de t.b.c.-bestrijding onder de militairen een revue Hollands Glo rie genaamd, zal worden opgevoerd o.l.v. Jan Brouwer uit Rotterdam. Deze avond, die voor de burgerij toegankelijk is, is speciaal bedoeld om dit mooie werk onder de aan dacht der burgerij te brengen. Uitstel lezing Volksuniversiteit ALKMAAR. De lezing met lichtbeelden over Ethiopië, die van avond in het Gulden Wies voor de volksuniversiteit zou worden ge houden. gaat door onvoorziene om standigheden niet door. Film voor de landbouwers De Rijkszuivelconsulent van Noordholland deelt ons mede, dat a.s. Donderdag 3 Maart te Alkmaar in het Gulden Vlies 's morgens om half elf de bekende film van prof. Petersen over het melken zal wor den vertoond. Ook het machinaal melken wordt daarin behandeld. Deze voorstelling is voor een ieder gratis toegankelijk. JUBILEUM IN EIGEN KRING Origineel idee bij de „Alkmaar in tegenstelling tot de gebruike lijke. on veelal ietwat stijve offici ële viering van jubilea heeft men op de machinefabriek „Alkmaar" aan de Voormeer het initiatief ge nomen tot een meer ongedwongen viering van dergelijke gebeurtenis sen. De eerste, die het middelpunt van deze nieuwe wijze van feest vieren was, bleek de heer M. de Zwart, 25 jaar in dienst bij de fa briek, die na eerst door de directie gehuldigd te zijn, waarbij hem een enveloppe met inhoud werd over handigd, door de personeelsvereni ging in de tekenkamer werd genui- digd, Dit geschiedde, temidden van kameraden, collega's en familie leden, bij monde van de heer Schaddenhorst, die ae jubilaris na mens zijn collega's toesprak en hem ais voorzitter der ontspanningsver eniging een doos sigaren aanbood en zijn echtgenote in de bloemetjes zette. Namens het gehele personeel werd een prachtige rookstoel aan geboden. Na enige vrolijke nummers, ge speeld door de P.O.V.A.Y.-band en een kopje koffie, werd de jubilaris, die tot slot nog een dankwoord sprak, met zijn familie naar huis gereden om daar de rest van de avond door te brengen. UIT HET DREO-KAMP Uitslagen: EVC 2DREO 1 3—1, WVSV 1—DREO 2 4—1, DREO a jun.—RKAFC c jun. 4—0, DREO a adsp.—WSV a adsp. 11, Volendam c—DREO b 3—0. Zo goed als het eerste elftal in de tweede helft van de competitie voor de dag is gekomen, zo slecht gaat hef in de wedstrijden voor het Gouden Kruis. Nu moet direct ge zegd worden, dat ook Zondag weer met drie invallers werd gespeeld, t.w. voor de keeper, die gekozen was in het juniorenelftal, dat in Anna Paulowna speelde, rechtsback en linkshalf. De invallers hebben echter niet de minste schuld aan de nederlaag. Het wilde niet lukken. Het tweede elftal kwant ook met een drietal invallers uit en kon het tegen WVSV niet bolwerken. De junioren stuurden de kaasstad bewoners met ledige handen huis waarts. Goed zo jongens, volhouden. De a adsp. zonder Roelofsen en Verdonk wisten toch een punt thuis te houden. Niet slecht gedaan! De benjamins deden wel hun best, doch de wijdbroeken waren tech nisch beter. Programma a.s. Zondag: Alkmtiar 1—DREO 1, half 3. DREO 2—Pur- mersteyn 4. half 3; DREO 3Groot Schermer 2, 12 uur. Jeugd vrijaf. Ingekomen personen ALKMAAR Ingekomen: C. C. Dane, gezinsverzorgster, v. Nettle- ham naar van der Kaaijstraat; F. Jongstra, dienstbode, van Wasse naar. naar Metiusgracht 14; T. M. Molenaar, huishoudster, van Am sterdam, naar Burg. Palingstraat 2; J. van Heerden, verpleegster, van Haarlem naar Kennemerpark 10; A. Bloem. van Langedijk naar Sliksteeg 7a; G. J. M. Verheij, gra. fisch technicus, van A'dam naar Brouwerstraat 4; G. H. Hesselman, huishoudster. van Heiloo naar Baansingel 37b; W. A. Visser en echtgenote, van Heiloo. naar Ly ceumstraat 15; W. J. Brander, ban ketbakker, van Haarlem naar Rip- pingstraat 23; Y. Dantuma, dienst bode, van Bergen naar Langestr. 94; T. K. Holle, zendeling, van Los Angeles naar van Scorelkade 71; J. van Dorp. dienstbode. van Schipluiden naar B. Bottemanne- straat 3; H. Kieft en echtgenote, stationschef, van Den Haag naar van der Heistraat 1; E. Metzelaar. dienstbode, van Limmen naar van Everdingenstraat 18; J. Nooder, kantoorbediende, van den Haag naar Tienen wal 34; M. H. van der Velde, kantoorbediende, van Me- demblik naar van Houtenkade 8; J. van Wijk, surnumerair Rijksbel., Rotterdam naar van der Lijnstraat 40; A. de Boer, dienstbode, van Wieringerwaard naar Pr. Juliana- laan 14; M. van der Bijl. verpleeg ster, van Amsterdam naar Wil- helminalaan 11; C. J. J. Huybers, van Nijmegen naar Nieuwlander- singei 7; M. H. Hijlkema, verpleeg ster, van Haarlem naar van Ever dingenstraat 13; M. Jongejan, van Heiloo naar Visserslaan 21; N. Keijser, van Texel naar Emmastr. 25; J. Otten. verificateur, en echt genote met kinderen, van Doesburg naar van der Heistraat 3; L. M. Vreede, arts, van Haarlem naar Emmastraat" 97; B. H. Keria, dan seres, van Amsterdam naar Prins Bernhardlaan 16; M. H. en C. M. Heidemann, gezusters, van Oot- marsum naar Heul 15. Onze Agenda PAVILJOEN KINHEIM: Mu ziekavond door J. Couvée voor de K.J.M.V. BIOSCOPEN Harmonie Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 jaar; Victoria: Ik herinner mij moeder, 14 jaar; Cinema: Missie naar China, volw.; A.B.T.: De vier Veren, 14 jaar. APOTHEKEN; Wanna, Ritse voort 5. NACHTDIENST TAXI'S Adr. Louwe. Geestersingel 26, telef. 2290. BONNEN HALEN: Donder dag, de letters H. van Hel der tot einde. Kajottersnieuws ALKMAAR. Woensdagavond om 8.15' uur houden we weer onze bijeenkomst in het gebouw het Varnebroek. Goeddeels is de avond gesteld in het teken van ons jaar programma. De aalmoezenier zal het woord voeren. Ter kennisma king met de, K.A.J. zijn ook niet leden ten zeërste welkom. AANRIJDING Gisterenmiddag reed op de hoek RidderstraatOudegracht een Naco- bus tegen een vrachtwagen met aanhangwagen, geladen met 7000 liter melk. De bus werd ernstig aan de rechterzijde beschadigd. De vrachtauto moest met een kraan wagen worden weggehaald. L.T.B.-kring Alkmaar ALKMAAR., Donderdag 17 Maart komt ir. Cleveringa, Rijks- landbouwconsulont, in 't Gulden Vlies een lezing houden over de toestand van de grond en de be tekenis hiervan voor plant, mens en dier, verduidelijkt door licht beelden. De wind als rover HEILOO. Vanmorgen werd een der zusters van de lagere school, die juist een enveloppe met geld voor het personeel had af gehaald, verrast door een hevige windstoot, waardoor zij de enve loppe, die niet gesloten was, kwijt raakte. Het papieren geld waaide er uit en kon slechts gedeeltelijk worden teruggevonden. Het ver lies bedraagt ongeveer f 800.— U.K. DAMCLUB „VOLHARDING' WAARLAND De stand der onderlinge competitie van de 2e gsp. gw. gl. vrl. P. Jn. Stoop 11 11 0 0 22 H. Bruin 13 9 1 3 19 C. Plijter 11 8 1 2 17 P. Daneberg 9 6 2 1 14 C. Zut Az. 12 5 2 5 12 Th. Smit 9 O O 2 "4 8 H. Kramer 11 s 1 7 7 Jn. Smit 12 3 1 8 7 S. Plijter 9 2 0 7 4 N. Zutt 10 1 1 8 3 W. Jonker 9 1 1 7 3 Dc Berger Kunstkring BERGEN De gunstige exploi tatie van de reeds gepresenteerde kunstavonden hebben het financieel mogelijk gemaakt nog een vierde gelijkwaardige avond de leden aan te bieden. Deze zai plaats hebben op Don' derdag 3 Maart en verzorgd worden door het ensemble Wim Sonneveld met medewerking van Cruys Voor berg, Lia Dorana, Hetty Blok, Ge orgette Hagedoorn e.a. De muzikale leiding is in handen van Peter Kei len bach. O,a. staat op liet gevarieerde pro gramma: Het lied van Pierrot, een mimo-drama in 3 delen, een panto mine door Wim Sonneveld uit Pa rijs geïntroduceerd. Voor de pauze treedt het ensem ble op In een artistiek cabaret»pro gramma. Voor deze avond zijn de plaatsen gelijk aan die van de tweede avond VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR Vertrokken: U. Verstrijden, van Cabeljouwstraat 5 naar Rotterdam; A. Versteeg, huis houdster, en kind, van Bergerweg 17 naar Duisburg; G. van der Ha gen, hulp in de huishouding, van Comanstraat 8 naar den Haag; G. de Jong en echtgenote, van Fores- tusstraat 20 naar Grand Rapis, U.S.A.; J. Nuyt, van Ger. Doustr. 8 naar Haarlemmermeer; A. Wei- dijk, houtbewerker, van Vermeer straat 35 naar Haarlem;' A. H. M. E. Meddens. verpleegster, van Wilhel- minalaan 11 naar Hilversum; K. Molenaar, techniker, en echtgeno te met kind. van Rippingstraat 25 naar Amsterdam; C. Schilder, van Verdronkenoord 15 naar Bergen; P. A. Kramer, kapper, van Spoor straat 58 naar Coevorden; J. Meyer hulp in de huishouding, van Wil- helminalaan 22 naar Zuidlaren; A. W. Gerritsen, dienstbode, van Nic. Beetskade 2 naar Den Haag. ALKMAAR. Onder presidium van mr. van Regteren Altena be handelde de Meervoudige Kamet gisteren een drietal aangehouden zaken. De eerste, die voorkwam, was Henri E. uit Anna Paulowna. E. had daar een kapperszaak, welke hij wenste over te doen. Zijn knecht wenste deze zaak wei over te nemen, doch kon zich niet ves tigen, daar hij niet over de vereis te vestigingsvergunning beschikte Door baas en knecht werd nu een zodanige regeling getroffen, datE. zich zou voordoen als de baas, terwijl ju werkelijkheid M. de zaak dreef. Bovendien zou M. nog een zoon van E. opleiden in het kappersvak. M. was dus feitelijk de baas. Nu wilde het noodlot, dat eerst E. ziek werd en daarna M. Door E. werd nu aangifte gedaan bij de Raad van Arbeid, dat M. ziek was. Op de vraag, welk loon door M. werd verdiend, vertelde E. aan de inspecteur van de R. v. A.. dat dit f 35 bedroeg, hetgeen ook door E. en M. was afgespro ken. Nu kwam echter alles aan het licht en bleek dus, dat E. een valse opgave had gedaan. Mr. Hol- steyn eiste voor dit delict een boe te "van f 200 of 30 dagen hechtenis. Mr. Jonker hield daarna een uit voerig pleidooi. Tegen Sjirk Bastiaan M. uit Be verwijk was een rapport ingewon nen. Sjirk had enige tijd geleden een fiets gestolen en was nu ge detineerd in het Huis van Bewa ring. Dit rapport was evenwel zo danig. dat mr. Meischke, de Offi cier van Justitie, meende te moe ten persisteren bij zijn eis van 9 mnd. met aftrek. In zijn pleidooi gaf mr. Noordijk een kort over zicht van de levensloop van ver dachte. In het bijzonder wees hij op de moeilijke omstandigheden, waarmee verdachte steeds te kam pen heeft gehad. Dat hij een fiets hetwelk hij dan als kostgeld aan stal, kwam door gebrek aan geld, zijn moeder zou willen geven. Pi. betwijfelde de juiste conclusie in dit rapport. Volgens hem was hier reden de helpende hand aan deze man te bieden en hij vroeg dan ook een voorwaardelijke straf met opneming in een landkolonie. INTER NOS EGMOND AAN DEN HOEF. Inter Nos zorgde met de opvoering van de klucht in drie bedrijven „Welkom Binnen' voor een gezel lige vastenavond. Daar het stuk slechts éénmaal werd opgevoerd was de zaal begrijpelijk tot de laat ste plaats bezet. En zij, die geweest zijn zullen er geen spijt van gehad hebben. Bij de entree riep een vro lijk spelende band de bezoekers al een vriendelijk nodigend „Wel kom binnen" toe, hetgeen 'n goede belofte inhield voor wat er na zou volgen. Na het openingswoord 1 van de heer P. Simons ging deze be lofte werkelijk in vervulling. De in houd van het stuk weer te geven is ondoenlijk en met veel woorden te zeggen dat het prachtig ging is onnodig. Het spontane applaus be wees overduidelijk, dat het stuk bij iedereen had ingeslagen. Regisseur C. Valkering en alle spelers daar voor lof. Na afloop dankte Z. E. Heer Pastoor en sprak de hoop uit, dat Inter Nos de liefhebbers nog vele malen zulke genotvolle avon den zou blijven bieden. Na het hou den van een kleine verloting werd deze geslaagde avond besloten met 'n gezellig dansje voor de jongelui. TONEELUITVOERING W ARMENHUIZEN Zondag gaf de R.K. Toneelvereniging „Het Masker" een opvoering van het blijspel „Graaf Loodgieter" in 3 bedrijven. Gezien de korte tijd van studie, is de vereniging er in geslaagd dit behoorlijk voor het voetlicht te brengen. Décor, grime en het kap- werk van Mej. Agterbos gaven een smaakvol cachet aan de uitvoe ring Alhoewel de oorspronkelijke bedoeling was geweest het toneel spel „Zondvloed" op te voeren, kon dat geen doorgang vinden. Dit komt nu na de Pasen én is in studie genomen. Ook in het r|iport betreffende Johannes E. uit Alkmaar werden geen punten voor verdere reclas- iseringsmaatregelen gevonden, zo dat mr. Meischke ook hier meen de bij zijn eis te moeten persiste ren (6 maanden met aftrek). Mr, Thijs, de verdediger, wees erop, dat verdachte niet uit de sleur heeft kunnen komen, waar hij in de oorlog in geraakte. Ook hier drong de verdediger aan op de meest mogelijke clementie. De uitspraak in alle zaken volgt over veertien dagen. JAARVERGADERING „de DUUtStr BERGEN In café Hilbrand aan de Dorpsstraat vergaderde de rundveefokvereitiging „De Duin streek" onder voorzitterschap van de heer N. Kaag. Deze opende de bijeenkomst, die vanwege het slechte weer maar matig was be zocht. met een overzicht over het afgelopen jaar, dat geenszins on gunstig voor de fokkerij was ge weest. De oogst was goed en er was overvloedig gras zodat er een flinke hooivoorraad was gevormd om de winter iri te gaan. Ook de aanvoer van krachtvoer was bevre digend. Verscheidene nieuwe leden meldden zich weer aan en het to taal aantal leden is nu 137 met 2147 runderen. De opbrengst aan melk- geiden was ook gunstig, alhoewel er op de verschillende gronden wel sterke veranderingen waren te con stateren, vooral het gebied rond Bakkum, dat nogal van de water onttrekking heeft te lijden, viei op door mindere opbrengst. De controleur van der Woude is in Haarlem benoemd en zai de ver eniging dus gaan verlaten. Hij wordt vervangen door een vrouwe lijke kracht, een gebeurtenis, die voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging plaats vindt. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, om in samenwerking met Limmen en zo nodig met Stompeto- ren, te komen tot de oprichting van een vereniging ter bevorderm: van de kunstmatige inseminatie. Volgens de stamboekhouder, de heer Broersen, worden er met deze methode, b.v. in Almelo, Zeer gun stige resultaten bereikt. Voorts zijn er plannen om geza menlijk de bedrijven te gaan be zichtigen waartoe o.a. werden aan- gezocüt de bedrijven van de Gebr. Dapper, v. d. Oord tiheikmachine), Meereboer tzwart-familie), Wever, Kager, de nieuwe en mooie boerde rij van Moienaar en de St. Adeiber- tus-priorij. Uit het financiëel jaarverslag vermelden wij dat er een batig sal do was van f3398 op een totaal be drag van f25041,87 aan inkomsten en uitgaven. In het bestuur werd herkozen de heer G. Veidt terwijl de heer N. Kaag candidaat wérd gesteld voor het Bondsbestuur. Als lid van de financiële commissie werd benoemd de heer Jb. v. d. Woude. Namens het bestuur werd de heer Jac. Broersen afgevaardigd naar de Bondsvergadering te Hoorn. Voor de leden zai de heer L. Schermer gaan. Pater F. B. Gerritsen O.S.B. hieid een interessant en goed met cijfer materiaal gedocumenteerd praatje over de veevoederpositie in de l'ok- vëreniging en gaf, aan de hand van talrijke ervaringen, in eigen bedrijf opgedaan, menig nuttige wenk voor de voedering. Medegedeeld werd nog dat er op Maandag 28 Maart te 10.30 aan de Kaasmarkt te Alkmaar een stie renkeuring wordt gehouden als mede op diezelfde datum te Schoor! te 2 uur. In Castricum is deze keu ring op de 30ste Maart, 's middags te 1 uur. SLACHTOFFER VAN DE STORM HEERHUGOWAARD. Giste renmorgen bevond zich de heer G. van Twisk op hef dak van zijn woning aan' de Hensbroekerweg, waarschijnlijk om de stormschade op te nemen. Op een gegeven mo ment brak de schoorsteen en viel de heer van Twisk tegelijk met de brokstukken naar beneden. In hoogst ernstige toestand werd hij opgenomen. Hij overleed l»/a uur later. Het slachtoffer was 38 jaar en gehuwd. BEEMSTER De Beemster ge meenteraad kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A, Pesman. Afwe zig de heer J. A. Woelders. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Unie van Landarbeidersbonden, om zoveel mogelijk Beemster mensen bij het baggerwerk etc. te werk te stellen. Het gemeentebestuur zal het Ar beidsbureau in die richting advi seren. Bij de behandeling van de begro tingen voor 1949 werd die van het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 26.975.39 met een subsidie van f 23.000.— De begroting van het gemeentelijk Grondbedrijf werd gesteld op f 8.425.70 in gewone dienst en f 26.151.36 in buiten gewone diénst. Bij de behandeling van de ge meentebegroting werden Algeme ne beschouwingen gehouden. De heer Brand (C.P.N.) besprak de Volkshuisvesting in ons land en in de Beemster. De heer Brand zeide dat de regering in deze te kort schoot. Men besteedt te veel aandacht aan de Indonesische kwestie. Door de voorzitter werd dit on derwerp afgehamerd als zijnde niet thuis behorend in de gemeen teraad' Toen vanuit de vergade ring werd opgemerkt, dat de heer Brand Tsjechosldwakije er ook wel bij had kunnen halen, werd ook dit geluid door de voorzitter af gehamerd. Daarmee kon in rustige sfeer, doch zeer vlug tempo, de gemeen tebegroting worden behandeld. De ze leverde heel weinig stof tot be spreking op, want de behandeling van de begroting-19494 duurdeniet langer dan 10 minuten. Deze werd vastgesteld in gewone inkomsten en uitgaven op f 240.261.88 met een post onvoorzien van f 7557. Besloten werd om voor 1949 het bedrag per leerling van de kosten van het onderwijs voor de O. L, Scholen te bepalen op f 39 en f 42,39 voor de U. L. O.-school. Nadat nog een formeel besluit in zake do U. L. O.-school voor 1949 was genomen, werd eveneens vast gesteld een verordening op de heffing en de Invordering van het Reinigingsgeld. De Algemene Po litieverordening wordt nog gewij zigd, eveneens betrekking hebben de op de kwestie van de gemeen De brokken vlogen er af HEERHUGOWAARD. Tijdens het stormweer is van boerderij J. Appelman de kap gewaaid en liep de voorgevel aanzienlijke schade op. Van P. Wijnker aan de West- dijk waaide de veestalling om, ge lukkig zonder "een van de twintig koeien letsel te veroorzaken. Ook de familie Bijvoet, wonende op de Middenweg, werd de dupe van de orkaan. De houten zijgevel van het huis ging tegen de grond. Het huis was niet meer bewoonbaar, maar de bewoners zijn bij hulp vaardige buren ondergebracht. K.V.P. URSEM URSEM Het bestuur van de afdeling Ursem der K.V.P. maakt in verband met de a.s. gemeente raadsverkiezing bekend: 1. dat de leden van bovengenoem de afdeling tot en met 6 Maart bij de secretaris schriftelijk personen kunnen opgeven, wier candidaat- stelling zij wensen; 2. dat iedere opgave moet zijn ondertekend door tenminste tien leden der afdeling, voor iedere op gegeven candidaat; 3. dat ieder lid van de afdeling slechts één candidaat mag steunen; 4. dat op 8 Maart de ledenverga dering zal worden gehouden bij J. Mulder 's avonds om 7.30 uur. De leden van de afdeling kunnen in deze vergadering nog namen noe men van personen, wier candidaat- steliing zij wensen. Indien tenminste tien der aanwezige leden 'n ge noemde candidaat schriftelijk on dersteunen, geldt ook deze ais voor lopig aangewezen. Bovendien wordt op deze vergadering het aantai can- didaten vastgesteld dat op de offi ciële lijst zai worden geplaatst. Op die vergadering worden benoemd de commissies van advies en van toezicht op de kiescomité's. VEILINGSWEEKOVERZICHT LANGEDIJK De vorige week waren wij nog ai optimistisch ge stemd over de afzet van de diverse koolsoorten. Toen werd er n.l. heel wat verkocht op.de vrije markt en was de totale afzet bijna 150 wa gons kool. Deze week is er heel wat minder verkocht. Speciaal in het midden van de week Dins dag tot Vrijdag werd er zo wei nig verkocht als deze gehele win ter nog niet is voorgekomen. Dank zij deafleveringen aan de Groefex en export naar Oostenrijk bei den contractueel werden er deze week pl.m. 40 wagons rode kool, 47 wagons witte kool en 18 wagons gele kool verladen, terwijl van de producten uien en peen alleen het kwantum voor de Groefex werd verladen. Rode kool: Handel matig. Note ringen van ƒ12.80 tot ƒ13.30. Al leen Zaterdag iets levendiger markt. Prijzen tot ƒ13.70 per 100 kg. Witte kool: Handel stug. Een heidsprijs van ƒ9.40 per 100 kg. Voorlopig weinig vooruitzicht op verbetering. Gele kool: Handel matig. Prijzen van 10.80 tot 11.20. Zaterdag han del zeer vlug met stijgende note ringen tot f 12.80. Uien: Prijzen volgens contract met groefex resp. ƒ9.40 voor uien, ƒ8.40 voor grove uien en ƒ7.40 voor drielingen, 'n Enkel partijtje verkocht op de vrije markt bracht 2.50 tot V 3.70 per 100 kg, op. Peen: Contractprijs ƒ6.70 voor peen II en ƒ5.90 voor peen III. Op vrije markt werd niets verkocht. Bieten: Ook van dit product werd bijna niets verkocht. De prijs voor biet I was ƒ6.-— en voor biet II ƒ4.50. Witlof: 'n Paar partijtjes witlof uit de kas werden verhandeld. Prijs voor lof I ƒ31.—, lof II ƒ20.— en lof III 15.per 100 kg. Voor kas- witlof zijn dit zeer slechte prijzen. Het zou voor de Langedijk en om geving niet kwaad zijn als er nog wat koud weer kwam. Daar moe ten ze het hier voor de afzet van de stapelproducten hebben. Open- zachte-winters zijn voor deze streek nog nooit goed geweest. tereiniging ophalen van vul nis, enz. Aangenomen wordt een raads besluit, waarbij aan N. J. Oude- jans een 2e hypotheek verstrekt wordt voor de verbouw van een huis, welk bedrag weer van het Rijk in voorschot zal worden ont vangen. Bij de aankoop van grond van F. Schoenmaker is bepaald dat deze de betreffende grond, voor zover nodig, kan huren voor dpor de Gouwkamer vast te stellen prij zen. Thans besluit te raad daartoe over te gaan voor de totale huur- som van f 224 per jaar. Idem Is alzo besloten om aan C. Buurs Pz. te Beemster te verhuren, woon huis, broodbakkerij, winkel, erf enz. voor f 15 per week. De rondvraag leverde geen bij zonderheden op, waarna de verga dering werd gesloten. R. K. RIJWIELCLUB LANGEDIJK. De R. K. Rfl- wielclub „St. Nicolaas vergaderde in de Burg. Uit het jaarverslag van de secr. stippen we aan dat 3 bestuurs- en 1 ledenvergadering waren gehou den. 't Vorige jaar zijn 140 mannen meegegaan met de Stile Omgang naar Amsterdam. Het ledental be droeg' 120. De afd. Langedijk is in het Hoofdbestuur herkozen. Het jaaroverzicht van de Pennin- meester gaf aan dht de ontvang sten f 270,68 hadden bedragen. De uitgaven waren f 227.95, zodat er nog in kas was f 42.73. Het bezit van de vereniging was hierdoor ge stegen tot f 75.62. De heer A. Oud word door de voorzitter gehuldigd met zijn zilveren bestuursfunctie. Als blijk van waardering werd hem 'n kistje sigaren aangeboden. De Stille Omgang naar Amster dam zal worden gehouden in de nacht van 12 op 13 Maart a.s. De fietsers vertrekken om 7 uur vanaf de Burg. Om half tien wordt er 'n H, Lof gehouden in de kerk te Uit geest. Als ontnuchteringslokaal heeft men het R. K. Verenigings gebouw in de Spaardammerstraat te Amsterdam Nrd. Op 29 Mei a.s. viert de R. K. Rij- wielbond haar zilveren bestaan. Onder de aanwezige leden werden 25 plaatsen voor de feestvergade- ring verloot. De heren J. de Jong en M. Ooije- vaar werden resp. als voorzitter en bestuurslid herkozen. DAMMEN ZIJDEWIND Uitslag va„ de vriendschappelijk gespeelde wed strijd tussen de damclubs van Zij dewind en Waarland, gehouden in café Blankendaal: Zijdewind Waarland (D.I.D.) (Volharding) W, SchoutenC. v. d. Heide 02 L. ValkG. Jonker 20 C. WijnkerG. Borst 11 P. BroersenA. Zutt 20 A. BroersenJb. Schrama 11 J. Blankendaal—K. Volkers 2—0 A. MorasF. Danenberg 20 B. RuiterJ. Stoop 20 M. de GraafP. Danenberg 02 C. Wijnker Pz.H. Bruin 11 C. JonkerC. Plijter 20 W. BoekeiH. Kramer 20 C. WeverA. Zut 20 A. PaterC. Zutt 20 J. GroenS. Plijter 20 D. de Groot—W. Jonker 0—2, P. Breg—J. Smiti 0—2' BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Overleden: Geer- truida Hille, echtg. van P. Heijnis, oud 78 jaren. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond: NOG GUUR WEER Afnemende wind tussen Noordwest en Noord, maar vooral tijdens buien nog zware windstoten, wisselende Dewoining met piaatsenjK cnKeie bagel- of sneeuwbuien. NIET DEFINITIEF VOLGENS BATAVIA BATAVIA, 1 Maart (Aneta). In Nederlandse kringen te Batavia achtte men het telegram van Moh. Rum aan de V.N.-commissie niet het definitieve antwoord op de uitnodiging der Nederlandse rege ring tot deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie. „Het is niet de eerste maal, dat de heer Rum voor zijn beurt spreekt", aldus de op vatting van deze Nederlandse kringen. KUSTVAARDER OP GOODWIN SANDS IN MOEILIJKHEDEN Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Londen, dat een naar men aanneemt Nederlandse kust vaarder is gestrand op de Good win Sands, ten zuid-westen van Ramsgate (Zuidkust van Enge land). Een reddingsboot is uitge varen. De boerderijbrand op Texel In tegenstelling met hetgeen aanvankelijk was gemeend, zijn bij de catastrophale boerderijbrand in de Eierlandse Polder niet -drie, maar 12 koeien in de vlammen omgekomen. Ons bericht op pag. 3 behoeft dus een rectificatie. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM CASTRICUM De heer J. Bruinsma, ambtenaar bij de Neder landse Spoorwegen alhier, herdenkt op 11 Maart zijn 25 jarig ambtsjubi leum. MARKT PURMEREND Het was al direct te bemerken dat wegens het slechte- weer niet alleen de aanvoeren werden beïn vloed. Ook het bezoek was heel slecht wat dan ook vooral op de verse metklcoeien:markt viel waar te nemen. De handel was dan ook zeer stug. Met de geide koeien was het al niet veel beter. De welders schijnen er nog maar weinig voor te voelen om inkopen te doen. De omstandigheden zijn nog steeds ta onzeker. De levering van vette koeien wordt er ook nog niet veel beter op.'Dit aantal blijft maar zeer klein. Met het jonge vee ging het ook maar heel kalm aan. Nu was de keuze in de pinken ook niet groot en de kwaliteit daarvan liet veel te wensen over. De nuchtere kalveren beginnen nu wel los te komen, maar de vraag naar de fok- kalveren blijft al in liet zelfde sta dium. Wel een aardige handel maar meer ook niet. Op de wolveemarkt was een goed aanbod van welde schapen. Deze waren bij een kalme handel wel goed prijshoudend. Voor de fokkers was niet veel keus zodat het daarmede een stille boel was. Met de bokken en geiten ging het beter. Biggen war^n niet geheel prijshoudend. De' piuimveemarkt was goed bezet met jonge hanen. De handel was willig en de prijzen waren vast. Veilingoverzicht Beverwijk Momenteel is er niet veel te mel den van de groentenmarkt, de aan voer in de periode van half Febru ari tot half Maart is zeer gering. Ondanks deze kleine aanvoer, was de animo niet groot en was de han del over het algemeen stug. Deze week werd de eerste spina zie aangevoerd, waarvoor natuurlijk een extra prijs besteed werd. Van witlof was een behoorlijk aanbod, dit product kon zich in prijs niet handhaven. Spruiten liepen ook be langrijk terug. Groene- en Bloemen- daalse gele kool, waarvan het aan bod beperkt was, noteerde behoor lijke prijzen. Waspeen van extra kwaliteit kon een goede prijs op brengen, de mindere kwaliteit draai de voor het grootste gedeelte door. De aanvoer van boerekool was nog van betekenis, dit artikel ging vlot voor goede prijzen van de hand. In prei wil nog maar steeds geen gang komen, ofschoon ook van dit product het aanbod niet groot was. Rode- en gele kool blijven steeds op de minimumprijs staan. Knollen, kroten, breekpeen en uien waren bijna, of helemaal niet te verkopen. Onze redders hadden het giste ren druk met het hulp bieden aan talrijke schepen, die in nood verkeerden. Elders ini dit blad wordt een beschrijving gegeven van de redding van 26 Poolse zeelleden, die op de gevaarlijke gronden bij Terschelling in nood waren geraakt, doordat hun schip in tweeën was gebroken. De „Brandaris", het kleine redding bootje van Terschelling heeft hier bij prachtig werk verricht. Schipper Tot met zijn mannen leverden een buitengewone pre statie. Want deze redding was 'n zeer moeilijke geweest, zoals de laatste jaren niet is voorgekomen, aldus deelde dc Directie van de N.Z.H.R.M. mede. Een uur, nadat de „Brandaris" te Terschelling van deze gevaarlijke tocht was teruggekeerd, stapte de bemanning opnieuw aan boord en zagen de bewoners van het eiland de reddingboot ten tweede male de hoge golven van de Noordzee door klieven. Ditmaal was het doel een coaster, de „Host VI" uit Rotter dam, die met machineschade in de buurt van het lichtschip bij de Terschellingerbank voor anker lag. De „Brandaris" keerde echter weer spoedig teug toen bleek, dat de coaster geen reddingboot, maar een sleepboot bleek nodig te hebben. De sleepboot „Oceaan" van de fir ma Doeksen ligt thans bij het schip en zal het op sleeptouw nemen. Door de hoge zee wordt het werk echter zeer bemoeilijkt. Bij Borkum verkeerden twee Deense en een Noors schip in nood. Duitse reddingboten hebben deze schepen hulp geboden. Een Deens schip, de „Astra" kon nadat het assistentie had gekregen zijn reis vervolgen. Het Noorse schip „Rosa" ligt met machineschade ten NW van Borkum voor anker. Het Deen se schip „Rapid II" is vastgelopen en krijgt assistentie van het Noor se schip „Sisto", dat toevallig voor bij voer. Een schelpenzuiger de „Trio", die gisterenmorgen zoek was geraakt, is ontdekt. De zuiger, die afkom stig is uit Harlingen, is buiten ge vaar en heeft op eigen kracht een voorlopige veilige ankerplaats ge vonden in de buurt van de „Meep". De „Brandaris", die op de Wad denzee naar haar zocht was voor hulp aan het Poolse schip „Kato wice" teruggeroepen. Ruim 25 zeemijlen ten NW van Den Helder verkeerde het Deen se s.s. „Karen Toft", groot 2230 b.r.t. in nood. In de loop van de dag ge lukte het de sleepboot Holland van de rederij Doeksen het schip te be reiken en een verbinding tot stand te brengen. De „Holland" nam het schip op sleeptouw naar Terschel ling. De „Karen Toft" heeft veel schade opgelopen. Nadat de reddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden gisteren middag in de haven van IJmui den was teruggekeerd, sloeg vlak voor de pier door een hevige ruk wind en een slagzee de stuurman C. Koper over boord. H\j bleef drijven op zijn zwemvest, maar het kostte zijn collega's* grote moeite alvorens zij er in slaag den de drenkeling een boel toe te werpen, waarmede zi) hem weer aan boord hesen, Het Zweedse s.s. „C. A. Banck", liep gisterenmorgen omstreeks kw. voor acht op het strand van Bloe- mendaal. Gisterenmiddag bij iaag water gelukte het de reddingboot „Dudok van Heel" 13 opvarenden van boord te halen. Er bevonden zich toen nog zes man aan boord. De sleepboot ..Noordholland" had gisteren bij het binnenkomen in de haven van IJmuiden drie gewon den aan boord. Een hiervan was er ernstig aan toe. De drie mannen sloegen bij het overkomen van een stortzee tegen het dek. Een hunner werd bijna overboord geslingerd, doch kon net worden gegrepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2